Burgers betrekken bij zaken die gemeente gaat uitvoeren Blikkertweg te nat Boakenbouwers Dijkerhoek: 'We doen ons best en dan zien we wel' Expositie in Boschkamp Wapen tegen wachtlijst Besturingsfilosofie, Samen nieuw perspectief, 2002 en verder Wippert Bejonie 2002 trekt veel bezoekers Passieconcert in Bathmen Kindertheatervoorstelling in dorpshuis Boschkamp Schreijer naar meeting CDA Ballades en sketches Boekenweektest in bibliotheek Bijeenkomst EHBO Holten Ongeval DONDERDAG 7 MAART 2002 HOLTENS NIEUWSBLAD 5 Boschkamp - Rineke Klein exposeert vanaf 4 maart tot 13 april in de ontmoetingsruimte van dorpshuis De Boschkamp aan de Tuin straat 2 met een deel van haar borduurwerk. Als klein kind was Rineke al geïnteresseerd in allerlei handwerk technieken. Toen ze op een gegeven moment in de exclusieve Haarlemse handwerkzaak De Naaldkunst borduurwerkstukken zag die op enige afstand niet te onderscheiden waren van echte schilderijen, was haar passie voor de borduurkunst voorgoed ont staan. Van de werkstukken die nu in de ontmoetingsruimte van het dorpshuis te bezichtigen zijn, is het merendeel uitgevoerd in kruissteek of halve kruissteek. Enkele werkstukken zijn vervaar digd in de gobelintechniek waarbij op één vierkante centimeter vaak honderd steekjes worden geborduurd. Een precieze en tijd rovende hobby met resultaten die het bekijken meer dan waard zijn- Belangstellenden kunnen op werkdagen (behalve op maandag middag) van 9.00 tot 17.00 uur terecht om de expositie gratis te bezichtigen. Bathmen - In de concertserie van de Stichting Muziekkring Bath men wordt zondag 17 maart in de hervormde kerk van Bathmen een Passieconcert verzorgd door het Deventer Kamerkoor Ho- ventoon, onder leiding van Coert Bremmers. Dit concert kan als zeer bijzonder worden aangemerkt. Omdat Hoventoon haar 12,5-jarig bestaan viert, wilde men dit ook muzi kaal gesproken luister bijzetten. Met ondersteuning van extra fi nanciële bijdragen van het Prins Bemhard Cultuurfonds Overijs sel. de Culturele Raad van de gemeente Deventer, alsmede de fi nanciële inbreng van de Stichting, is Hoventoon in staat een aan tal werken uit te voeren waarvoor een relatief groot aantal vocale en instrumentale solisten kon worden aangetrokken. De keuze van de uit te voeren muziek is daarbij gevallen op een tweetal werken uit de vroege Barok. Van Buxtehude zal worden uitge voerd Membra Jesu nostri en van Aïïegri het Misere mei, Deus. In deze muziek valt er naast het koor te genieten van zowel voca le (mezzosopraan, tenor en bas) als instrumentale solisten. Wat betreft de instrumentalisten kan worden opgemerkt dat er op au thentieke barokinstrumenten wordt gespeeld (onder andere tra verso en gamba). Het concert begint om 15.00 uur. Entree kost 7,70 euro, donateurs betalen 3 euro (inclusief consumptie), jon geren tot 18 jaar mogen gratis naar binnen. Holten - De ANBO, de bond voor vijftigplussers brengt een nieuw wapen in stelling tegen de wachtlijsten: het hulp-dossier voor wachtenden in de zorg. Mensen die op een wachtlijst staan voor thuiszorg of een plaats in een verzorgings- of verpleeghuis, kunnen daarmee hun verzekeraar aanspreken op zijn zorgplicht. In drie tot vier stappen wordt uitgelegd hoe wachtenden het leve ren van directe AWBZ-zorg, eventueel via de rechter, bij hun zorgverzekeraar kunnen claimen. Ondanks wachtlijstbemiddc- ling van zorgverzekeraars ondervinden mensen met een indicatie voor zorghulp nog dagelijks problemen met wachtlijsten. Vol gens de laatste cijfers gaat het om 82.000 mensen: 32.000 daar van krijgen geen hulp en 50.000 mensen krijgen minder zorg dan waar ze recht op hebben. De ANBO, die in 1999 via de rechtbank in Utrecht met succes het recht op zorg heeft afgedwongen, wijst wachtenden erop wat zij kunnen doen bij plaatsing op een wacht lijst. Wanneer de wachtlijstservice van de zorgverzekeraar of het persoonsgebonden budget geen oplossing bieden, dan kunnen wachtenden de zorgverzekeraar sommeren om binnen 14 dagen hulp te leveren. In het hulp-dossier is daartoe een voorbeeldbrief