ui urMmn Mï t mi L zitten we tussen door gezellig te Y/'llÏLtï Lt'fJTt „Sommige mensen denken dat hun hele huis overhoop moet" fill h yj e Ae Thiiiy/ur'jff „jv weet bij ons nooit hoe de «nde dag er uit zal zie»5' Kamer vól met plastic opbergdozen II Kraammarkt Paula Barink niets liever dan de zorg n <u' A-Team in actie voor zorg die niet gepland is Jorian en Jareth kunnen leven met astma m ék infll Vragen? Mensen met aandoening aan luchtwegen krijgen advies Thuiszorg Want heeft Hmssorg Zuidwest Overijssel te bieden? Advertorial DEVENTER - Het enthousiasme straalt van haar af. De dertigjarige Paula Barink uit Zutphen werkt nog maar een jaartje bij Thuis zorg, maar ze wil nu al niets anders meer. „Ik werkte vroeger als verkoopster in een schoenenwinkel in Apeldoorn", vertelt Paula. „Maar dat had ik op een gegeven moment wel bekeken. Ik wilde iets anders. Schoenen verkopen beviel me gewoon niet meer. Op een gegeven moment zag ik- een vacature van Thuiszorg in de krant staan en daar heb ik op gereageerd. De zorg, dat leek me wel wat. Fijn met mensen werken en contacten onderhouden. Na mijn sollici tatiegesprek werd ik tot mijn stomme verbazing aangenomen, hoewel ik geen enkele ervaring had in de zorg." De 'switch' naar de zorg was voor Paula een hele omschakeling. „Ik kreeg een interne opleiding bij Thuiszorg en ik kon vier dagen in de week werken en een dag leren. Dat laatste deed ik bij ROC Aventus aan de Singel in Deventer.Het heeft me de nodige energie gekost, maar het is gelukt en nu ben ik verzor gende. Gelukkig heb ik tijdens mij stu die heel veel steun gehad aan mijn begeleider en aan de collega's. Ook in mijn dagelijkse werk kan ik altijd terug vallen op het team dat rond de cliënt staat, zoals bijvoorbeeld de verpleeg kundige, (wijkzieken)verzorgende, huis houdelijke hulp of leidinggevende.' Paula's dagelijkse werk bestaat uit het verzorgen van mensen die zichzelf niet zo goed meer kunnen redden. Meestal zijn het ouderen. „Ik smeer hun boter hammen, ik help hen met naar bed gaan en met douchen en aankleden. Ook houd ik in de gaten of de cliënten hun medicijnen wel op tijd innemen. Ik vind het heerlijk werk. Ik heb veel con tacten en de mensen zijn bijna altijd dankbaar voor het werk dat je doet. Ik heb als werkgebied Colmschate en de Paula Barink eel vaak een hapje mee met Turkse families foto: Auke Pluim Rivierenwijk. In de Rivierenwijk krijg ik bij Turkse families vaak een hap eten aangeboden. Heel gastvrij. Ik heb het heel erg naar mijn zin." Paula, die zowel ochtend- als middag- en avonddiensten 'draait', is vastbesloten om verder te studeren. „Wijkziekenverzorgende, dat zou ik over een paar jaar graag willen worden." Op zaterdag 5 oktober houden het Deventer Ziekenhuis en Thuiszorg Zuidwest Overijssel een kraammarkt van 10.00 tot 13.30 uur in de personeelsflat van het Deventer Ziekenhuis, Ceintuur baan 6 te Deventer. Deze markt is bedoeld voor zwangeren en andere belangstellenden. Er zijn rondleidingen naar de poliklinie ken, de echokamer en de verloskamers. Een zwangerschapsdocente geeft uit leg over zwangerschapsbegeleiding, zwangerschapsyoga en babymassage. Verder kunt u vragen stellen aan een gynaecoloog en een verloskundige. Thuiszorg Zuidwest Overijssel geeft informatie over de kraamzorg. Een fysi otherapeut kan antwoord geven op vragen over bekken klachten en een diëtist vertelt over gezonde voeding. Tevens zijn er enkele organisaties en bedrijven aanwezig die voor a.s. en jonge ouders van belang zijn. Ook kunt u voor slechts 5,— een echo laten maken (alleen bij een zwangerschaps- duur