Oudheidkamer Hooit'n krijgt nieuwe paspoppen 'Elk jaar probeer ik het wisselpunt te verbeteren' n Han Romp gaat met winst naar huis na fmalestrijd Finale Clubkampioenschap Biljarten Arie Jansen is verantwoordelijk voor kistjes op zwembad Touwtrekwedstrijden op terrein 't Vletgoor Holtense wielrenners bij Kampioenschap Rijssen Van Deinse Instituut wil Twentse taal vaste plaats geven in basisonderwijs Judowedstrijden in gymlokaal Gerrit Kwintenberg wint derde midfondvlucht Snorrewind Trofee Jan Manenschijn wint Roba Triatlon Voorspeelmiddag muziekvereniging Melkdiploma bij kinderboerderij Zomermarkt DONDERDAG 20 JUNI 2002 HOLTENS NIEUWSBLAD 5 Holten - In Café Bierlokal am Bahnhof werd zaterdag 15 juni de grote finale van het Clubkam pioenschap Biljarten 2002 ge houden. Voor de eindstrijd hadden zich dit jaar opnieuw vier deelnemers weten te plaatsen: Erik Jan Paal man (alias Jhonny), Tonnie Brands jr., Erik Paalman (beter bekend als Graads) en Han Romp. Dit illustere kwartet bil jarters moest in respectievelijke volgorde, liefst zo snel mogelijk, 41, 59, 69 en 34 caramboles zien te maken. In een sfeervolle am biance werd om iets na tweeën afgestotén met de partij tussen Erik Jan en Tonnie, de winnaar van vorig jaar. Tonnie boekte onder meer via een prachtige se rie van liefst 22 punten, een 0-4- overwinning. De tweede wed strijd ging tussen de andere twee finalisten, Erik en Han. In een bloedstollend gevecht trok Han uiteindelijk aan het langste eind (3-4), ondanks een sterke ople ving van Erik middels een mooie serie van 21 caramboles. De derde partij kon vooraf, vol gens vele insiders, wel eens van cruciaal belang gaan worden voor het verdere verloop van de finale. De twee topfavorieten Tonnie en Han maakten er dan ook een waar biljartspektakel van, waarbij de 3-4 winst op nieuw naar de koelbloedig ogen de Han ging. Erik Jan behaalde tegen Graads zijn eerste zege van de middag. Het werd namelijk 4-2 voor de Holten - Twaalf Holtense en zestien Rijssense wielrenners gaan vrijdag 21 juni de strijd aan om het Kampioenschap van Rijssen. In het centrum van Rijssen, nabij de Schild- kerk en het gemeentehuis, worden de renners om 18.15 uur weggeschoten door burge meester J.A.H. Lonink. De strijd om het Kampioen schap van Rijssen is een on derdeel van de Ronde van Rijssen. Om 18.15 uur starten de ren ners voor de 40 kilometer van het Kampioenschap van Rijs sen. Lonink geeft om 20.00 uur het startschot voor de Elite/ Neo- amateurs die een wedstrijd van 80 kilometer rijden. De route voert, evenals vorig jaar, door het centrum. Met als start- en finishpunt De Hagen, in de nabijheid van het Schild. Het parcours voert eerst langs het stadhuis, vervolgens links om de Elsenerstraat in, weer linksaf de Oranjestraat in, rechtsaf de Verlengde Oranje straat op, linksaf Lentfersweg, linksaf Schoolstraat, linksaf Graaf Ottostraat, de Kerk straat op en het rondje is com pleet. De route is 1200 meter lang en dat betekent dat elke categorie vele tientallen rondjes om het stadhuis fietst. Het publiek heeft gratis toegang tot dit evenement. Holten - Het Van Deinse Insti tuut, dat ook gesubsidieerd wordt door de gemeente Rijs- sen-Holten, wil de Twentse taal een vaste plaats geven in het basisonderwijs. Er is een plan ontwikkeld dat voorziet in een 'Twents kwarteerken' per week met als doel aan dacht en respect voor en het bevorderen van de Twentse taal. Dat vertelt streektaalcon sulent Bert Groothengel van het