WML QXA Helft volwassen Twentenaren te zwaar 'Raalte, een verhaal apart' mooi kijk-, blader- en leesboek HIJMA B.V. Criminaliteit, woninginbraken en overlast dalen Concerten Concerten Concerten ShowFlitsen ShowFlitsen ShowFlitsen www.obelink.nl HEMELVAARTSDAG Gratis /.mm n eb Hl Bloemenmarkt gaat niet door Raalte UNIEKE CAMPINGSHOW! HIJMA B.V. CHRISTIEN WAGENMANS BOVAG RIJBEWIJS cowp Voor betaalbare -J topkwaliteit Vrijdag 30 mei 2003 HO 9 Uit de Landelijke Politiemonitor 2002 blijkt dat het Politie Nederland voor het eerst lager scoort dan een 6, waar het gaat om het oordeel van het functioneren in de wijk. Politie Twente steekt daar met een waarderingscijfer van 6,5 (het hoogste in Nederland) nog redelijk positief bij af, al is ook in Twente het cijfer gedaald. Buurtproblemen Over de hele linie laat Twente ten opzichte van Nederland nog steeds een zeer gun stig beeld zien. Verkeersoverlast wordt als belangrijkste buurtprobleem ervaren, gevolgd door vermogensdelicten. Opmerkelijk bij deze laatste is echter de zeer schommelende ontwikkeling. In Twente laten alle buurtproblemen een stijging zien t.o.v. de meting van 2001, waarbij opvalt dat verloedering nu zelfs hoger uitkomt dan in 1999. Onveiligheidsgevoelens Voor wat betreft de onveiligheidsgevoelens van de Twentse burgers kan vermeld worden dat de groep mensen die zich vaak onveilig voelt kleiner aan het worden is. Daar staat tegenover dat de groep die zich wel eens onveilig voelt gestegen is in vergelijking met 2001 Het aandeel is in 2002 weer op het niveau van 1999. In vergelijking met de lande lijke cijfers kan geconstateerd worden dat men zich in Twente veiliger voelt en is gaan voelen. De afgelopen turbulente periode heeft niet voor een Twentse inhaal slag voor wat betreft onveiligheidsgevoelens gezorgd. Slachtofferschap Autocriminaliteit is op dit moment in Twente een probleem. Dit zien we dan ook hier in de cijfers terug. De overige criminaliteitssoorten laten een daling zien in vergelijking met 1999. Opmerkelijk is dat de kans op bedreiging met geweld in 2002 weer fors gestegen is. In vergelijking met Nederland laat Twente ook hier weer gunstige kansen zien, waarbij wel de tegengestelde ontwikkeling bij autocriminaliteit opvalt. Politie en slachtoffer De gemiddelde meldingsbereidheid ligt in de regio Twente op 42 procent en de ge middelde aangiftebereidheid op 31 procent. De stijging in de meldingsbereidheid valt op in vergelijking met de aangiftebereid heid. Dit is anders dan het landelijke beeld. De aangiftebereidheid ligt nu op het zelfde niveau als landelijk. Politie en burgers Het aantal Ty/entenaren dat zegt contact te hebben gehad met de politie is afgeno men in de afgelopen jaren. Opmerkelijk hierbij is wel dat t.o.v. 2001 een duidelij ke stijging zichtbaar is. Ook de tevredenheid over dat contact laat een forse daling zien in 2002. Hiermee is een eind gekomen aan een relatief stabiel hoge tevredenheid over de politiecontacten in Twente. Beide dalingen zijn groter dan landelijk. Politie in woonbuurt De waarden in Twente laten op dit punt dezelfde ontwikkeling zien al landelijk het geval is. De zichtbaarheid, beschikbaarheid en het functioneren van de politie laten een dalende tendens zien. Overigens is Twente met de 6,5 voor het functioneren nog steeds het beste korps van Nederland. Landelijk ligt de waarde voor het eerst onder de 6. De beschikbaarheid van de po litie laat de grootste achteruitgang zien. Dit zit met name in aspecten als "te weinig tijd hebben voor zaken" en "de politie te weinig zien in de buurt". Bij het functioneren zit het probleem in het punt "contact met bewoners". Hier zal in het komende jaar nader aandacht aan besteed worden. Preventie Op het gebied van genomen preventiemaatregelen