Neem geen risico's Goede buurt? Nu kunnen we picknicken in de stad" Ook de tuin kan in de hypotheek www.funda.nl Brandpreventie Interieurtrends juni 2001 De juiste adresjes Deze pagina wordt u aangeboden door Funda N.V. Funda.nl is de grootste woonsite van Nederland en is een initiatief van Wegener en de NVM. Huizenjacht via internet powered by nvm Een Nederlander schakelt gemiddeld eens in de vijf jaar een makelaar in. Meestal gaat het daarbij om een ingrijpende gebeurtenis: de aan- of verkoop van een woning. Het is dan ook raadzaam om voor een erkende makelaar te kiezen. Dat is er per 1 maart 2001 echter niet makkelijker op geworden. Sinds die dag mag namelijk elke Nederlander zich makelaar noemen. Voorheen was er nog een beëdiging van de rechtbank voor nodig om de titel 'makelaar' te verkrijgen. Dat gebeurde op basis van vakdiploma's en een praktijkproef bij de Kamer van Koophandel. Maar nu is dat dus niet meer nodig. Hoe weetje dan nog wie je in huis haalt? Bijvoorbeeld door te kiezen voor een makelaar die is aange sloten bij de Nederlandse Vereniging van Makelaars (NVM). Vakbekwaam Een makelaar mag zich pas NVM-make- laar noemen, als zijn vakbekwaamheid en ethiek objectief en onomstotelijk zijn aangetoond. Bovendien is een NVM-makelaar gebonden aan de NVM- erecode. Dat betekent dat hij altijd het belang van de opdrachtgever moet behartigen. Een NVM-makelaar is geen pure verkoper, maar een adviseur op het gebied van onroerend goed. Met inzicht in vraag en aanbod op de markt. En met kennis van de toekomst van een buurt (denk bijvoorbeeld aan bestemmingsplannen). U kunt met alle vragen over kopen, verkopen, prijzen en adressen bij één van de 3.500 NVM- makelaars terecht. Ook op andere woonterreinen zijn er erkende orga nisaties die u verder kunnen helpen. Zoals NIBUD, Vereniging Eigen Huis en Nationale Hypotheekgarantie. www.nhg.nl www.nibud.nl www.nvm.nl www.veh.nl Jaarlijks staan er in Nederland circa 200.000 woningen te koop. De gemiddelde prijs van een Nederlandse koopwoning is 414.000,- (bron NVM). Op dit moment is het eigenwoningbezit in Nederland iets meer dan 50%. Het afgelopen jaar heeft internet een belangrijke plaats ingenomen in het zoekproces van een woning. Per maand zoeken alleen al via funda.nl zo'n 800.000 mensen naar een woning. Uit onderzoek, dat is uitgevoerd door Centrum voor Marktanalyse in opdracht van funda, blijkt dat voor met name de oriëntatie fase internet een onomkeerbare rol heeft weten in te nemen. Naarmate het proces verder richting het koopmoment gaat, wordt de persoonlijke rol van de (in de meeste gevallen NVM-makelaar) belangrijk, interessant om te zien is dat ook na de koopbeslissing de consument enige tijd regelmatig op internet naar huizen kijkt. Dit als controle en als bevestiging van hun eigen aankoop. 7 dagen x 24 uur zoeken naar een huis via internet. Een ander huis. Zelden is dat een wens op zich. Vaak wordt de wens naar een ander huis ingegeven door een andere wens. Een tuin. Meer kamers. Nooit meer file. Weg van de drukke stad. Woonwerkruimte. Dichterbij de klein kinderen. Kortom, u zoekt een huis dat bij u past. Maar het is een kunst om dat huis te vinden. Internet kan u daarbij op weg helpen.Op het moment dat u besluit een ander huis te willen, ziet u een hoop vragen op u afkomen. Kopen of huren? In welke plaats, in welke buurt voel ik mij thuis? Waar moet mijn toekomstige huis aan voldoen? Met name die laat ste vraag is lastig te beantwoorden. Want tegenwoordig zijn de varianten oneindig. Wonen in een watertoren. Kerkje kopen. Baggerschip betrekken. Het lijkt vandaag de dag haast net zo vanzelfsprekend als de keuze tussen flat of rijtjeswoning, tussen bestaand of nieuwbouw. Oriënteren Dé manier om u op alle mogelijke woonvormen te oriënteren is internet. Zonder op pad te hoeven, bekijkt u wat de markt te bieden heeft. Hoe de markt zich ontwikkelt. En vooral: wat u nu eigenlijk wilt. En niet onbelang rijk, wat u kunt betalen. Zo vindt u bij www.funda.nl verschillende calcula tors waarmee u uw bestedingsruimte kunt bepalen. Kortom, via het internet kunt u goed voorbereid op een makelaar afstappen. Dat is handig voor u, maar