Beukske: 'In een eeuw door de Oranjestraat' Prinsraden voor speeltuin Jaap Ketel benoemd tot voorloper Wandelclub 50+ Nieuw gemeentehuis komt in centrum Rijssen uitgeluid door Oad WD uit felle kritiek op college B en W Joop ter Haar groots V er keer sstr uctuur plan Bezinningsdag CDA Overijssel Nieuw wapen gemeente Aanrijding HMV naar concours Vergadering CDA Hondenbelasting Havo 3B naar Duitse Lengerich DONDERDAG 21 NOVEMBER 2002 HOLTENS NIEUWSBLAD Kandelaar - De jaarlijkse bezin ningsdag van CDA Overijssel wordt zaterdag 23 november van 10.00 tot 13.30 uur in Holten ge houden. Deze staat in het teken van plattelandsbeleid en -ont wikkeling. Een belangrijk thema op landelijk niveau en zeker ook voor de inrichting van het Over ijsselse platteland. CDA-Tweede Kamerlid Annie Schreijer-Pierik zal vertellen hoe zij de toekomst van de boe ren en het Overijsselse platte land in het algemeen ziet. Gedeputeerde en lijsttrekker Piet Jansen spreekt ook over het on derwerp en hoe het CDA aan kijkt tegen de relatie stad en platteland. Ook andere Overijsselse kamer-, staten- en gemeenteraadsleden zullen aanwezig zijn. Gesprek en discussie met elkaar, met de inleiders en met Jannie Lamberts-Grotenhuis. onder an dere voorzitter van GLTO. afde ling Overijssel staan centraal. Holten - Nu de nieuwe gemeente een naam heeft en het gemeen telogo in de maak is, wordt het tijd om na te denken over een nieuw gemeentewapen en -vlag. Gemeente Rijssen - Holten heeft hiervoor een verzoek ingediend bij de Hoge Raad van Adel. Met de oudheidkamers in Rijs sen en Holten heeft de gemeente overleg gehad over hoe de af beelding van het wapen er uit moet komen te zien. Hieruit is geen overeenstemming geko men, zodat nu de Hoge Raad van Adel om een voorstel wordt ge vraagd. De huidige wapens hebben af beeldingen van het Mariabeeld, varkenskoppen, de Rijssense tak, de Holtense kroon en de Rijssense kroon. Holten - Een veertigjarige auto mobilist uit Doesburg reed woensdagochtend 13 november over de Provinciale weg N 332 in de richting Raalte. Op de krui sing met de Larenseweg kwam vanaf de Larenseweg een 49-ja- rige automobiliste uit Holten en wilde linksaf de Provinciale weg oprijden. Zij verleende daarbij geen voor rang aan de veertigjarige Does burger en een aanrijding volgde. De Holtense kwam daardoor met haar auto in de sloot terecht. Zij werd met onbekend letsel naar het ziekenhuis overge bracht. Beide voertuigen werden zwaar beschadigd. Eibergen - Het orkest van de Holtense muziekvereniging HMV zal zaterdag 23 november deelnemen aan een muziekcon cours, gehouden door de Ko ninklijke Federatie van Muziek verenigingen in de Pickerhal te Eibergen. Het orkest, onder leiding van di rigent Alike Jonkman, komt uit in de eerste afdeling en speelt als verplicht werk Fuzje van Rob Goorhuis en als keuzewerk Northwest Passage van James Curnow. Een vakkundige jury zal het op treden van de fanfare beoordelen en een prijs toekennen. Natuurlijk hopen de muzikanten op een goede klassering want daar is hard aan gewerkt. Het 43 personen tellende orkest zal met haar supporters om 11.00 uur per Oad-bus afreizen naar Eibergen waar HMV om 14.10 uur aan de beurt is. Kandelaar - CDA Rijssen-Hol- ten houdt maandag 25 november haar ledenvergadering. Deze wordt gehouden in de Kandelaar om 19.30 uur. Met de verkiezingsleus Betrok ken Betrouwbaar Balkenende gaat het CDA de verkiezingen in voor de Tweede Kamer. Rijssen-Holten - Zowel Ge meentebelang als WD dienden een motie in ten aanzien van de ingevoerde hondenbelasting. De VVD stelde