Wij kziekenverzorgster is te gast bij de cliënten thuis" Tonnie Lenderink zou werk bij Thuiszorg niet willen missen )frSÏ'Jiüü \jTj Tjiiii^DTg 2li'M V/èGi D Y'tLCOJGGÊjl Wat heeft Thuis zorg Zuidwest Overijssel te bieden? Opleidingsmogelijkheden bij Thuiszorg VRAGEN Itdtiebureau-arts-feyona Kolk over haar werk: .„sistVsiJl rrl Ij ui 12 fpTl 1 ri'rKf ri cl ixui5333imTi5« rsTHaI zv B ssi „Als ik nog achttien was, sou .j.jslttïïljh Y/'cïh. lis. VVilli: rUif lil» 'ti V'C'Ci WUföjfentSf» Kg liiUfjiiiiirxu WOENSDAG 26 SEPTEMBER 2001 SCHOONHEETEN - Afwisseling. Zelfstandigheid. Eigen inbreng. Creativiteit. Contact met de collega's. Deze woorden schieten de 44-jarige Tonnie Lenderink uit Schoon-Heeten te binnen als je haar vraagt wat nu het leu ke is aan haar baan als wijkziekenver- zorgster bij Thuis-zorg Zuidwest Overijssel. Met een kleine onderbre king werkt de Schoonheetense al sinds 1993 bij Thuiszorg Zuidwest Overijssel en dat bevalt haar heel goed. Tonnie, die woont op een afgelegen boerderij in het buitengebied van Schoonheeten, heeft de verzorgingen verplegingvan cliënten in de wijk Borgele/Platvoet in Deventer onder haar hoede. Eer „Ik kom het meest bij ouderen over de vloer, mannen en vrouwen. Ook heb ik wel jongere cliënten bijvoorbeeld gehandicapten, maar dat is maar een klein percentage", vertelt Tonnie „Mijn werk bestaat voor een groot deel uit het verzorgen van wonden, bijvoorbeeld van dia geven van injecties. Cliënten die bijvoorbeeld betes. Ook help ik diabetespatiënten met het verlamd zijn en zichzelf niet kunnen redden, Thuiszorg Zuidwest Overijssel biedt werk aan Wijkziekenverzorgende (WZV) bijna 1200 mensen. Mensen die graag zelf- De WZV komt bij cliënten om ze te helpen bij standig werken en het als een uitdaging zien verzorgende en verplegende handelingen, om cliënten in hun thuissituatie een optimale Denk aan: medicijnen geven, wondverzor- hulpverlening te bieden. De gevraagde hulp- ging, wassen en aankleden, het verzorgen van verleningis per cliënt verschillend, maarheeft katheters en stoma's. Niveau 3-IG. altijdtotdoelom decliëntzo lang mogelijk in de (Wijkverpleegkundige verzorging thuissituatie te laten functioneren. Het dien- en verpleging(WV) stenpakket van Thuiszorg Zuidwest Overijssel De WV komt bij cliënten voor het verrichten Tonnie L enderink; „Altijd rélieninghouden m leefomgeving van de cliënt. worden door mij geholpen met dische handelingen." Een deel van de cliënten van Tonnie komt uit het ziekenhuis en heeft enige tijd verzorging en verpleging aan huis nodig, een anderdeel is stervende. Bij mensen die uit hetziekenhuis komen, ben je meestal na enkele maanden weer weg. Als mensen zich zelf weerkunnen redden, is hulp van mij in prin cipe niet meer nodig. Als wijkziekenverzorg- ster heb je dan natuurlijk wel veel eer van je werk. Hebben mensen meer of juist minder hulp nodig, dan kan ik daarvoor een indicatie geven, waarnaThuiszorgde hulp bijstelt"zegt Tonnie. Ze werkt in een team van tien wijkzie- kenverzorgsters op wie ze altijd kan terugval len als ze vragen heeft over de verpleging van cliënten. „Bij sommige cliënten zoals gehandi capten, blijft de zorg jarenlang duren en deze mensen verzorg ik dus ook heel lang. Andere mensen, zoals cliënten die stervendezijn, heb ben soms maar enkele dagen hulp nodig. Vaak krijgje wel een speciale band