MKZ: dubbele strop voor kinderboerderij Van 't Holt: 'Ouders zijn heel erg geëmotioneerd' Spectrum Wonen bouwt jongerenappartementen Scholengemeenschap De Waerdenborch legt ontsmettingsmatten neer Holtens Mannenkoor zingt in het Rijssens Parkgebouw Zakelijk BEKEKEN Nieuwe handwerkwinkel krijgt naam Roze Schaap Orkest HMV lijkt klaar voor concours in Winterswijk Filmhuis draait vanavond laatste film van seizoen Steunpunten Heuvelrug moeten dichtbij natuur DONDERDAG 29 .MAART 2001 HOLTENS NIEUWSBLAD Holten krijgt doorstroombeleid Espelo - Kinderboerderij Dondertman aan de Meester Bosweg is nog voor onbepaal de tijd gesloten. Wim Vruggink vertelt dat dit een dubbele strop is voor de kin derboerderij. 'Naast dat er geen bezoekers ko men, kunnen wc ook geen ge bruik maken van de nieuwe kanti ne en bijvoorbeeld de nieuwe ka belbaan.' Normaal zou Dondertman woensdag-, zater dag- en zondagsmiddags open zijn. 'De laatste woensdag dat we open waren, hadden we tweehon derd bezoekers', benadrukt Vruggink. 'Het blijft nu afwachten wanneer we weer los kunnen.' De bedoeling ligt er om het nieuwe seizoen op 1 april te beginnen. De kinderboerderij zijn dan tussen 13.00 en 17.00 uur geopend zijn. Dit wordt dus opgeschort, totdat de MKZ-crisis over is. Dondertman ligt er verlaten bij. Op dit moment komen alleen twee boeren die geen vee meer hebben het terrein op om de die ren te voeren. Vleesbedrijven Slachthuizen Udema en Chris Hogeslag maken van de nood een deugd en houden zich bezig met onderhoudswerkzaamheden. Zo laat Hogeslag de toevoersingang voor het vee opnieuw inleggen. Udema heeft verder een deel van het personeel ingedeeld in hun vleeswarenafdeling. Volgens di recteur Udema is hiervoor nog vlees genoeg in het bedrijf, on danks dat er al sinds vorige week dinsdag niets meer wordt aange voerd. Holten kent veel vleesbedrijven I 'mggmk bij een noodgedwongen gesloten hek van kinderboerderij Dondertman. (Foto: Gert Perdon) die ook te maken hebben met de MKZ-crisis. Woordvoerder Dommcrholt van het vleesver- werkings bed rijf Enkco geeft ech ter aan dat ze op dit moment be slist niet mogen klagen. De vraag is namelijk gestegen, waardoor de Enkco extra uren draait. 'De consument biijft toch zijn stukje vlees eten', weet Dommerholt. 'We zijn een diepvriesfabrikant en kopen onze grondstoffen per kwartaal in. Van een tekort heb ben we op dit moment dus nog geen last.' Daarnaast vertelt hij dal er veel vlees wordt geïmporteerd uit Duitsland, België en Denemarken. 'Voor ons wordt het pas vervelend wanneer in deze landen ook MKZ uitbreekt, waar door geen vlees meer mag worden vervoerd.' Ook kan Enkco in pro blemen komen wanneer er in Holten zelf MKZ zou uitbreken. School Dijkerhoek 'Wij hebben op school geen maat regelen getroffen', geeft JA'. Dorlas van basisschool Dijkerhoek aan. 'De stof wat op desinfecterende matten zit, is ge vaarlijk spul. Hier op school zit ten kleine kinderen bij, dus daar hebben wc van afgezien. Daarnaast zitten ze op het school plein ook aan elkaar, zodat het weinig zin heeft alleen de schoe nen te desinfecteren.' Net als bij de Bosschool, hebben de kinde ren een brief mee naar huis gekre- gen. Hienn staat dat voorzorgsmaatre gelen het beste thuis al kunnen worden genomen. 