langer dan 12 weken). Medewerkers vair de thuiszorg komen bij duizenden mensen over de vloer, die door een bevalling, ziekte, ouderdom of een (tijdelijke) handicap even of langer tijd niet vooruit komen. Als zorgverlener werkt u zelf standig bij mensen thuis. Daarbij houdt u rekening met de leefwij ze, wensen en gewoontes van de cliënt. Contacten met collega's zijn er tijdens de wekelijkse of maandelijkse overleggen. Er zijn continu diverse mogelijkheden voor verschillende functies. Zowel via de invalpool of één van onze vacatu res voorde functie Thuishulp A of ver- zorgende C (opleidingsniveau 3). Een Thuishulp A verricht voornamelijk huishoudelijke werkzaamheden waar voor via Thuiszorg Zuidwest Overijssel een interne opleiding wordt aangebo den- Voor het volgen van deze cursus wordt geen vooropleiding gevraagd. Bent u 18 jaar of ouder en is dit voor u de baan om werk en privé te com bineren dan kunt u bij ons aan de Uw sollicitatiebrief kunt u zenden aan de afdeling PO&O, Postbus 583, 7400 AN Deventer. Tevens bestaat de mogelijkheid om bij het secretariaat PO&O een sollicitatieformulier aan te vragen tel(0570) 686297 DEVENTER - Aandoeningen aan de luchtwegen. De longverpleeg kundigen van Thuiszorg kunnen er alles over vertellen. Een aandoe ning aan de luchtwegen is lastig, maar vaak zijn er een paar tips te geven waardoor het leven toch een stukje aangenamer wordt. „Soms denken mensen dat ze hun hele huis leeg moeten halen", zeggen Anneke Hus en Trees Maas van Thuiszorg. Beiden zijn longverpleegkundigen. „Ik was laatst bij een meneer met astma, om hem advies te geven over hoe hij het huis het beste zo kon inrichten dat hij het minste last van astma zou hebben. Hij was helemaal opgelucht toen ik weg ging want hij dacht dat het hele huis overhoop moest. Dat bleek dus erg mee te vallen." Aandoeningen aan de luchtwegen zijn er in verschillende vormen. Zo heb je astma. Ook kunnen mensen last heb ben van chronische bronchitis of long emfyseem. „Als je de longen van iemand met astma vergelijkt met een druiventros, zie je dat de druiven op zich nog heel zijn", legt Trees Maas uit. „Bij mensen longemfyseem zijn de vel letjes van de druiven kapot." Haar col lega vult aan: „Bij astma speelt erfelijk heid een rol. Heb je het in de familie dan bestaat er een grotere kans dat jij het ook krijgt. Chronische bronchitis en longemfyseem ontstaan vooral door roken. Daarom betreuren wij het dat vrouwen steeds meer roken en dat ook de jeugd steeds vaker een sigaret opsteekt. Daarnaast speelt een slecht binnenmilieu ook een rol. Onvoldoende ventilatie in huis bijvoorbeeld, of stoffi ge en/of vochtige ruimten verergeren de klachten. Er is ook een erfelijke vorm van longemfyseem. De leefwijze speelt geen enkele rol bij het ontstaan hier van." Energie Tussen astma aan de ene kant en chro nische bronchitis en longemfyseem aan de andere kant zijn nog meer verschil len. Anneke Hus: „Belangrijkste ken merk van astma zijn de regelmatig terugkerende benauwdheidsaanvallen. Het streven is deze klachten te voorko men, in de eerste plaats omdat deze heel vervelend zijn. Dit is veelal te bereiken met een goede medicatie, een juiste methode van innemen en het mij den van de prikkels waar de patiënt zo benauwd van wordt. De arts behandelt de patiënt dus schrijft de medicatie voor en begeleidt de patiënt medisch. Wij ondersteunen het beleid van de arts door samen met de patiënt thuis te bekijken: wat doen de medicijnen, wat is het beste tijdstip, wat is het beste inhalatiemiddel, doe ik het wel juist, hoe mijd ik de prikkels