Van Deinse Instituut. Het Van Deinse Instituut wil hiervoor een kant en klare les senserie ontwikkelen voor alle groepen van de basisscholen. In de lessen wordt eerst een kort verhaaltje verteld, verder zijn er voor de leerkracht les suggesties. „Het onderdeel kan prima worden ingevuld in het reeds bestaande vak Omgevingskun- de. Het is niet noodzakelijk, dat de leerkracht zelf Twents spreekt, want bij de lessenserie wordt een CD bijgevoegd. Daarbij bestaat de mogelijk heid van het inzetten van vrij willigers." Groothengel merkt op dat in de vijftiger jaren en daarna het Twents uit de scho len werd verbannen. ,,Op straffe van 'de lat over de hand' werd met harde hand opgetre den tegen 'overtreders'. Onder het mom van 'slecht voor de ontwikkeling van het Neder lands' werd het ook in de huiselijke kring hoe langer hoe meer 'not done' om Twents te spreken. Met alle kwalijke gevolgen van dien: het Nederlands werd verkeerd aangeleerd. Bekende voorbeelden zijn: 'doe het raam even los', 'hij heeft een glip in zijn vinger' en 'ik ben de enigste die dit kan'." Groothengel denkt dat veel Twentenaren zich zijn gaan schamen voor hun eigen taal. „Ze vinden hun accent dom klinken en proberen met de Hollandifïcering mee te doen. Wat veel Twentenaren niet be seffen is, dat het Twents een veel oudere taal is dan het Ne derlands. Twents is een natuurtaal met prachtige uitdrukkingen, ge zegden en woorden. Daarentegen is het Nederlands een gemaakte taal afkomstig van een Hollands dialect." Hij erkent dat er de laatste ja ren veel ten positieve veran derd ten opzichte van de hou ding tegenover het Twents. „Toch blijven misverstanden hardnekkig bestaan. Het aan leren van Twents is absoluut niet schadelijk voor de ont wikkeling van de Nederlandse taal. Integendeel, in een in juni 2000 opgesteld manifest heb ben 150 taaldeskundigen aan gegeven, dat het aanleren van twee talen (bijvoorbeeld Ne derlands en Twents) zelfs gun stig is voor de taalontwikke ling. Kinderen die tweetalig worden opgevoed kunnen heel gemak kelijk een derde en zelfs vier de taal aanleren. De problematiek rond de streektalen is analoog aan die van Turkse en Marokkaanse kinderen. Ook hier geldt, indien de ou ders de Nederlandse taal ge brekkig beheersen kunnen zij het beste hun kinderen opvoe den in de moedertaal. De Ne derlandse taal wordt vanzelf aangeleerd via school en de media. Terug naar Twente: de Twen tenaar moet weer trots zijn op haar eigen taal. We moeten het lef hebben om voor onze eigen identiteit op te komen. In een wereld waar globalisering hand over hand toeneemt en waar de Nederlandse taal wordt bedreigd door de Angel saksische moeten wij de meer waarde van onze eigen Ne- dersaksische taal uitbuiten. Laten we beseffen, dat aan de overkant van de grens dezelf de taal wordt gesproken, zelfs tot diep in Duitsland. De taal zou hier een prima ins trument voor verbroedering/verzustering kunnen zijn. Voor het Twents is een aantal generaties verlo ren gegaan. Het wordt tijd voor een inhaalslag." In Rijssen is er inmiddels een beperkt aantal scholen dat werkt of gaat werken met de vorige dialectlessenuitgave van het Van Deinse Instituut. De overige scholen hebben toendertijd aangegeven er de tijd niet voor te hebben of niet geïnteresseerd te zijn. Wethouder H. ter Keurst van onderwijs deelt desgevraagd mee dat hij, gezien de eerdere discussies hierover en in ogen schouw nemend hoe lang hij toen met de dialcctlesscn heeft 'lopen