Bestuurders op city safari Grotestedenbeleid onder de loep Stop ervoor, niet eronder Cl i v e r r a n d g KORT NIEUWS HET WEER RTV Oost gooit op 15 september de deuren open ^veri|ssels Nieuws Provincie Overijssel, Postadres: Postbus 10078 I B Zwolle Bezoekadres: Luttenbeigstragt 2 Zwolle fel: 425 25 25tóx: 038 425 26'5.0'^niail: Postbus@prv-overi|ssel.n[ www.oveiijssel.nl t^)veri|ssels Nieuws Op deze pagina vindt u ondermeer uitge breide informatie over uw provincie Overijssel Start Regiotaxi in Noord west Kampen - Woont u in de gemeente Kampen, Zwartcwaterland, Staphorst of Steenwijk, dan kunt u vanaf deze week gebruik maken van de Regiotaxi Noord west-Overijssel. Deze nieuwe vorm van vervoer is een initiatief van de provincie Overijssel in samenwerking met de gemeente Kampen. De regiotaxi kunt u vergelijken met een treintaxi en is deels bedoeld ter aanvulling op en deels ter ver vanging van het bestaande openbaar ver voer. De taxi brengt u van 'deur tot deur', maar het is ook mogelijk om naar een halte van het openbaar vervoer gebracht te worden of andersom. Ook passagiers met een handicap kunnen makkelijk gebruik maken van de taxi. U kunt over een afstand van maximaal 5 zones, onge veer 20 kilometer, reizen. Het enige dat u hoeft te doen is fonisch uw van te voren tele- bij het centrale 0900 - 22 55 384. Wilt u meer weten over de voordelen, de prijzen en de werkwijze van de regiotaxi, vraag dan nu de speciale folder aan: 'Regiotaxi Noordwest Overijssel, vervoer voor iedereen!'. Deze folder is bij de gemeentehuizen en bibliotheken verkrijg baar. Of kijk voor meer informatie op de internetpagina van de vervoerder 'De Vier Gewesten Personenvervoer'; www.dvg.nl. Uitreiking Cultuurprijs aan Nationale Reisopera Enschede - De Nationale Reisopera heeft in 2000 de Cultuurprijs toegekend gekregen door GS. De overhandiging van deze prijs (een bedrag van 10.000,-) is op 31 augustus aanstaande na de premi ère van 'Fidelio', tijdens het operafestival in Enschede. De Nationale Reisopera heeft zich in korte tijd ontpopt als een ambitieus muziektheater met een uitste kende naam. Ze hebben vaak vernieu wende ensceneringen en een gedurfd repertoire. De provinciale Cultuurprijs wordt sinds 1992 jaarlijks toegekend aan Overijsselse personen of instellingen die een opval lende bijdrage aan de cultuur hebben geleverd. Eerdere prijswinnaars waren onder meer Kunstvereniging Diepenheim, Willem Wilmink, Stichting Gitaarweken, Martha Haveman en Stichting Kunsten op Straat. Overijssel in letteren Overijssel - Sinds kon ligt er in de boekwinkels een fraai, poëtisch boek werkje over de provincie Overijssel, met als titel 'Overijssel in letteren'. Dit boek is een lofzang in tekst en beeld op de veelzij digheid van de provincie Overijssel. Plet bevat verhalen en gedichten van bekende Nederlandstalige schrijvers zoals Willem Wilmink, Ida Gerhardt, Belcampo en J.C. Bloem die een relatie hebben met Overijs sel. Tevens staan er foto's van markante plekken uit de provincie in. Vaak zijn deze foto's een illustratie bij de teksten. Het boek is een initiatief van Uitgeverij Stich ting Achterland en is in de boekhandels te koop (ISBN 90 74927 21 1) Vergadering van Provinciale Staten weer van start Zwolle - Provinciale Staten van Overijssel vergaderen op woensdag 19 september 2001, vanaf 09.30 uur in het provincie- - huis te Zwolle. Tijdens deze vergadering wordt er onder andere aandacht besteed aan de overdracht van weggedeeltes aan de gemeente Wierden, de intentieovereen komst regionaal bedrijventerrein twente en aan de vaststellingsovereenkomst mediation. De vergadering van Provinci ale Staten is openbaar. U bent daarom van harte uitgenodigd bij dez.e vergade ring aanwezig te zijn. De vergaderstukken en de agenda's liggen tijdens kantooruren