ook voor de makelaar. Zo weet hij dat u echt geïnteresseerd bent, omdat u de woning bij funda al heeft kunnen bekijken. En als het huis gevonden is, dan gaat u natuurlijk naar funda.nl voor de verhuischecklist en andere handige woontips. Jasper Klootwijk en zijn vriendin Andrea begonnen eind 2000 met hun zoektocht naar een koophuis. Inmiddels zijn ze via hun makelaar aan een mooie woning in Amsterdam gekomen. Hun oriëntatie op de huizenmarkt begon echter vanachter de pc. Jasper en Andrea hadden aanvankelijk een afstandsrelatie. Andrea: "Jasper woonde in Amsterdam en ik in Groningen. Tóen ik een leuke baan had gevonden in Amsterdam ben ik bij Jasper ingetrokken. Maar dat werd toch al snel te klein. Dus besloten we samen iets te zoeken." Door regelmatig op de site van NVM te kijken, kwam het stel erachter wat ze wilden. "Een koophuis met twee slaapkamers en in elk geval een mooie keuken en badkamer. Maar ook de buurt is natuurlijk belangrijk. We gingen voor Oud-West of Oud-Zuid. Niet alleen omdat dat lekker dichtbij het centrum is, maar ook omdat het verkrijgen van een parkeervergunning daar nog relatief eenvoudig is", vertelt Jasper. Toen www.nvm.nl overging naar www.funda.nl, werd het mogelijk om online een beeld van de buurt te krijgen. Andrea: "Ik was niet echt bekend in Amsterdam. Dus dan is dat erg handig. Maar uiteraard zijn we ook door de ver schillende buurten gaan fietsen. Dan weetje op een gegeven moment precies wat de leuke straten zijn. Waar de leuke huizen staan." Op dat moment hebben Jasper en Andrea een makelaar ingeschakeld. "Via funda.nl kwamen we bij een NVM-makelaar terecht". "Hij mailde ons elke ochtend een overzicht van aanbiedingen die in ons straatje pasten. Vervolgens konden wij op funda.nl de foto erbij zoeken." En dan is de volgende stap dus het echte werk: huizen bekijken. Bij elk bezoek ging de makelaar mee. "De makelaar geeft je advies over de staat van het huis. Hij ziet aan de buitenkant of er verzakkin gen zijn. Hij ziet wat voor cv er is, hoe het met de kozijnen zit. Dat geeft je dus een realistisch beeld." Uiteindelijk zijn Jasper en /Andrea serieus gaan bieden. De vierde keer was het raak. Andrea vertelt: "Een oud winkel pand, dus dat maakt het karakteristiek. Wat het huis voor mij extra aantrekkelijk maakte is het hoge plafond en oude ele menten. En ook over zoiets kleins als de geveltuin kan ik enthousiast zijn. En ja, als je er dan eenmaal woont, dan ont dek je ook de bijzondere kanten van de buurt. Vlakbij ons huis staat een pick nicktafel op een steiger aan het water. Dus kunnen we met lekker weer riant buiten eten. Midden in de stad!" aanbod van ruim 120.000 koopwoningen per jaar dagelijks gemiddeld 45.000 woningen op de site iedere dag nieuw aanbod zoekmogelijkheid naar alle 3500 NVM-makelaars bedrijvengids voor interieur, keuken, etc. De meeste mensen denken bij veiligheid in huis eerst aan inbraakbeveiliging of traphekjes voor kinderen. Da's prima. Maar niet als daardoor brandpreventie wordt vergeten. Branden in woningen vergen gemiddeld 44 doden en 600 ern stig gewonden per jaar. Kinderen van 0 tot 4 jaar lopen het grootste risico, maar ook ouderen zijn vaak slachtoffer. Genoeg reden voor brandpreventie. Neem bijvoorbeeld elektriciteit. Regel 1 is een stopcontact nooit overmatig te belasten. Daarnaast is het belangrijk om —zeker met kleine ldnderen— wand contactdozen te bedekken met afdek plaatjes. Gebruikt u een kabelhaspel, rol deze dan helemaal uit. Opgerold kan de haspel warm worden en in brand vliegen. Tot slot is het zaak om altijd alert te blijven: snoeren niet los over de grond laten liggen, de televisie en computer 's nachts uitzetten (niet op stand-by!) en de strijkbout nooit onbeheerd achterlaten. Op funda.nl vindt u meer informatie over preventiemiddelen. van de laatste decennia jaren tachtig landelijk en romantisch - beiges gecombineerd met ivoorwit en blauw - Toscane en de Provence - ruiten en bloemen - open haard - country - door leefd hout - Ralph Lauren - cocoonen - patchwork link: www.wallsalive.com/lauren.html jaren negentig minimaal - eerst geel en terra, later wit - Scandinavië en Japan - effen of colour