Juni was warm met Kleurwedstrijd Fietswereld normale neerslag 'We willen veel meer gaan doen aan educatie' Twents brunchen bij zuivelboerderij Effink Contactgeziimen gezocht voor hulp aan Roemenië 'Nieuwe' conservator Rijssens Museum aan het woord Zomerfietstocht MAC over mooie fietspaden Consumenten in Twente praten mee over OV Uitslag Bergruitertjes TextielOOl in Nijverdal Hoeden maken met Cathrien DONDERDAG I JULI 2002 HOLTENS NIEUWSBLAD Met in Holten een gemiddelde temperatuur van 17.5 graden en in Espelo 17.2 graden en De Bilt 16.5 graden, tegen een langjarig gemiddelde van 15.2 graden, was juni warmer dan normaal. Opvallend was het sterk wisse lende karakter van het weer waarbij een langere periode met stabiel zomers weer ontbrak. Vaak lag de temperatuur wel op een aangenaam niveau. Het aan tal warme dagen bedroeg in Hol ten tweeëntwintig tegen normaal twaalf warme dagen. Dat is voor juni het grootste aan tal warme dagen in tien jaar. We moeten teruggaan tot 1992 voor de laatste bijzondere warme ro- zenmaand, zoals juni ook wel wordt genoemd. Holten noteer de er toen vierentwintig warme dagen. Het aantal zomerse dagen kwam uit op vijf in Holten tegen vier normaal. Op 17 en 18 juni steeg de temperatuur in Holten tot 31.2 graden, respectievelijk 34.4 graden, Espelo 31.3 graden. Op 18 juni 34.1 graden. Dit was tevens de hoogste temperatuur van de maand. Dit is voor juni uitzonderlijk. De nacht van 17 en 18 juni ver liep uitzonderlijk warm in Hol ten en omgeving. Het kwik daal de niet onder de 20.0 graden. Holten noteerde 21.1 graden, Espelo 20.6 graden, een zeld zaamheid voor de tijd van het jaar. Een schril contrast met de och tend van 1 juni toen de vliegba sis Twenthe 1.3 graden noteerde en het vlak boven de aardopper vlakte tot vorst kwam. Hevige onweersbuien leverden lokaal veel water op. Op 4 juni trok een actief on- Holten - Door de invoering van de Wet Personenvervoer (januari 2001) is de overheid verplicht een adviesorgaan in het leven te roepen. Dit ad viesorgaan behartigt de belan gen van de consumenten voor net openbaar vervoer. Vertegenwoordigers van con sumentenorganisaties hebben daarmee een wettelijke basis om invloed uit te oefenen op het functioneren van het open baar vervoer. Op 18 juni hebben portefeuil lehouder Koetje namens de Regio en de consumentenor ganisaties verenigd in het RO COV Twente een convenant ondertekend waarin het ad viesrecht is geregeld. Voor de regio Twente is een Regionaal Overleg Consu mentenbelangen Openbaar Vervoer (ROCOV Twente) ingesteld. Dit overleg- en ad viesorgaan, geïnitieerd door de Regio Twente, is samenge steld uit de volgende belan genorganisaties: Rover (reizi gers in het openbaar vervoer), Sentrum (ouderen), Arcon (gehandicapten), Alma (reizi gersvereniging Almelo-Ma- riënberg) en Jongerenraad Overijssel (jongeren). Het doel van ROCOV Twente is de belangen behartigen van alle reizigers in het openbaar vervoer in Twente. Zij voeren hierover overleg met de Regio Twente en de betreffende ver voersorganisaties. Daarnaast geeft ROCOV gevraagd en ongevraagd advies over zaken die belangrijk zijn voor open baar vervoerreizigers in de re gio Twente. Dit overleg moet onder voor zitterschap van mevrouw F. van de Woord, voormalig wet houder van Bome, uitgroeien tot een consumentenplatform, dat voor alle inwoners van de vijftien Twentse gemeenten herkenbaar en bereikbaar is. De Regio Twente is verant woordelijk voor het reilen en zeilen van het openbaar ver voer binnen haar regio. Zij verstrekt concessies aan ver voersbedrijven voor het uit voeren van vervoersdiensten in de regio. Via het ROCOV kunnen con- sumenteh invloed uitoefenen op de concessieverlening, de dienstregeling, de tarieven, overstapmogelijkheden, aan sluitingen en andere onder werpen waar de reiziger in het openbaar vervoer belang bij heeft. Consumenten van het open baar vervoer kunnen met op en aanmerkingen terecht bij ROCOV Twente, postbus 1400, 7500 BK Enschede. Voor dringende zaken kan worden gebeld naar telefoon nummer 053-4876679. weerscomplex over het zuiden westen van het land. Plaatselijk viel ruim 30.0 mm neerslag. 