'Ik denk dat het nu tijd is om te stoppen: het is mooi geweest' Nieuwe gastouders nodig om steeds groeiende vraag te kunnen bijbenen SV Holten wint van Zwolse Dieze West Joop ter Haar: van buschauffeur tot president-commissaris Speciale aandacht voor mindervalide kinderen Lezingen over Wereldoorlog Inbraak computershop Vernieling auto Controle fietsen over markt Kleding- en speelgoedbeurs Scouting BE Blauwe Vogels zoekt nieuwe begeleiders DONDERDAG 26 SEPTEMBER 2002 HOLTENS NIEUWSBLAD i (Foto: Harry Broeze) Holten - Na twee eerdere gelijk spelen tegen respectievelijk Sal- landia en DAVO uit Deventer moest Holten zondag op bezoek bij Dieze West uit Zwolle. Een overwinning was vooraf zeer gewenst om zo de aansluiting met de top al niet na drie wed strijden te verliezen. Dieze West, dat een week ervoor nog een partij op leven en dood (dit in de meest letterlijke zin van het woord) bij Sallandia had af gewerkt, bleek niet de schop- ploeg te zijn die menigeen voor af vreesde. Integendeel: in een redelijk sportieve wedstrijd hoefde de man in het groen, aangezien Holten nu de uitwed strijden in nieuwe zwarte tenues speelt, geen enkele maal rich ting de borstzak te grijpen. Na een vriendelijke ontvangst bij de gastheren uit Zwolle, waar het complex meer doet denken aan een strafinrichting dan een sportcomplex, ging Holten zeer voortvarend uit de startblokken. Ondanks de afwe zigheid van drie mensen aan de linkerkant te weten Beldman, Spekreijse en Brand, wist Hol ten meteen het heft in handen te nemen en speelde men Dieze de eerste twintig minuten helemaal weg. Maar dit had Holten vorig seizoen ook al vaak laten zien, men vergat dan alleen de bal in het doel te schieten en liet zo doende te vaak de punten lig gen. Ditmaal was dat niet het geval, want na een klein half uur was het Arno Knapen, die al en kele malen geprobeerd had de keeper van grote afstand te pas seren, die van een kleine veertig meter de bal over de keeper plaatste. Nog geen minuut na dit huzarenstukje was het weer raak: Van der Pluijm legda de bal bij Harry Klein Horstman op de kruin en deze liet de keeper van dichtbij kansloos. In plaats van dat de ploeg van trainer Bonenschansker nu de partij rustig ging controleren, werd men onrustig aan de bal en kreeg de thuisploeg zowaar en kele kansen. Toen moest ook nog Stefan Paalman eraf met sen blessure, Zijn vervanger Bas Meijerman deed het echter uitstekend. Vooral de tweede helft wist hij de 'tovenaar uit de tropen' die hij moest bewaken, uitstekend uit te schakelen. Bij het rustsignaal stond de 0-2 op het bord en kre gen de manschappen uit Holten te horen snel een derde goal te maken om de wedstrijd 'op slot te doen' zo als dat zo mooi heet. Aanvaller Edwin Knapen moet gedacht hebben: "U vraagt, wij draaien?" En schoot vlak na de thee de bal met een fraaie curve om de Zwolse keeper in de verre hoek. Daarna kreeg Dieze voor de tweede week op rij te maken lolten - De vraag naar opvang 'oor kinderen van 0 tot en met 12 .par is groeiende. Gastouderbu- eau Holten is daarom op zoek laar nieuwe belangstellenden die sen of enkele kinderen thuis wil len opvangen. Marian Kampman is al 4,5 jaar gastouder in Holten en vindt het fantastisch werk. Ook al komt er veel bij kijken, als werk ziet ze het absoluut niet. De opvang bij gastouders werkt anders dan bij het kinderdagver blijf. Daar worden kinderen opge vangen in bijvoorbeeld een kla- sbkaal of in een als huiskamer in- g?richte ruimte. Bij gastouderop- ving, komen de kinderen bij de gistouders thuis en zijn ze één net het gezin. Ir totaal vangt Marian zeven kin deren op, in de leeftijd van 0 tot ei met 8 jaar. 