Uitslagen verkiezing op groot tv-scherm Hofhuis: 'Lokaal opereren en kijken hoe ver je komt' BSE in Dijkerhoek: vee geruimd Fienpreuvers December: koud en aan natte kant Cursus leren masseren - :.V - Website nationaal park 2S Inschrijven voor optocht carnaval Promotie Martin Podt Expositie schilderijen Prinsenbal Jazzavond 'Verkiezingen' op Waerdenborch Inbraak woning DONDERDAG 16 JANUARI 2003 HOLTENS NIEUWSBLAD 5 Scheperspad krijgt fietssluizen Scheperspad - De hoge afrastering langs het Scheperspad is in middels vervangen door een lage variant. Een omwonende had de hoge afrastering geplaatst om zo een goede afscheiding te krijgen tussen het pad en zijn tuin. Hierdoor was het echter bijna onmo gelijk fatsoenlijk het pad te kunnen bewandelen. De gemeente eis te van de bewoner dat de afrastering werd weggehaald. In ruil hiervoor, zijn er fietssluizen geplaatst. Wel heeft de gemeente nog vergeten het wegnaambordje te vervangen. Aan het Beukenlaan tje geeft het bord namelijk nog aan dat de weg slechts een toe gangspad is voor de omwonenden. (Foto: Sander Scheperman) rvswowMts:» Uitbreiding begraafplaats Holten - Aan de uitbreiding van de algemene begraafplaats aan de Oude Deventerweg wordt hard gewerkt. Inmiddels is het gebied tegenover dc huidige begraafplaats veranderd in een woestenij. Soweco Bouw Groen is ermee bezig de uitbreiding klaar te ma ken. (Foto: Sander Scheperman) Met een gemiddelde temperatuur van 2.2 graden in Holten, Espe- lo, 1.9 graden en De Bilt 2.9 graden, tegen een langjarig gemid delde van 4.0 graden was december koud. In het noordoosten van het land was de afwijking ten opzichte van het langjarig gemiddelde veel groter dan in zuidwesten van het land. December ging zacht van start maar onder regie van krachti ge hogedruk boven Scandinavië volgde vanaf de zesde een lang tijdvak met temperaturen beneden normaal. Van de negende tot en met de elfde vroor het in het hele land. Van de twaalfde tot en met de zestiende lag de vorstgrens over ons land en was het soms spekglad door ijzel vooral in het noqrdoosten. In Holten en omge ving kwam geen ijzel voor. Daarna bleef het met name in het noorden van het land licht win ters, in het uiterste noordoosten tot en met de 24ste. Daarna volg de een zacht en nat tijdvak. Aan het einde van het jaar keerde de koude lucht terug. In Holten werden dertien vorstdagen (dagen met een minimumtemperatuur kleiner dan 0.0 graden) en zes ijs dagen (dagen waarop het gedurende het hele etmaal vriest) gere gistreerd. Normaal telt december twaalf vorst en twee ijsdagen. ïn het noordoosten werden plaatselijk achttien vorst en negen ijsda gen genoteerd. De laagste temperatuur -9.0 graden werd op 10 de cember gemeten in Holten, aan de grond -10.0 graden, Espelo 9.4 graden, vlak boven de grond werd het -10.4 graden. Op 11 december kon er met een ijsdikte van acht tot negen centi meter volop worden geschaatst op de ijsbaan van de Noordpool, al te lang kon er niet geschaatst worden omdat we te maken kre gen met een dooi aanval. De hoogste temperatuur, 10.9 graden werd op eerste kerstdag geregistreerd in Holten, Espelo 10.8 gra den. Tot en met de 21ste verliep de maand droog en was er ge middeld pas 15.0 mm gevallen. Daarna volgde een zeer nat tijd vak. Met name de 22e en 30e waren zeer natte dagen met veel neerslag in Holten respectievelijk 20.4 mm, 28.2 mm. Espelo 19.4 mm, 29.4 mm. Dijkerhoek 21.0 mm, 28.0 mm. Beuseberg 