ter inzage in de bibliotheek van het pro vinciehuis, Luttenbergstraat 2, en in de centrale bibliotheken van de gemeenten Hellendoorn te Nijverdal en Hengelo. Almelo - De raadsleden van de vijf grote steden Zwolle, Deventer, Almelo, Hengelo en Enschede en de statenleden van de provincie Overijssel gaan zaterdag 8 september 2001 op 'city safari' in Almelo. Een grote stad heeft namelijk soms wel wat van een jungle. De bewo ners zijn lang op zoek naar de dingen waaraan zij behoefte hebben. De provincie Overijssel, maar ook de steden willen echter voorkomen dat haar inwoners het gevoel krijgen om te moeten 'overleven'. Het grotestedenbeleid zorgt ervoor dat de verschillende voorzieningen in een stad, zoals woningen, winkels, cultuur en een aantrekkelijk centrum goed op elkaar zijn afgestemd. De door u gekozen volksvertegen- woordigers nemen daarom een kijkje in de praktijk om te zien hoe het er voor staat met de leefbaarheid van onze steden. Anderhalf jaar geleden zijn er tussen de vijf grote teerde Kristen. Jan Kristen is portefeuillehouder van steden en de provincie Overijssel nieuwe afspraken welzijn en grote steden voor de provincie Overijssel. De bouw von woningen. Een baar maken. de voorzieningen die ec gemaakt over de ontwikkeling van de steden. De provincie heeft voor projecten en programma's die de komende jaren door de steden ontwikkeld wor den 30 miljoen beschikbaar. Dit wordt groteste denbeleid genoemd. Hierbij kunt u denken aan afspraken rond duurzame en verschillende bouwstij len, veiligheid, renovatie, opleidingsmogelijkheden en het ontwikkelen van culturele voorzieningen. Aantrekkelijke en levendige steden zorgen namelijk niet alleen voor een gezonde economie, maar vooral ook voor een goede leefomgeving. Oftewel een plek waar u graag komt om te winkelen, uit te gaan of zelfs te wonen. "De reden dat we de stad Almelo ingaan, is om te kijken of de afspraken die de vijf grote steden en de provincie met elkaar hebben gemaakt geen opge tuigd circus zijn, maar ook werkelijk effect hebben op de ontwikkeling van de stad", vertelt gedepu- "Wij willen verder gaan dan alleen onze wensen aan het papier toevertrouwen. Dat betekent in de prak tijk kijken welke resultaten er behaald zijn en daar ook op afgerekend kunnen wórden. Een kennisma king met de bewoners, bezoekers en ondernemers van de stad kan daarbij natuurlijk niet ontbreken." Ontwikkeling De vijf grote Overijsselse steden hebben ieder hun eigen sterke en minder sterke kanten. Overijssel richt zich echter niet alleen op de grote steden. Kristen: "De voorzieningen die zich in de binnen stad bevinden, zijn niet alleen voor de inwoners van die stad. Ook voor mensen uit het buitengebied zijn ze van groot belang." Dat vraagt veel van de manier waarop de stad, het platteland en de provincie met elkaar samenwerken. "Maatwerk is noodzakelijk, want niet alle voorzieningen kunnen overal ontwik- Zomer met de zware buien "De zomer met de zware buien." Zo typeert het KNMI het hui dige seizoen in een tussenbalans, die half augustus is gepubli ceerd. Ook in onze regio weten we over dié buien mee te praten. Lag in het begin (juni) de nadruk op Twente, het slot akkoord van de buien werd vooral waargenomen in het westen van de provincie. Zo stond Zwolle halverwege de maand augustus al op 148 mm (voor die maand) terwijl bijvoorbeeld Johan Effing in Losser en Marietje Dimmendaal in Vriezenveen (De Pollen) amper SO mm hemelwater hadden opgevangen. Het warme water van het IJsselmeer stimuleert in het naseizoen de buienvorming in de westelijke regio's van Overijssel. Al met al gedraagt deze zomer zich grillig, onberekenbaar en dus echt Hollands. Verder zijn 'warm' (20e plaats laatste 100 jaar) en 'nat' de beste tref woorden. Weeramateurs kwamen ogen en oren tekort. Ton ten