Op bezoek bij geëmigreerde Holtenaren in Frankrijk IE Waterschap Rijn en IJssel controleert na kantooruren Seniorweb laat senioren darters Wie Spoort Nie pr®©V©H 8SU1 Computer Resultaten Blauw Wit Resultaten SV Holten Buurtvereniging Holterbroek reist door Normandië Geen goed begin voor Schimmelonderzoek Uitslagen schaken s& r "mtesj I Manifestatie CDA Overijssel DONDERDAG 26 SEPTEMBER 2002 HOLTENS NIEUWSBLAD Blauw Wit 2 - Harfsen 2 Redelijk gemakkelijk werd de wedstrijd gecontroleerd, maar men speelde te slap en te onnauwkeurig om het de tegenstander echt moeilijk te maken. Slechts een paar kansen kon worden geno teerd. In de tweede helft werd er uit een ander vaatje getapt. De te genstander werd met goede combinaties onder druk gezet en na een kwartier was het Jurgen Kolkman die na een fijne pass van Maarten Kruimelaar alleen voor de keeper de 1-0 maakte. Tien minuten later legde dezelfde Jurgen Kolkman de bal vanaf de ach terlijn terug op John Paul Akkerman die de bal beheerst in de ver re hoek schoof voor de 2-0. Harfsen stuurde hierna zijn laatste man mee naar voren maar de Blauw-Wit-verdediging bleef de zaak onder controle houden. Via een snelle aanval door het mid den zette Johan Bolink opnieuw Jurgen Kolkman vrij voor de keeper die hiermee de stand op 3-0 bepaalde. Harfsen drong hier na nog wel aan maar wist niet meer te scoren. Blauw Wit won verdiend met 3-0. Eindstand 3-0. Blauw Wit 5 - Apeldoorn 11 Blauw Wit begon goed aan de wedstrijd tegen Apeldoorn. De ploeg combineerde goed en er kwamen kansen. Aan de andere kant had Apeldoorn minder moeite met scoren. Een aanval over hun rechterkant leverde de eerste treffer op en een fout bij Blauw Wit achter in de tweede. Na rust had Blauw Wit er nog steeds ver trouwen in, omdat het veldspel voor rust beter was dan dat van de gasten. De snelle 1-2 bevestigde dit. De snelle aanvallen van de gasten en de ruimte die Blauw Wit liet waren uiteindelijk de thuisclub fataal. Apeldoorn liep uit naar 1-4, waardoor het resul taat vaststond. Blauw Wit kwam nog terug tot 2-4, maar de gasten scoorden als laatste 2-5. Eindstand 2-5. Blauw Wit El - Hulzense Boys E2 In een gelijkopgaande wedstrijd waren in de eerste helft de iets betere kansen voor Blauw Wit. Paul Kuipers ging tweemaal al leen op de keeper af, maar raakte ook tweemaal de paal. De gasten kregen ook een mooie kans, maar zij kwamen ook niet tot scoren. Rust 0-0. De tweede helft gaf een totaal ander beeld. Thomas Nij- kamp was erg op dreef op het middenveld en zorgde voor de toe nemende druk. Blauw Wit kreeg vele kansen en scoorde ook vele doelpunten. Eindstand 9-1. SV Enter F2-Holten F2 Ondanks een goede start, waarin Holten een groot veldoverwicht had, werd we al snel 'tegen een 3-0-achterstand aangekeken. Na dat in de tweede helft eerst Enter nog op 4-0 was gekomen, werd alles op de aanval gezet. Met twee doelpunten van Remco Jansen werd Enter nog behoorlijk zenuwachtig. Zeker toen bleek dat Rens Nijenkamp als keeper ook zijn mannetje kon staan en Enter de bal niet meer in het doel kon krijgen. Eindstand 4-2. Holten F2 Zwaluwentoernooi Voor de meeste jongens was dit de eerste keer dat ze meededen aan een toernooi. Het was wel erg spannend hoe dit allemaal zou gaan verlopen. In de poule zat ook een paar bekenden van de af gelopen weken. Zowel Enter als Enter Vooruit waren bij Holten ingedeeld. Holten kreeg in alle wedstrijden best wel veel kansen, maar'deze gingen er lang niet allemaal in. Zeker de eerste wed strijd tegen Enter was Holten het betere team, maar scoorde de te genpartij twee keer zodat toch werd verloren: (0-2). Gaandeweg het toernooi werd er beter gevoetbald, werd er goed samenge speeld en kwamen ook de doelpunten voor Holten. De laatste wedstrijd was de winst wel heel dichtbij. Tegen Sc. Rijssen kwam Holten terecht op voorsprong maar kwam Sc. Rijssen telkens weer langszij. Eindstand: 