20.0, mm, 26.0 mm en Rijssen 22.8 mm, 31.0 mm. December einde aan de natte kant. Hier volgen de maand totalen van de stations. Holten 87.8 mm, Espelo 83.3 mm, Beuseberg en De Bilt allebei 89.0 mm, Rijssen kreeg het meest met 95.3 mm, met dank aan mijn waarneemster Di liana, tegen normaal 77.0 mm voor de maand december. Over het land genomen scheen de zon 42 uren, vrijwel de normale hoe veelheid van 43 uren. Twente was het zonnigst met 58 zonuren. In De Bilt scheen de zon 43 uren tegen normaal 44 uur. Op 15 dagen liet de zon zich in Holten niet zien, het normale aantal is 15. De laatste decade van december verliep zeer somber. Gemiddeld over het land scheen de zon slechts 5 uren. Mistdagen kwamen zeven keer voor. Weerman, Freddie Paalman. Voor mensen die actief willen zijn met hun eigen gezondheid en die van anderen organiseert Thuiszorg Zuidwest Overijssel een cursus leren masseren. Bij voldoende belangstelling start een cur sus op vrijdagochtend 31 januari 2003 en een tweede cursus op donderdagavond 6 maart 2003. Massage is zo oud als de mensheid zelf. Intuïtief wrijven we over een pijnlijke plek of over een gespannen lichaamsdeel. Een goed uitgevoerde massage is dan ook een weldaad voor het lichaam, maar ook voor de geest. Een massage is niet alleen prettig, maar stimuleert ook de stofwis seling in ons lichaam. Het lichaam blijft daardoor in goede condi tie en blessures kunnen worden voorkomen. Het gaat hier om westerse massage, gericht op ontspanning van de huid en de spie ren. De cursisten leren verschillende massagetechnieken (masse ren van kuiten, nek, schouders en rug) die samen een algehele massage vormen. De cursus bestaat uit 10 wekelijkse lessen van 1 1/2 uur en wordt gehouden in het gebouw van Thuiszorg aan de Zwolseweg 180 te Deventer. De avondcursus start om 19.30 uur en de ochtendcursus om 11.15 uur. De kosten bedragen 125 euro inclusief cursusmate riaal. Abonnees van het Servicepakket van Thuiszorg Zuidwest Overijssel betalen 100 euro. Voor informatie en aanmelding tot uiterlijk vrijdag 17 januari 2003 kunt u contact opnemen met de Centrale Thuiszorgtelefoon: (0570)686000. Holten - De verkiezingen voor de Tweede Kamer worden woensdag 22 januari gehouden. In Rijssen-Holten zijn inmiddels 25.907 kiezers uitgenodigd woensdag 22 januari hun stem uit te komen brengen. Dat kan in tien stembureaus in Rijssen, in Holten zijn vier stembureaus en een in Dijkerhoek. Holten - Het nationaal park de Sallandse Heuvelrug in oprich ting, heeft sinds 1 januari een ei gen website: www.sallandse- heuvelrug.nl. De website wordt regelmatig ge actualiseerd, zodat de meest re cente informatie voor iedereen met een internetaansluiting toe gankelijk is. Zo staan onder het kopje Wat kan ik doen? de acti viteiten vermeld die door de ver schillende partners in en rond het nationaal park in de komen de periode organiseren. Verder geven de terreinbeheerders een kijkje in de keuken hoe de ver schillende natuurterreinen wor den beheerd en welke resultaten er inmiddels zijn behaald. De werkgroep Voorlichting en Educatie kijkt tevreden terug op het afgelopen jaar. Een van de hoogtepunten betrof de cursus natuurfotografie, maar ook voor het natuurtheater, als voor de ve le activiteiten die Staatsbosbe heer, de vereniging Natuurmo numenten, het IVN, de VVV en het Natuurdiorama organiseer den was veel belangstelling. Woensdagavond 22 januari is de benedenhal van het gemeente huis