GEEN TEKORT IN HUISHOUDBOEKJE OVERIJSSEL «TYvSoost v e r r a n v I i j d g VCI E Op deze pagina vindt u onder meer uitge breide informatie over uw provincie Overijssel KORT NIEUWS Allochtonen veroveren arbeidsmarkt Uw project is geld waard! Volop welzijnsinitiatieven in Overijssel mogelijk Overijssel In een muisklik Provincie maakt balans op HET WEER Stti BEKENDMAKINGEN Bodembeleidsplan Overijssel Aanvragen wegen en vaarwegen CS Scheepvaart berichten Weeramateurs Gedeputeerde Nap: "Leren voor Duurzaamheid goed op stoom" Forum in nieuw jasje Uitreiking Overijssel Innovation Award live op TV Oost VACATURES Collega's gezocht Beleidsmedewerker sociale agenda (1,0 fte) Beleidsmedewerker onderwijs (1,0 fte) Verkeersveiligheidsadviseur (1,0 fte) verijssels Nieuws Provincie Overijssel, Postadres: Postbus 10078 8000 GB Zwolle Bezoekadres: Luttenbergstraot 2 Zwolle tel: 038 425 25 25 fax: 038 425 26 50 e-mail: Postbus@prv-overijssel.nl internet: www.overijssel.nl ^veri|ssels Nieuws Overijssel - Allochtonen in Overijssel krij gen een steeds stevigere positie op de arbeidsmarkt. Dit is de belangrijkste conclu sie uit het onderzoeksrapport 'Een spiegel liegt niet'. De groei van de werkgelegenheid van allochtonen lag de afgelopen vier jaar op negentien procent. Dat is meer dan de vier procent groei die de autochtone beroepsbevolking doormaakte. Het onder zoek werd in opdracht van de provincie Overijssel en de vijf grote steden uitgevoerd. Voor de regionale en lokale overheden was het gebrek aan kennis over de arbeidsmarkt positie van allochtonen de aanleiding voor het onderzoek. Gedeputeerde Jan Kristen is tevreden: "De aanbevelingen in het rapport geven goed de richting aan die we moeten volgen om de werkgelegenheid voor alloch tonen te verstevigen." U kunt het gehele rapport downloaden van www.overijssel.nl. Zwolle - De Europese Unie heeft 126,5 miljoen beschikbaar gesteld om tot 2006 de Overijsselse economie en het platteland te stimuleren. De provincie Overijssel roept daarom bedrijven, organisaties, verenigin gen, instellingen en stichtingen op projecten in te dienen om in aanmerking te komen voor Europese subsidies. U kunt nog tot 1 december 2002 uw aanvraag voor subsidie indienen.' "Overheden en organisaties kunnen op een aantal fronten best wel een steuntje in de rug gebruiken", vertelt gedeputeerde Thijs Bennink. "Ik denk daarbij aan projecten gericht op verbetering van het vestigingskli maat voor bedrijven. Maar ook het platte land heeft extra geld nodig door het wegvallen van een deel van de agrarische functie. Natuur en landschap, cultuurhisto rie, waterbeheer en de leefbaarheid op het platteland, zijn daarbij onze belangrijkste aandachtsgebieden. We maken Overijssel klaar voor de toekomst." Als u meer informatie wilt over de Europese programma's, dan kunt u contact opnemen met het Europaloket van de provincie, 038 425 26 27 of kijk op www.overijssel.nl/euro- paloket.nl. Overijssel - De provincie maakt zich sterk voor een sociaal en leefbaar Overijssel waarin maatschappelijke betrokkenheid en sociale kwaliteit centraal staan. Daarom zijn ook dit jaar financiële middelen beschikbaar gesteld voor instellingen die actief zijn op de terreinen van ondermeer vrijwilligerswerk, ouderen, sport en zorg. In 2002 is circa 4 miljoen beschikbaar gesteld voor meer dan 130 initiatieven binnen de programmalijnen 'Opvoeden en opgroeien', 'Maatschappelijke inzet rond vrijwilligers, emancipatie en sport', 'Samen hang in wonen, welzijn en zorg ouderen' en 'Vernieuwing en kwaliteit van de sociale infrastructuur'. Vorige