voor de hele hondenbelasting af te schaffen en de kosten van de hondentoi letten onder te brengen bij het wijkbeheer. Gemeentebelang stelde voor om voor honden bui ten de bebouwde kom het nulta rief te gebruiken. Beide voor stellen haalden het niet. Holten - Het Verkeersstructuurplan (VSP) Holten wordt donder dag 28 november behandeld in de raadzaal van het gemeentehuis in Rijssen, in de vergadering van de commissie ruimtelijke ont wikkeling. En die begint om 19.30 uur. Voor wat betreft de hoofdstructuur wil de gemeente vasthouden aan de uitgangspunten van het concept-VSP en hel Zilverzand voorbereiden en realiseren. 'Het Zilverzandtracé is nodig als alter natieve doorgaande verkeersroute; het streven is erop gericht om het verkeer in het centrum zoveel mogelijk te weren teneinde een aantrekkelijk verblijfsgebied te maken', schrijft het college in haar voorstel. In aanvulling op het Zilverzandtracé wordt voorgesteld om eeirprincipebesluit te nemen dat een zuidelijke randweg ge wenst is. 'Een zuidelijke randweg leidt tot een betere interne ver- keerstructuur, verbetert de ontsluiting van de westelijke woonwij ken richting Alen leidt tot minder sluipverkeer door het buiten gebied van Holten'. Tussen de rotonde Rijssenseweg en de Drostenstraat komt een nieuw tracé van het Zilverzandtracé, dat daarna vervolgd wordt over de Drostenstraat, Pannenbakkerstraat, Waagweg en Stations straat, die gereconstrueerd dienen te worden. De spoorwegkruising Drostenstraat wordt opgeheven, en in plaats daarvan wordt een fietstunnel aangelegd in het verlengde van de Waagweg. 'Nadeel van deze oplossing is dat de route tussen de kern en Look, het sportcomplex Meermanskamp en camping de Holterberg iets langer wordt. Dit weegt echter op tegen de voor delen voor de verkeersveiligheid van de fietsers en een betere in passing van het Zilverzandtracé in de beperkte ruimte die be schikbaar is', aldus de gemeente. In het centrum zijn maatregelen nodig voor de bereikbaarheid en de ontsluiting. Bij de ontsluiting gaat het er onder andere om dat de Kerkhofsweg niet veel drukker wordt, ook al om dat die weg niet geschikt is voor grotere hoeveelheden verkeer. Bekeken moet worden hoe dc kruising Larenseweg/Dorpsstraat/Stationsstraat aangepast moet worden in het kader van Duurzaam Veilig. Het college stelt voor om samen met de betrokken belanghebbenden in het centrum de ontsluiting van het centrum nader uit te werken. Daarbij spelen onder andere nog zaken als het parkeren en de richting van de Dorpsstraat. 'Een alternatief is de Slinger gewijzigd uit te voeren en niet op de Kerkhofsweg uit te laten komen, maar rechtstreeks op de Indus trieweg via één van de door de gemeente aangekochte percelen'. Voor de Aaltinksweg wordt een gewijzigde functie voorgesteld. 'De weg kan worden omgevormd tot een 30-km/uur zone; de hoe veelheid verkeer kan worden teruggedrongen door de aansluiting op de Deventerweg te laten vervallen.' Voorgesteld wordt verder om te werken aan een zuidoostelijke centrumring, van Oranjestraat ter hoogte van de Noorderberg straat naar de Industriestraat/Waagweg. De gemeente wil eerst het Zilverzandtracé aanpakken, dan de cen trummaatregelen doorvoeren, en dan de zuidelijke randweg. Ver volgens komen de overige structurele maatregelen zoals het door trekken van de Waagweg en het realiseren van de zuidoostelijke centrumlus, aan bod. 