Hove Ton len Hove verzorgt dagelijks de weers verwachting op Radio Oost en TV Oost keld worden. Zwolle betekent bijvoorbeeld veel voor de werkgelegenheid in de provincie, Terwijl Enschede zich goed ontwikkelt als kennis-, informa tie- en cultuurstad." Een punt waar veel grote ste den mee kampen, is werkloosheid. "In de Overijsselse grote steden bevindt zich ongeveer 50% van de bevolking, 60% van de werkgelegenheid en 70% van de langdurig werklozen", vertelt Kristen, "Onder andere Deventer en Almelo kennen een aantal wijken waar de werkloosheid hoog is. Een wijkgerichte aanpak kan hier voor oplossingen bie den. Het gemeentebestuur van Almelo heeft daar goede plannen voor ontwikkeld, waar wij graag aan mee willen werken. Door het organiseren van een raads- en statenledendag en met hen samen de stad in te trekken, zie je de problemen van dichtbij en kunnen kennis en ervaringen worden uitgewisseld. ^C\ De provincie Overijssel heeft een stand van zaken opgemaakt van spoorwegon gevallen in de provincie. In de afgelopen zes jaar zijn er in totaal 266 ongevallen geweest. Daarbij zijn 47 doden te betreuren en 82 gewonden. Bij de 266 ongeval len waren 21 jongeren tot 18 jaar betrokken, 308 mensen van 18 tot 50 jaar en 81 personen van boven de 50 jaar. Het ging met name om automobilisten en in 45 gevallen om (brom)fietsers. De reden voor deze inventarisatie was, dat Gedepu teerde Staten van Overijssel 200.000,- beschikbaar hebben gesteld voor voor lichting en educatie rondom veiligheid bij spoorwegovergangen. Uit het onderzoek blijkt dat de campagne op een brede doelgroep gericht moet worden en dat eigenlijk niemand uitgesloten kan worden als het gaat om voorlichting over veiligheid rond spoorwegovergangen. De provincie heeft inmiddels een plan van aanpak opgesteld, waarin verwoord staat hoe zij de voorlich ting vorm wil geven. Ten eerste wil GS de Neder landse Spoorwegen in de gelegenheid stellen om hun eigen voorlichtingsprogramma's voor scholen te inten siveren. Zo bestaat bijvoorbeeld de mogelijkheid om een machinist uit te nodigen die uit eigen ervaring ver telt over de gevaren van overwegen. Ook wil Overijssel via rij-opleidingen en (bijscholings)cursussen de aan dacht van de weggebruikers vestigen op de overwegge varen. Daarnaast wordt met de verenigde verkeers veiligheidsorganisaties bekeken op welke wijze een wat bredere campagne opgezet kan worden voor verkeers deelnemers in het algemeen. Gedacht wordt aan een nieuwe uitvoering van de campagne 'Stop ervoor, niet eronder'. Voorlichting en educatie vindt de provincie Overijssel belangrijk als aanvulling op de beveiliging door bijvoorbeeld knipperlichten en spoorbomen. De Open Dag van RTV Oost, die eerder dit jaar moest worden afgelast in verband met de MKZ-crisïs, vindt plaats op zaterdag 15 september. Alle kijkers en luisteraars van de Omroep voor Overijssel zijn uitgenodigd om die dag tussen 10.00 en 17.00 uur in de Hengelose studio te komen kijken hoe het omroepbedrijf in zijn werk gaat. ledereen die per auto naar de Open Dag komt kan g •tls parkeren op het parkeerterrein van het n; Expo Center. Van daaruit zullen ei den naar de studio. Voor bezoekers die per liets komen wordt er gezorgd voor gratis liêlsenstaHifig. Het voltallige personeel van RTV Oost, waaronder alle bekende presentatoren en presentatrices, is op de Open Dag aanwezig om tekst en uitleg te geven over het werken bij de omroep. In de verschillende radio studio's laten presentatoren u zien hoe een uitzending in zijn werk gaat. De nieuws-, varia-, muziek- en sportredactie zijn gewoon aan het werk, en vertellen de bezoeker alles over hun bezigheden. Verder kunt u zien hoe Tekst-TV, Teletekst, de website en een nieuwsuitzending op TV tot stand komen. Builen de studio-is het wagenpark van RTV Oost