met de cliënten en dat is ook een van de grote voordelen van dit werk." Tien uur per week Tonnie werkt tien uur per week. Dat heb ik zo kunnen regelen metThuiszorg. Vroeger werk te ik twintig uur maar toen had ik een meer coördinerende taak. Tien uur is goed te combi neren met mijn huishouden", aldus de Schoonheetense, diedrieschoolgaande kinde ren heeft. „De ochtenddiensten beginnen al vroeg, om acht uur. Opeen ochtend helpik wel zeven of acht cliënten. Ik help ze uit bed, geef zeeen in jectie of verzorgwonden.Verderdraai ik ook middagdiensten. Ik zou het werk niet willen missen. Je bent altijd met mensen bezig en hoewel je in principe in elke thuissituatie al leen werkt, kun je altijd op collega's terugval len. Wat je wel altijd moet doen is rekening houden met de leefomgeving en de opvattin gen van de cliënt waar je thuis komt. Uiteindelijk ben je als wijkzieken verzorgster te gast bij de cliënten thuis. Ouder-en kindzorg: zwangerschapsbegeleiding zwangerschapsyoga kraamzorg AGS/PKU/CHT-screening huisbezoek consultatiebureau huisbezoeken inentingen themabijeenkomsten opvoedingsondersteuning Verzorging en verpleging: huishoudelijke verzorging alfahulpverlening persoonlijke verzorging en verpleging intensieve thuiszorg medisch technisch handelen aanvullende hulpverlening hulp via persoonsgebonden budget gespecialiseerde verzorging video-hometraining voedings-en dieetadvies personenalafmering gezondheidscursussen dagopvang voor ouderen De Keppelerhof Thuiszorg-hulpmiddelencentrum Aanvraag voor: persoonsgebonden budget vrijwillige thuiszorg Maatschappelijk werk: persoonlijk gesprek en advies groepsbijeenkomsten sociaal raadslieden bedrijfsmaatschappelijk werk bestaat o.a. Huishoudelijk Verzorging Verzorging en Verpleging Kraamzorg Jeugdgezondheidszorg Maatschappelijk Werk van verpleegkundige handelingen. Daarnaast is de WV binpen het team de coördinator voor de zorg. Zij heeft inzichten overzicht in wat de mogelijkheden en gevolgen kunnen zijn bij be paalde ziekten. Niveau 4 of 5. Wijkverpleegkundige ouder- en kindzorg Werktvooral metoudersen kinderen in de leef tijd van 0 tot 4 jaar. Verricht huisbezoeken en ontvangt de ouder met kind op het consulta tiebureau. Controleert of kinderen zich gezond ontwikkelen en eventueel ouders gevraagd en ongevraagd advies te geven over de gezond heid, voedingen opvoeding van hun kind. Zorg voor mensen in hun eigen leefomgeving Het werken in de thuiszorg kenmerktzich in de eerste plaats dooi het geven van zorg ïri de ei gen leefomgevingvan de cliënt. Medewerkers ervaren dit als een heel positief aspect van de zorgverlening omdat je een goed beeld krijgt Niveau 5. van de persoonlijke omstandigheden. Ondanks het vaak drukke programma is er tijd Werk voor iedereen en ruimte voorpersoonlijkeaandacht;erwordt Thuiszorg Zuidwest Overijssel biedt werk voor immers steeds met en voor één hulpvragerte- iedereen. Datwilzeggenvoormensenmetver- gelijk gewerkt. Ook komt de medewerker veel schillende opleidingsniveaus, jong of oud, al- in contact met de mantelzorgers van de hulp- lochtoon of autochtoon, man of vrouw, We viager en overlegt zonodig met andere hulp- bieden werk aan mensen die graagzelfstandig verleners, bijvoorbeeld de huisarts. De diverse werken, houden van afwisselingen in staatzijn werkplekken zorgen daarnaast voor veel af- te improviseren. Daarnaast