'Ze komen niet alle- rraal tegelijk, hoor', geeft ze aan. 'II heb ze op verschillende dagde- lei, hoogstens vier tegelijk.' D.arnaast heeft Marian twee ei- gci kinderen, die het ook heel erg gezellig vinden met een huis vol. 'Hst is heel erg belangrijk dat zij he ook leuk vinden, anders moet I je iet niet doen. De opvangkinde- rei worden toch een deel van het gein.' Marian behandelt ze als hair kroost en ze krijgen dan ook gein voorkeurbehandeling. Carie de Groot van het Gastou- i debureau vertelt dat er in Holten veirtig gastouders zijn met in juli zon zeventig kinderen die op- vaig krijgen. 'Het-begint in de meste gevallen met een baby zejt Corrie. 'Veel vrouwen wer- kei tegenwoordig en blijven dat j do:n na de bevalling. Dan komt de keuze: gastouder of crèche en wfl-dt er steeds vaker voor een gatouder gekozen. Kiideren komen dan terecht in eei huiselijke sfeer in plaats van in :en groep zoals bij een crèche.' Veder is deze manier van kinder met het staken van een wed strijd, dit keer niet vanwege ge weld op het veld, maar vanwege het geweld dat uit de hemel op het veld neer streek. Na een on derbreking van een minuut of acht kwamen de doorweekte spelers weer het veld op, om het restant van de wedstrijd te vol tooien. Bert Rcijlink moest het veld verlaten voor Stam, die na een blessure zijn eerste minuten dit seizoen mocht meepikken. Nog geen twee minuten binnen de lijnen moest Stam al toezien hoe keeper Koetsier een corner van Dieze zelf tot een eigen goal promoveerde door de bal de ver keerde kant op te stompen. Een rommelige fase brak aan, waarbij er slordig werd omge gaan met balbezit bij beide par tijen. Hier kwam een einde aan toen Stam, na een aanval uit het boekje, op aangeven van Edwin Knapen de bal bij de eerste paal door de korte beentjes van de doelverdediger kon tikken. De rust was weer volledig terugge keerd in het spel van Holten, na deze zo leek het beslissende goal. Al tikkend wist Holten het hele veld over te steken en dit resulteerde dan ook in de 5-1 voor Holten, na een mooie diepe bal van broer Arno wist Freek Knapen wederom Stam te vin den die van dichtbij raak kopte. Het slotakkoord was echter voor Gerrit Klaasses. Veertien jaar geleden is het alweer dat ene Van Basten heel Nederland op zijn kop zette met zijn droom- goal tegen de Sovjet Unie. De ambiance was zondag wat min der. De impact waarschijnlijk ook. maar voor de rest was de gelij kenis angstaanjagend. Een hoge voorzet van aanvoerder Knapen leek over het spitsenduo Kna pen/ Stam heen te zeilen, ware het niet dat daar achter Klaasses mee was opgerukt aan de rand van de zestien. En waar de twee spitsen dachten de bal van Klaasses teruggelegd te krijgen, nam deze de bal van onmogelij ke positie vol op zijn maatje 46. En zag hem als een komeet over de keeper in de kruising als een loden bal in een flipperkast te gen het aluminium heen en weer caramboleren. Ongeloof van 22 spelers en enkele tientallen sup porters vielen deze bal ten deel. Helaas was het in de ambiance van Dieze dat de goal werd ge maakt en niet op een mooie zo mermiddag op het eigen Meer- manskamp. Het was voor Klaas ses in elk geval zijn mooiste in driehonderd officiële wedstrij den, zoals het voor de meeste mensen de mooiste goal was die men gezien had sinds driehon derd wedstrijden. Zondag een heel ander verhaal. Dan komt koploper Hanze vanaf 14.00 uur langs bij de Valkenweg. opvang heel flexibel, omdat het aan te passen is naar eigen be hoefte. 