2-2. SV Enter F2-Holten F2 Na de goede overwinning in de eerste wedstrijd werd vol goede moed aan de uitwedstrijd tegen Enter F2 begonnen. In het eerste kwartier was Holten constant in de aanval maar het scoren lukte net niet. Na een kwartier resulteerde de eerste de beste aanval van Enter in een doelpunt. Daarna lukt het de spits van Enter voor rust nog twee keer de keeper van Holten te passeren. Na rust probeer de Holten het heft weer in handen te nemen, maar een uitval van Enter bracht de standi op 4-0. Nog eenmaal werden alle krachten gebundeld en volledig op de aanval gespeeld. Dit leverde kansen op voor Bart, Bruno, Remco en Jelte, maar ook keeper Rens moest bij uitvallen handelend optreden. Uiteindelijk wist Remco nog tweemaal te scoren, maar dit was niet genoeg om alsnog de punten mee te nemen naar Holten. Eindstand 4-2. Holten F1 - Zwaluwentoernooi Vier wedstrijden moesten er in dit toernooi worden gespeeld. Een zware opgave omdat door ziekte met slechts zes spelertjes kon worden begonnen. Alle tegenstanders waren echter zo bereidwil lig om een van hun spelertjes bij Holten mee te laten spelen. In de eerste wedstrijd tegen SVZW was het krachtsverschil zo groot dat er met ruim 9-0 werd verloren. Ook de tweede wedstrijd tegen dorpsgenoot Blauw Wit werd ruim verloren, maar hier konden tot grote vreugde van de SV Holten-spelertjes en -leiders, de eerste doelpunten van lïet seizoen worden genoteerd. Jurjen en Tom wa ren de makers ervan. De blijdschap hierovef was enorm en het leek wel alsof Holten deze wedstrijd had gew onnen. Het geloof in eigen kunnen was door deze twee doelpunten blijkbaar zo ver sterkt, dat Holten in een gelijkopgaande wedstrijd tegen Omhoog door een doelpunt van Wouter zelfs op een 1-0-voorsprong kwam. Keeper'Leon hield bij enkele gevaarlijke tegenaanvallen van Omhoog zijn doel schoon. De vreugde bij de SV Holten-jon gens bereikte het hoogtepunt toen Bart met een mooi schot voor de eindstand 2-0 zorgde en daarmee de eerste overwinning van het seizoen binnenhaalde. Dat de laatste wedstrijd tegen Enter Vooruit met 5-0 werd verloren heeft niefnand erg gevonden, daar voor was de blijdschap over de overwinning op Omhoog te groot. WW34 Al - Holten Al Holten was de eerste minuten zeer fel. Dit leverde na twee minu ten al de openingstreffer op. Ruud stuurde Carlos diep de rech terflank op. Zijn voorzet vanaf de achterlijn w erd door Bas voor treffelijk binnengetikt. Deze snelle treffer gaf Holten het gevoel dat ze het klusje wel even zouden gaan klaren. De ploeg ging een tempo lager voetballen en gaf ruimte weg aan de tegenstander. WW wist echter geen gebruik te maken van deze ruimte. Wel wist de ploeg kansjes te creëren maar tot scoren kwamen ze niet. Ook de roodzwarte ploeg kwam niet in haar spel. Dit leverde een zeer slordig en rommelig wedstrijdbeeld op. Op slag van rust stuurde Tim Bas weg op de rechterkant. Deze kwam alleen de zestien meter in. Een goed oog voor de vrijstaande Remon lever de Remon een niet te missen kans op de 2-0. Hiermee was de rust stand bereikt. Daarna bleek dat de strijd gestreden was. Al snel stonden de 3-0 (Tim) en 4-0 op het bord. Ook na deze doelpunten bleef Holten voetballen waardoor er kansen bleven ontstaan. Door een aantal wisselingen in de ploeg kwamen er iets minder kansen. Echter er bleven regelmatig doelpunten vallen. Met een omhaal vanaf rand zestien was Mark die de eindstand bepaalde op 9-0. Hoewel het er met rust nog niet naar uitzag, heeft Holten de wedstrijd toch nog zeer eenvoudig gewonnen. Met negen uit drie is Holten-een van de koplopers in de competitie. Eindstand 0 - 9. WW34 7 - Holten 6 Het eerste kwartier was WW dan ook sterk aan de bal en kon Holten 6 maar met moeite het tempo bijbenen. Het was dan ook WW dat na een goede individuele aktie kon scoren: 1-0. Na en kele organisatorische aanpassingen kreeg Holten meer grip