Akkermans nieuwe voorzitter Politiek Café 'Ik zou best wat meer vrouwen in de vereniging willen hebben Opgeven voor Triathlon Ballooning nu mogelijk Ingezonden Brieven Roddelt u ook? Inbraken in auto's Jaarlijkse postzegelbeurs ook voor koop euromunten Bijeenkomst Passage Holten Baggerplan vervuilde sloten Jubilarissen Bouwbond CNV Mannen gezocht Vergadering turnvereniging Verwarde automobiliste - DONDERDAG 20 FEBRUARI 2003 HOLTENS NIEUWSBLAD Holten -«Onder leiding van Prins Carolus de Galliër, de vijfender tigste Prins der Fienpreuvers, barst straks in Holten het carna valsfeest los. Al maandenlang worden in Holten voorbereidin gen voor dit meerdaagse feest getroffen. Ook de Prins bereidt zich voor op zijn taken. In zijn prinselijke nadm liggen grote heldendaden besloten: de Galliër. Wie denkt dan niet aan dat kleine dorpje in Frankrijk dat weerstand bood aan de Romei nen? Het zou bijna symbolisch kunnen zijn voor het kleine dorpje Holten, dat zomaar bij haar grotere buur heringedeeld werd. Maar in dit geval hebben de Holtenaren de overwinning behaald, want Carolus de Galliër heerst zowel over Keunedarp West en Keunedarp Oost. De Prins zet zich overigen's met hart en ziel in voor het vriendschap- pelijker worden van de banden tussen deze beide Keunedarpen. Prins Carolus de Galliër, in het dagelijks leven Remi de la Haye, viert het carnaval vanaf zijn jeugdjaren. Op school in Heer len zat hij in de Jeugdraad van Elf. „De eerste schooljaren op de middelbare school was het wat minder, maar aan het eind van de schooltijd deed ik wel weer mee. Dat beeld zie je bij meer carnavalsverenigingen", vertelt hij. De Holtense Prins is ervan overtuigd dat de jeugd te rugkomt, als er in het begin maar een goede basis is gelegd. „En komen ze na een aantal jaren te rug, dan is het een bewuste keus. Ze zijn dan ook ouder en kunnen voor de vereniging heel waarde vol zijn." Carnavalsvereniging De Fienp reuvers is een grote, wanne, so ciale vereniging die onderdak biedt aan verschillende clubs. „De Kratvinders bijvoorbeeld. Het begon met een aantal jonge ren van 16, 17 jaar, al bierdrin kend op een platte wagen met niet om aan te horen muziek. In de jaren daarop werd die wagen steeds meer versierd, en nu is het een sterke club, die al een aantal jaren bestaat. Een andere club is club D.O.O.S., die uit een aantal vrouwen bestaat. Vorig jaar lie pen ze zwierig over straat ver kleed als Surinaamsen in kleur rijke hoepelrokken. Dit jaar ma ken ze ook een wagen. En dan is er de Toga, de oudste vriendenclub die meedoet aan het carnaval. De vorige prins kwam uit de Knetterzoepers- club, de mensen binnen die club kennen elkaar al vanaf de kleu terschool en hebben nog steeds met elkaar te maken." Zelf hoort de prins niet bij een club, maar ook Einzelgangers en duo's pas sen volgens hem prima in het carnavalsplaatje. Weet u ook hoeveel onmacht en kwaadheid en verdriet u daarmee kunt veroorzaken? Ie mand veroordelen op een ver haal van iemand anders zonder feitenkennis en met halve waarheden. Het feit, waar gebeurd. Er is 13 januari 12.45 uur een gesprek tussen twee vrouwen bij super markt C1000 waarvan de ene vrouw tegen de andere zegt: 'Mevrouw X zit helemaal zon der geld. Ze heeft helemaal niks meer en die minkukel van een kerel heeft nog steeds niets betaald.' Die minkukel in 't ge sprek, ik dus, heb minstens tien pogingen gedaan om tot een oplossing van ons scheidings drama te komen. Elk aanbod wordt steevast afgewezen. Me vrouw X heeft 300.000 euro contant geld ter beschikking gekregen. Veel meer bied ik haar erbij aan, en zorg finan cieel voor de kinderen. Er wordt nooit iets gevraagd, zon der overleg, zonder begrip, zonder iets te weten van mijn kinderen en zonder