'Een aantal overige maatregelen kan min of meer onafhankelijk hiervan uitgevoerd worden, zoals het afsluiten van de verbinding Aaltinksweg/Deventerweg. de reconstructie van het kruispunt La- renseweg/Dorpsstraat, het fictsnetwerk, maatregelen in het kader van Duurzaam veilig en het verbeteren van wandelpaden. Maar de uitvoering van deze overige maatregelen is sterk afhankelijk van de beschikbare financiële middelen', aldus het college. Holten - Leden van Wandelclub 50-plus Holten hebben dinsdag 5 november afscheid genomen van Jaap Ketel en hem officieel benoemd tot Voorloper. 'Jaap Ketel heeft kans gezien om van een kudde ongeregelde lo slopende figuren in exact drie jaar tijd een hecht wandelteam te formeren', schrijven de leden op de oorkonde. De wandelclub houdt om de veertien dagen op dinsdagoch tend een wandeling met een lengte tussen acht en tien kilo meter. De routes worden uitgezet in een gebied globaal begrensd door de lJssel in het westen, Ommen in het noorden, landgoed Twickel in het oosten en Ruurlo in het zuiden. Daarbij wordt geprobeerd de wandelroutes zoveel mogelijk te laten lopen via onverharde we gen en bospaden. De wandelin gen voeren bij voorkeur door landschappelijk aantrekkelijke gebieden met afwisselend dichte bossen en open akkers en wei landen en zo mogelijk langs cul tuurhistorische interessante ele menten. Jaap Ketel heeft jaren in Spanje gewoond waar hij erg veel wan delde met andere enthousiaste lingen. Hij wilde dit ook in Hol ten gaan doen, toen hij hier kwam wonen. Echter, een wandelclub in zijn Jaap Ketel neemt afscheid van zijn wandelclub. (Foto: Gert Perdon) Vervolg van voorpagina) Rijssen - PvdA-fractievoorzitter R. de la Haye gaf aan dat er di verse keren met de PvdA-achter- ban overlegd was. Maar er ble ven twijfels knagen. Vandaar dat de PvdA kwam met een motie, waarin om uitstel van de locatie keuze gevraagd werd. „Informa tie heeft ons laat bereikt, er zijn nog steeds veel onzekere facto ren die nader uitgewerkt zouden moeten worden en we hebben geen onderzoek kunnen verrich ten naar een mogelijke alterna tieve invulling van beide loca ties", aldus de PvdA. De motie haalde het niet; een raadsmeer- derheid vond dat uitstel geen zin had. Vervolgens maakte De la Haye duidelijk dat hij voor de sta tionslocatie was, terwijl zijn drie Rijssense partijgenoten voor het centrum kozen. Toen de keuze voor de locatie Schild duidelijk was, diende de PvdA een amendement in. Hier in sprak ze uit dat het kredietpla fond van 23.754.000 euro, prijs peil 2006, moest blijven gelden. Verder moest er een aantal alter natieven onderzocht worden ten aanzien van de aankoop van panden en bij tegenvallers dien de het besluit ten aanzien van de locatiekeuze ter discussie te worden gesteld. Voor het totale amendement was niet voldoende steun; voor het kredietplafond wel. VVD-fractievoorzitter J. Keve- lam gaf aan dat zijn fractie, in afweging van alles wat nog uit gevoerd moet worden in de bei de kernen, niet van plan was 'zich op te hangen aan een duur gemeentehuis'. „Het college er kent dat als we ruim 23 miljoen euro vrijmaken voor het ge meentehuis er voor delen van de verkeersplannen Rijssen en Hol ten geen financiële ruimte meer is om die uit te voeren. Het col lege wacht daarvoor op een gun stiger economisch perspéetief. Misschien is het u ontgaan, maar we gaan een tijd van krapte tege moet", gaf Kevelam aan. De VVD wilde aan het nieuwe gemeentehuis niet meer geld kwijt dan 16 miljoen euro, inclu sief grondverwerving en eigen parkeervoorziening. „Dan heb ben we in elk geval nog enige fi nanciële ruimte om ook andere strategische projecten op termijn uit te voeren. Er wordt voor het gemeentehuis een investering gedaan van 50.000 gulden