Nieuwe uniformen mét baseballpet voor politie Weer wordt extremer en buien veel heftiger ■mTT i Coen van Hoevelaak, de vergeten jubilaris Slagerij Brands heropent winkel als Keurslager Kraammarkt zwangeren in Deventer Ziekenhuis Eerste eigen clubrit voor Wielervereniging Holten DONDERDAG 15 MAART 2001 HOLTE NS NIEUWSBLAD Doorgereden na aanrijding Holten - De politie kreeg vrij dag 9 maart de melding dat een bestuurder van een perso nenauto een aanrijding had veroorzaakt en daarbij was doorgereden. Volgens de mel ding zou de bestuurder onder invloed zijn van alcoholhou dende drank. Het geluk was dat een oplettende burger de autosleutels van de man had afgepakt zodat hij niet verder kon rijden. Onderzoek op het ademanalyseapparaat wees uit dat de man, een Holtenaar, 2,7 pro mille alcohol in zijn bloed had. Inbraak aan Geskesdijk Holten - Er vond maandag 5 maart een insluiping plaats in een woning aan de Geskesdijk. Omdat de bewoners thuis of in de omgeving waren, was de deur niet op slot waardoor men brutaalweg naar binnen is ge gaan. Na het doorzoeken van de woning werd uit een porte monnee een bedrag van zo'n 500 gulden weggenomen. Men heeft tussen 11.15 uur en 11.50 uur een grote lichtgekleurde auto voor de woning zien staan. Iedereen die informatie over deze auto kan geven wordt verzocht contact op te nemen met de poli- Inbraakpoging Holten - Een bewoonster van een woning aan het Van Holtenserf deed woensdag 8 maart aangifte van poging tot inbraak in haar woning. Aangezien de bewoon ster enige tijd afwezig is geweest, is niet vast te stellen wanneer de poging heeft plaatsgevonden. Men heeft eerst getracht een aan tal ramen te forceren. Toen dit: niet lukte heeft men getracht de schuifpui te forceren wat kenne lijk ook niet is gelukt. Geen pet, maar een bascball- cap. Dat is een van de belang rijkste kenmerken van het nieuwe uniform van de politie. De verwachting is dat met in gang van 2002 de politie in het nieuw rondloopt. Het uniform wordt minder divers, heeft een groot draagcomfort en is beter herkenbaar als politie-uniform, waardoor de gezaghebbende uitstraling van de Nederlandse politie naar het publiek zal toe nemen is de mening van de be denkers van het uniform. Opvallendste wijzigingen naast de invoering van de cap, is dat het blauwe overhemd wordt afge schaft en vervangen door een wit model met op de mouwen politic- badges. De blouson en het leren jack worden ingeruild door een parka die zowel in de zomer als in de winter gedragen kan worden. Volgens conservator Jos Breukcrs van het Nederlands Politiemuseum in Apeldoorn is deze nieuwe trend geheel in lijn met de geschiedenis. Zo is begin vorige eeuw de helm vervangen door een platte pet. En volgend jaar vindt er dus weer een kleine revolutie plaats. 'Er zit altijd een ontwikkeling in uniformen. Bij de oude modellen heeft de politic de lijn van de militairen gevolgd om zo gezag uit te stralen. Maar.de huidige politic heeft geen militaire uitstraling meer. Dat zie je terug in de moderne ontwerpen', vertelt Brcuker. De typische politiekleuren zwart, blauw en grijs zijn al decennia lang de vaste kleuren van de poli tie. In vrijwel alle uniformen komt het terug. 'Het felle Nassaublauw, dat de band met het koningshuis Conservator Jos Beukers van het Nederlands Politiemuseum in Apeldoorn met naast hem Bromsnor uit 1915. Rond die tijd ging de politie vi te pet. Noggnen honderd jaar later vindt er weer een kleine revolutie plaats door het gaan dragen van een baseha/lcap. Foto: Gert Perdon weergaf, is in de loop der jaren steeds minder fel geworden. Dat- zie je vooral sinds 1985.' De politiecap is geen unieke vondst tan het Nederlandse korps. 'In andere landen als Noorwegen zie je de trend al veel langer. En dan vooral bij speciale eenheden', legt Breukcrs uit. 'Trouwens, een cap is al langer in gebruik bij de Nederlandse poli- de. Zo heeft de bereden politie er een, alleen hebben die er zelf een laten maken. Zo krijg je dus geen uniform model.' Breukcrs vindt dat de nieuwe cap zeker tentoon gesteld moet worden. En wel zo snel mogelijk. 