i ?.i - Sportdag Holtense basisscholen geslaagd Okia strijdt tegen Eiber gen Wisselbeker voor beste darter uit gemeente Rijssen-Holten Ë4f Lezersactie: win unieke binnen- of buitengieter is 'J'-% Mi* 'C3 SU'.V. -*v Uitslagen Okia 680B Examenfeest met Eric Dikeb Uitslagen Bergvliegers Tentenkamp Blauw Wit Totaaldag Blauw Wit Wielerronde Rijssen Jim en Jamai samen in Lucky DONDERDAG 12 JUNI 2003 HOLTENS NIEUWSBLAD 5 - *-*' Laatste training Holten F2 Holten - Door Holten F2 werd het hele seizoen fanatiek getraind en gevoetbald. Helaas was de competitie-indeling veel te zwaar en was vaak voor aanvang van de wedstrijd al te zien dat er een score uit zou komen die niet naar verhouding was. Daarom deze avond een laatste wedstrijd. De jongens van F2 tegen de ouders. De leiders, Hans Jansen en Gerrit Jansen, die vandaag hun jongens naast coaching ook voetballend mochten ondersteunen, sleepten er met hun team menig goaltje uit. Na afloop was er voor iedere speler een medaille als beloning voor hun goede inzet, wat drinken en iets lekkers. Dit werd aangeboden door de sponsor Van Bruggen Elektra. Uitslag: 8-4. Vrij Veilig Campagne 2003 De Vrij Veilig Campagne 2003 is gestart. De campagne vestigt via buitenreclame en spotjes op radio, tv en in de bioscoop de aandacht op gevolgen van soa: het feit dat chlamydia mogelijk onvruchtbaar heid veroorzaakt, datje bij besmetting met een soa niet altijd licha melijke klachten hoeft te hebben en datje vatbaarder bent voor een Hl V-besmetting als je al een andere soa hebt. Deze feiten zijn onder de doelgroep van de campagne, jongeren van 13 tot en met 25 jaar, niet goed bekend. In de uitingen wordt benadrukt dat het condoom gebruik een teken van respect en zorg is voor je partner. De cam pagne loopt tot en met 30 juni en wordt uitgevoerd door de Stichting Soa-bestrijding in opdracht van het ministerie van Volksgezond heid, Welzijn en Sport. Verspreid over het land haken GGD'en, dro gisterijen en huisartsen aan bij de campagne en vinden acties bij specifieke doelgroepen plaats. Onbekende gevolgen Het blijkt dat 6 op de 10 Nederlanders niet weet dat chlamydia on vruchtbaarheid kan veroorzaken. Chlamydia is de meest voorko mende soa in Nederland met naar schatting 60.000 besmettingen per jaar. De meeste mensen met chlamydia merken met eens dat ze het hebben! Ze kunnen het ongemerkt doorgeven aan de ander. Jaar lijks worden 1.000 vrouwen onvruchtbaar doordat ze al langere tijd chlamydia hebben. Overigens is deze soa goed te behandelen met antibiotica als je er op tijd bij bent. Van'alle soa geldt dat je ze kunt hebben zonder duidelijke klachten. Een kwart van de Nederlanders weet dit niet. Datje vatbaarder bent voor hiv als je al een andere soa hebt, is bij 6 op de 10 Nederlanders niet bekend. Barrières van jongeren De campagne richt zich op jongeren die wisselende seksuele con tacten hebben. Hier horen ook de jongeren bij die voor het eerst sek sueel actief worden. Jaarlijks zijn dat er ongeveer 200.000. Uit on derzoek rondom de campagne 2002 komt naar voren dat jongeren goed op de hoogte zijn van het feit condooms beschermen tegen soa maar dat de kennis over soa voor verbetering vatbaar is. Door jon geren stil te laten staan bij de gevolgen, krijgen ze duidelijke argu menten in handen om veilig te vrijen. Maar dat er andere barrières zijn die daadwerkelijk condoomgebruik in de weg staan, blijft een feit. Het komt nog te vaak voor dat jongeren, ondanks de juiste in tenties, geen condooms bij zich hebben op het moment dat ze aan seks beginnen. Behoorlijk wat jongeren vinden het lastig om op dat moment van geslachtsgemeenschap af te zien. Ook als condooms wel voorhanden zijn, blijkt het voor een aanzienlijk deel van de jon geren lastig te zijn om het gebruik bespreekbaar te maken. Media De tv-campagne volgt verschillende stellen in drie afzonderlijke tv- spots rondom het moment dat