per gezin, dat is niet niks." Boven dien vond Kevelam een gemeen tehuis in het centrum wel werk nemers, maar weinig publiek trekken. ,,En zo'n massaal ge bouw draagt na sluitingstijd niet bij aan de levendigheid van het centrum." Kortom, de VVD was voor een sober, degelijk en effi ciënt gebouw dat op de stations- locatie gebouwd werd en 16 mil joen euro zou mogen kosten. Gemeentebelang, ChristenUnie, SGP en driekwart van de PvdA koos voor de centrumlocatie. „Als we voor de stationslocatie kiezen, dan moet dit plein opge vuld worden", gaf ChrU-raadslid B. Wolterink aan. „Wat te doen als de centrumlocatie ingevuld moet worden? Dat kan ook mil joenen kosten. We kiezen voor zekerheid", aldus Gemeentebe lang. SGP-raadslid G. Kreijkes vond het naïef van het CDA dat deze partij 'een poging deed om uit te leggen dat de centrumlocatie duurder is'. „We zijn er als SGP van overtuigd dat het vele malen duurder is om naar het station te gaan. Dan blijven we immers zitten met een nawee in het cen trum. Bovendien hebben we ge kozen om geld uit te geven voor het gemeentehuis, dat is er voor alle burgers", aldus Kreijkes. Vervolgens ontbrandde een kor te discussie tussen Kevelam en Kreijkes over 'de nawee in het centrum'. Kevelam vroeg argu menten daarvoor, Kreijkes gaf die niet. Waarop Kevelam dat argument 'boterzacht' noemde. Burgemeester J.A.H. Lonink trok aan het eind van het debat de conclusie dat er een raads- meerderheid was voor de locatie Schild. Dat bouwen voor het be drag van 23.754.000 euro een taakstelling is voor het college, en dat er bij overschrijding ge rapporteerd werd aan de ge meenteraad. En dat mogelijkhe den om het gebouw anders te plaatsen onderzocht zouden worden. Een hoofdelijke stem ming gaf aan dat het" college voorstel met zestien stemmen voor en negen stemmen tegen aangenomen was. leeftijdsklasse bestond niet. Via een oproep in het programma boekje van doipshuis De Bosch kamp, kwam er een begin. Eerst onder de naam Wandelclub 55- plus Holten en nu verlaagt met vijf jaar. Het blijkt een groot Rijssen-Holten - Tijdens de be grotingsvergadering uitte de WD-ffactie, bij monde van fractievoorzitter J. Kevelam, fel le kritiek op het college. „De antwoorden van het college op de Algemene Beschouwin gen zijn ver beneden de maat. Niet omdat de ambtenaren hun werk niet goed gedaan hebben. De technische vragen zijn cor rect beantwoord. Maar de VVD verwacht bestuur lijke reacties van het college." En die kwamen niet of nauwe lijks volgens de VVD. Kevelam vroeg zich af of het college wel in staat was een gezamenlijke visie te poneren. „Werkt u niet als team? Of wreekt zich hier het ontbreken van een gedegen collegepro gram?" Kevelam verwachtte van het college 'concrete reacties'. „Het college moet zich niet verschui len achter beleidsnota's die nog in voorbereiding zijn of onder zoeken die nog moeten worden afgerond." Kevelam haalde daarbij een ci taat van Rotterdams burgemees ter Ivo Opstelten aan, die gezegd succes, want het maximum aan tal leden van dertig is bijna be reikt. De leden wilden daarvoor Ketel bedanken en bombardeerden hem als Voorloper van de club. zou hebben dat iedereen die het woord 'onderzoek' in de mond nam 50 euro boete kreeg. „Dat is wel in schril contrast met uw college. Als voorbeeld: op een vraag van het CDA-fractie. die vraagt naar de stand van zaken met betrekking tot de fontein op het Schild, geeft het college als antwoord dat 'nader onderzoek omtrent renovatie in studie is'. Het moet toch niet gekker wor den. Een zespersoons sterk col lege moet