'Het gaat toch om je medemens' 'Poppe staat op z'n kop en Ouwe Plinten gaan voorop' Lezing theoloog Hans Stolp over thema Omgaan met gestorvenen Spetterend optreden klezmerband Oor Hasjachor in De Boschkamp Beroepenvoorlichting in Parkgebouw Rijssen Concert in Parkgebouw Inbraak in kantoor Cursussen muziekschool Bloemschikken in Boschkamp Kringloopwinkel Expositie Krebbes Vluchtelingenwerk Holten zoekt vrijwilligers: Stichting Kunst en Cultuur begint 2002 muzikaal Literaire avond Adriaan van Dis Bijeenkomst bejaardensoos DONDERDAG 24JANUARI 2002 HOUTENS NIEUWSBLAD Vosman - Theoloog en auteur Hans Stolp geeft woensdag 6 februari een lezing met als thema Omgaan met gestorve nen. De avond zal plaatsvin den in restaurant Vosman, Oranjestraat 38. Aanvang 20.00 uur. Toegangsprijs 8 euro. Reserveren voor de le zing kan bij A. Boertjens 0548-365340. Als een geliefde sterft en over gaat naar de geestelijke wereld, is de verbinding tussen haar of hem en ons zeker niet verbro ken. Elke verbinding die door liefde tot stand is gebracht, is immers eeuwig en kent geen einde. De dood betekent dan ook een verandering in die verbinding en geen einde ervan. Als iemand overgaat, gaat zij (of hij) vervolgens door twee ver schillende geestelijke werelden heen om uiteindelijk thuis te ko men in de derde wereld, de Lichtwereld. Gedurende die reis (die tegelijk een omvormingsproces in houdt) kunnen de achterblijvers de geliefden op verschillende manieren bijstaan. Hans Stolp was van 1967-1987 pastor in het Academisch Ziekenhuis Groningen, en daar na omroeppastor bij de IKON. Hij publiceerde talrijke succes volle boeken over onder meer Esoterisch Bijbellezen en Het Gebed. Parkgebouw - Pianist Yoram Ish-Hutwitz zal vrijdag 25 ja nuari een concert geven in het Rijssense Parkgebouw. Het begint om 20.00 uur. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de VW. Yoram Ish-Hurwitz is een Nederlandse pianist van Israëlische afkomst. Hij begon zijn studie bij Danièle Dechenne en Jan Wijn aan het Sweelinck Conservatorium in Amsterdam. Als eerste Nederlandse pianist studeerde hij vervolgens twee jaar aan de Juilliard School in New York bi de Hongaarse pianist György Sandor. Parkgebouw - In het Parkge bouw te Rijssen wordt maan dag 28 januari van 19.00 tot 21.00 uur een beroepenvoor lichting gehouden. Deze beroepenvoorlichdng is een initiatief van de Rotaryclubs Nijvcrdal/ Hellendoorn, Rijssen en Bathmcn en wordt dit jaar al weer voor de 38ste keer gehou den. De voorlichtingsavond is be stemd voor scholieren uit de twee hoogste klassen van het voortge zet onderwijs in de regio Nijverdal, Rijssen en Holten. De jeugd heeft via een formulier kunnen aangeven bij welke be roepsgroep de interesse ligt. Aan de hand van deze gegevens zijn er personen uit het bedrijfsleven be naderd die veel over hun beroep weten te vertellen en nuttige in formatie kunnen verstrekken over de inhoudelijke aspecten van het vak zelf en, in sommige gevallen, de maatschappelijke consequen ties daarvan. In totaal zullen er 64 beroeps groepen worden vertegenwoor- digd. Motorcrosser Enk Davids werd dit jaar op het hoogst haalbare niveau in Nederland kampioen Enduro en tweede bij de Nederlandse kampioenschap pen in de viertakt, een klasse hoger dan de 500 cc motoren. Zijn nominatie voor sportman van het jaar, lijkt dus niet meer dan terecht. 