kort nieuws Provinciale statenleden voor een dag vrijwilliger Innovatieve ondernemers ontvangen award Cl E verrassend veelzijdig HET WEER Open dag RTV Oost afgelast ^verijssels Nieuws Provincie Oveiijssel. Postadres: Postbus 10078 8000 GB Zwolle Bezoekadres: Luttenbergstroot 2 Zwolle tel: 038 425 25 25 fox: 038 425 26 50 e-moïl: Postbus@prv-overijssel.nl internet: www.oveiijssel.nl ^)veri|ssels Nieuws Op deze pagina vindt u ondermeer uitge breide informatie over uw provincie Overijssel Provincie wil wilde kievitsbloem behouden Zwolle - West-Overijssel kent de meeste wilde kievitsbloemen van Nederland. De plant geniet nationaal en internationaal bescherming, de provincie Overijssel doet hier graag aan mee. Reden om een plan op te stellen waarin precies omschreven staat wat de provincie en verschillende instan ties kunnen doen om de wilde kievits bloem te beschermen. In eerste plaats zal het gaan om het beschermen van de groei plaatsen van de plant. Deze zijn in de loop de jaren onder druk komen te staan door stedelijke vernieuwing, bedijking van rivie ren en de intensieve landbouw. De provin cie Overijssel heeft een folder uitgegeven waarin u kunt lezen wat er gedaan wordt om de wilde kievitsbloem te behouden in het Overijssels landschap en waar u de plant kan aantreffen. U kunt deze folder opvragen bij mevrouw Eikenaar, 038 425 23 45. Steun voor MKZ-gedu- peerden in Overijssel Overijssel - Gedeputeerde Staten van Overijssel hebben een bedrag van ruim 6 ton beschikbaar gesteld aan regionale initiatieven die hulp bieden aan de door de MKZ-crisis getroffen bedrijven. Ongeveer 220.000,- is bedoeld voor het project Zorg om agrariërs. Dit project levert hulp op sociaal en medisch gebied aan agrariërs in heel Overijssel, maar in het bijzonder aan ondernemers in de getroffen regio. Daarnaast stelt het provinciebestuur ook geld beschikbaar voor lokale steunpunten, zoals in Olst. Hier kunnen agrariërs met al hun vragen op het gebied van veterinaire, sociale en economische zaken terecht. Naast de steun aan regionale initiatieven staat de provincie ook positief tegenover het oprichten van een noodfonds. In de komende periode zal de provincie Overijs sel dan ook nader overleg voeren met het ministerie van Landbouw, Natuur en Vis serij over de invulling van het fonds en de besteding van de middelen. Nieuwe (older over veilig zwemmen in open water Overijssel - Onze provincie heeft in totaal dertien zwemplassen die de provincie Overijssel elk jaar controleert op hygiëne en veiligheid. Ook de aanwezig heid van verschillende faciliteiten, zoals een strand, toiletten en parkeerplaatsen maakt onderdeel uit van dc controle. Daarnaast let de provincie onder andere op de diepte en de helderheid van het water, vuil en obstakels. Al deze gegevens zijn opgenomen in de nieuwe zwemwater folder die de provincie in samenwerking met de waterschappen uitgeeft. Als u meer wilt weten over veilig zwemmen in open water, dan kunt u de speciale zwemwater folder opvragen bi) mevrouw Eikenaar, 038 425 23 45. Ook kunt u informatie over de kwaliteit van het zwem water aanvragen per e-mail, via het adres: zwemwater@prv-overijssel.nl. Of surf naar onze internetsite: www.overijssel.nl. Vergadering Provinciale Staten in provinciehuis Zwolle - Provinciale Staten van Overijssel vergaderen op woensdag 6 juni 2001, vanaf 09.30 uur in het provinciehuis te Zwolle. Tijdens deze vergadering wordt er onder andere aandacht besteed aan het programmaplan ICT 2001-2002 en aan de deelname aan het Kennisinstituut Ste delijke samenleving. Ook bespreken de staten de wijzigingen in dc beleidsbegro ting 2001De vergadering van Provinciale Staten is een openbare vergadering. U bent van harte uitgenodigd om bij deze vergadering aanwezig te zijn. De vergader stukken en de agenda's liggen tijdens kan tooruren ter inzage in de