grotendeels opgeheven voldoening van dit W6rk' 'Moest ik het overdoen, dan zou ik weer bij Nido gaan werken1 Geen slachtoffers onder hotelgasten Oad Marilia: Je krijgt ZOVCel Negatiel reisadvies Bali Ouderwetse intocht Sinterklaas en Pieten Opbrengst collecte Brandwonden Stichting Eerlijke koffieactieweken bij Wereldwinkelcaravan Wim Brinks neemt na ruim veertig jaar afscheid van Nido Optreden Pajo Kolaric met Kroatische muziek Bijeenkomsten NBvP Holten met verscheidene thema's Zoogruimte gemeentehuis J v Ss,3T m Filmdagen ToDaBoKr met Höllenboer en Annie/Marie Toneel OCH in Bonte Paard Klootschieten bij Trefpunt Oud ijzer Puzzeltocht Wandeltocht Holterberg Eenzijdig ongeval Boeldag Info-avond Nationaal Park DONDERDAG 17 OKTOBER 2002 HOLTENS NIEUWSBLAD Holten - Het na de aanslagen van afgelopen zaterdag inge stelde tijdelijke negatieve reis advies voor Bali, wordt met in gang van 15 oktober groten deels opgeheven. Het reisadvies blijft slechts beperkt tot de bad plaats waar de aanslag plaats vond Kuta Beach, en geldt tot en met 21 oktober. Omdat Oad geen gasten heeft die in Kuta Beach verblijven, betekent dit volgens Oad-direc- teur G.W. Boven, dat de op Ba- li aanwezige gasten op de ge plande terugreisdatum zullen terugkeren en dat alle passa giers die vanaf morgen geboekt stonden ook normaal kunnen vertrekken. Met alle op het eiland aanwezi- Uit de rapportage van de op het ge hotelgasten heeft Oad inmid- eiland aanwezige Oad-reislei- ding en de Nederlandse agent blijkt volgens Boven dat de si tuatie ter plaatse momenteel rustig is. Onder de 615 hotelgasten van reisorganisatie Oad Reizen zijn bi j de terreuraanslag geen dode lijke slachtoffers gevallen. Evenmin worden Oad-gasten vermist. Twee gasten van de Holtense reisorganisatie, die in Neder land marktleider is in reizen naar Indonesië, raakten lichtge wond, maar zijn na behandeling weer teruggekeerd naar hun ho tel. Holten - De afdelingsavond van de NBvP Vrouwen van Nu Holten wordt dinsdag 22 oktober gehouden in Zaal Vosman aan de Oranjestraat. Het begint om 20.00 uur. Voor deze avond is uitgeno digd Annie Schreyer - Pierik uit Hengevelde. Zij komt ver tellen over haar werkzaamhe den als vrouw in de Tweede Kamer. De jaarlijkse Boerinnendag vindt 5 november plaats in De Leeren Lampe in Raalte. Het thema is Landbouwpositie(f). Donderdag 7 november wordt een thema-avond gehouden in Zaal Vosman. G. Veneklaas Slots - Kloosterboer vertelt over te vroeg geboren kinde ren aan de hand van dia's en video. Aanvang: 20.00 uur. Tevens gaan de leden maan dag 18 november onder lei ding van de handwerkcom- missie vier kerstkaarten ma ken. Aanvang 13.30 uur bij Vosman. Nieuwe leden zijn van harte welkom. Voor inlichtingen te lefoon 362092. Holten - Sinterklaas komt zater dag 23 november, vergezeld door zijn Pieten, weer naar Hol ten. Dit jaar wil Sint de intocht graag op de ouderwetse manier laten plaatsvinden: een rondje per koets door Holten en daarna ge zellig samen onder muzikale be geleiding sinterklaasliedjes zin gen op de Smidsbelt. Na afloop krijgen alle kinderen op vertoon van het toegangsbe wijs een zakje snoep bij het ge meentehuis. De rondrit start om 14.00 uur (route: Oranjestraat, Holten - In heel Nederland gin gen in de week van 6 tot en met 12 oktober meer dan 55.000 col lectanten de