'Ik ben twee keer eerder wereldkampioen en een keer eerder tweede op het NK geweest, dus dan is het wel reëel datje genomineerd wordt, maar ik ben niet op de hoogte van wat de andere sporters hebben gedaan. Bovendien is hel moeilijk om dat van jezelf te zeggen', zegt Davids. Toch zou het vreemd zijn als iemand wel wordt genomineerd als sportman van Overijssel en niet in zijn eigen woon plaats. Davids vindt het ben hele eer om genomineerd te worden: 'Iemand die goed met zijn sport bezig is, is daar trots op. Het is eer voor al het: werk dat je hebt gedaan en een belangrijke motivatie'. Daarom vindt hij de verkiezingen een hcel'-goed idee. Volgens hem gaat Jeanet Brinks of Diny Heyda winnen bij de dames. Wie de nietiwe sportman van het jaar wordt, weet Davids niet. 'Ook de prestaties vanjan Manenschijn en van Erik Haan zijn heel erg goed', aldus Davids. Dorpsstraat - In een kantoor ruimte aan de Dorpsstraat werd in de nacht van woensdag 16 op donderdag 17 januari in gebroken. Een raam cn een buitendeur bic ken geforceerd. Een aantal com puters, fototoestellen cn wat geld werd weggenomen. Hoe groot de exacte schade is, is nog onbekend. Boschkamp - De cursussen van het Muziek Onderwijs Centrum in dorpshuis De Boschkamp zijn van start ge gaan. Bij elke cursus zijn ech ter nog plaatsen vrij. Wie het leuk lijkt een instrument te kunnen bespelen, kan zich op geven voor een cursus. Dit kan via telefoonnummer 0548-36 14 12. Boschkamp - In dorpshuis De Boschkamp worden geduren de het gehele seizoen diverse bloemschikcursussen gehou den. Op een van de voorjaars cursussen zijn momenteel nog enkele plaatsen vrij. Het is een cursus die uit vijf lessen bestaat, welke eenmaal in de drie weken op dinsdag tussen 9.00 cn 11.00 uur wordt gehouden onder leiding van Anette Hilberink. Tijdens de eerste les op dinsdag 5 februari wordt er een voorjaars- bak gemaakt met diverse voor jaarsbloemen en -bollen. De kosten voor de vijf lessen be dragen 27 euro exclusief materia len. Voor inlichtingen en opgave kan men op werkdagen terecht in dorpshuis De Boschkamp, Tuinstraat 2 in Holten, telefoon 0548-362755. Oude Deventerweg Supportersvereniging van HMV bestaat al meer dan der tig jaar en steunt met financië le middelen de HMV. De sup portersvereniging heeft een ei gen kringloopwinkel aan de Oude Deventerweg 7. Deze is elke vrijdagmiddag van 14.00 tot 16.00 uur en zaterdags van 10.30 tot 12.00 uur open. Wie bruikbare goederen heeft en deze beschikbaar wil stellen, kan con tact opnemen via telefoon 361590, 363583 of 361470. De goederen worden zaterdagsmor gens opgehaald. 'Onverkoopbare goederen die rijp zijn voor de ge- meentewerf worden beslist niet meegenomen,' vertelt Vorldnk. Zaterdag 2 februari is de kring loopwinkel, in verband met het huwelijk van het kroonprinselijk paar, gesloten. Keizersweg - In de huisartsen praktijk exposeert kunstenares I. Krebbers, uit Holten. De schilderijen beelden taferelen uit van ouderen en kinderen, in prachtige warme kleuren. Ook zijn er enkele zeer knappe por tretten van mensen en dieren. De technieken zijn pastel, olie verf en gemengd. Krebbers volgde een opleiding aan de AKI te Enschede. In de ja ren '65 tot en met '81 woonde zij in West-Afrika, waar zij zich toe legde op het schilderen van por tretten. Terug in Nederland maakt zij be halve portretten ook landschap pen. Haar voorkeur gaat uit naar het portretteren van mensen en dieren. Marjet Marissink Marjet Marissink is genomineerd voor de sportman- en sportv rouwverkie zing van het jaar2001. Zij doet aan atletiek, maar is daarnaast ook veel met sport bezig. Zo heeft ze de marathon van Rotterdam, maar ook die van Eindhoven gelopen, werd