in Rijssen open. Zo gauw het stembureau in de hal opgeruimd is, kunnen be langstellenden naar binnen, en dat is vanaf 21.15 uur. Samen kan dan met het 'gemeentebe stuur de uitslag van deze verkie zingen worden gevolgd. In de benedenhal wordt de ge meentelijke uitslag bekendge maakt en daarnaast kunnen de landelijke uitslagen via de tv op een groot scherm gevolgd wor den. Vorig jaar tijdens de Tweede Kamerverkiezingen kon Rijs sen-Holten bogen op een grote opkomst. In de gemeente wer den in 2002 in totaal 23.372 gel dige stemmen uitgebracht. Op- De verkiezingsborden worden maar mondjesmaat gebruikt. (Foto: Sander Scheperman) geroepen waren 25.721 mensen. Het opkomstpercentage in Rijs sen-Holten was 90,9 procent. Het CDA kreeg in de gemeente Rijssen-Holten 7599 stemmen, 32,51 procent (in '98: 4992, 22,99 procent). De SGP daalde licht naar 5104 stemmen, 21.84 procent (in '98: 4784, 22,03 pro cent). De ChrU kwam uit op 2711 stemmen, goed voor 11,60 procent (in '98: 2936, 13,52 pro cent). De PvdA kreeg vorig jaar 2305 stemmen, 9,86 procent (in '98: 4116, 18,96 procent). De VVD kreeg 2113 stemmen, 9,04 procent (in '98: 3194, 14,71 pro cent). De Lijst Pim Fortuyn be haalde 1903 stemmen, 8,14 pro cent. Groen Links haalde 512 stem men, 2,19 procent (in '98: 450, 2,07 procent). De SP steeg naar 476 stemmen, 2,04 procent (in '98: 247, 1,14 procent). D'66 scoorde 417 stemmen, 1,78 pro cent (699 stemmen, 3,22 procent in '98). De overige partijen haal den elk nog geen één procent van het stemmenaantal. Vijfjaar geleden, bij de verkie zingen voor de Tweede Kamer in '98, werden in de gemeente 25.074 mensen opgeroepen en brachten er 21.713 een geldige stem uit, en dat was 86,64 pro cent. Holten - Carnavalsvereniging De Fienpreuvers houdt zaterdag 1 maart haar carnavalsoptocht. Wie hieraan mee wil doen, kan zich daar nu voor inschrijven. Voor informatie over de optocht, deelnameformulieren, regle menten ten aanzien van de op tocht of vragen over start- en prijzengelden, kan worden ge beld met: G. Grave, telefoon 0548-361199 of H. Jalving, tele foon 0548-364184. Holten - Ir. Martin Podt van de Maneschijnsweg 5, promoveert vrijdag 17 januari aan de Uni versiteit Twente Enschede voor Technische Natuurkunde over Wideband Low Noise Integrated SQUID Systems. Diessenplas - In Woon- en Zorg centrum De Diessenplas wordt tot en met 31 januari een exposi tie gehouden. Het gaat om win- terschilderijen van Jo Woeste- nenk - ten Tije. De openingstij den zijn van 10.00 tot 17.00 uur. De toegang is gratis. Dijkerhoek - Bij een zes jaar ou de koe op een bedrijf in Dijker hoek is Bovine Spongiforme En- cephalopathie (BSE) geconsta teerd. Deze besmetting is het drieënvijftigste geval in Neder land sinds 1997 en het eerste ge val in 2003. De koe, Joke 42, geboren op 16 september 1996, is op 30 decem ber door de veehouder aangebo den voor de slacht. Op 31 de cember bleek de snelle BSE-test een positief resultaat op te leve ren. Daarop is een onderzoek ter bevestiging van de uitslag van de snelle test ingezet. Op 7 janu ari bleek ook dit tot een positief resultaat te leiden. Bij geen van de 88 andere run deren op het bedrijf zijn ver schijnselen van BSE aangetrof fen. Joke 42 is geboren en geto gen op het bedrijf te Holten. Zoals gebruikelijk wordt een on derzoek ingesteld naar het vee voer, met name naar het voer ge geten in de eerste levensmaan den door de zieke koe. De runderen op het bedrijf