Jan Lonink: 'Bereidheid nodig om zelf water bij wijn te doen' Computercursussen Knopper uitgeleend aan gemeente Rijssen-Holten Maand november zacht en zonnig Winterpicknickwandeling Nieuwe griffier Geen subsidie kleine bedrijven Campagne vuurwerk DONDERDAG 19 DECEMBER 2002 HOLTENS NIEUWSBLAD 15 Boschkamp - In bijna elke huishouding staat tegenwoordig een computer, en daarom houdt stichting sociaal cultureel werk in het nieuwe jaar verschillende computercursussen in dorpshuis De Boschkamp. Deze cursussen kenmerken zich vooral doordat het tempo niet te hoog ligt en er voldoende tijd is voor het stellen van vragen. Op maandagmiddag 13 januari van 13.30 tot 15.30 uur start er een cursus Windows. Dit is het besturingsprogramma van een computer. Voor wie vlot wil leren omgaan met de computer, is deze cursus een must. Tij dens de vijf lessen van twee uur, leert men de verschillende toe passingen kennen: het werken met de muis, het openen van pro gramma's via de zogenaamde pictogrammen, het maken van mappen om documenten netjes op te ruimen, zijn onderwerpen die uitgebreid aan de orde komen. En omdat cursisten bij deze en de hierna volgende cursussen, met één persoon per computer werkt, kan er ruimschoots geoefend worden. De kosten bedragen 68 euro plus 11,35 euro voor het les boek. Kennismakingscursus Op vrijdagmiddag 17 januari 2003 van 13.30 tot 15.30 uur start er een cursus Kennismaken met de computer. Computers zie je over al. Op kantoren en bedrijven zijn ze niet meer weg te denken en zonder kunnen we bijna niet meer. Voor mensen die nog nooit in aanraking zijn geweest met een computer is het een nachtmerrie als ze opeens met zo'n ding moe ten werken, want waar dienen al die knoppen voor, wat is een dis kette en wat zijn nou eigenlijk die virussen? Dit kan men allemaal leren in de cursus kennismaken met de computer. Deze cursus is ook een aanrader voor wat oudere men sen die nog nooit in aanraking zijn geweest met een computer. Tijdens de lessen wordt de computer stap voor stap onder de loep genomen. Door zelf eenvoudige opdrachten te doen leert men ge leidelijk aan alle basistechnieken. Er worden geen uitgebreide programma's behandeld want daar zijn andere cursussen voor. Er wordt alleen op weg geholpen, zo dat men de voordelen ziet van het werken met een computer en men er niet meer zo onbekend tegenover staat. De kosten bedra gen 54,50 euro inclusief lesboek. Fotobewerking Op donderdagmiddag 23 januari 2003 van 13.30 tot 15.30 uur start er een cursus Fotobewerking. Tijdens deze zes lessen durende cursus wordt er met verschillende toepassingen geleerd om te gaan met het programma Paint Shop Pro. Het bewerken van kleuren, foto's scherper maken, rode ogen wegwerken en het maken van een collage. De kosten bedragen 86 euro plus 11,35 euro voor het lesboek. Voor deze cursussen zijn nog enkele plaatsen vrij. Voor opgave of informatie kan men terecht bij Stichting voor Sociaal en Cultureel Werk voor Holten, telefoon 0548-362755. Het kantoor van de Stichting is gesloten van 23 december tot en met 3 januari. Nieuwe raadsleden door duaal systeem Knopper: "We willen een herhaling van zetten voorkomen.' (Foto: Johan Bolink) Holten - Nog maar een paar we ken en het duale stelsel doet ook haar intrede in de gemeente Rijssen-Holten. Dat betekent dat er vanaf 1 januari 2003 de ma nier waarop de gemeente be stuurd wordt, gewijzigd wordt. Zo zijn per 1 januari 2003 de wethouders geen lid meer van de gemeenteraad; voor de wethou ders komen nieuwe raadsleden in de plaats. Deze vijf nieuwe raadsleden moeten een plaatsje krijgen in de inmiddels behoor lijk volle raadszaal van het ge meentehuis in Rijssen. In die raadzaal komt ook een spreekge stoelte. Burgemeester en wet houders zijn vanaf 1 januari geen voorzitter meer van de