Henk Mulder ruilt camera in voor penseel en palet Bezwaar Verlegh Jet ontvankelijk Boom mag niet gekapt Kerstcadeaus bij Wereldwinkel Nieuwe abri's Activiteiten Larenseweg DJ Sander op Lowlands 2003 Kerstmiddag bejaardensoos Berk mag niet gekapt Open Huis muziekschool T!ktt@S2©t« Mimt öwtijssdl „Oriëntatie op borstvoeding belangrijk" Wat heeft Thuiszorg Zuidwest Overijssel te bieden? Vragen? Donderdag 12 december 2002 HO 3 Holten - Burgemeester en wethouders hebben de vraag van de gebroeders Meyer om een boom te mogen kappen, niet gehonoreerd. De betreffende boom staat na melijk in het gebied dat in het landschapsbeleidsplan aangegeven wordt als rand- zone. 'De randzone vertoont grote samenhang met de Holterberg aangezien deze twee gebieden vloeiend in elkaar overgaan. In het landschapsbeleidsplan van de kern Holten staat aangegeven dat het besloten landschap met de verschillende grote en kleine boscomplexen behouden dient te blijven', aldus de gemeente. De boom is daarin een beeldbepalend landschapselement die een functie heeft voor de biotoop van kleinere zoogdieren, vogels en voor verschillende lagere planten. De boom waarom het gaat maakt volgens de gemeente deel uit van een bomenrij. En in het landschapsbeleidsplan staat dat deze bomenrij behouden moet worden en indien mogelijk zelfs uitgebreid. 'De boom heeft grote land schappelijke en cultuurhistorische waarde en is beeldbepalend', vindt de gemeen te. Holten - Wereldwinkel Holten heeft zich deze we ken in kerstsfeer gehuld. De Wereldwinkel is don derdag 12 december ook aanwezig op de Kerst markt. Voor een originele kerst versiering, kerstkaarten of kaarsen kan men bij de Wereldwinkel terecht. Ook zijn er allerhande cadeau tjes te koop, voor groot en klein. Speciaal voor de kerstdagen is er bovendien een extra verkoop op zater dag 21 december. Vanaf 10.30 uur staat de caravan van de Wereldwinkel weer op het Rode Plein. Holten - De nieuwe bus hokjes zijn inmiddels in Holten geplaatst. Het gaat om rode abri's die overal in Twente worden neergezet. De nieuwe hokjes worden geplaatst in het kader van verbetering van kwaliteit van het openbaar vervoer in de regio Twente. Een van de doelstellingen is het streven om het huidige hal tevoorzieningenniveau te behouden en daar waar no dig te verbeteren. De ge meenten Haaksbergen, Hellendoorn, Wierden, Tubbergen, Dinkelland, Losser, Twenterand, Rijs- sen en Hof van Twente zijn rond de tafel gaan zit ten. Ze maakten een keu ze voor een transparante rode abri met rond dank. Deze is voorzien van goede verlichting en een informatiebord. De oude bushokjes zijn door de gemeente van de hand gedaan. Holten - Bij de boerderij aan de Larenseweg 106 worden enkele activitei ten gehouden. Zo wordt donderdag 12 de cember van 13.00 tot en met 16.00 uur sprookjes verteld. Midwinterhoorn blazers zorgen voor mu ziek. Een cursus koekjes bakken staat gepland voor woensdag 18 december van 10.00 tot 17.00 uur. Ook tijdens deze cursus zorgen midwinterhoorn blazers voor sfeervolle klanken. De dag ema wor den met de hand kaarsen gemaakt. Dit duurt van 14.00 tot en met 17.00 uur. Holten - Sander Scheper man is uitgenodigd om als DJ te gaan draaien op Lowlands 2003 in Bid dinghuizen. De jonge Holtenaar zal met TTM Sound Light de muziek gaan verzor gen in een tent buiten en in een tent op het festival terrein. Nu draait hij weke lijks in de Markelose dis cotheek Bill's Bar en op vele personeelsfeesten. A Campingflight to Low lands Paradise is een groot internationaal muziekfesti val, vergelijkbaar met Pinkpop in Landgraaf. Lowlands is echter breder. Er wordt niet alleen mu ziek gespeeld door bands, maar ook is er veel aan dacht