2 zwemabonnementen tijdens klassieker 1'RCe Verschrikkelijk, zoiets vergeet je nooit meer' Raad gaat akkoord met CDA: tijdelijk karakter N O8tilIl»'ÏS C li P 111 111 111CII Ronde van Rijssen Oud-militair Veneklaas Slots over Tweede Wereldoorlog mm Roerenbrunch met vele streekproducten Jeugdtraining voor triatlon Boeken- en plantenmarkt Aanrijding racefietser mÈBr "T - s Landelijke Fietsdag in teken rijke historie dorp en stad Verkeersproef basisscholen Verwarde man breekt in Ruit vernield inbraak in woning Getuigen gezocht van ongeval Oranjebrunch Koninginnedag Geen ontheffing voor Maatkamp DONDERDAG 25 APRIL 2002 HOLTENS NIEUWSBLAD Vervolg van voorpagina Wat de WD het meest stak was dat het college in de gemeente een tweedeling in de hand werk te en toestond dat er gestigmati seerd werd. 'We begrijpen niet dat de voorzitter en de wethou ders van PvdA, Gemeentebelang en CDA met dit voorstel hebben ingestemd. Wij keuren het ten strengste af wanneer de gemeen te eraan meewerkt dat er aan burgers uiterlijke kenmerken worden verstrekt, die aangeven of men wel of niet tot een bevol kingsgroep behoort.' L. van Dijk van Gemeentebe lang gaf te kennen dat ook GB grote moeite had met het zes daagse abonnement. Het CDA benadrukte bij monde van fractievoorzitter H. Dul nog eens het tijdelijk karakter van dit zesdaagse abonnement en stelde voor aan het voorstel toe te voe gen dat deze tarieven gelden tot eind december 2002, om de tij delijkheid ervan te benadrukken. Dul kwam nog terug op de vraag die hij de SGP stelde in de com missie, toen deze zaak ook aan de orde was. Hij vroeg de SGP of zij bij ande re komende voorstellen ook niet mee zou willen betalen aan zon dagse activiteiten, zoals de CW-kaarl. De SGP gaf toen als antwoord dat dat niet 'ter zake doende' was. Dul stelde de vraag opnieuw aan de SGP en vervol gens aan het college. SGP-frac- tievoorzitter H. Voortman zei dat de SGP moeite had met acti viteiten op zondag. Wethouder J. Flim-Gerritsen gaf aan geen 'deal' te hebben geslo- Voor de Holtense triatlon van zaterdag 29 juni bestaat erg veel belangstelling. Onder de deelnemers zullen ook veel jongeren zijn. Deze jeugd in de leeftijdscategorie van 12 tot en met 16 jaar is van harte welkom bij de Wielervereniging Hollen. De wielervereniging voert sinds vorig jaar een actiever beleid rich tingjeugdleden. Elke maandag van 18.30 tot 20.00 uur traint de jeugd onder leiding van Gerard Kolkman en Rene Rougoor. Di verse disciplines van het fietsen zoals bijvoorbeeld stuurvaar- digheid, van achteren naar de kop van de groep rijden, schake len en het in een carrousel vorm ronddraaien in een groep wor den dan geoefend. De omgeving van Holten leent zich uiteraard ook voortreffelijk voor het beoefenen van het klimmen. Door op een dergelijke manier te trainen kan men een flinke progressie boeken bij het fietsonderdeel van de triatlon. Het materiaal waarmee men aan de start komt, is in principe niet het belangrijkste. Het bestuur hecht er uit het oogpunt van vei ligheid wel grote waarde aan dat men een valhelm draagt. Jeugd in de leeftijdscategorie van 12 tot en met 16 jaar die nadere in formatie willen, kunnen contact opnemen met Gerard Kolkman (telefoon 363453). Rene Rougoor (telefoon 361112) of Gerhard Vincent (telefoon 366800). De kosten van het lidmaatschap be dragen 22 euro. Hier staan tal van producten en diensten tegen over zoals het Toerfiets Evenementen Programma met ongeveer