bibliotheek van het provinciehuis, Luttenbergstraat 2, en in de centrale bibliotheken van dc gemeenten Hellendoorn te Nijverdal en Hengelo. Provinciale statenleden maken zich nuttig als vrijwilliger: brood smeren en eieren bakken in de dagopvang in Zwolle en Hengelo, statenleden ondersteunen Atelier Wesseling in Deventer en honden uitlaten voor het dierenasiel in Almelo. Geheel in stijl van het internationale jaar van de vrijwilliger brachten twee weken geleden ongeveer 63 Overijsselse statenleden een bezoek aan acht verschillende vrijwilligersprojec- ten in dc provincie. Niet alleen rondkijken, maar ook meehelpen was het motto. Zo konden onder andere de Stichting Paardrijden Gehandicapten IJsselmuiden, Opvang- en onder zoekscentrum Schalkhaar, Dierenopvang 't Noordbroek in Almelo, Radio Zwolle en Stich ting Kind Ziekenhuis rekenen op wat extra handen om het werk te verlichten. "Wij zijn onder de indruk van de grote mate van deskundigheid en de inzet van de verschillende vrijwilligers. Zij zijn het cement van de samenleving; de maatschappij kan niet zonder de onbaatzuchtige inzet van vrijwilligers", aldus de deelnemende statenleden. Overijssel kent vele vrijwilligersprojecten, vaak gecoördineerd door een overkoepelende organi satie of een lokaal c.q. regionaal steunpunt. De Unie van Vrijwilligers Overijssel Flevoland (UW) en dc Vrijwilligerscentrale Zwolle (VC) zijn hier een voorbeelden van. De UW verleent hulp en ondersteuning in ziekenhuizen, verzor gingscentra, verpleeghuizen en bij thuishulp, zwakzinnigenzorg en psychiatrie. Een aantal sta tenleden ging daarom op bezoek bij revalidatie centrum Het Roessingh in Enschede, waar de UW actief is bij het ontvangen van nieuwe pati ënten. Commissaris van dc Koningin Jan Hen- drikx en gedeputeerde Herma Nap bakten eieren in de dagopvang voor daklozen in Zwolle. De VC bemiddelt bij het zoeken naar vrijwilli gerswerk, heeft een uitgebreide vacaturebank, ondersteunt bij het opzetten en uitvoeren van projecten en geeft taalstage-projecten. Boven dien heeft zij een afdeling Vrijwillige Thuiszorg. Ook hier ging een delegatie van statenleden op bezoek. Zij werden daar getest op persoonlijk heid en bijpassend vrijwilligerswerk. En wat blijkt, werk te over voor alle provinciale bestuur ders. Zo ging statenlid Morsink uit wandelen met een poedel, griffier Timmerman spitte een tuin om en statenlid Thea Schiphorst begeleidde paarden bij het zogenoemde huifbed-rijden met gehandicapten. Andere statenleden staken onder andere hun handen uit de mouwen bij Verzor gingshuis De Nieuwe Haven, Kinderdagverblijf gehandicapten Kampen, Stichting Natuur- en Informatiecentrum Ommen, Stichting Gcrrit Valks Bakkerij-en IJsmuseum te Hellendoorn, Cultureel Historisch Erfgoed Harsta Almelo, Speelotheek 'De Toverbal', Stichting Humanitas Onder Dak Twente, Jongerencentrum Radar in Hengelo, Unie Voor Vrijwilligersproject maal tijdvoorziening in Wierden, Voetbalvereniging Colmschate 33 te Deventer, Atelier Wesseling en het Burgerweeshuis in Deventer. Ondersteuning Om extra aandacht te krijgen voor het vrijwilli gerswerk en de positieve bijdrage van de vrijwilli ger daarin, heeft Overijssel een speciaal programma laten opstellen met activiteiten die in het teken staan van diverse thema's. De maand mei staat bijvoorbeeld in het teken van vrijwilli gers in de zorg. Daarna komen de thema's vrij willigerswerk en jongeren, natuur en milieu, ouderen, spon, ideële organisaties en cultuur aan bod. Drie provinciale steuninstellingen, Spil (welzijn), ACEC/PEC (Algemeen Christelijk en Provinciaal Educatief Centrum) en SMO (Stich ting Minderheden Overijssel) voeren dit pro gramma uit. De provincie Overijssel stelt jaarlijks bijna 1 miljoen beschikbaar voor vrij willigerswerk. De aandacht is daarbij vooral gericht op de ondersteuningsbehoefte van vrij willigersorganisaties, op