vinden wij het be- ThuiszorgZuidwest Overijssel biedt me dewerkers verschillende mogelijkhe den aan om zich te ontwikkelen in de ei gen functie of door te kunnen stromen naar een andere functie. Elkjaarwordteen bijscholingsplan ontwikkeld. Dit jaar staat bijvoorbeeld in de Dienst Verzorging en Verpleging het thema Psychiatrische problematiek centraal. Onderwerpen als Dementie, Depressie en Omgaan met mensen die verslaafd zijn, komen in verschillende bijeenkomsten aan bod. Voor medewerkers die graag een andere func tie willen gaan uitoefenen heeft Thuiszorg Zuidwest Overijssel een jaarlijks doorstroom- plan ontwikkeld. Hierin wordtde mogelijkheid geboden je al werkend en lerend op te laten lei den vooreen andere functie binnen de organi satie of binnen de gezondheidszorg. Ook wordt, voor mensen zonder geschikte vooropleiding, steeds meer geprobeerd een in tern opleidinstrajectte bieden. Op dit moment zijn 5 mensen als leerling Verzorgende C bij Thuiszorg Zuidwest Overijssel in dienst geko men, Ook via herintrederscursussen worden gedaan in hun vak Mocht u naar aanleiding van dit artikel nog vragen hebben, dan kunt. u bellen met de Centrale Thuiszorgtelefoon. Het nummer is 0570-686000. Sinds kort is het ook mogelijk onze website te bezoeken; www.thuiszorg- zwo.nl (httpWwww.thulszorgzwo.nl) Op deze website vindt u uitgebreide infor matie over de diensten en producten van ThuiszorgZuidwest Overijssel, Mochtu inte resse hebben om te gaan werken bij de Thuiszorg, de meest recente vacatures staan ook op deze website vacatures aantrekkelijk gemaakt voor mensen lange tijd geen ervaring meer hebben op- wisseling. Zelfstandig werken vanuit een team De medewerker van de thuiszorg werkt ii langrijk dat onze medewerkers beschikken over goede sociale vaardigheden en een posi tieve, cliëntgerichte beroepshouding. Gevoel voor humor en een flinke dosis enthousiasme meeste gevallen zelfstandig. Dagelijks gaat zijn ook welkom! men alleen op pad om de cliënten van die dag Thuiszorg biedt een baan met toekomst, te bezoeken en te helpen. Dat neemt niet weg Binnen de organisatie is aandacht voor door- daterheelregelmatigcóntactismetdeleiding- groei en bijscholing. Thuiszorg Zuidwest gevendeencollega's.Tijdenswekelijkseofpe- Overijssel heeft ook regelmatigvacatures voor riodieke werkoverleggen worden algemene administratieve, leidinggevende of andere on- zaken maar ook specifieke cliëntsituaties met dersteunende functies, eikaar besproken. Zo houd iedereen elkaar op de hoogte en is er ruimte voor feedback. Flexibel werken via de invalpool Sommige mensen willen best graag werken, In onderstaand overzicht staat vermeld welke maar dan wanneer het hen goed uitkomt, zorgfuncties binnen de Thuiszorg voorkomen Bijvoorbeeld om op die manier het werk en de en welke vooropleiding daarvoor nodig is; pri vé-situatie goed te combineren. Voor deze "Thuishulp A en Alfahulp mensen kan de invalpool van Thuiszorg De hoofdzaak ligt op het verrichten van huis- Zuidwest Overijssel een goede oplossing zijn. noudelijke werkzaamheden. Daarnaast heeft Wanneer u werkt voor de invalpool kunt u aan de Thuishulp A/alfahulp ook een sociale func- de coördinator precies aangeven wanneer u tie. Niveau 1: Vooroplèiding is niet nodig, welennietbeschikbaarbentomtewerken.De Thuishulpen A volgen tijdens het werk de