zesduizend fietstochten, FietsSport magazine welke zesmaal per jaar verschijnt, een unieke verzekering, een toerboekje waarin de gefietste kilometers/ tochten kunnen worden aangete kend, korting bij deelname aan fietstochten en uiteraard de al genoemde ondersteuning en begeleiding tijdens de trainingen. Op de homepage van de Wielervereniging Holten (http:Avww.wvholten.nl) is ook veel informatie te vinden. Rijssen - Holten - De wielerwedstrijd om het Kampioenschap van Rijssen wordt dit jaar gehouden op vrijdag 21 juni. Aan dit evenement kunnen Rijssenaren, Holtenaren en TCR-leden (ook uit andere gemeenten) deelnemen. Belangstellenden dienen zich voor 7 juni aan te melden bij Dina Scholten, telefoon (0548) 519714, Gerard Brinkman, telefoon (0548) 540930 of Wim Jansen, telefoon (0548) 517205. Deel name kost 2,50 euro. TCR-leden betalen 2,50 euro als inleggeld en krijgen het terug wanneer ze zich bij de start melden. Aan de strijd om het Kampioenschap van Rijssen doen wielrenners mee zonder licentie en vanaf 16 jaar. Een valhelm is verplicht. De strijd om het Kampioenschap van Rijssen is een onderdeel van de Ronde van Rijssen. Om 18.15 uur worden de renners weggeschoten door burgemeester J.A.H. Lonink voor de 40 ki lometer van het Kampioenschap van Rijssen. Vorig jaar presenteerden zich de Holtense renners tijdens dit kampioenschap uitermate goed. De strijd werd beslist tijdens de sprint en van de eerste vijf plaatsen gingen er maar liefst drie naar Holtenaren. Rijssenaar Steven Harbers werd eerste, tweede werd Sebastiaan Wissink uit Holten, derde Wim Janssen uit Rijssen en de vierde en vijfde plaats waren respectievelijk voor de Holtenaren Bert Schoolderman en Wilfried Eisink. Rotaryclub Hengelo - Driene en Rotaryclub Hengelo-Centrum zijn de initiatiefnemers van de Boeken- en plantenmarkt. Na twee geslaagde edities gaan ze nu voor een derde. Het uitgangs punt is dat het een kwalitatief hoogwaardige boeken- en plan tenmarkt moet zijn. Daarom zijn uitsluitend professionele boek handelaars c.q. antiquariaten en kwekerijen uitgenodigd. De in teresse voor de boeken- en plantenmarkt is groot. Deelnemers komen uit het hele land. Er hebben zich reeds veertig deelne mers aangemeld die tezamen zo'n tachtig kramen bemannen. Er kunnen zich maximaal vijftig deelnemers aanmelden. „Wij wil len een overzichtelijke boeken- en plantenmarkt. De intentie een boekenmarkt te worden a la Deventer hebben we niet en willen we ook niet," aldus de organisatie. „Het moet een cultu reel evenement worden waarvan mensen zeggen: 'Fijn dat dit in Hengelo wordt gehouden'." Het aanbod aan boeken zal groot zijn en varieert van oude kinderboeken tot oude bijbels. En van stripboeken tot ouderwetse schoolplaten. Steef Wcijers, een van de organisatoren, wist zelf vorig jaar een oud altaarmissaal uit 1879 op de kop te tikken. „En ik hoorde iemand zeggen: 'Ik heb iets gevonden waarop ik had gehoopt'. Daarom dus een goede reden voor de liefhebbers om op 5 mei deze boeken- en planten markt te bezoeken." De twee voorgaande edities trokken veel publiek. De echte boe kenwurmen waren er 's morgens als eersten bij. Maar ook de rest van de dag bleef het lekker doorlopen. Behalve met een boek ging ook menigeen met één of meer tuinplanten naar huis. Overeenkomstig de boekenmarkt staat ook hier kwaliteit voor op. Het evenement wordt omlijst met sfeervolle live muziek. Voor de kinderen staat het springkussen klaar en is clown