JPfva^èsT kort nieuws Na veertien jaar afwezigheid OTTER TERUG IN OVERIJSSEL PROVINCIE WIL DUIDELIJKHEID OVER AKZO NOBEL /Afc verrassend veelzijdig HET WEER BEKENDMAKINGEN RTV Oost pakt groot uit op CSI Twente RTV Oost neemt nieuwe radiostudio's in gebruik /Qveri|ssels Nieuws E Provincie Overijssel. Postadres: Postbus 10078 8000 GB Zwolle Bezoekadres: Luttenberastroot 2 Zwolle tel: 038 425 25 25 fox: 038 425 26 50 e-moil: Postbus@orv-overiissel.nl internet: www.overiissel.nl Provincie Overijssel, Postadres: Postbus 10078 8000 GB Zwolle Bezoekadres: Luttenbergstraot 2 Zwolle tel: 038 425 25 25 fax: 038 425 26 50 e-mail: Postbus@prv-overijssel.nl internet: www.overijssel.nl i v^)veri|ssels Nieuws Op deze pagina vindt u onder meer uitge breide informatie over uw provincie Overijssel Convenant over handhaving van vuurwerkbranche I Rijssen - Een goede samenwerking en duidelijke regels zijn noodzakelijk bij de handhaving van vuurwerkbedrijven. Daarom heeft de provincie Overijssel deze maand samen met de gemeenten, de brandweer en justitie het 'Vuurwerkcon venant Overijssel 2002' ondertekend. De - provincie Overijssel is de eerste provincie die, op basis van het landelijke Vuurwerk- besluit, samen met de partners een conve nant opstelt. Het convenant bevat onder andere afspraken en procedures over de uitvoering van het Vuurwerkbesluit, ver gunningverlening, toezicht en handha ving. Hiermee wordt de handhaving geprofessionaliseerd. In het landelijke Vuurwerkbesluit is opgenomen dat de provincies een belangrijke rol moeten ver vullen in de coördinatie, stimulering, voortgangs- en kwaliteitsbewaking bij toe- zichtsactiviteitcn rond vuurwerk. Het con venant biedt volgens de provincie een goede waarborg voor daadwerkelijke samenwerking en het nakomen van afspraken. Vergadering Provinciale Staten in provinciehuis Zwolle - Op woensdag 26 juni komen de leden van Provinciale Staten bijeen om te vergaderen. Op de agenda staan verschil lende onderwerpen, waaronder de keuze voor renovatie van het provinciehuis. Daarnaast wordt de Perspectiefhota besproken. Deze nota geeft inzicht in de plannen van het College van Gedepu teerde Staten voor het komende jaar. Ook buigen Provinciale Staten zich over de toekenning van het ereburgerschap aan inwoners van de provincie. U bent van harte welkom om aanwezig te zijn bij de vergadering. Deze begint om 09.30 uur in het provinciehuis aan de Luttenbergstraat 2 te Zwolle. Iedere woensdag spreekuur Landstad Deventer Deventer - Landstad Deventer is vanaf de maand juni iedere woensdag tussen 10.00 uur en 16.00 uur te bezoeken in het Milieucentrum, Maatmanweg 3 te Deventer. Door de aanwezigheid in het Milieucentrum wordt het voor iedereen mogelijk van gedachten te wisselen over zijn of haar ideeën, suggesties en/of vra gen op het terrein van de relatie tussen stad en platteland. Medewerkers van het project Landstad Deventer staan u met raad en daad terzijde bij het realiseren van uw ideeën. Voor een afspraak kunt u bel len met het telefoonnummer 0570 65 73 13. Voor meer informatie kunt u ook kij ken op de website: www.landstad-deven- ter.nl. Letse kunst in Zwolle Zwolle - Gedeputeerde Staten verlenen het Stedelijk Museum Zwolle een extra subsidie van 9.075,60 voor de tentoon stelling waar werk van Letse kunstenaars te zien is. De Commissaris van de Konin gin in Overijssel, mr. Geert Jansen, opent de tentoonstelling op 8 augustus aan staande. Er is werk te zien van de beste kunstenaars die Letland in de vorige eeuw heeft voortgebracht. Het is voor het eerst dat een dergelijke expositie in West- Europa te bezichtigen is. De tentoonstel