HERFSTVOORDEEL 229W Roetgerink! 16990 Inklappen huizenmarkt niet aan de orde Vraag naar kantoorruimte houdt aan ooo Stop met roken WOENSDAG |7 0KJ°B|R BERKELMANS Berkelmans herenschoenen D(ÏNDMRDAG 18 )KT( )BI M 2001 I lOl.TKNS NIKl'W'SBI.AD NVB WAARSCHUWT REMKES DAT BOUWBELEID HUIZENMARKT NOG SCHEVER MAAKT De potenties van de huizen markt zijn ondanks de vrees voor een verzwakking van de economie nog steeds sterk. Een 'harde landing' van de huizenmarkt wordt niet ver wacht. Wel dreigt er een scheefgroei op de Nederland se woningmarkt omdat de juiste woningen voor de juiste kopers niet worden gebouwd. Dit schrijft HJ. van Harssel, voorzitter NVB Vereniging voor projectontwikkelaars in een brief aan staatssecretaris Remkes van VROM. Aan de basis van de brief ligt Huizen kopers in Profiel 2000, het jaarlijkse nationale woonon- derzoek waarin circa 30 huis houdens aan deelnemen. Al hoewel het onderzoek plaats vond voor de wat afzwakken de economie, stakingen bij de NS en zorgsector en de MKZ- epidemie, stelt de NVB dat de uitslag van een onderzoek nu geen opzienbarende afwijkin gen zou vertonen. Hasselt schrijft Remkes dat het huidige lokale bouwbeleid ach ter de wensen van de huizen kopers aanholt. Zij willen meer ruimte, comfort en sfeer. Ook waarschuwt de NVB-voorzitter voor een situatie waarbij in de toekomst eenzijdig alle kaarten worden gezet op het behalen van 30 procent particulier op drachtgeverschap in 2005, ter wijl de mogelijkheden die de projectontwikkelaars bieden op de reguliere markt ombenut blijven. Hlllf""" ttu de vrije kavelbouwer alle mo gelijke vrijheid krijgt, terwijl de andere kavelbouwer op de an dere deelmarkt door lokale po litiek op alle mogelijke manie ren wordt gehinderd om flexi bel op de vraag van de markt te kunnen inspelen. Koopsubsidie weinig gebruikt Om het kopen van een woning met oen lager inkomen mogelijk te maken, werd het 1 januari van dit jaar mogelijk om maximaal 328 gulden koopsubsidie per maand te krijgen. Er blijken echter maar weinig mensen die van die mogelijkheid gebruik maken. Mensen die een huis huren, blijken nauwelijks belangstelling te hebben om met subsidie van de overheid een woning te kopen. Tot nu toe hebben niet meer dan 188 huishoudens een subsidie aangevraagd bij het ministerie van VROM. Daarvan zijn er 166 toegewezen. Informatie beperkingen onroerend goed gebundeld Als het aan de ministerraad ligt komt er een openbare registratie, waarin de pu bliekrechtelijke beperkingen voor onroerende zaken zijn vastgelegd. Te denken valt aan panden die in een beschermd stadsgezicht liggen of aan een stuk grond waar op op basis van de Luchtvaartwet niet gebouwd mag worden vanwege de nabij heid van een vliegveld. Nu is deze informatie vaak versnipperd over - de verschil lende onderdelen van - overheden of allerlei andere instanties. Bovendien is de in formatie lang niet altijd actueel en betrouwbaar. Het plan ligt voor advies bij de Raad van State Huizenjacht op nieuwbouwsite Op zoek naar een nieuwbouwwoning? Surf k ..n ook eens op de computer naar de Nationale Nieuwbouwsite. Op plaatsnaam worden nieuwbouwprojecten ge toond. Bovendien informeert de site ook welke scholen, culturele instellingen, ver enigingen en sportclubs er in de gemeente zijn. De site staat nog in de kinder schoenen. De getoonde nieuwbouwprojecten zijn artist impressions, zodat men nog niet zo'n heel goed beeld van het huis krijgt. Ook is de informatie over de nieuwbouwprojecten nogal verschillend. Bij het ene project zijn alle gegevens ver meld, terwijl het andere volstaat met een plaatje en de prijs. Via de site is het ook mogelijk om alvast de buren te leren kennen. Dus toch maar even surfen naar www.nieuwbouw.nl Voor jezelf en voor je (ongeboren) kind De huidige huizenkoper was in 2000 bereid veel te betalen voor een huis. Door de sterke economie en de loonstijgingen vulden de beurzen van de woonconsument en nam de vraag naar kwaliteit sterker toe. Steeds meer Nederlanders willen een vrijstaand huis. meer ruimte in de straat en voldoende parkeergelegenheid in de nabijheid van de eigen woning. Een grotere tuin dan nu wordt aangeboden staat ook hoog op het wensenlijstje. De be hoefte aan vrije kavels nam toe Het aanbod luxe wonin gen liet te wensen over in 2000 en dat wijt NVB aan het gevoerde bouwbeleid in veel gemeenten. Omdat luxe wo ningen maar mondjesmaat op de vrije markt verschijnen, staat de woonconsument vol gens NVB in dikke rijen voor vrije kavels. Van Harssel zegt dat marktpar tijen uitstekend in staat zijn de ultieme wensen van de consu ment te verwezenlijken, maar dat het gemeentelijk bouwbe leid hiervoor niet voldoende ruimte biedt om echt markt conform te ontwikkelen. De NVB voorziet een tweede ling op de bouwmarkt. De ver eniging vreest voor een situatie waarbij op de ene deelmarkt Wordt de ene partij vrij en de andere strak gehouden,, dan is de perfecte match tussen vraag en aanbod er niet bij, vreest NVB. Eerder