I-len- kie uitgenodigd. In samenwerking met hotel 't Lansink verzor gen de rotaryclubs de hapjes en de drankjes. Net als voorgaande jaren gaat ook nu een deel van de opbreng sten van de boeken- en plantenmarkt naar een goed doel. Dit keer is gekozen voor een bijdrage aan de nieuwe Steinway vleu gel van Muziekschool Hengelo. Zowel Rotaryclub Driene als de Rotaryclub Hengelo Centrum willen deze boekenmarkt vaste grond onder de voeten geven. Flet moet een blijvend evenement worden met de kwaliteit die zij voor ogen hebben. Op den duur echter willen zij het evene ment overdragen aan een andere organisatie of stichting. Hierbij wordt voorzichtig gedacht aan de VVV of de regionale VVV. „We hebben het ondernemersrisico van de eerste periode geno men. We stellen ons voor dat diegene die het over neemt eerst een paar jaar meedraait. We vinden dat Hengelo recht heeft op een volwaardige boeken- en plantenmarkt en hopen dat het te zijner tijd een publiekstrekker is voor heel Twente." ten, maar de politiek keuze te hebben gemaakt om zo een deel van de bevolking tegemoet te komen. Een brug slaan, niets meer en niets minder. En voor precedent werking hoefde de raad niet bang te zijn; het gaat helemaal alleen om het zesdaagse zwe mabonnement. 'We hadden er als college een goed gevoel over. Je kunt elkaar over en weer iets geven, iets gunnen. We heb ben verkeerd ingeschat hoe de raad reageerde', stelde Lonink. De woorden 'stigmatisering' en 'tweedeling' wierp hij verre van zich. Na twee schorsingen was de raad er uit. Het amendement van het CDA werd door de meerder heid aangenomen, de motie van de PvdA haalde het niet. Holten - Op de parallelweg van de Rijssenseweg reed dinsdag 23 april een 41-jarige Wierde- naar met zijn racefiets tegen een 81-jarige voetgangster uit Den Haag. De voetgangster liep rechts van de weg te wandelen met haar man. Zowel voetgangster als fietser kwamen te vallen. Daar bij liep de fietser mogelijk kaak- letsel en een hersenschudding op. Hij werd naar het Twente- borgh overgebracht. Holten - De Klassiekerraces van MAC de Holterberg worden dinsdag 30 april gehouden op de Beusebergerring. Het is dan de tiende editie van dit nog steeds aan populariteit winnende eve nement. Vorig jaar moest er van wege de MKZ-crisis nog uitge weken worden naar 1 september. Het prachtige stratencircuit de Beusebergring is bij rijders en publiek bijzonder in trek en in samenwerking met de Histori sche Motorsport Vereniging hoopt men er ook ditmaal weer een prachtige dag van te maken. De deelnemers komen graag naar het 1700 meter lange circuit de Beusebergring. Zo stonden er vorig jaar ruim 200 coureurs aan de start en dat zullen er deze keer beslist niet minder zijn. Niet alleen uit eigen land, maar ook uit Duitsland en België wor den deelnemers verwacht. Onder de deelnemers ook de be kende Grand Prix-rijders van weleer Aalt Toersen met zijn 50 cc Jamathi en Willem Koerhuis met een Hemeyla. Opvallend bij de inschrijvingen in de 125 cc- klasse is de deelname van de fa milie Fietje uit Almelo. Pa Ben met een Benelli, dochter Karin met een Gilera en zoon Jarno met een Ducati. De clubnaam van MAC de Hol terberg zal hoog worden gehou den door de leden Karei van Dijk en Jan Kampman. Beide starten op een 250 cc NSU Max. Bij een Regelmatigheidswed strijd voor Historische en Klas sieke Wegracemotoren, gaat het niet om de topsnelheden maar t. - vT_ om regelmaat in de ronde tijden. Dit houdt niet in