ling is over twee locaties in Zwolle te zien. Aan de Melkmarkt zijn de oudste kunst werken te zien. In de voormalige Stadshof aan de Blijmarkt wordt de hedendaagse kunst tentoongesteld en is een verkoopex- jpositie ingericht met het werk van heden- jdaagse Letse kunstenaars. U heeft vanaf 8 laugustus tot 30 september 2002 de moge lijkheid om de kunstwerken te bezichti gen. Steenwijk - De otter keert terug naar Nederland, naar Overijssel en Friesland om precies te zijn. Is dat reden tot vreugde? Ja want een otter in Overijsselse wateren, betekent dat het water van goede kwaliteit is en dus schoon. Gedeputeerde Jansen, portefeuillehouder Lan delijk Gebied en Water in Overijssel, legt uit wat de provincie de afgelopen veertien jaar heeft gedaan om de otter terug te krijgen. "De moerasgebieden in Noordwest-Overijssel en die in het aangrenzende Friesland, vormen het beste leefgebied voor een otter", vertelt Piet Jan sen. "Ik heb het dan over de Weerribben en de Wieden in Overijssel en de Rottige Meenthe in Friesland." Onderzoeken van de laatste tien jaar laten namelijk zien dat de waterbodems en vissen in dit gebied de minste verontreiniging bevatten. Desondanks is er nog veel werk verzet om niet alleen de waterkwaliteit voor de landbouw, de natuur en de recreatie te verbeteren, maar ook om het leefgebied voor de otter en andere kwetsbare diersoorten daadwerkelijk geschikt te maken. Gedeputeerde Jansen: "De riooloverstorten in het gebied hebben een flinke opknapbeurt gehad en de foto: Hugh Janstnan (Alterra) meeste woningen in dit kwetsbare gebied zijn nu aangesloten op de riolering. Dit voorkomt dat afvalwater in aparte tanks moet worden opgevan gen, met het risico dat het in de grond of het grondwater terecht komt. Ook zijn er op verschil lende locaties faunabuizen aangelegd. Deze buizen liggen onder provinciale wegen om de oversteek voor dieren te vergemakkelijken. En langs beschoeide kanalen zijn uittreedplaatsen gemaakt. Genoeg initiatieven dus om de leefomgeving voor mens en dier te optimaliseren en barrières weg te nemen. Niet alleen de otter profiteert van deze ver beteringen, maar het gehele ecosysteem." In het gebiedsgericht beleid, een samenwerkings verband dat de provincie Overijssel heeft met ver schillende partners en inwoners uit Noordwest- Overijssel, wordt ook veel aandacht besteed aan de ontwikkeling van nieuwe natuur. Zo wordt er bij voorbeeld gewerkt aan een verbinding tussen de Weerribben en de Rottige Meenthe in Friesland. "Via ondiep water, rietland en vochtig grasland kunnen otters, maar ook andere diersoorten in beide provincies voedsel zoeken. De ontwikkeling van natuur verbreedt hun leefomgeving dus aan zienlijk", meent de gedeputeerde. Letse en Russische otters Deze maand worden de eerste drie otters ingevlo gen vanuit Letland en Wït-Rusland. Ook worden twee otters uit Tjechië uitgezet. In deze streken bestaat namelijk nog een grote otterpopulatie en zijn er weinig genetische verschillen met de soort die ooit uit Overijssel verdween. De komende weken vindt er een onderzoek naar de gezondheid en fitheid van de dieren plaats, daarna nemen zij in juli de eerste duik in Overijssels water. In totaal worden ongeveer veertig otters uitgezet. In 1988 werd de laatste otter in Nederland gesignaleerd. Deze werd in Friesland overreden, waarmee de otterstand op nul kwam te staan. Sindsdien zijn het Ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visse rij, de betrokken provincies, gemeenten, water schappen en verschillende natuur- en milieu organisaties actief betrokken bij de terugkeer van de otter. Het grootste zoetwaterroofdier, dat