coördinatorbrengtopdiemaniervraagenaan- CursusThuishulpA. bodbijelkaar.Ukuntzoinverschillendeteams - Verzorgingshulp B worden ingezet. Deinvalpool kan ook een goe- Dezelfde werkzaamheden als bij Thuishulp A deopstapzijnnaareenvastebaanbijThuiszorg Daarnaastwordencliëntengeholpenmeteen- Zuidwest Overijssel. Via de invalpool kunt u voudigë verzorgende handelingen; Denk helpen bij douchen, elastische kousen aantrek ken, kinderen verzorgen. Niveau 2. Verzorgende C Deze functie komt zowel binnen zich goed oriënteren en solliciteren zodra een passende vacature zich voordoet. Belangstelling? Heeft u belangstelling voor een leuke baan bij Huishoudelijke Verzorging als Verzorging en ThuiszorgZuidwestOverijssel?Vuldanonder- Verpleging voor. In het eerste geval ligt de na- staand strookje in en stuur dat naar; Thuiszorg drukophuishoudelijkwerkmetdaarnaastver- Zuidwest Overijssel, dienst P.O.& O., ant- zorgende taken, in het tweede geval worden woordnummer47,7400VB Deventer (postze- ciiënten geholpen bij verzorgende handelin- gel niet nodigj.Voor eventuele vragen kunt u gen. Denk aan. hulp bij in en uit bed komen, altijd contact opnemen meteen van de mede- n uitkleden, oog/oor druppe- werkers van de dienst Personeel, Organisatie 2.1 .Di Huishoudelijke hulp Nellie Plette: wassen, aan- e len. Niveau 3. Kraamverzorgende De kraamverzorgende helpt bij de bevalling en daarna zorg ze dat moeder en kind goed ver zorgd worden. Ook de verzorging van de ove rige gezinsleden en de dagelijkse huishouding behoren tot het takenpakket. Niveau 3, Differentiatie kraamzorg. en Opleiding: (0570) 686297 of 686293 U kunt ons ook vinden via de website www.thuiszorgzwo.nlof www.zorgmij.nl S Ja, ik wil graag meer informatie over werk bij Thuiszorg Zuidwest Overijssel: j Adres: j Telefoonnummer:,- Opleiding: Gewenst aantal uren per week: Ik ben beschikbaar per; I Thuiszorg Zuidwest Overijssel, dienst P.O. O., antwoordnummer 47,7400 VB Deventer. i1 u szorg Zuidwest Overijssel Postbus 583,7400 AN Deventer DEVENTER Deventerse Feyona Kolk is arts op het consultatiebureau (cb). Ze werkt al twintig jaar bij Thuiszorg ZuidwestOverijsselenheefternogaltijd zin in. Ze is als cb-arts werkzaam vanuit drie verschillende locaties te weten: De Bron in de Rivierenwijk, Humanitas inde wijk Keizerslanden en het Haarhuus in Schalkhaar waar mensen uit het Opvang Centrum komen. Feyona Kolk studeer de destijds medicijnen in Leiden. Na haarstudiegingze in 1982 aan de slag bij Thuiszorg. „Het ging hier niet om Thuiszorg Zuidwest Overijssel, maar om de provinciale afdeling van Thuiszorg. Die zat toen in Zwolle. Als cb-arts werd je toen als het ware 'uitgeleend' aan de consultatiebureaus in de regio. In mijn geval werd dat Deventer", herinnert Feyona zich. '„Twintigjaar geleden was hetallemaal heel an ders dan nu. Het meest belangrijke verschil voor mezelf is misschien wel, datik vroegerniet kon terugvallen op alle goede regelingen die Thuiszorg nu wel heeft. Sinds bijna tien jaar be staat de provinciale thuiszorgorganisatie niet meer en zijn alle cb-artsen in Salland onderge bracht bij Thuiszorg Zuidwest Overijssel. Dat betekent, dat we onder één organisatie vallen Dat heeft veel voordelen. Nu val ik onder een cao, vroeger niet. Nu iser een vervangster als ik op vakantie benvroeger niet. Het leek vroeger wel eens, alsof je een hobby beoefende... Nu