toch tot meer in staat zijn?" Burgemeester J.A.H. Lonink gaf aan dat bepaalde zaken nu een maal beter eerst onderzocht kun nen worden voordat er aan be gonnen wordt. En ook de VVD schaarde zich later op de dag achter een onder zoek: een motie, die door alle fracties werd ingediend en waar in het college opgedragen werd een onderzoek in te stellen naar het inhuren van politiemensen of het aanstellen van een Buitenge woon Opsporings Ambtenaar. De fracties willen extra politie- kracht in het centrum, om fout- parkeren tegen te gaan en voor de veiligheid op straat. Holten - Met een spectaculair feest in Event Center Aalsmeer heeft Oad-topman Joop ter Haar afscheid genomen van 'zijn' Oad. De medewerkers van het Holtense reisconcern en hun partners (bij elkaar een kleine tweeduizend man) bezorgden de man die ruim 36 jaar hun baas was, een onvergetelijk afscheid. Ter Haar viel een ovationeel applaus ten deel na zijn afscheidsspeech, waarin de complete Oad-directie, vrouw Nel en kinderen Quirine en Julius ten tonele werden gevoerd. Hij stelde vast dat hij een kerngezond bedrijf achterlaat met volop groeikansen. Aan de nieuwe algemeen directeur Geert Willem Boven gaf Ter Haar de uitdaging om Oad van de derde naar de tweede plaats op de rang lijst van grootste reisconcerns te voeren. Ook herhaalde Ter Haar, die overigens als president-commissaris aan Oad verbonden blijft, nog eens dat Oad een puur Nederlands familiebedrijf zal blijven. Tijdens een zeer professioneel, door Oad-medewerkers uitge voerd cabaret, werd de inmiddels 70-jarige Ter Haar op komische wijze op de hak genomen. Steeds weer werd hij vanuit 'de hemel' kritisch toegesproken door zijn vader, die de toenmalige Oad in 1924 als lokale streekvervoerder heeft opgericht en het directeur schap in 1966 aan zijn zoon overdeed. Na afloop van het cabaret stonden talloze buffetten gereed, verwijzend naar de vele wereld wijde bestemmingen waarheen Oad reizen organiseert en kon het publiek zich vermaken in de talloze uitgaansgelegenheden die on der het dak van Event Center Aalsmeer te vinden zijn. Oranjestraat - Leden van buurt vereniging Oranjenoabers hou den zich al twee jaar bezig met het voortraject voor de productie van 't Beukske, een boekje dat de ondertitel zal krijgen: In een eeuw door de Oranjestraat. Volgens de makers, Henk-Jan Scholman, Fenneke ten Velde, Jo Roelofs, Alke Schapink en Ge Slotman gaat het in dit boek- Holten - Klas Havo 3B van scholengemeenschap De Waer- denborch bezocht van 8 tot 11 november het Hannah-Arendt- Gymnasium in Lengerich. De leerlingen kregen een inte ressant programma aangeboden. Op vrijdag 8 november werd men door de rector en enkele do centen van het Hannah-Arendt- Gymnasium ontvangen. De leer lingen bezochten zaterdag 9 no vember Münster, waar samen met de leerlingen uit Lengerich een interessante stadswandeling onder leiding van een gids werd gemaakt, 's Avonds vond er een Deutsch-Niederlandisches Tref fen onder het genot van een heerlijke maaltijd en goede mu ziek plaats. De zondag besteed de men in de gastgezinnen. Op maandag werd er in het Hannah- Arendt-Gymnasium aan ver scheidene lessen deelgenomen en ter afsluiting werden er Duit se en Nederlandse teksten ge zongen. In mei hopen de Duitse scholie ren De Waerdenborch te bezoe ken. Holten - Prins Carnaval Fons- Jan de Bon-Vivant en zijn ge volg zal donderdag 21 november tijdens de koopavond het winke lend publiek de gelegenheid ge ven mee te raden wie de 35-ste Prins van de Fienpreuvers wordt. Net als andere jaren gaat de opbrengst van