zijn geruimd. Ook alle dieren met een verhoogd BSE-risico af komstig van dit bedrijf die in middels op andere bedrijven verblijven, worden getraceerd en geruimd. Per 1 maart 2003 trekt minister Veerman van Landbouw, Na tuurbeheer en Visserij bij een BSE-geval geen geld meer uit voor het doden en vernietigen van gezonde runderen. Uitsluitend de risicodieren, dus dieren die in dezelfde tijd als het besmette rund op hetzelfde be drijf zijn geboren of hetzelfde voer hebben gegeten, zullen worden overgenomen, afge voerd en vernietigd. Dit geldt ook voor nakomelin gen van het besmette vrouwelij ke rund die de laatste twee jaar zijn geboren. Dit heeft de minister na overleg met het landbouwbedrijfsleven besloten. Hiermee komt een einde aan het doden en vernietigen van hele veestapels. Het bedrijf in Dijker hoek valt echter nog onder de oude regeling. UCU was UWaugou_lllll£,. uvyvüuj,n^ .V... „r -J - J-- J 0 Holten - Holtenaar Ab Hofhuis steeds spannender. De KNMV Holten - Holtenaar Ab Hofhuis volgde enige tijd geleden Lous van Dijk op als gemeenteraads lid voor Gemeentebelang. Daar door ging een nieuwe wereld voor hem open. En dat terwijl hij toch aardig wat van de wereld kende. Want als manager Inter nationale Projecten van Cebeco en ook als vice-president van de wereldbond voor motorcross be zocht hij 67 landen, en dan re kent hij alleen de landen waar hij ook geslapen heeft. Cultuur verschillen waardeert hij wel; hij zag veel culturen. Voor de herindeling had Hof huis ook al een band met Rijs sen: „Mijn grootouders komen uit Rijssen. Mijn moeder is van Ten Hove." Ondanks die deels Rijssense komaf was u tegen een herinde ling met Rijssen In mijn ogen was Rijssen een verkeerde keus. Ik had bij Mar- kelo of Bathmen gewild. Dan had je een landelijke gemeente gehouden. Op zich is Rijssen niet verkeerd. Rijssen bruist van activiteit, dat mag je wel stellen. Ik heb ook veel waardering voor de manier waarop ze hun indus trie aangepakt hebben, en nu hier Vletgaarsmaten. Dat geeft wel zekerheid naar je inwoners qua werkgelegenheid. Achteraf gezien is het een goede zaak. En de cultuurverschillen? Cultuurverschillen merk je wel, maar voor cultuur moet je re spect hebben,, en er niet van uit gaan dat jouw geloof het enige ware geloof is. Rekening hou den met culturen heb ik in mijn leven wel geleerd. Hoe kwam u terecht in de inter nationale motorcrosswereld? Nee, ik croste zelf niet, maar ik reed wel motor. Ik was aange sloten bij Motorclub Markelo, en die club wilde internationale wedstrijden organiseren. Ik sprak de talen goed en kwam via Markelo in het landelijk bestuur van de Koninklijke Nederlandse Motorrijders Vereniging. Zo werd ik voorzitter van de lande lijke motorcrosscommissie en bestuurslid van de TT in Assen. Elk jaar ga ik nog naar Assen. Als oud-bestuurslid krijg je elk jaar een uitnodiging. Het is een soort reünie; de verhalen worden steeds spannender. De KNMV vaardigde me in '73. af naar de Federation Internationale Mo- torcycliste. Vanuit die functie reisde ik de hele wereld over, van Zuid-Afrika tot Finland, van Japan tot Argentinië. U was tien jaar voorzitter van de Markelose motorclub, zat in het dagelijks bestuur van de KNMV, was vice-president van de F1M motorcross en u werkte. Was u wel eens thuis? Ik was bijna altijd onderweg. Het gekste was een keer toen ik woensdagsavonds terugkwam uit Siberië en donderdagsmor gens op weg ging naar Venezu