straat op om geld bijeen te brengen voor de Neder landse Brandwonden Stichting. Ook in Holten gingen de collec tanten langs de deuren. Hier werd een bedrag van 2.622,38 euro opgehaald. De opbrengsten van de collecte stellen de Brand wonden Stichting in staat haar belangrijke werk voort te zetten. Brandwonden zijn een van de meest ernstige verwondingen die een mens kan overkomen. Naast de pijn en de langdurige behandeling zijn het vooral de littekens die het moeilijk maken. Al meer dan 30 jaar zet de Brandwonden Stichting zich in voor mensen met brandwonden. Zij houdt zich bezig met onder zoek ter verbetering van de be handeling, het opzetten van pre ventiecampagnes, het instand houden van de Huidbank en net geven van nazorg aan brand wondenslachtoffers. Dankzij de collecte kan de Stichting al deze activiteiten or ganiseren. Namens de plaatselij ke collecteorganisator dankt de Nederlandse Brandwonden Stichting de collectanten en gul le gevers in Holten voor het mooie bedrag dat bijeen werd gebracht voor de strijd tegen de littekens. Holten - Wereldwinkel Holten houdt vanaf vrijdag 18 oktober een drie weken durende koffie - actie. Op de vrijdagmiddagen 18 en 25 oktober en 1 november en op za terdag 19 oktober krijgen klan ten een gratis kopje koffie met iets lekkers. Ook zijn er nieuwe producten zoals een speciale cd, koekjes, koffiebabbelaars, cho coladestrooisel voor op de cap puccino. Wereldwinkels vragen extra aandacht voor de koffieboeren in de Derde Wereld omdat zij, vanwege de lage koffieprijs van dit moment, in een steeds slech tere positie terechtkomen. Boeren in Afrika en Lalijns- Amerika verbouwen hun koffie met hart en ziel. Vakmensen, vaak al generaties lang, die hun land bewerken met zorg voor het milieu. De koffieprijs op de we reldmarkt is extreem laag. Kof fieboeren ontvangen nu nog minder dan de kostprijs voor hun koffiebonen. Ze ontvangen zo weinig dat ze niet kunnen rondkomen en hun kinderen van school moeten halen. De consument betaalt voor een pak 250 gram gewone rood- merkkofie>ongeveer 1,62 euro. Daarvan komt gemiddeld slechts 8 eurocent (5 procent) bij de boer terecht. Bij koffie met het Max Havelaar keurmerk ligt dat heel anders. Dat pak koffie kost 1,97 èuro, waarvan 66 eurocent (33 procent) naar de boeren en hun organisaties gaat. De leden van de koffiecoöperaties beslis sen wat er met de meerprijs ge beurt. Soms wordt die uitgekeerd aan de boeren, soms wordt die geïn vesteerd om de organisatie ster ker te maken. De consument be taalt 35 eurocent meer, en er komt 58 eurocent meer bij de boeren terecht. Daarom wil de Wereldwinkel vragen om eens te overwegen over te stappen op eerlijke koffie. De komende we ken kan de koffie gratis worden geproefd bij de caravan. Ook voor grootverbruikers, zoals winkels of bedrijven, zijn er veel mogelijkheden. dels op een of andere wijze con tact gehad. Over een aantal rug zakpassagiers die alleen met Oad naar Bali zijn gevlogen en er geen hotel boekten, bestaat geen duidelijkheid. Volgens Oad-topman Boven is dat een gevolg dat deze toeris ten het eiland geheel op eigen gelegenheid bezoeken en der halve door de ter plaatse aanwe zige reisleiding van Oad niet te traceren zijn. Ruim honderd passagiers die gisteren en vandaag naar Bali zouden vertrekken, zijn door Oad ingelicht dat hun reis