Op woensdag 5 juni gaat de sirene. En dan? KORT nieuws Commissaris van de Koningin mr. CeertJan Jansen wil: "Duidelijk keuzes maken. En keuzes duidelijk maken" HET WEER BEKENDMAKINGEN C| E Alarmfase 9 ingegaan bij RTV Oost RTV Oost Zomerweek op komst! ^veri|ssels Nieuws Provincie Overijssel, Postadres: Postbus 10078 8000 6B Zwolle Bezoekadres: Luttenbergstraot 2 Zwolle tel: 038 425 25 25 fax: 038 425 26 50 e-moil: Postbus@prv-overijssel.nl internet: www.overijssel.nl \^)veri|ssels Nieuws Op deze pagina vindt u onder meer uitge breide informatie over uw provincie Overijssel Veilig zwemmen in het Overijssels open water Overijssel - Onze provincie heeft in totaal dertien zwemplassen die de pro vincie Overijssel elk jaar controleert op hygiëne en veiligheid. Ook de aanwezig heid van verschillende faciliteiten, zoals een strand, toiletten en parkeerplaatsen maakt onderdeel uit van de controle. Daarnaast let de provincie onder andere op de diepte en de helderheid van het water, vuil en obstakels. Al deze gege vens zijn opgenomen in de nieuwe zwemwaterfolder die de provincié in samenwerking met de waterschappen uitgeeft. Als u meer wilt weten over vei lig zwemmen in open water, dan kunt u de speciale zwemwaterfolder opvragen bij mevrouw Van Jaarsveld, 038 425 23 45. Ook kunt u informatie over de kwa liteit van het zwemwater aanvragen via het volgende e-mailadres: zwemwater@prv-overijssel.nl. Of surf naar onze internetsite: vtww.overijssel.nl. Hendrikx eerste ereburger van Overijssel Zwolle - Overijssel is trots op haar kroonjuwelen. De parels als cultuur, natuur en landschap, maar ook op haar steden en dorpen en de kwaliteit van het leven. Daarom eert het provinciebestuur burgers die de Overijsselse kroonjuwelen koesteren en ontwikkelen. Commissaris van de Koningin, mr. J.A.M. Hendrikx, heeft zich gedurende zijn ambtsperiode van juli 1988 tot juni 2002 onvermoei baar ingezet voor het behoud en de ont wikkeling van al wat Overijssel rijk is. Reden dus voor het College van Gede puteerde Staten om commissaris Hen drikx bij zijn vertrek het ereburgerschap van de provincie Overijssel te verlenen. Bij zijn afscheid ontving de oud-com missaris de mooie onderscheiding, bestaande uit onder andere een speld gestileerd naar het provinciale wapen en het provinciale logo. Bezoek de landgoederen Overijssel - Altijd al in een mooi kasteel willen wonen? Altijd al eigenaar van een landgoed willen zijn? Grijp dan nu uw kans en bezoek één van de vele landgoederen in Overijssel. Met de nieuwe serie boekjes over landgoederen in Overijssel kunt u de sfeer opsnuiven uit het verleden. Deze maand nam gede puteerde Jansen drie boekjes in ont vangst over de landgoederen Junne en Beerze, beide in de gemeente Ommen en landgoed Groote Scheere bij Grams- bergen. In 1999 presenteerde de Stich ting Overijssels Particulier Grondbezit de eerste tien boekjes. De boekjes tellen 48 pagina's met vele kaartjes en afbeel dingen. De tekst geeft een goed beeld van de geschiedenis van de landgoede ren, maar er wordt ook veel duidelijk over het huidige beheer en de toekomst plannen van de eigenaren. Achterin staat een wandelroute beschreven met route- punten die in de tekst worden toegelicht. Om de boekjes te kunnen maken heeft de provincie Overijssel samen met het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij een subsidie van 21.373,50 beschikbaar gesteld. De boekjes zijn ver krijgbaar in bezoekerscentra, plaatselijke boekhandels, horecabedrijven en VW- kantoren en kosten 6 euro per stuk. Zicht op het grondwater Overijssel - Natuur en Milieu Overijs sel heeft van het provinciebestuur een subsidie van 35.800 ontvangen voor het project 'educatieve grondwaterme ters'. Met deze meters en informatiepa nelen wil Natuur en Milieu Overijssel de bezoekers van natuurgebieden in de pro vincie zicht geven op het peil van het grondwater en de gevolgen daarvan voor de omgeving. Op tien locaties in of nabij natuurgebieden worden de meters geplaatst. Op deze manier ziet u hoe belangrijk aandacht voor verdroging en