verder iets te weten. En dan kletsen over mij zonder iets te weten van mijn gevoelens die door alles heen spelen, het verdriet, de pijn en het gemis. Hoe kun je in vredesnaam hierover zo onna denkend oordelen en roddelen. Dat begrijp ik niet. Zonder overleg en begrip kom je in gekwetstheid, verdriet, kwaadheid, onmacht en het ergste kan dan ontstaan: rancu ne en wraak. Zo ben je in de C l000 en zo ben je in Irak. Fons: 'Het is de bedoeling dat aanwezigen het debat aangaan met de politici.' (Foto: Gert Perdon) men aan het debat, maar dat ligt ook aan de burgers zelf. Ze moe ten wel kenbaar maken dat ze iets willen zeggen. Het bestuur lanceert de stellin gen, geeft de leidraad van de dis cussie aan. Waar gaat de komen de bijeenkomst over? We zijn nu twee jaar onderweg met de nieuwe gemeente. En dat gegeven lijkt me een uitstekend uitgangspunt voor de discussie in het eerstvolgende Café. Hoe denken burgers over de nieuwe gemeente, hoe wordt de ze gemeente ervaren door men sen. Hoe belangrijk is de (plaatselij ke) politiek? Alles wat politiek besloten wordt heeft invloed op het dage lijks leven. Ik vind het belang rijk dat de politici niet alleen in de verkiezingstijd contact heeft met de burgers, maar dat burgers en politici elkaar ook daarna spreken, en in gesprek blijven. Holten - In het Landeweerd werd in de nacht van woensdag 12 op donderdag 13 februari een auto opengebroken en daaruit een gsm-telefoon ontvreemd. Later bleek dat die nacht meer dere auto's in het Landeweerd en Van Holtenserf waren openge broken waar al dan niet het een en ander uit was weggenomen. Ook werd in een geparkeerde bestelauto in de Dorpsstraat in gebroken. Uit deze auto is ook een gsm-te- lefoon weggenomen. In totaal zijn er zes meldingen van in braak in auto's. Waerdenborch - De Holtense Postzegel Club (HPC) houdt zaterdag 1 maart de grote jaar lijkse postzegelbeurs in scho lengemeenschap De Waerden borch. De beurs is gratis toe gankelijk en duurt van 10.00 tot 16.00 uur. De vereniging is lid van de Nederlandse Vereniging van Postzegel Verzamelaars en houdt dit evenement voor de 31ste keer in haar 35-jarig be staan. De beurs heeft door de jaren heen bij de verzamelaars uit de regio een goede naam ver worven wat betreft organisatie en gezelligheid. Op uitnodiging is een aantal handelaren aanwezig met di versiteiten op het gebied van de filatelie. Ook euromunten kunnen worden aangeschaft op deze verzamelbeurs. Het bestuur van de HPC hoopt evenals voorgaande jaren weer een groot aantal filatelis ten welkom te mogen heten. Ook voor beginnende verza melaars een uitstekende gele genheid om kennis te maken met de hobbyfilatelie. Holten - Passage Holten houdt donderdag 27 februari een bij eenkomst in de Kandelaar. Te gast is Marijke Dijkstra uit Die penveen. De avond begint om 20.00 uur. Belangstellenden en nieuwe leden zijn van harte wel kom. Marijke zal dia's vertonen van haar eigengemaakte schilderijen met als thema: Prachtige zoek tocht in kleur. De leden kunnen zich nog opge ven voor het reisje op 10 april. Dit kan bij Elly Gjaltema tele foon 363654 of bij Sieny Lode- weges telefoon 363419. Holten - De gemeente heeft on langs een baggerplan voor de gemeente Rijssen-Holten opge steld. De gemeente wil de watergan gen laten baggeren; voor het baggeren van de vijvers heeft de gemeente geen geld. In het bag gerplan is er van uitgegaan dat alle gemeentelijke wateren bin nen tien jaar gebaggerd moeten worden. Dat kost de gemeente 670.714 euro. Voorgesteld wordt om in eerste instantie de waterlopen die ver vuild zijn te saneren. Het gaat daarbij om de Holtense sloten en watergangen Broekweg (nabij Aaltinksweg), de sloot langs de Deventerweg en de vijver aan de Drostenstraat. In