Geld verdienen met energiebesparing Honderd jaar Woningwet Meningen bouwwereld verdeeld over prijsstijging huizen bij komst euro Richtlijnen NVM voor verkoop bij inschrijving 'Aflossen hypotheek moet beloond worden' HET ENERGIEPRESTATIEADVIES (EPA) VROM geeft subsidie voor vervanging loden leidingen PAS ÉÉN PROCENT FACTUREERT ALLEEN IN EURO'S DONDERDAG 14JUN12001 HOI -TENS IEU WSBI - AD Een woning verkopen en kopen kan op verschillende manieren. Een daarvan is de inschrijving; een methode waarbij diverse belangstellen den tegelijk een bod uitbrengen. Meestal gaat het om woningen waar veel vraag naar is. De Nederlandse Vereniging van Makelaars in onroe rende goederen en vastgoeddeskundigen NVM heeft een richtlijn opge steld om de verkoop bij inschrijving overzichtelijk en zorgvuldig te laten verlopen. Zowel een kandidaat koper als de verkoper wil immers weten waar hij of zij aan toe is. Het aantal woningen dat bij inschrijving wordt verkocht, neemt toe. Dit is een direct gevolg van de nog immer heersende schaarste op de woning markt, vooral in stedelijke gebieden. Als de verkoper en zijn makelaar sa men besluiten het pand per inschrijving te verkopen, mogen alle gegadig den vóór een bepaald tijdstip in een gesloten envelop een schriftelijk bod uitbrengen bij de makelaar. De verkoper kiest daaruit het meest geschikte bod. De afdeling Consumentenzaken van de NVM kreeg in 1998 een kleine 500 telefoontjes over deze soms wat onduidelijke procedure. Onduidelijk heid kan ontstaan als de verkoper en de makelaar overstappen van het ene verkoopsysteem naar het andere. Aanvankelijk is men in onderhan deling met één belangstellende die een bod heeft uitgebracht, waardoor andere gegadigden van de makelaar te horen krijgen dat het pand met meer vrij is. Na verloop van tijd blijkt de belangstelling voor het pand erg groot te zijn en kiest de makelaar samen met zijn opdrachtgever voor het systeem van inschrijving. De overstap van het ene naar het andere bied- systeem is voor consumenten soms moeilijk te begrijpen. Een NVM-ma- kelaar realiseert zich dat terdege en zal aan potentiële kopers duidelijke in formatie verstrekken over de te volgen procedures. In goede banen NVM Wonen heeft een richtlijn opgesteld om de verkoop per inschrijving in goede banen te leiden. De NVM-makelaars zullen zoveel mogelijk de volgende voorwaarden in acht nemen. De sluitingsdatum van de inschrijving ligt minimaal tien dagen na de dag waarop het besluit tot het volgen van de inschrijvingsprocedure is be kendgemaakt, Wanneer al met een bieder wordt onderhandeld op het moment dat voor de inschrijvingsprocedure wordt gekozen, bedraagt de ze termijn minimaal zes dagen en start deze termijn op de dag dat de on derhandelingen met de bieder zijn beëindigd. De totale termijn zal nooit korter zijn dan tien dagen na de start van de verkoop. Dat biedt belang stellenden voldoende tijd om zich te verdiepen in de bouwkundige staat van de woning en de wijze van financiering. Aspirant-kopers worden niet meer gedwongen binnen enkele uren een bod uit te brengen. Gegadigden die zich voor deelname aan de inschrijving melden, krijgen van de verkopende makelaar onder andere een informatiepakket met het NVM-inschrijfformulier, alle gegevens die de verkoper verplicht moet me dedelen, een toelichting voor de consument en een exemplaar van deze voorwaarden. Een bod is geldig als de bieder het inschrijfformulier ondertekend en volle dig ingevuld inlevert bij de verkopende makelaar, vóór de sluitingsdatum en sluitingstijd. Het bod wordt uitsluitend uitgedrukt in guldens of euro's en mag geen relatie hebben met een ander aanbod. Als de bieder voor zichzelf geen aankopende makelaar inschakelt, moet hij een kopie van een geldig legitimatiebewijs bijvoegen. Een aanbod kan niet eenzijdig door een bieder worden ingetrokken. Het blijft geldig tot de verkoper heeft besloten wie