Dansfestival Hoolter Daansers op komend Dijkerhoeks feest 'We wilden de buurvrouw ook mee kunnen nemen1 Zakelijk Bekeken Vele deelnemers voor boottocht Rode Kruis Majorettes HMV naar wedstrijd in Enschede Bejaardensociëteit Holten bestaat veertig jaar Fietspuzzeltocht uitpluizen Boekenmarkt en veiling Optredens Canadese doedelzakband NBvP Dijkerhoek Uitslagen examens HMV Uilenballen Open Dag nieuwbouw Landal Twenhaarsveld Auto gestolen DONDERDAG 5 JUNI 2003 HOLTENS NIEUWSBLAD ZA De majorettes van HMV die mee hebben gedaan aan de wed strijden in Enschede. Holten - Zestien majo- en mi- nirettes van de Holtense mu ziekvereniging HMV hebben zaterdag 31 mei deelgenomen aan een Nationale Federatieve Majorette-, Solisten- en Twirl wedstrijd in de Pathmos- hal te Enschede. Door HMV werd op vier onderdelen deel genomen: Kwartet (derde di visie), Duo (derde divisie), Kleine Groep (jeugddivisie) en Bassie Strut. Het kwartet Sonja Bult, Anita Baltes, Samanthika Ulfman en Judith Podt, behaalde met hun optreden op muziek van Ja mes Bond een tweede prijs. Sonja Bult en Samathika Uit man behalen als duo een eer ste prijs. Op een medley van The Lion King behaalden Ramona Deten, Sharon Deten, Christa Veneklaas, Marijke Nij land en Janieke Steunenberg als kleine groep een tweede prijs. Met het onderdeel Basix Strut marcheerden de elf jongste deelnemers van HMV het uit gezette figuur op marsmuziek. In de leeftijdsklasse tot zeven jaar (Peewee) behaalde Soraya Brouwer een derde prijs: in de leeftijdsklasse 8 tot en met 9 jaar (Juvenile) be haalde Meghan ten Berge een derde prijs en Nienke Wissink een eerste prijs, in de leeftijdsklasse 10 tot en met 12 jaar (Preteen) behaalde Christa Veneklaas een derde prijs en Sharon Deten een eer ste prijs. De meisjes werden bij de Ba six Strut ook beoordeeld met een cijfer. Deze varieerden van een 7,3 tot een 8,5. Ruim voldoende dus voor de Hol tense majo- en ininirettes. Het optreden 's avonds in de tuin van De Diessenplas was minder plechtig. Met kleine Canadese vlaggen werd een cirkel op het grasveld afgebakend, waar de bandleden gingen staan. Sommige bewoners van Diessenplas hadden hun balkonnetje al ver van te voren 'volgeboekt', zodat familieleden mooi op de eerste rang za ten. Enkele kraampjes verkochten onder meer koffie en oliebol len. Met snelle bewegingen draaiden de trommelaars de drumsticks in het rond, om zo nu en dan tegelijk en op de maat van de muziek, de trom te slaan. Voor de meeste aanwezigen was het een feest van herkenning toen het Sallandlied werd ingezet. Drie bandleden verbleven na melijk enkele jaren geleden al eens in Holten en speelden toen met dweilorkest De Braandheultjes dit 'volkslied van Salland'. Blijkbaar hebben ze de muziek hiervan nog steeds goed in hun vingers zitten. 'Het werd een ongedwongen concert, dat door de bandleden werd afgesloten met een borrel. (Foto's: Johan Bolink) Holten - Op beide pinksterdagen kunnen kinderen in Natuurdiora- ma Holterberg onder leiding van een deskundige, uilenbraakbal- len uitpluizen. In Nederland komen zes ver schillende uilensoorten voor. Deze nachtvogels zijn erg nuttig, want hun voedsel bestaat hoofd zakelijk uit muizen. Een gevan gen prooi wordt in zijn geheel ingeslikt en daarna worden de onverteerbare resten in de vorm van een prop uitgebraakt. Het is interessant om deze braakballen uit elkaar te peute ren om te zien welke knagers een uil gegeten heeft. Tevens is er vanaf Pinksteren tot en met 10 augustus een informa- tiehoek van de Stichting Eek- hoornopvang ingericht. Naast informatiepanelen over het werk van deze