«iW 'tyr - kort nieuws Risicokaart maakt gevaarlijke plekken zichtbaar Beloning voor bescherming weidevogellegsel Cl 1 BEKENDMAKINGEN HET WEER Nieuwe serie 'Natuurlijk Overijssel' van start veri|ssels Nieuws Is Nieuws Provincie Overijssel, Postodres: Postbus 10078 8000 GB Zwolle Bezoekadres: Luttenbergstroat 2 Zwolle tel: 038 425 25 25 fax: 038 425 26 50 e-mail: Postbus@prv-overijssel.nl internet: www.overijssel.nl veri|sse Op deze pagina vindt u ondermeer uitge breide informatie over uw provincie Overijssel Provincie in kaart gebracht Overijssel - De provincie in één oogop- slag. Met dat beeld voor ogen heeft het provinciebestuur speciaal voor u i 'Overijssel nieuw op de kaan' gezet. De nieuwe kaart geeft u een mooi overzicht van onze heringedeelde provincie per 1 januari 2001. Niet alleen zijn de nieuwe gemeentegrenzen opgenomen, ook krijgt u een compleet beeld van de feiten en cijfers per gemeente. Dit betekent adres gegevens, hectares en inwoneraantallen op een rij. Bent u geïnteresseerd in de nieuwe kaart van Overijssel, dan kunt u die opvragen bij de provincie Overijssel, mevrouw Van Jaarsveld, 038 425 23 45. Provincie begint met verbe tering traverse Zenderen Zenderen - Enige tijd geleden heeft de provincie aangekondigd dat ze 'de ver keersveiligheid van de provinciale weg in de bebouwde kom van Zenderen wil vergroten. De plannen zijn nu zover klaar, dat de provincie toe is aan de daadwerkelijke aanleg van de voorgeno men maatregelen. Begin april wordt gestart met het plaatsen van (nieuwe) verkeerslichten bij de Albergerwcg en bij de St. Stephanusstraat. Ook wordt ter hoogte van de St. Stephanusstraat een zogenaamde middengeletder aangelegd. Bovendien wordt in de eerste week van mei het gedeelte aansluiting Alberger- weg/Prinsenweg voorzien van een nieuwe asfaltlaag. In het najaar volgen de ombouw van de kruising met de Hertmerweg/Het Hui sdier tot rotonde, de aanleg van meer middengeleiders en de verbreding van fietspaden. De provincie wil de verkeers- hinder zoveel mogelijk beperken met omleidingen en tijdelijke verkeerslichten. Sanering asbest in sloop afval moet beter Twente - De provincie Overijssel en de Arbeidsinspectie Oost hebben vorig jaar een uitgebreid onderzoek gedaan naar de verwijdering van asbest uit sloopafval. Bij het onderzoek waren alle Twentse gemeenten betrokken. Dc resultaten zijn inmiddels gepresenteerd. Hieruit blijkt dat de sanering van asbest verbetert moet worden. Zo is bij zestig procent van de gecontroleerde gemeen telijke opslagplaatsen nog asbest aanwe zig. Daarnaast voldeed de opslag van asbest niet altijd aan de vergunning. In het onderzoeksrapport zijn verschillende aanbevelingen gedaan om de sanering van asbest te verbeteren. Als u geïnteres- seerd bent in de resultaten van het onderzoek naar asbesthoudend sloopafval, dan kunt u het rapport opvragen bij mevrouw Van Jaarsveld, 038 425 23 45. Kinderen nemen water kwaliteit onder de loep Overijssel - Kinderen in de leeftijd van 8 tot 14 jaar kunnen dit voorjaar op speelse wijze de eigen wateromgeving leren kennen. Het project 'Watch it' gaat dan van start in Overijssel. 'Watch it' wil met onderzoek, belevingsactiviteiten en spel de betrokkenheid van jongeren bij I water in de eigen leefomgeving verho- gen. Zo gaan de jongeren zelf de planten én dieren, de oever en de kwaliteit van I het water onderzoeken, zodat dit ook echt voor ze gaat leven. De uitkomsten worden verzameld en via internet uitge wisseld. Alle basisscholen en verenigin gen met kinderactiviteiten kunnen meedoen. Als u geïnteresseerd bent in het 'Watch it'- project kunt u zich aan- j melden bij Natuur en Milieu Overijssel, Marijke Wester, 038 425 0969. Meer informatie is te vinden op www.watch- i web.nl. De provincie heeft het project ondersteund met een bijdrage van ƒ44.500.