wordt de stijgende lijn ook in 2002 doorgezet. Ook hier zit Twente duidelijk hoger dan de landelijke score. De gekozen lijn via het Politie Keurmerk Veilig Wonen lijkt zijn vruchten af te werpen, gezien ook het slachtofferschap woninginbraken. Alisdair Roberts: 28 mei in Rotown/Rotterdam Babsley: 28 mei in Para dox/Tilburg, 31 mei in ACU/Utrecht en 1 juni in Parkhof/Alkmaar Jovenes Clasicos Del Son: 28 mei in Paradi- so/Amsterdam Lee Fields/Sugarman 3: 28 mei in de Effenaar/Eindhoven Amparanoia: 28 mei in Lux/Nijmegen en 30 mei in Nighttown/Rotterdam Wealthy Beggar: 28 mei op het Festival aan de Werf/Utrecht Ilse DeLange: 29 mei in Music Sacrum/Arnhem, 30 mei in de Anton Phi lips Zaal/Den Haag, 2 ju ni in het Muziekcen trum/Enschede, 3 juni in De Vereeniging/Nijme- gen, 12 juni in Vreden- burg/Utrecht, 13 juni in 013/Tilburg, 16 juni in het Nieuwe Luxor Theater/Rotterdam, 19 juni in Chassé/Breda, 22 juni in Frits Philips/Eindhoven en 23 juni in Carré/Amsterdam Adam Green: 29 juni in Paradiso/Amsterdam Admiral Freebee/Weal- thy Beggar: 29 mei in 013/Tilburg en 31 mei in het Burgerweeshuis/Deven ter Aereogramme: 29 mei in Paradiso/Amsterdam en 30 mei in Vera/Gronin- After Forever: 29 mei op Dauwpop/Hellendoorn Alomo Race Track: 29 mei in Mezz/Breda Dreadlock Pussy: 29 mei op Jera On Air/Ijssel- Vervolg van pagina 3. Het merendeel van de Twentse volwassenen uit het onderzoek voelt zich lichamelijk en geestelijk gezond. Toch heeft ruim de helft van de volwasse nen het afgelopen een jaar een chronische aan doening gehad en/of heet hier nog steeds last van. Het gaat hierbij met na me om aandoeningen aan schouder, nek of rug, ge- wrichtsslijtage en ge wrichtsontsteking. Uit dit onderzoek komt naar voren dat een aantal groepen zich minder ge zond voelt. Zo hebben vrouwen een slechtere li chamelijke en geestelijke Holten - Er staat voor dit jaar geen bloemenmarkt gepland. Holtense bloe misten zien er geen brood meer in en hebben de or ganisatie ervan naast zich neergelegd. De Holtense Handelsver eniging wil er wel geld voor vrijmaken, maar zelf niet meer'de organi satie op haar nemen. Het bestuur vindt dat dit moet worden gedaan door on dernemers die er het meest belang bij hebben, namelijk de bloemisten. Deze blijken er echter geen brood in te zien. Vrijwilliger Wim de Maag nam tot nu toe al tijd de organisatie van de bloemenmarkt op zich. Flij heeft echter te kennen gegeven het rustiger aan te willen gaan doen. Voorzitter Martin Lefe- rink: 'De bloemenmarkt is wel gezellig, maar past niet echt bij ons. Er zijn maar enkele ondernemers die er affiniteit mee heb ben. Als zij geen belang stelling tonen om de markt te willen organise ren, dan hoeft het voor ons ook niet meer.' Beef: 29 mei op Dauwp op/Hellendoorn Green Lizard: 29 mei op Indorppop/Zuidwolde en op Jera On Air/IJssel- stein De Heideroosjes: 29 mei op Indorppop/Zuidwolde The Hidden Cameras: 29 mei in Paradiso/Amster dam en 30 mei in Ek- ko/Utrecht Lee Perry/Mad Professor The Robotics: 29 mei in 013/Tilburg Lohues The Louisiana Blues Club: 29 mei op Indorppop/Zuidwolde en 30 mei op het Jazz- en Bluesfestival/Emmen Mogwai/Part Chimp: 29 mei in de Melkweg/Am- sterdam gezondheid dan mannen, hebben mensen die ge scheiden zijn vaker psy chische problemen en last van eenzaamheid- en angstgevoelens. Daar naast springen vooral de lagere sociaal economi sche klassen (laag inko men, lage opleiding), niet-werkenden, uitke ringsgerechtigden en in woners van sterk-verste- delijkte gebieden er in negatieve zin uit. Ze voe len zich ongezonder. De resultaten van deze groe pen komen grotendeels overeen met landelijke bevindingen. Het leefklimaat kanin vloed hebben op de licha melijke en geestelijke ge zondheid van mensen. Doorgaans