opgenomen. Levert dat geen directe hulp op, dan worden in het dossier de mogelijkheden voor juridische bijstand uitgelegd. De hulpvraag kan vervolgens aan de rechter worden voorgelegd. Veel hulpvragers weten niet hoe zij hun zorgverzekeraar kunnen aanspreken op zijn zorgplicht. Daarom heeft de ANBO dit hulp dossier samengesteld met een voorbeeldbrief die wachtenden naar hun zorgverzekeraar kunnen sturen. De 'Dossiermap Wacht lijsten Zorg' kost 1,36 euro voor ANBO-leden en 2.27 euro voor niet-leden. Te bestellen door overmaking van dit bedrag op post rekening 412424 t.n.v. ANBO-Verkoopartikelen te Utecht onder vermelding van bestelnummer P4424. Via internet bestellen of downloaden is mogelijk: http:/Ywww.anbo.nl. onder publicaties. Holten - Besturingsfilosofie, Sa men nieuw perspectief, 2002 en verder staat op de voorkant van de publicatie, die na de commis sievergadering welzijn toege licht werd door gemeentesecre taris D. van der Borg. In de pu blicatie wordt aangegeven hoe het met de ambtelijke organisa tie verder moet de komende ja ren. Hoe gaat de ambtenarij er uit zien, hoe wordt het werk aan gepakt, hoe gaat men met elkaar om, wat kan men voor de burger betekenen. Vorig jaar werden twee ambte narenapparaten, dat van Holten en dat van Rijssen, in elkaar ge schoven. Elk met een eigen aan pak en manier van zaken rege len. 'Sinds 1 januari 2001 is er een nieuwe organisatie en een nieuw bestuur. En de maat schappij ontwikkelt zich verder. Daarom moeten we eens goed kijken naar onze manier van denken en werken. Er moeten nieuwe richtlijnen en afspraken komen, zodat iedereen in het ge meentelijk bedrijf precies weet waar hij of zij op kan rekenen en wat er van hem of haar verwacht wordt,' stelt Van der Borg. Een klantgericht en efficiënt werkende ambtelijke organisatie is het streven. Nog meer zelfs: de inwoners van de gemeente moeten het effect van de ambte lijke inspanningen dagelijks be leven. Visie, beleid en daden van de ambtelijke organisatie moeten van positieve invloed zijn op het werken, het wonen, het leren, het winkelen, het ont spannen in deze gemeente. Om dat te bereiken wordt binnen de ambtelijke organisatie ge werkt met een aantal principes. Zo moet er een duidelijke rol verdeling zijn. 'Die begint bij de gemeenteraad. Die maakt de po litieke keuzes. We moeten be schikken over een strategische visie. De raad geeft deze maand aan wat het profiel van de nieu we gemeente wordt. Voor ons als ambtenaren is dat het anker punt. En dat wat de raad beslist moet vertaald worden in pro gramma en beleid.' Er moet resultaat geboekt wor den. 'Dat houdt in dat per project er voor iedere ambtenaar om schreven is welke resultaten er van die persoon worden ver wacht. Werkwijzen en procedu res waarvan gebleken is dat die effectief zijn. worden vastgelegd en uitgewerkt. Maar werken vol gens procedures mag nooit een doel op zich worden. Altijd weer moet worden gekeken naar het resultaat. En als dat betekent dat het op een andere manier moet, geen probleem. Gewoon doen.' Doen wat je zegt is ook zo'n principe. 'Daarbij is het belang rijk dat de burger precies weet welk product wordt geleverd, wat de kwaliteit is, wat de ter mijn van afhandeling is en wat de kosten zijn. Dat heeft vooral met goede planning te maken. Dat betekent ook dat de admini stratieve organisatie op orde moet zijn.' Er moet ruimte zijn voor initia tief en persoonlijke ontwikke ling van elke ambtelijke mede werker. 'Van elke medewerker Van der Borg: 'Het is belangrijk dat de burger weet welk product wordt geleverd' (Foto: Rinus Vrijdag) wordt in kaart gebracht wat hij in z'n mars heeft. En wat zijn of haar persoonlijk ambitie is. We moeten een open organisatie worden, met ruimte voor initia tief, ruimte om dingen bespreek- Holten - Burgemeester en wet houders stellen voor, zodra de weersomstandigheden gunstig zijn, inventariseren waarop de Blikkertweg de natte plekken zijn. Daar wordt een wapenings- net aangebracht, waarna de zandbaan met extra zand weer onder profiel gebracht wordt. Vervolgens moeten deze worden bewerkt. Het voorstel komt nog in de commissie openbare wer ken. Een aantal bewoners van de Blikkertweg schreef eind januari een brief naar de gemeente, waarin ze bezwaar maken tegen dat er na de brief van juni 2001 geen enkele reactie van de ge meente was vernomen. 