'Veel mensen weten niet hoe erg afwisselend Nederland is' V oorj aarsfietstochten Speciale paasvuurroute langs vijf brandende poasboakens Weer in februari: zacht, nat en zonnig Pierre a Campo loopt Pieterpad met kameel Expositie merklappen, verhalen in kruissteek ilte mamam; ïiÊÊÊIÈÊÊÈ^Im Slagbomen over Toeristenweg Vrachtauto rijdt tegen trein Bejéardensoos VVV-P AAS VURENROUTE 2002 AfSTANU Holterberg Classic 2001 levert veel geld op voor Doctor Bank Drugsbezitters opgepakt Cursus hulp bij kinderongelukken Kraammarkt Open NK Zijspan Opbrengst collecte DONDERE\G 21 MAART 2002 HOLTENS NIEUWSBLAD De laatstf maand van de meteorologische winter was de op een na zachtste tbruari in ruim 100 jaar. Met een gemiddelde temperatuur van 7.0 gaden in Holten, Espelo 6.8 graden, De Bilt 7.1 graden tegen normaal 10 graden eindigde februari op de tweede plaats in de rij van zachtste Ibruarimaanden. Alleen fbruari 1990 was met 7.6 graden in De Bilt nog zachter. Een zeer koue februari is na 1986 (gemiddeld -3.6 graden) niet meer voor gekomen Met name de eerste helft van de maand verliep uitzonderlijk zacht en (ormde een voortzetting van het zeer zachte weer tijdens de tweede htó van januari. De eerste tien dagen van de maand eindigden in Holten net een gemiddelde temperatuur van 8.9 graden en een ge middelde naximum- en minimumtemperatuur van respectievelijk 10.6 graden en'.2 graden. Het zachte karakter van het weer komt ook fraai tot uitdruking in het grote aantal dagen waarop het tenminste 10.0 gra den werd i Holten; namelijk veertien. Op 2 februari werd het in Hol ten 15.9 gaden, Espelo 15.6 graden. Het Koninklijk paar kreeg een ware lentdag als huwelijkscadeau. Nog nooit eerder was de tempera tuur zo vDeg in het jaar zo hoog geweest. Rond het midden van de maand ws het onder invloed van een hogedrukgebied enkele dagen fraai en rutïg weer waarbij het tijdens de nachten tot vorst kwam. Me de daardor werden in Holten nog vier vorstdagen genoteerd, tegen dertien ncmaal. Ijsdagen kwamen deze maand niet voor. Normaal telt februari dee ijsdagen. De laagste temperatuur in Holten -2.6 graden, Espelo -27 graden werd op 17 februari gemeten. Het zachte weer bracht oolveel regen. In Holten eindigde de maand met 103.0 mm, Es pelo kree;minder; namelijk 94.0 mm. Beuseberg en Dijkerhoek alle bei 109.0nm, dank aan de waarnemers Hennie en Anton. De Bilt kreeg 1393 mm. normaal valt er maar 48.0 mm over de maand. Zeer natte dagn met gemiddeld meer dan 12.0 mm neerslag waren 5, 11, 20,22 en:6 februari. Vrijwel alle neerslag in deze wintermaand viel in de vorm an regen. Alleen op 2123 en 24 werd wat natte sneeuw ge- constateei wat niet veel voorstelde. Zeer zacht en nat weer gaat in de wintermanden nogal eens vergezeld van veel wind. Ook deze maand was dat ht geval. Op negen dagen kwam de gemiddelde windsnelheid uit op 50 ilometer per uur in Holten; windkracht zeven. Op 26 febru ari krege we met een stormdepressie te maken, met kerndruk 970 Hpa, deztrok uitdiepend via de Noordzee richting Denemarken. Dit leverde ai de kust een zware storm op met windkracht 10 of hoger. In het binneland kregen we met zeer zware windstoten te maken, dit le verde schde aan bomen en gebouwen op, en vrachtwagens werden om vergolazen. Holten noteerde een windstoot van 68 kilometer per uur, winkracht acht. Ondanks de regen zag de zon toch vaak kans door de tolken heen te breken. Met gemiddeld over het land 105 zon- uren tega normaal 78 uren was de maand toch zeer zonnig. Met name het rustig tijdvak rond het midden van de maand verliep zeer zonnig. Van 14 ft en met 17 februari scheen de zon gemiddeld over het land iedere d^ meer dan acht uren. In De Bilt scheen de zon 116 uren tegen normaalOp drie dagen liet de zon zich in het geheel in Holten niet zien. Nonaal telt februari negen zonloze dagen. Weerma, Freddie Paalman ,vn Schoutenstraat - Akkerbouwer Pierre a Campo uit Zeewolde liep vorige week woensdag met z'n kameel Samantha door Hol ten. Hij logeerde een dag bij de familie Koetsier aan de Schou tenstraat, terwijl Samantha on derdak kreeg bij boer Jansen (Hoffes) aan de Rijssenseweg. Pierre is namelijk bezig met het lopen van het Pieterpad en hoopt eind deze week in Pieterburen aan te komen. 