een nieuwe aanpak bij vrijwilligersorganisaties en verbetering van de ondersteuningsstructuur. De provincie verleent daarnaast nog subsidies aan circa dertig organi saties die lokale en regionale vrijwilligersgroepen op verschillende terreinen ondersteunen, zoals op het gebied van welzijn, zorg, cultuur, natuur en milieu, ruimtelijke ordening, toerisme, ver keer en vervoer. Ook reikt de provincie sinds 1999 de jaarlijkse vrijwilligersprijs uit. Deze prijs bestaat uit een geldbedrag voor drie uitverkoren vrijwilligersorganisaties en een kunstwerk voor drie genomineerde individuele vrijwilligers. Op 28 september 2001 zullen wederom enkele vrij willigers en vrijwilligersorganisaties met een vrij willigersprijs verrast worden. Tijdens de uitreiking is er ook een grote vrijwilligersmarkt. Overijssel herbergt een groot aantal innovatieve ondernemingen, die op hun beurt ver nieuwende producten op de markt brengen. Om hier de aandacht op te vestigen en om innovatieve ontwikkelingen te stimuleren, reiken de provincie Overijssel en de Ontvvikke- lings- en Investeringsmaatschappij voor Overijssel (OOM N.V.) medio november van dit jaar de Overijssel Innovation Award uit. De winnaar wordt bekend gemaakt tijdens een speciale live-uitzending van het tv-programma Da Vinei op TV-Oost. De prijs: tiendui zend gulden en een vernieuwend aandenken. Het is inmiddels dc derde keer dat de Overijssel Inno vation Award wordt uitgereikt. Dc provincie Overijssel en de OOM roepen Overijsselse bedrijven op, die innovatieve producten, processen of diensten hebben ontwikkeld, om mee te dingen naar dc Award 2001 Bedrijven die hun innovatieve vindingen willen meten aan die van andere ondernemers in Overijssel, kunnen zich tot 15 juni 2001 inschrijven. Aanmelden kan via een inschrijfformulier dat is op te vragen bij de OOM in Enschede of via het invullen van het elektronische vragenformulier op de Da Vinei-website: www.surf.to/davinci. Uit de binnengekomen inschrij vingen worden acht bedrijven genomineerden. Deze bedrijven worden in het tv-programma Da Vinei, dat vanaf september elke woensdag op TV-Oost te zien is. aan het grote publiek voorgesteld. Een deskundige jury- kiest uiteindelijk de winnaar. Wilt u kans maken op de Overijssel Innovation Award, schrijf u dan nu in. Vaststelling Landschapsgebiedsplan Overijssel Gedeputeerde Staten van Overijssel maken bekend dat zij op basis van de Subsidieregeling Agrarisch Natuurbeheer het Landschapsgebiedsplan Overijssel hebben vastgesteld. De kem van het plan bestaat uit een begrenzing van gebieden waarbinnen subsidiëring van landschapsonder- houd via bovenvermelde subsidieregeling van toepassing is. Tevens bevat du plan dc landschapspakketten die binnen dit gebied opengesteld zijn. Het plan heeft betrekking op landbouwgronden en nieu we bos- en natuurgebieden, welke in dc kaartbijlagen zijn opgenomen. Het plan heeft geen betrekking op bestaan de bos- en natuurgebieden. Daarmee geeft dit plan de gebieden weer waarbinnen het mogelijk is subsidie te krijgen op basis van de Subsidieregeling Agrarisch Natuurbeheer. Op basis van vrijwilligheid biedt het plan voor dc eige naar/grondgebruiker van landbouwgronden en/of nieuwe bos- en natuurgebieden binnen de in het plan begrensde gebieden dc volgende mogelijkheden: inrichtingssubsidie voor het herstellen en aanleggen van landschapselementen. Het opheffen van achterstallig onderhoud behoort hier niet toe. behccrssubsidie voor de instandhouding van een reeds bestaand landschapselement, zodanig dat aan de in de landschapspakketten genoemde voorwaarden wordt voldaan. De provincie heeft recent haar stimuleringsregeling voor landschapsonderhoud aan kleine particuliere landschaps elementen herzien. Deze herziening hangt nauw samen met de begrenzing van het landschapsgebiedsplan De herziening was nodig om een