'Maar de gemeente heeft wel regelmatig onderhoud aan de weg ge pleegd,' is de gemeentelijke re actie. Een nadeel van de Blik kertweg is echter, dat deze zand weg een onregelmatig verloop heeft wat betreft de hoogte. Daardoor ontstaan bij hevige re genval grote geulen in de zand weg en ontstaan er waterpartijen op plekken waar dat niet ge wenst is. 'In dit soort (natte) om standigheden is het nagenoeg onmogelijk zandwegen in het al gemeen redelijk onder profiel te schaven. Van de bewoners die aan zandwegen wonen mag der halve verwacht worden dat deze enige clementie zullen betrach ten van de onderhoudsplichtige, in dit geval de gemeente'. De gemeente wil nu proberen een soort wapening in de zand baan aan te brengen. Dat is eind vorig jaar bij wijze van proef ge beurd op de Sprokkelweg. Daar bij wordt een wapeningsnet op een diepte van ongeveer tien centimeter in de zandbaan inge graven. Dat net moet voorko men dat het autoverkeer bij natte weersomstandigheden wegzakt in de ondergrond. Om een en an der te kunnen realiseren moet eerst een droge periode afge wacht worden. baar te maken. Niet een kracht uit hiërarchie en formaliteiten, wel elkaar aanvullen, ieder van uit de eigen rol.' Het 'drierangenstelsel' (kort- door-de-bocht: 'Als je maar blijft zitten, komt promotie vanzelf, red.) moet op de helling, maar zover is het nog niet. Dit Rijs- sens systeem blijft voorlopig ge handhaafd. 'Er komt wel een nieuwe beloningsvorm. maar daar moet nog over worden ge praat. We gaan nu discussiëren over het 'bewust belonen'. Niet alleen het aantal jaren, de erva ring, is belangrijk, maar ook welke resultaten er geboekt zijn. Belonen naar vaardigheden, ei gen initiatief, collegialiteit.' Op welke manier de burger daar belang bij heeft? 'De ambtelijke organisatie ontwikkelt zich tot een transparante, open, kwali teitsbewuste organisatie met voldoende kostenbesef. Een or ganisatie die resultaten boekt in belang van de burger en in sa menspraak met de burger. Door de burgers in een vroeg stadium bij zaken te betrekken bepalen zij ook hoe wij die zaken voor hen oppakken.' Belangrijk is vervolgens of de burgers tevreden zijn over de ambtelijke inspanningen en re sultaten. Dat wil Van der Borg te weten komen door klanttevre- denheidsonderzoeken Of dit allemaal niet te idealis tisch gesteld, te hoog gegrepen is? Nee, vindt Van der Borg. 'Natuurlijk blijft elke organisatie problemen houden. Maar je moet er wel aan werken. Binnen de organisatie is het voor ieder een anders geworden. De een ziet een kans in die veranderin gen, de ander een bedreiging. De kunst is om ook de laatste cate gorie mensen mee te nemen. Dit verhaal moet handen en voeten krijgen op de werkvloer. De lei ding moet dit verhaal kunnen overdragen naar de mensen. En daar zijn we mee bezig.' Van der Borg gelooft in de kracht van deze organisatie en in de kwali teiten van zijn mensen. 'De wil is aanwezig om er iets van te ma ken. Er zit beweging, dynamiek in de organisatie, er gebeurt on gelooflijk veel. We weten waar we naar toe willen, het komt er nu op aan om dat uit te werken en dat jaar najaar naar een hoger plan te tillen.' Dijkerhoek - Het Poasboaken van de bouwers uit Dijkerhoek hoeft niet zonodig het grootste of het mooiste poasboaken te zijn. Het bestuur, bestaande uit: Elwin Luggenhorst, Daniël Slui ter, Geert Bannink en Peter Wijnberg, vindt het niet zo be langrijk een prijs te winnen. 'We hebben niet echt een stre ven. We doen ons best en dan zien we wel', aldus de bestuurs leden. En natuurlijk is het ook moeilijk te zeggen of Dijker hoek het grootste paasvuur gaat krijgen, dat hangt mede af van de hoeveelheid hout en die kun nen de bouwers niet zelf bepa len. 