'En dat oude mo dellen massaal bij ons worden in geleverd. We willen namelijk alle soorten hoofddeksels hebben. Kopen is heel duur, daarom heb ben we liever schenkingen.' De politie geeft dus een aantal re denen voor het vervangen van de kleding. De huidige kledingregc- ling dateert uit 1993 en is onder druk van de grote reorganisatie van de Nederlandse politie vast- Weerman Freddie Paalman viert 10-jarig jubileum Meteo Holten Meteo Holten, het weerstation van Freddie Paalman, bestaat sinds donderdag 8 maart pre cies 10 jaar. De Holtense weer man heeft voor dit heugelijke feit speciaal gebak laten aan rukken met daarop de tekst 10 jaar Meteo Holten. De eerste serieuze weermetingen die Freddie bijhield, werden voor het eerst op 8 maart 1991 aan het papier toevertrouwd. Vanaf die datum hield hij de weergegevens van Holten en later Espelo, Dijkerhoek en Beuscberg, precies bij. In het begin handmatig met thermometer en barometer en la ter aangevuld met elektronische apparatuur, zoals een automati- computcrs. 'Doordat ik in de WAO terecht kwam, kreeg ik veel vrije tijd', be gint de weerman. Hij had op dat moment niet echt een hobby en zocht iets wat hem boeide. 'Van kinds af aan ben ik al geïnteres seerd in het weer', gaat hij verder. 'Mijn biologische vader was altijd al een natuurmens en keek veel naar de lucht om te voorspellen wat: het weer zou gaan doen.' Als zoon kreeg hij dit mee, wat: hem nog steeds bij is gebleven. 'Op de boerderij keek je al hoe het on weer zich in de lucht ontwikkelde. Dan moest snel het hooi nog bin nen worden gehaald.' Echt gege vens bijhouden deed Freddie toen nog niet. Het bleef bi) kijken naar de lucht en het controleren van de In de Boschkamp werd in de lente van 1991 een weercursus gehou den, waar Freddie wel interesse in had. Hij deed mee en kwam aan het eind met een certificaat thuis. 'Daarna is het allemaal in een stroomversnelling gegaan', herin nert de weerman zich. Via wijlen de heer Beyers, die ook gek was van het weer, kwam hij in contact met Jan Versteegt. 'Ik vroeg hem of hij toevallig interesse had in weergegevens uit Holten. "Heel graag. Die heb ik heel lang ge- Frcddie kocht een zelfgemaakte weerhut die hij samen met Versteegt precies volgens de richtlijnen in z'n achtertuin plaats te. 'Geleidelijk aan kreeg ik steeds meer meetapparatuur', gaat de weerman verder. Meteo Holten Weerman Freddie Paalman presenteert sjjh jubihumgebak bij de weerhut in jn tuin. (Foto: Gert Perdon) breidde uit. Zo kwamen er sinds 1992 gege vens uit Espelo erbij, zoals de temperatuur, de grondtempcra- tuur en neerslag. Flet bleek dat cr nogal eens groot verschil bestaat tussen Holten en de buurgemccn- schap. 'Zo ging ik afgelopen zon dag met droog weer weg naar Espelo. Het begon halverwege steeds harder te regen', legt de meteoroloog uit. 'Op de terugweg werd de bui bij het naderen van Holten weer steeds minder.' Na meting kwam naar voren dat er toen in Espelo 5.5 millimeter wa ter was gevallen en in Holten maar 3.2 millimeter. 'Je houdt het niet voor mogelijk: het ligt: he melsbreed maar 3 kilometer uit el kaar en het gaat om dezelfde bui.' Zijn vrouw Joke ging op compu tercursus en het leek Freddie wel leuk hier gebruik van te maken, door een computer te kopen met daarop een wcerprogramma. 'Ik heb toen al mijn weergegevens in de computer ingevoerd. Toch hou ik het daarnaast nog steeds op papier bij als reserve. Mocht er iets met de computer gebeuren, dan zijn de gegevens niet verlo ren.' Er kwam apparatuur om weer kaarten mee te ontvangen, zowel via antenne als via een schotel. Later kwam daar nog eens Internet bij. Zo heeft hij verder een windmeter op z'n dak en in de tuin een regenmeter die zich auto matisch leegt. In de winter kan de meter met behulp van een ther mostaat zelfs worden verwarmd. Alhoewel deze moderne machi nes erg handig zijn, blijft Freddie nog altijd in de lucht kijken. 'Weermannen houden veel de na tuur in de gaten', benadrukt hij. 