„Voor ©aas is de oppashfldjp een oitkoms a Din. is de inhxiiMDïg lipt1 tas yssxjD'ü! sl&i piüiks'i 2cDtki d)lij alsjïkonit „De mensen zij 1 Werken bij Thuiszorg Zuidwest Overijssel Vragen? C.'hfity rpn'Ui lati mmni Op zoek naar leuk vakantiewerk? l]y|f t rvrrl^ ÜUllüii'Ill'p Vakantiekracht Bimalka Vorderman uit Terwolde Corrie Nijboer over oppas voor Luke: Wat heeft Thuis zorg Zuidwest Overijssel te bieden? WOENSDAG 2 MEI 2001 Advertorial De heren Bakker en Wesdorp van de Cliëntenraad van Thuiszorg Zuidwest Overijssel willen een ding heel goed duidelijk maken: „Wij zijn geen klachtencommissie. Die heeft een geheel eigen procedure en daar zitten andere mensen in. Wij zijn er om het belang van de cliënt in de gaten te houden, welke beslissing de directie of de dienst hoofden van Thuiszorg ook ne- De Cliëntenraad van Thuiszorg bestaat inmiddels drie jaar. De raad heeft vier le den. De heer Wesdorp is voorzitter, Bakker is vice-voorzitter. De leden zijn mensen die zelf cliënt zijn bij Thuiszorg (zoals Wesdorp), of die eenfamilielid heb ben dat verzorgd wordt door Thuiszorg. Dat laatste is het geval met Bakker. De le den van de Cliëntenraad vertegenwoor digen geen bepaalde doelgroep, ze doen hun werk voor het algemeen cliëntenbe- lang. Bakker en Wesdofp-vejtellen, dat ze on gevraagd en gevraagd advleslainnen ge ven aan de directie van Thuiszorg. „Zo hebben we een overzicht van de klach tenregistratie ontvangen. We hebben op die manier een beeld van de aard van de klachten. We hebben ons niet uitgespro ken over de klacht zelf. Daar is de Klachtencommissie voor. Wel hebben we ervoorgepleit, dat er een goede klachten regeling komt. Een goede regeling is im mers ook goed voor de kwaliteit van de dienstverlening." Bereikbaarheid Wesdorp: Een ander punt waar we mee bezig zijn, is de telefonische bereikbaar heid van Thuiszorg. Volgens ons wordt er hard aan gewerkt om die optimaal te krij gen, maar toch is de bereikbaarheid niet altijd even goed. We hebben van de di rectie uitleg gehad en ons is gebleken, dat er constant wordt gewerkt aan verbete ring van de telefonische bereikbaarheid. Gedragscode Bakker voegt aan de woorden van Wesdorp toe: Ook zijn we bezig met het bestuderen van de gedragscode voor de medewerkers van Thuiszorg, die bij cliën ten over de vloer komen. Thuiszorg streeft ernaarzo min mogelijk verschillen de gezichten bij een cliënt over de vloerte laten komen. Het is echter niet altijd te voorkomen dat ertoch veel verschillende medewerkers zorg verlenen bij iemand thuis. Bijvoorbeeld door part-time wer ken, krapte op de arbeidsmarkt en ziekte. De cliëntenraad vindt het belangrijk dat de cliënt desondanks toch zoveel moge lijk hetzelfde behandeld wordt. Daaraan kan de opgestelde gedragscode voor me dewerkers zeker een bijdrage leveren. In de gedragscode staat onder meer om schreven welke dingen je als medewerker bijvoorbeeld wel en welke je beter niette- gen een cliënt kunt zeggen. Ook hierover komt van ons een advies. We houden ons ook bezig metde wachtlijstproblematiek, hoewel die bij Thuiszorg Zuidwest Overijssel eigenlijk nauwelijks aanwezig Het Servicepakket van Thuiszorg Zuidwest Overijssel bemiddelt in aanvullende diensten. Deze diensten en producten van het Servicepakket zijn erop gericht het zelfstandig en gezond leven te bevorderen. Afgelopen jaar zijn er verschillende comfortdiensten ge start, waaronder de pedicure aan huis. Omdatsteeds meermensen gebruik ma ken van deze pedicuredienst zijn we op zoek naar nieuwe pedicures die graag (AMBULANT) willen gaan werken t.b.v. het Servicepakket. Met name in de stad Deventer hebben we mogelijkheden. Mocht u hiervoor interesse hebben en bent u in het bezit van een erkend diplo ma, en aangesloten bij een beroepsorga nisatie dan kunt u contact opnemen met de Centrale Thuiszorgtelefoon (0570) 