'Er komt altijd eerst een gesprek tussen de ouders en het Gastouderbureau', benadrukt Corrie. 'Er wordt dan gekeken naar een passende koppeling tus sen vraag- en gastouders. Met de wensen van de vraagouders wordt zoveel mogelijk rekening gehou den.' Voordat de koppeling de finitief wordt, is er een proeftijd van twee maanden. In deze perio de neemt de medewerkster regel matig contact op met de gast- en vraagouder om na te gaan hoe de opvang verloopt en om eventuele Door Jenny Bouwhuis-ter Maat) Holten - Hij draagt het vaandel donderdag 3 oktober over aan G.W. van Boven. Maar volledig afscheid nemen van zijn levens werk doet OAD-directeur J.G.J. ter Haar nog niet. Want diezelf de dag wordt hij president-com missaris van zijn bedrijf. Hij verlaat dan wel zijn kantoor bo ven (met het mooie uitzicht) en verhuist maar het kantoor op de begane grond (ongeveer op de plek waar hij ooit begon) maar houdt vandaar zicht op de nieu we directie en is betrokken als de strategie van de toekomst uit gezet wordt. Joop ter Haar groeide op tussen de bussen. Vader Gerard koopt in 1922 een autobus en exploi teert een lijndienst. Samen met de families Hodes en Müller had zijn vader vanaf begin veertiger jaren een streekvervoerbedrijf. Ruim dertig jaar trekken de mannen samen op, maar dan neemt de betrokkenheid van de families Müller en Hodes gelei delijk af. Vanaf'76 is het bedrijf eigendom van de familie J.G.J. ter Haar. Ter Haar studeerde in Delft werktuigbouwkunde en bedrijfs kunde. In zijn studentenjaren werkte hij als touringcar chauffeur en als reisleider bij de OAD en trok zo heel Europa door. Hij werkte onder meer bij de bus- en vrachtwagenfabriek Scania Vabis in Zweden. Ver volgens solliciteerde hij bij Daf in Eindhoven. 'Toen zei mijn va der "Zou je dat wel doen jon gen?" en vroeg of ik hem wilde opvolgen.' Joop kende het be drijf, wilde Ook wel, maar vond streekvervoer alleen niet inspire rend genoeg. OAD moest ook in reizen, dat was zijn streven en daarvoor zette hij zich in. Samen met Jan Kobes uit Alme lo begon hij met kleine meer daagse reisjes en ging daarmee de boer op. 'Overdag waren we hier, en 's avonds stapten we in de auto om ons product te slijten. Naar sigarenboeren en verzeke ringsagenten, want die deden er toen dit soort zaken bij. Al met al kostte het geweldig veel ener gie.' Een tv-spotje over Oad-rei- zen, beginjaren zeventig, bracht de zaak in een stroomversnel ling. 'Er kwamen geweldig veel reacties binnen. Mensen belden of ze agent van ons konden wor den en we kregen boekingen vanuit het hele land.' Oad begon in die tijd met het opzetten van problemen te bespreken. 'Na af loop van de proeftijd vindt op nieuw een evaluatiegesprek plaats tussen vraagouder, gastouder en medewerkster van het Gastouder bureau', gaat Corrie verder. 'Daar na wordt beslist of de koppeling definitief gaat worden.' Corrie legt uit wat het betekent om gastouder te zijn: 'Gastouders vangen kinderen op in de leeftijd van 0 tot en met 12 jaar in hun ei gen huis. Maar het komt ook voor dat de opvang bij de vraagouders thuis gebeurt.' Deze opvang kan variëren van een dagdeel tot een aantal dagen per week, 's nachts, eigen reisbureaus, de Globereis bureaus, en daar zijn er inmid dels honderdtwintig van. 'We hadden goed personeel, goede chauffeurs. En nu horen we bij het toerisme top drie in Neder land.' Vanaf die tijd werkt Ter Haar sr. samen met financieel-directeur Gert Ooms. 