Rapport TNO: koelen met ammoniak ongevaarlijk Blauw Wit 1 begint oefenen met overwinning op Orderbos Jan Manenschijn 2de bij Wierdense triatlon Juli eindigt met hittegolf Estafette na vierdaagse Programma SV Bato Orchideeën op Holterberg Demonstratie oogsten SportAgenda DONDERDAG 15 AUGUSTUS 2002 HOLTENS NIEUWSBLAD Wierden - De weergoden waren dit weekend sportminnend Ne derland niet gunstig gestemd. Hoewel de de deelnemers aan de triatlon van Wierden niet veel last hadden van de regen, vonden de toeschouwers dat het wel wat minder mocht. De start van de triatlon was deze keer bij de zwemplas van De Tolplas in Hoge Hexel. „Een uitstekende locatie", aldus Ruud van Munster, voor zitter van de organiserende vereniging Argo. De Sprint triatlon die gehouden werd. bestaat uit 500 meter zwemmen, 20 km fietsen en afsluitend 5 km lopen. „In Wierden was alleen het fietsonderdeel met zijn 22 km iets lan ger omdat vanaf de Tolplas een route moest worden uitgezet over het fietspad langs de Hexelse weg." Het fietsparcours bestond uit drie rondes over de Sliepersdijk, de Haarboersweg, de Boomsweg en de le Lageveldsweg. Van Mun- j ster: „Het lopen was net als vorig jaar uitgezet over het terrein van Het Lageveld zelf. Door die ene grote bui werd het terrein wel steeds drassiger en was het laatste onderdeel een relatief zwaar sluit stuk." De Duitser Thomas Tegelkamp van de triatlonvereniging SuS Stadtlohn was de snelste. Hij legde het parcours af in 1.01.45. Jan Manenschijn, de uit Holten afkomstige Argo-atleet en in 2001 na tionaal kampioen bij de junioren, werd tweede in een tijd van 1.02.04. Manenschijn legde daardoor beslag op de eerste plaats van het eindklassement van de Twentse Triatlon Tour. Die begon maandag in Enschede met een (fiets)proloog. Woensdag werd op het terrein van de UT Enschede een Aquation (zwemmen-lopen- zwemmen) gehouden gevolgd op donderdagavond met een Run Bike Run in Azelo. De Triatlon Wierden was de vierde afsluitende wedstrijd van de I zeer succesvolle tour die door de vier Twentse triatlonverenigin gen TCT, Aloha, Trios en Argo voor de tweede maal is georgani- seerd. In Wierden deden niet alleen tourdcelnemers mee. De derde start- groep die om 14.00 uur startte in De Tolplas zaten ook inschrij vers uit Wierden, Enter, Vriezenveen en Holten. En niet alleen Argo-nauten maar ook veel deelnemers die zo'n korte afstand triatlon een rasechte uitdaging vinden. Deed de snelste atleet er een uur over, sommige recreatieve deel nemers hadden er anderhalf uur voor nodig. De 14-jarige Lianne Huisken volbracht de wedstrijd, in 1 uur en 45 minuten. In het veld waren meer opvallende deelnemers. Vader en zoon Henk en Haico Vaanholt uit Wierden. En Zwiero Knol deed mee, evenals zijn zoon Sten. Beide vaders in de Seniorenklasse. De zoons in de Jeugklasse Heren 14. En uit de Wierdense partnerstad Lampertheim was Jorg Zimmer- mann aanwezig. Hij logeerde een paar dagen bij een gastgezin in Wierden om de triatlon te kunnen afleggen. Voor de snelste Wierdense atleten was wederom een ereprijs be schikbaar. De winnaar van vorig jaar, Marlijn Schutteman, woont inmiddels in Rijssen. Gerard Vloedbeld maakte daar gebruik van. De ervaren triatleet van Argo sleepte de titel Snelste Wierdense Man in de wacht met een tijd van 1.12.58. De prijs voor de Snel ste Wierdense Dame blijft liggen. Enith Harleman die vorig jaar won, zat dit jaar in de organisatie en er bleek geen enkele