het pand mag kopen. Meteen na afloop van de inschrijvingstermijn worden de inschrijfformulie ren in het kantoor van de verkopende makelaar geopend. Iedere bieder en personenmakelaars die bieders vertegenwoordigen hebben het recht om bij de opening aanwezig te zijn en kennis te nemen van de hoogte en voorwaarden van de aanbiedingen. Tot dat moment mag de verkopende makelaar geen enkele mededeling doen over het aantal inschrijfformulie ren en de inhoud ervan. Binnen één uur na het sluitingstijdstip moet de verkopende makelaar be kendmaken of het pand wordt verkocht en aan wie. De verkopende ma kelaar treedt niet met bieders in nadere onderhandeling. Indien meerdere personen gezamenlijk inschrijven, zijn zij hoofdelijk aan sprakelijk voor de naleving van hun verplichtingen jegens de verkoper. Een koopovereenkomst die op deze manier tot stand komt, wordt bij voorkeur vastgelegd in een koopakte zoals vastgesteld door de NVM, de Consumentenbond en de vereniging eigen huis. De verkopende makelaar werkt op geen enkele manier mee aan transac ties en handelingen van de verkoper die strijdig zijn met bovenstaande voorwaarden. door ROB KOKKEUNK De reiziger die zich zuidwaarts beweegt hoeft maar een blik op de bebouwing te werpen om te weten of de landsgrens is ge passeerd. Wanneer de onberis pelijke ordening plaatsmaakt voor een vrijer stratenplan en wanneer veelkleurigheid en veelvormigheid de rijtjes iden tieke huizen verdringen, dan is er geen twijfel mogelijk: het land der Belgen is bereikt. Be langrijke medeplichtige van dit contrast is de Woningwet. Een wet die niet alleen de kwaliteit van de huizen een flinke duw in de rug heeft gegeven, maar Ne derland ook nog eens heeft 'be hoed' voor ongetemde steden bouwkundige frivoliteiten. Dit jaar bestaat de Woningwet hon derd jaar. Dat wordt gevierd met de tentoonstelling '6,5 mil joen woningen' in Rotterdam, die onlangs in aanwezigheid van koningin Beatrix is geo pend. De woonsituatie van paupers en laagbetaalde arbeiders in de ne gentiende eeuw was ronduit er barmelijk. Kinderrijke gezinnen leefden opeengepakt in soms niet meer dan één, vaak vochtig en donker, vertrek. Riolering, verwarming en een openbaar waterleidingnet moesten nog worden uitgevonden. Het leidde halverwege de eeuw tot de eer ste, mislukte, aanzet tot over- Er wordt bekeken of het mogelijk is het aflossen van de hypotheek te belonen. Staatsecretaris Bos van Financiën bekijkt opnieuw of mensen die hun hypotheek ge deeltelijk hebben afgelost minder eigenwoningforfait kunnen gaan betalen. Voor iedereen die de hy potheek geheel aflost zou het ei genwoningforfait geheel kunnen komen te vervallen. Bos heeft niet de hele politiek achter zich. Het CDA wil het te betalen forfait in stappen verla gen vanaf het moment dat de hypotheek voor een groot deel is afgelost. De VVD geeft de voor keur aan het vervallen van het forfait als de hypotheek totaal is afgelost. De PvdA wil de positie van de huurders versterken door fiscale voordelen. De PvdA wil het huidige maximum voor het eigenwoningforfait afschaffen, waardoor de huiseigenaren die dure huizen bezitten jaarlijks vele duizenden gulden hogere lasten krijgen. D66 en Groenlinks voe len hier ook wel voor. Bos heeft beloofd zijn plannen nog voor de zomer bekend te maken. heidsbemoeienis met ontoelaat bare woontoestanden. Het zou nog bijna vijftig jaar duren voor dat, aangespoord door weten schappelijk gelegde verbanden tussen belabberde huisvesting en nare ziekten als cholera en tyfus, koningin Wilhelmina haar handtekening onder de Woning wet zette. Onder aanvoering van de woningcorporaties kon worden begonnen met een reus achtige inhaalslag. Begonnen als een handzaam stapel A-viertjes is de Woning wet in honderd jaar uitgegroeid tot een juridische bibliotheek van duizenden pagina's Het huizenbestand toont een zelfde ontwikkeling. Terwijl de bevol king