dat de deelne mers niet van opschieten weten. En alleen al het geluid van een Norton, BSA, Matchless, MV Agusta, Aermacchi en niet te vergeten de Sparta, NSU, Eijs- ink en de 50cc Van Veen Kreid- lers en Jamathi's zal de ware liefhebbers als muziek in de oren klinken. Het rennerskwar tier is vrij toegankelijk voor het publiek zodat men de vaak fraai gerestaureerde racers van weleer ook van dichtbij kan bewonde ren. Verder zal er rond het centraal binnen het circuit gelegen club gebouw van MAC de Holterberg 't Stuurhuus, een klassieke mo toren- en onderdelenmarkt wor den gehouden en zullen er klas sieke auto's en motoren tentoon gesteld worden. De training vindt plaats vanaf 10.00 uur en de wedstrijden be ginnen om 13.00 uur, de toe gangsprijs bedraagt 2,50 euro, kinderen tot en met 14 jaar 1,50 euro. Dit artikel vind ik vooral van be lang voor hen, de generatie na ons, dat zij ook op de hoogte zijn wat zich in de Tweede Wereld oorlog onder meer in ons land afspeelde. Voor velen is het ook te moeilijk te begrijpen wat zich er in die jaren '40 heeft afge speeld. Onze generatie rest mo gelijk nog maar enkele jaren, of niemand kan dit nog navertellen. Vandaar dit persoonlijk verhaal. Tevens wil ik een link leggen naar het monument aan de Mo- lenbelterweg. WO II. zelf een van de jongste militairen, geboren in 1920. Na onze schooltijd kwamen de zo genaamde crisisjaren; een moei lijke tijd in veel gezinnen. Buurman Duitsland deed het veel beter. Enkelingen werden hierdoor jaloers en gingen zich mengen in de gelederen van par tijen, die bij onze buren nogal opgang vonden, de zogenaamde NSB'ers. Maar men had niet in de gaten, dat men dan aan het oorlogstuig produceren was. Ook al meende men dat het toen nog niet be stemd was voor ons land. Im mers een goede buur is beter dan een verre vriend. Maar helaas. Onze defensie macht in Nederland was ver schrikkelijk verouderd, echt uit grootvaders tijd. De hele sterke bezuinigingen op defensie, tot in 1938; toen Duitsland Oostenrijk binnenviel. Even later werd ook Tsjecho-Slowakijc ingelijfd. Toen pas ging Nederland de ogen open. Achtereenvolgens werd de voormobilisatie in wer king gesteld. Oud-militairen werden opgeroepen. Vooral de Gelderse vallei en steden rond om Rhenen, Veenendaal zagen groen en grijs van de militairen. Meestal ouderen (destijds was men tot 35 jaar nog dienstplich tig). De Grebbenberg moest ver anderen in een vesting. De Wa terlinie kwam in beeld alsmede de grensbewaking. Ook in Holten lag een groep mi litairen bij Hotel Vosman en verder op diverse belangrijke posten elders in den lande. On derdelen die hun diensttijd erop hadden zitten werden niet meer afgelost. Plotseling was heel Ne derland in de ban van de verde diging. Vele onderdelen werden hergroepeerd naar vliegvelden, regeringsgebouwen en dergelij ke. Eind augustus werd de alge hele mobilisatie afgekondigd! Iedere oud-militair moest zich melden bij het onderdeel, wat in zijn zakboekje vermeld stond, lot de leeftijd van 35 jaar. Paar den, auto's, vrachtwagens, ge bouwen werden gevorderd om de opgekomen militairen onder dak te verlenen en in de gelegen heid te worden gesteld om ons land op oorlogssterkte te bevor deren. De Grebbenberg werd klaargemaakt voor een militaire vesting. Grensbewaking werd er ingesteld. Onderdelen die anders met groot verlof waren gegaan, mochten niet vertrekken. Al met al een totale omwenteling in het werkpatroon van de jaren