686000. Materiaal Wesdorp en Bakker zijn positief over de rol van de directie ten aanzien van de Cliëntenraad. „Als we ergens om vragen, krijgen we alle uitleg. Ze schuiven bij ons aan aan tafel en leggen ons uit hoe de za ken in elkaar zitten. Stukken die we op vragen, worden ons netjes toegestuurd. We kunnen hier ook eenmaal per maand vergaderen. Pasgeleden hebben we een bijeenkomst De heren Wesdorp (rechts) en Bakker van de gehad met alle diensthoofden en de di- Cliëntenraad rectie. Daar hebben ze een hele dag voor uitgetrokken. Een goede zaak." het nummer van de Centrale Thuiszorg telefoon: (0570) 686000 en vragen naar Het spreekt vanzelf, dat de Cliëntenraad de heer R.v.d. Ploeg, graag tips van cliënten van Thuiszorg te horen krijgt. Tips uiteraard waar de raad iets mee kan doen in het belang van de cliënt. Cliënten kunnen altijd bellen met DEVENTER - Hulpbijhetdouchen, hulp bij hetaan- en uitkleden, in- en uit bed helpen, hulp bij hetaan- en uitdoen van steunkou- senWe hebben het hier over verschil lende onderdelen van de aanvullende hulp die Thuiszorg Zuidwest Overijssel biedt. Hennie Gibcus en Agnes Heidemans zijn coördinatoren van de afdeling Aanvullende Hulp van Thuiszorg. Ze ver tellen, dat steeds meer mensen er tegen woordig voor kiezen om thuis te blijven wonen ondanks leeftijd of handicap. Aanvullende hulp kan een oplossing zijn voor hen. „Deze vorm van hulp kan uit komst bieden als mensen door ziekte of handicap hulp nodig hebben. De gewone verpleging of huishoudelijke verzorging die ze via de Thuiszorg krijgen, wordt ver goed via de AWBZ De aanvullende hulp komt dan bovenop de basiszorg. De aan vullende hulp moeten ze zelf betalen. Oppas Agnes en Hennie vertellen dat de aanvul lende hulp overdag maar ook 's nachts kan worden geboden. „Zo is het bijvoorbeeld mogelijk om aanvullende hulp in de vorm van een oppaste krijgen. Zo bieden we bij voorbeeld hulp tijdens de middaguren een middag in de week, aan iemand die enige hulp nodig heeft maar van wie de partner die middag naar de bridgeclub gaat. Ook hebben we slaapwachten voor bijvoor beeld mensen die 's nachts niet goed alleen kunnen zijn. De aanvullende hulp kan ook zorgen voor medewerkers van Thuiszorg die meegaan op ziekenhuisbezoek wan delen of die extra uren verpleegkundige zorg leveren. Huishoudelijke zorg en medi cijnen toedienen behoort ook tot het aan bod en ook geven we aanvullende hulp bij terminale cliënten, mensen dus die gaan sterven maar die geen mantelzorg hebben waarop zij een beroep kunnen doen. Opde maximale thuiszorg kan dan aanvullend zorg gegeven worden die de cliënt zelf be- 1 taalt. Het komt ook voor, dat een aanvul lende hulp meegaat naar een concert of 'fusseri'de middag kookt vooreen cliënt, die geen maaltijd betrekt van de maaltijdvoor- ziening. In dit geval duurt de hulp dus maar enkele uurtjes. De meeste aanvullende hulp bieden we aan verpleeghuispatiënten en duurt langer." Agnes en Hennie vertellen dat er voor aan - vullende hulp geen indicatie nodig is zoals bij de andere vormen van hulp die thuiszorg biedt. „Gewoon een telefoontje naar het algemene telefoonnummer (0570) 686000 is voldoende. De cliënt wordt dan vanzelf doorverwezen TERWOLDE - Bimalka Vorderman uit Terwolde heeft op de schoor steenmantel thuis een brief staan, gericht aan Thuiszorg Zuidwest Overijssel. In de brief vraagt Bimalka of ze in de zomerperiode weer als vakantiekracht aan de slag kan als huishoudelijke hulp bij Thuiszorg. Vorig jaar heeft Bimalka ook als vakantie kracht gewerkt en dat is haar bijzonder goed bevallen. Ze toont een kaartje van een oude mevrouw waar ze nog steeds contact mee heeft. „Ook heb ik nog con tact met een oude meneer bij wie ik vorig jaar heb gewerkt en ook nog met weer ie mand anders. Ik stuur ze kaartjes met de Kerst of met andere gelegenheden en ik