optimale afstemming van de provinciale ROLO-regeling (Regeling Onderhoud Landschapselementen Overijssel) met de mogelijkheden van de Subsidieregeling Agrarisch Natuurbeheer tot stand te brengen. Belangstellenden kunnen deze rege ling opvragen bij de provincie, 038 425 20 13. De uit voering van deze regeling is gemandateerd aan Landschap Ovenjssel, 0529 40 17 31. Inzien van de stukken U kunt het Landschapsgebiedsplan gedurende 6 weken, te rekenen vanaf 1 juni 2001, tijdens kantooruren inzien in de bibliotheek in het provinciehuis te Zwolle (met bij behorende kaartc-n 1:25.000) en in alle gemeentehuizen in Ovenjssel (met bijbehorende kaarten 1:50 000). Indien u vanwege de MKZ-crisis niet m staat bent een gemeentehuis dan wel het provinciehuis voor inzage van de stukken te bezoeken dan kunnen wij op uw verzoek het Landschapsgebiedsplan met bijbehorende kaarten kostenloos naar u toe zenden. U kunt hierover contact opnemen met de heer A.J. Dijkstra, 038 425 17 57. Bcrocpsmogclijkheid Gedurende bovenvermelde termijn van 6 weken kunt u een beroepschrift indienen bij de Rechtbank te Zwolle, Sector Bestuursrecht, Postbus 10067,8000 GB Zwolle, 038 428 94 11 Het beroepschrift dient te worden ondertekend en bevat a. de naam en het adres van de indiener; b. de dagtekening; c. een omschrijving van het besluit waartegen het beroep is gericht; d. de gronden van het beroep. Verder dient zo mogelijk een afschrift van het besluit waarop het geschil betrekking heeft te worden overge legd. Voor de behandeling van een beroep is griffie recht verschuldigd. Indien onverwijlde spoed dat vereist is het mogelijk een voorlopige voorziening te vragen bij de President van de Sector Bestuursrecht. In dat geval is extra grif fierecht verschuldigd. Voorwaarde is dat u een beroepschrift heeft ingediend. Informatie Nadere informatie over dc beroepsprocedure is ver krijgbaar bij de eenheid Landbouw, Natuur en Landschap van de provincie Overijssel, 038 425 17 57 of bij de Rechtbank te Zwolle. Informatiebijeenkomsten Voorontwerp-planuitbreiding -plan Noordoost-Twente. Gedeputeerde Staten van Overijssel hebben in november 2000 de voorontwerp-planuitbreiding van het Natuurgebiedsplan/Beheersgcbiedsplan Noordoost-lwente vastgesteld. De planuitbreiding betreft 754 ha. te ontwikkelen natuurgebieden en 2000 ha. beheersgebied. Hierover worden drie infor matiebijeenkomsten georganiseerd. Deze bijeen komsten komen in de plaats van de in verband met de MKZ-crisis afgelaste bijeenkomsten van 6, 8 en 9 maart j.l. over dit onderwerp Grote verschillen Niet alleen binnen Nederland, ook binnen onze eigen, mooie provincie kunnen grote weerverschillen optreden. Dat bleek weer eens in de periode van 15 tot en met 18 mei toen, tussen twee mooi-weer-fases in, felle voorjaarsbuien het beeld bepaal den. Bij weeramateur Hans Rikhof in Enschede-West viel toen slechts 8 mm., maar Adri ten Velde uit Steenwijk was met maar liefst 53 mm. 'spekkoper'. In mijn vorige bijdrage vertelde ik u al hoe belangrijk dergelijke mensen voor mij zijn om aan de weerberichten een regionaal karakter te geven. Weeramateurs komen niet alleen met droge of natte cijfers, ze houden je ook scherp en zo hoort het. Ik wil deze trouwe waarnemers, zonder ze allemaal bij naam te noemen, ook langs deze weg bedanken voor al hun inspanningen. En nu, na een zonnige meimaand op naar een droge zomer; tenminste dat verwacht prof. Roder uit Berlijn. Ik ben benieuwd. Ton ten Hove dagelijks de ueers- vencachling op Radio Oost en TV Oost De MKZ-crisis heeft geleid tof afgelasting van de Open Dag van RTV Oost op tweede Pinksterdag, maandag 4 juni. De directie van RTV Oost vindt het niet verantwoord om een grote groep mensen uit een provincie waar nog steeds MKZ heerst, bij elkaar te brengen. Daarom is besloten om de Open Dag tot nader order uit te stellen. Ondertussen