VERVOER JE KINDEREN VEILIG! mrrw GORDEL OM, WÉL ZO VEILIG LET OP: GORDELWEE Feiten over de gordel Wat zijn de regels voor kinderen? "Gordels ook op de achterbank noodzakelijk" GORDEL OM, WEL ZO VEILIG! Met gordel: 40% minder kans op ernstig letsel! PyLITIE Py LITI E Meer weten over boetes in het verkeer? Ki|k op de boetebase op I I www.openboarministerie.nl I Sinds de speciale ver- keersteams van de Politieregio's Twente en IJsselland automobilisten intensiever controleren op het dragen van de autogor del, is het aantal 'gordeldra gers' gestegen. Da's goed voor de verkeersveiligheid! Doordat er ook in de kranten en op radio en televisie meer aandacht is voor het nut en de noodzaak van het dragen van de gordel, ontstaat ook meer begrip voor politiecon troles. Wie eenmaal weet hoe gevaarlijk het is om zon der gordel om te rijden, vindt de controles blijkbaar ook zinvol. Zei in 1999 79.9 procent van de inwoners van onze provincie gordelcontro les zinvol te vinden, in 2001 lag dit percentage al op 86,4. Team Verkeersveiligheid IJsselland Twente Verkeersveilig Overijssel. Daar maken we samen een punt van. Kinderen tot 11 jaar: O mogen nooit voorin vervoerd worden, tenzij: o ze in een geschikt en goedgekeurd kinder- beveiligingsmiddel zitten; o ze langer zijn dan 1,50; o en ze de driepunts gordel gebruiken. Kinderen vanaf 12 jaar: O mogen voorin zitten met de driepuntsgordel* Zijn deze kinderen onder de 1,50 meter dan mogen zij de drie puntsgordel als heup gordel gebruiken. Kinderen van 3 tot en met 11 jaar: O Moeten dus achterin vervoerd worden, in een voor hen geschikt kin- derbeveiligingsmiddel als dit voorhanden is. Is dat niet het geval dan zijn ze verplicht de aan wezige gordel te gebrui ken. Zij mogen dan de driepuntsgordel als heupgordel gebruiken. Kinderen tot 2 jaar: O Voor deze kinderen is wettelijk niets geregeld, maar het is natuurlijk aan te raden om ze in een deugdelijk kinder- beveiligingsmiddel te vervoeren. Vraag bij de aanschaf van een kin- derbeveiligingsmiddel altijd advies! Let op! Vervoer kinderen nooit los op schoot! Bij een aanrijding vliegje immers met een enorme kracht naar voren. Daardoor kun je een kind dooddrukken. Deze week en volgende week hoort en ziet u geregeld radio- en televisiespotjes op RTV Oost ouer de noodzaak van het dragen van de autogordel. Bovendien staat het verkeersprogramma Licht op Groendat op donderdag 14 november wordt uitgezonden, mede in het teken van de gordel. Ook wordt u via de kranten op de hoogte gehouden van de gordehueek. Of je nu volwassen bent of kind, of je nu voorin of ach terin een auto zit: je gordel moetje altijd om hebben, ervoer Dinette Kleinjan uit Daarle. Met haar twee doch ters in de auto was zij betrokken bij een ongeval. Zelf droeg ze de gordel wel; haar dochters op de achter bank niet. Gelukkig liep alles relatief goed af. Maar de schrik zit er nog goed in. Dus gaan de gordels in het vervolg consequent wél om. Ook voor kleine ritjes. Het gebeurde in een flits... Dinette Kleinjan (29) reed met haar twee dochters op de achterbank van haar auto en was in gedachten bij een auto die wat vreemd een inrit uitkwam. Ging die nu de weg opdraaien, of niet? Toen vroegen de meiden haar iets en ze draaide éven tjes haar hoofd om... Ze zag een stilstaande auto voor haar te laat, ging nog vol in de remmen, maar kon niet voorkomen dat ze op de auto botste. Vervolgens botste haar achterligger weer op haar. Dat gaf een flinke klap. Ziekenhuis „Het eerste wat ik dacht was: hoe is het met de kinderen? Die zaten namelijk niet in de gordels", herinnert Dinette zich. Haar jongste dochter Henrieke (3) kwam met de schrik vrij, maar Marinthe (5) had een blauw oog. Zij schoot tussen de voorstoelen door tegen het dashboard. Al snel kwamen buurtbewoners aanlopen om een helpende hand te bieden en Marinthes blauwe oog van een koud washandje te voorzien. Ook de politie en ambulance waren snel ter plaatse. „Marinthe kreeg gelijk een nekkraag om. 'Uit voorzorg', zeiden ze. Maar als moeder ben je dan toch ongerust." Marinthe leek in een soort shocktoestand te verkeren en moest naar het zieken huis voor controle. Daar wer den foto's gemaakt. Gelukkig bleek alles mee te vallen; Marinthe mocht dezelfde dag mee naar huis. Haar oog zat de volgende morgen wel helemaal dicht, vertelt Dinette. Stom Dinette is enorm geschrok ken. „Achteraf denk ik: hoe heb ik zo stom kunnen zijn om ze niet in de gordels te doen. Maar blijkbaar moest mij toch eerst zoiets overko men vóór ik dat besefte. Als baby hadden we ze altijd in de 'maxi cosy' in de gordel, maar nu ze wat groter zijn was ik niet zo consequent meer. Vooral tijdens de klei ne ritjes van huis naar school denk je al snel, ach laat