stichting is er een interactief eekhoornspel op de computer, een supergrote eekhoornpuzzcl en een korte film waarin alle aspecten van de eekhoorn en de eekhoornopvang aan bod komen. Stichting Eekhoornopvang Ne derland is het enige gespeciali seerde opvangcentrum in Neder land voor jonge, zieke en ge wonde eekhoorns. De stichting krijgt jaarlijks ongeveer 250 eekhoorns in opvang. Zodra de eekhoorns zijn hersteld, worden ze zo snel mogelijk weer terug gezet in de natuur, zo mogelijk op de vindplaats. Voor informatie over het uilen- ballenpluizen of de eekhoornex positie: telefoon 0548 - 361979. Holten - Voor de zesde keer wordt zaterdag 4 oktober alweer door de Nederlands Hervormde Gemeente een veilig en een boe kenmarkt gehouden. De op brengst voor dit jaar zal worden besteed aan: jeugdprojecten. Om de kwaliteit van de veiling op een hoger niveau te brengen, willen de organisatoren nu al starten met het verzamelen van de veilinggoederen. De veiling is geen rommelmarkt dus wordt gezocht naar goede ren met een bepaalde waarde, zoals antiek, spiegels, schilderij en, oude werktuigen, diverse za ken van de boerderij, servies en andere leuke hebbedingetjes. Neem contact op met van een van onderstaande personen: Herman Koopman, Doorlopen- dedijk 4, telefoon 362066; Eg- bert Markvoort, Erve Lukens- veld 36, telefoon 363096; Willy lammers Aalpolsweg 2a, tele foon 362842 Holten - Aan de kust van Normandië wordt een permanente ten toonstelling ingericht over de Tweede Wereldoorlog. Het nieuwe expositiegebouw Juno Beach Centre staat in het Normandische Courseulles-sur-Mer, en staat vooral in het teken van D-day, de landing van Canadese strijders op 6 juni 1944. Deze gingen ver volgens ook richting Nederland om Europa te bevrijden van de Duitsers. Een groot aantal veteranen uit Canada is aanwezig bij de officiële opening van het gebouw. Ruim vijftig hiervan maken ook een toer door Oost-Nederland. De komst van de Canadese doedelzakband Royal Canadian Le gion Pipes Drums Colours is hier al een voorbode van. Deze verzorgde met Hemelvaart een herdenking op de Canadese Be graafplaats en 's avonds een optreden in de tuin van Woon- en Zorgcentrum De Diessenplas. Voor de band was het een onder deel van een eigen toer door Nederland en verschillende andere landen. De herdenking was indrukwekkend. De muziek van doedelzak ken zorgt daarbij wel voor de juiste toon. Verder was er een vlag- genparade bij de graven. De leden van de band werden wel verrast door de warmte. Ze had den zich namelijk te dik aangekleed, waardoor het toch wel zwe ten werd. Dijkerhoek - NBvP Dijkerhoek houdt donderdag 5 juni haar jaarlijkse fietspuzzeltocht ter af sluiting van het seizoen. De tocht is deze keer uitgezet door de Luggenhorst, Noteboom en Wiersma. Er kan worden gestart tussen 18.45 uur en uiterlijk om 19.30 uur vanaf café 't Bonte Paard. Autorijschoolhouder Gerrit Ta len uit Almelo was 13 mei te gast op de afdelingsavond. Met de nodige humor werd de kennis van de verkeersregels wat opge frist. Vooral de voorrangsregels en de rotondes kwamen aan bod. Na de pauze werd er een theorie examen afgenomen met behulp van zestig dia's. Holten - Onder auspiciën van de Koninklijke Federatie van Mu ziekverenigingen (KNFM) heeft de Holtense Muziekvereniging HMV zaterdag 31 maart mu- ziekexamens gehouden in de protestantse christelijke basis school De Regenboog. Zes examinatoren hebben de he le dag zo'n negentig leerlingen het examen voor het landelijk erkende A-,B-, C- of D-diploma afgenomen. De deelnemers waren leerlingen van muziekverenigingen uit de hele regio. HMV