op de wedstrijd en René wist met een afstandschot de stand weer terug te brengen tot 1-1. Na rust zette Holten 6 de sterke lijn voort en wist nu WW onder druk te zetten. Dal spits René hoog gemoti veerd was, resulteerde in een goed schot zodat de keeper van WW de bal uit het net mocht halen: 1-2. De tegenstander nam duidelijk niet genoegen met deze stand en probeerde de gelijkma ker te forceren. Juist de ruimte die men weggaf wist Holten te ge bruiken voor snelle counters. Ondanks dat ook enkele kansen werden gemist, wist wederom René met een kopbal de eindstand van 1-3 op het scorebord te zetten. Holten - Buurtvereniging Hol terbroek heeft maandag 9 sep tember een reis gemaakt naar het Franse Normandië. De bus vertrok om 7.00 uur bij de familie Bosschers richting Tiel waar de reisleidster moest worden opgehaald. Daarna ging de reis richting België, naar Vire in het Franse Normandië. De volgende ochtend gingen de Holtenaren naar de familie Mei link, waar eerst een rondrit werd gemaakt door de omgeving. Rita en Gerrit verwelkomde de gas ten met koffie, waarna een rond leiding volgde over het erf en door de stallen. De familie Mei link melken honderd koeien, scharrelkippen en hebben 250 hectare akkerbouw. Daarna gingen de reizigers sa men met de gebroeders Meilink een toeristische route rijden richting Cean Memoreal. Een rondrit langs de invasie- stranden van Normandië waarin de Tweede Wereldoorlog de vliegtuigen op landden. Even vluchtig de Arromunches haven bezocht, waarna werd door ge reisd naar Colleville waar een Amerikaans kerkhof was met maar liefst twaalfduizend gra- Pornte de Hoe waar een veld met bunkers te zien waren, gaf een indruk hoeveel er gevochten was in die tijd. Woensdag ging de reis naar A am eye sue seulles waar een Frans bedrijf houder veertig koeien had in een potstal met stro, en een ciderbedrijf waar men van appels wijn en sterke drank maakte. Vandaar werd een kijkje geno men bij het bedrijf wat nog maar net gerund wordt door de familie Dekker uit Espelo. Een hartelijk welkom door Krijn, Dinie de kinderen en vrienden van de fa milie. Het is een bedrijf wat er erg goed uitzag, met een mooi huis waar nog heel wat aan gedaan moest worden. Ze melkten ze stig koeien en hebben zestig hectare akkerbouw. De kinderen gaan zeven kilometer verderop naar school. De reis ging verder richting Loudiac. Waar de Holtenaren Le Mont Sain St. Michel bezochten. Dan via Dinan naar Loudiac waar het hotel was waar 's avonds werd gedineerd met Bert? Gea en de kinderen Mees- terberends. Donderdag ging de groep van Loudiac naar Laavenégen waar aan het begin van de weg een bordje werd gevonden met de naam Brookweg, de weg naar de familie Meesterberends van de Broek weg. Daar aangekomen stonden de ta fels en banken al klaar voor kof fie met gebak, gebakken door de buurvrouwen van Bert en Gea. De familie Meesterberends woont er nu bijna drie jaar, en hebben een mooi bedrijf met veertig koeien en 70 hectare ak kerbouw. Ze verbouwen bijna al het eigen De reizigers van buurtvereniging Holterbroek, die een rondrit maakten in Frankrijk. voer voor de koeien. Na een uit gebreide rondleiding van het be drijf, en later nog een wandeling langs hun jongvee, werd de lun ch bij hen in de tuin genuttigd. Gea had nog weer koffie gezet en hartige taart gemaakt wat er goed in ging. Na bijna vier uur bij Bert, Gea, Dirk, Teun en Gijs te zijn ge weest, werd er afscheid van hen genomen en ging de reis verder. In La Faouet werd nog de kapel van de Heilige Barbera bezocht, en de tuin van Avranches. Daar na ging het weer naar het hotel in Vire, waar iedereen na het di ner vroeg het bed inging, want vrijdag stond om half zeven het ontbijt waarop tafel. Vrijdagmorgen om halfacht ver trok de groep naar Lisieux waar de baseliek werd bezocht van Heilige Thérésa. Vanaf daar ging het naar Parijs waar een rondrit werd gemaakt. In