dertig. Het was verwonderlijk. Men hoorde niets, geen enkele wan klank. Men leerde berusten in moeilijke omstandigheden. Velen gestoken in uniformen van hun voorouders. Geweren van het jaar 1900 of nog ouder. In de tweede helft van oktober 1939 waren wij aan dc beurt om iWï'3- yzwanez;v MJ-liniHü jgttSE Veneklaas Slots bij het oorlogsmonument aan de Molenbelterweg. (Foto: Johan Bolink) Holten - De Landelijke Fiets dag van zaterdag 11 mei staat in teken van rijke historie van dorp en stad. Deelnemers kunnen vanaf 09.00 uur kennis maken met veel bezienswaardigheden on derweg. Zo begint in Holten de route bij de VVV. Gedu rende deze 31 kilometer lange fietsroute maken de deelne mers kennis met de Holter berg, Noetselerberg, Zuna en Rijssen. Al fietsend passeren de fietsers tal van beziens waardigheden, zoals Natuur- diorama de Holterberg en de Pelmolen in Rijssen. Onder weg is er volop gelegenheid om af te stappen, want de Lan delijke Fietsdag is geen wed strijd. Op vertoon van de afge stempelde routekaart kan tot 17.00 uur bij VVV Holten een medaille worden gehaald. De route is zaterdag 11 mei tussen 09.00 en 13.00 uur voor 2,30 euro per stuk te koop bij de VVV Holten. Vanaf 22 april zijn de routebe schrijvingen in de voorver koop verkrijgbaar bij de VVV. het militaire pakje aan te trek ken. Ik meen 21 oktober 1939 dat er een zestigtal jongeren uit Holten van de lichting 1940 I onder de wapenen moesten ko men. Het merendeel ging naar Hoorn. Enkhuizen en Zwaag waar wij klaar werden gestoomd om landsverdediger te worden. De toestand werd vooral in het voorjaar 1940 spannender als wij meenden dat wij een week end naar huis mochten. De ver- Holten - De basisscholen hebben donderdag 18 april de jaarlijkse schriftelijke verkeersproef afge nomen. Aan deze verkeersproef namen 479 leerlingen van scho len uit Rijssen, Holten en Dij- kerhoek. Vrijwilligers van 3VO, politie, verkeersouders en ge meente hebben in samenwerking met de leerkrachten van de scho len het examen afgenomen. Ook werd een praktisch ver- keersexamen afgenomen. Haarschool Holten 32 geslaagd en 1 met lof: Regenboog 35 geslaagd en 1 met lof; Holterenk. 20 geslaagd en 0 met lof; Bosschool, 2 en 0 met lof; Dijkerhoek, 8 geslaagd en 0 met lof. loven waren weer eens ingetrok ken. Naarmate de zomer nader de, werd de buurman (natie Duitsland) grimmiger. Als men de oorlogsboeken mag geloven kwamen hoge Duitse militairen (officieren) in burger om Neder land te verkennen. Zelfs werden ze gesignaleerd op en rond de Grebbeberg. Men geloofde niet in een oorlog, maar jawel: in de nacht van 9 op 10 mei om 0.00 uur ging de reveille. Om 2.15 uur moesten wij klaar staan in gevechtstenue. 'Och, het zal wel een oefening zijn'. De klok tikte door. Om 2.15 uur hield onze kapitein Heupink een toespraak voor allen waar hij het comman do over had. In scherpe bewoor dingen bracht hij de boodschap over. Dat nazi-Duitsland onze grenzen had overschreden en wij gedirigeerd werden naar de Grebbenberg, om de stellingen te betrekken. L ees verderop pagina 6. Markelo - Zuivelboerderij Effink, gelegen aan de Stokku- mervlierweg 6 in Markelo, houdt in samenwerking met de Molen van Buursink (Markelo), ijsboerderij Oans (Holten), We reldwinkel (Goor) en aspergete ler Slaghekke (Bentelo) een boe- renbrunch mef streekproducten. De boerenbrunch bestaat uit een lopend buffet, waarbij allerlei streekproducten kunnen worden geproefd. Speciaal voor de kin deren