is men (zeer) tevreden over de woning, de woonomgeving, de leefbaarheid in de buurt en de veiligheid van de buurt. Toch geeft bijna 20% aan wel eens proble men te hebben in de wo ning. Een kwart van de Twentenaren geeft aan dat zij precies kunnen rondkomen., Financiële problemen (schulden ma ken of spaarmiddelen aanspreken) komen voor bij 1 op de 10 volwasse nen. Groepen die vaker finan ciële problemen hebben, zijn de uitkeringsgerech tigden, de mensen die ge scheiden zijn en de men sen met een laag inko men. Door een steekprof te trekken uit het bevol kingsregister van alle Twentse gemeenten, heb ben ongeveer 6.000 per sonen een vragenlijst ont vangen. Hiervan heeft 58% de vragenlijst inge vuld en teruggestuurd. De lijst bevatte, naast vragen over de aan- of af wezigheid van ziekte, ook vragen over leefstijl (onder andere sporten, roken, alcoholgebruik), sociale contacten, het ge bruik van zorgvoorzie ningen en de veiligheid van de woonomgeving. Zangeres Jaguar Wright heeft haar Europese tour nee moeten afzeggen. Daarmee komt ook haar optreden op het komende North Sea Jazz Festival te vervallen. Als vervan ging heeft de festivalor ganisatie de Amerikaanse soulzanger Donnie weten te contracteren. De smooth-soul stijl van Donnie kan het best ver geleken worden met de muziek van Nu-soulartie- sten als Maxwell, Macy Gray en Jill Scott. Zijn stemgeluid lijkt echter het meest op dat van Ste- vie Wonder, een van zijn grote voorbeelden. In het midden van de jaren '70 groeide Donnie op in een zeer religieus gezin in Atlanta. Zoals zoveel soulartiesten begon zijn muzikale loopbaan al op jonge leeftijd in een gos pelkoor. Al gauw breidde hij zijn muzikale horizon uit, en werd beïnvloed door grote namen als Marvin Gaye en Aretha Franklin. Enkele jaren geleden kreeg hij een pla tencontract bij het label Giant Step. Na enkele singles en EP's ver scheen onlangs zijn de- buut-cd 'The Colored Section'. Mariah Carey komt voor een eenmalig optreden naar ons land. Op woens dag 8 oktobër aanstaande treedt zij op in de Rotter damse Ahoy'. Het is dan 7,5 jaar geleden dat de Amerikaanse diva voor het laatst (en het.eerst)_in Nederland optrad in een uitverkocht Ahoy'. De kaartverkoop voor het concert is reeds begon nen. Mariah Carey zingt al vanaf haar vierde. Als dochter van een opera zangeres en -lerares is muziek haar met de pap lepel ingegoten. Het ta lent van Carey bleef niet lang onopgemerkt in de muziekindustrie. Via Brenda K. Starr, met wie Carey in een achter grondkoortje zong, kwam een demo in han den van de grote baas van Sony Music. Deze was zo onder de indruk van haar stemgeluid dat hij haar gelijk een contract aanbood en al snel volg de haar eerste cd 'Mariah Carey'Sindsdien steeg de sterrenstatus van de zangeres snel. 'Vision Of Love', 'Emotions', 'I'll Be There', 'Without You' en 'Endless Love' zijn enkele van haar top hits. Mariah Carey scoort nog steeds. Na onlangs nog met 'Through The Rain' van haar huidige cd 'Charmbrace- let' in de top 10 te hebben gestaan, heeft zij nu weer een megahit met de single T Know What You Want' samen met rapper Busta Rhymes. Met de beves tiging van de band Monster Magnet is de line up voor het metalfes- tival Fields Of Rock compleet. Op zondag 15 juni aanstaande staan er in het Goffertpark in Ni jmegen 21 bands op drie podia. Er worden onge veer 40.000 bezoekers verwacht. Om 12 uur openen The Blood Brot hers het festival dat om 21.00 uur wordt afgeslo ten met een spetterende 2 uur durend optreden van Metallica. Op Fields Of Rock is 1 podium exclu sief voor Nederlandse bands gereserveerd. De Osdorp Posse: 29 mei op Dauwpop/Hellendoorn en op Jera On Air/IJssel- stein Paradise Lost: 29 mei op Dauwpop/Hellendoorn The Sleepy Jackson: 29 mei in