het plaatsje Nazareth in België werd gedineerd, waarna de weg naar huis werd vervolgd. Rond halfeen was de bus gearri veerd bij de familie Bosschers. Het was een mooie, maar ver moeiende week. Holten - Met een goed gevoel wat overgehouden was van de gewonnen bekerwedstrijd, kon dartteam Wie Spoort Nie afgelo pen maandag een start worden gemaakt met de competitie. De uitverkorenen om te spelen in Bierlokaal am Bahnhof waren Marco van Menum, Bert Paal man, Rik Deijk en Rik Paalman. Duidelijk was dat het hoge ni veau van vorig jaar, nu nog niet werd gehaald. Maar de speler van Dikke Toon uit Glanerbrug had nog minder in de pap te brokkelen. Marco won de eerste set met 2-0. Bert Paalman was de tweede in rij. Bert had weinig in te brengen in de eerste leg. Met tweehonderd punten achter was deze al'beslist in het voor deel "van Dikke Toon. Echter, zijn tegenstander gooide zeer wisselvalig en met omge keerde cijfers werd de tweede leg binnengehaald: 1-1. Nu moest de beslissende leg worden gegooid. De tegenstander had zijn zinnen gezet op deze leg en dat was te zien. Met een 125 en een 100 er ach teraan, stond Bert al op een gro te achterstand. Deze bleek voor Bert niet meer in te halen: 1-2. En een tussenstand van 1 -1De twee andere singels waren pre cies hetzelfde verhaal. Rik Deijk verloor zijn set en Rik Paalman won zijn set. Tussenstand na de singels 2-2. In de dubbels waren het Marco en Bert die als eerste moesten. Zij konden echter geen potten breken tegen de sterke dubbels die de tegenstander had geformeerd. Beide dubbels die werden gegooid door dit koppel, werden verloren. Er waren wel kansen maar die konden niet worden benut. Het andere kop pel Rik en Rik deed het iets be ter: zij wonnen een dubbel. Met zeer stek spel in de eerste dubbel zette ze de tegenstander al snel op een grote achterstand. Rik Paalman zette hem goed weg op een mooie dubbel en Rik Deijk twijfelde geen moment en gooi de met een pijl de leg uit. De spelers van Dikke Toon stonden even te kijken wat er nu gebeur de. Ze konden zich echter niet heipakken en de set werd binnen gehaald voor Wie Spoort Nie 1. De stand na de dubbels was 3-5 in het voordeel van Dikke Toon. Nu kon alleen in de Bierronde de schade nog worden beperkt. Dit leek in. het begin nog wel aardig te lukken maar Dikke Toon wilde dit puntje ook niet laten liggen en zette zich er nog eenmaal goed voor. Daarna was er geen houden meer aan voor Wie Spoort Nie 1 de Bierronde werd ook verloren. Eindstand 3-6. Volgende week wordt er weer thuisgegooid in Bierlokal am Bahnhof. Holten/ Rijssen - Voor 55-plus- sers blijken computers vaak nog steeds onbereikbare apparaten te zijn. SeniorWeb Rijssen pro beert met cursussen senioren kennis te laten maken met de computer en laten zien welke voordelen deze heeft. Voor e- mail blijkt bij grootouders zeer goed aan te slaan. Zij kunnen zo goedkoop en zeer snel brieven versturen naar kleinkinderen. 'En die zitten bijna altijd in Nieuw-Zeeland', lacht leraar J.P. Groenewegen uit ervaring. De cursussen worden gehouden in de Rabobank van Rijssen aan de Boomkamp 31. 'Deze is makke lijk te bereiken, want staat op loopafstand van het treinstation.' Voor de kennismakingscursus hoeven deelnemers zelf geen computer te hebben. Het is een cursus, bestaande uit drie lessen, waarin wordt uitgelegd wat een computer is en welke voor- en nadelen het apparaat heeft. Cur sisten krijgen ruimschoots de gelegenheid om zelf de compu ter proberen te bedienen. Daarna kan worden beslist of een com puter wordt aangeschaft en ver der wordt gegaan met de andere cursussen. Zo is er een cursus Windows Me, cursus Word 2000 (brieven schrijven), cursus Internet Explorer 5 (surfen op Internet), cursus Excel 2000 (be rekeningen maken) en cursus Paint Shop Pro voor beginners (foto's bewerken). De cursussen worden gegeven met behulp van zes computers, voor iedere