Rijssen gaat het om zeven watergangen. Rijssen - Hout- en Bouwbond CNV afdeling Rijssen, heeft af gelopen week tijdens haar jaar lijkse ledenvergadering vijf jubi larissen gehuldigd. Bondsbestuurder G. Wilderman huldigde A. Kampman (25 jaar lid), G. Kruimelaar, J. Scherphof en F. ten Hove (alle drie 40 jaar lid) en K. Baan (50 jaar lid). Wilderman ging in op de ont wikkelingen ronde de winter- WW. Als nieuw bestuurslid werd ge kozen voor G. Borghuis. Okkenbroek - Gewoon gezellig samen zingen van een breed re pertoire. Wie daarvoor voelt, kan komen kijken en luisteren op een van de informatieavon den van een mannenkoor in op richting. De avonden zijn gepland op woensdag 26 februari en woens dag 5 maart in dorpshuis Ons Centrum in Okkenbroek en du ren van 19.30 tot 21.30 uur. De vaste repetitieavond wordt maandag of dinsdag. Voor meer informatie kan men bellen naar 0570-542642. Holten Volkstuinvereniging Holten heeft afgelopen donder dag haar jaarlijkse ledenverga dering gehouden in Café de Biester. De vereniging telt op dit mo ment 51 leden en heeft bijna alle tuinen verhuurd. Voorzitter Bol- lee memoreerde dat het afgelo pen jaar een goed jaar is geweest voor de tuinders.Ook financiëel is het jaar afgesloten met een klein positief saldo. In het voor jaar zal door de leden het nodige onderhoud aan de afrastering worden gedaan. 'Met belangstel ling wordt alweer uitgekeken naar het voorjaar', aldus de voor zitter. 'Want de volkstuin is meer dan alleen een plek om groenten en bloemen te telen, maar ook een plezierige ontmoe tingsplaats om de nodige contac ten te hebben'. Hij spoort de le den aan om uit te kijken naar nieuwe leden. Nu zijn er nog vijf tuinen vrij Holten - Een medewerker van de wegenwacht meldde bij de poli tie dat een automobiliste haar auto op de snelweg had gekeerd en stilstond tegen de midden berm met de neus tegen de rij richting in. Ze maakte een verwarde indruk op hern. De politie constateerde alcoholgebruik bij de 44-jarige automobiliste uit Leiden en hield haar daarop aan. De adem analyse gaf een uitslag van 1,13 promille. Ze kreeg hiervoor een rijverbod van 5 uur en een pro- ces-verbaal. Prijsuitreiking handbal Mossink - Lynn Buschers (8 jaar) en Lidia Hanevelt (5 jaar) heb ben de kleurwedstrijd van de handbal gewonnen. Ze kregen on langs hun prijs uitgereikt in sporthal 't Mossink, nadat ze klaar waren met handballen. De kleurwedstrijd was naar aanleiding van het 25-jarige bestaan van de afdeling handbal in Holten. De kleurplaat stond in het ju bileumboekje. (Foto: Johan Bolink) Schlagerfestival Eibergen - Carnavalsvereniging De Fienpreuvers heeft meege daan aan het Schlagerfestival in Eibergen. Hierbij werd ze vierde van de twaalf deelnemende teams. Voor De Fienpreuvers de hoogste plaats welke ze in jaren tijdens dit festival hebben bereikt. Onder begeleiding van Club D.O.O.S., de Drie Plinten en dwei lorkest De Braandheultjes, zong Prins Carolus de Galliër met zijn Adjudant het Prinsenlied. 'We deden echt alles live', zegt de Prins. 'Dit in tegenstelling tot vele teams die meededen'. De andere deelnemers werden al tijdens de probeeravond ge checkt, en dat gaf goede hoop op een hoge notering. 