Nieuw museum De Olie Tied in boerderij 'Zo'n meisje datje bedankt, dat vergeet je nooit meer' Joop Wittermansprijs voor Marieke en Hilde Ruim 2,5 miljoen euro voor twaalf Kulturhusen Concert HMV en Amazing Voorspelen blokfluitisten Concert leerlingen HIVIV Inbraak supermarkt Autobrand Larenseweg Diefstal auto op parkeerplaats Veteraan Ken Harris sinds Tweede Wereldoorlog terug in Holten: Zomermarkt Okkenbroek DONDERDAG 19 JUNI 2003 HOLTENS NIEUWSBLAD Kalfstermansweide - Om het zo merseizoen muzikaal in te lui den geven het zangkoor Ama zing en de Holtense muziekver eniging HMV, bij goed weer, op maandag 23 juni een gezamen lijk openluchtconcert. Na een Intrada, gespeeld door enkele muzikanten van HMV, start Amazing het concert ge volgd door een optreden van HMV. De avond, gevuld met lekker in he,t gehoor liggende muziek, wordt afgesloten met een gezamenlijk optreden met onder meer een uitvoering van het Slavenkoor van Nabucco. Het concert begint om 20.00 uur en wordt gehouden in de mu ziekkoepel op Kalfstermanswei de. Holten - De Holtense muziek vereniging HMV houdt woens dag 25 juni samen met docente Erika Bijlsma een voorspeel middag voor haar blokfluitleer lingen in het verenigingsgebouw aan de Dorpsstraat 24d. Ouders en belangstellenden kun nen zich deze middag op de hoogte stellen van de vorderin gen van hun kind(eren). De tweedejaarsleerlingen ronden deze middag hun blokfluitoplei ding af met een diploma om door te stromen naar een ander instrument binnen de vereni ging- Tevens heeft HMV plaats voor enkele nieuwe blokfluitleerlin gen. Belangstellenden en hun ouders zijn deze middag van harte welkom om kennis te ma ken met deze vorm van vrij etijdsbesteding. De openbare les begint om 16.00 uur. Nadere inlichtingen bij Wendy Bronsvoort, telefoon 363589. Holten - Om het muzikale sei zoen in stijl af te sluiten geven de leerlingen van de Holtense Muziekvereniging (HMV) op woensdag 25 juni een ensemble concert. De leerlingen slagwerk, saxo foon en koper zijn ingedeeld in verschillende groepjes en heb ben de afgelopen weken druk geoefend onder leiding van een willekeurige docent. Enkele leerlingen hebben een ei gen creatieve invulling gegeven aan hun optreden wat voor een verrassende uitwerking zal zor gen. Ook ontbreekt een optreden van het leerlingenorkest niet. Het concert begint om 19.30 uur en wordt gehouden in gebouw Irene. Dorpsstraat - Onbekenden heb ben in de nacht van woensdag 11 op donderdag 12 juni inge broken in een supermarkt aan de Dorpsstraat. Men is via het dak het pand bin nengekomen waarna men diver se ruimten heeft doorzocht. De politie werd in kennis gesteld omdat het inbraak larm over was gegaan. Voor zover bekend, is er een geldkistje met wat geld weg genomen. Larenseweg - De surveillance kreeg donderdag 12 juni de mel ding dat op de carpoolplaats aan de Larenseweg een auto in brand zou staan. Daar bleek dat een auto van KPN onder de motorkap in brand had gestaan, maar men had zelf de brand al kunnen blussen voordat de gealarmeerde brandweer van Holten ter plaat se was. De bestuurder van de auto heeft de auto laten wegslepen. Holten - Een 39-jarige man uit Almere deed maandag 16 juni aangifte van diefstal van zijn personenauto. Hij had zijn auto zondag 8 juni geparkeerd op het parkeerterrein Struik aan de A 1 te Holten. Toen hij gisteren zijn auto weer wilde ophalen, bleek deze te zijn gestolen. Het betreft een zwarte auto van het merk Lancia Dedra voorzien van het kenteken ND- DB-33. Oad wint Koning Willem I Prijs 2003 Holten - Oad Groep BV krijgt donderdag 12 juni in de Ridderzaal in Den Haag de Koning Willem I Prijs 2003 voor het Nederlands ondernemerschap uitgereikt. Deze prijs wordt jaarlijks toegekend door de Koning Willem 1 Stichting aan Nederlandse ondernemingen die bijzondere presta ties leveren in hun marktgebied. 