raadscommissies; deze voorzit ters levert de raad zelf. En er wordt een griffier aangesteld, die ondersteund wordt door grif fiemedewerkers. Er blijft echter wel iets hetzelfde: de gemeente raad neemt de besluiten; dat gold in het oude en dat geldt str aks ook in het nieuwe systeem. Om de invoering van het dualis me in Rijssen-Holten te begelei den ging kwartiermaker P. Knopper in deze gemeente aan de slag. Knopper is voor een half jaar als het ware 'uitgeleend' door de gemeente Hellendoorn, waar hij raadsgriffier is. Naast zijn werk in Hellendoorn wijdde hij zich een aantal uren per week aan de dualismewerkzaamheden in Rijssen-Holten. Onder leiding van hem werd er de afgelopen maanden hard ge werkt aan de invoering van het duale stelsel in de gemeente Rijssen-Holten. Veel zaken kwamen daarbij aan de orde. Van hoelang er door burgers in gesproken mag worden tijdens commissievergaderingen tot het inzetten van een verrijdbaar spreekgestoelte in de vergade ringen.Knopper hield zich sa men met een werkgroep uit de raad Rijssen-Holten bezig met het voorbereiden van de veran deringen die met de invoering van het duale stelsel verband houden. In die werkgroep zaten verder burgemeester J.A.H. Lo- nink en de raadsleden M. Tijhof- Zwijnenberg (PvdA), H. Voort man (SGP), J. Kevelam (VVD), J. Tijhof (ChrU), E. van Schoot- en (GB) en H. kuipers (CDA), gemeentesecretaris D. van dei- Borg en ambtenaar H. Leijen- dekker. De werkgroep is met een voor stel gekomen, dat maandag avond 16 november vastgesteld wordt door de raad. Voorgesteld wordt onder andere om het aantal raadscommissies terug te brengen van zes naar drie. Deze commissies adviseren vanaf 1 januari niet meer aan het college, maar aan de raad. Deze drie nieuwe commissies zijn de commissie algemeen bestuurlij ke zaken en middelen, de com missie grondgebied en de com missie maatschappelijke dienst verlening. De voorzitters van de ze commissies komen uit de ge meenteraad. In de drie raadscommissies, zo is de bedoeling, wordt de politieke discussie gevoerd. Want de ge meenteraad moet zich vanaf 1 januari meer bezig houden met hoofdlijnen, dus niet meer met een klacht van een burger over een afhangende tak, maar wel met het groenbeheersplan. Er kunnen ook discussies binnen de gemeenteraad zelf plaatsvin den, maar het is niet de bedoe ling dat de discussie in de com missies daar over gedaan wordt. Daarom krijgt elk agendapunt de letter A of B mee. A betekent dat er in de raad nog over gediscus sieerd kan worden, B betekent dat dit punt een hamerstuk is. ,,We willen een herhaling van zetten voorkomen. De raads commissie beslist unaniem of een stuk een B-stuk wordt", al dus Knopper. Nieuw is de functie van griffier; volgens de Wet Dualisering Ge meentebestuur moet er verplicht een griffier aangesteld worden. De griffier moet op 7 maart 2003 aangetreden zijn; de solli citatieprocedure loopt inmid dels. De griffier is aanwezig bij de raadsvergadering en treedt op als commissiegriffier. En zij of hij maakt deel uit van het presi dium. Het presidium bestaat uit de bur gemeester. de griffier en een lid van elke fractie. Het presidium stelt de voorlopige agenda van de raadsvergaderingen vast. De gemeenteraad stelt zelf de de finitieve agenda vast. Voorgesteld wordt eerst enige tijd ervaring op te doen met deze nieuwe manier van werken. Na ongeveer twee jaar moet be keken worden of er verbeterin gen nodig zijn. Knopper: ,,Als het wenselijk is om zaken eerder te bespreken, om misstanden te voorkomen, moet de evaluatie eerder plaatsvinden." Op 2 januari 2003 wordt een ex tra raadsvergadering gehouden waarin een aantal zaken gere geld wordt, zoals de benoeming van de wethouders, onderzoek geloofsbrieven van de nieuwe raadsleden, het afleggen van de eed of belofte door de nieuwe raadsleden. Holten - Typisch Twents bestaat eigenlijk niet. „Twentenaren zijn voorzichtig met gevoelens, bedachtzamer. Zaken die door buitenstaanders als echt Twents zijn neergezet. Verder bestaat 'typisch Twents' eigenlijk niet." Burgemeester J.A.H. Lonink heeft veel met cultuur. En met cultuurverschillen. Het enige dat hem als burgemeester van Rijs sen-Holten is tegengevallen, is dat er zoveel tijd besteed moet worden aan begrip voor en ver trouwen in elkaar. Hij is princi pieel wat rechtvaardigheid be treft. Bijna twee jaar is Lonink bezig in Rijssen-Holten, en nog steeds met plezier. Loninks interesse in cultuur is groot. Hij reisde veel naar het buitenland, had Europese Zaken in zijn Tweede Kamerportefeuil le, bezocht veel verschillende plekken en had in Nederland te maken met meerdere (vrijwilli ge) fusies. „Zestig tot tachtig procent daarvan gaat mis, van wege cultuurverschillen." Hoeveel kans van slagen geeft u de combinatie Rijssen-Holten dan? Dat moet hè. De kans van slagen hier is heel groot. De bevolking is er al verder mee dan de poli tiek, denk ik soms. Onze eigen ambtenaren zijn er heel ver mee. Die hebben hier onlangs in het Parkgebouw een hele cabaret voorstelling over gegeven. Als ik dat vergelijk met plaatsen als Hof van Twente, Twenterand en Dinkelland, dan zijn we al een heel eind gekomen, alhoewel daar de cultuur meer overeen stemde. De meeste problemen die we tot nu toe hebben gehad waren minder politiek van aard maar lagen meer aan het feit dat mensen elkaar niet goed kenden. Bijvoorbeeld? Je ziet bij sommige inhoudelijke problematieken dat een wethou der, dat kan ook een burgemees ter zijn, de mensen aan de ande re kant niet kent. Je moet er eerst achter komen hoe iemand is, wat zijnhaar intenties zijn. Neem nou de sport; ik denk dat de zondagverenigingen in Hol ten wel hebben gedacht wat brengt ons een sportwethouder van de ChristenUnie. Hollen met haar goede sportvoorzienin- gen en Rijssen, waar veel ge sport wordt, maar waar sport deels ook omstreden is; conflict stof te over denk je. En dan zie je dat ze elkaar toch gevonden hebben en er een hele goede no ta uitgekomen is. Heeft twee jaar berindeling al bet een en ander aan positieve zaken opgeleverd? Twee totaal verschillende syste men moesten in elkaar gescho ven worden. En dat is gebeurd: we zijn op een heleboel terrei nen geharmoniseerd. We ope reerden heel slagvaardig wat be treft het aankopen van hectares voor het bedrijfsterrein in Hol ten. Er is een nieuwe gemeente naam en een locatie voor het ge meentehuis. We reageerden kor daat op de wateroverlast, hebben er beleid voor neergezet al. De gemeentelijke financiën zijn re delijk op orde. Er staan grote verkeersprojecten aan te komen, zowel in Rijssen als in Holten. Al dat soort dingen is toch ge lukt naast de harmonisatie, en ondanks het feit dat veel van je tijd gaat zitten in kennismaking, en in het aanwezig zijn in de sa menleving en in processen tus sen mensen waarvan je merkt: hé, dat loopt nog niet. Dat laatste is eigenlijk het enige wat me te gen is gevallen. Lonink sloeg er kortgeleden de profielschets nog eens op na. „Wat zochten ze toen. Alles ging over bruggen bouwen, bin den, samenbrengen. Daar kun nen ze toch nooit één man voor verantwoordelijk stellen, dacht ik toen. Daar zijn wethouders en raadsle den net zo goed verantwoorde lijk voor. Maar nu begrijp ik een beetje waar ze mee zaten. Er is niet altijd de bereidheid om con sensus te zoeken en daar aan mee te werken. Er zou meer ge werkt kunnen worden aan de be reidheid om zelf water bij de wijn te doen." Lonink zelf is zeer gericht op consensus, op het bereiken van een mening die voor de meesten, zo niet iedereen, acceptabel is. „We zouden heel snel klaar zijn als we in B en W koppen gingen tellen. Maar ik werk liever aan een groter