Paradiso/Amster dam Spineshank: 29 mei op Dauwpop/Hellendoorn en 30 mei in 013/Tilburg Mick Hart: 29 mei in Ca ve/Amsterdam en 30 mei in 't Ukien/Kampen Contradiction: 29 mei in Plato/Helmond en 1 juni in Iduna/Drachten In Extremo: 29 mei op Dauwpop/Hellendoorn en 30 mei in de Bos uil/Weert Tino Gonzales: 29 mei op Klomppop/Ovezande Yamoto: 29 mei in de Oosterpoort/Groningen Dusminguet: 30 mei in Paradiso/Amsterdam Master: 30 mei in LVC/Leiden en 26 juli op het Stonehenge Festi- val/Steenwijk Gare du Nord: 30 mei in Paradiso/Amsterdam Ras-Ites: 30 mei in W2/Den Bosch Rob Tognoni: 30 mei in België/Almelo Roy Paci Aretuska: 30 mei in Paradiso/Amster dam Slackers: 30 mei in Wa terfront/Rotterdam, 31 mei in de Melkweg/Am- sterdam, 1 en 2 juni in Ernostos/Sittard The Gathering: 30 mei in Patronaat/Haarlem en 31 mei in Bibelot/Dordrecht sterdam Twarres: 30 mei in de Nacht van Almelo/Al melo A.F.I.: 31 mei in de Melkweg/Amsterdam Autumn: 31 mei in Bro- gum/Zierikzee Randy Brecker Group/Les Freres Guis- se: 31 mei in Chassé/Breda Andy Glandt/Buddy Tina Wright Band: 1 juni op Blue Dew Folkvilla- ge/Zwolle Hawkwind: 1 juni in de Melkweg/Amsterdam Annie Lennox/Amy Wi- nehouse: 2 juni in de RAI/ Amsterdam Granfaloon Bus/Silver- chair/Virgil Shaw: 2 juni in Paradiso/Amsterdam Billy Goodman: 3 juni in DeSmet/Amsterdam Bon Jovi/3 Doors Down: 3 juni in de ArenA/Am sterdam Elvis, The Concert: 3 ju ni in Ahoy'/Rotterdam en 8 juni in de Heineken Music Hall/Amsterdam Off Minor: 3 juni in SC- SI-Cell/Den Haag Bouncing Souls/Boys- etsfire/Fabulous Disas- ter/NOFX/Real McKen- zies/Strung Out/Thrice/T.S.O.L.: 4 juni in de IJsselhal/Zwolle Nick Cave And The Bad Queensryche: 4 juni in Seeds: 2 juni in de Hei- de Heineken Music neken Music Hall/Am- Hall/Amsterdam Terugblikken in de tijd is in. Je hoeft als uitge ver maar een boek uit te brengen met daarop een plaatsnaam, een handvol oude foto's en prettig geschreven verhaaltjes, en een vaste groep lezers koopt die uitgave zonder meer. Uitgeverij Waanders in Zwolle haakt daarop in met het op de markt brengen van het boek Raalte, een dorp apart. Een mooi uitgevoerd boek, met veel kleuren foto's en afbeeldingen, helaas voor het gros der kopers alleen maar als paperback te koop. De auteur van dit boek is Raaltenaar Herman Han- nink. Hij schreef voor de plaatselijke uitgave De Koerier de afgelopen ja ren een aantal artikelen over Raalte. Die zijn nu voor een deel bewerkt en voor een deel ongewijzigd overgeno men voor dit boek. De auteur verhaalt onder meer over dorpsfiguren zoals Kaltie Wieferink, jaren werkzaam geweest bij de gemeente en over Jan Borgman, bekend onder meer als chauffeur op de gemeentelijke vuilniswagen. Uiteraard komt ook bur gemeester Ganzeboom aan bod, de man die de gemeente Raalte na af loop van de oorlogsjaren vele duwen in de juiste richting gaf, en die be kend stond om zijn grote interesse voor de paarde- sport. Ook de Tweede Wereld oorlog komt aan bod, waarbij de auteur een optreden beschrijft van dc beroemde Ameri kaanse artiesten Bob Hope, Bing Cosby, die met de Andrew Sisters na afloop van die oorlog in het Wapen van Raalte optraden. Voor een plaatsje als het Raalte van toen uiteraard artie sten van een gehalte waar je nu ook u tegen zegt. Naast dit alles beschrijft Een verfuml imrt Jan Leemde laatste marskramer, siert het Hannink ook de dorps smid Disselhorst, de laatste met dit beroep dat de oude gemeente Raalte nog kent. De Joodse gemeente van Raalte, die door eerder genoemde oorlog volle dig verdween belicht hij ook, maar de aandacht richt zich vooral op de gerestaureerde Joodse begraafplaats, die inder tijd ver buiten, en van daag de dag door de groei van de plaats bijna op de rand van het cen trum ligt. Voor bijzonderheden