'Omdat we binnen de 25 kilometer zonegrens liggen, is met de gemeente afge sproken dat ouders hun kinderen thuis mogen houden wanneer ze bang zijn voor besmettingsge- Ringdag HVG Holten Holten - HVG Holten hield op 22 maart een Ringdag. De gas tspreker was G.J. van 't Holt. Hij vertelde over het ontstaan en werk van de stichting Welcome Again Vet Wijlen burgemeester Enklaar heeft het voortouw genomen om iets te organiseren voor de fami lieleden van de gesneuvelde Canadese soldaten. Ook heeft hij ervoor gevochten op de Holterberg de begraafplaats te verwezenlijken, iets waarmee een zekere Canadees Clerar bij hem aankwam. Nadat in ongeveer tien jaar alle naaste familieleden de kans had den gehad geheel kosteloos over te komen naar Nederland, zette men in 1973 een punt achter dit werk. Rond 1980 kwam er een verzoek om veteranen over te laten komen en toen is de stichting Welcome- Again Veterans opgericht. Een stichting, met als huidige voorzit ter G.J .van 't Holt, die als hoofd doel heeft veteranen over te laten komen en daar allerlei activiteiten voor te organiseren. De reiskos ten betaalt men zelf, maar de ver blijfskosten en excursies worden door de stichting betaald. Vandaar dat men werkt met gast gezinnen. In 1995 zijn er maar liefst vierdui zend Canadezen, veteranen met familie, overgekomen. Men kreeg hiervoor de hulp van 44 andere gemeentes in de wijde omtrek. Verder verzorgt de stichting de bloemlegging op 4 mei en de kaar sen op kerstavond door school kinderen. Het middagprogramma werd ver zorgd door Stegink en Van de Waarde, die ieder op hun eigen wijze poëzie- en proza ten gehore brachten, in ABN en dialect, zelf geschreven, ontroerend, humoris tisch en grappig. Bijeenkomst Bejaardensoos Vervolg van voorpagina Ook burgemeester J. Lonink vindt dat er snel iets moet ge beuren om vergrijzing in Holten te voorkomen. Hij zei dit tijdens het Liberaal Café, onlangs in De Lindenberg. 'Rijssen en Holten hebben beide nogal een eenzijdige industrie', begint hij. 'In Rijssen zie je vooral veel bedrijven die zich bezighou den met de bouw en in Holten is het vooral vleesindustrie. Dit dwingt ons wel om na te denken. -Ms je een werkgemeente wilt zijn, dan moet je ook voor jongeren woningen hebben. Vooral in Holten, omdat daar de vergrijzing de kop opsteekt.' Zo worden vol gens hem de appartementen op de plek van de voormalige Dorpsschool niet zomaar op de open markt verkocht. Hiervoor gelden straks bepaalde regelingen. 'Anders krijg je straks allemaal vutters uit de Randstad, die het hier wel fijn en rustig wonen vin den', benadrukt Lonink. 'Als je de markt helemaal opengooit, dan krijgen jongeren geen kans meer een woning te vinden.' De burge meester denkt dat door de samen werking van Spectrum Wonen met woningbouwvereniging AWR/St. Joseph Rijssen en Woningstichting Diepcnhcim- Markelo dit straks beter zal zijn geregeld. Toch is het puntensysteem voor starters van Spectrum Wonen niet de beste oplossing, vindt de lan delijke organisatie LBL in Amsterdam. Deze maakt zich sterk om leeftijdsdiscriminatie te gen te gaan en adviseert onder meer bij het bedenken van ander soortige puntensystemen, waarbij urgentie voorop staat. 'Veel wo ningbouwverenigingen hanteren een variatie op thema van leeftijd, met de veronderstelling dat jonge ren niet zo nodig op zoek zijn naar een eigen huis', concludeert een woordvoerster van LBL. Omdat er nog steeds geen wet be staat tegen leeftijdsdiscriminatie, probeert LBL een proefproces te gen de woningtoewijzing aan te spannen zoals die in de regio Haarlem wordt gebruikt. Net als bij Spectrum Wonen telt daar leeftijd zwaarder mee dan urgen tie. Ook dc Woonbond probeert verbetering te krijgen in punten- stelscls voor woningtoewijzing en is van plan in juni een landelijk onderzoek te gaan starten naar (gemeentelijk) huurbeleid. De bond die opkomt voor de rechten van huurders, kijkt dan vooral of het huurbeleid wel duidelijk ge noeg is en dat groepen er niet door worden uitgesloten. Openstelling horeca Holten - JKamphuis van Horeca Sallandse Heuvelrug wil graag overleg met dc gemeente over de brandveiligheid, toeristenbelas ting en dc openstelling. Hij vroeg dit aan burgemeester j. Lonink tijdens het Liberaal Café van de VAT) afgelopen woensdag op bungalowpark De Lindenberg. 