als het gevolg van negatieve reis advies, dat tijdelijk voor geheel Bali geldt, geen doorgang kan vinden. Rijssen - In het gemeentehuis in Rijssen is een voorlopige oplos sing gevonden wat de zoogruim te betreft. De bergkast, die daar in eerste instantie voor aangewezen was, hoeft daarvoor niét meer ge bruikt te worden. De personeels leden kunnen nu terecht in een kleine kantoorruimte (met ver warming en verlichting en een stoel). Deze ruimte wordt nu in overleg gebruikt als zoogruimte. Holten - Marina Eggink heeft onlangs de eerste prijs gewon nen in de categorie Individuele vrijwilligers. De prijs werd uit gereikt door gedeputeerde Kris ten in het Provinciehuis te Zwol le tijdens het evenement De Vrijwilliger van het jaar 2002. Marina was helemaal niet ze nuwachtig toen ze in de zaal zat. Ze liet het gewoon over haar heenkomen. Zelf had ze ook eerst niet in de gaten dat ze wel eens de eerste de prijs zou kun nen gaan winnen. 'Ik zag wel veel bekende mensen zitten, waarvan ik dacht: "Wat doen die hier nu?" Maar ik had niet in de gaten dat ze voor mij kwamen.' Totdat de derde en tweede prijs werd uitgereikt en ineens haar naam op het scherm verscheen. 'Als prijs mocht ik een kunst werk uitzoeken van Claire Ver- koyen', vertelt Marina. Ze koos voor een vaas met strepen. Marina is geboren in Joegosla vië, maar woont intussen alweer dertig jaar in Nederland waarvan vijftien jaar in Rotterdam. Daar zat ze in de verpleging. 'Toen mijn geboorteland uit el kaar viel, voelde dat heel raar', geeft ze aan. 'Ik kon en wilde geen keuze maken. Voor mij blijft het één land.' Ook al is ze katholiek, dus Kroaat. De burgeroorlog in haar geboor teland was voor haar onwerke lijk en het raakte haar diep. Ze heeft in Holten actie gevoerd en ze wilde de vluchtelingen hulp gaan bieden door zich als tolk aan te bieden bij het AZC in Schalkhaar. 'Ik moest de gruwe- (Foto: Johan Bolink) lijkste verhalen aanhoren van wat.die vluchtelingen hadden meegemaakt en dat weer verta len voor de dokters', zegt Mari na. 'Daarbij maakte ik geen pro bleem met wie ik sprak: een Kroaat of een Bosniër. Ik wilde geen partij kiezen omdat je de oorlog niet moet doorvoeren naar Nederland.' Later ging ze lessen geven op scholen en zorgt ze voor bege leiding van vluchtelinsaezinnen. In Holten zijn dat zes gezinnen, waarvan zij er drie begeleidt. Het geeft haar een voldaan ge voel. Marina: 'Ze zijn zo dank baar als je ze helpt. Je wordt ont vangen als een koning.' Als vluchtelingen hier komen weten ze van niets en dan is het vol gens haar erg belangrijk hen te helpen de goede wegen te kun nen vinden. Wat Marina erg jammer vindt, is dat in Holten het vluchtelingen- Dorpsstraat, Smidsbelt). Zo rond 14.15 uur worden Sint en de Pieten verwacht bij het ge meentehuis waar de ontvangst zal plaatsvinden door burge meester Loninlc. De kinderen van groep 1 tot en met 4 krijgen op school een toegangsbewijs uitgereikt. Voor de kinderen uit het speciaal onderwijs en geeste lijk gehandicapten kan een toe gangsbewijs worden afgehaald bij Computershop Dogterom. Ook dit jaar kunnen de kinderen een e-mail sturen naar de Sint, het adres is: sinterklaas_hol- ten@planet.nl (door Jenny Bouwhuis-ter Maat) Holten - Vorig jaar werkte hij veertig jaar bij Nido, dit jaar ver trekt hij. „1 November, dan is het