'De Oad Groep BV heeft door voortreffelijk en innovatief ondernemerschap een leidende positie behaald en weten te behouden in de zeer concurrerende reis- markt', zo luidt de motivatie van de Stichting die onder voorzitter schap staat van de president van de Nederlandsche Bank, dr. A.H.E.M. Wellink. De Oad Groep krijgt de prijs omdat Oad door de jaren heen heeft bewezen het ondernemerschap op uitstekende wijze te vervullen. In 1924 startte oprichter G. ter Haar met personenvervoer in een deel van Twente onder de naam Overijsselsche Autobusdiensten Oad. Anno 2003 heeft Oad zich ontwikkeld tot een allround reisorgani satie dat als onafhankelijk en puur Nederlands familieconcern tot de top drie van de Nederlandse reiswereld behoort. In 2002 verzorgde Oad de vakanties van 701 duizend Nederlan ders en boekte de reisorganisatie een recordomzet van 631 mil joen euro. De dagelijkse leiding is in handen van Geert-Willem Boven (alge meen directeur) en Julius ter Haar (commercieel directeur). Oud- directeur ir. J.G.J. ter Haar is president commissaris van de Oad Groep. Op de foto, van links naar rechts: J.GJ. ter Haar, prins Willem- Alexander, prinses Maxima en A.H.E.M. Wellink. Maneschijnsweg - Bijna onop vallend is de aanduiding muse um 300 m aan de Oude Deven- terweg die verwijst naar muse umboerderij De Olie Tied aan de Maneschijnsweg 6. De eigena ren Gerrie en Johan Nikkels zijn al even bescheiden als het bordje aan de weg, treden niet graag op de voorgrond maar zijn allebei verknocht aan het oude boeren leven, met alles er op en er aan. Ze hebben er allebei enorm veel plezier in om zoveel mogelijk oudheden te verzamelen, zono dig op te knappen en te tonen aan hun bezoek dat, sinds de korte tijd dat het museum nog maar geopend is, alras de weg wist naar De Olie Tied. Johan: 'We zijn er eigenlijk mee begonnen, omdat we na veel wikken en wegen wilden stop pen met het boerenbedrijf. We hebben geen-opvolgers en ik was al wel vijfjaar bezig om te be denken hoe het verder moest. Gerrie heeft haar hele leven al belangstelling gehad voor het oude boerenleven en heel veel dingen bewaard'. Gerrie: 'Dingen uil die tijd geven mij een kick, het zijn herinnerin gen aan vroeger, je proeft weer de oude sfeer'. Johan had er eerst niet veel oren naar om mee te doen aan de verzamelwoede, hij vond het allemaal wel mooi maar daar was het zo'n beetje mee gezegd. Maar toen ze lang zamerhand het idee hadden uit gebroed om een museum te gaan beginnen op de deel van de boer derij waar ook ruimte zou ko men voor oude landbouwwerk tuigen en gereedschappen, was ook Johan verkocht. Gerrie: 'Het beëindigen van de boerderij was natuurlijk heel moeilijk en we hebben met pijn in het hart de koeien verkocht. Holten - Leerlingen Marieke Boer en Hilde de Leeuw van scholengemeenschap De Waer- denborch hebben de Joop Wit termansprijs gewonnen. De grootouders van Marieke za melen al jaren kleding en speel goed in voor Moldavië. Marieke helpt haar groothouders met sor teren en inpakken en heeft het er al jaren over om ook eens mee te mogen naar Moldavië. Ze wil graag in het verlengde van haar opleiding, verzorging, weeskinderen in Moldavië be zoeken. Hilde heeft zich ingeschreven voor een vrijwilligersproject in Ghana. Zij zit in de examenklas en zou graag na haar examen de kans willen aangrijpen om zich in te zetten voor weeskinderen in Ghana. Voor haar zou daarmee een droom in vervulling