andere vrouwelijke Wierdense inschrijving te zijn. Argo kijkt tevreden terug op het evenement. De vereniging heeft veel leden en aanhang ingezet als vrijwilliger. In totaal waren ruim 80 mensen actief. Steun van enkele bedrijven was er ook. En dat moet ook wel als je ziet wat er allemaal voor een triathlon bij komt kijken. De plannen voor volgend jaar zijn al weer in gang gezet. In de week van 5 t/m 9 augustus 2003. Volgend jaar wordt geprobeerd een wat grotere startgroep op te zetten voor trio's. In zo'n vorm kunnen drie sporters zich inschrijven als team. De een zwemt, de ander fietst en een derde loopt. Dit jaar was de eerste plaats weggelegd voor The Hotfield Dreamteam. Zij kunnen een jaar dromen van hun overwinning. Holten - Een groot deel van de maand juli bood enigszins teleur stellend vakantieweer met wisselvallig en weinig zon, en tempe raturen rond of beneden het langjarig gemiddelde. Alleen vanaf de 27ste was er sprake van een lange periode met tropisch weer met veel zon, maar ook onweersbuien en windsto ten. Uiteindelijk kwam de gemiddelde temperatuur in Holten uit op 18.5 graden, Espelo 18.2 graden en De Bilt 17.6 graden terwijl het langjarig gemiddelde 17.4 graden is. Er werden 21 warme dagen (minstens 20 graden) en acht zomerse dagen (minstens 25 graden) geregistreerd. De vijf laatste dagen verliepen allen zomers, 28, 29 en 30 juli zelfs tropisch warm (minstens 30 graden). Gemiddeld telt juli twintig warme dagen, zeven zomerse dagen en twee tropische dagen. In Holten en omgeving eindigde de maand juli met een hittegolf. Hier is pas sprake van als er vijf zomerse dagen op rij worden ge noteerd. waarvan er drie tropisch moeten zijn. De hoogste van de maand 33.5 graden werd in Holten op 30 juli bereikt, Espelo kwam aan 33.3 graden. De laagste temperatuur van 10.4 graden werd op 12 juli gemeten in Holten, en Espelo noteerde 9.4 graden. De zon scheen deze maand wat minder: gemiddeld over het land 180 uur tegen 201 uur normaal. Het zomerse tijdvak aan het einde van de maand verliep zonnig. Op zowel 28 als 29 juli scheen de zon zelfs gemiddeld over het land zo'n 13 uren. In De Bilt werden 184 zonuren geregistreerd, terwijl de zon daar gemiddeld 196 uren schijnt. Er kwam deze maand een zonloze dag voor in Holten, het normale aantal is twee. Op 3, 10 en 21 juli regende het langdurig; met plaatselijk veel neerslag, Beuseberg kreeg op elk van deze dagen 14.0 mm. Dij- kerhock op de derde 13.0 mm. op de tiende 12.0 mm en op de 21ste 10.5 mm. Holten op de derde en de tiende 13.2 mm en de 21ste 11.2 mm. Espelo op de derde 13.7 mm, de tiende 11.0 mm, de 21ste 9.4 mm. Op 30 en 31 juli was het raak; zware buien trokken van zuidoost naar noordwest over het land. Dit ging op dc 30ste gepaard met veel regen, grote hagelstenen met een doorsnee van twee centime ter en zware windstoten. De hagel viel zeer plaatselijk. In een uur tijd viel er in Holten bij na 20.0 mm. In de avond van 30 op 31 juli was het weer raak, tij dens een onweersbui viel weer veel neerslag. In de Kenemansstraat ging het helemaal fout; het riool kon zo veel water in korte tijd niet meer verwerken en putdeksels kwa men omhoog én in een ogenblik was de straat veranderd in een ri viertje met alle gevolgen van dien. Holten kreeg toen over 24 uur 29.4 mm, Beuseberg zelfs 39.0 mm, Dijkerhoek 21.0 mm en Es pelo 25.7 mm. De maandsommen liepen uiteen van 134.0 mm in de Beuseberg. Holten 116.6 mm. Espelo 