goed waterbeheer is. Zwolle - Niet Jaap de Hoop Scheffer ofHanja Maij-Weggen, zoals door de pers werd gesug gereerd, maar Geert Jansen wordt de nieuwe Commissaris van de Koningin in Overijssel. Is dat naar de zin van de Overijsselse inwoners die meegedacht hebben over de profiel schets van de nieuwe topbestuurder? moten. Niet alleen buiten de provincie, maar ook binnen de provinciegrenzen. "Want", zegt hij "de mensen in het oosten zijn te bescheiden. Weet wie je bent en wat je kunt en handel daarnaar; timmer wat meer aan de weg. Overijssel is een provincie die het verdient!" Jansen vindt dat we ons niet moeten laten overrulen door de Randstad. En ook, dat we niet moeten berusten in dingen die niet goed gaan. "Kom er mee voor de draad, dan kunnen we zien wat we er aan kunnen doen", zegt hij. Dat was precies wat Provinciale Staten mede namens de inwoners heb ben aangekaart bij de minister: zo'n type bestuurder ziet Overijssel graag komen. nr. Geert Jan Jansen "Overijssel zoekt een warme pleitbezorger van de provincie", zeiden Provinciale Staten - mede in opdracht van inwoners - tegen minister De Vries van Binnenlandse Zaken. Nou, die heeft de provin cie gevonden. Want mr. Geert Jansen-vindt Overijs sel "een fantastische provincie: mooi, sterk, dynamisch en kansrijk." Hij voelt zich duidelijk thuis in het oosten van het land, heeft uit overtui ging gekozen voor Overijssel en wil dan ook midden in de provincie gaan wonen. Het eerste wat Jansen gaat doen is: Overijssel pro- Maar merken we er straks ook iets van? Of gaat Jan sen zich begraven in vergaderingen en paperassen en zien we hem nooit en nergens meer terug? Jansen: "Ik overleg veel en als het even kan in het openbaar. Ik doe dat om veel te weten te komen. Want pas als je weet wat er echt speelt, leun je goede oplossingen bedenken. Dan kun je mensen en initi atieven bij elkaar brengen en dingen die vast zitten een zwieper geven, dat is mijn eerste taak. Ik ben dan ook erg voor openheid naar de inwoners toe. Mensen weten vaak heel goed welke problemen er spelen en welke kansen er zijn in hun eigen stad of dorp, maar ze weten niet altijd wat de provincie er aan doet, of de gemeente, of het waterschap, of het Rijk. En ze weten ook niet altijd waarom ze soms persoonlijk moeten wijken voor het algemeen belang. Dat moet veranderen. Inwoners moeten als eerste kunnen meedenken en meepraten over de toekomst van hun eigen woon- en leefgebied, weten wat er staat te gebeuren. Want zij zijn niet alleen de belanghebbenden, maar vaak ook de echte deskun digen." Dus? "Duidelijk keuzes maken. En die keuzes dui delijk maken. Dat kunnen de mensen in Overijssel van mij verwachten." Op dinsdag 28 mei 2002 wordt mr. G.J. Jansen offi cieel beëdigd door H.M. de Koningin en op maan dag 3 juni aanstaande volgt zijn installatie in een bijzondere vergadering van Provinciale Staten van Overijssel. De nieuwe Commissaris van de Konin gin heeft een drukke tijd voor de boeg, want hij wil nog voor de Kerst zijn oor te luister leggen in alle 26 Overijsselse gemeenten, om te weten te komen wat er speelt bij u in de buurt. Mr. G.J. (Geert) Jansen was voorzitter van het regionaal openbaar lichaam Knooppunt Arnhem - Nijmegen (het KAN); een soort mini-provincie van 21 gemeenten in de regio Amhem-Nijmegen. Daar voor was hij docent staatsrecht en bestuursrecht in Leiden en topambtenaar bij het ministerie van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties. Weeramateurs In mijn werk als 'weerman' van RTV Oost zitten vele uitdagin gen. Eén ervan is om het weer en alles wat er zo omheen hangt dichter bij de mensen te brengen. Dat is lastig en boeiend tege lijk. Lastig omdat je zelf lang niet alles begrijpt van wat er in de natuur gebeurt en boeiend omdat je met mensen mag praten over datgene waar 'het hart vol van zit'. Een andere uitdaging (eigenlijk een basistaak) is de weersverwachting te vertalen naar onze eigen regio. Gelukkig helpen veel weeramateurs mij daar bij. Ze wonen en werken door de hele provincie Overijssel, een enkeling