blocking - home office - zen - hout met metaal en glas - Philippe Starck - relaxen link: www.philippe-starck.com jaren nul mix van stijlen - pasteltinten en felle kleuren - Cuba en Argentinië - strepen en retrodessins - kinderkamer - exotic - plastic én puur natuur - Marcel Wanders - loungen link: www.vormgevingsgalerie.nl/vormgeverpagina/ wanders.htm Steeds meer mensen ontdek ken dat een huis zoeken via internet heel eenvoudig is. Daarbij hebben ze de keuze uit een ongekende hoeveelheid internetadressen. Of het nu gaat om het zoeken van een koophuis, een huurwoning of een vakantiehuisje: er is altijd wel een site waar u terecht kunt. Overigens biedt internet ook volop informatie over wonen en interieur. kopen www.123wonen.nl www.funda.nl www.huistekoop.nl www.nieuwbouw.pagina.nl www.woonkrant.nl www.woonlinks.nl www.woon wij zer.com huren www,funda.nl www.woningnet.nl wonen vtwonen.nl funda.nl wonen.nl Het huis moet mooi zijn, maar minstens zo belangrijk is de buurt. Wonen er veel kinderen? Zo ja, zijn het kleintjes of tieners? Vindt u in de wijk voornamelijk koop- of huurwoningen? En hoe zit het met het aantal tuinen? Op funda.nl krijgt u antwoord op dit soort vragen. Bij elke aangeboden woning staat namelijk een handig overzicht met buurtinformatie. De buurtinformatie op fiinda.nl is geba seerd op de postcode van Jiet aangebo den huis. Een postcode is daarvoor heel geschikt. Ten eerste omdat het nauw keurig is en ten tweede omdat er in Nederland een strakke planologie bestaat voor de bouw van een bepaald soort huizen in een bepaald gebied. Hierdoor kun je aan een postcode socio- demografïsche kenmerken koppelen. Zoals het percentage huishoudens»bin- nen een buurt dar in een koopwoning woont. Of het soort woningen in de buurt, bijvoorbeeld vrijstaande wonin gen of appartementen. Maar denk ook aan de gezinssamenstelling. Via funda.nl komt u er makkelijk achter of uw droomhuis in een kinderrijke buurt staat. Of dat er vooral eenpersoons huishoudens zijn. Rondkijken Om er zeker van te zijn dat u een goed beeld van de buurt krijgt, is ook geke ken naar de vier postcodes die rondom de postcode van het aangeboden huis liggen. Dus als het huis aan de rand van een wijk staat, zijn de gegevens in de buurtinformatie ook representatief voor de naastliggende wijk. In de nabije toekomst breidt funda.nl de buurtinfor matie uit. Dan kunt u bijvoorbeeld ook lezen waar de sportscholen, kinderdag verblijven of bushaltes zijn. De buurtinformatie op funda.nl wordt aangeboden door Wegener, bekend als uitgever van gemeentegidsen. Veel mensen zien de mogelijkheid over het hoofd om ook de tuin in de hypo theek op te nemen. En dat is jammer, want dit kan kosten besparen. Het gaat dan uitsluitend over de kosten van werk dat u uitbesteedt. Dus niet om de plantjes, de stenen voor de bestrating (de roerende zaken), maar wel om bij voorbeeld het beplanten en het ophogen of het uitgraven van de tuin. Deze kos ten zijn fiscaal aftrekbaar. De hoogte van het bedrag dat u kunt bijlenen voor de tuin is afhankelijk van de regels die de geldverstrekker han teert. Zo kunt u bij sommige banken een bepaald percentage (bijvoorbeeld 8%) bijlenen op het totale bedrag ten behoeve van de tuin. De hypotheekad viseur van uw NVM-makelaar kan u hierover meer vertellen. SOS-Kinderdorpen it ieder kind verdient ec GIRO 2280 gSi www.soskinderdorpen.nl Beschermvrouwe: H.K.H. Prinses Margriet der Nederlanden JA, stuur mij meer informatie over het werk van SOS-Kinderdorpen en hoe ik HuisVriend kan worden N.a.v. deze advertentie in: Naam: Adres: Postcode/plaats: Telefoon: Deze bon kunt u in een ongefrankeerde envelop sturen aan: SOS-Kinderdorpen, Antwoordnummer 46001, 1060 VB AMSTERDAM SOS-Kinderdorpen ...want ieder kind verdient een thuis... Bij oorlogen en (natuur)rampen betalen de kinderen de hoogste prijs. Vooral degenen die hun ouders hebben verloren. SOS-Kinderdorpen geeft ze een nieuwe moeder, een huis, broertjes en zusjes en een opleiding. Overal ter wereld. Steunt u ons werk als HuisVriend voor 5 11,-) per maand? Bel (020) 408 01 90 of stuur de bon in voor meer informatie!

Holtens Nieuwsblad | 2001 | | pagina 12