D-day", geeft Wim Brinks aan. Donderdag 17 oktober neemt hij afscheid en dat gebeurt in de kantine van Nido. Eén af scheid heeft hij al achter de rug. Zaterdagavond werd hij 'ont voerd' door zijn collega's, en met alle servicemonteurs ging het naar De Haverkamp. F.r werd gekegeld en er was een koud en warm buffet; het af scheidsfeestje werd hem aange boden door de collega's. „Ge weldig. De servicegroep die zelf een afscheid regelt. Dat doetje wat." De fotograaf is inmiddels bin nengekomen en probeert Brinks te bewegen om achter z'n bureau een krant open te slaan onder het motto 'de werktijd is voorbij, de vut nadert, lekker ontspannen'. Maar een krant lezen achter een bureau, zo'n bureau waar je aan werkt?!? Brinks wil verder alle medewerking verlenen, maar krantenlezend in het bedrijf ver eeuwigd worden, hij peinst er niet over: „Dat is bij Nido niet gebruikelijk. Hier wordt ge werkt!". Ruim veertig jaar werkte de Hol- tenaar bij het bedrijf. Hij begon juli '61, moest vervolgens nog de militaire dienst in en stond vanaf het najaar '63 opnieuw aan de draaibank bij toen nog Klein Velderman. Vervolgens bracht hij samen met Mans Klein Velderman de tekenkamer op orde, werd daar na productieleider. Vanaf '72 stapte hij over naar de verkoop binnendienst, en stuurde onder (Foto: Gert Perdon) andere de servicedienst aan, die in heel Nederland actief was. Universal nam in die periode Ni co Drost (Nido) in Rhenen over en Brinks was daar een klein jaar crisismanager. De activiteiten in Rhenen werden later overge bracht naar Holten. „Eigenlijk doet de naam Nido de grondleg ger van dit bedrijf. Klein Velder man, geen eer aan. De oude gar de hier heeft het nog steeds over Klein Velderman". Espelo - Filmclub ToDaBoKr zal vrijdag 25 oktober om 20.00 uur en zaterdag 26 okto ber om 13.45 uur een aantal van haar oude films vertonen. Iedereen is van harte welkom. De vrijdagavond staat dit jaar niet alleen in het teken van de films en een enkele dia. Onder meer zal een nog niet eerder vertoonde film van Henk Ebrecht met opnames uit Splo worden getoond. Daarnaast is er vrijdag een op treden van het duo Höllenboer uit Luttenberg. Zaterdag 26 oktober om 13.45 uur is vooral bestemd voor de wat ouderen. Naast de films zal het duo Annie Marie uit Eerbeek/ Leuvenheim optre den. Zij spelen beiden op een Steirische harmonica en ma ken gezellige muziek van vroeger en nu. De toegang is zowel vrijdag als zaterdag geheel gratis. Dit is mede mogelijk doordat het Trefpuntbestuur het gebouw gratis ter beschikking stelt en de School en Volksfeestcom missie een deel van de onkos ten voor haar rekening neemt. Brinks werd vervolgens service manager van heel Nederland. Het bedrijf groeide door en de service-afdeling werd uitge breid. In het begin werkte hij er met twee servicemonteurs, nu zijn er vier servicemanagers en achttien mensen op de weg. Zo'n twintig jaar organiseerde hij de Nido-stands op beurzen in binnen- en buitenland. „Een schitterende tijd. Hard werken, Bonte Paard - Toneelvereniging OCH speelt vrijdag 25 oktober voor GLTO Holten en NBvP Vrouwen van Nu Espelo, Holten en Dijkerhoek het toneelstuk 't Looge Hoes in het Bonte Paard. Het verhaal gaat over oma die een groot geheim in haar leven meedraagt. Haar schoondochter Trudie wil haar het geheim ont- frutselen. Zij is vol