voedt mij ook vanuit Drente en Gelderland. Mede dankzij die weeramateurs kan ik de berichten over het weer regionaal inkleuren. Dat we een goed en groeizaam voorjaar hebben gehad met 'van alles en nog wat' kan ik u zo wel vertellen, maar in kaart brengen waar het 't warmst, natst of droogst is geweest kan slechts dankzij die onmisbare hulp. In z'n uppie kan een mens soms maar verhipte weinig. Ton ten Hove Ton ten Hove verzorgt dagelijks de weers verwachting op Radio Oost en TV Oost Woensdag 5 juni aanstaande gaat de sirene, en dan? Weet u wat u moet doen? Ga naar binnen, sluit deuren en ramen en zet de radio of televisie aan. Wellicht bent u al op de hoogte van deze handelingen. Maar weet u ook al op welke zender u af moet stemmen als de sirene gaat? RTV Oost is de officiële rampenzender in de provincie Overijssel. Om u optimale veiligheid te garanderen, oefenen de regionale brandweerkorpsen IJssel-Vecht en Twente heel veel op rampsituaties. De realiteit wordt dan zo dicht mogelijk benaderd. De medewerking van een rampenzender is dan noodzakelijk. Om die reden verleent op 5 juni ook Radio Oost haar medewerking aan de oefening. Met name tijdens de vuurwerkramp in Enschede heeft RTV Oost bewezen deze verant woordelijkheid uitstekend aan te kunnen. Maar ook tijdens andere evenementen geeft de omroep blijk van een grote betrokkenheid van hetgeen zich in de provincie afspeelt. Bovendien wordt de omroep in de provincie Overijssel zeer goed bekeken. Een voor waarde om u in geval van nood te bereiken. Een voorwaarde ook om veiligheid in de provincie naar een zo hoog mogelijk niveau te tillen. Dus op 5 funi 2002: 'Weet wat je moet doen als de sirene gaat. Ga naar binnen, sluit deuren en ramen en stem af op Radio Oost!' WET MILIEUBEHEER Afvalverwerkingsterrein Boeldershoek Bovenveld Afvalverwerkingsterrein Boeldershoek Gedeputeerde Staten van Overijssel maken bekend dat zij op 7 mei 2002 hebben besloten dat voor de afvalverwer- kingsterrein Boeldershoek het in artikel 1 gestelde verbod van het Besluit stortplaatsen en stortverboden afvalstoffen niet geldt voor het storten van bouw- en sloopafval en resi duen, afkomstig van het bewerken van bouw- en sloopafval (niet zijnde teerhoudend asfalt), slib, afkomstig van inrich tingen voor het biologisch zuiveren van afvalwater marktaf- val, huishoudelijke afvalstoffen, kantoor-, winkel- of dienstenafval en daarmede vergelijkbaar industrieel afval. Er mag voor de periode vanaf 1 mei tot en met 31 augustus 2002 60 kton van dit afval op genoemde afvalverwerkings- locatie's gestort worden. Uit onderzoek is gebleken dat voor de hiervoor vermelde hoeveelheid afvalstoffen geen andere verwijderingsmogelijkheid is dan storten. Afvalverwerkingsterrein Bovenveld Gedeputeerde Staten van Overijssel maken bekend dat zij op 7 mei 2002 hebben besloten dat voor het afvalverwer kingsterrein Bovenveld het in artikel 1 gestelde verbod van het Besluit stortplaatsen en stortverboden afvalstoffen niet geldt voor het storten van bouw- en sloopafval en residuen, afkomstig van het bewerken van bouw- en sloopafval (niet zijnde teerhoudend asfalt), huishoudelijke afvalstoffen, kan toor-, winkel- of dienstenafval en daarmede vergelijkbaar industrieel afval. Er mag voor de periode vanaf 1 mei tot en met 31 augustus 2002 20 kton van dit afval op de afvalverwerkingslocatie Bovenveld gestort worden. Uit onderzoek is gebleken dat voor de hiervoor vermelde hoeveelheid afvalstoffen geen andere verwijdcringsmogelijkheid is dan storten. Binnen zes weken ingaand op 29 mei 2002 kunnen belang hebbenden op grond van de Algemene Wet Bestuursrecht een Bezwaarschrift tegen dit besluit indienen bij Gedepu teerde Staten van Overijssel, team Juridische Zaken, postbus 10078,8000 GB Zwolle, 038 425 20 68. Het bezwaarschrift dient te worden ondertekend en bevat ten minste: a. de naam en het adres van de indiener; b. de dagtekening; c. een omschrijving van het besluit waartegen het bezwaar is gericht; d. de gronden van het bezwaar. Voor de behandeling van een bezwaarschrift door