bracht zelf twaalf kandidaten in. Zij behaal den de volgende resultaten: klei ne Trom A: Ben Overkempe (44 punten), Stefan Oldenmenger (46), Gijs Nijland (43,5); sopraansaxofoon A: Nieske Nij land (54, met lof); bugel A: Sil- ke Njland (46), Feike Huisman (45) Maaike Bondrager (45): Trompet A: Imke Veneklaas- Slots (46,5), Jurgen van Dijk (45); Trompet C: Willeke Aal- tink (46); Bariton A: Marten Hulleman; Bariton C: Jurgen Kolkman (43). Holten - Onlangs is op Landal Twenhaarsveld door burgemees ter Lonink en algemeen direc teur van Landal Greenparks L. van der Meer, de openingshan deling verricht voor de nieuw bouw op Landal Twenhaarsveld. Nu krijgen ook de inwoners van de gemeente Rijssen - Holten en overige belangstellenden de kans om deze nieuwbouw te be zichtigen. De nieuwbouw bestaat onder meer uit een groot aantal vrij staande zespersoons bungalows met een verdieping, 22 extra luxe bungalows in de vorm van Twentse boerderijen, met een rieten kap en vijftien speciale kinderbungalows. Naast deze nieuwe bungalows is ook een groot bosgebied gereali seerd, waar onder meer kikker poelen en vijverpartijen deel van uitmaken. De nieuwbouw van Landal Twenhaarsveld is daarmee niet alleen een aanwinst voor het toe risme in Holten, maar voegt ook een nieuw hoofdstuk toe aan de ecologische hoofdstructuur die rondom Holten wordt gereali seerd. De open dag vindt plaats op 14 juni van 10.00 tot 16.00 uur. Naast de mogelijkheid tot het bezichtigen van allerlei facilitei ten en bungalows, worden ook voor de kleinere gasten allerlei activiteiten gehouden in de vorm van een klimwand en een springkussen. De Hoolter Daansers oefenen nog even de pasjes. organisatie in handen. Wie graag eens kennis wil maken met de Hoolter Daansers, is van harte welkom op de dinsdagavonden om 20.00 uur in het Timmer manshuis in Nieuw-Heeten, want nieuwe leden zijn altijd welkom. Het festival vindt 28 juni plaats' Holten - De directeur van een garagebedrijf aan de Larense- weg deed zaterdag 31 mei aan gifte bij de politie omdat vanaf zijn bedrijf een personenauto was gestolen. Het betrof hier een blauwe Nissan Micra met het kenteken XK-35-FF. De diefstal vond plaats tussen dinsdag 27 en vrijdag 30 mei te 20.00 uur. De politie heeft de auto laten signaleren in het op sporingsregister. Een ieder die informatie kan verstrekken aangaande deze diefstal wordt verzocht contact op te nemen met de politie, tele foonnummer 0900-8844. op het terrein van het Dijker- hoeks feest. Er komen groepen vanuit Nederland met Mexi caanse, Roemeense en Kroati sche dansen, de Kindergroep Markelo met folkloristische dan sen, er komt een Engelse dans- Holten - Rode Kruis Holten heeft dinsdag 27 mei de jaarlijk se boottocht gehouden, door Giethoorn en onder meer de Weerribben. Maar liefst 97 per sonen namen hieraan deel. Als afdeling van het landelijke Rode Kruis heeft ook Holten di verse taakvelden waar vulling aan moet worden gegeven. Een van deze zorgtaken is het helpen voorkomen dat mensen in een sociaal isolement raken. Met de bezetting van de afdeling Holten - slechts zeven personen - kon deze tak geen volledige invul ling krijgen. Daarom heeft Hol ten gekozen voor een drietal project vormen: de jaarlijkse boottocht, de vakantieprojecten groep die hier ook een aantal da gen zal verblijven, de Dijker- hoekse line-dancers treden op, de Bato Streetdancers en natuur lijk de Hoolter Daansers zelf. De entree is vrij en het begint om 14.00 uur. en de Welfare. Een organisatie als het Rode Kruis afdeling Holten kan niet zonder een beetje hulp van bui tenaf. Voor een goed en vooral