101.0 mm, Dijkerhoek 90.5 mm en De Bilt 97.0 mm. Onweer kwam in de maand juli op drie dagen voor. Zo eindigden de laatste dagen van juli met veel natuurgeweld. Weerman, Freddie Paalman Onder meer bij Chris Hogeslag staat een ammoniakkoelinstallatie. Volgens een rapport van TNO brengt dit de volksgezondheid niet in ge vaar. Holten - Bij drie bedrijven in Holten, twee slachterijen en een vleesverwerkend bedrijf, staan ammoniak-koelinstallaties. Bij Chris Hogeslag, Udema Vlees en Enkco. Omdat de gemeente na wilde gaan hoe gevaarlijk de ze koelinstallaties zijn voor de omgeving, is het TNO gevraagd een rapport te maken. In dat rap port worden de risico's aangege ven, onder meer wordt berekend wat de kans op dodelijk letsel per jaar op een zekere plaats in de omgeving ten gevolge van ongevallen met ammoniak is. De kans op ongevallen is, vol gens het rapport, zeer klein. Omdat het gaat om moeilijk uit te leggen begrippen als risico, effect en kans is TNO gevraagd ook een populaire versie van het rapport op te stellen. In dit rap port wordt een toelichting over de stof ammoniak en de eigen schappen van deze stof gegeven. Verder wordt uitgelegd wat de risico's van de aanwezige instal laties zijn en hoe je die kunt plaatsen in de risico's die je in het dagelijks leven loopt. Ook wordt kort ingegaan hoe je je kunt beschermen als er toch am moniak vrijkomt. In het rapport (populaire versie) staat dat ammoniak een kleur loos, giftig gas met een sterk prikkelende geur is. Bij vrijko men van ammoniak kunnen er afhankelijk van de hoeveelheden en concentraties problemen ont staan in de omgeving van de be- Holten - Het programma van SV Bato voor het seizoen 2002 - '03 begint maandag 2 september. Voor de jeugd worden lessen ge geven in gymnastiek (ruime keus uit groepen en al voor kin deren vanaf circa 3,5 jaar), Klas siek ballet-Danssante Vorming, Jazzballet, Streetdance, Zelfver dediging en Judo. De oudere jeugd en volwassenen kunnen kiezen uit Callanetics (figuur- Vletgoor - Blauw Wit is afgelo pen zaterdag de oefencampagne met een overwinning begonnen. Thuis werd 4-1, na een 1-0-rust- stand, van Orderbos gewonnen. Vooral na rust lieten enkele jon ge spelers zien dat zij een aan winst voor de selectie van de Holtense zaterdag derde klasser zijn. Trainer Dick Brands had tot de verrassing van velen op het mid denveld een plaats ingeruimd voor routinier Hans Stam. De verdediging kende weinig ver rassingen maar de voorhoede was op Remon Jager na volledig nieuw. Gerben Beldman en Mar co Schuiterd ontbraken, maar daardoor kregen de jongeren een kans. .lurgen Kolkman mocht het op de spitspositie proberen, lastig maar wel een uitdaging. De tegenstander onder leiding van oud-Blauw-Wit-trainer Ger- jan de Velde Harsenhorst begon sterker aan de wedstrijd. De gasten kregen enkele kleine kansen, maar Hans Bekkernens wist zijn doel met rust te verde digen. Die rust deed het elftal goed en de ploeg nam langza merhand het initiatief over. De lat stond tweemaal een treffer in de weg, maar uiteindelijk werd het via Remon Jager toch 1-0. In de tweede helft kwamen Jur- Holten - Als afsluiting van de zwemvierdaagse in zwembad Twenhaarsveld wordt vrijdag avond 23 augustus een estafette gezwommen voor teams be staande uit twee dames en twee heren. ZPC Twenhaarsveld wil een ou de traditie in ere herstellen en deze estafette een ludiek tintje geven. Welk ludiek tintje dat is, wordt nog even