20 juni was met 15.0 mm in de Beuseberg en Dijkerhoek en over het hele land een zeer natte dag. Vooral in het zuidoosten ging de regen in de vroege ochtend ver gezeld van zwaar onweer. In to taal leverde de maand echter een vrijwel normale hoeveelheid neerslag op. Hier komen de ge tallen; Espelo noteerde 75.8 mm. Holten 75.4 mm, Dijker- hoek 71.0 mm, Beuseberg 80.5 mm, en tot slot De Bilt 85.0 mm tegen normaal 72.0 mm. Onweer kwam op vier dagen voor. Gemiddeld over Neder land scheen de zon deze maand 198 uren tegen een langjarig ge middelde van 192 uren. In De Bilt werden 194 uren zon geregistreerd terwijl de zon daar normaal 187 uren schijnt. Zonloze dagen kwamen er deze maand in Holten niet voor; nor maal zien we de zon op drie da gen niet. 1,2, 17 en 24 juni wa ren landelijk bezien zeer zonni ge dagen met iedere dag 13 uren zon of meer. Ook elders in Europa is de zo mer warm begonnen. In het zui den van Duitsland was juni vier graden warmer dan normaal en ook in de landen rond de Mid dellandse zee was het uitzonder lijk warm. Weerman, Freddie Paalman Markelo - Zuivelboerderij Effink, gelegen aan de Stokku- mervlierweg 6 in Markelo, houdt op zondagmorgens 21 en 28 juli en 4 en 11 augustus van 11.00 - 13.00 uur Brunchen op de Boerderij. Deze brunch bestaat uit een lo pend buffet. Men kan kennis maken met de culinaire produc ten uit Twente. Het buffet bestaat uit verschil lende soorten brood met als be leg Twentse ham, nagelholt vlees, Twentse aardbeienjam en boerenkaas. Daarnaast is er een soep, Effink's Boerensalade, ge bakken ei met spekjes, pannen koeken voor kinderen en maar Holten - Al meer dan tien jaar fungeert de Stichting Deventer- Roemenië onder meer als inter mediair voor Nederlandse gezin nen en htm Roemeense contact gezinnen. Deze projectgroep contactgezinnen van de stichting zorgt ervoor dat door een-op een-acties hulp geboden kan worden aan Roemeense gezin nen. De projectgroep is in het verle den begonnen met pakketten- transporten. In verband met steeds strengere eisen aan de grens, werd het onmogelijk deze vorm van hulp door te zetten. In januari van dit jaar heeft de stichting een nieuwe groep vrij willigers bereid gevonden de projectgroep contactgezinnen opnieuw in te vullen. Hier is uitgekomen dat de goe deren in Roemenië aangeschaft zijn en de pakketten daar zijn sa mengesteld. De Nederlandse ge- Holten - Vanwege de opening van tweewielerzaak Fietswereld aan de Laren- seweg, werd een kleurwedstrijd gehouden. Uit de inzendingen zijn zes kleur- De winnaars zijn: Stijn Uijen, 7 jaar; Marloes Lammertink. 8 jaar; Eva Schuppert. 4 jaar;-Nick Schoolkate, 10 jaar; Danique Megelink, 6 jaar; Nicky Hutten, 3 jaar (niet op de foto). ook volwassen mogen hier na tuurlijk van smullen en heerlijke boerenzuivel als toetje. Om het geheel compleet te ma ken voor de gezellige en ont spannen sfeer is er harmonica- muziek aanwezig. Men kan tij dens het brunchen kennis op doen van de agrarische sector op het overdekt educatief terras. Na de brunch kan men een heerlijke fiets- of wandeltocht maken vanaf de zuivelboerderij in Hof van Twente. Op de zuivelboer derij zijn verschillende fiets- en wandelroutes aanwezig en kan men een fiets of tandem huren. Kaarten kan men kopen bij de VVV in Holten. Drs. M.J.P. (Marion) Bouwens werkt inmiddels ruim een half jaar als conservator bij het Rijs sens Museum. Ze werkte eerst in het Stadsmuseum in Doetin- chem. Op het internet zag ze een vacature voor een conservator in