veilig verloop van de dag is medisch een ondersteunende begeleiding erg belangrijk. Dit jaar werd de begeleiding uitgevoerd door huisarts Piscaer en een aantal vrijwilligers van EHBO Holten. Natuurlijk kan een tocht als deze niet zonder vervoer. De afdeling Holten is dan ook blij met de aangeboden diensten van Taxi Aanstoot en Oad Rei zen, die de rolstoelbus en een touringcar gratis ter beschikking stelden. Holten/ Nieuw-Heeten - Het is dinsdagavond, de avond waarop normaliter de Hoolter Daansers hun folkloristische dansen instu deren in het Timmermanshuis in Nieuw-Heeten. Maar daar heb ben ze vanavond geen tijd voor. Ze willen voor de foto nog wel even met de voetjes van de vloer maar daarna moeten ze toch echt weer verder met het karwei waar ze mee bezig waren: enorme sta pels papier nieten en vouwen tot een boekje van A5-formaat dat binnenkort in een oplage van 3.500 exemplaren wordt ver spreid: jubileumboekje ter gele genheid van het 25-jarig bestaan dat in de zomer wordt gevierd met als hoogtepunt een groot dansfestival op zaterdag 28 juni tijdens het Dijkerhoeks feest. Het was een club mensen dat 25 jaar geleden begon met het 'uit de kast halen' van een stukje folklore, het oppoetsen van ou de, boerendansen met daarbij passende klederdracht uit deze regio. In vrij snel tempo had de groep een veertigtal dansen op het pro gramma staan en ontwikkelde zich als een zeer actieve dans groep. Ze maakten furore. Niet alleen in de regio, zelfs landelijk en sterker nog, ook in het buiten land. Ze reisden naar Engeland, Hongarije, Rusland en zelfs naar Amerika om er tal van optredens weg te geven. En natuurlijk kwamen er ook buitenlandse groepen naar deze omgeving om op hun beurt weer een showtje weg te geven. Door de uitwisselingen met deze groepen bouwden de Holtenaren leuke contacten op in een steeds breder wordende kring. Ze nemen deel aan menig festi val door het hele land, vergezeld door hun accordeonisten, een drietal, gevormd door Jan Aal- tink, Jan Haverslag en Jos Steeg- ink. Omdat de Hoolter Dansers zo'n actieve club vormen, heeft men in de loop der jaren besloten een paar werkgroepen op de richten zodat de taken verdeeld konden worden. Zo is er de kledingcommissie die, inclusief het mutsenwassen, ervoor zorgt dat de dansers in perfecte klederdracht optreden en ook de kledingshow tijdens de optredens verzorgt. Voor festivals en uitwisselingen is de speciale reiscommissie aangesteld. Elk jaar probeert de dansgroep iets gezelligs te organiseren voor de leden, de niet-dansende part ners en donateurs. De activitei tencommissie heeft daarvan de (door Jenny Bouwhuis-ter Maat) Holten - De Bejaardensociëteit Holten bestaat dit jaar 40 jaar. Op 23 april 1963 werd de soos opgericht en onlangs werd er feest gevierd. Het jubileumfeest werd een maand uitgesteld om dat één van de bestuursleden, Jantje Wiggers-Aanstoot, voor een knieoperatie naar het zie kenhuis moest. Het achtste lus trum werd onlangs in De Kande laar gevierd met genodigden en (oud-)leden. Wiggers-Aanstoot maakt sinds het begin deel uit van het be stuur van de sociëteit. ,,Ik was 39 jaar toen ze me vroegen voor het bestuur. En nu doe ik zelf ook mee met de activiteiten", vertelt ze lachend. Ze is secreta ris en maakt ook de foto's. Op ta fel ligt een zestal plakboeken waarin de veertig jaar in knip sels en foto's bewaard zijn ge bleven. Sprekers, reisjes, verga deringen: alles staat er in. „De bejaardensociëteit werd opge richt door zeven vrouwenvereni gingen in Holten. Deze vaardig den allemaal een aantal leden af hiervoor. Ik ging ernaar toe voor de