ze veilig vrijen bespreekbaar maken. Ze doen dit via het aanbieden van het welbekende ringendoosje met condoom. De drie stellen zorgen ervoor dat belangrijke doelgroepen zich in de campagne kunnen herkennen: autochtone, allochtone en homojongeren. Het motto is dat veilig vrijen erbij hoort en getuigt van zorg en respect voor jezelf en de ander. Vervolgens wordt een directe link gelegd naar belangrijke redenen om veilig te vrijen door te wijzen op mogelijke gevolgen van soa. In elke commercial staat een andere reden centraal om veilig te vrijen: - Met syfilis ben je vatbaarder voor hiv. Gebruik daarom een con doom. - Omdat je later kinderen wilt: Gebruik dan nu een condoom. - Weetje zeker datje vriendje geen chlamydia heeft? Gebruik toch maar een condoom. Deze slogans zijn net als vorig jaar zichtbaar op de posters voor de buitenreclame en hoorbaar in de radiospots, die zijn ingesproken door Froukje de Both en Winston Gerschtanowitz. Ook zijn er con dooms met deze slogans op de verpakking verkrijgbaar. Er is bo vendien nog een vierde slogan die aandacht vraagt voor veilig vrij en op vakantie: 'Wil je geen soa als souvenir? Gebruik dan een con doom.' Stijging soa Sinds 1999 zijn de soa aan het stijgen, zowel in Nederland als in het buitenland. Voor sommige soa geldt dat ze sterker toenemen in be paalde groepen. Uit de rapportage van soa bij GGD-en over de eer ste helft van 2002 blijkt bijvoorbeeld dat gonorroe en chlamydia vooral voorkomen bij jongeren onder de 25 jaar en bij mensen met een Surinaams/ Antilliaanse achtergrond. De toename in syfilis wordt met name gezien bij homo- en biseksuele mannen. Het is dan ook van belang om doelgroepgerichte preventieactiviteiten te orga niseren naast de massamediale campagne. Dit wordt al in belangrij ke mate gedaan door GGD-en, bijvoorbeeld door acties te houden op plaatsen waar jongeren nieuwe partners ontmoeten, zoals het uit gaanscircuit en homo-ontmoetingsplaatsen. Ook scholen en internet spelen een belangrijke rol in het geven van voorlichting op maat. Voor informatie over de campagne, soa en veilig vrijen: www.soa.nl. Aids Soa Infolijn 0900 204 2040 (0,10 euro p/min). In formatie over lokale activiteiten is verkrijgbaar bij de regionale GGD. Free Prakprijs In het sfeervolle decor van het Openluchtmuseum in Ootmarsum reikte juryvoorzitter Nysingh de Free Prakprijs 2003 van de Monu- mentenwacht uit aan de familie Hövels van het erf Geerdink Johan- nink te Vasse. De familie voert al van oudsher daadwerkelijk voortdurend zorgvul dig onderhoud uit aan dit complexe en zeer onderhoudsintensieve boerenerf. Als "gewone" particulieren leveren ze daarmee een on misbare bijdrage aan het behoud van een heel opmerkelijk stukje ar chitectuur, landschap en bewonersgeschiedenis in Twente. Zij ge ven dan ook een uitstekend voorbeeld voor goed en gedurig onder houd van een monument. De Free Prakprijs is bij het 25-jarig bestaan van de Stichting Monu- mentenwacht Overijssel en Flevoland ingesteld om waardevolle ini tiatieven op het gebied van monumentenbehoud te stimuleren. Het stimuleren daarvan is immers de hoofddoelstelling van de Stichting. De prijs is genoemd naar ir. Free Prak, die aan de wieg stond van de Monumentenwacht in Overijssel en Flevoland, en wordt eens in de twee jaar toegekend. De prijs bestaat uit een werk van de Holtense kunstenares Inez Fritschy en driejaar gratis dienstverlening door de Monumentenwacht Overijssel en Flevoland. In 1999 werd de prijs voor het eerst uitgereikt aan de Vereniging Natuurmonumenten, in 2001 ging de prijs naar dc vrijwilligers die het toegangshek, de kerkhofkapel en enkele uit Lierderholthuis afkomstige beelden res taureerden en daarmee het kerkhof bij de St. Nicolaaskerk te Vol- lenhove een ander aanzien gaven. Holten - Onder redelijke weer somstandigheden werd donder dag 5 juni de sportdag van de Holtense basisscholen afgewerkt