'We waren een goed tandem, hij en ik, bij de ontwik keling van dit bedrijf, zegt Ter Haar daarover. Ooms blijft het komend jaar nog aan. In 1989 ging OAD ook in vlieg reizen. 'Of er wel eens iets mis is gegaan? Jawel. Dat was dat jaar 1989. We gingen in vliegreizen en we hadden daar nog geen sjoegem verstand van. We koch ten de vliegmaatschappij Bonai re, meer op de blauwe ogen dan na gedegen onderzoek. We kochten een kat in de zak. Na de koop viel het ene na andere lijk uit de kast. We hebben alles be taald wat nog betaald moest worden, het heeft ons flink wat geld gekost, maar we hebben er veel van geleerd. We hebben daarna goede mensen aangetrok ken, die verstand hadden van vliegreizen. En we hebben ook in het weekehd of tijdens vakan ties. 'De gastouder stelt haar da gen en tijden zelf vast', laat Corrie weten. 'Zij ontvangt hiervoor een vergoeding van de ouders van het opvangkind.' Een gastouder kan ervoor kiezen slechts een kind op te vangen, maar meer kinderen erbij is ook mogelijk. Corrie: 'Dit kost natuur lijk wel veel extra tijd, energie en vooral inzet. Kinderen hebben immers aan dacht nodig en brengen altijd drukte mee.' Soms zal het volgens haar moeilijk zijn dit te combine- de naam veranderd: het heet nu Oad-vliegreizen. En daarmee gaat het nu heel goed.' Ook wat het streekvervoer be treft, veranderde er het nodige. 'Het streekvervoer is nu een. overheidszaak geworden. Er is geen competitie meer, er is maar een opdrachtgever: de overheid. Wat we nu in het streekvervoer doen is maar een klein deel van de omzet, vier miljoen euro op een totale omzet van 700 mil joen euro.' 'Of ik het streekvervoer af wil stoten? Nee. Er lopen zo'n dertig bussen op, en dat is een vijfde van ons totale bussenbestand. Voor de technische dienst van het busbedrijf is het goed dat de ze bussen er zijn. En de mensen van de technische dienst voelen zich vaak ook zeer betrokken bij hun werk, zeker als het werk over gegaan is van vader op zoon. Bovendien zorgen de lijn bussen ook voor een zekere uit straling in deze regio; het zijn rijdende billboards. Maar com mercieel heb je er weinig lol aan.' Maar voor het eind van het jaar ren met de huishoudelijke taken en zullen er dingen verschoven moeten worden naar tijden waar op het opvangkind niet aanwezig is. Ook kan het gebeuren dat er la ter moet worden gegeten vanwe ge slaap- en eetritme van een ba by of de schooltijden van een ou der opvangkind. 'Maar zo'n extra kind zorgt wel voor een heleboel gezelligheid. Daarnaast kan de zorg ervan veel voldoening ge ven.' Voor meer informatie, kan con tact op worden genomen met Gastouderbureau Holten, Corrie de Groot, telefoon 0548-362755. komt er binnen het streekvervoer toch weer een vorm van compe titie, een Europese competitie nog wel. 'Er wordt een inschrij ving gehouden. We zullen niet inschrijven als we er geld op gaan bijleggen. Er is wel over eengekomen dat het vervoersbe drijf dat deze competitie wint, het personeel van de andere be drijven overneemt.' Deze week werd de Oad-direc- teur 70 jaar. 