'Als akkerbouwer ben je in het zomerseizoen druk met het be drijf, terwijl je het 's winters juist rustig hebt', begint Pierre zijn verhaal over waarom hij is be gonnen met wandelt. Bij de landbouworganisatie waar hij is aangesloten werd eens een le zing gehouden door een huis arts. Deze drukte de aanwezige agrariërs op het hart dat ze ook in de winter aan beweging moe ten doen. 'Anders heb ik straks mijn praktijk vol zitten met stij ve boeren.' Dit advies bleef bij Pierre in het hoofd zitten. Wandelen leek hem wel een leuke bezigheid, zodat hij begon met trainen. Hij liep veel wandeltochten en schreef zich zelfs in voor de Nij meegse vierdaagse. Totdat hij het zat begon te worden. 'Het werd me allemaal te massaal en te commercieel, die wandeltoch ten', geeft Pierre aan en zocht naar iets anders. Zo'n 7 jaar geleden was hij in Maastricht en zag daar een weg wijzer staan richting Pieterburen en richting Nice. Hij koos voor een wandeling naar het noorden van Nederland. Hij kwam veel wandelaars tegen die hem verhalen vertelde over een Brabantse pelgrim, die zeer lange afstanden wandelde met een ezel. 'Die man wilde ik wel eens ontmoeten.' De Brabantse pelgrim was een man van 72 jaar en nam Pierre mee naar de ezelwandelingen in Oirschot. 'Ezelwandelingen? Daar had ik dus nog nooit van gehoord', vertelt de wandelaar. Hij mocht er met een ezel lopen en meteen kreeg hij de smaak te pakken. 'Het dier liep echt per fect mee en dus wilde ik ook zo'n ezel hebben.' Hij kocht er een van een fokker, maar zijn ezel bleek toch minder perfect. Pierre: 'Het dier was niet voor- of achteruit te branden. Ik dacht: "dit is de miskoop van de maand", overal was hij bang voor: spoorwegovergangen, via ducten en voor het oversteken van snelwegen.' Na veel moeite en oefenen kreeg hij de ezel toch gewillig en be sloot de proef op de som te ne men en met hem een lange wan deling te maken vanaf het Spaanse Gibraltar naar Zeewol de. 'Ik was nog nooit in Spanje geweest', zegt hij. Het bleken er allemaal bergen te zijn en dat viel vooral de ezel behoorlijk te gen. 'Het werd weken tobben. De ezel gleed steeds uit.' Op een bepaald moment wilde het dier helemaal niet meer en werd de reis afgeblazen. Na het lezen van een boek over een vrouw die met vier kamelen rondzwierf door de Australische woestijn, raakte hij gefascineerd 3» sïf's - (Foto: Gert Perdon) door deze dieren. 'Op een brade rie stonden kamelen vastge knoopt en ik vond het zulke mooie beesten om te zien.' Met het boek nog in z'n achter hoofd, trok hij de stoute schoe nen aan en kocht een kameel. Het dier moest alles nog leren, maar nu is het als een echte wan delvriend voor Pierre. 'Het is erg genieten tijdens het wandelen door de natuur en in Er zijrelagbomen geplaatst op de Toeristenweg. Deze worden ge sloten ussen 7.00 en 9.00 uur ter bescherming van vogelliefheb bers, odanks dat er rond die tijd geen gemotoriseerd verkeer mag rijdenDit, wegens de geslotenverklaring tussen 21.00 en 9.00 uur ter besherming van de korhoenders. (Foto: Rinus Vrijdag) Staatsbosbeheer heeft door Fle voland en Overijssel tien fiets tochten uitgezet. De folders be schrijven de routes door de Weerribben en het Kuinderbos, de Oostvaardersplassen tussen Lelystad en Almere, door de bossen in de omgeving van Om men en Hardenberg, over de Sal- landse Heuvelrug en door na tuurgebied de Borkeld en in de randmeerbossen tussen Zeewol de en Biddinghuizen. In elke routebeschrijving staan letters. Op deze plaatsen is iets