de pro vincie Overijssel is geen griffierecht verschuldigd. Voor inlichtingen over de bezwaarschriftprocedure kunt u bel len met de eenheid Economie, Milieu en Toerisme, 038 425 14 61 Indien onverwijlde spoed dat vereist is het mogelijk een voorlopige voorziening te vragen bij de voorzitter van de Afdeling Bestuursrechtspraak van de Raad van State, postbus 20019,2500 EA 's-Gravenhage, 070 426 42 51 In dat geval is griffierecht verschuldigd. Voorwaarde is dat u een bezwaarschrift hebt ingediend ONTHEFFING GRONDGEBRUIKERS ARTIKEL 68 FLORA-EN FAUNAWET Gedeputeerde Staten van Overijssel (GS) maken het vol gende bekend. Per 1 april jongstleden is de Flora- en faunawet van kracht. Op grond van deze wet is het onder meer verbo den beschermde inheemse diersoorten opzettelijk te ver ontrusten of te doden. Voor diersoorten die in de provincie veelvuldig belangrijke schade veroorzaken aan onder meer landbouwgewassen geeft de wet echter de mogelijkheid de grondgebruiker bij provinciale verorde ning vrijstelling van deze wettelijke verboden te verlenen. In Overijssel is een dergelijke verordening in voorberei ding, maar de inwerkingtreding hiervan is niet eerder dan eind 2002/begin 2003 mogelijk. Dit zou betekenen dat totdat de verordening van kracht is, het grondgebruikers niet is toegestaan door middel van opzettelijke veront rusting schade aan landbouwgewassen te voorkomen en te bestrijden. GS vinden dit een onwenselijke situatie. Zij hebben dan ook besloten de grondgebruikers in Overijssel met terugwerkende kracht tot en met 1 april 2002 onthef fing te verlenen van het verbod de hierna genoemde beschermde inheemse diersoorten opzettelijk te veront rusten. Het betreft de volgende onder de Nederlandse naam bekend staande diersoorten: bosmuis, brandgans, ekster, grauwe gans, haas, holenduif, huismus, kauw, kleine rietgans, knobbelzwaan, kolgans, meerkoet, riet gans, ringmus, roek, rotgans, smient, spreeuw, veldmuis, wilde eend en zwarte kraai. Het besluit is gepubliceerd in het Provinciaal Blad, nr. 2002-25 van 28 mei 2002. Bezwaar en beroep Indien u het niet eens bent met dit besluit, kunt u hierte gen binnen 6 weken ingaand op de dag na de datum van bekendmaking, een bezwaarschrift indienen bij Gedepu teerde Staten van Overijssel, team Juridische Zaken, postbus 10078,8000 GB Zwolle 038 425 20 68. Het bezwaarschrift dient te worden ondertekend en bevat ten minste: a. de naam en het adres van de indiener; b. de dagtekening; c. een omschrijving van het besluit waartegen het bezwaar is gericht; d. de gronden van het bezwaar. Voor de behandeling van een bezwaarschrift bij de pro vincie Overijssel is geen griffierecht verschuldigd. Indien onverwijlde spoed dat vereist is het mogelijk een voorlo pige voorziening te vragen bij de voorzitter van de Afde ling Bestuursrechtspraak van de Raad van State, postbus 20019, 2500 EA 's-Gravenhage, 070 426 42 51. In dat geval is griffierecht verschuldigd. Voorwaarde is dat u een bezwaarschrift heeft ingediend. Inlichtingen Voor inlichtingen over het voorgaande kunt u contact opnemen met de provincie Overijssel, dhr. R. Hoeve. 038 425 17 30 of dhr. W. Wolbers, 038 425 24 24. Stimuleringsregeling Bodemonder zoek Overijssel 2002 Referendabel Provinciale Staten van Overijssel hebben op 17 april 2002 de Stimuleringsregeling Bodemonderzoek Overijs sel 2002 vastgesteld. De Stimuleringsregeling is een subsidieverordening die de provincie de mogelijkheid geeft subsidie te verstrek ken voor het doen van bodemonderzoek. De subsidiere geling is bedoeld voo^; bedrijven, overheden, organisaties Sinds dinsdag 21 mei is er een nieuw program ma te zien op TV Oost: 'Alarmfase 9'. In het pro gramma, dat vijftien weken lang te zien zal zijn, staat de vraag centraal wat risicobedrijven en de overheid doen om rampen te voorkomen. Elke aflevering wordt er een bepaald bedrijf bezocht, waarbij wordt gekeken naar de mogelijke geva ren en de veiligheidsmaatregelen ter plekke Ma de vuurwerkramp in Enschede en de café brand in Volendam is veiligheid een hot item