maand'zijn tijdens een conferentie met diverse instellingen de contouren voor te starten acties in 2003 aan de orde geweest. December dit jaar worden die defi nitief vastgesteld. Begin volgend jaar maakt de provincie het definitieve overzicht over 2002 en de voornemers voor 2003 bekend. Overijssel - De eerste portalwebsite van Overijssel is in de maak. Hiermee kan infor matie over Overijssel in één site met één klik op de muis opgezocht worden, zonder dat u naar andere sites hoeft door te klikken. Met de ondertekening van een convenant door dé acht instanties in de provincie op het gebied van onderwijs, toerisme, cultuur, economie, bestuur en media, is een kennis bank gemaakt voor het aanleveren van informatie. De partners die participeren in de Overijs selse portal zijn het Gelders Overijssels Bureau voor Toerisme (GOBT), de Ont- wikkelings- en Investerings Maatschappij voor Overijssel (OOM NV), RTV Oost, de hogescholen Windesheim en Saxion, de Universiteit Twente en de Overijsselse Bibliotheek Dienst (OBD) en de provincie Overijssel. De site wordt uitgerust met een unieke zoekmachine die actief woorden her kent, ze rubriceert en automatisch samen vat. Deze nieuwe Twentse techniek fnoet straks het zoeken naar relevante informatie uit en over Overijssel heel eenvoudig moge lijk maken via de portal. Niet alleen voor inwoners van Overijssel, maar ook voor per sonen, bedrijven en instanties van buiten de regio. Zwolle - Geld: het gaat er soms sneller uit dan het binnenkomt. Veel mensen hebben die ervaring. Ook de provincie Overijssel. Net als u, heeft de provincie veel plannen die het leven financieren en beter moeten maken. Die plannen kosten geld, veel geld. Het provinci ale huishoudboekje dient dus op orde te zijn, om niet in de problemen te komen bij de financiering van één van deze plannen. Keuzes maken is nodig. Want u wilt vast niet dat de provincie uw belastingcenten over de balk gooit! vaste lasten extra geld investeren in nieuw beleid. Voor komend jaar hebben we hiervoor een bedrag van bijna 6 miljoen uitgetrokken. De meest in het oog springende zaken waaraan wij deze middelen besteden, zijn onder andere de ontwikkeling van de kulturhuzen in Overijs sel." In een kulturhus delen verschillende instel lingen op het gebied van cultuur, informatie en (zakelijke) dienstverlening één gebouw. Denk bijvoorbeeld aan een bibliotheek, een apotheek, •een wijkcentrum en een kinderdagverblijf onder één dak, die samen ook nog themamiddagen of bijeenkomsten organiseren om u over verschil lende zaken te informeren. De provincie vindt het niet alleen belangrijk dat deze voorzieningen dicht bij elkaar in de buurt zitten, maar dat u ze ook onder handbereik heeft. "Daarnaast investe ren wij extra in de aankoop van grond voor de uitbreiding van de zogenaamde Ecologische Hoofdstructuur. Dit zijn belangrijke en waarde volle natuurgebieden in de provincie." Naast de natuur, wil de provincie de leefomgeving van haar inwoners behouden voor de toekomst. Het project Leren voor Duurzaamheid, waarin wordt gekeken naar duurzaam bouwen en duurzame ontwikkelingen op hét gebied van de economie en het verkeer, kan daarom rekenen op een extra impuls. "Zoals u ziet allemaal ontwikkelingen die de leefbaarheid in onze provincie ten goede komen", meent gedeputeerde Holsheimer. "Wij willen daarnaast ook extra aandacht besteden Maar over welke bedragen hebben we het eigen lijk, als we praten over het huishoudboekje van de provincie? Wat komt er binnen, waar gaat het heen en wat blijft er over? "De provincie Overijs