draagvlak. Ik vind de kracht van de democratie juist dat je binnen dat meerderheidbe- sluit rekening probeert te hou den met minderheden." (Foto: Harry Broeze) Bent u principieel? Wel op het punt van rechtvaar digheid en de gelijkwaardigheid van mensen. Maar ik ben nooit zo principieel dat ik mijn me ning niet kan herzien. Als ik iets heb uitgesproken en ik kom morgen, op basis van argumen ten, tot de conclusie dat ik fout zit, dan herzie ik mijn mening. Heroverwegen vind ik geen zwakheid. Maar ik kom wel een hoop mensen tegen die dat wel zwak vinden. Je moet als be stuurder niet zwalken, maar al leen op basis van argumenten een mening herzien. Wat maakte dit jaar veel indruk op u? De moord op Fortuyn en de dood van Claus. Plaatselijk de wateroverlast en hoe ingrijpend dat was voor mensen. Flet gaf ook saamhorigheid. Onder ande re samen met Jan Ligtenberg ben ik toen bij de mensen ge weest. En ik merkte ook dat ik, vanuit welke gezindte ook, heel positief bejegend werd. Het was een warm bad. Dat deed me goed. Ja. ik ben ook maar mens. Ik ken ook de andere kant: heel hard werken, heel veel uren ma ken, veel inzet. En dan heb je zoiets wel eens even nodig. Was het in uw twee vorige ge meentes ook zo druk? In Norg deed ik er zelfs nog iets bij. adviseren bij fusies onder andere. Ik was daar wel druk, want ik heb daar nog een groot project, Veenhuizen. getrokken. In Sas van Gent was ik het laat ste half jaar ook waarnemend burgemeester van Axel. Daar was het ook druk, maar niet zo als hier. Dat er hier zo veel te doen is heeft ook te maken met harmonisatie en het feit dat deze herindeling niet voorbereid was. Het is vreselijk druk, niet alleen voor de collegeleden, maar ook voor de raadsleden. Krijgen burgemeesters voldoen de betaald? Niet evenredig als je tijdsinzet en verantwoordelijkheid verge lijkt met andere banen. Maar het wordt heel goed betaald. Wat er wel aam vast zat, was een verhuizing. En ik ging van een goedkoop gebied naar een duur gebied. Mijn netto-inkomen ging fors achteruit, maar dat is mijn eigen keus geweest. Ik heb op geen enkele manier iets willen regelen. Ik heb een kavel aangeboden gekregen van een aannemer, wel tegen een prijs, maar ik heb het niet ge daan. Daar wordt toch over ge praat. Het huis heb ik vorig jaar, op het duurste moment, gekocht. Duur der wordt het niet, denk ik. Weer duur verkopen? Voorlopig niet, ik wou nog even blijven. Waar hebt u zich aan geërgerd? Rond het besluit van de locatie van het gemeentehuis waren al heel snel de posities ingenomen, waardoor het proces van nadere studies nauwelijks een functie heeft gehad. Daar heb ik me wel wat aan geërgerd. En ook aan het feit dat sommige politieke meningsver schillen soms leiden tot persoon lijke meningsverschillen. Maar dat verklaar ik grotendeels uit cultuurverschillen of karakterei genschappen. 'De feiten zijn koppig en de stemming is al gauw een beetje grimmig' zei Docters van Leeuwen over Rijs sen en dat heeft met karakters te maken. Absoluut nodig is dat fractie voorzitters meer samen overleg gen. En dan mag je de grootste verschillen van mening hebben over onderwerpen, als de sfeer goed blijft, maakt dat niet uit. Wat verwacht u van het volgend jaar? Het dualisme wordt per 1 januari ingevoerd. Vroeger zat de ge meentesecretaris in een spagaat, straks de burgemeester. De bur gemeester is dan voorzitter van B en W, lid van het college, voorzitter van de gemeenteraad en voorzitter van het presidium. Je zit op een heel cruciale plek. Je vormt de schakel. Ik verwacht wel dat B en W meer een team gaat worden. Wat doet u met de feestdagen? Anique en ik gaan een week op familiebezoek in Zeeland. Tijd genoeg om even tot bezinning te komen, 'k Heb die dagen ook he lemaal vrij gehouden. Vrijwel de hele maand november werd het weer