voor andere takken van cultuur, zoals cabaret. Het festival wordt volgend jaar eind augustus gehou den en bezocht door zo'n zestigduizend muzieklief hebbers. Holten - De Bejaardenso ciëteit houdt dinsdag 17 december om 14.30 uur een kerstmiddag in de Kandelaar. Holten - De berk op het perceel Canadastraat 7 in Holten mag niet worden gekapt. De gemeente weigerde een kapvergunning te verlenen aan de Holte- naar die hiervoor een kapvergunning vroeg. Vervolgens tekende de Holtenaar bezwaar aan tegen het gemeentebe- sluit. Maar de adviescommis sie bezwaar- en be roepschriften stelde de gemeente in het gelijk. (door Jenny Bouwhuis-Ier Maal) Holten - Henk Mulder is fotograaf af, tenminste wat zijn werk betreft. Na bijna een kwart eeuw in Holten actief te zijn ge weest als fotograaf, bergt hij beroepsmatig de ca mera op. De lopende za ken handelt hij deze maand nog af. Eind dit jaar stopt hij definitief met het fotobedrijf. Want Henk Mulder (54) ver ruilt de camera voor het penseel. In totaal 36 jaar was Mul- der actief bezig met de Dorpskerk - De muziek school houdt vrijdag 13 december een leerlingen concert en Open Huis in Dorpskerk op Smidsbelt. Het concert begint om 19.30 uur en aansluitend om 20.45 uur is het Open Huis. Leerlingen van de mu ziekschool laten tijdens het concert zien wat ze hebben geleerd. Zij zul len hun beste beentje voor gaan zetten, nu ze hun kunsten gaan verto nen voor publiek. Het Open Huis geeft be langstellenden de moge lijkheid om instrumenten uit te proberen en zich in te schrijven voor de ko mende cursussen die be gin volgend jaar starten. Er begint dan ook een nieuwe cursus voor de basisschoolgroepen vier, vijf én zes. Het gaat om voorbereidend instru menten onderwijs en geeft de leerling de kans om instrumenten uit te proberen en pas daarna een definitieve keuze te maken. pige, merkwaardige en veelal doodgewone voor werpen, die eenmaal bij elkaar een verrassend beeld geven. Een mesje, een paar radijsjes, een kannetje: samen een per fect stilleven. Dat laatste geldt ook voor de ge schilderde Friese doorlo pers. En zo maakte Mul der al heel wat composi ties, legde ze vast op het doek en verkocht ze. 'Ik wil bekend worden met het schilderen van stille vens op de klassieke me thode,' benadrukt hij. Mulder maakt ook muur schilderingen; het stille ven op de muur van Zaal Vosman is bijna aanraak- baar: de snaarinstrumen ten, de kruiken. Een 'trompe-l'oeir, oftewel een schildering met ge zichtsbedrog. Inmiddels wordt de fo tostudio in de schuur ach ter het huis opgedoekt. Daar komt het schildersa telier. De grote lampen gaan er uit, en dat geldt ook voor de rollen stof voor de achtergrond bij de foto's. De donkere kamer is in middels een opslagruimte voor meubels voor het huis in Frankrijk gewor den. Want Mulder schil dert straks niet alleen in zijn Holtens atelier, maar ook in de Auvergne, waar de familie een huis heeft gekocht. Schilderen in Frankrijk, en ondertus sen het huis daar opknap pen: voor Mulder een gouden greep. Hij heeft er zin in. 'Ik hoef niet met mijn ziel onder de arm te lopen, nog zeven of acht jaar in een bedrijf te wer ken. Ideeën voor schilde rijen heb ik nog genoeg. En schilderen is een prachtige hobby, daar kan ik nog jaren mee vooruit.' fotografie. Bijna een kwart eeuw was hij foto graaf in Holten, en had samen met zijn vrouw Truus een fotozaak aan de Oranjestraat. Hij fotografeerde bruid sparen, maakte onder meer jubileum- en fami liefoto's. En leverde ook de foto's van het Bruid spaar van de Maand, de pagina in het Holtens Nieuwsblad. De decem- berfoto in deze serie is ook het laatste bruidspaar dat Mulder op de plaat vastlegt. 