ruim een meter lang kan worden, werd gemist als schakel in de natuur. Zijn afwezigheid gaf echter ook aan dat het niet goed ging met de kwaliteit van zijn leefge bied. Onvoldoende voedsel, slechte kwaliteit van de natuur, vervuiling en het verkeer waren debet aan zijn vertrek. "Door een goede samenwerking tussen de verschillende betrokken partijen hebben wij de knelpunten voor de otter weggenomen", meent gedeputeerde Jansen. "Nu moet blijken of de otter zich opnieuw 'thuis' gaat voelen in Overijssel." Droog en toch groeizaam Het voorjaar (de maanden maart, april en mei) was droog en groeizaam tegelijk. Zo op het oog een onmogelijke combinatie. Deze keer werd die combinatie echter wel mogelijk en wel door de zeer zachte en kleddernatte februarimaand, die aan het voorjaar vooraf ging. Zo viel in die laatste wintermaand bijvoorbeeld bij Adri ten Velde in Steenwijk meer regen dan in de hele lente bij elkaar. Die natte februari gaf de bodem als het ware een buffer aan vocht; een buffer waar de natuur in de relatief zonnige en warme maanden die volgden volledig van kon profiteren. Opvallend was overigens dat West-Overijssel droger weer heeft gehad dan de rest van de regio. Zo viel in IJsselmuiden bij weeramateur Gert Voerman maar 124 mm in het voorbije seizoen, terwijl Hans Rikhof in Enschede nog tot ruim 150 mm kwam. Ook dat laatste cijfer is overigens lager dan het langjarige (30-jarig) gemiddelde. West-Overijssel is vooral in het najaar en in de winter natter door het warme IJsselmeerwater. Dit effect doet zich in voorjaar en voorzo mer niet voor, vandaar. Ton ten Hove Ton ten Hove verzorgt dagelijks de weers verwachting op Radio Oost en TV Oost Zwolle - Het dagelijks provinciebestuur van Overijssel blijft streven naar een snelle verplaatsing van het 'chloorcluster' van akzo Nobel Hengelo naar Delfzijl. In afwachting van definitieve het besluit op landelijk niveau over verplaatsing, hebben Gedeputeerde Staten deze maand het voornemen uitgesproken om akzo middels een zogeheten revisievergunning een ingrijpende renovatie van de chlooropslag en de verladingsinstallatie op te leggen. Recent onderzoek wijst uit dat aan het opslaan en verladen van chloor extra eisen gesteld moeten worden. Met deze renovatie is een bedrag van 5 tot 7 miljoen euro gemoeid. De provincie Overijssel overlegt op korte termijn met minister Pronk van VROM over de verplaatsing. Na afronding van deze discussie wordt een definitief besluit genomen over de revisievergunning. Eerder dit jaar drong de provincie Overijssel al bij de Tweede Kamer aan op een snelle verplaatsing. Door de productie en verwerking van chloor zoveel mogelijk op één plaats te concentreren, wordt het transport per chloortrein en de hieraan verbonden veiligheidsrisico's geminimaliseerd. Door de vorming van een 'chloorcluster' in Delf zijl en een 'zoutcluster' in Hengelo kunnen bovendien de geplande economische ontwikkelin gen in zowel het noorden als het oosten van het land doorgang vinden. De provincie Overijssel gaat daarbij uit van een verplaatsing uiterlijk per 1 januari 2006. In de tussenliggende periode wil de provincie Overijssel de controle op het bedrijf ver der optimaliseren. Om de risico's te beperken op het emplacement van Hengelo wordt voorge schreven dat de chloorwagons pas in de avondu ren het bedrijfsterrein mogen verlaten. De provincie Overijssel wil daarnaast op korte ter mijn met het Ministerie van VROM bekijken op welke wijze de veiligheid rond het bedrijf in de tussenliggende periode het beste gewaarborgd kan worden. Hel grootse Overijsselse paardensporlevene- ment, CSI Twente, is dit