'Ja, dat kan wel, maar dan worden we er veel te druk mee', zegt Daniël Sluiter. Het is ook niet zo dat de Dijkerhoekse bou wers hout laten liggen omdat ze dan de schoonheidsprijs kunnen winnen. Het wordt dus, zoals dat heet in goed Dijkerhoeks: 'Kiek'n wat 't wort'. Deze uitspraak gaat natuurlijk niet helemaal op. Het is niet zo dat er geen organisatie vooraf gaat aan het bouwen van een paasvuur. De voorbereidingen beginnen voor de jaarwisseling al. In de eerste week van januari wordt er in Dijkerhoek namelijk volgens traditie een kerstbomen actie gehouden. Alle inwoners kunnen dan hun kerstbomen aan de straat zetten en die worden dan door het bestuur opgehaald om te gebruiken voor de bouw van het paasvuur. Voor de jaar wisseling vergaderen de be stuursleden om de kerstbomen actie in goede banen te leiden. Half januari trekken de bouwers naar de Holterberg om daar hout te halen. De bomen die gekapt zijn door Staatsbosbeheer liggen voor het oprapen. De bouwers snijden zelfde kruinen uit de bo- Boschkamp - In de ontmoe tingsruimte van dorpshuis De Boschkamp wordt zondag middag 17 maart een kinder theatervoorstelling gehouden. De voorstelling begint om 14.00 uur. Theatergroep Kijk haar nou uit Rotterdam zal dit keer de voorstelling Het elfje met de Kaplaarzen op het toneel brengen. Els het elfje woont in het bos en wil het liefst de he le dag dansen. Razella de heks haat het dansende elfje. Op een kwade dag besluit Razella om Els het dansen voorgoed onmogelijk te maken. Met een toverspreuk geeft ze Els voor altijd zware kaplaarzen aan haar voeten. Voor Els breekt echter een verdrietige tijd aan. Ze kan nooit meer dansen met die laarzen aan. De voorstelling is geschikt voor iedereen van 4 tot 10 jaar. De toegangskaartjes kos ten 3.50 euro per persoon en zijn zowel aan de kassa als in de voorverkoop verkrijgbaar bij het kantoor van de stich ting voor Sociaal en Cultureel Werk aan de Tuinstraat. Tele fonisch reserveren kan ook: 0548-362755. (Foto: Rinus Vrijdag) men om die te kunnen gebruiken als afwerkhout. De rest van het paasvuur bestaat vooral uit snoeihout, dat meestal gebracht wordt. Af en toe gaan de bou wers het, tegen betaling van bij voorbeeld een kratje bier, opha len. Dat snoeihout wordt met een sjofel bij elkaar gedrukt tot een grote bult. De bouwers proberen dan al de rondingen zo mooi mogelijk te krijgen tot een bult met een omtrek van een kleine zestig meter. Dan is de bult zo'n 3,5 tot 4 meter hoog. De laatste twee weken voor Pasen gaan de stijgers ervoor en 's avonds werkt de jeugd het snoeihout naar boven. komt omdat ongeveer vijftien bouwers bij elkaar moeten ko men. En de meesten kunnen al leen 's avonds. Erg handig is het niet, dat geven de bestuursleden ruiterlijk toe. 'Dit jaar hebben we misschien wel schijnwerpers nodig om het allemaal af te krij gen', aldus het bestuur. Dat dit alles 's avonds gebeurt. Toch zal dat in Dijkerhoek de gezelligheid niet drukken. Want daar gaat het allemaal om in Dij kerhoek. Het bouwen van de po asboaken is daar een traditie, ie dereen groeit ermee op en ieder een wil de traditie in ere houden. Zo ook die van het gal, dal ge graven dient te worden als alle bouwers als laatste nog om het paasvuur zitten. En wel tot aan het grondwater. Het is alsof je een blik lostrekt en er allemaal personen van 20 tot 25 jaar geleden uitkomen, al dus een bezoekster van de Wip pert Rejonie 2002 afgelopen za terdagavond. Velen waren vanuit verre oorden nog weer naar de dancing in Kring van Dorth gekomen. Zo wel het parkeerterrein bij De Wippert als ook de bennen langs de weg toonden enige gelijkenis met de zondagmiddag midden jaren zeventig. Het enige verschil was dat er nu geen brommers, zoals vroeger, te bekennen waren. Ook op de vroeger voor de insiders welbe kende Schipbeekwal was het rustig ten opzichte van vroeger. Hier heeft zich namelijk menige vrijpartij afgespeeld op de zon dagmiddag. De negende editie van het pu- bliekstreffen was als vanouds weer gezellig. Een aantal zaken zijn in de loop van de jaren wel veranderd. Een deel van de mu ziek komt niet meer van de grammofoonplaat