verdrievoudigde, verzes voudigde de woningvoorraad. En we consumeren steeds meer ruimte. Van dertig vierkante me ter voor zes personen naar veer tig vierkante meter voor een persoon. Leuk in dit verband is de modelwoning op de tentoon stelling, gebouwd volgens de voorgeschreven minimale afme tingen anno nu. In de woonka mer van 3,30 meter bij 3,30 me ter en een hoogte van 2,40 - dat was aan het begin van de eeuw met een 'redelijke eisch' van 2,70 meter wel even beter gere geld - is het nog steeds slecht toeven voor de claustrofoob. En zo worden op de tentoonstel ling wel meer zaken op originele wijze belicht. Neem het feno meen rijtjeshuis. Met zo'n drie miljoen rijtjeshuizen, samen goed voor een rij van vijftiendui zend kilometer, is Nederland on getwijfeld kampioen rijtjeshuizen bouwen. In het Theater van het Rijtjeshuis wordt de toeschou wer langs een ogenschijnlijk ein deloze rij rijtjes geleid. Een geeuw en een traan strijden om voorrang. De tentoonstelling - door orga nisator Marly Drummen om schreven als een soort Koop- goot, waar rond een centraal plein in vijftien paviljoens door honderd jaar wonen kan worden geshopt - eindigt met een blik in de toekomst. De bezoeker voert zijn persoonlijke gegevens in en krijgt zijn ideale toekomstige huis op de ideale plek voorge schoteld. Althans dat is de belof te, want een futuristisch rijtjes huis in de polder tussen Rotter dam en Delft is met bepaalde de hartenwens van schrijver dezes. De tentoonstelling '6, 5 miljoen woningen' is nog tot en met 23 september te zien in gebouw Las Palmas (Wilhelminakade, bij Ho tel New York). Geopend van dinsdag tot en met zondag van 10.00 tot 17.30 uur, op woens dag tot 21.00 uur. Toegang kost een tientje, de zeer informatieve catalogus het drievoudige. Meer informatie op de website www. 10Ojaarwonenn I ROTTERDAM - Om het broei kaseffect tegen te gaan voert de overheid een actief beleid om energiebesparing te stimuleren. Vooral in de bestaande woning bouw blijkt nog een aanzienlijk energiebesparingspotentieel aan wezig te zijn. Zo heeft slechts 22 procent van alle huizen vloeriso- latie en is maar de helft van alle daken en vloeren geïsoleerd. Dit heeft ertoe geleid dat de over heid nieuwe instrumenten heeft ingezet om energiebesparende maatregelen binnen de bestaan de bouw te stimuleren: de Energ- iePremieRegeling (EPR) en het EnergiePrestatieAdvies (EPA). Wie energiebesparende maatre gelen aan de woning laat aan brengen kan via de Energiepre mieregeling een flinke premie verdienen. De overheid heeft een breed pakket van maatregelen vastgesteld waarop de premie van toepassing is; gevel-, dak- en vloerisolatie, isolerende beglazing en een HR-ketel Per 1 januari 2001 is aan dit pakket ook duur zame energie (zonneboilers, PV- systemen en warmtepompboi lers) toegevoegd. EnergiePrestatieAdvies Het nemen van energiebesparen de maatregelen vraagt echter wel even aandacht. Welke maatrege len hebben het meeste effect, wat zijn de kosten daarvan en hoeveel kan op de energiereke ning worden bespaard? Om een helder antwoord te geven op de ze vragen is het EnergiePrestatie Advies (EPA) ontwikkeld. Wanneer een EPA wordt uitge voerd komt de EPA-adviseur langs om de woning op te ne men. Op basis van deze opname is hij in staat te beoordelen welke maatregelen het meest geschikt zijn. Met behulp van een compu terprogramma rekent de EPA-ad- viseur de maatregelen door en stelt vervolgens een schriftelijke rapportage op. In de rapportage zijn de volgende onderdelen zijn opgenomen: - de huidige situatie; - de geadviseerde energiebespa rende maatregelen; - een kosten/baten-analyse; - het energieverbruik na het tref fen van de maatregelen; - de Energie-Index;- een 'energie rapportcijfer' voor de woning; - de consequenties voor het wooncomfort en het binnenmi lieu. Financieel aantrekkelijk Het EnergiePrestatieAdvies is zelf ook in de energiepremieregeling