over de Joodse gemeente van toen verwijst de au teur naar andere uitga ven, waarin meer hier over te lezen is. Merk waardig is dat eenmaal verwezen wordt naar de uitgave 'Raalte in oor logstijd', en daarna naar het boek Pinkas, Dat ter wijl laatstgenoemde weer verwijst naar zijn bron, hetzelfde 'Raalte in oorlogstijd'... Natuurlijk biedt Raalte, een dorp apart nog veel meer lezenswaardige bijdragen, over kruide niers (De Haan, Aa en Het Overijssels Kanaal in de tijd dat het nog open was voor scheepvaart vanaf Deventer. Overmars) en de be faamde kroegbaas Jo Poppe. Kortom een uitgave waarin het aangenaam lezen, kijken en bladeren is. Jammer dat de auteur de glans van dit boek wegneemt door hierin kritiek te geven op colle ga-auteurs c.q. andere uitgaven op dit gebied. Dergelijke zaken horen hier niet thuis. En vooral als het idee voor dit boek al niet uit de eigen koker komt, en hij niet of min der relevante zaken on der Raalte schaart, kan hij verwachten dat hij de bal die hij kaatst op een dag terug mag verwach ten. Geen lezer die daarop zit te wachten. Prijs: 22,50. selectie is gedaan door Mojo Concerts, media partner MTV en door de bezoekers van de website www.fieldsofrock.nl. Uit bijna 300 inzendingen werden de volgende bands geselecteerd: Brainshake, All Points North, Cancelled, Dark- DayRising, V-Male, Drowned en F33L3R. In formatie over de acts en het definitieve tijdsche ma is te vinden op boven genoemde website. Op het hoofdpodium staan achtereenvolgens: Au tumn, Disturbed, Mon ster Magnet, Stone Sour, Marilyn Manson en Me tallica. The Blood Brot hers, Subway To Sally, Nile, Arch Enemy, Mud- vayne, Opeth, Prong en Ministry staan in de tent. Geopend van 10.00 tot 17.00 uur. JWNDACTË) „~~-tdellgerl m Hobby en Home-Car show modellen en verhuur. Caravans met grote kortingen plus gratis voortent Benfica. ^wwwAWi Luxe pyramids katoen. Afmeting; 305 x 360 cm. Van 399-nu voor 188.- Hypercamp Skyline 270. Mt 2. 685 - 710cm.Afwas- baar. Van 509.- nu 350.- ijzer-, metaal- en machinehandel Nog steeds het goedkoopste adres voor stalen pijpen, koker, platijzer, T-ijzer, hoekijzer, Hea-Heb-UNP, IPE-balken. Ook verkopen wij vele soorten stalen platen o.a. thermisch verzinkt, elektrol (zincor) verzinkt koudgew. trane- en zwarte plaat en verzinkte geperforceerde plaat. Diverse inruil-metaalbewerkingsmachines Alle materialen uit voorraad leverbaar Bezorging van materiaal is mogelijk Bel vrijblijvend 0546-81 79 69 Openingstijden: ma. t/m vr. 08.00 uur tot 17.30 uur Za. 08.00 tot 11,30 uur Buitenhaven O.Z. 8, 7604 PJ Almelo Wil je in 2- 4- of 8 weken je rijbewijs? Kies dan voor onze succesvolle korte opleidingen. Eventueel met BOVAG rijbewijsgarantie, je rijbewijs voor een afgesproken prijs! Vanaf 1000 euro LET OP!!! U kunt nu ook bij ons terecht voor uw: bromfietscertificaat dagopleiding aanhangwagens Bel ons, of kom op ons kantoor voor een informatiepakket Het kantoor is open van dinsdag t/m vrijdag yan 13.30 tot 18.00 uur op donderdag tot 19.30 uur. VERKEERSSCHOOL Rijssensestraat 80a 7442 ML Nijverdal Tel. 0548-61 34 38 mobiel 06-22 95 81 06 Dubbeldikke bos rozen (20 stuks) 4.50 2 bOS Chrysanten (kan niet gebonden worden) 3.98 3 mooie vlijtige liezen 3.98 2 Potchrysanten 2.98 5 stek perkplanten 4.98 Elke 2e sierpot, mand, glas of zink 1/2 prijs (2e van gelijke of lagere prijs) Geldig: vrijdag, zaterdag bloemen en planten Holten, Dorpsstraat 12 ue/ü/y. vrijuay, zaïeraag bloeme Holten, Dc -i i ij aankoop van een complete bril (montuur en glazen), ontvangt u een GRATIS zonnebril op sterkte of naar keuze een passende clipon. Vraag gerust in de winkel TWELLOVan Ghentstraac 15 Telefoon (0571) 27 32 7 HOLTEN Dorpsstraat 4 Telefoon (0548) 36 35 01

Holtens Nieuwsblad | 2003 | | pagina 9