geheim gehou den. maar iedereen heeft een eerlijke kans de wisselbeker te winnen. Opgave is mogelijk tot donder dagavond 22 augustus bij A. Waakop Reijers. Helderman 2. Telefoon 0548-364298 met dui delijke vermelding van team naam, contactpersoon en tele foonnummer. drijven. Ammoniak wordt meestal vloeibaar opgeslagen wordt en is bij normale omge vingstemperatuur een gas. In het rapport staat dat de stof door mensen al herkend wordt bij een concentratie van circa 10 mg/m3. Ernstige irritatie treedt op bij een concentratie van on geveer 100 mg/m3. Ammoniak kan uit ccn installa- verbetering gecombineerd met conditietraining), Streetdance, CaYoRobics (een mix van aero bic. yoga. stretching en callane tics), seniorengymnastiek. Blijf fit, recreatief volleybal en Bewe- rian Paalman en Youri Noorlan- der in het veld. De omzettingen leken niet goed uit te pakken omdat Orderbos via een straf schop op 1-1 kwam. Hierna pakte Blauw Wit het goed op en met name de snel heid was een geducht wapen. Dirk Jan Beldman scoorde twee maal, nadat Jurrian Paalman bij zijn debuut meteen voor 2-1 zorgde. Vooral de 4-1 van Dirk Jan was fraai. De lob over de doelman van de gasten kreeg de handen op elkaar van het publiek. Op de linkerkant maakte ook Arnoud Beldman een goede indruk. De jonge spelers gaven hun visi tekaartje af, of zij een vaste plaats in de selectie kunnen af dwingen zal in de komende wedstrijden duidelijk worden. Dinsdagavond 13 augustus was Sc, Markelo een heel andere te genstander. De zondag tweede klasser die vorig jaar de titel wist te behalen in de derde klas se, speelde vanaf het begin een gedegen wedstrijd waar Blauw tie stromen als gevolg van een lek. In dat geval zal, volgens het rapport, een deel van de stof vrijwel direct verdampen; het resterende deel gaat een plas op de vloer vormen. Uit deze am- moniakplas zal de ammoniak verder verdampen, eerst snel en daarna langzamer. De verdam pende ammoniak wordt door de wind in de omgeving verspreid. gen voor Ouderen. Het volledige overzicht van de sportieve mogelijkheden binnen SV Bato wordt gegeven in de jaarlijkse informatieklapper. Voor alle sporten staan in de klapper de lestijden, de zaal en de contributie vermeld. Wie geen klapper heeft ontvangen kan deze afhalen bij de vice- voorzitter Joop Wissink aan de Keizersweg 20 (telefoon 0548 - 364232). Wit het vooral in het eerste half uur moeilijk mee had. Markelo wist door een hogere hande lingssnelheid Blauw Wit op ei gen helft terug te dringen. Veel kansen kreeg de ploeg uit Mar kelo echter niet. ondanks het overwicht. Een keer moest doel man Hans Bekkernens ingrijpen om een treffer te voorkomen, maar in de 21 ste minuut was ook hij kansloos na een mooie aan val van Markelo: 0-1. Blauw Wit probeerde wat terug te doen, maar moest ook toezien dat de Markelose verdediging de zaak goed onder controle had. Blauw Wit scoorde uit een vrije trap toch de 1-1 wat tevens de ruststand betekende. In de rust bleek dat trainer Jan Ligtenberg van Markelo totaal niet tevreden was met het ver toonde spel. Trainer en ploeg waren op voorhand uitgegaan van een ruime overwinning en een hoge score. In de eerste 35 minuten na rust liet de ploeg van Dick Brands zien dat een hoge score voor Markelo ook totaal onterecht Waait het hard, dan wordt ook de ammoniak snel verdund waardoor het gevaar ook snel af neemt. Ook de aanwezigheid van hoge gebouwen zorgt ervoor dat snelle verdunning plaats