al liet NVB Remkes we ten dat het in de hand houden van extreme prijsstijgingen via prijsvoorschriften en anti-spe- culatiebedingen, de toch al scheve bouwmarkt nog meer uit het evenwicht zal brengen. Huizen worden dan niet toe komstgericht gebouwd en de doorstroming wordt geblok keerd, voorspelt NVB Luxe sector is kostendrager In zijn brief aan Remkes schrijft Van Harssel dat de luxe sector een niet te onderschatten kos tendrager is voor de rest van de woningbouw. Het is geen uitzondering dat de luxe sector vanwege ver schrijvingen soms ettelijke tien duizenden guldens per woning heeft te dragen om de sociale woningbouw bereikbaar te maken De NVB-voorzitter zegt Remk es dat zijn leden hiertoe bereid zijn omdat zij hun plannen dan integraal kunnen aanbieden. Krijgen zij geen opdrachten meer voor het dure segment, dan kunnen de ontwikkelaars geen geld meer blijven steken in sociale woningbouw. Het aandeel Nederlandse kantoorgebruikers dat een uitbreiding verwacht van het aantal vierkante meters is de afgelopen tien jaar nog niet zo groot geweest als nu, zo blijkt uit de resultaten van het Nationale Kantoren marktonderzoek 2001, uit gevoerd door Twynstra Gudde Management Con sultants. Ondanks de krapte op de ar beidsmarkt hebben de kan toorgebruikers positieve verwachtingen ten aanzien van de groei van het aantal medewerkers. Tweederde van hen verwacht binnen drie jaar meer personeel aan te nemen. De behoefte aan meer vier kante meters wijst op een in haalslag van te krap gehuis veste bedrijven wat ook blijkt uit het gemiddelde ruimtegebruik per werkne mer. Dit daalde van 27,9 vierkante meter bruto vloer oppervlak per werknemer in 1996 naar 23.6 vierkante meter in 2001Bijna eender de zegt verhuisplannen te hebben. Ook dit is een re cordhoogte in tien jaar tijd. Opvallend is wederom dat de deelnemers aan het on derzoek drie jaar geleden verwachtten dat het autoge bruik zou afnemen, terwijl het onderzoek uitwijst dat het autogebruik juist is ge stegen tot 66,4 procent. Net als in voorgaande jaren zijn autobereikbaarheid en par keergelegenheid dan ook veruit de belangrijkste loca tiecriteria. Dit betekent imp liciet een grotere voorkeur voor locaties op uitvalswe gen en in kantorenparken ten koste van locaties in bin nensteden Ook de uitstra ling van de omgeving en ge bouwen blijkt een belangrijk keuzecriterium te zijn. Het huurprijsniveau lijkt van secundair belang. Opvallend is de bereidheid van kan toorhuurders om hogere huurprijzen te willen betalen voor kantoren die goed toe gesneden zijn op hun be hoeften. Gemiddeld betalen de huurders uit het onder zoek 295 gulden per vier kante meter verhuurbaar vloeroppervlak Twee jaar geleden lag dat nog op 257 gulden per vierkante meter. In 1994 en 1996 betaalde 17 procent van de huurders een huur boven de 300 gulden per vierkante meter. Inmid dels is dit percentage geste gen tot maar liefst veertig procent. 'Verhuisgeneigde' huurders zijn na verhuizing bereid gemiddeld 321 gul den per vierkante meter te betalen, mits voldaan wordt aan de kwaliteitseisen. Van Ben je moeder of wil je moeder worden? Stop dan met roken. Het is slecht. Dit zijn de feiten: Roken kan tot verminderde vruchtbaarheid leiden; v -- Jlüte Roken is zowel voor, tijdens als na de zwangerschap schadelijk. Rokende zwangere vrouwen heb ben meer kans op een miskraam of een vroeggeboorte; Het geboortegewicht van baby's van rokende moe ders is gemiddeld 250 gram lager. Ook vergroot roken tij dens de zwangerschap de kans op luchtweginfecties en wiegendood in het eerste levensjaar. Kanker en jonge vrouwen In het jaar van "Jongeren en Kanker" lanceren de Neder landse Kankerbestrijding/'KWF en Defacto de campagne Stoppen met roken, speciaal voor jonge vrouwen tussen de 25 en 35 jaar. Meer informatie over stoppen met roken? Bel met Defacto: 0900-9390 (f 0,22/e 0,10 p/m). |lIID E FACT O hen is 16 procent bereid meer dan 400 gulden per vierkante meter te betalen. Huren blijkt in de kantoren sector nog steeds populair Met name grotere organisa ties geven aan meer te willen gaan huren, terwijl de klei nere kantoorgebruikers een groeiende behoefte aan kan toorpanden in eigendom la ten zien. Huurcontracten met een looptijd van drie tot vijf jaar zijn het meest ge wild. De behoefte aan korte, flexi bele huurcontracten is het grootst bij ICT-bedrij ven: 38 procent heeft een voorkeur voor contracten met een looptijd korter dan drie jaar Het onderzoek is gehouden onder drieduizend kantoor gebruikers en is een vervolg op een periodiek onderzoek dat het managementadvies bureau sinds 1992 uitvoert om de ontwikkelingen op de kantorenmarkt te monitoren tijdelijk per paar van nu voor Aanbieding geldig t/m 27 oktober a.s. P/W en zolang de voorraad strekt r^XnS1M0o°"a"ra7va,«n«e". www.roetgerink.nl zie ook onze DORPSSTRAAT 148, ENTER TEL. 0547-381766/383631 DINSDAG GESLOTEN DONDERDAG KOOPAVOND e Mode straat an Twente

Holtens Nieuwsblad | 2001 | | pagina 16