te bezichtigen, met onder meer satelliet- en reportagewagens. Alle radioprogramma's zijn lussen 10,00 en 17 00 uur vrij toegankelijk voor de bezoekers Verder worden er opnamen gemaakt voor hel taxatieprogramma van TV Oosl 'Geen Kal Maar Koren', waarvoor men antieke en bijzondere spulletjes mee kan nemen naar de studio Taxateurs Richard Hessing en Enno de Boer zullen uw spullen op de juiste waarde welen te schatten. Naast de studio slaat ccn grote lent me! horecavocr- zienlngen, activiteiten voor de kinderen en een leuk dagprogramma. Tussen 10.00 en 12.00 uur presen teert Harm oet Riessen live vanuit de lent zijn muziek programma. De dag wordt vanaf 16.00 uur afgesloten met de spetterende linale van het live-muziekprogram ma 'Zomertoer', dat gedurende de zomermaanden op TV. Oost te zien was. Hierbij zal een scala aan bekende muzikanten en bands optreden. Het adres van de sludio is Hazenweg 25 in Hengelo, op het bedrijvenpark Westermaat Zuidoost. Het tele foonnummer van RTV Oost is 074 - 2 456 456. Parkeergelegenheid bevindt zich bij het Expo Center op bedrijvenpark Westermaat Zuidwest. Kijk voor de laatste informatie en eerr routebeschrijving op de web site www.rlvoost.nl Subsisieaanvragen beleidskader welzijn 2001-2004 Op 13 december 2000 hebben Provinciale Staten het Beleidskader Welzijn 2001 - 2004 vastgesteld. Deze nota is in de afgelopen maanden geconcretiseerd in een Uitvocringsprogramma Beleidskader Welzijn 2001 - 2004. nOve ;l maken organii :n subsidie- aan I Gedeputeerde State: attent op de mogelijkheid dat nen vragen voor projecten en activiteiten die in de peri ode 2002 - 2004 in Overijssel zullen plaatsvinden. In het Beleidskader Welzijn 2001 - 2004 worden vier speerpunten onderscheiden Opvoeden en opgroeien in Overijssel. Nieuwe initiatie ven worden met name gezocht op het terrein van lokale netwerken om invulling te geven aan het inte graal jeugdbeleid, jcugdparticipatie, jeugd- en onder wijsbeleid, opvoedingsondersteuning, ondersteuning bij ontwikkeling kinderopvang en peuterspeelzalen; Maatschappelijke inzet. Dit speerpunt bestaat uit drie onderdelen Vrijwilligerswerk Emancipatie' en Sportbeleid' Projecten cn activiteiten die de onder steuningsstructuur op deze beleidsterreinen versterken vallen hieronder; Samenhang in wonen/welzijn/zorg ouderen. Projecten en activiteiten gericht op het ontschotten van het beleid in zorg en welzijn voor ouderen en initiatieven die leiden tot samenwerking lussen oudercnorganisa- ties komen in aanmerking; Vernieuwing cn kwaliteit sociale infrastructuur. Dit speerpunt is gericht op het verbeteren van de analyse en monitoring van het welzijnsbeleid en sluit aan bij het gebiedsgericht werken. Instellingen en organisaties in Overijssel worden uitge nodigd met voorstellen te komen voor projecten en acti viteiten om deze speerpunten te realiseren. i teilen worden de volgende •c behoefte zijn aan het pro- :v of d< In alle voorstellen voor pr0|cctcn en activiteiten dient de manier waarop het resultaat wordt gemeten te worden aangegeven; Alle voorstellen voor projecten en activiteiten moeten vergezeld gaan van een in Euro's uitgedrukte kosten- bcgroting; Vernieuwende activiteiten en projecten worden uit sluitend gehonoreerd als er goede afspraken gemaakt zijn over de doelen en implementatie na afloop; Samenwerking tussen organisaties is belangrijk; Ook draagvlak bij gemeenten.is van belang; Aangegeven moet worden in hoeverre het project of de activiteit speciale aandacht aan vrouwen cn alloch- Participatie van de doelgroep wordt nodig geacht. Op basis van de concept Subsidieverordening Welzijn Overijssel 2002 is de uiterste dauim voor het indienen van subsidieaanvragen bepaald op op 1 oktober. U dient dan voor 15 september 2001 een aanvraagfor mulier en diskette format