jaar live te volgen bi] TV Oost. In het weekend van 6 en 7 juli wordt er in een coproductie met Studio Sport verslag gedaan van de finales van de 'European Team Trophy' en de 'Grote Prijs van Twente'. Liefhebbers van paardensport kunnen dat week end dus hun hart ophalen bij de omroep voor Overijssel, want het gaat bij CSI immers om een toptoernooi waar grote namen als Ludger Beerbaum aan verbonden zijn. De live-uitzendingen van CSI Twente bij TV Oost worden dit jaar mede mogelijk gemaakt door de Hengelose programmasponsor Deutsche Bank. Vooral paardensportliefhebbers die al eens een concours in de Bondsrepubliek hebben bezocht zal de naam bekend voorkomen. De grootste bank van Duitsland is daar namelijk al sinds jaar en dag hoofdsponsor van talloze paarden sportevenementen. Sommige concoursen wor den er zelfs volgens de 'Deutsche Bank-stan- daard' gesprongen. TV Oost zendt live uit vanaf CSI Twente in Geesteren op zaterdag 6 en zondag 7 juli tussen 17.00 en 18.00 uur. Op zaterdag ziet u de finale van de 'European Team Trophy' en op zondag de finale van de 'Grote Prijs van Twente'. Beide programma's worden daarna de hele avond om de twee uur herhaald tot 12.00 uur op zondag en tot 10.00 uur op maandag. In de hoofdvestiging van RTV Oost in Hengelo werd vrijdag 21 juni een aantal geheel ver nieuwde radiostudio's in gebruik genomen. De radiostudio's zijn nu geheel digitaal en voldoen qua techniek en vormgeving aan alle eisen van de moderne radiotijd. Twee maanden heeft de verbouwing geduurd, een periode waarin de pre sentatoren en technici van Radio Oost af en toe wat moesten improviseren, maar uiteindelijk viel het ongemak enorm mee. Aanvraag voor ontheffing Bij de onderhavige sectie van de eenheid Wegen en Kanalen van de provincie Overijssel is de volgende aanvraag voor een ontheffing ingediend. Sectie Midden: sectie Midden, Arkelstein 2, postbus 280,8100 AG Raalte, 0572 34 26 00. - De heer E. Boersma; Markeloseweg 7 te Holten; aanvraag wijzigen uitweg. De aanvraag ligt na publicatie van dit blad gedu rende 7 dagen ter inzage op het secretariaat van de betreffende sectie. Schriftelijke reacties kunnen gedurende die termijn worden ingediend. Verkeersmaatregelen provinciale wegen: Vaststelling inhaalverboden Bij hun besluit van 12 juni 2002, kenmerk WK/2002/944, hebben Gedeputeerde Staten van Overijssel wederom op een aantal provinciale weg gedeeltes buiten de bebouwde kom een inhaalver- bod vastgesteld Daarbij zullen een aantal wegen c.q. weggedeeltes worden ingericht volgens de uitgangspunten van Duurzaam Veilig (conform Handboek Wegontwerp wegen buiten de bebouwde kom). De hoofdrijbanen van de betreffende weggedeeltes worden voorzien van een rijstrookscheiding, welke bestaat uit een dubbele doorgetrokken streep in de as van de weg. Het betreft de navolgende provinciale weggedeel tes: a. N 343 Oldenzaal-Slagharen: van km 29,175 (Kloosterhaar) tot km 39,250 (Hardenberg); b. N 348 Deventer-Ommen: van km 47,250 tot km 48,300 (toekomstige omlegging Deventer); c. N 342 Hengelo-grens Duitsland: van km 57,890 (Hennie Kuiperviaduct) tot km 58,600; d. N 342 Hengelo-grens Duitsland: van km 59,800 (toekomstige rotonde Essenlaan) tot km 60,460 (toekomstige rotonde Denekamperstraat). N.B. Binnen 6 weken, ingaand op de dag na de datum van bekendmaking van genoemd besluit, kunnen belanghebbenden daartegen een bezwaar schrift indienen bij Gedeputeerde Staten van Over ijssel, team Juridische Zaken, Postbus 10078, 8000 GB Zwolle, 038 425 20 68. Het bezwaarschrift dient te worden ondertekend en bevat ten minste: a. de naam en het adres van de indiener; b. de