bijzonders. Uitleg hierover is te rug te vinden in de lijst met be zienswaardigheden. Losse fol ders kosten 1,15 euro. Een pak ket met alle folders is verkrijg baar voor 4,55 euro bij alle VVV-winkels in Flevoland, di verse streek-VVV's in Overijs sel, diverse horecagelegenheden langs de routes en in alle bezoe kerscentra van Staatsbosbeheer in Flevoland en Overijssel. Elke route is zo beschreven dat kan worden gekozen uit 25 of 50 ki lometer. In de Weerribben, Oostvaardersplassen en Salland- se Heuvelrug komt men onder weg tevens langs een bezoekers centrum van Staatsbosbeheer. Op de Sallandse Heuvelrug staat met name in het voorjaar en de nazomer de heide in bloei. Stap hier onderweg eens van de fiets wellicht heeft u geluk als er een zandhagedis ligt te zonnen in het warme zand of in de top van een berkje een roodborsttapuit zit te zingen. In het Kuinderbos loopt de route langs de restanten van de burcht van Kuinre. In het grootste loof- houtbos van Nederland, het Hor- sterwold bij Zeewolde, is langs de fietsroute goed te zien wat het resultaat is van het vernatten van natuurgebieden. De uiterwaarden van de vecht bij Ommen en Hardenberg kleu ren van grijs naar frisgroen. Dit komt door het voedselrijke slib. Rijsser - Op de onbewaakte overwg van de Zanddijk te Rijsseireed maandag 18 maart rond 1145 uur een 26-jarige be stuurde van een vrachtauto te gen de rij kant van een interna tionale rein. De besiurder naderde met lage snelhei de overweg en heeft kennelk de trein, die van Hol ten nag Rijssen reed, niet ge zien. Ht reed tegen de derde wa gon. Dor de aanrijding raakten de bestuurder van de vrachtauto en een rouwelijke passagier ge wond. Ie bestuurder is met rug- en hoodletsel naar het zieken huis gefacht. De trein werd be schadig!. Het treinverkeer heeft van 11.-5 tot 14.00 uur stilgele gen op iet baanvak Holten-Rijs- sen. El vrachtauto kwam ge- deeltelijc in de sloot terecht en is weggessept. De heeien mevrouw Kronen berg waen uitgenodigd door de Bejaardnsociëteit Holten voor een lezig. Zij lieten dia's zien over hu reis langs de oostkust van Ausralië en landinwaarts. Flet waseen prachtige reis, met veel wtervallen, maar ook glooiendandschap, waar koeien nog vrij ondliepcn en ze er met hun earner voor moesten stop pen. Er wareiheel wat aparte dieren. Onder nier boskalkoenen, fluit eenden, ïgenboogparkieten, het vogelbedier en de kleinste vleermus: de hoefijzervleer muis. Eiwas een stadje met de naam Jeicho en er reden vracht wagens waar wel zeshonderd koeien i konden. Twee lagen op elkar en soms met twee of drie aanangers. Ook reden ze wel 350cm zonder dat ze in een stad oflorp kwamen. Alleen was er dn een wegrestaurant of een earning, waar treinwagens stonden>m te overnachten. ESPELO Ui ROUTE RIJRICHTING PAASVUUR -m!" Ökkenbroek af '£22081 lx DIJKERHOEK r Loairq HoltenVg BEUSEBERG Langstrssl J? HOI TERBROEK WAARSCHUWING: feja HOUDT VZICHA.U.B. AAN DE RICHTING, K hl DIT OM ONGELUKKEN TE VOORKOMEN De paasvuurroute die is uitgezet. Iedereen wordt verzocht de juiste rijrichting aan te houden. Holten - Traditioneel zullen Eer ste Paasdag in vier buurtschap pen van Holten de paasvuren weer worden ontstoken. Burge meester Jan Lonink steekt zon dag 31 maart tegen 21.00 uur het grootste paasvuur aan. Pas daar na mogen de andere vuren wor den ontstoken. De jury van de paasvuurcom missie gaat zaterdag 30 maart langs de paasvuren en de burge meester reikt 's avonds in café Bierlokal am Bahnhof de bokaal uit voor het grootste paasvuur. Tevens wordt er een schoon heidsprijs toegekend. Vorig jaar heeft deze traditie niet plaatsgevonden wegens de MKZ-crisis. De boakenbouwers verzoeken met klem geen (ge verfd) afvalhout en planken bij het boaken neer te leggen. Wie hout of snoeihout heeft wordt verzocht telefonisch con tact op te nemen met de boaken bouwers. Telefoonnummers van de