bepaald door de pressies. Met een overwegend zuid- tot weststroming werd vaak zachte lucht aangevoerd en was het weerbeeld sterk wisselend. Uiteindelijk eindigde de maand in Holten met een gemiddelde temperatuur van 7.5 graden, Espelo 7.2 graden en De Bilt 7.9 gra den, tegen een langjarig gemiddelde van 6.2 graden. Daarmee was november 2002 bijzonder zacht, en komt hiermee op een gedeel de 9e plaats in de rij van zachtste novembermaanden sinds 1901 Op 2 november werd de hoogste temperatuur gemeten. Holten no teerde 15.8 graden en Espelo 15.6 graden. In de nacht van 9 op 10 november daalde de temperatuur voor het eerst na de zomer tot onder het vriespunt. Holten kwam aan -0.1 graden in de weerhut. vlak boven grond -2.0 graden. Espelo -1.1 graden en aan de grond -3.5 graden. Dit was tevens de laagste minimumtemperatuur van de maand. Dit leverde 1 vorstdag op; normaal zijn dit er in november zes. In het oosten van het land werden plaatselijk vier vorstdagen geregi streerd. Op de vliegbasis Twenthe werd de laagste temperatuur gemeten van 2.9 graden. Vooral de eerste helft van de maand viel er veel regen, vooral op 3, 7 en 9 november. Holten, Beuseberg, Espelo en Rijssen op de 3e 13.0 mm en Dijkerhoek 14.0 mm. Op de 7e in Holten, Espelo en Beuseberg 14.0 mm. Dijkerhoek 16.0 mm en Rijssen 12.5 mm. Tot slot op de 9e in Holten en Espelo 14.0 mm, Dijkerhoek en Beuseberg 13.0 mm. Daarna was de maand veel droger waardoor de maand niet te nat eindigde. Hier volgen de maand cijfers: Beuseberg 80.5 mm, Espelo 76.0 mm. Dijkerhoek 75.5 mm, Holten 74.8 mm. Rijssen het minst met 66.1 mm. De Bilt 83.0 mm, tegen een langjarig gemiddelde van 81.0 mm. De zon scheen vaker dan gebruikelijk in deze maand; over het land gemiddeld 70 uren tegen normaal 60 uren. In De Bilt scheen de zon 71 uur. Op twee dagen liet de zon in Holten verstek gaan; normaal is dat op elf dagen het geval. De maand kende geen enkele dag die gemiddeld over het land zonnig verliep. Mistdagen kwamen er vier keer voor. Een regenboog was drie keer te zien in de maand november. Opmerkelijk was de zware regen in grote delen van Zuid-Europa met name in het Alpengebied. Een groot deel van Italië en het zuidoosten van Frankrijk kampten met wa teroverlast. Terwijl Scandinavië en Rusland diep in de winter kwamen met veel sneeuw en in Lapland temperaturen van -30 tot -40 graden onder nul. Weermannen, Freddie Paalman Markelo - Zuivelboerderij Effink, gelegen aan de Stokkumer- vlierweg 6 in Markelo houdt zaterdag 28 december een winter picknickwandeling van zo'n 15 kilometer op het Twentse platte land. De zuivelboerderij heeft een overdekt terras, en daar worden de wandelaars ontvangen tussen 10.30 en 11.30 uur, met echte boe- renchocolademelk met boerenslagroom en appelnotenkoek. Er wordt een heerlijke wandeling gemaakt over het platteland van de buurschap Stokkum en het dorp Markelo. De wandeling gaat door heuvelachtig gebied. Onderweg kan men een bezoekje bren gen aan de molen van Buursink. Onderweg zorgt de boerin voor een heerlijke winterpicknick. Het winterpicknickmenu bestaat uit erwtensoep of bonensoep en roggebrood met spek, zoete boter hammen, Twentse boterhammen (Twents ros (brood) met rogge brood en wegdammerrib). De wandeling gaat verder en bij terugkomst op de boerderij bakt de boerin voor de wandelaars flensjes, drie-in-pan of rijstebrij door de boerin bereid als winterstoetje. Vooraf reserveren voor deze Twentse winterpicknickwandeling is zeer gewenst en kan bij Joke Kottclenberg, telefoon 0547-260319 of per e-mail: effink-zuivelboerderij@iwxs.nl Kosten voor de winterpicknickwandeling: 14,50 euro per per soon. Voor nadere informatie kan men contact opnemen met Joke Kottelenberg, telefoon 0547-260319. Rijssen - De gemeenteraad Rijs sen-Holten heeft A.C. van Eek per 1 