- De komende maanden kunt u nog veel kinderen met schepnetjes, waterhelderheidsmeters en nitraat- j strookjes aantreffen langs de waterkant! Commissaris Hendrikx in gesprek met brandweercommandant Groos van Twente. Overijssel - De rampen in Enschede en Volendam hebben het onderwerp veiligheid bij iedereen op de eerste plaats gezet. Het rapport van de commissie Oosting heeft laten zien waar het allemaal fout kan gaan en welke veranderingen er nodig zijn om de veilig heid te verbeteren. De volgende stap, werken aan een veilige leefomgeving, is niet alleen voorbehouden aan de overheid, maar ook aan de burger en het bedrijfsleven. Hoe vult de provincie haar rol op het gebied van veiligheid in? Aan het woord is Com missaris van de Koningin in Overijssel, mr. J.A.M. Hendrikx. "De provincie is samen met gemeenten en het ger te maken. "Het rapport van de commissie Oosting heeft ons echter laten zien dat er nog ruimte voor verbetering aanwezig is", vertelt commissaris Hendrikx. "Wij hebben daarom aan het Rijk voorgesteld een landelijke risico kaart te ontwikkelen, waarbij Overijssel als proefgebied kan dienen voor de eerste opzet. Deze kaart moet de veiligheidsrisico's van bedrijven en transponen in beeld brengen. Wij willen de kaan niet alleen voor overheden en bedrijven beschikbaar stellen, maar via internet ook voor burgers." Bestaande onvei lige situaties moeten in de ogen van het pro vinciebestuur echter wel zo snel mogelijk opgeheven worden. "Dit betekent dat overhe- Rijk verantwoordelijk voor de veiligheid in de provincie. Wij hebben een rol als het gaat om milieuveiligheid en verkeersveiligheid en ook bij dc rampenbestrijding." Veiligheid is geen nieuw thema in het provin ciehuis. Al enkele jaren werkt het provincie bestuur aan het bevorderen van een veilige leefomgeving. Een concreet voorbeeld hiervan is de inventarisatie die twee jaar geleden is uitgevoerd naar gevaarlijke bedrijven in Over ijssel. Ook is begin vorig jaar de 'Veiligheids- prijs Overijssel' in het leven geroepen. Deze prijs wordt uitgereikt aan groepen of personen die zich inzetten om de eigen omgeving veili- Overijssel - De weidevogel heeft het moeilijk in Overijssel. Al enkele jaren probeert dc provincie de wcidevogelstand op één niveau te houden, maar helaas wordt dit doel niet gehaald. Met name de stand van soorten als de grutto en tureluur neemt al jarenlang af. Daarom heeft de provincie in de zogenaamde begrensde ruime jas beheersgebieden voor weidevogels, naast het aanvragen van behccrssubsidies (SAN), natuurproductiebetaling mogelijk gemaakt. Dit houdt in dat agrariërs een vergoeding van f 150,kunnen krijgen voor elk succesvol legsel van weidevogelsoorten die het moeilijk hebben. Het gaat hier om de grutto, tureluur, wulp, slobeend, zomcrtaling, watersnip en kemphaan. De natuurproductiebetaling is in 1994 gestart in de IJsseldelta en geleidelijk aan uitgebreid naar alle ruime jas beheersgebieden voor weide vogels in Overijssel. De animo voor het project is groot. In 2000 gehonoreerd. Ook dit jaar is natuurproductie betaling mogelijk in alle begrensde ruime jas beheersgebieden voor weidevogels. Het gaat hier om de gebieden: Mastenbroek, Kampen, Kamperveen, Blan- werden bij 175 agrariërs 670 succesvolle legsels kenhammerpolder, Baarlinger polder, Leeuwterveld, Barsbekerbinnenpolder, Zwarte Water, Tolhuislanden, Marshoek, Laag Zuthem, Wijnvoorden, Damhoek, Dalmsholte, Lemelerveld, Schanenbroek, Munnikenmaten, Fliermaten, Daarlerflier, Veeneleiding, Wester- en Oosterbouwlanden en Noordoost-Twente. Als er door Mond en Klauwzeer geen controle mogelijk is, dan kunt u geen aanspraak maken op natuurpro ductiebetaling. Het project wordt uitgevoerd door de Dienst Landelijk Gebied. Voor meer informatie en aanvraagformulie ren kunt u bellen met 038 427 19 99. Vaststelling Natuurgebieds plan/beheersgebiedsplan Eng- bertsdijkvenen-Veenschap Gedeputeerde Staten van Overijssel maken bekend dat zij op basis van de Subsidieregeling Natuurbeheer en de Subsidieregeling Agrarisch Natuurbeheer (Staatscourant 29 december nr. 252) het natuurgebiedsplan/bchcersgebiedsplan Engbertsdijkvenen-Veenschap hebben vastgesteld. Het plan betreft 359 ha te ontwikkelen nieuwe natuurgebieden rondom het bestaande natuurgebied de Engbcrtsdijk- venen. Dit betreft 306 ha nieuwe begren zingen en 53 ha omzetting van bestaand reservaatsgebied (deel