krijg dan steevast een kaartje terug. Mijn opa is overleden en met mijn oma is het onmogelijkom contactte hebben. Opde- ze manier heb ik toch contact met oude ren." Bimalka is zeventien jaar. Ze stu deert aan de opleiding verzorging van ROC Aventus in Apeldoorn. Daar zit ze in het eerste jaar. „Ik heb mijn keus voor de opleiding verzorging al gemaakt," zegt Bimalka. „Overeen paarjaarmoetikeen specialisatie kiezen. Ik weet nog niet pre- Bimalka Vorderman bezig m ramen lappen: „In de zomer graag weer". BOSKAMP - Lekker samen op de bank televisie kijken, een spelletje doen, luisteren naar muziek Hetzijndingendiede veertienjarige Luke Nijboer uit Boskamp graag doet, samen met Mieke van Tent uit Bussloo. Mieke is oppas van Thuiszorg Zuidwest Overijssel. Als de vader en moeder van Luke, Corrie en Andre, eens een avondje weg willen of op een zaterdag er gens naartoe moeten, kunnen ze Mieke vragen om op de verstande lijk gehandicapte Luke te passen. „Wij liepen al langer met het idee om een oppas in te schakelen als wij naar een feestje gingen, maar we konden moeilijk iemand vinden. En van zijn zusters en broers, Lienke van elf, Melanie van zes tien en Martijn van achttien, kunnen we eigenlijk niet verlangen dat ze de hele avond op Luke passen. Daardoor zijn we tot voor kort eigenlijk beperkt samen uit geweest", zegt Corrie. „Uiteindelijk is het gelukt om via de aanvullende hulp van - Thuiszorg een oppas te vinden inde per soon van Mieke van Tent of haar collega Janny Hellewegen. Voor ons is de oppas- hulp een uitkomst" Luke, die overdag de Daniel de Brouwer- school bij De Lathmer in Wilp bezoekt en in Olst aan fitness doetvertelt: „Ik vind het hartstikke gezellig als Mieke komt" Wijzend op een doos met het Mens erger jenietspel: „Wedoen van alles samen. En zeis helemaal nietstreng. Maar opeen ge geven moment moet ik natuurlijk wel naar bed... Mieke vult aan: „Ik kom vooral 's avonds, maar overdag kan ook. Ikzitook wel in de nachtdienst Ik komook bij demente bejaarden om op te passen, dus wat dat betreft is het bij Luke wel an ders. Het is een gezellig joch, we maken veel pleziersamen. Hetismooi werkomte doen, je krijgt er veel dankbaarheid voor terug." Corrie Nijboer gaat verder: „Wij betalen de oppas uit het persoonsgebon den budget dat Luke krijgt vanwege zijn handicap. Makkelijk hoor, je koopt zelf je zörg in bij wie je dat wilt. In dit geval dus Thuiszorg. Ik kan het iedereen aanbeve len. Als weergensop een avond of een za terdag naartoe moeten, bellen we een weekje vantevoren naar de Thuiszorg en die regelen dan dat Mieke of haar collega komt. We maken ongeveertweemaal per maand gebruik van de diensten van Mieke". Mieke, die sinds 1998 bij de Luke Nijboer met oppashulp Mieke van Tent thuiszorg als verzorgende werkt, vertelt dat Luke de eerste verstandelijk gehandi capte met een persoonsgebonden bud get was, waar ze oppashulp verrichtte. In middels is er nog een cliënt bijgekomen cies wat ik ga doen maar ik denk kraam zorg of ouderenzorg. T ante Vorig jaar heeft Bimalka voor het eerst als vakantiekracht bij Thuiszorg gewerkt. „Ik heb een tante die bij Thuiszorg werkt, en die zei dat ze daar best mensen kunnen gebruiken in verband met het personeel stekort. Ik heb toen Thuiszorg gebeld en gevraagd of ze me konden gebruiken. Ook mijn zus, die 21 is, wilde vakantie werk gaan doen. Beiden kregen we een uitnodiging voor een kennismakingsge sprek en er werd voorlichting gegeven over watje allemaal wel en watje niet kan doen als je eenmaal in een huishouden werkt.,,Ik wistwelongeveerwathetwerk inhield want dat had ik van mijn tante ge hoord. Zelf hebikvorigjaarindezomer, in de herstvakantie en in de Kerstvakantie gewerkt voorThuiszorg. De meeste men sen bij wie ik kwam, waren ouderen. Maar ook heb ik in een gezin met kleine kinde ren gewerkt. Ik draag