leuren', het hem niet zinvol lijkt dit nogmaals te doen. „Eventuele info-pakketten geef ik natuurlijk door aan scholen, maar daar blijft het ook bij", aldus Ter Keurst. debutant van dit seizoen. De vol gende partij die op de rol stond, was die tussen Erik Jan en Han. Een vluchtige blik naar de eer dere uitslagen leerden de ken ners dat het behalen van drie punten door Han al voldoende zou zijn om zich voor de periode van minimaal één jaar clubkam pioen te mogen noemen. Jhonny voldeed aan zijn sportieve ver plichtingen en gaf meteen vol gas, maar Vrouwe Fortuna was deze middag nauwelijks aan z'n zijde te bewonderen. Han daar entegen speelde opnieuw heel solide, constant, oerdegelijk en eigenlijk vooral gewoon weer heel erg goed. Het werd daar door een regelmatige 0-4 zege voor Han, waarmee het doek voor alle overige finalisten de finitief was gevallen. Haarstraat - Voor de tweede keer worden zaterdag 22 juni de Open Clubkampioenschappen Judo Holten-Rij ssen gehouden. Aan de wedstrijden wordt deel genomen door de Holtense judo ka's van SV Bato, de Rijssense judoka's van Riessen Oonderuit en gastjudoka's uit de regio. De kampioenschappen vinden plaats in het gymnastieklokaal aan de Haarstraat te Holten. De wedstrijden beginnen om 9.00 uur en duren tot zo'n 12.30 uur. Holten - Oudheidkamer Hoolt'n heeft er een prachtige aanwinst bij: twee paspoppen om kleding (in het bezit van de oudheidka mer) op te exposeren. Voorzitter Jan Beumer van Oudheidkamer Hoolt'n heette in een speciale vergadering M. van Couwelaar en R. Houck van harte welkom. Voor hen was tijdens deze bij eenkomst in het oude gemeente huis van Holten, waar de exposi tieruimte van de oudheidkamer gevestigd is, een bijzondere taak weggelegd. Door een laken weg te trekken onthulden ze twee poppen, die staande de vergade ring Dieks en Janna werden ge doopt. Beumer gaf te kennen dat Oudheidkamer Hoolt'n bijzon der blij is met de nieuwe aan winst. Van Couwelaar en Houck verte genwoordigden de Stichting Verloting Opdrachten tot het la ten maken van een Kunstwerk. Deze stichting werd vorig jaar opgeheven. De stichting, die ruim veertig jaar bestaan heeft, was opgericht door het echtpaar Nagelhout. 'Omdat het echtpaar Nagelhout zo intens betrokken was bij de Holtense gemeen schap is het restant bedrag gege ven aan Oudheidkamer Hoolt'n, zodat er iets mee gedaan kon worden waar de Holtenaren ook elke dag naar kunnen kijken', al dus Van Couwelaar en Houck. En zo kreeg de Holtense oud heidkamer het mooie bedrag van 3.800 gulden. Daarvoor kon het bestuur van de oudheidkamer twee poppen aan schaffen. Geen etalagepoppen, (Foto: Johan Bolink) maar handgemaakte poppen, vervaardigd volgens een speci aal procédé door Casemier Kos tuumfiguren uit Apeldoorn. On der andere papiermaché, verf en zilverzand zorgden ervoor dat de koppen een authentieke uitstra ling kregen. Alleen bij Casemier Kostuum figuren worden derge lijke poppen vervaardigd. Het was Diek Stegeman, die bij het Openluchtmuseum werkte en ook in het bestuur van de Hol tense Oudheidkamer zat, die de bestuursleden van de oudheidka mer op deze mogelijkheid wees. 'Het leuke en praktische van de ze poppen is dat er nog drie prui ken bij horen. De pruik die de pop nu op heeft hebben we ge kozen voor een rolletje; een pruik met een knotje hebben we er bij gekocht', aldus de dames Diny Koopman en Marjan ter Borg. Op de poppen kunnen ook verschillende koppen gezet kun nen worden. Dieks en Janna zijn te zien in de expositieruimte van Oudheidka mer 'Hoolt'n. Holten - Als blokhoofd is Arie Jansen (54) verantwoordelijk voor het reilen en zeilen van het wisselpunt op zwembad Twen- haarsveld. Samen met vijf of zes bekenden zet Arie de kistjes met persoonlijke eigendommen van de deelnemers op volgorde klaar. 