op sportpark 't Vletgoor. Onder begeleiding van leer krachten en ouders en andere vrijwilligers werkten ongeveer vierhonderd leerlingen uit de groepen vijf tot en met acht een gevarieerd programma af. Slagballen en lijnballen in team verband. Een achtkamp als re creatief - en een diplomagedeel te als prestatief onderdeel. Voor het diploma werden vijf Holten - Op de vierde competi tiedag van gewest Oost heeft touwtrekploeg Okia 680B een zeer goed resultaat neergezet. Tijdens de proefweging was de ploeg van Johan Marsman nog drie kilo te zwaar. Maar door even goed af te trai nen (hard lopen en dan onder een zeil uitzweten) kon er wor den gestempeld. Maar de ploeg had niet geleden onder het af trainen en er werden korte met ten gemaakt met alle tegenstan ders zodat ze ongeslagen dag kampioen werden. De jeugdploegen deden het ook weer een beetje beter. Het eerste team behaalde zeventien punten waardoor ze dichterbij de num mer twee Oosterwijk komen, want deze behaalden maar veer tien punten. Het tweede team van Okia behaalt zes punten. onderdelen afgewerkt. Handbal werpen, 60 meter sprint en 200 meter (groepen 5 en 6) of 300 meter (groepen 7 en 8). Het hoogspringen en verspringen was in de weken voorafgaande aan de sportdag tijdens de gym nastieklessen afgenomen. Zes leerlingen lukte het om het hoogste diploma (E) te halen, te weten: Tom Overkempe, Wil- bert Steenhuis en Remco ter Brake van de Regenboog. Ma- rij e Dangremond,Annike Koop man en Jette Wielaard van de Haarschool. Het klapstuk van de dag was de estafette over 8 x 60 meter. Hier bij leverde elke school de snelste jongen en meisje van elke klas. Het werd een spannende strijd, vooral tussen de teams van de Regenboog en de Haarschool. De Regenboog won met een nipt Onder meer zaklopen was onderdeel van de sportdag. (Foto: Johan Bolink) verschil (0,12 seconde) van de Haarschool. Beide ploegen had den een klein foutje bij het wis selen van het stokje. De derde plaats was voor de Holterenk met een kleine voorsprong op de Dijkerhoek. Uitslag: 1. Regenboog, 1.22,77 min.; 2. Haarschool, 1.22,89 min.: 3. Holterenk, 1.27,09 min.: 4. Dijkerhoek, 1.27,74 min.; 5. Bosschooll .37,26 min. Holten - De touwtrekploeg Okia 680A liet op indrukwekkende wijze zien hoe er gestreden kan worden om een finaleplaats te gen landgenoot en regerend we reldkampioen in de 680 kilo klasse TTV Eibergen. De OKIA A-ploegen gingen echter niet naar de vierde com petitiedag van gewest Oost om dat men voor de naderende EK in Assen zich wilde meten aan internationale ploegen. Zo wa ren in België de Letten en de Zwitsers aanwezig. Eerst was echter op zaterdag de 640A-klasse aan de beurt, maar de ploeg had te kampen met en kele afwezigen, waardoor men derde in de poule werd en zich dus niet plaatste voor de finale wedstrijden. Zondag was het de beurt aan de 680A-ploeg van Okia en men won alle poulewedstrijden en ging door naar de halve finale tegen de nummer twee van de andere poule Eibergen. In België had men nog nooit zo'n strijd gezien. De ploegen stonden bijna tien minuten te genover elkaar waarna Okia in de aanval ging, maar kreeg snel achter elkaar twee waarschuwin gen (overpakken van het touw). Okia had echter Eibergen vier meter naar achteren, maar al gauw kreeg Eibergen ook twee waarschuwingen, wat even later resulteerde in een no-play. De ploegen starten direct op nieuw en zo stond men weer een minuut of tien aan het touw, waarna de aanval werd ingezet en werd gewonnen door Okia. Voor de toeschouwers, alsmede voor de meegereisde supporters van Okia was de spanning te snijden want ook in deze trek wederom voor beide partijen twee waarschuwingen. In de finale tegen het Zwitserse Sins was duidelijk te zien dat de Okia-ploeg een zware wedstrijd ervoor had gehad en de ploeg kon de aanval niet afmaken en maakte drie waarschuwingen in de verdediging waarop Sins de eerste trek won. De