contactpersonen van de buurtschappen zijn: Beuseberg, H. Coster, telefoon 0548- 361084; Dijkerhoek, E. Luggen- horst, telefoon 0548-36f958; Espelo, M. Toorneman, telefoon 0572-321661; Holterbrock. J.W. Wegstapel, telefoon 0548- 363924. In de buurtschap Espelo zal ook weer de lampionnenop- tocht plaatsvinden. Net als voor gaande jaren is bij de VVV Hol ten een paasvuurroute verkrijg baar die langs alle vier vuren in Holten gaal. Iedereen wordt verzocht zich aan de rijrichting te houden zo als die op de route staat aange geven. Dit. om opstoppingen te voorkomen. de bossen. Heel veel mensen weten niet hoe erg afwisselend Nederland wel niet is', bena drukt hij. 'Elke dag loop ik door een ander landschap.' Pierre stippelt 's avonds de route uit voor de volgende dag. Hij houdt daarbij een afstand van 30 kilometer aan. 'Ik had ook de he le route aan het begin kunnen plannen', legt hij uit. 'Maar door het van dag tot dag te doen voor kom je datje in de stress raakt om op tijd bij je slaapplek te kunnen komen. Stel dat het vies weer is, dan doe ik het die dag rustig aan.' Dat hij veel bekijks heeft onder weg, beaamt Pierre. In het begin vond hij dat wel leuk, maar het begint hem soms wel te verve len. 'Wat ik dagelijks veelvuldig te horen krijg, zijn uitspraken als: "Ga toch op die kameel zit ten". "Dat zie je ook niet elke dag" en "Oh, wat leuk".' Als hij eind deze week zijn eind punt heeft bereikt, begint hij niet meteen weer aan een nieuwe tocht. 'Het werk op de boerderij wacht dan weer. Daar moet str aks veel gebeuren.' Pas in het komend winterseizoen, wanneer het werk op de boerderij weer stillicht zal hij de draad van het wandelen weer gaan oppakken. (Foto: Rinus Vrijdag) Holten - De Holterberg Clas sic 2001 van de Rotary Club Nijverdal - Hellendoom vorig jaar december was een groot succes. Dat was meteen al te merken tijdens de tocht, maar bleek nog eens bij de over dracht van het geld aan Doctor Bank, die daarmee een zieken huisproject in Kenia finan ciert. Het streefbedrag 25.000 gulden, is meer dan gehaald. 'Het moest iets anders worden dan een gewone ATB-toer- tocht over de Holterberg', ver klaart de voorzitter van het or ganisatiecomité aan de leden van de Rotary tijdens de we kelijkse bijeenkomst op maan dagavond bij Braakman - Noetsele. 'Een andere formule vonden we door ons te richten op bedrijfsteams. Er deden veertien teams mee aan de rit en 125 individuele deelne mers. Het doel was om 25.000 gulden bijeen te krijgen. Dat doel is ruim gehaald. Verder zijn we dank verschuldigd aan de SV Holten, voor de accom modatie Meermanskamp, de Wielerverenging Holten voor begeleiding en advies en de MAC De Holterberg', zegt Ni co van der Meer. Markelo - In museumboerderij Eungs Schöppe wordt van 29 maart tot en met 14 april een ex positie houden over merk-, let ter- en stoplappen. Onder het thema: Merklappen, verhalen in kruissteek, is er een zeer drie ex clusieve verzameling van meer dan honderd vooral oude, maar ook nieuwe doeken bijeen ge bracht. De geëxposeerde doeken komen zowel uit particuliere verzame lingen alsook uit enkele grote Nederlaudse musea. Het meren deel van de doeken is nog nooit eerder geëxposeerd. Zoals het thema van de expositie al doet vermoeden, wordt er met name ingegaan op het verhaal achter het doek. Waarom werden mer klappen geborduurd, wat is de betekenis van de symbolen, wie heeft de merklap geborduurd en waar komt het doek vandaan. Allemaal vragen waarop tijdens de expositie verhalen in kruis steek een antwoord wordt gege ven. De geëxposeerde doeken varië ren van zeventiende eeuws tot hedendaags. Door het grote tijdsverloop in de doeken is de ontwikkeling van de merklappen en de traditie van het borduren ervan goed te volgen. Op de oudste doeken uit de zeventien de en achttiende eeuw staan voornamelijk kleine symboli sche voorstellingen, alfabetten en