ze crosskampioen en deed ze vorig jaar voor het eerst mee aan de achtste triatlon, om hem meteen te winnen. Daarnaast is Marissink veel mti de jeugd bezig. Ze traint de A en B-pupillen twee keer per week een uur cn staat vaak als jeugdtrainer langs de kant tijdens baamvedstxij- den van de jeugd. De atletiek zit in de familie, ook haar man en kinderen zijn er erg goed in. Marissink denkt zelf dat haar nominatie waarschijnlijk meer te maken heeft met ille activiteiten om de sport heen, dan echt met haar spor tieve prestaties: 'II heb nier meegedaan met een NK of WK'. Geen van de genomineerden heeft zeggenschap over zijn of haar nominatie, maar achteraf vindt Marissink het toch wel een eer. 'Eerst hoefde het van mi| niet zo nodig, maar nu vind ik hei toch wel heel leuk. Het is toch een teken dat je opvalt en gewaardeerd wordteen mooi schouderklopje', aldus Marissink. Zij vindt de verkiezingen dan ook een heel goed idee. 'Sport is heel belang rijk, vooral hu de rrensen zo veel vrije tijd hebben. Gezond zijn van lichaam en geest is belangrij:', zegt Marissink. Door zo'n verkiezing wordt de sport gestimuleerd. Marissnk denkt dat Jan Maneschijn dit jaar sportman van her jaar wordt. 'Bij de vouwen zal het wel een van de dames van de Okia wor den', zegt Marissink. Erik Haan Erik Haan genomineerd voor sportman van het jaar. Hij doet aan motor cross, maar din wel een met zo'n bakje eraan. Op nationaal niveau werd hij in zijn eerste jaar meteen al Nederlands kampioen. Een duidelijke nominatie dus. 'Geen idee. Ik kreeg ineens die papieren in ele bus. Ik ben ook niet op de hoogte van deprestaties van de andere genomineerden, maar in je eerste jaar Nederlands Kimpioen worden is wel een unieke prestatie', zegt Haan. Hij is blij verrast mei zijn eerste nominatie. Hij vindt dc verkiezingen voor sport man en sportviouw van het jaar een goed initiatief, maar niet alleen voor de sporters. 'Het i: een stimulans voor de sport in Holten. Anders zie je niet veel anders dan voeibal', aldus Haan. Er zijn geen voetballers genomineerd, dus die kunnen het niet winnen. 'Bij de heren denk ik cat Erik Davids het gaat winnen. Over dc dames heb ik geen idee', aldus Haai. Erik Davids Boschkamp - Klezmerband Oor Hasjachor luidde vorige week woensdagavond in de Boschkamp, op uitnodiging van de Stichting Kunst en Cultuur, het nieuwe jaar in. Met veel enthousiasme speelde de uit Hengelo afkomstige band de sterren van de hemel. De zes man sterke formatie bracht een geweldige sfeer met vrolijke maar ook weemoedige melodieën ten gehore. De aanwezigen luisterden met volle aandacht cn werden meege sleept naar de diepe wortels van de 'Jiddische dansmuziek'. De muzikanten gingen helemaal op in hun muziek en dat werkte aanste kelijk. Je kon af en toe de pijn, maar ook de vrolijkheid van een gevierd feest in een lied voelen. De zangeres gaf met een prachti ge warme stem de liederen, van het joodse volk uit de Oost- Europese landen weer. Van Spaanse hartstocht tot een wiege lied toe. Tijdens het optreden werd de ge schiedenis van klezmermuziek toegelicht. De instrumentale be zetting bestond uit een viool, kla rinet, gitaar, accordeon, contrabas en drums. In de pauze kon men de cd van Oor Hasjachor kopen. Waerdenborch - Auteur Adriaan van Dis zal donderdag 14 maart een lezing geven in de aula van scholengemeenschap De Waerdenborch. Hij doet dit op uitnodiging van de openba re bibliotheek en stichting Kunst en Cultuur. Adriaan van Dis debuteerde in 1984 met Nathan Sid en publi ceerde