sel heeft voor 2003 ruim 335 miljoen op de begroting staan", zo meldt Ria Holsheimer, gedeputeerde voor strategie, middelen en com municatie. "Een groot deel van deze middelen is bestemd voor onze vaste lasten, zoals het onder houd van onze provinciale wegen en waterwe gen, personeelskosten en onderhoud van gebouwen." Maar de provincie doet meer. "Wij willen dat de mensen in Overijssel goed kunnen leven, wonen, werken, en uitgaan", stelt de gedeputeerde. "Dat betekent dat we naast de aan het contact met de burgers van Overijssel. De afgelopen jaren is ons dat steeds beter gelukt, maar het versterken van de relatie tussen de pro vinciale politiek en de Overijsselse bevolking blijft voor ons een uitdaging. De ontwikkelingen die gaande zijn op het gebied van de informatie- en communicatietechnologie spelen hierin een belangrijke rol. Via onze website www.overijs- sel.nl wordt de dienstverlening en bereikbaar heid van de provincie in de richting van u steeds beter. Vooruitzien Voordat je geld uit kunt geven, moet het eerst binnenkomen. De inkomsten ontvangt de pro vincie onder andere van het Rijk, de motorrijtui genbelasting, opgebouwde reserves, rente en geld uit aandeelhouderschappen. Een deel van deze middelen is dus bedoeld voor het eerder genoemde nieuwe beleid. "Het nieuwe beleid maakt onderdeel uit van vijf speerpunten waar wij ons de afgelopen drie jaren en het komende jaar op richten, om een 'sterk, leefbaar en veili ger Overijssel' te bereiken. In het bestuursak koord voor de periode 1999-2003 hebben wij de basis gelegd voor dit beleid, want besturen is tenslotte vooruitzien", vertelt gedeputeerde Holsheimer. De speerpunten zijn: meedoen aan de samenleving, sterke steden en vitaal platte land, werk voor iedereen, bereikbaar Overijssel en Kwaliteit van bestuur. "Voor iedereen die interesse heeft in meer informatie over het huis houdboekje van de provincie en de aandachts punten voor komend jaar, ligt de folder 'Begroting in één oogopslag' klaar. U kunt de folder opvragen bij mevrouw Van Jaarsveld, tele-, foon 038 425 23 45, maar surfen naar www.overijssel.nl kan natuurlijk ook." Ommen - "Leren voor Duurzaamheid komt goed op stoom", zegt gedeputeerde Herma Nap, porte feuillehouder voor Volksgezondheid, Milieu en Zorg in Overijssel. De opzet is om samen met maatschap pelijke organisaties en bedrijven, burgers zoveel mogelijk bewust te maken van duurzaamheid. Nap-Borger is redelijk tevreden over de voortgang van het programma: "In het verleden was het wel eens lastig om het bedrijfsleven erbij te betrekken. Maar dat is behoorlijk aan het bijtrekken. In Ommen is de schooljeugd van de basisscholen in het kader van het milieu ontmoetingsprogramma (mop) op bezoek geweest bij bedrijven en organisaties die goed omgaan met de leefomgeving. Om het Leren voor Duurzaamheid kracht bij te zet ten was de gedeputeerde aanwezig bij de manifesta tie op Het Noordik in Almelo op 24 oktober. Alle scholieren van de bovenbouw lieten op deze dag de scooter voor wat hij is, om op de fiets of met het openbaar vervoer naar school te gaan. Deze milieu vriendelijke campagne werd door de jongerenraad naar voren gebracht. "En dat is heel belangrijk", vindt Nap. "Als provincie staan we redelijk ver van de burger af. Als we ons rechtstreeks met de jongeren zouden gaan bemoeien, levert dat weinig resultaat op", zegt Provinciale Staten van Overijssel en de raden van de gemeenten Almelo, Deventer, Enschede, Hengelo en Zwolle delen mee dat zij gezamenlijk het bodembeleidsplan 'Grond voor samenwerking' hebben vastgesteld. Hierin