opgenomen. Een EPA kost een paar honderd gulden, maar wie één van de geadviseerde maatre gelen laat uitvoeren krijgt hierop een premie van 350 gulden. Daarnaast is er een bonus van 25 procent op de energiepremie voor de toegepaste maatregelen. Een rekenvoorbeeld. Iemand laat 4 vierkante meter HR++glas en een zonneboiler plaatsen. Het subsidiebedrag bedraagt dan 4 maal 60 gulden is 240 gulden voor het glas en 1500 gulden voor de zonneboiler, totaal 1740 op 2525 gulden, gulden. Inclusief de bonus van 25 procent komt het totaal op 2175 gulden. De premie voor het EPA bedraagt 350 gulden, waarmee de totale energiepremie uitkomt Test voor woningbezitters Of een EPA interessant is, is een voudig bepalen met de 'Test voor woningbezitters'. Premiebedragen Energiepremieregeling Voorzieningen aan de woning Eenheid Energiepremie Vloerisolatie per m2 fl. 10,00 Bodemisolatie per m2 fl. 10,00 Spouwmuurisolatie per m2 fl. 10,00 Gevelisolatie per m2 fl. 30,00 Dak- of vlieringisolatie per m2 fl. 20,00 HR++glas (spouw (15 mm) per m2 fl. 60,00 HR++glas (spouw 9-14 mm) per m2 fl. 40,00 HR-(combi)ketel met rendement 107 35 kW) per stuk fl. 100,00 HR-warmteterugwinning (h 80%) per stuk fl. 200,00 Gelijkstroomventilator per stuk fl. 100,00 Lage temperatuur CV per woning fl. 625,00 Lage temperatuur CV met vloer- of wandverwarming per woning fl. 500,00 Lage temperatuur CV met luchtverwarming per woning fl. 500,00 PV-systeem per Wpiek fl. 7,50 Zonneboiler met opbrengst (3 GJ per stuk fl.1 .500,00 Warmtepompboiler met COP 2,2 per stuk fl.1 .500,00 EnergiePrestatieAdvies t.b.v. 1 woning woning fl. 350,00 TEST VOOR WONINGBEZITTERS antwoord ja nee onbekend 1Heeft u een HR-ketel? 0 1 2. Gaat u binnenkort uw ketel vervangen of een ketel plaatsen7 2 0 3. Zijn zowel de buitenmuren, het dak en de vloer van de begane grond geïsoleerd? 0 1 4. Zijn alle ramen van uw woning voorzien van dubbel glas? 0 1 5. Heeft u comfortklachten zoals tocht of schimmel in huis? 1 0 6. Gaat u binnenkort verbouwen? 2 0 7. Heeft u verhuisplannen? 2 0 Bereken uw voorlopige score 8. Wat is het bouwjaar van uw woning? voor 1985 tussen 1985 en 1998 na 1998 0 Bereken uw eindscore door uw voorlopige score te vermenigvuldigen met het antwoord op vraag 8. Eindscore is De eindscore wordt bepaald door de score van vraag 1 tot en met 7 bij elkaar op te tellen en vervol gens te vermenigvuldigen met de score van vraag 8. Is de eindscore 0, dan is een EPA op dit moment niet interessant. Bij een eindscore van 1 of 2 kan een EPA interessant zijn. Bij een eindscore van 3 of hoger kan een EPA zeer voordelig zijn. Informatie In de regio Rotterdam wordt EPA onder meer uitgevoerd door WDC Consulting 010-243 96 00. e- mail dac@wdcconsulting.nl. Meer informatie over EPA en andere uitvoerenden is te vinden op de website www.epadesk.nl. In het kader van het Plan van aanpak lood in drinkwater kun nen huiseigenaren die hun loden leidingen willen vervangen in aanmerking komen voor een subsidie. Ook huurders kunnen de subsidie aanvragen, maar al leen als de verhuurder ervoor toestemming geeft. De hoogte van het subsidiebe drag hangt af van het aantal strekkende meters nieuwe water leiding, de hoogte van de kosten van vervanging van de loden lei dingen en of men de vervanging zelf ter hand neemt of uitbe steedt. Als een installateur de werkzaamheden verricht wordt bij de berekening van het subsi diebedrag uitgegaan van 75 gul den kosten per strekkende meter. Bij de aanvraag voor subsidie dient een installateur een schat ting te maken van het aantal meters nieuwe waterleiding. Na afloop van de vervanging moet het precieze aantal strekkende meters ook door een installateur worden vastgesteld. Deze proce dure geldt ook voor de doe-het- zelver. Wie de sanering zelf uit voert krijgt voor deze diensten 150 gulden. Als de installateur de vervanging verricht krijgt hij voor het maken van de schatting