vervolgens de verhalen bundel Casablanca, de reisromans Een barbaar in China, Het beloof de land en In Afrika, de toneel stukken Een uur in de wind en Tropenjaren. Hij heeft verder verschillende ro mans geschreven.In 1996 schreef hij het boekenweekgeschenk, de nouvelle Palmwijn. Kaarten zijn in de voorverkoop verkrijgbaar bij dc openbare bibli otheek aan dc Rörikstraat 3. Kandelaar - Bejaardensociëteit Holten houdt dinsdag 29 janu ari een bijeenkomst in De Kandelaar. Het wordt een ge zellige middag met sjoelen. De aanvang is om 14.30 uur. Jo en de Jojoos deden tijdens bet Prinsenbal onder meer een act als Oostenrijkse dmrgmu-jikanten. (toto: Gert Perdon) Poppe - Met de openingsact van Napoleon Bonaparte Een Hele Aparte begon het Prinsenbal van carna valsvereniging De Fienpreuvers meteen goed. Dit bal, waarin sketches werden gespeeld voor de Prins en z'n Adjudant was af gelopen zaterdag 19 januari in De Poppe. Napoleon deed Village de Porc aan, \yant het was hem opgevallen dat cr hier veel hopeloos en nutteloos wordt onderzocht 'Zo is er ccn da me die een boek heeft geschreven over vreemdgaan', vertelt Napoleon. Totaal nutteloos, want hoeveel in de zaal zijn er ooit vreemdgegaan?' Slechts een iemand durft ervoor uit te komen en roept volmondig 'ja!' Ook de discussie over de nieuwe ge meentenaam is volgens hem nutte loos. 'De Union Christion vond de enquête te mager. Maar ja, die gelo ven alleen maar in dikke boeken.' Er werd tijdens het Prinsenbal tot tweemaal toe van het programma afgeweken, als verrassing voor de Prins en z'n Adjudant. Zo zongen de Ouwe Plinten, bestaande uit Rcnc van der Molen, Jan Nikkels en Fons Akkermans, een lied over Zin, zin, ik heb weer zo'n zin; De Poppe staat weer op z'n kop cn de Ouwe Plinten gaan voorop. Een andere surpricc-act was die van een huiskamer waarnaar tv werd ge keken. Via een groot videoscherm kon het publiek meegenieten. Twee boerenmeiden vertelden met zwaar accent over de nieuwe Prins en Adjudant. Twee witgeklede mannen deden vóór deze act een sketch met een geit tussen hen in. 'Zoek de drie ver schillen' stond op een bord welke een van beiden omhoog hield. Beide mannen deden exact hetzelf de als wat de geit deed en dat lever de veel lachwekkende scènes op. Na afloop ging er een bord omboog: 'Gevonden?' Een ander hoogtepunt was de act van Club Duo en de 'Raad van Elf. President Teun Deijk leidde dit in: 'Club Duo schijnt een homoduo te zijn. Daarom zouden ze zo graag in de Stokkencommissie willen', ver telt hij. 'Om de geruchten te ont vluchten zijn ze in het Limburgse Gulpen gaan wonen.' De Raad van Elf zocht ze daar op in het café dat de twee er zijn begonnen. Een van de twee leden van Club Duo, Rudi Drenth, verwelkomt de delegatie uit de gemeente Kcunedarp en biedt ze een Gulpener biertje aan: "Wat moet het zijn? Een fluitje of een pijpje?' Club Duo blijkt al helemaal inge burgerd in het Gulpense. Ze zijn zelfs al naar een katholieke kerk dienst geweest. De plaatselijke pas toor was erg blij met de nieuwelin gen en verwelkomde ze hartelijk na de dienst. Wel fluisterde hij de twee toe: 'Kijk de volgende keer niet al leen naar de benen van de koor knaapjes, maar haal de zaligheid uit het kruis.' Dc Raad van Elf wilde na dit bezoek weer huiswaarts keren om verslag uit te brengen. Een beet je bezorgd, vraagt Rudi: "Wie is jullie Bob?' Waarop de Raad antwoord de: 'Bob? Wij hebben geen Bob, maar Bert: Bezopen En Rij Toch.' Bezoekers van het Prinsenbal wer den na afloop echter weer veilig met