bij de overheid Voor de provincie Overijssel is het de reden geweest om een speciale kaart samen te stellen, waarop alle bedrijven staan die een (groot) risico vormen voor de volksgezondheid. De Provincie Overijssel loopt met deze maatre gel voor op de rest van Nederland. In de aflevering van aanstaande dinsdag gaat Alarmfase 9 op bezoek in zwembad De Steur in Kampen. Ten behoeve van de waterzuivering lig gen daar onder meer.bleekloog en chloor opge slagen, twee stoffen die, als ze met elkaar in contact komen, een chemische reactie teweeg brengen. Op een plek waar elke dag 1000 bezoekers (waaronder veel kinderen) hun ont spanning zoeken zou zo'n ongevai dramatische gevolgen kunnen hebben. Bedrijfsleider Bultman geeft een rondleiding Hij laat daarbij zien hoe de opslag van gevaarlijke stoffen is geregeld, en wat er ondernomen wordt in geval van een ongeluk. Verder ziet u een beelden van een oefening van de brandweer, waarbij een ongeval in het zwembad wordt nagespeeld. Volgende maand gaal bij RTV Oost op fee stelijke wijze de 'zomer' van start. Onder het motto 'Cool in warme dagen' is het van 17 tot-en, met 21 juni feest op de radio Luisteraars wordt'nu al gevraagd wat hun favoriete zomerhit is Deze kunnen worden gemaild naar zomer@rtvoost.ni. Inzenders maken kans op een pakket zomer-cd's. De eerder dit jaar gehouden 'Lenteweek' was een groot succes, dus de muziekredactie van RTV Oost is alvast voorbereid op een grote stroom 'zömerverzoekjes'! en particulieren die met bodemverontreiniging te maken hebben, waarbij het onderzoek naar bodemver ontreiniging een bijdrage kan leveren om een maat schappelijk knelpunt op te heffen. In de voorgestelde Stimuleringsregeling Bodemonder zoek 2002 zijn de voorwaarden uitgewerkt waaronder een provinciale bijdrage mogelijk is. De voorgestelde regeling is een zogenaamde tcnderregeling. In de rege ling is mogelijk om het drie keer per jaar mee te dingen naar een bijdrage voor projecten. Een belangrijke voorwaarde voor subsidieverlening is dat het project een milieuhygiënisch voordeel oplevert en bijdraagt aan maatschappelijke ontwikkelingen die de provincie wenst te stimuleren. Provinciale Staten hebben voor 2002 en 2003 een bedrag van n 227.000 per jaar beschikbaar gesteld ter stimulering van verkennend -, nader - en sanerings onderzoek en voor het opstellen van een saneringsplan. Bij de toekenning van subsidie wordt rekening gehou den met eventuele andere subsidies die de aanvrager ontvangt. Na elke periode zullen GS vaststellen welke projecten subsidie ontvangen. De subsidie bedraagt maximaal 50 procent van de te maken kosten en maxi maal a 50.000 per project. Op grond van de tijdelijke referendumwet is het moge lijk over dit besluit een provinciaal referendum te hou den. Indien geen referendum wordt aangevraagd of als er onvoldoende verzoeken zijn ingediend treedt de rege ling op 11 juni 2002 in werking. Daarnaast maken Gedeputeerde Staten bekend dat voor het jaar 2002 het volgende subsidieplafond is vast gesteld: Art. 6 Stimuleringsregeling Bodemonderzoek Overijssel 2002: n 227.000,00. Voor inlichtingen kunt u contact opnemen met mw. C.L. Brunell team Bodemsanering, 038 425 15 31. Aankondiging aanvang eerste tender 2002 Op dinsdag 11 juni 2002 treedt - indien geen of onvol doende verzoeken tot een referendum worden gedaan - de Stimuleringsegcling Bodemonderzoek Overijssel 2002 in werking. Op deze dag begint tevens de eerste tender. Deze loopt tot 1 september 2002. Binnen deze periode kunt u op het daarvoor bestemde aanvraagfor mulier een aanvraag doen voor een bijdrage in de kosten van een bodemonderzoek. U kunt dit formulier binnenkort downloaden van de internetsite www.over- ijssel.nl, maar u kunt deze ook telefonisch aanvragen bij mw. C.L. Brunell, 038 425 23 65 en de heer R.H. Sla ger, 038 425 14 45 van het team bodemsanering. Meer informatie over bovenstaande onderwerpen kunt u krijgen bij mevrouw C.L. Brunell (telefoon 038 425 2365). Ht.ZM IK (I'm ropedm Aöt Nooir 6£Wlkg/jN6

Holtens Nieuwsblad | 2002 | | pagina 6