Rijssen en ze solliciteerde. „De eerste keer dat ik hier kwam kon ik het museum moeilijk vinden. Maar zoals je hier naar toe komt over de Kasteellaan, zo landelijk ook, schitterend is dat." Wat doet een conservator? „Van alles. Dat hangt heel erg van het museum en de situatie af. Je bent een soort duizend poot. Maar in elk geval de col lectie beheren en onderhouden. Wat dat onderhoud betreft, je moet er vooral niet te veel aan willen doen. Je moet als conser vator proberen de dingen zoveel mogelijk in hun oorspronkelijke staat te bewaren, te conserveren zonder teveel in te grijpen. De conservator moet ervoor zorgen dat de collectie onder goede condities bewaard wordt. Verder houd ik mij bezig met het begeleiden van de wisselten toonstelling, het aansturen van vrijwilligers. Vrijwilligers zijn onmisbaar en hard nodig. We zoeken bijvoorbeeld nog iemand die een deel van de collectie ad ministratie op zich wil nemen." Hoe ver is het met het Tweede Bouwhuis? „Op dit moment zijn we volop bezig met het ontwerpen van de inrichting. Eerst de keuken, de balie, de verlichting. Daarna komt de museale inrichting. Een expositie over de jute-induslrie wordt er in ondergebracht. Pret- Marion Bouwens werkt inmiddels ruim een halfjaar als conservator bij he^Rijssens Museum. 'De brandweercollectie is uniek voor Neder land.' (Foto: Harrie Broeze) tig is datje, als je in een museum werkt, ook het eigene van een plaats leert kennen. Dan zie je hoeveel invloed de jute-industrie op Rijssen gehad heeft. In het Brandweermuseum komt zowel een vaste expositie als een wisseltentoonstelling. De bedoe ling is dat het een mooie, effect volle tentoonstelling wordt, maar dat kost best tijd èn geld. De collectie is uniek voor Ne derland. Met het Brandweermu seum hopen we een hele brede zinnen konden 25 euro per pak ket overmaken voor hun Roem eense gezin. In juni zijn 780 tas sen met boodschappen uitge reikt. De directe relatie tussen de Nederlandse en Roemeense ge zinnen is blijven bestaan. Verschillende Nederlandse ge zinnen zijn echter gestopt met het bieden van hulp, wat bete kent dat deze Roemeense gezin nen geen pakket meer hebben ontvangen. Om ook hun weer een pakket te kunnen bezorgen zijn zij geholpen met een Neder lands contactgezin. In november zal de actie weer plaatsvinden en hoe meer Nederlandse gezinnen bereidt zijn hieraan deel te ne men, hoe meer Roemeense ge zinnen een pakket ontvangen. Wie een gezin wil helpen kan contact opnemen met Peter Groot 055-5422453 of Johan van Diepen 0570-522588 of een e-mailbericht sturen naar: con- tactgezinnen@hotmai 1 .com. Holten - In de regio werden door leden van PC de Bergrui tertjes prijzen gewonnen. Tij dens de Rijssense Paardenda gen vielen vijf dressuurrijders in de prijzen, Carin Paalman werd met Romadour eerste in de LI, Angela van Lies deed hetzelfde met El Fuego in de L2. Angela Snippe werd tweede met Lady in de LI. Peter Tij- haar haalde met Kadanza ook een tweede prijs binnen in de LI. Laura Tij haar werd met Saskia tweede in de M2. In Vriezen veen traden weer een flink aantal Bergruitertjes aan. Helena van Lies werd eerste met Fuego in het B-springen. Zus Angela behaalde een eer ste prijs in het L-springen en een eerste prijs in de L2-dres- suur. Elsbeth Deijk behaalde met Delilah een eerste prijs in het L-springen. Michelle Wil- lemsen behaalde een vijfde prijs met Shadow. Carin Paalman en Romadour behaalden een derde prijs En Angela Snippe ging met twee prijzen naar huis, zij werd tweede en vijfde in de Ll- dressuur. Bathmen leverde prijzen op voor Angela van Lies, zij werd tweemaal eerste met El Fuego. Helena van Lies behaalde in het klassieke parcours een eerste prijs met El Fuego. Karin Paalman werd met Romadour derde in de LI-dressuur en Angela Snippe behaalde met Lady ook een derde prijs