gaan. Ze heeft zich al aangemeld bij Acti vity International en is vanaf maart 2003 al volop bezig met de voorbereidingen. Gerrie: 'Dingen uit die tijd geven mij een kick, het zijn herinneringen aan vroeger, je proeft weer de ou de sfeer' (Foto: Johan Bolink) Maar als je samen weer een plan hebt, dan kun je de toekomst weer aan.' Johan: 'Gerrie had de hele zolder al vol met oude ma terialen en kleding en ik had al wat oude landbouwwerktuigen en gereedschappen. Via buren, familie en kennissen konden we de boel weer een beetje uitbrei den. Nu hebben we een aardige verzameling.' Een rondje over de deel maakt dat wel duidelijk. Je kunt er lang rondkijken voordat je alles hebt gezien. Van oude huishoudelijke attributen, van vingerhoed tot kinderbed en ka- Zwolle - De gemeente Tubber- gen kan beginnen met de bouw van het Kulturhus. Elf andere gemeenten krijgen een subsidie voor het Kulturhus, maar moe ten eerst het plan van aanpak nog verbeteren. In totaal gaat het om een subsidiebedrag van 2.790.117,- euro. Door de toe kenning van deze subsidie komt het aantal Kulturhusen in Over ijssel op 19. De overige gemeenten Haaks bergen, Hardenberg, Hof van Twente, Raalte, Twenterand, Dinkelland, Hellendoorn, Steen- wijkerland, Kampen, Rijssen- Holten en Zwolle krijgen een subsidie onder voorwaarden. De verzoeken van deze gemeenten zijn zeer kansrijk, maar de plan nen moeten nog nader uitge werkt worden. Het gaat dan vooral over de invulling van de gezamenlijke programmering en de definitieve keus van instellin gen die in het Kulturhus worden ondergebracht. Als dit plan voor november wordt ingediend en goedgekeurd staat ook voor de ze gemeenten het licht op groen. Het Kulturhus is een combinatie van profit en non-profit voorzie ningen op de terreinen informa tie, cultuur en zakelijke dienst verlening onder één dak en on der één beheersmanagement. Het Kulturhusconcept was in eerste instantie gericht op het behouden van de leefbaarheid van het platteland. Hierbij gaat het vooral om het voorkomen van een teruglopend voorzienin genniveau op het platteland door gezamenlijke huisvesting van voorzieningen. Inmiddels is het Kulturhus uit gegroeid tot een concept waarbij niet alleen de leefbaarheid be trokken wordt. binet met verschillende soorten kleding en linnengoed. En aan de andere kant het landbouwge- deelte van zaaivat tot hooischud- der. Het museum is van 1 april tot en met 31 oktober geopend op de woensdagen van 10.00 tot 17.00 uur. Op zondag gesloten. Groepen kunnen ook op andere dagen komen na telefonische af spraak. (0548-361646). De en tree bedraagt 4,00 euro inclusief koffie en krentenwegge. Okkenbroek - De grote Zomer markt van Okkenbroek wordt zaterdag 5 juli gehouden. Er zal van alles te koop zijn. Nieuw, tweedehands en er zijn velerlei spelletjes, hapjes en drankjes. Óm halfelf speelt fan fare Beatrix met drumband Bot tle in de tent voor dorpshuis Ons Centrum en daarna is de markt geopend. De kerk is die dag open voor publiek en ook het motormuseum van Hein van der Vegt is te bezichtigen. De markt duurt tot 16.00 uur. Wie nog graag een marktplaats wil reserveren kan contact opne men met Annemarie Bood, tele foon 0570-551862. Holten - Het is een zonnige don derdagmiddag en Nicole Coutu re (16 jaar) en Jennifer Ashby (15 jaar) uit Canada zitten op het terras van De Biester, die deze weken omgedoopt is tot Cana dian Bar. De twee Canadese meiden zijn voor het eerst in Eu ropa. Holten - De buren van Landal Twenhaarsveld reikten afgelopen zaterdag 14 juni tijdens de Open Dag van het bungalowpark, een cadeau uit aan parkmanager Johan van Dam. Het ging om een