'De druk is best groot. Wanneer het vervoer van de kistjes van Kalfstermansweide naar het zwembad wat vertra ging oploopt komen wij in de problemen', zegt Jansen, die in het dagelijks leven uitvoerder is bij bouwbedrijf Wessels. Naast actief medewerker bij de Stichting Triathlon Holten is Arie Jansen ook nauw betrokken bij de ijsclub van Holten en is hij nog actief lid van de afdeling voetbal van de SV Holten. 'Naast voetballen loon ik gere geld hard en schaats ik veel', zegt het gedreven sportmens. Meedoen aan de triatlon is hem eindjaren tachtig goed bevallen. 'Maar nu brand ik mijn vingers er niet meer aan. Ik word ook een dagje ouder." De dag van de triatlon begint voor Arie om 10.30 uur. 'Dan ga ik naar het zwembad om alles in gereedheid te brengen.' Tijdens de triatlon is de druk voor de groep medewer kers best hoog. Maar het houdt de vrijwilligers wel wakker vol gens Jansen. 'Triatleten mogen maximaal twintig minuten over het zwemonderdeel doen. Daar na start de volgende deelnemers- groep van zeventig personen, waarvan de snelsten na ongeveer acht minuten het water al weer verlaten.' De kistjes van de vori ge groep mogen pas worden op geruimd wanneer alle deelne mers het water hebben verlaten. 'Dit betekent dus dat wij soms, wanneer een deelnemer twintig minuten over de zwemafstand doet, in acht minuten alles op de juiste volgorde moeten klaarzet ten', vertelt Arie enthousiast. Het gedreven blokhoofd is daarom ook zeer selectief in het uitkie zen van zijn naaste medewer kers. 'Eigenlijk hebben wij een vast groepje', zegt Jansen. Enke le vrienden en familieleden van Arie zijn hierin vertegenwoor digd. 'Deze mensen weten pre cies wat ze moeten doen. Het werkt snel en efficiënt', aldus het blokhoofd. Wanneer de zwem mers uit het water komen, ren nen ze naar hun kistje waaruit ze hun benodigdheden voor het fietsen pakken. Jansen: 'Wij mo gen de deelnemers absoluut niet helpen, ze moeten alles zelf pak ken en badmuts en zwembril in het kistje gooien. Maar de vrou welijke medewerkers zijn soms zo toeschietelijk dat ze het niet kunnen laten even bij te sprin gen.' Arie Jansen heeft zijn eigen stempel op het wisselpunt ge drukt. Nadat hij in 1994 verant woordelijk werd voor de kistjes op het zwembad was zijn hand het jaar erna direct zichtbaar. 'Voorheen werden de kratjes in stejling, gemaakt van steigers, gezet. En doordat de kratjes in de stellingen hoog werden opge stapeld, moesten de deelnemers allerlei capriolen uithalen om hun spullen te pakken te krij gen', weet Jansen. Na wat lo gisch denkwerk kwam hel blok hoofd op het idee om de kratjes gewoon op de grond neer te zet ten. Nummerbordjes markeren de plaats waar iedere deelnemer zijn kistje kan vinden. Jansen: Holten - Gerrit Kwintenberg is winnaar geworden van de derde midfondvlucht van het seizoen voor Gerrit Koetsier en Henk van Beek. Door het slechte weer in Frankrijk werden de duiven pas om kwart voor elf gelost wat gelukkig zeer goed uit pakte. Het ging met 90 kilometer per uur huiswaarts, wat een vlotte vlucht ten gevolg had. Noemenswaardig is het zeer hoge percentage van de dui ven van Gerrit Kwintenberg. Hij wist zeven van zijn acht gezette duiven in de uitslag te krijgen. De volledige uitslag is: G. Kwintenberg, 1-3-4-22-24-32- 43; G. Koetsier. 