'We werden tijdens het Schlagerfestival zelfs getipt voor een plek bij de eerste zeven.' (Foto: Jan Houwers) Huldiging Hartstichting Boschkamp - De Hartstichting heeft onlangs jubilerende collec tanten gehuldigd. Dit werd gedaan in dorpshuis De Boschkamp. (Foto: Sander Scheperman) Holten - Fons Akkermans, de nieuwe voorzitter van het Holter Politiek Café, voelt zich Holte- naar. Hij komt uit Helmond, maar woont sinds 1970 in Hol ten. In die ruim dertig Holtense jaren raakte hij betrokken bij het plaatselijk verenigingsleven. Hij is lid van de Stichting Nationale Feestdagen en van SV Holten, waar hij actief was als speler en bestuurder, en was voorzitter van de oudervereniging van de Kolschool. Hij draagt de carna valsvereniging een zeer warm hart toe: hij was voorzitter De Fienpreuvers en zelf ook Prins. Vorig jaar september werd hij gevraagd voor het voorzitter schap van het Holter Politiek Café, en begin dit jaar besloot hij om daar op in te gaan. Het eerstvolgende Politiek Café wordt gehouden op donderdag 10 april. U bent politiek geïnteresseerd? Mijn hele leven ben ik al betrok ken bij de politiek. Ik ben ook lid van een politieke partij. Wel ke dat is? Dat zeg ik liever niet. Ik denk dat je als voorzitter van het Holter Politiek Café de kop peling met een bepaalde partij dient te vermijden. Van het Hol ter Politiek Café was ik overi gens een regelmatig bezoeker. Gewone belangstellenden kwa men in de voorgaande Politieke Cafés maar mondjesmaat aan bet woord, voor zover die be langstellenden aanwezig waren. Het is onze wens en bedoeling dat burgers tijdens het Café vra gen kunnen stellen en deelne- Holten - Als onderdeel van de triatlon vindt dit jaar voor de ne gende keer de Triathlon Balloo ning plaats. De ballonnen stijgen 4 juli op vanaf sportpark 't Vlet- goor aan de Dorperdijk in Hol ten. Zo rond 19.00 uur wordt be gonnen met de voorbereidingen en tussen 19.30 uur en 20.00 uur gaan ze de lucht in. De kosten van het ballonvaren zijn 175 euro per persoon. Dit is inclusief verzekering, champag ne en een diploma. De minimumleeftijd voor een ballonvaarder is 14 jaar en de minimumlengte 1.50 meter. Wanneer de ballonnen geland zijn, worden de ballonvaarders met volgauto's weer terugge bracht naar de startplaats waar een diploma wordt uitgereikt en waar de champagnedoop plaats zal vinden. Voor meer informatie over de Ballooning of voor opgave kan men terecht bij VVV Holten, te lefoon 0548-361533. E-mail: in- fo@vvvholten.nl opkomstact, een adjudant moest er komen, er vond een fotosessie plaats, de proclamatie moest ge schreven worden, de staf en de uit te reiken versierselen moes ten ontworpen en vervaardigd worden en nog veel meer. De staf, gemaakt door Mannie We gen, is een prachtexemplaar en staat bol van de symboliek met onder meer rozen, bronsgroen eikenhout en het familiewapen. Maar de Prins hoeft het allemaal niet alleen te doen, hij werd en wordt daarin bijgestaan door be kwame carnavalsvierders, zoals adjudant Tjerk van der Mei en de Raad van Elf. En er moest een motto komen. De Prins, die 'harmonie' hoog in het vaandel heeft staan, kan zich uitstekend vinden in 'Samen staan we sterk'. „Carnaval is mensen en organi saties op een ludieke manier op de hak nemen. Een gezamenlijk feestvierenden gezamenlijk te rugkijken naar ludieke gebeurte nissen, en vooruitblikken ook, waarbij ik soms vind dat het te ver gaat. En dan trek ik de paral lel door naar de gemeenteraad, waarbij ik af en toe het zich af zetten tegen andersdenkenden te ver vind gaan", aldus de Jonk heer der Roden. „Wat mij het hoogtepunt van het feest lijkt? Dat is moeilijk; car naval is een aaneenschakeling van hoogtepunten, de insteek is elke keer anders. Je hebt het mindervalidencarnaval, de op tocht, het feest daarna, en een zwaar moment is. Het Geding, wanneer mensen die tijdens het carnaval over de schreef zijn ge gaan, aangeklaagd worden. Ik heb bijvoorbeeld één keer mijn staf vergeten; gelukkig staat in het reglement dat de Prins on schendbaar is; de adjudant krijgt het voor z'n kiezen." Prins Carolus de Galliër, Wink- buul oet Sjpassemig, Jonkheer der Roden en Vorst van Gallië tot Keunedarp kent het carna valsfeest zowel onder als boven de rivieren. Hij benadrukt dat ze boven de rivieren zeker