tweede trek was het Sins die de aanval in ging en ook kon af maken. Rijssen-Holten - Regionale dart toppers hebben zich inmiddels al aangemeld voor het grote Open Rijssen-Holten Darttoemooi, dat zaterdag 21 juni bij Lucky co aan de Morsweg in Rijssen ge houden wordt. „Hier komen de spelers die serieus met de dart- sport bezig zijn", benadrukken Eddie Bosma, Jan Fransen, Ger ard Ligtenberg en Arjan Rete- rink, die het toernooi organise- ,,De dartsport is in een razend tempo opgekomen. Het is niet alleen een cafésport meer, maar wordt ook in andere gebouwen beoefend. En ook in Oost-Nederland zitten goede darters, die niet allen meedoen in de competitie, maar ook de toernooien langsgaan." Het toernooi staat op de kalen der van Dart Vereniging Oost- Nederland, en dat betekent dat er die dag in de regio geen andere darttoernooien op dat niveau plaatsvinden. Het Open Rijssen-Holten Dart- toernooi begint zaterdag 21 juni om 12.00 uur. Even daarvoor, van 10.30 tot 11.30 uur kan men zich nog opgeven bij Lucky, mits het toernooi nog niet vol is. Want de inschrijving verloopt voorspoedig; tijdens het inter view (een week geleden) hadden zich al zestig personen (waaron der een dame) aangemeld. Bij 128 inschrijvingen zit het toernooi vol. Rond 19.00 uur wordt de finale gehouden. Belangstellenden kunnen zich op de woensdagavonden vooraf gaande het toernooi, aanmelden in het speeltuingebouw van speeltuin De Molen, Molendijk- Zuid 45 te Rijssen. Van 19.30 tot 23.00 uur zijn daar darters aanwezig. Deelname kost 8,50 euro per persoon. Betalen is meedoen: de kosten dienen bij inschrijving voldaan te worden. Het inschrijfgeld is het netto prijzengeld. De andere kosten worden betaald door sponsors. Voor de beste darter uit de ge meente Rijssen-Holten heeft Lucky een wisselbeker beschik baar gesteld. Eddie Bosma, Jan Fransen, Gerard Ligtenberg en Aijan Reterink vormen de organisatie van het Open Rijssen-Holten dartttoemooi. (Foto: Johan Bolink) Holten - Allerhand Tuinideeën (ATi) uit Anna Paulowna brengt een vernieuwde watergieter op de markt. Deze Nucan-gieter be spaart 50 procent water in tuin en kamer. Daarnaast is het een bijzondere hulp voor tuinierders Rijssen - In Lucky Co, Mors weg 8, wordt vrijdag 13 juni het examenfeest 2003 gehouden. Met live-acts, een dance- en confettishow, en een liveshow van de zevenmansformatie DO. Daarnaast is er onder andere een verloting van gratis reizen, zijn er fotosessies, worden maffe gi ve away's uitgedeeld en is het BNN-promotieteam aanwezig. Eric Dikeb brengt al zijn grote hits. De entree in de voorver koop is 5,50 euro. Aan de zaal is dat 7,50 euro. De zaal gaat open om 21.00 uur. met rugklachten of zwakke pol sen. Onder abonnees verloot het Holtens Nieuwsblad twee van deze unieke Nucan-gieters. ATi is een startend bedrijf die uitsluitend bedoeld is om uitvin dingen en innovatieve producten op het gebied van tuinieren te lanceren. Er wordt gewerkt met enkele kleine groepen van uitvinders in Europa om hun uitvindingen en ideeën tot commercieel gangba re producten uit te werken. De Nucan-gieter heeft een do- seersysteem, waarmee met een druk op de knop water kan wor den gegeven. Geen geknoei meer met water op gevoelige bladeren die dan bruin worden. Bukken is niet meer nodig. Uit een pilotproject in Neder land blijkt dat vooral oudere De speciale NuCan-gieters, met precisiesluiter. mensen, en mensen met rug klachten en zwakke polsen be langstelling hebben voor de Nu- can. Het doseersysteem maakt het ook mogelijk om onkruidverdel ger heel gericht op onkruid in het gazon bijvoorbeeld te drup pelen. De zeven liter NuCan bui tengieter zorgt voor een traploze waterregulering met behulp van een drukknop. De kan is goed in balans en zorgt voor minder ge knoei. De drukknop van de kleinere gieter voor binnen voorkomt spoor van waterdruppels door het huis. De een schuifsluiting voorkomt het