dagtekening; c. een omschrijving van het besluit waartegen het bezwaar is gericht; d. de gronden van het bezwaar. Voor de behandeling van een bezwaarschrift bij de provincie Overijssel is geen griffierecht verschul digd. Voor nadere informatie of inlichtingen over de bezwaarschriftprocedure kunt u zich wenden tot de eenheid Wegen en Kanalen, sectie Infrabouw en - beheer te Zwolle, 038 425 16 18. Indien onverwijlde spoed dat vereist, is het mogelijk een voorlopige voorziening te vragen bij de President van de Sector Bestuursrecht van de Rechtbank te Zwolle, Postbus 10067,8000 GB Zwolle, 038 888 44 44. In dat geval is griffierecht verschuldigd. Voorwaarde is dat u een bezwaar schrift heeft ingediend. Natuurgebiedsplan/Beheersge biedsplan Vecht-Regge in voor ontwerp gereed Na de overige delen van de provincie Overijssel is nu ook voor het gebied Vecht-Regge een natuurgebiedsplan/beheersgebiedsplan in voor ontwerp klaar. De plannen voor het Natuurgebiedsplan/ Beheersgebiedsplan Vecht-Regge zijn inmiddels de verschillende deelgebiedscommissies behan deld en door Gedeputeerde Staten voor advies toegezonden aan de betrokken gemeenten, waterschappen en landinrichtingscommissies als mede aan de Provinciale Commissie Landelijk Gebied (PCLG). Zodra deze adviezen zijn ont vangen zullen Gedeputeerde Staten het plan in ontwerp vaststellen. Nadat het plan in ontwerp is vastgesteld door Gedeputeerde Staten start de inspraaktermijn van 4 weken. Gedurende deze termijn kan een ieder zijn of haar zienswijze op het plan indienen bij Gedeputeerde Staten. De verwachting is dat deze inspraaktermijn zal zijn van medio augustus tot medio september 2002. Daarna zullen Gede puteerde Staten, naar verwachting in oktober, het plan definitief vaststellen. Gedurende 6 weken heeft iedereen de mogelijkheid tegen de beslissing van Gedeputeerde Staten in beroep te gaan bij de Arrondissementsrechtbank. Het plan is gebaseerd op de Subsidieregeling Natuurbeheer en de Subsidieregeling Agrarisch Natuurbeheer. Het natuurgebiedsplan/beheers gebiedsplan is een uitwerking van het Beleids plan Natuur en Landschap Overijssel en het Gebiedsperspectief Vecht-Regge dat op 22 april 1999 door de deelnemende partijen is onderte kend. Het is een samenvoeging van eerdere beheersplannen Rbon en het begrenzingenplan Ruime Jas-gebied Vecht-Regge. Het plan betreft in totaal 1.500 ha beheersge bied en 2.334 ha natuur. De bestaande beheers gebieden (435 ha) en de Ruime Jas-gebieden Rbon Vecht-Regge (890 ha) en de Ruime Jas- weidevogels Hammerfiier worden in het plan opgenomen. Aan het plangebied Vecht-Regge zijn 175 ha beheersgebied toegevoegd vanwege de uitbreiding van het beheersgebied met delen van het winterbed. Voor delen wordt beheersge- 1E.P/M* CoHHKSfi.eiS OTTERS WAr BEN EWHOUÓlf^ME bied omgezet naar de categorie nieuwe natuur. Om kennis te nemen van het plan, kunt u één van de voorlichtingsdagen bezoeken. Deze wor den direct na de zomervakanties worden gehou den op vier locaties in het gebied. 14 augustus 2002: 09.30 uur in Restaurant Kappers te Hoonhorst en 13.30 uur in Hotel Restaurant Paping te Ommen. 15 augustus 2002: 09.30 uur in Restaurant Hancate te Hellendoom en 13.30 uurin Zalen centrum Mulder te Hardenberg. Na deze beide informatiedagen zullen er ook nog twee zogenoemde inloopdagen worden gehouden. Op deze dagen, 21 en 22 augustus 2002 kunt u op afspraak nog verdere informatie krijgen over het plan. Begin augustus zullen over deze voorlich tingsdagen en inloopdagen nadere bekend makingen worden geplaatst in de lokale bladen en in de huis-aan-huisbladen.

Holtens Nieuwsblad | 2002 | | pagina 11