2-5-9-13-30-38: H. van Beek. 6-29-41G. Juijens, 7-11.14-21-42: H. Jansen, 8-10- 23; A. Kramer, 12-18; A. ten Dam2, 15-16-20-37; J. van Wer ven, 17-27-28-33-35-36; E. Ve neklaas, 19-34; A. ten Daml, 25- 40; W. Aaftink, 26; B. Jurjens, 31; G. Jansen, 39. (Foto: Johan Bolink) 'Dit werkt prima en het scheelt een berg opruimwerk na afloop van de triatlon. Tegen 19.00 uur is alles opgeruimd en reizen wij met de hele club medewerkers af naar hel Smidsbelt om de con sumptiebonnen op te maken.' Volgens Jansen kan het wissel punt alleen nog maar worden ge perfectioneerd. 'Een andere in gang voor het busje dat de kist- Snorrewind - Manege Snorre wind in Markelo zal vrijdag avond 21 juni verkleed viertal wedstrijden op muziek houden. Er doen tien viertallen mee. Zowel vrijdag als zaterdag zal er gestreden om de Snorrewind tro fee. Dit houdt in dat er zo'n ne gentig deelnemers zowel aan een dressuurproef als aan een springparcours zullen deelne men. Met als zaterdagavond de prijsuitreiking aan de winnaar van het verkleed viertal op mu ziek en de winnaar van de Snor rewind Trofee. (Beste in dres suur en springen), ledereen is welkom om te genieten van dit spektakel jes vervoert behoort tot de mo gelijkheden. Dikwijls komt het voor dat het transportbusje ver traging oploopt omdat het tege lijk met de sporters het zwem- badlerrein opkomt.' Aan de zij kant van het terrein is een in gang voor het publiek gecreëerd. 'Mogelijk komt er in de toe komst een speciale ingang voor het busje met de kistjes', spreekt Jansen de hoop uit. De functie bij het zwembad is Jansen op het lijf geschreven. Vijf keer per jaar woont de uitvoerder de staf vergadering van de Stichting Triatlon Holten bij. 'Dit vind ik meer dan voldoende.' Hiermee geeft Jansen aan geen andere functie te ambiëren. 'Het is ge woon leuk om te doen, hier ga ik nog jaren mee door.' Op het laatste toernooi van de oostelijke competitie, die werd gehouden door_.de Koffiejon- gens, heeft Okia niet zo'n goede generale repetitie gehad wat be treft de 640 kiloklasse. Het Okia-team dat te kampen had met een paar afwezigen, kon in de 640 kiloklasse niet goed zijn draai vinden. Tevens had den de Okiaboys ook nog te ma ken met en zware loting zodat ze nog niet zo'n goede generale re petitie achter de rug hebben. Voor de 680 kilo A-ploeg ver liep het daarin tegen een stuk be ter. Deze ploeg werd goede tweede achter de Europese kam pioen Eibergen. Hierdoor houdt deze ploeg nog een voorsprong van acht punten. De 680 B-ploeg kon deze dag moeilijk op gang komen en ver loren van ploegen die onder hen staan, maar wonnen van de kop lopers. Daardoor kregen de die sels toch nog negentien punten, goed voor een vijfde plaats. Zondag 23 juni komt het hele touwtrekcircus naar Holten waar iedereen Okia kan aanmoedigen in de strijd om het Nederlands kampioenschap in de 680 kilo klasse. Tevens zullen nog enkele Okiadames in de ring komen bij andere verenigingen. De strijd zal om 11.00 uur losbarsten. Holten - Jan Manenschijn uit Holten heeft in een snelle tijd de 1/8 triatlon gewonnen. Zijn eindtijd van 53.42 was goed voor een nieuw parcoursrecord. Hij bevestigde met deze tijd zijn goede vorm. In een sterk deelne mersveld het hij Marthijn Was- sink uit Nijkerk ruim achter zich. Holtenaar Marco Rensen leverde een uitstekende prestatie door derde te