wordt druk nagedacht over een vervangende datum. Er wordt voorzichtig gedacht aan een datum in september. In juni gaan bij TV Oost weer een aantal Marcel Spijkerman bezoekt in de zomer- zomerprogramma's van start. Terug van weg- maanden allochtone provinciegenoten in het geweest is het programma 'De BurgerMeester'. waarin Esther Rikken in der tien afleveringen op zoek gaat naar de 'bur ger achter de burgemeester'. Ze neemt de eerste burgers mee op tietstochtjes door hun gemeente, gaat met ze sporten, carnaval vie ren en tuinieren en eindigt elke uitzending bij de burgemeester thuis. Bezocht worden onder andere burgemeester Camrhaert van Oldenzaal, Mans van Enschede, Meulman van Hardenberg en Oosterhof van Kampen. De BurgerMeester is elke maandag ie zien om 18.21 uur. korte dagelijkse programma 'Ratatouille'. Hij gaat bij mensen uit verschillende culturen langs om meer te weten te komen over hun achtergrond, leefgewoonten, werkzaamheden en religie. Het programma is op werkdagen te zien om 18.54 uur. Voor meer informatie over de zomerprogram- ma's van RTV Oost kunt u ook terecht op www.rtvoosi.nl. Bovendien vindt u daar het laatste nieuws, de verkeersinfo, net weer en de stand van de AEX. Oniangs is de site geheel vernieuwd en uitgebreid met talloze geluidsfragmenten en afbeeldingen. Hut betreft een planuitbreiding van het bestaande Natuurgebiedsplan Noordoost-Twente, dat in januari 2000 door Gedeputeerde Staten is vastgesteld. Met deze planuitbreidmg worden de gebieden Saasveld- Gammelke, Wccrsclo-Dulder en de bovenloop van dc Dinkcl toegevoegd. Ook zijn in de planuitbreiding de beheersgebieden botanisch en weidevogelbeheer opgenomen. Tot slot omvat de planuitbreiding 25 ha nieuwe natuur voor een aantal ecologische ver bindingszones. Met de definitieve vaststelling van de planuitbreiding door Gedeputeerde Staten vervallen de oude beheersplannen voor Saasveld-Gammelke, Weerselo- Dulder, de bovenloop van het Dinkeldal en het oude begrenzingenplan "Beheersgebieden Noordoost- Twente'. Hiermee wordt voldaan aan de verplichting om oude op de RBON (Regeling Beheersovereenkomsten en Natuurontwikkeling) gebaseerde plannen om te zet ten naar Natuurgebieds/Beheersgebiedsplanncn op basis van 'Programma Beheer'. Van de 754 ha. te ontwikkelen natuurgebieden wordt nu 195 ha. voor het eerst als nieuwe natuur begrensd. Deze hectaren liggen vooral in het Dinkeldal. De overige 559 hectaren waren al opgeno men in bovengenoemde oude beheersplannen. Ook voor de 2000 ha. beheersgebied volgens de ruime-jas methode geldt dat het overgrote deel (1945 ha.) afkomstig is uit de oude plannen. 55 ha. wordt toege voegd vanuit de provinciale reserve. Het zoekgebiea waarbinnen beheersovereenkomsten kunnen worden afgesloten, bedraagt 10.000 ha. Daarnaast bestaat de mogelijkheid van particulier natuurbeheer. Hierbij realiseert de eigenaar van de grond tegen vergoeding de beoogde natuurdoelen. De uitvoering van dit plan vindt plaats op vrijwillige basis. De provincie geeft samen met de Provinciale Commissie Landelijk gebied (PCLG) voorlichting over de planuitbreiding in twee deelgebieden waar de meeste wijzigingen ten opzichte van het bestaande natuurgebiedsplan plaatsvinden. Voor het gebied Weerselo-Duider vindt een informatiebijeenkomst plaats op: 12 juni, van 9.30-12.00 uur in café-restaurant "Ensink" Lemselosestraat 4 in Weerselo. Voor het gebied van de bovenloop van de Dinkel worden twee informatiebijeenkomsten De informatiebijeenkomsten vinden plaats op: 12 juni, van 13.30-16.00 uur in café-zalencen trum "De Vereeniging", Dorpsstraat in De 14 juni, van 9.30-12.00 uur in café Schorfhaar, Gronausewes 199, Losser. L" wordt verzocht zich vooraf te at tel. nr. 038-425 25 38. HM. KON JE ALVW WAAR ZO injlOtujK \liEN WAT ZE WSptxEH.. STATENLEDER WIMIUIOBRS-

Holtens Nieuwsblad | 2001 | | pagina 7