deze actie naar een plaatselijk goed doel. Dit keer is gekozen voor Jantje Be ton. Project: Realisatie van peu ter- en kleuterspeeltoestellen bij dierenpark Vrijheidslaan/ Wil- helminalaan. Wie de opvolger wordt van Prins Fons-Jan de Bon-Vivant wordt zaterdag 23 november vanaf 20.30 uur bekendgemaakt tijdens de Elfde van de Elfde viering in café-restaurant 't Bon te Paard. Het is de Fienpreuvers gelukt de in Holten en omstreken populai re groep de Donnies te contrac teren. Ook zal de onderscheiding Keunedarper van het Jaar wor den uitgereikt aan een persoon of groep die zich verdienstelijk heeft gemaakt voor de Keune- darpse gemeenschap. Op een waardige manier wordt afscheid genomen van Prins Fons-Jan de Bon-Vivant en Ad judant Marnix. Met een specta culaire opkomstact zal, als alles naar wens verloopt, zal om pre cies 11 over 11 de nieuwe Prins van de Fienpreuvers zich aan het publiek presenteren. Een van de eerste taken van de nieuwe Prins is het bekendma ken van de actie Prinsraden en het symbolisch uitreiken van de cheque aan de vertegenwoordi gers van het goede doel. De muzikale omlijsting is deze avond in handen van het duo Blind Date afgewisseld door het dweilorkest de Helderse Klep- perbloazers. Onder het motto Veilig uit - Vei lig thuis rijdt er een pendelbus naar het Elfde-van-de-Elfde- feest. De eerste bus vertrekt om 19.45 uur bij hofbar Boer Biet richting 't Bonte Paard. Een tweede bus vertrekt om 20.15 uur. Na afloop van het feest worden de feestgangers weer thuisge bracht. je meer om de wijze waarop aanwonenden dit tijdperk heb ben ervaren dan de historisch verantwoorde weergave ervan. De samenstellers denken dat het boekje rond de zomer uit zal ko men en leggen deze winter de laatste hand aan het verzamelen van informatie en foto's. Het maken van zo'n boekje is duur en de Rabobank heeft zich dan ook een goede noaber ge toond met een schenking van 500 euro voor de basiskosten. Doelstelling van de samenstel lers is een overzicht te krijgen van alle kavels en huizen in drie momentopnames: de situatie rond 1900, 1950 en 2000 en daarnaast het leven rond de Oranjestraat door de jaren heen. Er werd druk gespit in gemeen telijke en provinciale archieven om gegevens over kavels en hui zen boven water te krijgen. Daarnaast werden er foto's ver zameld, ansichtkaarten, adver- Van links naar rechts: Henk-Jan Scholman, Fenneke ten Velde, Jo Roelofs, Alke Schapink en Ge Slot man, de samenstellers van 't Beukske. (Foto: Johan Bolink) tenties, krantenberichten en er werden interviews afgenomen met bewoners en oud-bewoners. Zoals dat in elke straat in Neder land het geval is, is er ook in de Oranjestraat enorm veel veran derd. Men heeft dat alleen zelf niet altijd in de gaten omdat het een geleidelijk proces is. Zo staat men er nu nog weer even bij stil dat er in het verleden ook in het laatste stuk van de straat veel winkeliers zaten: een bak ker, een slager, een hovenier, een fietsenzaak en natuurlijk was daar de huishoudschool. Ook herinneringen aan de oor log komen boven, zoals de in slag van een V2 aan het eind van de straat. Over dit tragische ver haal hebben de samenstellers nog te weinig informatie en men zou dan ook graag in contact tre den met mensen die daar wat meer over kunnen vertellen. Het boekje wordt geen droge op somming van feiten maar plezie rig om te lezen door de inter views met (oud-)bewoners met prachtige verhalen over gebeur tenissen in de straat, over karak teristieke figuren, leuke maar ook minder leuke ervaringen.

Holtens Nieuwsblad | 2002 | | pagina 7