vindt. Ammoniak is een gas dat lichter is dan lucht en stijgt op; dat effect zorgt ervoor dat de concentratie op de grond snel la ger wordt. TNO geeft aan dat de kans dat een grote hoeveelheid ammo niak uitstroomt waardoor om wonenden ernstig schade kun nen ondervinden, heel klein is. Aan de hand van vergelijkingen met onder meer vliegreizen, werk en ziektes wordt dat in het rapport uitgelegd. Plattegrond)es rond de drie Hol tense bedrijven geven het plaats gebonden risico aan. Daaruit blijkt dat de kans op doden in de woonomgeving maximaal onge veer eenmaal per 100 miljoen zou zijn. Blauw Wit draaide de rollen om en bepaalde het spel. Met Arnoud Beldman. Youri Noorlander. Gert Jan Prins en Maarten Kruimelaar als veel be lovende talenten zocht de ploeg de aanval en kreeg de ploeg ook fraaie kansen om de score naar een voorsprong om te buigen. De ploeg had drie uitgelezen mogelijkheden om te scoren, maar de afwerking vergt nog de nodige aandacht. De Blauw-Wit-aanhang was echter tevreden met het vertoon de spel dat veel vertrouwen voor de toekomst geeft. De jongelin gen maakten echter ook kennis met het feit dat als je zelf niet scoort de tegenstander dit wel doet: 1-2. Dat het tot slot nog 1- 3 werd, was te wijten aan een onoplettendheid van een van de Blauw-Wit-jongelingen. Een foute terugspeelbal bepaalde de eindstand op 1-3. Markelo won vooral op basis van een veel sterker eerste half uur. Blauw Wit kijkt tevreden terug op twee totaal verschillende oefenwed- jaar bedraagt. De overheid heeft in haar regels bepaald dat dit plaatsgebonden risico op de plaatsen waar woningen, zieken huizen en scholen staan maxi maal eenmaal per miljoen jaar dodelijke slachtoffers mogen vallen. TNO constateert dat het risico van de afzonderlijke am- moniakkoelinstallaties ongeveer honderd maal kleiner is dan toe gestaan. Komt er een ammo niakgaswolk vrij in een woon omgeving dan raadt het TNO binnen te blijven en ramen en deuren sluiten. Kieren kunnen worden afgedekt met natte doe ken omdat ammoniak goed op lost in water. Belangstellenden kunnen de risicoanalyse en de populaire versie daarvan tot en met 13 september 2002 voor een periode van vier weken in zien bij de Publiekshal ie van de sec tor Ruimte, kamer 201 in het ge meentehuis in Rijssen. strijden, waarin de jeugdige ta lenten goed op de been bleven. Blauw Wit speelt zaterdag de derde oefenwedstrijd. Opnieuw thuis op 't Vletgoor. Tegen stan der is dan EZC'. Deze ploeg maakte de afgelopen twee sei zoenen een vrije val door. Dit team degradeerde tweemaal. Blauw Wit kan de goede lijn dan doortrekken door naast goed spel ook aan de score te denken. Blauw Wit 2 speelt vanaf 12.30 uur ook thuis. Tegenstander is dan Den Ham 3. Den Ham was in het verleden al vaak een te genstander uit de competitie. Een goede ploeg waar Blauw Wit het altijd moeilijk tegen had. Blauw Wit speelt dinsdag 20 au gustus de eerste bekerwedstrijd. In Goor wordt dan gespeeld te gen de ploeg in opbouw van Twenthe. Deze zondag derde klasser zal naar alle waarschijn lijkheid de moeilijkste tegen stander in de poule zijn. maar ook Rietvogels en TVV. En schede zullen lastig te bestrijden zijn. De wedstrijd in Goor begint om 18.30 uur. Holten - Op de Holterberg wor den de laatste jaren op steeds meer plaatsen orchideeën ge zien. Medewerkers van Natuur- diorama Holterberg merkten op dat dit jaar de toename van een bepaalde soort, de Wespenor chis, zelfs