cursist een. Alleen bij de kennismakingscursus ma ken twee cursisten gebruik van een computer. De docent die de lessen geeft heeft een eigen computer welke is aangesloten op een projector. Het computer beeld van de leraar wordt zo zichtbaar op een groot scherm, zodat de cursisten precies kun nen zien wat hij doet. Inschrijfformulieren zijn op te halen bij de Rabobank in Holten. Minister Veerman van Land bouw, Natuurbeheer en Visserij laat de Plantenziektenkundige Dienst in heel Nederland perken, parken, natuurgebieden en tui nen onderzoeken op een besmet telijke schimmel (Phytophthora ramorum) in rododendrons. Ook boomkwekerijen worden onderzocht. De schimmel vormt een risico voor bomen en strui ken, zoals eiken, bosbes en beu ken. Wordt de schimmel aange troffen in rododendrons en vi burnums, dan zal de eigenaar de ze moeten rooien om verdere verspreiding te voorkomen. Het onderzoek start in september en loopt tot zomer 2003. De schimmel veroorzaakt in Ca- lifomië (Verenigde Staten) sterf te onder eiken. Ook in Duits land, Groot-Brittannië, Dene marken en Frankrijk is de schimmel aangetroffen. De Europese Unie heeft bepaald dat alle lidstaten maatregelen moeten treffen om verspreiding van Phytophthora ramorum te voorkomen. Rododendrons en viburnums kunnen besmet zijn met deze schimmel. Daarom moeten van af 1 november rododendrons en viburnums, die bedoeld zijn voor de handel, aan extra eisen voldoen om te zorgen dat ze vrij zijn van de schimmel. Deze ex tra eisen worden opgenomen in het zogenaamde plantenpas- poort, dat vanaf 1 november ver plicht is. In Nederland is de schimmel in middels aangetroffen in rodo dendrons en viburnums. De schimmel is onder andere te her kennen aan afsterving van twij gen en donkere roodbruine vlek ken op het blad en verspreidt zich voornamelijk via opspat tend regenwater. Ook de mens kan de schimmel verspreiden door grond aan de schoenen, het transport van grond en plantmateriaal. Be- drijfshygiënische maatregelen zijn daarom belangrijk. Het is niet bekend hoe de schimmel in Nederland is gekomen. Als besmette planten gevonden worden, moeten deze worden vernietigd. De Plantenziektenkundige Dienst adviseert om vatbare planten binnen een straal van twee meter om de zieke plant ook te verwijderen. L Cursisten kunnen via een groot scherm meekijken op de computer met de leraar. Holten - Allereerst een kleine correctie op vorige week waarin werd gemeld dat er drie shakers waren met een score twee uit twee. Het blijken er vier te zijn, Bas van Beek hoort namelijk ook in het rijtje Van Oijen, Van der Knaap en Baltus. Afgelopen maandagavond speelden de vier koplopers onderling tegen elkaar en beide ontmoetingen eindig den in remise zodat het rijtje on veranderd blijft. Clubkampioen Jim Klinge, die een wedstrijd miste, is aan de achtervolging begonnen en is de enige speler die nog een 100 procent score (twee uit twee) heeft. Dit keer was Cees Olij het slachtoffer. Verrassend was de overwinning van Erik Bosman tegen oud clubkampioen Ben van de Griendt. Uitslagen: Ton van Oijen - Dick van der Knaap, 1/2 - 1/2; Airik Baltus - Bas van Beek, 1/2 - 1/2; Cees Olij - Jim Klinge, 0-1Erik Bosman - Ben van de Griendt, 1-0; Henk van Beek - Gerrit Stevens, 1-0; Bertus van Beek - Teun Scheurwater. 1/2-1/2; Rob Gervedink Nijhuis - Henk Jongman, 0-1; Johan Klein Teese- link - Dinant van Beek, 0-1; Gerrit Luggenhorst - Roelf de Jonge, 1-0. Rijssen - Het CDA Overijssel stelt leden en belangstellenden in de gelegenheid kennis te ma ken met de kandidaten voor het landelijk partijvoorzitterschap van het CDA op maandag 7 ok tober, aanvang 19.30 uur, tijdens een Manifestatie in het Parkge bouw Rijssen, Oosterhofweg 49 te Rijssen. Tijdens het eerste deel van de Manifestatie zullen de beiden kandidaten: Maija (J.M.) van Bijsterveldt-Vlie- genthart uit Schipluiden en Jan (J.T.W.) Krapels uit Laren (NH) zich presenteren en is er gele genheid tot vragen stellen aan beide kandidaten. Tijdens het tweede deel van de Manifestatie, aanvang 20.30 uur, zal de nieuwe Minister van Landbouw, Natuurbeheer Visserij, dr. C.P. Veerman, een toespraak houden. Marja van Bijsterveld (40 jaarr) is burgemeester in Schipluiden en momenteel landelijk voorzit ter van het CDA-Vrouwenbe- raad. Jan Krapels (49 jaar) is in terim-manager en directeur-ei genaar van een keramiekfabriek. Beide kandidaten zullen de ko mende maanden een persoonlij ke verkiezingscampagne voeren en op tournee gaan. De kandidaatstelling van twee personen. Marja van Bijsterveldt en Jan Krapels, voor het partij voorzitterschap biedt de leden van het CDA iets te kiezen. Alle fc80 duizend leden van het CDA ontvangen medio september via de post een gewaarmerkt stem biljet dat vóór 28 oktober gere tourneerd moet worden. Tijdens het congres op 2 november zal de uiteindelijke voorzittersver kiezing plaatsvinden. De nieuwe Minister van Land bouw, Natuurbeheer en Visserij. Cees Veerman is bestuursvoor zitter van de Landbouwuniversi teit van Wageningen en bijzon der hoogleraar aan de Katholie ke Universiteit Brabant en de Erasmus Universiteit Rotter dam. Hij heeft een eigen akker bouwbedrijf in de Hoeksche Waard en in de Dordogne (Fr). Vorig jaar zat hij de CDA-com- missie voor die de nieuwe land- bouwparagraaf moest schrijven van het verkiezingsprogramma. Veerman pleitte voor een radica le hervorming. De landbouw moet in zijn visie 'geregionali seerd' worden. Voor informatie: CDA-bureau Overijssel tel. 0570-56 56 61 (werkdagen 10.00- 12.00 uur) Holten - Waterschap Rijn en IJs sel controleert op naleving van het Lozingenbesluit Open Teelt en veehouderij, de Wet veront reiniging oppervlaktewateren en de Keurvergunningen. Het wa terschap voert deze controles niet alleen binnen kantooruren uit. Medewerkers gaan ook bui ten deze uren op pad. Met deze verscherpte controle tracht het waterschap te voorkomen dat vervuild afvalwater in het opper vlaktewater zoals beken en slo ten terechtkomt. Ook wordt voorkomen dat er stoffen worden geloosd die het zuiveringsproces op een riool- waterzuiveringsinsfallatie kun nen verstoren. Gingen medewerkers van het waterschap voorheen voorname lijk tijdens kantooruren op pad. nu gebeurt dit ook regelmatig buiten kantoortijd. Er zijn hier voor speciale teams samenge steld die in korte tijd een groot aantal bezoeken afleggen. Daar bij wordt er extra gelet op afwij kingen in de lozingen. Tijdens zo'n bedrijfsbezoek worden monsters genomen van het te lo zen afvalwater. Deze monsters worden vervolgens geanalyseerd zodat kan worden nagegaan of het bedrijf voldoet aan de in de vergunning gestelde lozingsei- sen. Bij overtreding gaat het wa terschap over tot handhaving. Het waterschap is bevoegd die maatregelen te treffen die nodig zijn om verdere nadelige gevol gen te voorkomen, zoveel moge lijk te beperken of ongedaan te maken. De kosten van deze maatregelen komen voor rekening van de overtreder. Ook is het water schap bevoegd tot het opleggen van een dwangsom en tot het ge heel of gedeeltelijk intrekken van de vergunning. Waterschap Rijn en IJssel is on der andere verantwoordelijk voor de kwaliteit van het opper vlaktewater. Het is dan ook een taak van het waterschap om er op toe te zien dat er geen vervui ling in het oppervlaktewater te rechtkomt. Het waterschap geeft bedrijven voorlichting, verstrekt vergun ningen en controleert ook of de ze goed nageleefd worden. Zo worden er verschillende soorten vergunningen en ontheffingen afgegeven en gecontroleerd. Zo als de Wvo vergunning (Wet verontreiniging oppervlaktewa teren) en de Keurvergunningen. Ook is er het Lozingenbesluit Open Teelt en veehouderij waar mee de uitstoot van bestrijdings middelen en meststoffen terug gedrongen moet worden.

Holtens Nieuwsblad | 2002 | | pagina 11