maar. Vooral omdat ze de gordel niét lekker vinden zitten en liever niet om heb ben." Marinthe denkt daar na haar blauwe oog onder tussen wel anders over. „Ze kan haar gordel al zelf omdoen", vertelt moeder Dinette. „Ook Henrieke moet van mij nu de gordel om, anders mag ze niet mee in de auto." Zelf droeg Dinette tijdens het ongeluk wel een gordel. Gelukkig maar. „Anders weet ik niet hoe het was afge lopen." Met de ervaring van het ongeluk op zak, is Dinette er voorstander van dat de politie controleert op gordels. En dan zou er vooral ook gelet moeten worden op de passagiers achterin, vindt Dinette. Als iedereen die nu meestal geen gordel draagt eerst zelf een ongeluk moet krijgen voordat hij zijn gedrag verandert, dan is het immers niet best, consta teert ze. Beter is voor die tijd consequent gewoon de gor del om, ook voor kleine rit jes. In de uitzending van 14 november van Licht op Groen wordt aandacht besteed aan de gordel. Ook Dinette Kleinjan is in dit programma te zien. "Als mijn auto een airbag heeft, hoef ik geen gordel te dragen." Een fabel! Een airbag is een aanvulling op een gordel, geen vervan ger! Alleen al vanwege het feit dat een gordel je op de plaats houdt in de auto als je over de kop slaat, is de gor del geen overbodige luxe. "Bij een botsing kan ik de klap wel met mijn handen opvan gen." Onzin! Bij een beetje botsing schiet je lichaam met een kracht van ongeveer 3000 kilo naar voren. Dat houd je echt niet even tegen met armen en benen. "Een gordel is gevaarlijk als je onverhoopt met je auto in het water terechtkomt of als je auto in brand vliegt." Een veelgehoord excuus! Het argument klopt niet. Een auto raakt meestal pas in brand na een botsing. En ook als je in het water belandt, krijg je een enorme klap. Wie geen gordel draagt, kan hier door bewusteloos raken. Met een gordel om blijf je op je plaats en is de kans om bewusteloos te raken een stuk kleiner. "Alleen de bestuurder is ver plicht een gordel te dragen." Nee! Alle inzittenden - voorin en achterin - zijn verplicht om een gordel te dragen. De politie controleert vooral op de gevaarlijkste wegen in Overijssel, de 50- en 80- kilometerwe gen. Daar gebeuren namelijk de meeste onge vallen. Langs de vaste controlewegen - waar bij voorbeeld ook op snelheid wordt gecontroleerd - zijn waarschuwingsborden te vinden. Gordel niet om Een boete van 40 euro! Wie een autogordel draagt, heeft bij een botsing maar liefst 40 procent minder kans om ernstig letsel op te lopen. Gelukkig weten veel automo bilisten dat rijden zonder gordel levensgevaarlijk is. Toch kan het beter. Het per centage bestuurders dat de gordel standaard draagt, moet omhoog. Zou iedereen de gordel dragen, dan scheelt dit jaarlijks tientallen doden en honderden gewon den in het verkeer.* Vandaar dat de politie gordel tot een van de 'speerpunten' van haar controles heeft gemaakt. De verkeersteams controleren dan ook geregeld of automobilisten hun gor dels dragen. Om nu nog eens extra aan dacht te vragen voor de noodzaak van.het dragen van de gordel, organiseren de politieregio's TWente en IJsselland in heel Overijssel samen een speciale gordel- week. Vanaf 9 november controle ren medewerkers van de ver keersteams op diverse loca ties in de gehele provincie honderden automobilisten én hun passagiers om te kijken of zij hun gordels dragen. De Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeer (SWOV) onderzocht twee jaar geleden dat er in 1998 45 minder doden en 240 minder ziekenhuisgewonden zouden zijn gevallen als 90 pro cent van de inzittenden van personenauto's de gordel had gedra gen in plaats van de (toen) 75 procent die dat deed. IJsselland Twente zmmm mm Team v Verkeersveiligheid (Verkeersveilig Overijssel. Daar maken we samen een punt v Dinette Kleinjan was met haar dochters betrokken bij een ongeval: Het lijkt gezellig, als kinderen kunnen meekijken zo tussen de voorstoelen in. Maar het is levensge vaarlijk om kinderen zonder gordel of beveiligingsmiddel te vervoeren. Bij een eventuele aanrijding is de kans groot dat zij 'gelanceerd' worden en voorover schieten. Met grote kans op ernstig letsel. Zo moet het wel! Vervoer kinderen altijd in een goedgekeurd beueiligingsmiddel zoals een autostoeltje en gebruik de gordel. foto's: Christian van der Meij Vanaf 9 november contro leert de politie een week lang nóg intensiever op autogordels dan zij nor maal doet. Wie de gordel niet draagt, kan rekenen op een boete van 40 euro. Zonde van het geld. En belangrijker: rijden zonder gordel is levensgevaarlijk. Vandaar een specia le gordelweek om alle inwoners van Overijssel nog eens extra te wijzen op de noodzaak van het dragen van een gordel.

Holtens Nieuwsblad | 2002 | | pagina 10