'Alle horeca krijgen van dc ge meente nog een uitnodiging om te komen praten over dc openstel ling en brandveiligheid', liet Lonink hem alvast weten. Holten - Naast boeren, hebben ook veel andere bedrijven en instanties met de uitbraak van mond- en klauwzeer (MKZ) bij evenhoevige dieren te maken. Bijvoorbeeld de scholen. Zo heeft scholengemeenschap De Waerdenborch speciale ont- smettingsmaatregclen getrof fen. Woordvoerder De Jong legt uit om welke maatregelen het gaat. 'Voor de lecrlingeningang en de hoofdingang liggen matten klaar met daarop een desinfecterende vloeistof. Bij de leerlingcnmgang is een lange balk aangebracht, met dc tekst (brom) fietsers afstappen. Leerlingen moeten zo met dc schoenen en fiets of brommer over de mat lopen. Hierdoor wor den zowel de schoenen als de banden gedesinfecteerd.' Volgens hem waren vorige week sommige ouders nogal bezorgd over dc uitbraak en de kans op be smettingsgevaar op school. 'Enkele ouders hebben daarom hun kind thuisgehouden', vertelt De Jong. 'Het is landelijk niet de bedoeling wegens dc MKZ-crisis de scholen voor voortgezet on derwijs te sluiten. Wc maken er in dit speciale geval geen probleem van wanneer ou ders hun kind thuishouden om besmetting te voorkomen. Het gaat immers om een overmachtsi tuatie.' Boschkamp - Het Filmhuis Holten vertoont donderdag 29 maart in de ontmoetingsruimte van het dorpshuis Dc Boschkamp alweer dc laatste film van het seizoen: L' appar tement onder regie van Gillis Mimouni. Max komt zijn oude liefde Lisa te gen. Ze heeft hem nooit verteld waarom zij het uitmaakte, en op nieuw gefascineerd door haar be sluit hij haar te volgen. Tegen zijn aanstaande vrouw Muriel, de zus van zijn baas, doet hij afslof hij op reis gaat. Hoe meer Max over Lisa te weten De bedoeling was dat er vrijdag 30 maart een groep van dertig leerlingen uit Duitsland een lang weekend in Holten zou doorbren gen. 'Zij zouden worden onderge bracht bij gastgezinnen', geeft De Jong aan. 'De uitwisseling is ech ter afgeblazen. Wc hebben met le raren van dc Duitse school ge sproken en besloten dat het beter is het niet te doen.' Er zal nu in ju ni een nieuwe datum worden ge prikt. De Bosschool, waar een groot deel van de kinderen op een boer derij woont, heeft geen ontsmet- tingsmaatregelen getroffen. Wel heeft schoolleider G.J. van 't Holt de school vri|dag voor een dag ge sloten. 'Er ontstond die dag pa niek bii de ouders, omdat op be smette bedrijven begonnen werd met de ruiming van vee. Daarnaast waren er geruchten dat ook boerenbedrijven in Espelo onder verdenking stonden.' Volgens hem hielden daardoor de meeste ouders hun kinderen thuis. 'Er waren zo weinig leerlin gen gekomen, dat ik met de be voegde instanties heb besloten de school dicht te doen.' Hij bena drukt dat dc meeste kinderen maandag gewoon weer aanwezig waren. Al meteen in het begin heeft Van 't Holt overlegd of het niet ver standig was de school te sluiten. Door de eerste schrik bleven veel agrarische kinderen toen thuis. Er komt, hoe geheimzinniger haar le ven er uit lijkt te zien. Overschepte briefjes, gestolen sleutels maken het raadsel rond Lisa alleen maar groter Een zeer intrigerende enge passioneerde thriller die tot het eind toe blijft verrassen dank zij een geniaal plot. In de beste traditie