etc. Astmapatiënten kunnen zelf veel doen om de kwaliteit van hun leven te verbe teren, je moet dan wel weten hoe! Onze taak is hierin mee te denken en samen naar een goede oplossing te zoeken. Ook sport is belangrijk voor een astma patiënt, denk aan astmapatiënten die topsport bedrijven zoals wielrenner Gerrie Knetemann. Astma op zich kan niet worden genezen want de aanleg hou je wel. Wij leren astmapatiënten om de voorbodes van een aanval te herkennen zodat ze van tevoren maat regelen kunnen nemen. Bij chronische bronchitis en longemfyseem liggen de zaken heel anders. Ten eerste zijn de aandoeningen niet te genezen. Wel kan worden voorkomen dat ze erger wor den. Benauwdheid en veel hoesten zijn kenmerken van deze aandoeningen. Maar ook een slechte conditie en ver moeidheid horen erbij." „Daarom pror beren wij altijd tegen patiënten te zeg gen dat ze hun energie moeten spa ren", zegt Anneke. „Loop niet vier maal naar de keuken voor eerst suiker, dan koffie, dan melk en dan de koekjes. Doe dit in één keer. Toch kan ook spor ten en beweging deze mensen helpen." Middelen De longverpleegkundigen van Thuis zorg komen bij mensen met aandoenin gen aan de luchtwegen thuis om te zien welke maatregelen nodig zijn en i.v.m. het gebruik van inhalatiemiddelen zoals ontstekingsremmers en luchtverwijders. Luchtverwijders maken de luchtwegen wijder waardoor de benauwdheid afneemt bij een benauwdheidsaanval of waarmee je een aanval kan voorkomen. Belangrijk is dat de cliënt het juiste hulpmiddel op de juiste wijze gebruikt. „Voor elke leeftijdsgroep is er wel een inhalatiehulpmiddel op de markt waar over we kunnen adviseren", zeggen Trees en Anneke. „We kunnen ook bij de mensen thuis adviseren om bijvoor beeld het hoogpolig tapijt dat veel stof herbergt, weg te doen. Soms zijn huis dieren de oorzaak van een allergische reactie van de luchtwegen. Verder is het goed om de woning te ventileren, iets wat niet meer zo vaak voorkomt in deze tijd van goed geïsoleerde wonin gen. Hierdoor blijft stof, vocht en ver vuilde lucht binnen hangen. Vaak ook hebben mensen last van parfums, geur tjes van schoonmaakmiddelen of van de weersomstandigheden. Samen met de patiënt kijken we of we er iets aan kunnen doen. Mensen hoeven echt niet meteen hun hele hebben en houwen weg te doen en we gaan ook niet met het opgeheven vingertje vertellen wat wel of wat niet mag. Wij komen meest al bij de patiënten na verwijzing door hun huisarts, kinderarts en longarts." Een deel van de middelen die de long verpleegkundigen adviseren (zoals allergeendichte hoezen) worden ver goed via de AWBZ en worden door Salland Verzekeringen of door andere verzekeraars vergoed. Voor Salland Verzekerden worden de hoezen en de portaneb-medicijnvernevelaar door het hulpmidelencentrum van Thuiszorg Zuidwest Overijssel verzorgd. Kinderen In oktober start het project astma Thuis en op school voor kinderen vanaf groep vijf van de basisschool. Opgave loopt via de huisarts en de kinderarts. Het gaat om een landelijk project dat in Deventer op een nog nader te bepalen lokatie voor de tweede maal wordt gehouden. De deelnemers leren alles over wat astma nu precies is, hoe ze moeten inhaleren en hoe ze zelf iets aan hun situatie kunnen doen. In samenwerking met de kinderartsen wordt er ook spreekuur gehouden in de poli van het Deventer Ziekenhuis. Het doel hiervan is kinderen en hun ouders inzicht te geven over astma en hun zelf standigheid in het omgaan met astma te vergroten. DEVENTER - Een leuke afwisse lende baan waarbij je nooit van tevoren weet, voor welke situa ties je komt