haat en jaloe zie vooral ten opzichte van om a's jongste zoon en oogappel Frits. Aangedreven door heb zucht weet zij haar man en schoonfamilie mee te sleuren in een verwoede strijd, zodat ten slotte het huis ontvolkt raakt. De aanvang is om 19.30 uur. maar mooi." Vorig jaar stopte Brinks als ser vicemanager. „Er waren winter dagen bij dan had ik voor negen uur 's morgens al veertig tele foontjes gehad. Had je 's nachts telefoondienst, dan gebeurde het dat je 's nachts een paar keer ge beld werd; en de volgende mor gen was je wel weer op het werk. Heel hectisch." Hij werd projectleider voor de bouw van zoutloodsen en menginstallaties. Momenteel heeft hij nog drie projecten (in Drachten, Leeuw arden.en Amersfoort) onder han den, en die maakt hij ook af. „Als ik het over zou doen? Dan zou ik weer bij Nido werken en weer bij de serviceafdeling. Bij Nido omdat het een bedrijf is met een geweldig sociaal karak ter. Op de serviceafdeling omdat dat toch de afdeling is met de meeste dynamiek, met name 's winters. Ik heb op elke afdeling wat geleerd: op de draaierij het secure werk. Als tekenaar leerde ik dat watje tekent ook gemaakt moet kunnen worden en bij de verkoop had je het contact met de buitenwereld. Met de klant die bepaald of we met ons allen te eten hebben en waarvoor we dus een goed product en een goede prestatie moeten leveren." Naast zijn werk bij Nido was en is Brinks betrokken bij de Triat lon Holten, al vanaf de oprich ting. Z'n echte hobby is hardlo pen. 's Maandagavonds traint hij een atletiekgroep van zo'n kleine zestig leden, waarvan er gemid deld zo'n veertig op de training komen. Voor zichzelf traint hij de langere afstanden, de halve en hele marathon. Zo liep hij de nieuwe brug van Kopenhagen naar Malmö open, een halve ma rathon. Twee keer liep hi j Rot terdam: „Een topmarathon. 800.000 toeschouwers. Als je dan de Coolsingel oploopt, krijg je kippenvel. Als je dat dan niet al hebt." Daarnaast fietst hij: zo mers op de racefiets, 's winters op de mountainbike. „Sport is m'n hobby. Ik heb er geen be hoefte aan om achter de gerani ums te gaan zitten. En organise ren vind ik leuk: ergens mee be zig zijn en als het dan lukt is het helemaal mooi. Datzelfde gold ook voor mijn werk." Vervolg van voorpagina Het orkest Pajo Kolaric werd in 1965 opgericht in Osijek. De naam werd ontleend aan de be roemde compdhist Pajo Kolaric, die al in 1847 met veel succes een groep oprichtte. Door de ja ren heen heeft het ensemble zich bewezen als de beste groep die deze tamburaska's (snaarinstru menten) bespeelt. De naamsbekendheid is dan ook groot, zowel in eigen land als in vele Europese landen en ook Ca nada en Amerika. Op hun binnen- en buitenlandse reizen sleepten zij vele prijzen in de wacht. Dit jaar won het orkest in eigen land weer een gouden medaille als Beste Kroatische groep. Pajo Kolaric telt zo'n honderd actieve leden, van wie het grootste deel uit muzikanten bestaat. Bij het ensemble hoort ook een vocal groepje Sokadija met en kele solisten. Er bestaat tevens een jeugdopleiding. Het repertoire van Pajo Kolaric omvat Kroatische volksmuziek, composities en melodiën uit Sl- avonië, moderne en oude stads en dansmuziek. Espelo - Het Trefpunt houdt zondag 20 oktober het tweejaar lijkse klootschieten. Vanaf 14.00 uur kan men starten. Er is een route van zo'n 3,5 kilo meter uitgezet. Er zijn geen kos ten aan het klootschieten ver bonden. Daarentegen wordt er bij de start wel gratis een kop koffie ingeschonken. Mocht door eventueel slechte weersomstandigheden het kloot schieten geen doorgang kunnen vinden, dan wordt er wat in Het Trefpunt georganiseerd. werk heel erg moeilijk van de grond komt. 