Gereformeerde Vrouwenver eniging; in eerste instantie om er verslag over uit te brengen, maar ik rolde er zo in." De bejaarden sociëteit werd en is een algeme ne soos: „We wilden de buur vrouw mee kunnen nemen. Ie dereen kan ernaar toe. Overigens houden we wel een kerstmiddag. Dan worden eenvoudige versjes gezongen, het kerstevangelie wordt gelezen en er is een leuk kerstverhaal. Maar geen gebed natuurlijk." De soos wordt de jaren door ge houden in De Kandelaar en Ire ne. „Zonder huur te betalen. Dat moet ook wel, want anders kun nen we de soos niet in stand houden. Onkosten betalen de be stuursleden uit eigen zak, behal ve als het te erg wordt. De koek jes bij de koffie bijvoorbeeld worden vergoed. Belangrijk is dat iedereen erheen kan gaan en het om het geld niet hoeft te la ten." Bijna veertig deelnemers doen mee aan deze activiteit. „Het merendeel bestaat uit vrouwen. Vrouwen worden ouder blijk baar. We zouden er wel meer mannen bij willen hebben; niet dat vrouwen niet welkom zijn, hoor." Om de drie weken wordt een bijeenkomst gehouden en eens in het jaar is er een reisje, dat door de deelnemers zelf be taald wordt. Het bestuur bestaat verder uit presidente S. Span- van de Berg, penningmeester Z. Schutte-Jansen, H. Dangre- mond-Kappert en J. Roelofs. Waarom werd de soos opgericht en wat gebeurt er? De soos is er voor de gezellig heid, de sociale contacten. Er worden bingo's gehouden, sjoel middagen en lezingen, meestal met dia's. Een spreker is mo menteel wel een aanslag op de financiën: je betaalt er 75 euro en reiskosten voor. Een heel en kele keer kan het zijn dat er ie mand 50 euro vraagt. Sprekers uitnodigen kun je dus niet zo vaak doen. Wat vindt u de prettige kant van uw activiteiten hiervoor? Dat je de mensen kent. Dat je precies weet wat iemand nodig heeft: de een een woord, de an der een gebaar. De onderlinge contacten. Wat is er minder mooi Het bestuur van de Bejaardensoos, met tweede van rechts: Jantje Wiggers-Aanstoot. (Foto: Johan Bo link) Niets eigenlijk. Alleen dat de le den door ouderdom niet meer kunnen komen. Je verliest ze door ziekte of overlijden. Soms stuurt de familie nog een bericht naar ons, maar soms ook niet. Is er in Holten genoeg te doen voorouderen? Er is hier een afdeling van de PCOB en de ANBO, in De Dies senplas wordt van alles georga niseerd, er is gymnastiek. Er is voldoende aanbod voor wie wil. Heelt u ten aanzien van de soos nog wensen? Dat de soos blijft bestaan; dat er steeds weer voldoende vrijwilli gers zijn om hier mee door te kunnen gaan. Wat is voor u, naast familie en gezondheid, belangrijk in het le ven? Dat je meedoet in het leven, dat je er bij bent. Ik ben betrokken geweest bij verschillende ver enigingen. En door het kranten- werk van Jan kwam je met veel mensen in aanraking. Je maakt van alle dingen mee en daardoor krijg je toch veel inzicht. Wat doet u graag? Fotograferen, dia's maken. En die ook laten zien. Als u in de gemeenteraad zou zitten, waar zou u zich dan abso luut sterk voor maken? Hoge gebouwen had ik in Hol ten niet toegelaten. Ik weet wel dat er een heleboel mensen in kunnen wonen; overigens zijn deze gebouwen voor ouderen soms helemaal niet makkelijk. De bouwers en architecten had den advies moeten vragen aan vrouwen; zij weten hoe een ge bouw in de praktijk ervaren wordt, welke kleine dingen groot gemak opleveren. Vrou wen moeten vanaf het begin, bij de tekening al, bij de bouw be trokken worden. Want als het eenmaal verkeerd gebouwd is, wordt het niet zo gauw weer ver anderd. Daar zou ik me voor in zetten."

Holtens Nieuwsblad | 2003 | | pagina 5