worden. Bij de dames ging de overwin ning naar Saskia Bekhuis. In een prima tijd van 1.01.50 finishte zij voor Anke Tuinman en Mar lies van der Linden. Voor het eerst was er dit jaar ook de strijd om de snelste deelne mer uit de gemeente Rijssen- Holten. Bij de heren ging deze titel uiteraard naar Jan Manen schijn uit Holten, bij de dames was Monique Jansen-Kroeze uit Rijssen de beste. Holten - De Holtense Muziek vereniging HMV heeft, na de grote vakantie, enkele plaatsen vrij voor leerlingen die, als aan loop naar een ander instrument, blokfluit willen leren bespelen. Belangstellenden en him ouders kunnen kennis maken met deze vorm van vrijetijdsbesteding in het verenigingsgebouw Dorps straat 24d. Op woensdag 26 juni zal er door de blokfluitleerlingen, onder lei ding van hun docente Erika Steen, gemusiceerd worden. Ou ders en andere belangstellenden kunnen dan meteen kennisne men van de muzikale vorderin gen van hun kind. Tevens kun nen dan leerlingen worden opge geven voor de nieuwe cursus die half augustus van start gaat. Aanvang 16.00 uur. Nadere in lichtingen bij Betsie Pinkert, te lefoon 361522. Espelo - In het kader van de Week van het Platteland vestigt Kinderboerderij Dondertman de komende week extra aandacht op de koe. De Week van het Platteland wordt gehouden van vrijdag 21 tot en met vrijdag 28 juni en biedt de bezoekers de ge legenheid om een kijkje te ne men op het leven, werken en re creëren in het buitengebied. In het educatief centrum van de kinderboerderij heeft de jaarlijk se expositie het thema Van Koe tot Koelkast. Op eenvoudige en overzichtelijke wijze wordt op diverse manieren uiteengezet wat de koe ons levert en welke producten ervan worden ge maakt. In de expositieruimte die vrij toegankelijk is, draait een informatieve videofilm en is fo to- en informatiemateriaal aan wezig. Wie wil kan ook aan de hand van de expositie een vra genformulier invullen (voor di verse leeftijden.) En tenslotte kan er buiten bij een kunstkoe een emmer 'melk' worden ge tapt. Speciaal in de Week van het Platteland zien kinderen hun inspanningen daar beloond met een heus Melkdiploma. Voor de allerkleinsten is er een toepasse lijke versnapering. Woensdag 26 juni zijn ertussen 13.00 en 16.00 uur diverse extra activiteiten op de kinderboerde rij. Wie van spelletjes houdt kan zijn hart ophalen bij Koetriviant en is er een bijzondere vorm van doelschieten. Voor de liefhebbers van ijs is er echt boerenijs in allerlei smaken verkrijgbaar en voorts is er gele genheid om uiteenlopende kwarksoorten te proeven. De kinderboerderij aan de Mees ter Bosweg is geopend tot 17.00 uur. Tot 1 september kan men er dagelijks vanaf 10.00 uur te recht. Okkenbroek - Het Zeemanslied zal klinken op de Okkenbroekse zomermarkt op zaterdag 6 juli. Shantykoor Op Koers uit Gors- sel is bereid gevonden de markt op muzikale wijze luister bij te zetten. Deze zal in totaal zo'n twee uur zeemansliederen op de zandgrond ten gehore brengen. De Zomermarkt biedt ook dit jaar weer een grote variatie aan artikelen, tweedehands goederen en nieuwe producten, leuke heb bedingetjes voor jong en oud. spelletjes, lekkere hapjes en drankjes op het terras. Er zijn oude ambachten te bekij ken en er is een speciale kinder- markt waaraan kinderen dit jaar onder het thema Harry Potter mee kunnen werken. Wie nog een marktplaats wil be machtigen, kan nog snel even bellen met Annemarie Bood, te lefoon 551462.

Holtens Nieuwsblad | 2002 | | pagina 5