zit bank, die een mooi plaatsje heeft gekregen bij de ingang aan de Velddijk. Met het aanbieden hiervan willen de buren van de Velddijk en de Geskesdijk Landal Twenhaarsveld en al haar medewerkers felici teren met het gereed komen van de uitbreiding van het park. Om alle belangstellenden de kans te geven de nieuwe huisjes en omgeving te bekijken, werd deze zaterdag een Open Dag gehou den. Mascotte Bollo de Beer verwelkomde de belangstellenden. Zij kregen een kop koffie aangeboden en mochten een lot invul len, waarmee ze kans maken op een verzorgd weekend op het bungalowpark. Met een treintje of lopend kon daarna het park worden bekeken. De kinderen vermaakten zich onder meer op een springkussen. (Foto: Johan Bolink) Nicole Couture is er samen met haar opa, veteraan Ken Harris, haar oma Jean en haar tante Cauline. Jennifer Ashby maakt samen met haar opa, veteraan Gordon Ashby, en oma Etta deze Euro pese reis. De meisjes zitten beide op school en konden (soms met eni ge moeite) vrij krijgen om deze reis mee te maken. Nicole werk te na schooltijd in de bibliotheek om zo zelf voor het grootste deel haar reis te kunnen betalen. De reden van de reis, de gebeur tenissen als de opening van het Canadese museum bij Juno Be ach, de herdenking op de Cana dese begraafplaats, de betrok kenheid van hun opa's bij al deze dingen, het maakt diepe indruk op de beide kleindochters. „We hebben hierover veel gehoord, op school ook. Maar ik heb hier in twee weken meer geleerd over de oorlog dan al die tijd op school", geeft Nicole aan. „Het is eigenlijk onvoorstelbaar: je ziet de stranden en dan denk je aan al die mensen die daar wa ren." De meiden vinden hun trip heel bijzonder, en Holten vinden ze gewoon mooi. Jennifer en Nico le legden vanmorgen, namens de veteranen, een krans bij het mo nument op de Canadese begraaf plaats. De bloemen hadden de kleuren van de Canadese vlag. Voor zowel de meiden als hun opa's was dit een indrukwekken de gebeurtenis. „Al die graven. En dan zijn er nog zoveel andere oorlogskerkhoven". Voor de bijna tachtigjarige Ken Harris is het de eerste keer dat hij na de Tweede Wereldoorlog in Europa is. Hij wilde de ope ning van het Juno Beach Centre, het Canadese herdenkingsmuse um in Courseulles-sur-Mer mee maken. Voor het eerst is hij in Holten, waar hij op de Canadese 'Het is een emotionele, moeilijke, maar ook mooie reis' (Foto: Johan Bolink) begraafplaats onder andere het graf van zijn neef, Roy Thacke ray bezocht. Emotionele herin neringen, ontroerende momen ten: hij maakte ze mee sinds hij opnieuw voet op Europese bo dem zette. Ken woont in de klei ne plaats Port Hope, zo'n hon derd kilometer van de hoofdstad van de provincie Ontario. Jennifer Ashby en haar grootou ders komen uit Bowmanville in Ontario. Gordon Ashby was na de Tweede Wereldoorlog al eer der in Europa; begin jaren vijftig werd hij gestationeerd in Duits land. Maar ook hij was nog nooit in Holten geweest. Gordon en Jennifer waren eerder deze middag op bezoek bij een aantal groepen van de basis school. Er kwamen veel vragen van leerlingen en veteraan Ash by gooide er af en toe een grap tussendoor. „Anders wordt het te emotioneel voor mij", vertelt hij. Dat wat er gebeurd is tijdens de Tweede Wereldoorlog en hoe kostbaar vrijheid is, doorgege ven wordt aan de jonge genera ties, dat vinden deze veteranen heel positief. Ken Harris landde begin juli 1944 op Gold Beach, naast Juno Beach. Gordon Ashby maakte onderdeel uit van de Canadese medische troepen, die op D-day landden op Juno Beach. Ook vanmiddag komen de ver halen los. Verhalen over kapot geschoten plaatsen, legervoer tuigen