initialen geborduurd. Eungs Schöppe is van 29 maart tot en met 14 april dagelijks geo pend. Ook op zondag en met Pa sen. Openingstijden: 13.30 tot 16.30 uur. Adres: Goorsevveg IA, 7475 BB Markelo (naast WV). Tel. info: VVV Markelo 0547-361515. Holten - Op de parkeerplaats Bolder aan de zuidbaan van de Al, werden donderdag 14 maart de inzittenden van een personen auto gecontroleerd. De politie was aan het controleren wegens een snelkraak in Rijssen. De beide mannen van 22 en 35 jaar uit Minden (Duitsland) wa ren in het bezit van een kleine hoeveelheid hennep en heroïne. De auto bleek 13 maart gestolen te zijn in Duitsland. De mannen zijn aangehouden en ingesloten. Nader onderzoek volgt. Hengelo - Carint houdt een cur sus Eerste Hulp bij Kinderonge vallen. Een gespecialiseerde verpleegkundige van Stichting Rescue zal informeren over de belangrijkste aspecten van spe cifieke eerste hulp bij kinderen en kinderziektes en complicaties daarvan. De informatiebijeenkomst is be stemd voor ouders of verzorgers van kinderen tot 15 jaar en kent een minimum en maximum aan tal deelnemers. De bijeenkomst vindt woensdag 27 maart plaats om 20.00 uur bij de Geboortewinkel, Marktstraat 18 te Hengelo. Kaarten zijn verkrijgbaar aan de kassa van de Geboortewinkel: 2,50 euro. Voor meer informatie kan men bellen met het centrale telefoon nummer van Carint 074- 367 71 75 of met De Geboortewinkel 074 - 259 09 96. Deventer - Het Deventer Zie kenhuis en Thuiszorg Zuidwest Overijssel houden voor de derde maal een kraammarkt. Ditmaal is de markt op zaterdag 23 maart. De twee voorgaande kraam- markten waren een doorslaand succes. Enkele honderden zwan gere vrouwen en andere belang stellenden bezochten de markt waar alle informatie rondom zwangerschap, bevallen en na zorg is gebundeld. Tijdens de kraammarkt kunnen diverse kraampjes worden be zocht en kan allerlei informatie materiaal worden meegenomen. Er zijn rondleidingen naar de poliklinieken, de echokamer en de verloskamers. Een zwanger schapsdocente geeft uitleg over zwangerschapsbegeleiding, ba bymassage en yoga. De bezoe kers kunnen vragen stellen aan een gynaecoloog, een verlos kundige, een verpleegkundige ouder- en kindzorg, een kraam- verpleegkundige, een fysiothe rapeut en diëtist. Verder zijn er bedrijven vertegenwoordigd die verwant zijn met zwangerschap en babyproducten. Voor 5 euro kan een echo wor den gemaakt (alleen bij zwan- gerschapsduur langer dan twaalf weken). De kraammarkt wordt gehouden in de personeelsflat van het Deventer Ziekenhuis, Ceintuurbaan 6 in Deventer en duurt van 10.00 tot 13.30 uur. Harfsen - De Open Nederlandse Kampioenschappen Zijspan- cross wordt 7 april in Harfsen gehouden. Er komen veel rijders uit de regio aan de start in de 125cc nationale klasse. Het zal geen gemakkelijke klus worden op circuit 't Peppelen- bos. Het is immers duidelijk dat de zijspannen het circuit lood zwaar maken met hun 650cc motoren. Daniël en Marcel Wil- lemsen zullen geen rekening houden met hun collega's uit de soloklassen en het circuit om ploegen tot een bijna onneemba re veste. Ook de nationale vier- takten komen in Harfsen in ac tie. Ruim negentig rijders meldden zich aan voor deelname, waarna de organisatie een aantal van hen moest afmelden. De entree tot 16 jaar is gratis. Holten - De Jantje Beton Collec te leverde een opbrengst op van maar liefst 1.668,90 euro. De collecte vond plaats in de week van 3 tot en met 9 maart en werd in Holten gehouden door de Speel-O-Theek, de Souting, peuterspeelzalen Dribbel en Kruimeltje en peuterspeelzaal 't Knötterheukske. Dankzij de vele bijdrages en de inzet van ruim 45 collectanten kunnen worden teruggekeken op een geslaagde collecteweek. Na mens de Speel-O-Theek, de Scouting, de peuterspeelzalen en het Nationaal Jeugdfonds Jantje Beton heel hartelijk dank.

Holtens Nieuwsblad | 2002 | | pagina 5