van Hitchcock spannend tot het laat ste moment. Dc toegang bedraagt 7,50 gulden inclusief een kopje koffie. Aanvang 20.15 uur. De- kaarten zijn verkrijgbaar op het kantoor van het Dorpshuis 'Dc Boschkamp' Tuinstraat 2 Holten maar ook aan dc zaal telefoon 0548-362755. inschrijven voor Oogst Overijssel De Oogst van Overijssel, muzika le competitie voor talentvolle bands en acts, wordt dit |aar uitge breid met twee nieuwe catego rieën: R&B, Hiphop en Dance. De categorie Pop/rock draait al jaren met succes in Overijssel. Vorig jaar is de Singer/songwriter competitie met succes gestart en wordt nu uitgebreid. De voorron des en finales van de Oogst zijn in mei en juni. Vanaf 2001 zijn nu dezelfde categorieën vertegen woordigd als bij de Grote Prijs van Nederland. De vier winnaars gaan dan ook direct door naar de desbetreffende regiofinale van de Grote Prijs van Nederland. Voor meer informatie en inschrijffor mulier, telefoon 038-4527229. Holten - Burgemeester J. Lonink laat zich niet uit over waar de hoofsteunpunten op de Sallandse Heuvelrug zou den moeten komen. Wel vindt hij dat dit het beste dichtbij de natuur zou moeten zijn. J. Kamphuis van de Horeca Sallandse Heuvelrug stelde hem hier vragen over tijdens het Liberaal Café, onlangs bij De Lindenberg. Kamphuis vindt een plek bij het NS-station wel een goede optie. Toeristen kunnen daar hun auto dan kwijt, terwijl ze met bijvoor beeld elektrische golfkarretjes of een bus de Sallandse Heuvelrug opgaan. 'Mensen die slecht ter been zijn, willen liever zo dicht mogelijk bij dc natuur uit kunnen stappen. Het moet niet zo worden dat het Nationaal Park straks he lemaal dicht is voor verkeer. Dat is wel leuk voor de korhoenders, maar verder niet', benadrukt Lonink. De burgemeester: 'Ik heb ook gehoord dat er bewoners zijn die liever het steunpunt verderop zien. Niemand wil voorzieningen in eigen gebied hebben waar je last van hebt. Wel is iedereen er van overtuigd dat het geen grote asfaltvlakte moet worden zoals bij Dalzicht." Irene - De Bejaardensociëteit Holten houdt dinsdag 3 april om 14.30 uur een bijeenkomst in Irene. Deze keer gaan de leden zich be zighouden met Quiz en Spel. Ook belangstellenden zijn van harte welkom. Inschrijven voor schildersexpositie Natuurdiorama Natuurdiorama Holterberg houdt in samenwerking met het Gelders Overijssels Bureau voor Toerisme voor de derde keer een festival voor niet-pro- fessionele kunstschilders. Ook dit jaar is het thema Het land schap van Overijssel. Overijssel is de tuin van Nederland en kent een grote verscheidenheid aan land schappen. Deelnameformuliercn zijn ver krijgbaar bij het natuurmuseum. Opgave voor deelname is koste loos en is mogelijk tot 1 novem ber 2001. Van elk werk moet een foto wor den ingezonden. Hieruit selec teert een deskundige jury veertig schilderijen. Deze worden gedu rende de kerstvakantie, van 22 de cember 2001 tot en met 6 januari 2002, geëxposeerd in Natuurdiorama Holterberg. Tijdens de opening van deze ten toonstelling worden de vier beste schilderijen bekend gemaakt en voor de makers daarvan zijn waardevolle prijzen beschikbaar. Voor informatie en deelnamefor mulieren Natuurdiorama Holterberg, telefoon 0548- 361979 of e-mail: natuurdiora- ma@museumholterberg.nl SV Holten uit naar Saasveldia SV Holten 1 gaat zondag op bezoek bij Saasveldia. De Holtenaren lijken na de thuisnederlaag tegen LSV (1-2) de aansluiting met de koplo pers Vasse en Wilhelminaschool te hebben verloren. Ook de tweede periodetitel, ging aan de neus van het Holtensc team voorbij. Het was triest te moeten constate ren dat het de ploeg ontbrak