als vakantiekracht geen uniform en ik mag ook geen medi sche handelingen verrichten. Wat ik wel doe: bedden opmaken, afstoffen, ramen lappen, stofzuigen, allemaal huishoude lijke klussen dus. Ik heb in totaal bij tien tallen huishoudens gewerkt. Omdat ik in Terwolde woon en vorig jaar nog geen scooter had, hield Thuiszorg rekening metde afstand en kreeg ik voornamelijk adressen op de Worp in Deventer en in het centrum." Bimalka vindthetleuk om tijdens hetwerk met de mensen te praten. Al zou ze hier voor graag wat meer tijd hebben. „Voor de cliënten van Thuiszorg ben je vaak het enige contact met de buitenwereld. De mensen zijn heel erg blij, als je komt. Daarom wil ik in de zomer dit werk graag weerdoen!" Thuiszorg Zuidwest Overijssel Postbus 583,7400 AN Deventer Thuiszorg Zuidwest Overijssel heeftin de minimum (jeugd)loon voor zomermaanden volop Thuishulpen A. Een salaris conform CAO-Thuiszorg VAKANTIEWERK voor (zieken)verzorgenden en in een wijk van Deventer of een van de verpleegkundigen buitengebieden: Belangstelling? Thuishulpen A Heeftu belangstelling voor een leuke (va- Huishoudelijk werk bij cliënten thuis kantie)baan bij Thuiszorg Zuidwest (Minimum leeftijd 16 jaar) Overijssel? Vul dan onderstaand strookje Verzorgenden C, ziekenverzorgenden in en stuur dat naar: en verpleegkundigen Thuiszorg Zuidwest Overijssel, dienst (bijna)inhetbezitvaneendiplomatot P.O.& O., antwoordnummer 47, 7400 verzorgende, ziekenverzorgende of VB Deventer. verpleegkundige Voor eventuele vragen kunt u altijd con tact opnemen met een van de medewer- Thuiszorg Zuidwest Overijssel biedt: kers van de dienst Personeel, Organisatie Gunstige werktijden, en Opleiding: (0570) 686297 of 686293. Een contract van minimaal 15 uur perweek. U kunt ons ook vinden via de websjtp Een salaris van 15% boven het www.zorgmij.nl j Ja, ik wil graag meer informatie over (vakantie)werk bij de Thuiszorg: i i j Naam:I i j Adres:j j Telefoonnummer:j i I j Opleiding:j Gewenstaantal uren per week:j Ik ben beschikbaar per:j Thuiszorg Zuidwest Overijssel, dienst P.O.O.,antwoordnummer47,7400 VB j Deventer. j ThuiszorgZuidwestOverijsselbiedtwerkaan± gen. Denk aan: hulp bij in en uit bed komen, 1200 mensen. Mensen die graag zelfstandig wassen, aan- en uitkleden, oog/oor druppe- werken en het als een uitdaging zien om cliën- len. Niveau 3. teninhunthuissituatieeenoptimalehulpverle- Kraamverzorgende ningte bieden. De gevraagde hulpverlening is De kraamverzorgende helpt bij de bevallingen percliëntverschillend, maarheeftaltijd tot doel daarna zorg ze dat moeder en kind goed ver- om de cliënt zo lang mogelijk in de thuissituatie zorgd worden. Ook de verzorging van de ove- te laten functioneren. Het dienstenpakket van rige gezinsleden en de dagelijkse huishouding Thuiszorg Zuidwest Overijssel bestaat o.a. uit: behoren tot het takenpakket. Niveau 3, Huishoudelijk Verzorging Differentiatie kraamzorg. Verzorgingen Verpleging (Wijkziekenverzorgende (WZV) Kraamzorg De WZV komt bij cliënten om ze te helpen bij Jeugdgezondheidszorg verzorgende en verplegende handelingen. Maatschappelijk Werk Denk aan: medicijnen geven, wondverzor ging, wassen en aankleden, het verzorgen van Zorgvoor mensen in hun katheters en stoma's. Niveau 3-IG. eigen leefomgeving (Wijk)verpleegkundige verzorging Heiwerken in de thuiszorg kenmerkt zich inde en verpleging (WV) eerste plaats door het geven van zorg in de ei- De WV komt bij cliënten voor het verrichten gen leefomgeving van de cliënt. Medewerkers van verpleegkundige handelingen. Daarnaast ervaren dit als een heel positief aspect van de is de WV binnen het team de coördinator voor zorgverlening omdat je een goed beeld krijgt de zorg. Zij heeft inzicht en overzicht in wat de van de persoonlijke omstandigheden, mogelijkheden en gevolgen kunnen zijn bij be- Ondanks het vaak drukke