'Ik denk dat het nu tijd is om te stoppen. Het is mooi Holten - Het scoutingseizoen voor BE Blauwe Vogels St. Joris Overijssel uit Holten is in september weer van start gegaan. De scoutinggroep is hard op zoek naar nieuwe vrij willigers en dan vooral voor de Sherrows (16-21). De BE heeft vier speltakken: de Esta's (6-12), de Scouts (12-16), Sherrows (16-21) en de Stam(21-30). Elke speltak komt een keer per maand een weekend bij elkaar in de eigen aangepaste blokhut in Holten. Dc verzorging van de leden en het programma wordt volledig Holten - Kindervoorzieningen zoals scholen, kinderdagverblij ven en speeltuinen moeten beter toegankelijk worden voor kinde ren met een functiebeperking. Dat is dit jaar de-inzet van de Week van de Toegankelijkheid, die op maandag 30 september van start gaat. Ook de vrijwilligers van het Ge handicaptenplatform in de ge meente Rijssen-Holten zetten zich. in het kader van deze lan delijke actie, in voor betere toe gankelijkheid van voorzieningen voor mindervalide kinderen. Zo brengen vrijwilligers bezoeken aan speeltuinen en kinderdag verblijven in Rijssen en Holten. Door E. Gj al tenia en G. Me- ijerink van het Gehandicapten platform werden inmiddels de kinderboerderij en een aantal peuterspeelzalen in Holten en geweest; mijn vrouw en ik zijn nu nog goed gezond, we willen nu meer tijd samen doorbren gen.' De kinderen, dochter Qui- rine en zoon Julius zijn in het Oad-bedrijf werkzaam. 'Quirine is manager sales en verkoop en Julius doet alles wat te maken heeft met bus- cn groepsreizen. Ze doen het beide met geweldig veel energie, en leren elke dag. Te zijner tijd zullen ze het be drijf leiden, maar nu nog niet.' Ter Haar is een tevreden mens. 'Ik laat een kerngezond bedrijf achter, mijn vertrouwen in het management is groot en ik ben blij dat mijn kinderen de ambitie hebben het bedrijf over te ne men.' Als directeur van een reisorgani satie heeft Ter Haar veel van de wereld gezien. 'Meestal in ho tels, voor zaken, een kortstondig verblijf. Nu kan ik dat uitgebrei der doen. De relaties die ik ken ga ik langer bezoeken. De omge ving ga ik nu op m'n gemak be kijken. Samen met mijn vrouw. Zij heeft onze kinderen opge voed, ze stond daar vaak alleen voor. We hebben nog wat in te halen samen.' Nasst zijn werk heeft Ter Haar ook plezier in fietsen ('ik fiets veel hier in de buurt, voor de conditie') en houdt hij van cul tuur. 'Dat komt mede door mijn vrouw. Musea, schilderkunst, historie, concerten, zij trok me daarnaar toe.' Maar de mooiste stek is voor Ter Haar toch zijn thuis, met zijn fa milie, aan de voet van de Marke- loseberg. 'Mijn eigen omgeving is het mooiste wat er is. Ik ben een echte oosterling, een Tuk ker. Twente, Salland, dat is waar ik me thuis voel. Daar voel ik me het allerfijnst. Er is ook nergens een mooiere natuur dan in Twente!' verzorgd door vrijwilligers. Deze hebben geen specifieke kennis op medisch gebied of kennis met gehandicapten. De leden van de BE hebben allemaal een lichamelijke han dicap. Het programma wordt aangepast aan de handicap van het kind en niet andersom. Onze jongste speltak, de Esta's, telt op dit moment ze ven leden. Zij zijn dan ook hard op zoek naar nieuwe jon ge leden. Wie interesse heeft, kan contact opnemen met voorzitter Frank van Alst, te lefoon: 0481-464673 of via lnfo@bcstjorisoverijssel.nl. Dijkerhoek bezocht. Gekeken wordt of de doorgang naar de voorziening groot genoeg is voor een rolstoeler, of het ge bouw rolstoeltoegankelijk is en of er een invalidentoilet is. En of de paden vlak en breed genoeg zijn, of er niveauverschil is bij de entree, of er drempels zijn en of de deur makkelijk open gaat. Nadat alle kindervoorzieningen bezocht zijn, wordt een verslag van de bevindingen gemaakt door de vrijwilligers van het Gehandicaptenplatform Zijn er kinderen die opmerkin gen of vragen hebben over de toegankelijkheid van scholen, speeltuinen, het park, de biblio theek of andere gebouwen, dan kunnen ze die schriftelijk indie nen bij het secretariaat van het Gehandicaptenplatform, O. Kreijkes-Pol. Verlengde