spectaculair is. Deze orchidee met zijn purper en bruinroze bloemen, die door wespen en bijen wordt bestoven, groeit vooral onder eiken en beuken. De 30 tot 90 centimeter grote meerjarige plant heeft op vallend brede eironde bladeren. Orchideeën zijn kritische plan ten die bijzondere eisen stellen aan bodem en grondwater. Om te kunnen groeien heeft een or chidee een bepaalde schimmel in de grond nodig. Alle inheem se orchideeën, dus ook de Wes penorchis, zijn beschermd. Belangstellenden die een kijkje willen nemen kunnen voor meer informatie terecht bij het Na- tuurdiorama op de Holterberg, telefoon: 0548-361979. Bathmen - Bij de familie Schon- eveld aan de Oxersteeg 20-22 in Bathmen wordt zondag 18 au gustus van 14.00 tot 16.00 uur een demonstratie paardenwerk- tuigen gehouden. Graan maaien met aflegappa- raat, graan maaien met zelfbin- dcr getrokken door drie paarden, hooi schudden op diverse ma nieren. graan halen met oude oogstwagen, dorsen met dors vlegel en diverse andere werk zaamheden. Tevens is te zien hoe men vroeger zware boom stammen op de wagen trok. Voor diegenen die zelf eens de zicht of dorsvlegel willen hante ren is er volop de mogelijkheid. Bij slecht weer gaat de demon stratie niet door. Bij twijfel kan worden gebeld met 0570- 541367. Blauw Wit Zaterdag 17 augustus Blauw Wit 1 - EZC '84 1. 14.30 uur: Blauw Wit 2 - Den Ham 3. 12.30 uur; Excelsior '10 - Blauw Wit 3, 12.45 uur (vertrek 11.45 uur): Blauw Wit 5 - Excelsior '31 14, 14.30 uur; Blauw Wit Al - Victoria '28 14, 14.30 uur; Vic toria '28 B2 - Blauw Wit BI, 13.00 uur (vertrek 11.30 uur); Blauw Wit Cl - Victoria '28 C2, 11.30 uur: Blauw Wit D3 - Quick '20 D9, 10.30 uur. Dinsdag 20 augustus Bekerwedstrijd: Twenthe Goor 1 - Blauw Wit 1, 18.30 uur (ver trek 17.15 uur). Woensdag 21 augustus WWNA/ HOZA Al - Blauw Wit 1. 19.00 uur (vertrek 17.45 uur): Blauw Wit BI - WWNA, HOZA BI, 19.00 uur; Quick '20 D10 - Blauw Wit D2. 19.00 uur (vertrek 17.45 uur). SV Holten Donderdag 15 augustus Nieuw-Heeten 2 - Holten 2, 19.00 uur. Zaterdag 17 augustus Markelo Al - Holten Al, 14.00 uur; Holten BI - Markelo BI, 14.00 uur: Markelo Cl - Holten Cl. 14.00 uur (vertrek 13.00 uur); Holten Dl - ABS Dl. 11.00 uur: Holten El - Holten E2. 10.00 uur: Holten E3 - Hol ten E4, 10.00 uur; F-jeugd on derling, 11.00 uur. Zondag 18 augustus Overwetering 1 - Holten 1 11.00 uur: Overwetering 2 - Holten 2, 11.00 uur; Wijhe 3 - Holten 3, 10.00 uur; Haarle 5 - Holten 4, 10.00 uur; Nieuw- Heeten 3 - Holten 5. 10.00 uur: Omhoog 7 - Holten 7, 9.00 uur; Heeten 5 - Holten 8, 10.00 uur: Marienheem 6 - Holten 9, 11.30 uur. Maandag 19 augustus Holten Al - Sp. Daarle Al. 19.00 uur. Dinsdag 20 augustus Excelsior - Holten 2, 18.30 uur; Haarle 3 - Holten 1, 19.00 uur: Eefde 2 - Holten 3, 19.00 uur. Zaterdag 24 augustus Rijssen V zat 1 - Holten 1, o.m. Zondag 25 augustus Witkampers met alle senioren elftallen. Dinsdag 27 augustus Holten 2 - SVZW, 18.30 uur; SDOL2- Holten 3, 19.00 uur. Donderdag 29 augustus Holten - Daarle, 18.30 uur. Zaterdag 31 augustus Enter V - Holten 2, o.m. Zondag 1 september Holten - Nieuw-Heeten, o.m: Holten 3 - Markelo 3. 10.00 uur: Holten 4 - Markelo 4, 10.00 uur; Markelo 5 - Holten 5. 10.00 uur; Markelo 6 - Holten 7, 10.45 uur: Holten 6 - Markelo 7, 10.45 uur: Holten 8 - Lemelerveld 8. 10.00 uur: Markelo 8 - Holten 9, 10.45 uur. Blauw Wit tegen Sc. Markelo. Foto: Johan Bolink)

Holtens Nieuwsblad | 2002 | | pagina 5