een bus naar Holten teruggebracht. Wie dat wilde, kon daarna het feest doorzetten in hofbar Bierlokal am Bahnhof. Holten - 'Holten is een hechte gemeenschap. Een gemeen schap waar heel veel vrijwilli gers zich op allerlei terreinen inzetten. Maar op één terrein gaat het nog wat stroef wat de inzet van vrijwilligers betreft. En dat is met het opvangen van vluchtelingen. Het is jam mer dat bij de werkgroep vluchtelingen zo weinig men sen betrokken zijn. Het gaat toch om je medemens,' stelt Johan Mensink, medewerker welzijn bij de gemeente, vast. 'Als gemeente hebben we onze verantwoordelijkheid een aan tal gezinnen op te nemen. Maar er zijn wel mensen nodig die deze mensen met name in de beginperiode willen bege leiden. De nood is hoog.' In Holten wonen inmiddels vier gezinnen die in meerdere of min dere mate begeleid moeten wor den. In februari komen daar twee gezinnen bij. 'Dat betekent met name in de beginperiode een gro te inzet voor vrijwilligers. Eigenlijk heb je voor elk nieuw gezin twee vrijwilligers nodig. Dan kun je elkaar aanvullen. Want juist die eerste weken moet zoveel geregeld worden: van het wijzen van de tandarts tot het regelen van schoolzaken voor de kinde ren. Waar haal je buskaartjes, waar haal je goedkoop je boodschap pen. Bovendien moet voor weinig geld het huis worden ingericht. De bedoeling is de mensen zo snel mogelijk zelfstandig te ma ken zonder hen te betuttelen.' Momenteel telt de werkgroep Vluchtelingen Holten een vrijwil liger: Marina Eggink. Maar het is voor haar onmogelijk in haar cen tje de vluchtelingen die al in Holten verblijven te ondersteu nen en daarnaast de nieuwkomers wegwijs te maken in Holten. Inmiddels krijgt ze ondersteuning vanuit het Vluchtelingenwerk Rijssen, dat acht vrijwilligers telt. 'De samenwerking tussen de Rijssense werkgroep en dc Holtcnsc werkgroep is goed,' ver tellen Hetty Westera (Rijssen) en Marina Eggink. Al enige tijd is naast Eggink, een Rijssense vrij williger werkzaam in het Holtcns vluchtelingenwerk. Maar nu er twee gezinnen bij komen, is dat niet voldoende. Het Vluchtelingenwerk Holten heeft meer mensen nodig. Eggink doet het vluchtelingen werk al jaren. 'Waarom ik dit werk doe? Omdat ik daarmee mensen help die hulp hard nodig hebben. Ook uit geloofsovertuiging: hulp bieden aan mijn naasten. Bovendien is het leuk en leerzaam mensen uit andere culturen te le ren kennen. Ie bent een vertrou wenspersoon. Je hoort veel. En de mensen zijn je er zo dankbaar voor. )c krijgt er zoveel voor te rug. Ze hebben hier vaak niets, geen kennissen, geen familie, geen contacten. En hebben veel moei lijke en nare dingen meegemaakt.' De twee gezinnen die binnenkort naar floltcn komen hebben een status. Mensink: 'Vluchtelingen zonder status komen niet meer in gemeentewoningen terecht. Dc mensen die nu komen blijven, of maken een kans om te blijven. De vluchtelingen betalen via een le ning zelf de huur van de woning. Eggink: 'De eerste twee weken loop je overal mee naar toe. Tot en met het inschrijven van de kin deren voor. de school.' Ze weet dat bij sommigen het woord 'vluchteling' een negatieve klank heeft. 'Maar als buurtbewoners de vluchtelingen leren kennen, blijkt vaak dat het prima klikt. De gemeente wil over het vluch telingenwerk ook contact opne men met de Holtense kerken. Voor meer informatie: Johan Mensink, telefoon 0548-854512. Marina Eggink uit Holten, Hetty Westera uit Rijssen en gemeenteambtenaar Johan Mensink. (Foto: Harry Broe-je)

Holtens Nieuwsblad | 2002 | | pagina 5