in de LI- dressuur. Peter Tijhaar behaal de met Kadanza een vierde prijs. doelgroep te trekken, van jeugd tot specialisten." Wanneer is het Tweede Bouw huis publieksklaar? „We verwachten dat het dit jaar opengaat. Bezoekers kunnen hier dan iets drinken en mis schien blijven ze dan wat langer in deze omgeving. Ze kunnen naar de Pelmolen, de kinder boerderij, het park. Ik zou graag willen dat bezoekers in deze buurt meer tijd besteden, geen uurtje, maar een dag of een dag deel." Gaat het museum de bewegwij zering verbeteren? „Als straks het Brandweermuse um klaar is, moeten de borden toch aangepast worden, en dan kan ook bekeken worden waar de bewegwijzering naar de mu sea verbeterd kan worden. Maar dat gebeurt dan in overleg met onder andere de gemeente." Wat vindt u van de collectie van het Rijssens Museum? „Heel gevarieerd en groot. Er is hier veel te zien. Daar zitten bij zondere dingen tussen zoals de collectie van Heel, waarvan hier een deel staat. Die zilveren mi niaturen zijn heel mooi, maar je moet er wel goed naar kijken en niet klakkeloos langs lopen." Welk deel van de collectie spreekt uzelf aan „Het boeketje bij de trap vind ik zelf heel bijzonder: het is een heel fijn werkstukje, waarschijn lijk een ingelijste herinnering aan iemand, gemaakt van haar. Het is heel kunstig, iets tussen kunst en volksvlijt in en het hoort bij de memorabilia." Hoe is het bezoekersaantal? „Er komen per jaar ruim 4.000 bezoekers. Het bezoekersaantal is redelijk stabiel. We streven naar meer bezoekers, we willen meer gaan doen aan educatie en het optimaliseren van de presen tatie in de havezate zelf. Maar dat kan pas nadat het Tweede Bouwhuis klaar is, dan kun je een tijdlang intensief met het museum zelf bezig gaan. Je bent er nu ook wel mee bezig natuur lijk, want de alledaagse zaken gaan gewoon door, zoals het on derhoud, het klimaat en de schenkingen die binnen komen. We zijn nu bijvoorbeeld bezig met het verkrijgen van de muse umregistratie, waarvoor onder andere de collectie beschreven wordt op zodanige wijze, dat er onderzoek naar gedaan kan wor den. Daarvoor dien je ook het beleid voor de komende jaren aan te geven. Het is een soort keurmerk, waarmee je opgeno men wordt in het register van er kende musea in Nederland. Op name in dat register zou een be langrijke stap vooruit zijn." Holten - MAC de Holterberg houdt zondag 21 juli een fiets tocht. Het is een tocht (met rou tebeschrijving) voor iedereen, jong en oud, zowel voor leden als niet-leden. De route gaat over rustige en goed berijdbare binnenwegen, mooie fietspaden en een enkel (goed berijdbaar) zandpad. Een aantrekkelijke rit van ruim 40 kilometer. De tocht gaat dit jaar in westelijke richting. Via Neerdorp gaat het naar Hei huizen waar na zo'n 10 kilome ter de koffie klaar staat. Vervol gens gaat de route door Espelo en Okkenbroek naar Lettele waar na ruim 20 kilometer een broodje gezond wordt aangebo den. Dan gaat het naar Lettele en langs Bathmen naar Dijkerhoek terug naar 't Stuurhuus. Er kan worden gestart tussen 10.30 en 13.00 uur vanaf het MAC-club- huis 't Stuurhuus. Beuseberger- weg 37 te Holten (telefoon 0548-364716), waar ook de fi nish is. Het inschrijfgeld be draagt 3 euro. Inlichtingen: Ap Vukkink. tele foon 0548 - 361298 of Marinus Krikkink. telefoon 0548 - 361068. Website: www.macde- holterberg.nl. Programma Stof tot Kijken tot en met 17 augustus Grote historische tentoonstelling en fraaie kunstexpositie in de Batteurzaal te Nijverdal. U treft het deze zomer. Van 7 juni tot en met 17 augustus vindt er in ons dorp namelijk een bijzondere expositie plaats. Een expositie die deel uitmaakt van de grote kunstmanifestatie TextielOOl De expositie vindt plaats in de Batteurzaal aan de G. van der Muelenweg te Nijverdal. Dit ge bouw ligt direct achter het Poli