is het beleid ten aanzien van bodemsa nering- opgenomen. Dit gezamenlijke plan omvat de uitgangspunten voor en de hoofdlij nen van het Overijssels bodemsaneringsbe leid, waarbij wordt geanticipeerd op de aankomende wijzigingen van de Wet bodem bescherming. Dit gezamenlijk plan kan begeleid worden door een eigen aanvullend plan per organisa tie. Provinciale Staten van Overijssel en de raad van dc gemeente Zwolle hebben een eigen deel vastgesteld. In het aanvullende deel van de provincie 'Bodemsanering en de pro vincie Overijssel' wordt ingegaan op de eigen uitgangssituatie, doelstelling en aanpak. Het eigen deel van de gemeente Zwolle (bodem beleidsplan Zwolle) heeft betrekking op liet omgaan met verontreinigde grond, het voor komen van bodemverontreiniging en de invul ling van (nieuwe) taken van de gemeente. De ontwerp-bodembeleidsplannen hebben van 13 december 2001 tot en met 24 januari 2002 ter inzage gelegen. Belanghebbenden hebben hun reacties kenbaar kunnen maken. De ingekomen reacties zijn verwerkt. Het bodembeleidsplan van Zwolle is niet inhoude lijk gewijzigd en daarmee definitief vastge steld. De beleidsplannen 'Grond voor samenwer king' en 'Bodemsanering en de provincie Overijssel' zijn op een aantal punten wel inhoudelijk gewijzigd. Daarom is besloten om de mogelijkheid te geven voor reacties op de volgende wijzigingen. - Het beleid voor asbest in de bodem 'Grond voor samenwerking', paragraaf 4.3. In het ontwerp-beleidsplan is een beoorde lingsschema opgesteld om te beoordelen wanneer een asbestverontreiniging in de bodem een risico voor de gezondheid is. In recent uitgevoerde studies is het verband tussen asbest in de bodem en risico's verder onderzocht. De resultaten hiervan hebben geleid tot een aanpassing van het beoorde lingsschema. - Het hergebruik van grond in milieu- beschermingsgebieden 'Bodemsanering en de provincie Overijssel', paragraaf 4.5. Dit onderdeel is uit het gemeenschappelijke deel 'Grond voor samenwerking' gehaald en opgenomen in het provinciale deel. De ver wijzing naar de ontheffingsmogelijkheid om licht verontreinigde grond, die van buiten het beschermingsgebied afkomstig is te gebruiken in een werk, is uit de tekst verwijderd. U kunt uw reactie op deze twee inhoudelijke wijzigingen richten aan het Collége van Gede puteerde Staten van Overijssel, Postbus 10078, 8000 GB Zwolle, ter attentie van het team Bodemsanering. Als er vóór 15 december 2002 geen reacties binnen zijn gekomen, zijn ook deze beleids voorstellen definitief. Als er wel reacties binnenkomen zal dit aanleiding geven tot her- overweging van het besluit. De beleidsplannen 'Grond voor samenwer king' en 'Bodemsanering en de provincie Overijssel' liggen tot 15 december 2002 tij dens kantooruren ter inzage in het stad- of gemeentehuis van alle gemeenten in Overijs sel en in de bibliotheek van het provinciehuis te Zwolle. Bij de onderhavige secties van de eenheid Wegen en Kanalen van de provincie Overijssel zijn de volgende aanvragen voor een onthef fing/goedkeuring ingediend. Midden-Overijssel sectie Midden, Arkelstein 2, postbus 280, 8100 AG Raalte, 0572 34 26 00. - De heer J.G. Hidders, Rijssenseweg 12B te Markelo; aanvraag ontheffing voor het ver plaatsen van een uitweg naar N 752 pro vinciale weg Markelo - Rijssen; - De heer E. Warmink, van Royensweg 85 te Kloosterhaar; aanvraag ontheffing voor het dempen van een gedeelte bermsloot langs de N 343 provinciale wegvak Kloosterhaar - Hardenberg; - Grontmij te Zwolle (namens de gemeente Raalte); aanvraag ontheffing voor het leg gen van