Beheersplan Sal- land-Twente) naar te ontwikkelen nieuw natuurgebied. De nieuwe begrenzingen betreffen een deel van het landbouwge bied tussen Bruinehaar en de Engberts- dijkvenen (noordelijk deel; ca. 200 ha) en inliggende stukken aan de westkant van de Engbertsdijkvcnen (ca. 65 ha; deels al verworven door SBB) en het Vecnschap (ca. 15 ha). Daarnaast betreft het de ver bindingszones Veenschap-Wierdense veld (20 ha) en Veenschap-Regge (5 ha). In de te ontwikkelen nieuwe natuurgebieden is het doel met name de ontwikkeling van heischrale vegetaties en onbemest gras land. Hiertoe zullen de gronden moeten worden verworven. Ook bestaat in beperkte mate de mogelijkheid van parti culier natuurbeheer. Hierbij gaat de eigenaar van de grond zelf tegen vergoeding de beoogde natuur doelen realiseren. Voorts betreft het plan de inzet van maximaal 350 ha beheersgebied, binnen een zoekgebied van ca. 1800 ha, met als doel weidevogelgrasland en ontwikkeling van bloemrijke graslanden. Deze gebieden liggen rondom het Veen- schap en Daarle en in het gebied Bruine haar. Het aanwijzen van nieuwe natuurgebie den biedt voor de eigenaar/grondgebrui ker de volgende mogelijkheden: Op basis van vrijwilligheid kan geko zen worden om de gronden te ver kopen aan het Bureau Beheer Land bouwgronden. Deze gronden worden vervolgens overgedragen aan Staats bosbeheer. U kunt hierover contact opnemen met de Dienst Landelijk Gebied te Zwolle (038-4271999). Eveneens op basis van vrijwilligheid kan in een aantal gebieden gekozen worden om subsidie voor particulier natuurbeheer aan te vragen, of een beschikking overgangsbeheer te slui ten. Het doel van beheersgebied is blij vende landbouw, die mede gericht is op natuur en landschap. Binnen deze gebieden bestaat, afhankelijk van een aantal criteria, de mogelijkheid om op vrijwillige basis een beschikking agrarisch- natuurbeheer te sluiten. Voor aan vraagformulieren voor beide regelin gen kunt u hierover contact opnemen met LASER (0475-355555); voor meer informatie met de Dienst Lan delijk Gebied (038-4271999). Mogelijkheid de stukken in te zien U kunt het natuurgebiedsplan/beheers gebiedsplan gedurende 6 weken, te rekenen vanaf 30 maart 2001, tijdens kantooruren inzien in de bibliotheek van het provinciehuis te Zwolle; in het gemeentehuis van de gemeenten Vric- zenveen, Hellendoom en Wierden als mede bij het waterschap Regge en Dinkel te Almelo. Beroepsmogelijkheid Gedurende bovenvermelde termijn van 6 weken kunt u een beroepschrift indie nen bij de Rechtbank Zwolle, Sector Bestuursrecht, Postbus 10067, 8000 GB Zwolle (038 428 94 11). Het beroepschrift dient te worden ondertekend en bevat tenminste: a. de naam en het adres van de indiener; b. de dagtekening; c. een omschrijving van het besluit waartegen het beroep is gericht; d. de gronden van het beroep. Verder dient zo mogelijk een afschrift van het besluit waarop het geschil den en bedrijven de bestaande regels goed en tijdig moeten inzetten", vindt Hendrikx. "Maar ook bij nieuwe plannen willen wij aan dacht besteden aan de veiligheidsrisico's. Dit zou bijvoorbeeld kunnen door de veiligheids risico's vooraf te onderzoeken en weer te geven in openbare veiligheidseffectrapporta ges (VER), net zoals bij milieueffectrapporta- ges gebeurt." Vertrouwen Veiligheid omvat echter meer dan alleen het voorkomen of terugdringen van rampen bij bedrijven of transporten. De provincie Over ijssel wil haar totale veiligheidsbeleid vergro ten. Dit betekent dat u zich ook veilig moet voelen in het verkeer, op straat of bij hoog water. Oefeningen vergroten de veiligheid en maken partners bewust van de risico's en hoe daarop gereageerd kan worden. Commissaris Hendrikx heeft een duidelijk beeld voor ogen waar het gaat om het bevor deren van de veiligheid in onze eigen provin cie: "Iedereen die met veiligheid te maken heeft moet met enige regelmatig bij elkaar komen, goede afspraken maken en zaken goed op elkaar afstemmen. De aanbevelingen van de commissie Oosting leveren een belangrijke bijdrage aan het ver beteren van de veiligheid waar de hele Neder landse overheid