maart benoemd als raads griffier. Van Eek is 44 jaar en woont in Vriezenveen. Hij is sinds 1991 in dienst van de gemeente Rijs sen-Holten en is op dit moment hoofd afdeling Dienstverlening van de sector Ruimte. Zwolle - Europa maakt het mo gelijk subsidie te geven voor het creëren van arbeidsplaatsen. De strenge criteria die het college van Gedeputeerde Staten voor stelt, maken de subsidie echter onbereikbaar voor het kleinere bedrijfsleven. D66 en GroenLinks vinden dat onterecht, omdat juist het klei nere midden- en kleinbedrijf de motor van de regionale econo mie is, en vroegen het college via een amendement om de re geling te versoepelen. De overi ge fracties in de staten namen echter genoegen met de toezeg ging van het college dat een on derzoek zal worden gestart hoe ook de kleinere bedrijven kun nen worden gestimuleerd om nieuwe banen te scheppen. De arbeidsplaatsenpremierege ling II, zoals de regeling offi cieel heet, geeft ondernemers die gevestigd zijn in Almelo, Borne, Enschede, Hardenberg, Henge lo, Oldenzaal en Steenwijk, de mogelijkheid subsidie te krijgen op nieuw gecreëerde arbeids plaatsen. Maar door de strenge criteria geldt de regeling alleen voor bedrijven die al meer dan 166 medewerkers hebben, en die minimaal vijftig extra arbeids plaatsen creëren. Gezien het feit dat er in de betreffende gemeen ten niet meer dan zo'n driehon derd bedrijven zijn met méér dan 50 werknemers, én gezien de teruglopende economie, is het niet moeilijk te bedenken dat er maar weinig bedrijven zullen zijn die van de regeling gebruik zullen kunnen maken. De fracties van D66 en Groen Links vinden eigenlijk dat de re geling sowieso enigszins gênant is, omdat er vele regio's in Euro pa zijn die een groter moreel recht hebben op ondersteuning vanuit Europa. Maar nu hij er eenmaal is, moet er ook op zo'n manier gebruik van worden ge maakt dat hij ook daadwerkelijk effecten heeft. Daarom hebben deze fracties een amendement ingediend om de criteria zodanig aan te passen dat ook kleinere bedrijven (van af veertig medewerkers) recht krijgen op subsidie als zij zorgen voor tien of meer nieuwe ar beidsplaatsen. De sympathie die de overige fracties uitspraken voor het voorstel werd helaas niet ver taald in steun: zij namen genoe gen met een toezegging van het college dat een onderzoek zal worden gestart om te zien hoe ook kleine(re) bedrijven kunnen worden gestimuleerd om nieuwe banen te scheppen. De jaarlijkse vuurwerkcampag ne Knal Goed is weer van start. Evenals voorgaande jaren zal aan leerlingen van de basisscho len en het voortgezet onderwijs voorlichting in de vorm van gas tlessen gegeven worden over het veilig omgaan met vuurwerk. Op de basisscholen gebeurt dit door medewerkers van de Politie Twente. De Halt-bureaus, de GGD en het Jongereninforma- tiepunt van Bureau Jeugdzorg Overijssel nemen de voorlich ting op het voortgezet onderwijs voor hun rekening. Onderwerp van de gastlessen is het veilig afsteken en bewaren van vuurwerk. Hierbij zal na drukkelijk worden gewezen op de gevolgen van het afsteken van vuurwerk in de onmiddellij ke nabijheid van personen en dieren. Ieder jaar vallen hierdoor weer slachtoffers, die al dan niet zwaar verminkt worden door ontploffend vuurwerk. Scholen hebben zich via een mailing kunnen opgeven voor de gastlessen. In totaal hebben zich in Twente 266 basisscholen en 32 scholen voor het voortgezet onderwijs opgegeven. Daarmee worden ongeveer 10.000 Twent se jongeren tussen de 10 en 15 jaar bereikt. De jaarwisseling nadert weer met rasse schreden en de eerste knallen in verband met het uit luiden van het oude jaar worden weer gehoord. De politie heeft de eerste bekeuringen al uitge deeld aan jongeren die niet kun nen wachten tot de laatste dag van het jaar.

Holtens Nieuwsblad | 2002 | | pagina 15