of cassette, maar het merendeel van cd of uit een computer. Via de computer en een beamer werden dia's en film vertoond. Zo zagen velen zich nog eens te rug met lang haar, jeugdpuistjes of enigszins aangeschoten. Het was een komisch gezicht de re acties van de betrokkenen te ho ren. Als speciale gast was Berthus Westerhuis van de popgroep Frankenstein aanwezig. Een ou de hardrocker met een vrolijke en positieve instelling. Ook veel positieve reacties van het publiek dat oude bekenden, stapvrienden van weleer en oude vlammen weer eens ontmoette. Biester - CD A-Tweede Kamer lid Annie Schreijer komt 12 maart naar de Biester. Hier wordt dan een openbare bijeen komst gehouden van het CDA Rijsen - Holten. Verder zullen CDA-Statenlid Gert Kanter en CDA-wethouder Wim Stegeman spreken. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Het bocrenklimaat in Nederland is sterk aan het veranderen. De natuur wordt gekoesterd en de ene maatregel volgt de andere op. Verder gaan stemmen op subsidies aan boeren af te schaf fen. Zelfs de betrouwbaarheid van de overheid is in het geding. Na de pauze is er discussie mo gelijk tussen bezoeker en het fo rum. Ieder belangstellende voor landbouw en politiek is welkom. Forthaarsweg - Er wordt bij Eva Boerma aan de Forthaarsweg 13 zondag 24 maart een matinee gehouden met Songs and Bal lads. De voorstelling duurt vijf kwartier en de entree kost 6 eu- Er worden ballades gezongen en tussendoor korte sketches opge voerd. Het Appeltje bijvoor beeld. Dit is een scène uit De Tijd en het Vertrek van Botho Strauss. Een andere sketch is Ci ty van Alessandro Baricco. Het duo Jorrik en Parel zingen de ballades. Ben en Marjole doen de sketches. Ben Hartem- ink trad al eerder op in Holten en vertelde toen het verhaal De Boer Die Sterft. Wie langs wil komen, moet wel even van tevoren reserveren: 0548-366949. Bibliotheek - De openbare bibli otheek aan de Rörikstraat 3 staat van 13 tot en met 23 maart in het teken van de boekenweek. Het thema dit jaar is: Hebban olla vogala nestas: verhalen en ge dichten over de liefde. Voor de openbare bibliotheek is dit jaar net zo'n belangrijke rol weggelegd als voor de boekhan del. Zoals het Boekenweekge schenk een geste is van de boek handel, zo wordt de Boeken weektest dat van de bibliotheek, leder betalend lid van de biblio theek te Holten ontvangt tijdens de boekenweek als hij of zij boe ken komt lenen het boekje Boe- kenweektest.(Zo\ang de voor raad strekt) Tijdens de Boekenweek is er een tentoonstelling met romans en gedichten rond de thema's liefde en romantiek, liefde en misdaad. Op uitnodiging van de Stichting Kunst en Cultuur en de Openba re bibliotheek Holten geeft Adri- aan van Dis een lezing op don derdagavond 14 maart om 20.00 uur in de aula van Scholenge meenschap De Waerdenborch. Kaarten kosten 9 euro per stuk en zijn verkrijgbaar in de biblio theek. Leden van de Stichting Kunst en Cultuur en van de bi bliotheek Holten betalen voor een kaartje 6 euro. Telefoon nummer van de bibliotheek is 0548-366414. Vosman - De EHBO-vereniging Holten houdt dinsdag 12 maart in Zaal Vosman een bijeen komst. De avond wordt ver zorgd door het SIGMA-team van de GGD Twente. Het begint om 19.45 uur. Het SIGMA-team houdt zich be zig met gezondheidszorg bij grote ongevallen en rampen, zo als in Enschede en Volendam. Leden van EHBO Holten wor den verder maandag 25 maart om 20.00 uur uitgenodigd voor de jaarvergadering van de EH BO bij de Biester. Holten - Een twintigjarige En- schedeër reed 2 maart over de A 1 in de richting van Deventer. De bestuurder raakte met zijn auto in de linkerberm. Hij reed ongeveer 100 meter door de berm en stuurde toen sterk naar rechts met als gevolg een ruk naar rechts. Het voertuig schoot dwars over de rijbaan en belandde op de kop in de sloot aan de rechterzijde van de snel weg. Twee inzittenden klaagden over pijn in de schouders. Een betrok kene werd overgebracht naar het ziekenhuis in Deventer, de ande re naar Almelo. Het voertuig raakte total-loss.

Holtens Nieuwsblad | 2002 | | pagina 5