haar voordeel mee kan doen. De taak van de provincie op veiligheidsgebied is daarbij duidelijk", aldus Hendrikx. "Als provincie moeten wij de voorwaarden schep pen. Dus discussies over veiligheid voeren, de samenwerking tussen verschillende partijen verbeteren en taken op elkaar afstemmen. Zodat 'veiligheid' zichtbaar wordt en de kwa liteit van de hulpverlening optimaal is. Een beleid waarin de burgers vertrouwen hebben." Hardnekkig Het wordt dus helemaal niks meer met het voorjaar in de maand maart. Op het moment dat deze regels het levenslicht zien (21 maart) is het al vrijwel zeker dat de eerste lentemaand van 2001 zal afsluiten met een beneden normale temperatuur. De laatste keer dat een maand te koud verliep was juli vorig jaar. Eigenlijk is er sprake van een hardnekkige situatie. Zoals we ook begin februari hebben meegemaakt (dat dikke pak sneeuw, weet u nog?) zien we ook nu steeds weer situaties waar bij opdringende zachte lucht juist boven Nederland tot stilstand komt. Het gevolg? Regen en/of sneeuw en grote temperatuur verschillen tussen Zuid- en Noord-Nederland. Al met al een 'valse start' van de lente en dus kan het alleen maar beter worden. Mooi toch?! Groeten, Ton ten Hove Ton ten Hove verzorgt dagelijks de tueers- venaachting op Radio Oost en TV Oost 0p woensdag 4 april gaat een nieuwe serie 'Natuurlijk Overijssel' van start bij TV Oost. Het natuurprogramma is in een nieuw jasje gestoken en kent nieuwe onderdelen. Naast prachtige natuurbeelden laten verschillende organisaties, waaronder de provincie Overijssel, zien wat hun werk in de praktijk inhoudt. De rondleiding door een natuurgebied is gebleven en daarnaast gaat Peter van Dam de natuur in op zoek naar de leukste feitjes. Vanaf 15 april is ie operationeel: de geheel vernieuwde website van RTV Oost. Surft u naar onze website, dan krijgt u vuurlaan direct een overzicht van het laatste nieuws, inclusief geluidsfragmenten. Verder biedt de site continu actuele informatie over weer en verkeer, de AEX-stand, informatie over de provincie Overijssel, reizen en vacatures in de regio. Ook is er een digitale versie van het radioprogramma 'Straatpraat'. U kunt online deelnemen aan een discussie over de stelling van de dag. Tenslotte wordt de pro gramma-informatie vanaf 15 ap'ii aanzienlijk uitgebreid. Zo kunt u bijvoorbeeld in één oogopslag zien wat er op RTV Oost wordt uitgezonden, en is de programma-info uitge breid met audiofragmenten en talloze afbeel dingen. Een uniek nieuw onderdeel is de 'waakhond' Snuffel, een programma dat u van de website kunt downloaden, waarna Snuffel u op de hoogte houdt van alle actuele berichten die op de website verschijnen. Tweede Pinksterdag 4 juni is er 'Open Dag' bij RTV Oost in Hengelo. Vanaf 09.00 uur 's ochtends is het publiek dan welkom in hel studiocomplex aan de Hazenweg (naast Van der Valk). Er kan de hele dag meegeke- ken worden bij de uitzendingen. Ook is er een spetterend artiestenprogramma en wordt er tekst en uitleg gegeven bij de regie, de camera's, de redactie en in de diverse studio's. De verslaggeving rond de vuurwerkramp heeft RTV Oost opnieuw een prijs opgele verd. Op dinsdag 13 maart werd in Hilversum de BVN-TV Regio Award uitgereikt aan verslag gever Danny de Vries. RTV Oost kreeg de prijs voor de uitzending op 13 mei vorig'jaar. waarin Danny de beelden die hij maakte van de explosies bij SE Fireworks zelf van com mentaar voorzag. betrekking heeft te worden overgelegd. Voor de behandeling van een beroep schrift is griffierecht verschuldigd. Indien onverwijlde spoed dat vereist is het mogelijk een voorlopige voorziening te vragen bij de President van de Sector Bestuursrecht. In dat geval is extra grif fierecht verschuldigd. Voorwaarde is dat u een beroepschrift heeft ingediend. Informatie Nadere informatie over de beroepspro cedure is verkrijgbaar bij de eenheid Landbouw, Natuur en Landschap van de provincie Overijssel (038 425 17 67) of bij de Rechtbank te Zwolle. Boeren krijgen beloning voor weidevogeleieren V0W 6IT WIEVJ STW>on\)otop Hans Stempher

Holtens Nieuwsblad | 2001 | | pagina 11