ela. Mijn tijdsbesef was toen he lemaal weg. U had standaard een koffer klaar Als je veel reist heb je steeds minder nodig. En onderweg verloor ik ook wel eens een koffer. Of vergat een visum. Sinds wanneer bent u politiek actief? Dat is iets van de laatste jaren. Daarvoor bemoeide ik me nooit met politiek, 'k Had geen tijd. Zes jaar geleden stopte ik met werken. De eerste paar jaar had ik nodig om achterstallig onder houd aan huis en tuin weg te werken en daarna begin je ei genlijk in een nieuw ritme te ko men. Buurman Henk Dikkers sprak me toen aan over gemeen tepolitiek. En ik begon te besef fen dat ik hier al meer dan 25 jaar woonde en nog nooit iets voor de Holtense gemeenschap had gedaan." U koos voor Gemeentebelang? Ik had weinig kennis van de lan delijke politiek. Gemeentebe lang is echt een plaatselijke par tij. Het programma staat me ook aan: lokaal opereren en kijken hoe ver je komt. Ik kwam in de oude gemeente Holten in de stuurgroep van Ge meentebelang. Na de herinde ling werd ik lid van de schaduw- fractie, en nu, op m'n 63e, zit ik in de gemeenteraad. Ik had er niet op gerekend. We dachten dat we twee zetels zouden beha len en ik stond op de vierde plek. Het waren de stemmen uit Rijs sen die ons aan de derde zetel hielpen. En vervolgens ging Lous weg. Holtenaar Ab Hofhuis volgt Lous van Dijk op als raadslid voor Gemeentebelang. (Foto: Harry Broeze) In welke commissies zat u? In de commissie financiën en so ciale zaken en onderwijs. Op die laatste beide gebieden ging een wereld voor me open. Ik had er nog nooit bij stilgestaan dat zo wel bijstand als onderwijs zo veel regelgeving met zich mee bracht. Het raadswerk vergt veel tijd? Burgemeester, wethouders en de raadsleden werken hard. On danks dat de voorbereidingen voor de fusering heel laat op gang zijn gekomen, gebeurde de afgelopen twee jaar enorm veel. In de afgelopen tijd behandelden we onder andere twee begrotin gen, werd het dualisme voorbe reid, we kregen de gemeente huisdiscussie en dat was niet ge makkelijk, en de strategische vi sie met de verkeersstructuur- plannen waaronder die voor Holten. Ik heb de indruk dat we er in Holten nu dichter bij staan dan in al die jaren ervoor. Maar als de intensiteit van vergaderen in deze vorm in de toekomst doorgaat, dan denk ik dat er mis schien goede raadsleden af moe ten haken vanwege tijdsgebrek, vooral als ze hun raadswerk doen naast hun normale werk zaamheden. Zijn er ook mindere puntjes? Er valt wel eens een steek, maar dat vind ik wel begrijpelijk. Wat ik wel vind is dat er nu soms te bureaucratisch opgetreden wordt. De Lathmer-woningen worden nu afgebroken, maar daar heb ben ze drie maanden geleden nog een brandtrap in moeten zet ten. Natuurlijk moetje maatre gelen treffen, maar ik mis wel eens dat er samen met de betrok kenen een oplossing gezocht wordt voor een gedoogsituatie. Waar ergert u zich aan? Aan het eindeloos vragen stellen over futiliteiten, zowel in de commissievergadering als in de raadsvergadering, en dan met name als er veel publiek op de tribune zit, of pers of kennissen aanwezig zijn. Ik hoop dat dit met de dualise- ring over is, dat we. nu zo'n strakke discipline hebben in de vergadering dat op veel onder werpen in de raad niet hoeft worden teruggekomen. Bent u principieel? Ja. In eerlijkheid en rechtmatig heid. En ik hou van recht voor z'n raap en niet van dat gedraai, daar kan ik slecht tegen. Hoe denkt u over het