'Ik heb heel wat trouwfoto's gemaakt. Soms van dezelfde men sen met een andere part ner. Ik heb ook wel eens gehad dat ik het verzoek kreeg om een trouwfoto uit de etalage te halen, omdat het stel inmiddels gescheiden was.' Twee jaar geleden sloot Mulder de zaak, maar hij bleef fotograferen. Mulders belangrijkste werk bestond uit recla me- en bedrijfsfotografie. De stapel folders van ve le verschillende bedrij ven getuigt daarvan: bro chures met foto's van mu ziekgroepen, constructie materiaal, speelgoed, koekjes, kunststofbuizen restaurants. Een brochure van de Nido valt op tafel: 'Die vrachtwagen reed hier'zo de studio in.' Ook zijn gezinsleden werden in de bedrijfsbrochures vereeuwigd. 'Kijk, daar is de hand van mijn vrouw, en op deze foto staat mijn dochter,' wijst hij. Dat Mulder nu stopt heeft als reden dat je als foto graaf minstens twee tot drie ton moet investeren in digitale fotografie. 'Vooral op reclamefoto- gebied eist de klant alles, digitaal. Als je dat goed voor elkaar wilt hebben, moet je investeren en (Foto: Johan Bolink) cursussen volgen.' Aan die digitale fotowereld wil Mulder niet meer be ginnen, maar hij heeft een alternatief: hij schil dert. Mulder ruilt zijn ca- Holten - Burgemeester en wethouders stemden on langs in met het voorne men van de heer Beuken kamp om een tuinhuisje te plaatsen bij zijn recre atiewoning aan de Via- nenweg. Een andere aanwonende van de Vianenweg, de heer C.P. Verlegh, maak te hiertegen bezwaar. mera in voor penseel en palet. Mulder was tiental len jaren fotograaf, maar schilderde even lang. Ooit, aan het begin van zijn loopbaan, kwamen Maar dat bezwaar werd onterecht verklaard, zo wel door het college als door de adviescommissie bezwaar- en be roepschriften. De conclu sie was dat Verlegh in deze zaak geen belang hebbende is, omdat hij zo'n 390 meter van het te bebouwen perceel woont en geen zicht heeft op het bouwperceel. penseel en fotografie wel heel dicht bij elkaar. Mulder deed toen name lijk retoucheerwerk voor een bedrijf in Deventer. 'Wat ze nu met de com puter doen, deed ik toen met het penseel.' Fotograferen en schilde ren hebben meerdere raakvlakken. Kijken-bij voorbeeld is belangrijk. Composities maken ook. 'Je weet hoe het licht valt, en dat kun je met schilde ren ook gebruiken.' Als fotograaf stelde hij veel composities samen, nu composeert hij stillevens. Olieverfschilderen deed hij al langer; veel stak hij daarover op van Comelis le Mair en van Piet Kus- ters van TAAK in Hen gelo. De verkoop van zijn werk begon pas ze ven jaar geleden; de doe ken werden verkocht in Ierland. Inmiddels han gen zijn schilderijen ook in Galerie 12 in Ootmar- sum en Galerie Goutum in Goutum, dichtbij Leeuwarden. Hoewel hij ook werkt in opdracht (portretten, dieren, ge bouwen, landschappen) gaat de voorkeur van Mulder uit naar stille vens. Stillevens waar voor hij zelf de voorwer pen bij elkaar zoekt, zelf de kleurstelling bepaalt, zelf het plaatje maakt. De voorwerpen die hij ge bruikt zijn terug te vin den in de keuken. Staan ze daar niet, dan wel er gens anders in het huis of het atelier. Hij scharrelt van alles bij elkaar voor de schilderijen, en be schikt over een grote hoeveelheid mooie, grap- Een bewuste keuze maken voor het vrijwilligerswerk en voor de doel groep, adequaat omgaan met de gekozen doelgroep en eventuele problemen op een goede manier signaleren. Dit zijn de einddoelen van de nieuwe basiscursus voor vrij willigers, waarmee het Coördinatiepunt Vrijwillige Thuis zorg (CVT) in januari 2003 start. De cursus omvat 8 bijeenkomsten. Vrijwilligers van het CVT zetten zich in voor chronisch zieken, gehandicapten en dementerenden. Tijdens de cursus leren zij meer over