geknoei bij het omstoten van een volle gieter. De gieters zijn te koop bij Wei koop en Multimate of bij Aller hand Tuinideeën, telefoon 0224- 223090. Het Holtens Nieuwsblad verloot een Nucan buiten- en binnengie- ter onder abonnees van de krant. Wie hierop kans wil maken, kan nog vóór zaterdag 21 juni 2003 een briefje sturen naar: Holtens Nieuwsblad, Kerkhofsweg 18, 7451 BG Holten. Holten - De duiven van duiven- vereniging De Bergvliegers wer den zaterdag 7 juni om 7.15 uur losgelaten in het Belgische Nij- vel. De weersomstandigheden waren zeer gunstig omdat het onbe wolkt was en de wind uit het zuidwesten kwam. De vlucht verliep dan ook snel en binnen vijftien minuten waren de prij zen verdeeld. De plaatsen een en twee lagen dicht bij elkaar. G.J.Koetsier klokte zijn duif vijftien seconden later dan H. Jansen. Omdat G.J. Koetsier maar vijf meter meer afstand had dan H. Jansen, kwam zijn duif tekort. 1-6-7-9 H.Jansen; 2-3 G.J.Koetsier; 4-8 J.G. van Werven; 5 G.G.Kwin- tenberg; 10 J.G.Jansen. Holten - De organisatie van het Blauw Wit-tentenkamp is al weer druk in de weer om op 13 en 14 juni er een prachtige af sluiting van het seizoen van te maken voor de E- en F-pupillen van de vereniging. Alweer vele jaren is het tenten kamp het evenement dat aansluit bij de Blauw Wit Totaaldag. Het tentenkamp begint vrijdag om 18.00 uur met het vlag hijsen, waarna de tenten worden inge deeld. De rest van het program ma is een verrassing, maar span nend wordt het zeker. Ook het voetballen wordt niet vergeten. Het kwartet organisatoren kan ook nu weer een beroep doen op vele vrijwilligers. Holten - Blauw Wit staat zater dag 14 juni in het teken van de Totaaldag. Met deze dag wordt het seizoen 2002-2003 afgeslo ten. Een voor de vereniging succes vol seizoen. Niet alleen op het veld werd er goed gepresteerd. Ook buiten werd veel gereali seerd. De drie bouwactiviteiten zijn hier het bewijs van. Op de Totaaldag wordt door de jeugd gestreden om de Wiersma-bo- kaal. De voorrondes om de pe nalty-bokaal worden 's morgens afgewerkt. Rond de middag is de finale, die gevolgd wordt door de finale bij de senioren. De pu pillen sluiten hierna het seizoen af. De junioren en senioren spe len een zeven tegen zeven toer nooi, met aansluitend een finale en een extra activiteit. De jeugd begint om 8.30 uur en de junio ren en senioren beginnen met het zeven tegen zeven toernooi om 12.30 uur. Rijssen-Holten - De wielerwed strijd om het Kampioenschap van Rijssen wordt dit jaar ge houden op vrijdag 20 juni. Aan dit evenement kunnen Holtena ren en Rijssenaren deelnemen. Belangstellenden hiervoor die nen zich zo spoedig mogelijk aan te melden bij Dinand Schol ten, telefoon 0548-519714, Ger ard Brinkman, telefoon 0548- 540930 of Wim Jansen, telefoon 0548-517205. Deelname kost 2,50 euro. TCR-leden betalen 2,50 euro als inleggeld en krij gen het terug wanneer ze zich bij de start melden. Aan de strijd om het Kampioenschap van Rijssen doen wielrenners mee zonder licentie en vanaf 16 jaar. Een valhelm is verplicht. De strijd om het Kampioenschap van Rijssen is een onderdeel van de Ronde van Rijssen, die uit drie wedstrijdafdelingen bestaat. Meervoudig Cyclocross Cham pion Henny Stamsnijder schiet om 16.30 uur de B-Veteranen 40+ 50+ weg voor een wedstrijd over 50 kilometer. Het is de eer ste start in de Wielerronde van Rijssen 2003. Om 18.15 uur starten de renners voor de 40 ki lometer van het Kampioenschap van Rijssen. Stamsnijder geeft om 19.45 uur het startschot voor de Amateurs A die een wedstrijd van 70 kilometer rijden. Rijssen - Lucky Co presen teert vrijdag 20 juni een live show van Jim en Jamai. Het is de eerste keer na Idols dat het duo samen optreedt. Na afloop is er een 'meet and greet' met Jim Jamai. De kaarten kosten 12.00 euro. De aanvang is om 21.00 uur. Kaarten kunnen ge kocht worden bij Lucky Co.

Holtens Nieuwsblad | 2003 | | pagina 5