'Het lijkt wel of er hier een taboe op ligt, terwijl dat absoluut niet zo is. Je krijgt zo veel voldoening van dit werk.' Volgens haar zijn er heel veel vrijwilligers nodig voor dit werk. Zeker in Deventer zitten ze erom te springen. Voor meer informatie, kan men terecht bij: Vluchtelingenwerk en Nieuwkomers reeio Deven ter, 0570-619943. Espelo - De jaarlijkse inzame ling van oud ijzer in Espelo wordt zaterdag 26 oktober ge houden. Onder meer lompen, accu's en banden worden niet meegeno men. Deze dienen te worden in geleverd bij de gemeentewerf. Holten - Het bezoekerscentrum Sallandse Heuvelrug houdt tot en met 31 oktober de herfstpuz- zeltocht van Staatsbosbeheer. Herfstgenieters van jong tot oud, individueel of in groepsverband, kunnen dan gratis deelnemen aan een beschreven wandeltocht van zo'n twee kilometer. Aan de hand van vragen langs de route worden de deelnemers uitgenodigd de herfst te ervaren op de Sallandse Heuvelrug. Als de vragen goed beantwoord worden is er bovendien kans op een prijs. De openingstijden van het be zoekerscentrum tot en met 31 oktober zijn dinsdag tot en zon dag van 10.00 tot 17.00 uur. In lichtingen telefoon 0548 - 612711. Holten - Wandelaars kunnen zondag 20 oktober een herfst- wandeling maken over onbeken de en onverharde voetpaden op Holterberg. Deze wordt georga niseerd door Vrienden van het Hoolterpad. De wandelingen zijn 5, 10 en 15 kilometer lang. De wandelingen starten tussen 9.00 en 14.00 uur vanaf camping de Holterberg aan de Reebokkenweg 8. Deel name kost 2 euro. Voor dat be drag krijgen de mensen een con sumptie en een routebeschrij ving. Motieweg - Een vijftienjarig meisje uit Holten fietste zondag 13 oktober rond 16.00 uur sa men met een paar vriendinnen met grote snelheid de Motieweg af. Zij kwam hierbij ten val en liep vermoedelijk een hersenschud ding op. De ambulance bracht haar voor nader onderzoek over naaf het ziekenhuis. Holten - PJB-afdeling Bathmen houdt zaterdag 26 oktober in manege 't Ruiterkamp te Bath men de jaarlijkse Boeldag. De opbrengst wordt geschonken aan een vereniging of instelling in Bathmen. De rommelmarkt begint om 10.00 uur. De veiling begint 's middags om 13.00 uur. Holten - Bewoners en bezoekers van het Nationaal Park de Sal landse Heuvelrug worden uitge nodigd woensdag 16 oktober aanwezig te zijn bij een informa tiebijeenkomst over het faunabe heersplan. Deze wordt om 19.30 uur gehouden in het gemeente huis van Holten. Het overlegorgaan van het Na tionaal Park de Sallandse Heu velrug wil namelijk graag de mening horen van deze groep. Er wordt een video getoond van het park en er wordt informatie gegeven over het faunabeheers plan. Verder is er gelegenheid voor vragen en discussie. Ook kunnen reacties schriftelijk worden ingediend. Dit kan tot uiterlijk 24 oktober, door een brief te sturen naar: secretaris Nationaal Park de Sallandse Heuvelrug i.o., postbus 10078, 8000 GB Zwolle.

Holtens Nieuwsblad | 2002 | | pagina 5