Oranje straat 18, 7461 HA Rijssen. Boschkamp - Stichting voor So ciaal en Cultureel Werk houdt dinsdagavond 1 oktober vijf bij eenkomsten in het kader van de geschiedenis van Nederland tij - dens de Tweede Wereldoorlog onder leiding van Kees van Geel. De Tweede Wereldoorlog, in al zijn facetten, blijft velen bezig houden. Opmerkelijk is ook de generatie die deze periode niet heeft meegemaakt hierin bijzon der geïnteresseerd is. Vandaar dat de stichting dit najaar een aantal gespreksavonden aan biedt. Het werk van Lou de Jong gold voor menig boek over de Twee de Wereldoorlog als uitgangs punt, Hij werd aangevuld, ge corrigeerd en zeker ook bekriti seerd. Een goed voorbeeld hier van is het boek van Gerard Trie nekens getiteld Voedsel en hon ger in oorlogstijd. Ook worden er tijdens de bijeenkomsten the ma's behandeld als de vlucht van de koningin naar Engeland, de Jodenvervolging, de Februari staking en de hongerwinter. Tijdens de eerste avond zal met de deelnemers worden overlegd voor welke thema's wordt geko zen. De vijf bijeenkomsten wor den eenmaal per veertien dagen gegeven in het dorpshuis te Hol ten. De kosten bedragen 25 euro. Voor meer informatie en aan melding kan men terecht bij de Stichting voor Sociaal en Cultu reel Werk 0548 - 36 27 55. Oranjestraat - De eigenaar van de computershop aan de Oranje straat deed vrijdag 20 september aangifte van poging tot diefstal door middel van inbraak. Het slot van de achterdeur was van zeer goede kwaliteit, zodat de inbrekers het het pand verlie ten zonder resultaat te hebben geboekt. Holten - Een inwoner van Hol ten werd in de nacht van vrijdag 20 september op zaterdag 21 september aangehouden wegens vernieling aan een auto. De man, die kennelijk onder in vloed verkeerde van alcoholhou dende drank, werd geconfron teerd met een auto die een beetje te hard naar zijn zin voorbij reed en trapte er een deuk in. Hierop stopte de bestuurder en haalde de politie erbij. De vernieler werd vervolgens aangehouden en overgebracht naar hel bureau van politie te Almelo. Daar werd hij ingesloten. De volgende dag is de man met een dagvaarding huiswaarts ge zonden. Hij zal zich voor de rechter moeten verantwoorden. Smidsbelt - De politie gaat in de komende tijd meer aandacht be steden aan het fietsen over de markt. Vooral scholieren van de scholengemeenschap maken op gezette tijden gretig gebruik van het marktterrein en rijden op hun fiets over de markt. Dit is verbo den. Bij bezoek aan de markt moeten de fietsen buiten het marktter rein worden gestald en kan men lopend (zonder fiets) over de markt. Iedereen die zich op de fiets of met een fiets aan de hand op de markt bevindt, loopt het ri sico een bekeuring te krijgen. Bathmen - In Braakhekke te Bathmen wordt zaterdag 5 okto ber van 10.00 tot 13.00 uur een kinderkleding- en speelgoed beurs gehouden. De beurzen staan bekend om de goede kwaliteit van kleding en speelgoed en ook om de gezelli ge sfeer. De verkoop van de kinderwin- terkleding vindt plaats in zaal Braakhekke, Schoolstraat 6a te Bathmen. De verkoop van het speelgoed vindt in de foyer van Braakhekke plaats. De opbreng sten van de verkoop komt ten goede aan peuterspeelzaal Klim- bim en niet verkochte kleding en speelgoed gaat naar een goed doel. Informatie betreffende de kin- derkledingbeurs kan men ver krijgen bij Will van den Bosch, telefoon: 0570 - 542323 en be treffende de speelgoedbeurs bij Gertien de Winter, telefoon: 0570-542169. (Foto: Gert Perdon)

Holtens Nieuwsblad | 2002 | | pagina 7