te staan. Zo'n baan heb je als je werkt voor het A- team van Thuiszorg. „Omdat onze zorg niet gepland is, weet je nooit hoe de volgende dag er uit zal zien", zegt Riet ten Have van het A-team. Het A-team is in november 2001 van start gegaan. A staat voor acuut. Het A- team levert dan ook acute zorg die je van tevoren niet kunt plannen. Riet ten Have geeft enkele voorbeelden: „Iemand wordt 's nachts wakker en ontdekt dat de stoma niet goed zit of lekt. De Centrale Thuiszorgtelefoon (0570-686000) die dag en nacht bereikbaar is, wordt gebeld en er komt direct iemand van de Thuiszorg kijken. Of iemand valt en kan zich niet goed redden. Of iemand is uit het ziekenhuis gekomen en is stervende. Opeens gaat het zo slecht dat er zorg nodig is. Ook in dit geval kunnen de mensen van het A-team bijspringen. Wonden verzor gen, benen zwachtelen of ogen drup pelen zijn enkele van de meest voorko mende werkzaamheden binnen ons team." Niet erg Het A-team heeft op dit moment zeven medewerkers. Riet ten Have: „Er kan er nog best eentje bij want er is veel vraag naar onze vorm van zorg. Het A-team is opgericht om de reguliere hulp van Thuiszorg te ontlasten en dat lukt behoorlijk goed. Het A-team start de acute zorg op en na 24 - 48 uur neemt bijvoorbeeld een wijkziekenverzorgen de of verpleegkundige uit de basiseen heid het werk over. Het werk in het A- team is zowel overdag als 's nachts. DEVENTER - Jorian Pas is negen jaar. Hij heeft astma. Jorian is erg gevoelig voor wisselende weer somstandigheden. Wanneer het weer omslaat, loopt hij te piepen. Vooral wanneer het vochtig wordt, heeft hij last van zijn lucht wegen. Ook is Jorian allergisch voor de huisstofmijt. Hij gebruikt op aanraden van de kinderarts medicijnen. Jorian haalt lucht uit een Ventoline 'toe ter' als hij last krijgt. Dan krijgt hij meer adem. Ook is er een longverpleegkun-. dige van Thuiszorg bij Jorian thuis geweest om te kijken of er iets in huis _0ry kan worden veranderd, waardoor hij minder last heeft. Ook de kinderarts in het ziekenhuis die speciaal voor kinde ren werkt, was bij het advies betrokken. Het hele huis is aangepast. Alle vloer kleden zijn de deur uit en in Jorians huis zijn nu alleen nog gladde vloeren, zodat er zo weinig mogelijk stof op de vloer kan blijven liggen. Open kasten zijn vervangen door dichte, zodat stof min der kans krijgt om in de kasten te blij ven liggen. Ook zijn er gordijnen weg gehaald. De slaapkamer van Jorian is nu een soort 'curver'-kamer geworden. Er zijn zoveel mogelijk plastic opbergdo zen neergezet, die stofvrij kunnen wor den afgesloten. Het gaat op dit moment goed met Jorian. Hij kan zijn astma na de aanpassingen in huis rede lijk onder controle houden maar moet wel de medicijnen blijven gebruiken. En als er een astma-aanval komt, bellen zijn ouders direct de kinderarts in het ziekenhuis. Jorian heeft op school al eens een spreekbeurt gehouden over zijn aandoening, zodat ook andere kin deren iets komen te weten over astma. 'Puffertjes' Jareth Geluk is elf jaar. Ook hij heeft astma. Sinds zijn geboorte lichte klach ten zoals eczeem. Vanaf zijn zesde jaar heeft hij ernstiger klachten waarvoor kundige van Thuiszorg gaf hem daar voor het advies. Ook hebben Jareths ouders een middel gekocht tegen de huisstofmijt waarmee ze het huis schoon houden. Binnenkort kopen ze speciale hoezen voor het bed van Jareth, zodat stof minder kans krijgt. Dat je met astma best kunt sporten, blijkt wel: Jareth zit al vanaf zijn zesde jaar op voetbal en vanaf zijn negende jaar op judo. Op dit moment gaat het goed met Jareth, hoewel