een drukriolering buitengebied Raalte in de N 332 provinciale weg gedeelte Raalte - grens Gelderland. Oost-Overijssel sectie Oost, Oostermaat 1, 7623 CS Borne, 074 265 40 50. - J.J.M. Hendriksen, Hagveldsweg 16, 7666 NA te Fleringen; voor het maken van een uitweg aan het kanaal Almelo - Duitse grens, ter hoogte van km 7,700. De aanvragen liggen na publikatie van dit blad gedurende 7 dagen ter inzage op het secretariaat van de betreffende sectie. Schrif telijke reacties kunnen gedurende die termijn worden ingediend. In verband met onderhoudswerkzaamheden worden de volgende bruggen niet bediend op de aangegeven dagen: Kanaal Beukers-Steenwijk Brug over het bovenhoofd Beukersschutsluis op maandag 9 december 2002. Doorvaart- hoogte 1.20 m. (IJsselmeer Winter Peil). Brug Blauwe Hand op woensdag 11 decem ber 2002. Doorvaarthoogte 2.00 m., vast gedeelte 2.45 m. Brug Giethoorn Noord op donderdag 12 december 2002. Doorvaarthoogte 1.20 m. Vaarweg Zwartsluis-Walengracht Brug Ronduite op dinsdag 10 december 2002. Doorvaarthoogte 1.15 m. Vaarweg Giethoornse Meer-Ossenzijl Brug Ossenzijl op vrijdag 13 december 2002. Doorvaarthoogte 1.40 m. Er is bij mijn weten geen land met zoveel weeramateurs als Nederland. De landelijke vereniging telt een kleine 1000 leden en Overijssel blaast ook een behoorlijk potje mee. Het is onge twijfeld de grilligheid van ons zeeklimaat dat veel mensen fasci neert, tenminste zo werkt dat wel bij mij. Inmiddels zijn er zo'n 20 weeramateurs in de regio die mij met enige regelmaat van gegevens voorzien. Ik wil van de gelegenheid gebruik maken om deze mensen, die veelal anoniem met hun passie in de weer zijn, eens op een bescheiden manier onder uw aandacht te brengen. Een regionaal weermens kan namelijk niet zonder een betrouw baar waarnemingsnet. Zonder regionale waarnemingen geen regionaal weerbericht kun je eigenlijk stellen. De weerama teurs die van dat net deel uitmaken, zorgen er bovendien voor dat de weerman een beetje 'scherp' blijft, Zodra je je alleen in een grote, ivoren toren waant gaat het mis. En of je nu Adri ten Velde heet en woont in Steenwijk of Marietje Dimmendaal uit Vriezenveen De Pollen, allemaal dragen ze bij aan een zo compleet mogelijke regionaal weerbericht. Dank daarvoor. Ton ten Hove Ton ten Hove verzorgt dagelijks de weers verwachting op Radio Oost en TV Oost de gedeputeerde. "Zoiets moet in dit geval vanuit de jeugd zelf komen. Het is de kunst om maatschappe lijke organisaties mee te krijgen en te stimuleren. Zij zijn immers meer gericht op directe contacten met burgers. De provincie heeft in dit verband een facili- terende en soms en sturende rol. In de praktijk geven we vaak net even dat laatste zetje." Ook op lokaal niveau wordt het initiatief opgepikt. In Deventer heeft men de campagne Duurzaam Con sumeren opgestart. Het milieucentrum probeert in opdracht van de gemeente het marktaandeel van duurzame producten te vergroten en om een duur zame life-style bij consumenten te ontwikkelen. De komende tijd kunt u bij TV Oost weer eike maandag kijken naar het live discussieprogram ma 'Forum'. Aan het begin van het derde seizoen is Forum in een nieuw jasje gestoken. Als van ouds is er ruimte voor meningen, opinies en discussies over allerlei actuele onderwerpen uit Overijssel. Maar er zijn ook nieuwe rubrieken, andere gezichten, een nieuw decor en een groter aantal onderwerpen. Zo trekt het vaste item 'De Zeepkist' dit seizoen de provincie in. Geen vaste columnist in de stu dio meer, maar de mening van een 'gewone' Overijsselaar ledereen die een mening heeft over een actueel thema kan in Forum zijn hart luchten. Verder wordt in de nieuwe rubriek 'Geen commentaar' de aandacht gevestigd op een persoon of instantie die er tegenover de media het zwijgen toe doet. Zolang de publi citeit van pas komt, willen mensen graag voor de camera of achter de microfoon. Maar als er moeilijke vragen beantwoord moeten worden is de reactie vaak: 'geen commentaar!'