die vastzaten in de mod der. Verhalen ook over gewon den, over soldaten die men pro beerde te redden, maar die sneu velden. „Ik pakte de portefeuille uit zijn jas, en zag dan de foto van zijn vrouw en kinderen", vertelt Ashby. Nog geen twintig was hij toen. „Het was vrese lijk", zegt hij. Optrekkend met het Canadese leger raakte hij gewond en de Duitsers namen hem gevangen: twintig dagen verbleef hij in ge vangenschap. Ook in de gevan genis zorgde hij voor de gewon den. De Duitsers moesten zich vervolgens overgeven aan de Canadezen en zo kon Gordon weer optrekken met zijn troepen. De veteranen zijn blij dat ze de ze reis konden maken, samen met hun vrouwen en dochter, en met hun kleindochters. „Ik ben blij dat ik'de beslissing genomen heb om toch te gaan. Het is een emotionele, moeilij ke, maar ook mooie reis", vertelt Harris. Eerst kwamen ze terug op de landingsstranden van Norman- dië en maakten ze de opening van het Juno Beach Centre mee. Dat was een groots evenement, met oude vliegtuigen, veel her inneringen, politieke leiders van Frankrijk en Canada. Ze hadden het niet graag willen missen. Desalniettemin sprak de herden king op de begraafplaats in Hol ten hen meer aan. Het was per soonlijk, en heel indringend. Bo vendien konden ze er zitten, ter wijl ze in Frankrijk uren moes ten staan. Herinneren doen ze zich nog veel. „Alles nog, en heel gede tailleerd", vertelt de familie. Maar van de kapotte wegen, de kapotgeschoten huizen van toen is geen spoor meer terug te vin den. De veteranen verbazen zich erover dat alles herbouwd is, zo veranderd is. Het is een reis die hen pakt. „Hoe ouder je wordt, hoe meer het je raakt", zeggen ze. Aan het eind van het gesprek wil Harris nog één ding kwijt. Hij liep in Holten, toen er een klein meisje bij hem kwam, hem de hand schudde en hem bedankte dat hij was gekomen om hen te bevrijden. „Dat was zeer aan grijpend. Het was een heel mooi moment. Zo'n meisje, dat je be dankt. Dat vergeet je niet meer." Receptie Albert Heiin Kalfstermansweide - De ouders van Bert Wansink waren toch wel verrast toen ze na hun vakantie de uitnodiging op de deurmat von den. Bert had namelijk in het geheim een receptie geregeld en wel in een grote feesttent op Kalfstermansweide. Er viel namelijk iets te vieren. Supermarkt Albert Heijn Wansink ging namelijk over van vader op zoon. Dit werd symbolisch gedaan door de 'voorzit- ters'-hamer aan Bert te overhandigen. Het was een gezellig geheel in de grote volle blauwwitte tent. Het personeel bood de kersverse eigenaar een flesje wijn aan met daarop een eigengemaakte tekst. Verder kreeg Bert Wansink en zijn vriendin Mariska onder meer schilderijen aangeboden. Er werd jive-muziek gespeeld, terwijl er zoute haring en ijs kon worden afgehaald bij kraampjes. Daarnaast was er een bar aanwe zig voor de drankjes. Van vader Jan en moeder Ans werd tijdens deze receptie officieel afscheid genomen als eigenaren. Herinneringen werden naar bo ven gehaald. 'Jan ging wel eens op vakantie. Ja, twee weken en dan gauw weer terug naar de winkel. Een vrije dag opnemen dacht hij niet aan'. Jan had duidelijk hart voor de zaak. 'Pas heel veel later werd hij verstandiger en nam drie weken vakantie op.' Een memorabel moment bleek de oudejaarsborrel. 'Eerst werd de balans opgemaakt en daarna naar zolder. Hier werden eigen ge maakte hapjes van Ans gegeten en Jan zorgde voor de drank.' Met de overdracht begint een nieuwe toekomst voor Albert Heijn Wansink. 'Een toekomst is er zeker. Zo staat er een grote verbou wing op stapel, waar Bert erg druk mee is.' (Foto: Johan Bolink)

Holtens Nieuwsblad | 2003 | | pagina 5