worden overheerlijke pan nenkoeken gebakken. Het meel dat hiervoor wordt gebruikt, is gemalen op de molen van Buursink. Oranjestraat - Er werd in de avonduren van dinsdag 16 april een man aangehouden die zich kennelijk door middel van iü- braak de toegang had verschaft tot een bedrijfspand aan de Oranjestraat. De man heeft niets weggenomen en was kennelijk in de war. Omdat met de man, van buiten landse afkomst, niet goed te pra ten was, is hij in het bureau te Almelo ingesloten voor nader verhoor. Smidsbelt - In de late avond van vrijdag 19 april of in de nacht van vrijdag 19 op zaterdag 20 april is van een winkel op Smidsbelt een etalageruit ver nield. Enige voorwerpen uit de etalage werden daarbij eveneens vernield. Tijdens de brunch kan men ken nis opdoen van de agrarische sector op het overdekt educatief terras. Ook de kinderen kunnen zich tij dens de boerenbrunch volop ver maken. De brunch duurt van 10.00 tot 13.30 uur. Kaartverkoop: Molen van Buursink, ijsboerderij Oans, aspergeteler Slaghekke en Zui velboerderij Effink. Kosten: kinderen tot 3 jaar gra tis, 3 tot 12 jaar 4,00 euro. 12 jaar en ouder 12,50 euro. Aaltinksweg - In een woning aan de Aaltinksweg is in de nacht van zaterdag 20 op zondag 21 april ingebroken. Om binnen te komen hebben de daders een deur geforceerd. Uit de woning zijn sieraden en waardepapieren weggenomen. De politie heeft van de bewoner aangifte opgenomen en heeft de zaak in onderzoek. Holten - Er heeft afgelopen vrij dag 12 april om 10.15 uur een ongeval plaatsgevonden tussen een bestuurster in een groene personenauto en een OAD- streekbus op de hoek van de kruising Vrijheidslaan - Wilhel- minastraat. Een bestuurster in een groene stationcar was hier getuige van. Wie getuige is geweest van dit ongeval kan contact opnemen met O AD Goor, telefoon 0547- 284400 en vragen naar Lianne. afdeling Technische Dienst. Holten - De kaartverkoop voor de Oranjebrunch loopt zeer goed. Deze wordt dinsdag 30 april (Koninginnedag) vanaf 10.30 uur gehouden op de Dorpsstraat. Kaarten hiervoor zijn verkrijgbaar bij het kantoor VVV en kosten voor volwasse nen 5 euro en voor kinderen tot en met 12 jaar onder begeleiding 2,50 euro. De organisatie Stichting Viering Nationale Feestdagen vraagt ie dereen met vrienden en buren naar de Oranjebrunch te komen. Op Smidsbelt zal na de aubade van 10.00 uur, een lopend buffet klaar staan, waar de Oranjebrun- chers hun eten kunnen opschep pen. Verder heeft de stichting positie ve reacties gekregen op het toch doorgaan van de kinderrommei- markt. De bedoeling was deze af te gelasten. Wordt deze, gecombineerd met de verenigingenmarkt, op de Kalfstermansweide gehouden vanaf 14.00 uur. Ook is er op het Rode Pleintje een karaoke. Deze wordt gepresenteerd door Coen van Hoevelaak en de muziek komt van Tony Turner. Voor ouderen is er om 14.30 uur een toneelstuk van OCH in ge bouw Irene. Verder volgt om 20.00 uur een grote taptoe op Smidsbelt en is er de hele dag een oranjeterras op de Dorps straat. Er is de laatste tijd veel aan dacht over onze zaak in Holten geweest. U, als inwoners heb ben ons hierin gesteund. Maar ondanks alles mocht het toch niet baten. Het gemeentebe stuur heeft onze aanvraag voor ontheffing geweigerd. Wij zijn zeer teleurgesteld. Toch zijn wij van plan om onze zaak voort te zetten in Floltcn. U zult binnenkort meer van ons horen. Bedankt alvast. Uw schoenmaker, Henk Maat kamp

Holtens Nieuwsblad | 2002 | | pagina 5