hij net -als Jorian Pas veel last heeft van de weer somstandigheden. De medicijnen die Jareth gebruikt, helpen in elk geval goed, medicijnen nodig zijn. Van de huisarts kreeg hij 'puffertjes' om zijn longen schoon te houden. De longverpleeg- Mensen durven vaak 's nachts niet te bellen, maar dat is helemaal niet erg, want het A-team is er juist voor om ook 's nachts hulp te verlenen." Combineren Het werk binnen het A-team leent zich volgens Riet uitstekend voor herin- treedsters en parttimers die het werk in de zorg weer willen oppikken maar die hun werk toch ook willen combineren met een gezin. „Ik ben zelf ook zo iemand", zegt ze. „Ik heb een gezin met drie kinderen, maar werk daarnaast ook. Bovendien volg ik via Thuiszorg aan Hogeschool Windesheim in Zwolle een deeltijdopleiding HBO V (verpleeg kunde). Dat is allemaal goed te combi neren." Enige voorwaarde om binnen het A-team te kunnen werken is een afgeronde opleiding HBO-V of ver pleegkundige A-diploma. Alarmopvolging Het A-team streeft ernaar om overal binnen een half uur te zijn als er een hulpvraag komt. „Als we een telefoon tje krijgen, springen we in de auto en gaan we ernaartoe, of het nu in Luttenberg is of in Diepenveen. Als uit valsbasis voor de nacht hebben we woon-/zorgcentrum 't Dijkhuis in Bathmen. Overdag werken we vanaf de Zwolseweg in Deventer." Met ingang van 1 september heeft het A-team er een nieuwe taak bijgekregen en dat is de alarmopvolging. Riet ver telt: „Dat betekent dat we in actie komen als iemand met een personenal arm op de knop heeft gedrukt. Niet iedereen heeft een oplettende buurman of buurvrouw die snel even komt kijken en vaak wonen kinderen ver weg. Thuiszorg kan die rol goed overnemen. Je kunt je op deze service abonneren voor€ 3.— per maand. Ik verwacht hier veel belangstelling voor." Voor meer informatie over het A-team: teamleider Richard Holweg, telefoon 0570-686141, of de dienst personoeel, organisatie en opleiding van Thuiszorg, telefoon 0570-686248. Thuiszorg Zuidwest Overijssel organiseert op maandag 7 okto ber a.s. in het gebouw aan de Zwolseweg 180 in Deventer een themabijeenkomst over winter depressie. Tijdens deze avond wordt er informa tie gegeven over wat een winterde pressie is, wat de oorzaken, hoe je een winterdepressie kunt herkennen en wat de behandelingsmogelijkheden zijn. Voor meer informatie over deze avond kunt u bellen met de Centrale Thuiszorgtelefoon (0570) 686000. De entree voor deze informatieavond is 2,50 inclusief consumptie. Aanmel ding vooraf is niet nodig. Heeft u nog vragen naar aanleiding van de artikelen op deze pagina? Dan kunt u tussen 8.00 en 18.00 uur altijd bellen met de Centrale Thuiszorgtele foon (0570) 686000. Bezoek ook onze website: ww w.th u iszorgzwon I Thuiszorg Zmiiidhwest OverBjjssdl Postbus 583, 7400 AN Deventer Ondier- sn dndiasKg; zw.an gfiüscfi apsbegfiieidir g huisiezoek- nrztzrr.ns ar lertsiegjnss: üui&tarudfeiijjie mrzarsfirg- cereooiriiike verez^giirg. eau venpiegiiEg, raifflGÖfttb! tteaftmsfibi handfelferat aamxullendë huibven'enirrg; Hruiip> via: perenonsgpfeorader liudjgptt gespuiGialisffiftidir: venzoiigjrc'g; v.idëra:4ira:mefeimiirg> voeding^r- aim dieetadvies; diigspv.ang; voor ouderen; Efe Keppeïërhof 'zedicitrrrTg srr -revende -i.! c i—i ddefieacErrCKumc uitteer 'am ftuipmieideiter >er:<Ef;i;y •,'emuur tan inuipmiddeier pefriGnerralsiTrrerrrrg Coerdmöfcepurr: r-rnililiae "tuiszcrgp Steunpurr iTrarrfeizcirg UlaaÉsCTacce>iife «ere persoonlijk gesprek- er. adtves :^roepsbi;eenkcunsüen Sen t eepaficftetr:

Holtens Nieuwsblad | 2002 | | pagina 5