theoretische achtergronden en doen zij praktische vaardigheden op. Tevens komen bepaalde dilemma's aan bod, zoals het omgaan met grenzen en verwachtingen. Doordat veel hulpvragers een beroep doen op het CVT, zijn zij continue op zoek naar enthousiaste nieuwe vrijwilligers. Heb je interesse om als vrijwilliger aan de slagte gaanzodat ook jij deze basiscursus kuntvolgen.dan kunjecontactopnemen met de medewerkers van het CVT. Je zoekt dan samen met hen naar de hulp vraag die het beste bij je past. Op die ma nier kun je vrijwilligerswerk doen dat aan sluit bij je hobby's of interesses en kun je het combineren met bijvoorbeeld je baan je gezin of met je andere bezigheden. Coördinatiepunt Vrijwillige Thuiszorg: 0570-686000 www.handjehelpen.nl De Cliëntenraad (CR) is een orgaan dat is ingesteld op basis van de Wet Medezeggenschap Cliënten Zorg instellingen. Via deze Cliëntenraad kan worden meegepraat over het beleid van Thuiszorg Zuidwest Overijssel zoals informatievoor ziening, bejegening en samenwer king met andere instellingen. Het doel hiervan is de behartiging van de gemeenschappelijke belangen van de cliënten in de instelling. Er wordt gestreefd naar een zodanige sa menstelling, dat de Cliëntenraad een brede vertegenwoordigingvormt van de cliëntenpopulatie van Thuiszorg Zuidwest Overijssel. Gevraagd worden enthousiaste en betrokken kandidaten, die ervaring hebben of hadden metzorg- en dienstverlening van thuiszorg en te vens enige ervaring hebben in bestuurlijk overleg. Voor nadere informatie kunt u contact opnemen met de heer R. v.d. Ploeg, directiesecretaris. Tel. (0570) 686295. Uw sollicitatie kunt u sturen aan: Thuiszorg Zuidwest Overijssel, de heer R. v.d. Ploeg, Postbus 583, 7400 AN Deventer. Het Servicepakket van Thuiszorg Zuidwest Overijssel biedt vanaf ja nuari een nieuwe service aan: een echo van uw baby. Echoscopie wordt in de reguliere Nederlandse gezondheidszorg alleen op medische indicatie verricht. Bijvoorbeeld als de duur van de zwangerschap niet pre cies bekend of als er bepaalde erfelijke ziekten in de familie voorkomen. Maar heel veel mensen met een gewone ge zonde zwangerschap hebben ook be hoefte aan een echo. De echo wordt ge maakt door echoscopiste Ineke Velder- man in haar praktijk "Baby inzicht" te Raalte. Voor informatie en aanmelding kunt u bellen met de Centrale Thuiszorgtelefoon (0570) 686000. De kosten bedragen 52,50 inclusief foto's. "Abonnees van het Servicepakket ontvan gen hierop 10% korting. U kunt ook een videoband van de echo kopen. De band kost€ 12,-. DEVENTER - „Het is erg belangrijk, dat vrouwen zich voor de bevalling goed oriënteren op borstvoeding. Vaak denken ze, dat het allemaal wel vanzelf gaat, maar er komt heel wat kijken bij het geven van borst voeding. Vaak zijn vrouwen slecht voorbereid en zijn ze verbaasd dat het kindje bijvoorbeeld 's nachts wil drinken." Het mag duidelijk zijn: Wil Krechting, borstvoedingsdes- kundige van Thuiszorg Zuidwest Overijssel, is een grote fan van het geven van borstvoeding. Ze wil ook absoluut niet dat mensen worden afgeschrikt. Wat ze wel wil, is dat vrouwen zich goed realiseren wat borstvoeding nu precies inhoudt. „Ik heb zelf ook twee kinderen, van zeventien en veertien jaar. Zij heb ben ook borstvoeding gehad en dat ging goed, maar ook ik wist toen niet dat er zoveel bij kwam kijken." Voordelen Wil somt de voordelen van borstvoeding op: Het is gezond voor moeder en kind. Borstvoeding is een levend produkt, er zit alles in wat een kind nodig heeft. In borst voeding zitten bijvoorbeeld antistoffen die ervoor zorgen dat kinderen minder last hebben van infecties zoals astma of sommige vormen van allergie. De anti stoffen