is het werken een stuk professioneler geworden, hoewel ik het wel jammer vind dat veel gebou wen zijn afgestoten waardoor de consultatie bureaus niet meer in elke wijk te vinden zijn De hechte samenwerking met de wijkverpleeg kundigen is hetzelfde gebleven. Ik werkte ook vroeger al heel nauw met hen samen. Dat is nu nog zo, maar de wijkverpleegkundigen waren destijdstoch iets meerde 'ogen en oren' van de wijk omdat ze zich met meerdere facetten van het werk van Thuiszorg bezighielden. Tegenwoordigzijn ze meer gespecialiseerd be zig, Voordecb-arts heeft dat natuurlijkook wel voordelen." Contact De assistente van het cb ontvangt de ouders, meet en weegt de baby's en maakt de afspra ken vooreen volgend consult. „De rol van de arts is, de groei en ontwikkeling van het kindje in de gaten te houden en bij eventuele stoor nissen, ziekte of andere problemen met de ou ders te overleggen. Als hetnodigis, roepen we er een huisarts bij. De cb -arts zorgt er ook voor dat de vaccinaties worden geregeld. Het con tact met de jonge vaders en moeders die hun kindje komen brengen is het leukste aspect van het werk", zo stelt Feyona vast. „In Keizers landen (Humanitas) en in de Bron heb ik een hecht contact opgebouwd met veel ouders. In de Driebergenbuurt, waar het bureau in het Enkhuis wordt gehouden, heb ik bijna twintig jaar gewerkt. Vorig jaar heb ik dit bureau inge ruild voor dat in Schalkhaar waar veel asielzoe kers komen. Heel leuk, om met al die mensen uit verschillende culturen te praten. Het pro- DEVENTER - „Het fijne van dit werk is, datje zelfstandig werkt maartoch altijd terug kunt vallen op je team. Daarnaast heb je veel contact met de mensen waar je hulp biedt. Alsik nog achttien was, zou ik weer hetzelfde werk kiezen." Dat zegt Nellie Plette. Deze Deventerse is 48 jaar en ze werkt al zeventien jaar bij Thuiszorg Zuidwest overijssel, Dat bevalthaargoed. Ze is huishoudelijke hulp en ze heeft een contract waarin staat dat ze per week tussen de twintig en dertig uur werkt. Nellie Plette begon haar loopbaan bij Thuiszorg destijds als alphahulp. Later werd ze huishoudelijke hulp. Ik werk bij de cliënten thuis, waar ik licht verzorgende ta ken en huishoudelijk werk uitvoer zoals stof zuigen, boodschappen halen, helpen bij was sen en aankleden of ramen lappen. Dat werk lijkt heel simpel, maar het is een vak op zich. Ik heb er een speciale scholing voor gehad. Ons is geleerd hoe je omgaat met de verschillende achtergronden van de cliënten en bijvoorbeeld hoe je moet omgaan met de verschillende schoonmaakmiddelen. Ik heb ook een admini stratieve taak want alle werkzaamheden houd ik bij op een speciale lijst. Die lijst (in de zorg map) wordt ook zonodig ingekeken door en gerapporteerd aan mijn collega's van verzor gingen verpleging. Als ikobserveeren in de ga ten krijg dat een cliënt lichamelijk minder mo biel wordt, bespieek ik met medeweten van cliënt en of familie, dat de cliënt hulp kan krij gen van de medewerkers verzorgingen verple ging. Er gaat dan een aanvraag voor hulp naar het Scharfshuis.Vandaaruit wordt geïndiceerd welke hulp de cliënt aangeboden krijgt, zodat de cliënt langerzelfstandigkan wonen. De me dische handelingen worden uitgevoerd door een wijkverpleegkundige, die mag ik niet uit voeren. Vroeger werkte ik veel met ouderen en voor hen is de huishoudelijke hulp