en de vaststelling na de sanering 75 gulden. Het aanvraagformulier voor de subsidie is op www.vrom.nl in Wordbestand te downloaden. Het formulier moet vervolgens schriftelijk ingediend worden bij het ministerie van VROM, verge zeld van een opgave door een er kend installateur van het aantal meters aan te brengen nieuwe waterleiding. Amsterdammers moeten een formulier aanvragen bij de Stedelijke Woningdienst Amsterdam en daar ook de aan vraag indienen. Binnen zes weken krijgt de aan vrager bericht of de subsidie wordt toegekend of niet. Pas dan kan met de vervanging van de loden waterleidingen worden aangevangen. Wie eerder begint, verliest het recht op subsidie. Na de sanering moet een tweede formulier worden ingevuld, waar mee de definitieve subsidie wordt vastgesteld. Uiterlijk binnen vier weken na het vaststellen van de subsidie ontvangt de aanvrager het toegekende subsidiebedrag. De subsidieregeling loopt tot en met 31 december 2004. Voor de hele subsidieperiode is een be drag van 15 miljoen gulden uit getrokken. Hiervan is 12,5 mil joen gulden bestemd voor parti culiere huiseigenaars. De subsidie wordt verstrekt zolang er geld in de subsidiepot zit. Veel bedrijven in de bouw zullen de invoe ring van de euro aangrijpen om de prijzen te verhogen, zegt bijna 55 procent van de architecten in Nederland. Het percentage bij de afbouwers en installateurs die daar hetzelfde over denkt ligt op 40. De aanne mers zijn minder negatief, maar toch deelt 20 procent de mening van de architecten, afbouwers en installateurs. Bijna 60 pro cent van de aannemers verwacht onder in vloed van de euro geen prijsstijging. Ge noemde gegevens komen uit een onder zoek van USP. Veel bedrijven verwachten een prijsstijging, terwijl iedereen eigenlijk een prijsstijging verwerpt. Bijna 90 procent van de door USP ondervraagde bedrijven in de bouw sector is van mening dat de invoering van de euro geen goede gelegenheid is om de prijzen op de voeren. De onderzoekers van UPS concluderen hieruit dat het vertrou wen in de collega's om ook daadwerkelijk de daad bij het woord te voegen minder groot is. De discussie van het stiekem doorvoeren van prijsstijgingen wakkert aan nu de komst van de euro nadert. Het kabinet heeft bedrijven opgeroepen om geen prijs stijgingen door te voeren en bij het omre kenen van gulden naar euro ook niet naar boven af te rondenOm het goede voor beeld te geven nam de regering recentelijk het plan om boetes per 1 januari 2002 te verhogen terug. Onder andere MKB-Ne- derland wees de overheid op deze voor beeldfunctie. Uit het USP-onderzoek blijkt dat de bouw sector bij lange na nog niet is voorbereid op de komst van de euro. Slechts 1 procent factureert alleen in euro's. Ook in de boek houdingen heeft de euro haar entree nog niet gemaakt. Bij maar 3 procent van de onderzochte bedrijven is de euro de basis. Bij een eerder onderzoek onder onderne mingen in de bouwsector was al gebleken dat de meeste ondernemers in de bouwsec tor pas per 1 januari 2001 over willen gaan op de euro. Nu het eerste kwartaal van 2001 al voorbij is, heeft pas 55 procent een inventarisatie gemaakt en 44 procent een plan opgesteld Geen onderscheid F. van Blokland, secretaris economische za ken van de Federatie van NVOB en VG- Bouw, relativeert de onderzoeksresultaten een beetje. Zo wijst hij erop dat er geen on derscheid is gemaakt in de grootte van de onderzochte bedrijven. Volgens hem heb-' ben de grote bouwbedrijven al veel energie gestoken in de aanstaande euroconversie en begint daar nu ook het middenbedrijf mee, omdat zij aanlopen tegen projecten die over de datum 1 januari 2002 gaan. Helemaal gerust dat alles goed zal verlo pen, is hij echter niet. Hij denkt ook dat aan een lichte prijsstijging niet te ontkomen valt. Verpleegster op bezoek bij arbeidersgezin, (foto: GEMEENTEARCHIEF MAASTRICHT)

Holtens Nieuwsblad | 2001 | | pagina 11