carnaval kunnen vieren. Maar bepaalde elementen mist hij, zoals het straatcarnaval, en het helemaal verkleed gaan, compleet met maskers of schmink. „Mijn wens voor het komend carnaval? Een droog carnavals weekend. Droog weer, vooral tijdens de optocht. En voor ie dereen veel plezier, en open staan voor anderen!" Schoolhandbaltoernooi Mossink - Onder grote publieke belangstelling zijn donderdag avond 13 februari de finales afgewerkt van het jaarlijkse school handbaltoernooi voor de basisscholen in Sporthal 't Mossink. Leerlingen van onder meer groep zeven en acht van vijf basis scholen uit Holten en omgeving streden om de eer van handbal kampioen 2003, waarbij elke school met een meisjes- en jongens team uitkwam. De voorrondes op twee woensdagmiddagen, waarbij een hele competitie werd afgewerkt, leverden vele spannende wedstrijden op. De beste drie teams van de voorronde speelden tijdens de fi naleavond nogmaals tegen elkaar. In de jongenspoule was het tot het laatst toe spannend, waarbij de Holterenk door winst in de laatste wedstrijd tegen de Haarschool met vier tegen een aan het langste eind trok. In de meisjespoule ging het tussen Dijkerhoek en de Flaarschool. In de voorronde was het een gelijkspel (4-4), maar tijdens de fina leavond won de Haarschool met vijf tegen twee van Dijkerhoek, wat de basis was voor haar kampioenschap. Dankzij de medewerking van Handbalvereniging Holten, die de scheidsrechters leverden, hebben we genoten van goede, sportie ve en spannende handbal wedstrijden. Jongens: 1. Holterenk; 2. Bosschool; 3. Haarschool; 4. Dijkerhoek: 5. Regenboog. Meisjes: 1 .Haarschool; 2.Dijkerhoek; 3. Holterenk; 4. Bos- school;5. Regenboog. De sportiviteitsprijs was dit jaar voor de jongens van Dijkerhoek en de winnaars gaan meedoen aan de regionale wedstrij den. (Foto: Gert Perdon) Prins Carnaval in een Delahaye. Carnavalsvereniging De Fienp reuvers doet echter meer. „Eén van de doelstellingen is het be vorderen van de sociaal-maat schappelijke contacten, en dat loopt uiteen van sponsoren van kaarsjes op de Canadese be graafplaats tot het houden van het mindervalidencarnaval." De Holtense carnavalsvereni ging is een mannenvereniging. In de naburige plaatsen maken al jarenlang carnavalsprinsessen hun opwachting. In Holten lijkt men daar nog niet aan toe. Ook Carolus heeft geen Prinses. „In Holten is dat nog nooit voorge komen, voor zover ik weet. Zelf ben ik groot geworden in Heer len, waar we dat toen ook niet kenden. Maar ik zou best wat meer vrouwen in de vereniging willen hebben." De Prins gaat de commissies langs en constateert dat daar ook alleen mannen in zitten. „Maar als er een steek ge maakt moet worden, vallen we op een vrouw terug", merkt hij op. Vrouwen binnen de carna valsvereniging blijkt een deli caat onderwerp bij De Fienpreu vers. „We zoeken de weg der geleidelijkheid. Ook wat meer vrouwen binnen het carnaval be treft. En ook wat de samenwer king met de Rijssense Boln- peetr's aangaat. Wat dat laatste betreft gaat het beslist niet om een fusie, maar er is wel een aantal activiteiten waarmee je gezamenlijk zou kunnen optrek ken." Als voorbeeld noemt hij de zaterdagse optocht. „Als die op tocht afgelopen is, gaan wc feestvieren in het dorp. Je zou je voor kunnen stellen dat de op tocht opengesteJd wordt voor andere carnavalsverenigingen uit de buurt en dat die aanslui tend meedoen met dweilen en feestvieren." De la Haye werd vorig jaar ge vraagd om De Fienpreuvers aan te voeren tijdens het komend carnaval. Hij zei ja, en dat bete kende dat er voorafgaande aan het carnaval nogal wat te doen was. Er moest een Prinsenlied gemaakt worden (het staat op cd), gedacht worden over ëen .w.-

Holtens Nieuwsblad | 2003 | | pagina 5