Uitvocringsprogramma Beleidskader Welzijn aan te vragen Reeds ingediende subsidieverzoeken voor projecten en activiteiten voor de periode 2002-2004 worden na sluiting van de indie- ningstermijn van 1 oktober 2001 afgehandeld. Inlichtingen/aanvraagformulier/concept-verorde- ning verkrijgbaar bij: mevrouw Y. Visser, 038 425 12 47 of S. van 't Riet, Aanvragen kunnen worden ingediend bij: Het College van Gedeputeerde Staten, Postbus 10078, 8000 GB Zwolle. Subsidieaanvragen podium kunsten, amateurkunsten en culturele projecten programma voor de periode 2002-2004. Zeer waar schijnlijk heeft dit programma consequenties voor het subsidiebeleid op het gebied van podiumkunsten. Ver wacht wordt dat het cultuurprogramma in december 2001 door Provinciale Staten wordt vastgesteld. De huidige Subsidieverordening podiumkunsten, ama- tcurkunscen en culturele projecten Overijssel 1997 komt dan met ingang van 1 januari 2002 te vervallen. e;.-. I erde Stai in liet beleid maken vragen i 2002 op het gebied podiumkunsten, ama- n culturele projecten en manifestaties tot 3 maanden voor uitvoering van het projecc kunnen worden ingediend. De tijdig ingediende subsidieaan vragen worden ter advisering aan de provinciale adviescommissie podiumkunsten voorgelegd. Gedepu teerde Staten streven ernaar binnen drie maanden na indiening van de aanvraag te beslissen over de inge diende aanvragen. U kunt uw aanvraag indienen met ccn aanvraagformu lier. Er zijn aparte formulieren beschikbaar voor'ama- leurkunstprojccten, (scmi-)professionele Gedeputeerde Staten toetsen de ingediende aanvragen voor een bijdrage in de kosten aan de mate waarin zij voldoen aan de volgende criteria: Amateurkunstprojecten bijdrage aan kwaliteit, deskundigheid en originaliteit in de amateurkunst; samenwerking van amateurkunst met professionele artistiek inhoudelijke en organisatorische kwaliteit, aandacht voor mulli- of intcrculturaliteit; bijdrage van andere overheden, fondsen en sponso- - aandacht voor jongeren. (Scmi-)profcssioncie podiumkunstproducties artistiek inhoudelijke en organisatorische kwaliteit; artistieke uitstraling; aantal voorstellingen in Overijssel/aantoonbare samenwerking met podia/speelplekken in Overijssel; bijdrage van andere overheden, fondsen bijdrage aan de ontwikkeling van de (scmi-)profcssi- onele podiumkunsten. Circuilondersteuning In aanmerking komen: samenwerkingsverbanden van podia of een podium dat aantoonbaar als 'kernpodiuir functioneert voor andere accommodaiies. Betreft cir cuits op het gebied van (pop)muzick, theater (met uitzondering van de voormalige MTN regelingcn>landclijk programmeringsfonds), dans, film en literatuur artistiek inhoudelijke cn organisatorische kwaliteit; aantoonbare samenwerking met andere podia of aantoonbaar functionerend als kernpodium; er moet sprake zijn van een aanvullende bijdrage aan de reguliere programmering; samenwerking met Overijsselse/Oost Nederlandse producties; bijdrage van andere overheden, fondsen en sponso ren (programmcringsfonds). artistiek inhoudelijke cn organisatorische kwaliteit; aantoonbare provinciale uitstraling; bijdragen aan een versterking van de kwaliteit van kunst en cultuur in Overijssel; bijdragen aan een levendig cultureel klimaat in Overijssel; publicitaire waarde; deelname van het Overijsselse culturele veld/Overijs selse podia,'productïc; bijdrage van andere overheden, fondsen cn sponso- Aanvraagformuliercn kunt u opvragen bij mevrouw M.J. Bakker, 038-425 12 66, c-mail MJ.Bakker- Moolhuizcn@prv-overijssel.nl. Zij kan desgewenst ook nadere inlichtingen verstrekken. Uw schriftelijke aanvraag dient u te richten aan Gede puteerde Staten van Overijssel, t.a.v. mevrouw M.J. Bakker, Éénheid Zorg cn Cultuur, Postbus 10078, 8000 GB Zwolle.

Holtens Nieuwsblad | 2001 | | pagina 8