veel meer dan iemand die de ramen lapt. Voor ouderen ben je vaak het enige contact, je hebt dus ook een sociale functie. Huishoudelijke verzorging groot Nellie vertelt, datersinds kort een andere vorm van dienstverlening is gekomen en dat is de huishoudelijke verzorging groot „Deze is be doeld voormensen die meerdan negen uur per week hulp nodig hebben. In het kader van de ze zorgverlening werk ik bijvoorbeeld op dit moment bij een gezin waar de moeder tijdelijk wat rustiger aan moet doenI k breng de kinde ren naar school, haal ze weer op en was en kook, indien nodig. De werktijden liggen niet vast. Het kan zijn dat ik 's morgens om zeven uur moet beginnen om de kinderen optijd naar school te kunnen brengenmaar bij een ande re cliënt kan dat later zijn. Gelukkig biedt Thuiszorg haar medewerksters alle gelegen heid om een stap verder te komen in hun vak. In september gaat Nellie een cursus bij Thuiszorg doen waarmee ze een stapje verder komt jn haar werk. Na decursus, die ze met ze ventien anderen volgt, mag ze meer verzor gende taken uitvoeren op het gebied van on dermeer voeding, helpen met het aantrekken van steunkousen, mensen onder de douche helpen en zelfstandig kunnen handelen bij moeilijke situaties bij de cliënten thuis. Kom bij Nellie Plette niet aan met moeilijke ver halen over de grote werkdruk. „Natuurlijk, je moetje werk doen. Maar het handige in mijn vak isdatjejetijd bij decliënt (in overleg) zelf in deelt. Als je je doel maar haalt valt het allemaal best mee en is er best tijd vooreen praatje met decliënt. Kraamverzorgster Danielle Gijsen uit Wijhe: WIJHE - Daniëlle Gijsen uit Wijhe heeft aan de ene kant een vreemd beroep, want ze maakt zichzelf, als het goed is, in korte tijd overbodig. Daniëlle is kraamverzorgster en dat betekent dat ze na de bevalling acht dagen in huis is bij de kersverse vader en moeder, om hen en de baby te helpen op gangte ko men in de nieuwe gezinssituatie. „Tijdens die acht dagen doe ik van alles voor hen", zegt Daniëlle. „Maar het is na die periode toch de bedoeling dat het gezin zichzelf weer redt." Daniëlle is 27 jaar. Ze komt van oorsprong uit Zwolle maar woont in Wijhe samen met haar vriend. Na haar middelbare schoolperiode haalde Danielle haar diploma mbgo-vz, ofte wel het diploma voor kraamverzorster. „Ik deed daar niets mee toen ik van school was" jï); ik als boventallige mee bij een aantal bevallin gen in gezinnen zodat ik goed ingewerkt kon worden in de verschillende gezinssituaties en de manier waarop de kraamzorg geboden wordt. Depraktijkbegeleidsterkwamelkedag kijken, vervolgens om de andere dag, en zo wordt de begeleiding langzaam afge bouwd", laat Daniëlle weten. „Langzamer hand ga je zelfstandiger werken. Op dit mo ment heb ik al een aantal gezinnen onder mijn hoede gehad zonder de speciale begeleiding. Mijn werkterrein is het werkgebied van Thuiszorg Zuidwest Overijssel. Assistente Bij de bevalling zelf is Daniëlle de assistente van de huisarts of van de verloskundige. „Ik spreek de kraamvrouw moed in, betrek de va ders bij de bevallingen zorg ervoor dat deba- zegt de Wljhese. Ik ben in een fabriek gaan bykamer in orde is"zegt de Wijhese kraam- werken.Dathebikzesen.een halfjaar gedaan verzorgster, „Tijdens de acht dagen dat de maar opdelangeduurbevielmedat werk niet moederen vader kraamhulp krijgen, is ervan meer. Twee