raadsge- bed? Laten we naar een stil gebed gaan. Ik ben absoluut tegen het formuliergebed. Voor mij hoeft het gebed voor en na de verga dering niet weg, maar dan vind ik een stil gebed een betere vorm. Daar kan iedereen aan deelnemen en een ieder kan het op een eigen manier invullen. Ik denk ook dat raadsleden meer respect moeten krijgen voor niet- en andersgelovigen, en dat is helemaal niet aan de orde ge weest. Stilzitten is er bij Hofhuis niet bij, ook nu niet. Momenteel is hij secretaris van de Volkstuin vereniging Holten. Zelf beheert hij, samen met zijn vrouw Bert- ha, twee volkstuinen. „Groen ten, asperges, zacht fruit zoals frambozen (witte, die zijn veel zoeter dan de rode), bramen, en heel veel bloemen." Daarnaast is hij secretaris van 3 VO Holten. „De Holtense afde ling lag een beetje op het gat. Terwijl er nog wel zestig 3VO- leden zijn in Holten. We probe ren de afdeling nieuw leven in te blazen. Maar daarvoor moeten we eerst intern de zaak op een rij hebben. We willen proberen om via 3VO Holten ook zeggenschap te krij gen in de gemeentelijke ver- keersoverleggroep." En af en toe keurt hij nog een paar wedstrijdcircuits voor crosswedstrijden, of leidt de jury bij zo'n wedstrijd. Want contact met de motorcrosswereld heeft hij nog steeds. Poppe - Carnavalsvereniging De Fienpreuvers houdt zaterdag 1 februari het feest voor de Prins: het Prinsenbal. Dit festijn begint om 20.30 uur en wordt gehou den in De Poppe. Er rijdt om 19.45 uur en om 20.15 uur een bus vanaf hofbar Boer Biet naar de feestzaal. Na afloop rijden er bussen terug. Er zullen vele lokale artiesten optreden, die optredens geven voor Prins Carnaval. Kaarten zijn te koop bij de hof- barren, Foto Ten Velde en Blok ker van de Maat. Boschkamp - Stichting Kunst en Cultuur Holten begint het nieu we jaar met een muziekavond op woensdag 15 januari in dorps huis De Boschkamp. Jazz-groep The Andrew Read Group zal dan optreden. De oprichter van deze groep die uit vier personen bestaat, is And rew Read, Hij is geboren in Aus tralië, waar Andrew een gekend popmusicus is. Hij kwam in 1993 naar Neder land waar hij zich tijdens zijn opleiding in Enschede en Arn hem specialiseerde in klassieke muziek. Naast Andrew die de bass be speelt, bestaat de groep uit Hans Kwakkemaart, piano, Erik Poor terman, drums en tijdelijk ver vangster van Annemieke vd Veer, Anne-Julie Friishoom, zang. Deze avond begint om 20.00 uur. Donateurs van de Stichting Kunst en Cultuur betalen 6 euro, anderen 9 euro en scholieren mogen voor 4,50 euro naar bin nen. Holten - Voorafgaand aan de werkelijke parlementsverkiezin gen op 22 januari zullen op scholengemeenschap De Waer denborch schaduwverkiezingen worden gehouden. Deze verkiezingen, die worden georganiseerd door leerlingen uit vier vwo, worden gehouden op 20 januari. Van 8.10 tot 15.40 uur kunnen alle leerlingen uit de derde klas of hoger hun stem uitbrengen in speciaal daarvoor ingerichte lo kalen. Na afloop van de verkie zingen zullen de uitgebrachte stemmen worden geteld en volgt zo spoedig mogelijk een uitslag. Holten - Een bewoner van de Korhoenderweg deed zondag 12 januari aangifte van inbraak in de woning. De daders hebben een raam opengebroken waarna men naar binnen kon. Uit de woning heeft men wat sieraden en geld weg genomen. De inbraak heeft plaatsgevonden tussen zaterdag 11 januari om 18.00 uur en zondaa 12 januari 02.00 uur.

Holtens Nieuwsblad | 2003 | | pagina 5