tiebureau aan de Grotestraat. Deze locatie zal u verrassen. De expositieruimte was van oor sprong namelijk een gigantische oude fabriekshal, die op prachti ge wijze opnieuw is ingericht. De hal is ingedeeld in verschil lende ruimtes, met elk zijn eigen onderwerp. Historische tentoonstelling met twee verhaallijnen U komt binnen bijde uitgebreide historische tentoonstelling. De bijzondere ontstaansgeschiede nis van Nijverdal wordt daarin uit de doeken gedaan. Door de komst van de textielindustrie, zo'n anderhalve eeuw geleden, werd het dorp min of meer uit de grond gestampt. Aan de hand van twee verhaallijnen krijgt u hiervan een overzicht. De eerste lijn volgt de ontwikkeling van de textielindustrie. U krijgt een j overzicht van alle ontwikkelin gen die zich binnen deze bedrijf stak hebben voltrokken. Van het werken met een handweefge- j touw in de 19e eeuw tot en met de hypermoderne technologieën van vandaag de dag. De tweede i lijn volgt het dagelijks leven van de arbeiders. U komt te weten hoe hun werkdag er uitzag, waar ze woonden en hoe ze omgingen met arbeidsconflicten. Kunsttentoonstelling Nadat u de I historische tentoonstelling hebt bekeken, kunt u uw hart ophalen j bij de naastgelegen kunstvoor stelling. In de kunstzaal geven de acht deelnemende kunste- naars aan de manifestatie Tex- tielOOl acte de precens. Iedere j. kunstenaar heeft zijn eigen ruimte waarin een overzicht:,1 wordt gegeven van zijn of haar werk. Natuurlijk vind u hier ook de nodige achtergrondinformatie bij de zes monumentale kunst- werken die u in het kader van TextielOOl in Nijverdal kunt be wonderen. Even op adem komen Misschien j; hebt u vervolgens behoefte omi alle indrukken die u hebt opge-l daan even rustig te laten bezin ken. Dat kan in de gezellige bar. Hier kunt u uitblazen met eenr drankje. Dit geeft u bovendien de gelegenheid om op uw gemak het interessante activiteitenpro gramma te bekijken. Gekoppeld aan de manifestatie is er deze zomer in Nijverdal immers vanj alles te beleven. Er is veel te doen in Nijverdal Zo kunt u vanuit de Batteurzaal) op gezette tijden rondleidingen op de fiets maken langs de kunstwerken in Nijverdal. Een gids begeleidt u daarbij en geeft! deskundige uitleg. U kunt met: uw eigen fiets komen, of een! fiets huren bij de Batteurzaal.! Ook worden er regelmatig lezin-| gen georganiseerd. Verder kunt u workshops volgen, films be kijken en concerten bezoeken. Voor de kinderen zijn er boven dien diverse doe-middagen. openingstijden De Batteurzaal is geopend van 7 juni tot en met 17 augustus 2002. De openingstij den zijn van dinsdag tot en met zondag van 13.00 tot 17.00 uur en op donderdagavond van 19.00 tot 21.00 uur. De entree bedraagt 1,50 euro, kinderen on der de 12 jaar hebben gratis toe gang. Seniorenkaarthouders en mensen met een museumjaar kaart betalen 1.00 euro. De Bat teurzaal vindt u achter het sta tion. Gratis parkeergelegenheid is in de nabije omgeving ruim schoots aanwezig. Wanneer; donderdag 18 juli van 10.30 - 17.00 uur. Waar: Ten Cate, van der Muelenweg 2. 7443 RE Nijverdal, in het Bat- teurlokaal. Op loopafstand van het station. Wat; Hoeden maken met vilt. Cursuskosten; 45 euro per cursist. Dit is inclusief het materiaal. Meenemen; Potlood, centimeter, mooie draadjes, ou de sjaaltjes om te verknippen, naaigerei, schort, 2 sponzen, plantenspuit, 2 oude handdoe ken, haaitehn. Tijdens de workshop beginnen we met een proeflap van wol tot vilt dit om het proces van het vilten te voelen. Daama gaan we aan weerskanten van een plastic mal wol uitleggen en versieren, daama gaan we vilten en vollen tot een baret of hoedvorm. De baret of hoed zal dan, door verder ovllen en stomen, pas send gemaakt worden. Wanneer er dan nog tijd over is, wordt de hoed of baret afgewerkt.

Holtens Nieuwsblad | 2002 | | pagina 5