aan overtuiging, overleg en zelfver trouwen. In Saasvcld kan een en ander wor den rechtgezet, maar dan dient er wel uit het duel de sportpark De Esch begint om 14.00 uur en staat onder leiding van scheidsrechter S.L. Dobor. Rijssen - Voor het eerst in het bestaan treedt het Holtens Mannenkoor voor het voetlicht in het Parkgebouw te Rijssen. Dinsdag 20 maart ontving het bestuur bij monde van de voorzitter van dc Culturele Raad van Rijssen, Van Coeverden, het verzoek om medewerking te verlenen aan dc culturele avond op zaterdag 7 april. Het bestuur heeft hierop positief gereageerd en gezegd graag op dc uitnodiging in te gaan. Hoewel het koor dit jaar op diverse plaatsen haar medewerking verleent is het optreden in het Parkgebouw extra aantrekkelijk te meer omdat juist dit jaar het 25-jarig jubileum wordt gevierd. Holten - Er komt weer een handwerkwinkel in Holten. Op zaterdag 31 maart opent handwerkwinkel 't Roze Schaap haar deuren. Het as sortiment bestaat uit. een uitgebreid aanbod van verschillende soor ten wol, garen en borduurpakketten, veel kleuren DMC borduurzij- dc, verschillende soorten kralen, dierpakketten en aanverwante arti kelen als breinaalden en scharen en dergelijke. Monique Vermeulen, eigenaresse van dc winkel kwam op het idee omdat ze zelf ook veel handwerkt en in Holten, waar ze net een jaar woont, eigenlijk niets kon krijgen. 'Als jc op zoek gaat naar wol, ben je nog wel even aan het zoeken', zegt ze. Omdat je tegenwoordig niet meer zoveel handwerkwinkels ziet en Holten er ook geen had, be sloot ze er zelf één te beginnen. 'Ik heb schoolgaande kinderen, dus hier een beetje in de buurt blijven is wel praktisch', verklaart Monique haar keuze voor Holten. Ze is zich ervan bewust dar. er al eerder handwerkwinkels in Holten zijn geweest. 'In dc jaren '90 heeft de wolbranchc een terugval gehad. Dc markt trekt nu echter weer aan, mede omdat de mode weer meer gebreid is', legt ze uit. Natuurlijk is Monique niet zomaar begonnen. 'We hebben eerst een haalbaarheidsonderzoek gedaan en daaruit bleek dat het in theorie mogelijk is. In de praktijk blijft het natuurlijk altijd een gok. Dc toekomst zal moeten uitwijzen of het een succes wordt', zegt Monique. Zaterdag is de winkel voor het eerst open. Belangstellenden kunnen dan terecht aan de Larcnseweg 14 voor een kopje koffie en vanaf die dag zal de winkel dinsdag tot en met zaterdag geopend zijn van 9.30 tot 15.30 uur. Holten - De Holtensc Muziekvereniging (HMV) heeft vorige weck vrijdag met veel succes hun Voorjaarsshow gehouden in De Kandelaar. Het concert stond in het teken van dc voorbereiding op hei concours in Winterswijk. Hieraan zal het orkest onder leiding van Alike Jonkman in juni aan deelnemen. (Foto: Gert Perdon) leerlingen van De Waerdenborch worden treden. (I nto: Gert Perdon) werd besloten dit toch niet te doen en ouders er niet op aan te spreken wanneer ze hun kinderen toch thuis zouden houden. 'Dc ouders zijn heel erg geëmotio neerd. Ik heb daar alle begrip voor, want het gaat om hun be- 'gedwongen' over de ontsmettingsmat te lopen, voordat ~e het schoolterrein kunnen be- staan', benadrukt de schoolleider. Met dc GLTO is overlegd of de Bosschool voorzorgsmaatregelen zou moeten treffen, zoals het neerleggen van ontsmettingsmat ten. 'V olgens de landbouworgani satie is het effect veel groter wan neer de maatregelen direct thuis worden genomen. Wel is ouders gevraagd om dc kinderen alleen in kleding naar school te laten ko men, welke ze ihuis niet hebben gedragen of waarin ze buiten schooltijd niet spelen en ravotten.'

Holtens Nieuwsblad | 2001 | | pagina 5