in de moedermelk zorgen er ook voor.datersnellerhersteloptreedtnaeen infectie. Een ander voordeel is dat het niets kosten dat de moeder altijd voeding bij zich heeft. Gelukkigzit borstvoeding in ons land de laatste tijd weer in de lift nadat er sprake is geweest van een terugloop in het geven van borstvoeding." Bezoeken Wil Krechting is wijkverpleegkundige ou der- en kindzorg bij Thuiszorg Zuidwest Overijssel. Dat betekent dat ze op het consultatiebureau adviezen geeft overal- les wat met ouder- en kindzorg te maken heeft. Daarnaast is ze borstvoedingsdes- kundige. Twee jaar geleden startte ze de speciale opleiding hiervoor aan de Hogeschool Utrecht. Vorig jaar sloot ze die opleiding met goed resultaat af. „Als mensen vragen hebben over borstvoe ding, kunnen ze deze het bestestellen aan de kraamverzorgende of contact opne men met hun eigen wijkverpleegkundi ge", zegt Wil. „Indien nodig maak ik dan een afspraak om bij de mensen thuis langs te komen. Veel gestelde vragen over borstvoeding zijn pijn bij het voeden, de hoeveelheid voeding of over borstvoe- Folo: FrederiqueKeijl geeft haar kindje Joppe de borst Foto AukcPluim dersteunen. En voorde vaders blijft er na tuurlijk nog genoeg over. Denk maar aan het kind in bad doen." In samenwerking met het Deventer Ziekenhuis, de Verloskundige Werk groep Deventer en Borstvoeding Natuurlijk heeft Thuiszorg Zuidwest Overijssel onlangs een brochure uitgege ven over borstvoeding. Via de Hulpmiddelencentra van Thuis zorg Zuidwest Overijssel is het mogelijk een borstkolf te huren of te kopen. Een electrische borstkolf is te koop voor 68,95 ofte huur voor €11,— per week waarbij u een kolfset dient te kopen voor 19,95. Een handkolf is te koop voor €21,95. Ouder- en kindzorg: Verzorging en verpleging: Voorlichting en preventie Hulpmiddelencentrum: uitleen van hulpmiddelen verkoop/verhuur van bulpmidde'en Coördinatiepunt Vrijwillige Thuiszorg: Vrijwillige thuiszorg Steunpunt mantelzorg Maatschappelijk werk: persoonlijk gesp een ad. es groepsbijeenkomsten. Servicepakket Thuiszorg Zuidwest Overijssel Postbus 583,7400 AN Deventer ding en werken. Over de hoeveelheid voeding kan ik zeggen dat bijvoeden meestal niet nodig is. En over borstvoe ding en werk bestaan nogal wat misver standen. Veel vrouwen vinden het lastig om de baby op hetwerk te voeden en vaak is dat ook inderdaad lastig. Werkgevers zijn volgens de wet verplicht om moeders de gelegenheid te geven hun kind de borst te geven op het werk. Daarvoor kunnen speciale ruimtes worden inge richt. Toch kom ikdatnog maarweinigte- gen." Kraamverzorgsters Het komt ook voor dat Wil Krechting mensen doorverwijst naar de Vereniging Borstvoeding Natuurlijk in Deventer. Daarzitten prima mensen die veel weten over borstvoeding en die speciale bijeen komsten organiseren", zegt Wil, die op haar werk bij thuiszorg ook kraamver zorgsters en haar collega wijkverpleeg kundigen bijschoolt op het gebied van borstvoeding. Sneller Wil Krechting heeft de afgelopen jaren gemerkt dat veel vrouwen met vragen blijven zitten terwijl dat eigenlijk niet no dig is. „Vrouwen moeten veel sneller hulp vragen als borstvoeding even niet lukt. Vaak gaan vrouwen al op de flesvoeding overterwijldatnoghelemaalnietnodigis. Als ze maarop tijd met hun vragen komen en niet door blijven modderen." Tot slot de vaders. Wat kunnen die doen? Wil: „Zij kunnen natuurlijk geen borst voeding geven maar hun vrouw wel on- Heeft u nog vragen naar aanleiding van de artikelen op deze pagina? Dan kunt u tussen 8.00 en 18.00 uur altijd bellen met de Centrale Thuiszorgtelefoon (0570)686000. Bezoek ook onze website: www thuiszorgzwo.nl

Holtens Nieuwsblad | 2002 | | pagina 3