programma is er tijd paalde ziekten. Niveau 4 of 5. en ru imte voor persoonlij ke aandach t; er word t Wijkverpleegkundige ouder- en kindzorg immers steeds met en voor één hulpvrager te- Werkt vooral metoudersen kinderen indeleef- gelijk gewerkt. Ook komt de medewerker veel tijd van 0 tot 4 jaar. Verricht huisbezoeken en in contact met de mantelzorgers van de hulp- ontvangt de ouder met kind op het consulta- vrager en overlegt zonodig met andere hulp- tiebureau.Controleertofkinderenzichgezond verleners, bijvoorbeeld de huisarts. De diverse ontwikkelen en eventueel ouders gevraagd en werkplekken zorgen daarnaast voor veel af- ongevraagd advies te geven over de gezond- wisseling. heid.voedingenopvoedingvan hun kind. NiveauS. Zelfstandig werken vanuit een team De medewerker van de thuiszorg werkt in de Werk voor iedereen meeste gevallen zelfstandig. Dagelijks gaat Thuiszorg Zuidwest Overijssel biedt werk voor men alleen op pad om de cliënten van die dag iedereen. Datwil zeggen voormensen metver- te bezoeken en te helpen. Dat neemt niet weg schillende opleidingsniveaus, jong of oud, al- daterheelregelmatigcontactismetdeleiding- lochtoon of autochtoon, man of vrouw. We gevende en collega's. Tijdens wekelijkse of pe- bieden werk aan mensen die graag zelfstandig riodieke werkoverleggen worden algemene werken, houden van afwisselingen in staatzijn zaken maar ook specifieke cliëntsituaties met te improviseren. Daarnaast vinden wij het be- elkaar besproken. Zo houd iedereen elkaar op langrijk dat onze medewerkers beschikken de hoogte en is er ruimte voor feedback. over goede sociale vaardigheden en een posi tieve, cliëntgerichte beroepshouding. Gevoel In onderstaand overzicht staat vermeld welke voor humor en een flinke dosis enthousiasme zorgfuncties binnen de Thuiszorg voorkomen ook welkom en welke vooropleiding daarvoor nodig is: Thuiszorg biedt een baan met toekomst. Thuishulp A en Alfahulp Binnen de organisatie is aandacht voor door- De hoofdzaak ligt op het verrichten van huis- groei en bijscholing. Thuiszorg Zuidwest houdelijke werkzaamheden. Daarnaast heeft Overijssel heeft ook regelmatig vacatures voor de Thuishulp A/alfahulp ook een sociale func- administratieve, leidinggevende of andere on- tie. Niveau 1: Vooropleiding is niet nodig, dersteunendefuncties. Thuishulpen A volgen tijdens het werk de Cursus Thuishulp A. Verzorgingshulp B Dezelfde werkzaamheden als bij Thuishulp A Daarnaast worden cliënten geholpen meteen - voudige verzorgende handelingen. Denk aan helpen bij douchenelastische kousen aantrek ken, kinderen verzorgen. Niveau 2. Verzorgende C Deze functie komt zowel binnen de Huishoudelijke Verzorging als Verzorging en Verpleging voor. In het eerste geval ligt de na druk op huishoudelijk werk met daarnaast ver zorgende taken. In het tweede geval worden cliënten geholpen bij verzorgende handelin- Ouder- en kindzorg: zwangerschapsbegeleiding zwangerschapsyoga kraamzorg AGS/PKU/CHT-screening huisbezoek consultatiebureau babymassage inentingen gehooronderzoek cursussen opvoedingsondersteuning Verzorging en verpleging: huishoudelijke verzorging alfahulpverlening persoonlijke verzorging en verpleging medisch technisch handelen intensieve thuiszorg aanvullende hulpverlening hulp via persoonsgebonden budget gespecialiseerde verzorging video-hometraining voedings-en dieetadvies gezondheidscursussen dagopvang voor ouderen De Keppelerhof Thuiszorg-hulpmiddelencentrum: personenalarmering Coördinatiepunt vrijwillige thuiszorg Maatschappelijk werk: persoonlijk gesprek en advies groepsbijeenkomsten .sociaal raadslieden Servicepakket •Heeft u nog vragen naar aanleiding van de artikelen op deze pagina? Dan kunt u tussen 08.G0 en 18.00 uur altijd bellen met de Centrale Thuis zorgtelefoon. Het nummer is 0570-686000.

Holtens Nieuwsblad | 2001 | | pagina 8