vriendinnen van me werkten bij alles te doen. Het ontvangen van het kraam- Thuiszorg als kraamverzorgster. Zij hebben meoverdestreepgetrokken. „Waaromdoeje niet iets met. je diploma?" zeiden ze. Zo ge- bezoek, de zorg voor de moeder, kleine huis houdelijke werkzaamheden etc. etc. De kraamverzorgster is er om de baby in bad te zegd, zo gedaan. Ik heb een open sollicitatie doen, ervoor te zorgen dat het kindje vol- bleem is alleen wel, dat ze van de ene dag op de andere naar een andere locatie in ons land kun nen worden overgeplaatst. Het is veel lastiger methen een band op te bouwen omdatze maar zo kort in Schalkhaar wonen.Overigens sluit het consultatiebureau in l-lumanitasop 1 janu ari. Naar een andere locatie wordt nog ge zocht. Vraaggericht Over het nieuwe beleid van Thuiszorg - geen meningopdringen maar ook deoudersom hun mening vragen - kan Feyona kort zijn. „Natuurlijkisditeen goed principe, maar ikheb dit altijd al gehanteerd voordat het officieel be leid werd. Hetïsaltijd goed om ouders uitte leg gen wat er gebeurt en te vragen wat hun me ning is. Neem nu bijvoorbeeld de vaccinaties. Wettelijk is niemand verplicht zijn kinderen te laten inenten, en dat maken we de ouders ook duidelijk, maar in de praktijk doet 98 of 99 pro cent van de ouders dat wel, omdat we het be lang ervan goed kunnen uitleggen." Feyona Kolk is vooral erg te spreken over de goede ruggespraak die ze met Thuiszorg en haarvele medewerkers kan houden. „Ik loop makkelijk in en uit. Er zijn dus veel informele contacten. Momenteel werk ik mee aan een onderzoek over borstvoeding, en dat brengt met zich mee dat ik vaak in het Thuiszorggebouw ben te zien. Zodoende heb ik veel contact met collega's en dat is ook één van de leuke aspecten van mijn vak promoo t de Deventer cb-arts." naarThuiszorg gestuurd en samen met negen anderen ben ik begin dit jaar aangenomen. In mei kon ikaandeslag.Hetisechtheerlijk werk. Ik wilde dat ik er eerder mee was begonnen.. Elk gezin is weer anders maar de overeen komst is dat iedereen vrolijk is omdat er eer kindje is geboren. Daniëllekrijgteenjaarlangbegeleidingvan ie mand van Thuiszorg, Het gaat om een specia le begeleiding van kraamverzorgsters die wel hun opleiding hebben afgemaakt maar geen doende voeding krijgt en ook stel ik een zorg plan op voor moeder en kind dat met de ver loskundige wordt doorgenomen. In dit plan staat precies wat beiden nodig hebben Ook staan er eventuele bijzonderheden in. Als het echt nodig is, krijgen de jonge vaders en moe ders twee dagen extra kraamhulp. Met de zwaarte van het werk valt het allemaal reuze mee, zo stelt Daniëlle vast. „Het is niet zo datje vaak bij nachten ontij je bed uit moet, tot nog toe ben ik twee maal's nachts bij een praktijkervaring via stage hebben. „Eerst liep bevalling opgeroepen. Na de bevalling is het dus acht dagen wer ken, maar daar staat tegenover datje daar na weer vier dagen vrij bent. Ze is blij met het goede contact dat ze met haar collega's heeft. „Ik heb een maal per maand werk overleg en als ik ergens mee zit kan ik altijd ie mand bellen om te vra gen hoe hetzit." In no vember hoopt Daniëlle via Thuiszorg eèn opleiding te vol gen waarbij haartheo- rie wordt bijgespij kerd. Foto: kraamverzorgster Daniëlle met Dan ieli, dochter dc trotse familie Brands uit Holten

Holtens Nieuwsblad | 2001 | | pagina 14