. De presentatie van Forum is in handen van Jolande Verheij. Maurice Velthuis en Hans Beilert. Het programma is elke maandag op TV Oost te zien om 18.21 uur. Donderdag 31 oktober aanstaande wordt de uitrei king van de Overijssel Innovation Award 2002 live uitgezonden op TV Oost. De prijs, die bestaat uit 5000 euro en een kunstzinnig aandenken, wordt door gedeputeerde Thijs Bennink uitgereikt in de Saxion Hogeschool IJsseliand in Deventer. De Overijssel Innovation Award is door de provincie Overijssel en de Ontwikkelings- en Investerings maatschappij voor Overijssel (OOM) in het ieven geroepen om innovatieve ontwikkelingen in Overijssel te stimuleren. Uit zevenendertig inzen dingen heeft een selectiecommissie acht Overijsselse bedrijven geselecteerd die meedingen naar de Award. De nominaties zijn de afgelopen weken in het w-programma Da Vinei belicht. De live-uitzending is op TV Oost te zien op don derdag 31 oktober om 19.21 uur. De presentatie van het programma is in handen van Jan Medendorp. Binnen de provincie is ruimte voor ambitieuze medewerkers. De eenheid Zorg en Cultuur is dan ook op zoek naar twee nieuwe medewer kers die een nieuwe uitdaging willen aangaan. De eenheid is opgebouwd uit twee teams (Uit voering en Ontwikkeling) en verzorgt deskun dige ondersteuning en advies aan het bestuur op het gebied van cultuur, welzijn en zorg. Daarnaast wordt advies gegeven aan de andere provinciale eenheden waar het gaat om het vorm en inhoud geven aan het provinciale hoofdmotief 'Sociale kwaliteit en welzijn'. Dit motief vormt de leidraad in de strategische visie die de provincie in 1997 heeft vastgesteld. Voor het team Ontwikkeling zijn wij op zoek naar een: (v/m) t/m 31 december 2004, voor 36 uur per week, vacaturenummer ZC/2002/08 (max. 3.442,22 bruto per maand, functieniveau taakgroep 11). (v/m) voor 36 uur per week, vacaturenummer ZC/2002/09 (max. 3.735,87 bruto per maand, functieniveau taakgroep 12). Voor algemene informatie over deze functies kunt u contact opnemen met het hoofd van de eenheid, mw. dr. ing. G.J.M. Vos, 038 425 18 85, of met de team leider, dhr. H. Kleinmeijer, 038 425 12 20. Tijdens de selectie zult u kennismaken met een aantal medewerkers van de eenheid. Daarnaast zijn wij voor het Regionaal Orgaan voor de Ver keersveiligheid in Overijssel opzoek naar een: (v/m) voor 32 uur per week, vacaturenummer RWB/2002.05 (max. 3.239,28 bruto per maand). Uw schriftelijke sollicitatie met daarbij een uitgebreid curriculum vitae verwachten wij voor 8 november 2002. U kunt deze adresseren aan de Provincie Overijssel, t.a.v. sectie 2.26, Postbus 10078,8000 GB Zwolle, onder ver melding van het vacaturenummer. Mailen mag ook' vaca- turepostbus@prv-overijsseI.nl Voor meer informatie over de functies en de provincie, kunt u kijken op www.overijssel.nl. De provincie wenst meer vrouwen, leden van emische minderheden en minder-validen in haar organisatie op te nemen. Indien u tot één van deze groepen behoort, nodi gen wij u nadrukkelijk uit om te solliciteren. De provincie- hanteert een vergoeding met betrekking tot kinderopvang. iöNJM U&AW/e HÉT NOORP/K ALMtlO

Holtens Nieuwsblad | 2002 | | pagina 9