'Wat is bijvoorbeeld het gedrag van de vogels, mieren en mollen. Die zijn de voorbodes van wat her weer gaat doen.' De Holtenaar gaat verder: 'Als je bijvoorbeeld last hebt van veel stekende mug gen, dan is er een grote kans dat cr onweer opkomst is. Vliegen in de winter de ganzen hoog, dan gaan ze verder naar warmere oorden en komt hier strenge vorst. Vliegen ze laag, dan blijven ze hier en gaan wc een dooitijd tegemoet.' Hij kreeg sinds 1997 een plekje in het Holtcns Nieuwsblad, wat hem steeds meer populariteit in het dorp opleverde. Verder heeft hij een eigen weerpagina op Internet, paalvoor.op.het.net, welke veel vuldig wordt bekeken. 'Er is een grote vraag bij de Holtenaren om eens een kijkje te kunnen nemen bij Meteo Holten', weet Freddie. 'Ik heb dit in eerste instantie afgehouden wegens ruimtegebrek thuis.' De vraag bleef groeien, zodat hij toch over- stag is gegaan. 'Ik heb al veel groe pen zoals verenigingen en vrien dengroepen over de vloer gehad. Dit loopt heel goed.' De groepjes zijn maximaal zestien personen groot, zodat ruimtegebrek geen probleem meer hoeft te zijn. Ook wordt hij vaak gebeld door verzekeringen en bouwonderne mers. 'Ze vragen me dan om spe cifieke weergegevens van een be paalde dag', legt hij uit. 'Die ge bruiken zij dan weer bij de con trole van schadcmeldingen.' Verder bellen scholieren om ge gevens voor een werkstuk of kers verse ouders. Freddie: 'Ze willen dan graag weten wat voor weer het was toen hun zoon of dochter werd geboren. Dat kunnen ze dan mooi invoegen in het fotoalbum.' Wat Freddie opvalt in de tien jaar dat hij de gegevens bijhoudt, is dat de winters zachter zijn en de neerslag geleidelijk meer is gewor den. 'l iet weer is extremer. Het onweer zwaarder en de buien hcf- t de tempc- iet echt: an- weer van het n Hobby dan ook tigcr', vult hij aan rattiur betreft, dit tiers. 1 lij geniet telken weer en hoopt nog heel lang te kunnen doen. Toch zou hij graag iemand achter de hand hebben, die kan insprin gen tijdens ziekte of vakantie. 'FIct gaat vooral om het bijhou den van een soort dagboekje over dc wecrsituatic. Bijvoorbeeld dat de zon heeft geschenen of dat cr onweer is geweest.' Dure appara tuur is niet nodig, want feitelijke cijfers als hoeveel neerslag er is gevallen of hoe hard het heeft ge waaid wordt bij Meteo Holten au tomatisch bijgehouden. Wie inte resse heeft kan contact opnemen met Freddie Paalman, telefoon 0548-364007. gesteld. 'Gemeente- en Rijkspolitic moesten op korte ter mijn eenduidig gekleed gaan. Daarnaast zijn de ontwikkelingen in de kledingindustrie zodanig snel gegaan, dat er tal van nieuwe stoffen op de markt zijn geko men, die veiliger en comfortabeler zijn', meldt dc politie. 'De belang rijkste reden voor de herziening van het uniform is de eenduidig heid. Regelmatig ziet de burger politiemensen met verschillende uniformen op straat. Korte en lange mouwen, een leren jack of een blouson, een blauw of wit overhemd. Dat komt de herken baarheid en dc- uitstraling van de politic niet ten goede.' Na de zomer van 2001 zal een draagproef starten. In elk van dc 26 korpsen zal in dc periode van augustus tot december 2001 een aantal politiemensen de kleding op proef gaan gebruiken. In het voorjaar van 2002 zal een defini tieve beslissing worden genomen, waarna het nieuwe uniform al dan niet wordt ingevoerd. op eenplat- Holten - Coen van Hoevelaak kwam dinsdag 26 februari gepi keerd bij de familie Tuitert (Tuut-Jan) kraamschuddcn. Iedereen was zijn 10-jarig jubileum bij carnavalsvereniging De Fienpreuvers vergeten. Daarom had hij zijn oude kloffie uit de kast getrokken om samen met de Stickerprins en Adjudant op de foto te gaan. Verder vraagt de Thuiszorg zich af wie er een paar herenschoe nen heeft laten staan. Deze kunnen daar worden afgehaald. (Foto: J. Tuitert) Vergadering Rode Kruis Holten - Het Nederlandse Rode Kruis afdeling Holten, houdt donderdag 15 maart om 20.00 uur in café De Bicster de jaarlijkse algemene ledenver gadering. Liberaal café bij Lindenberg Lindenberg - De WD afdeling Rijssen-Holten houdt 21 maart haar liberale café in het restau rant van bungelowpark De Lindenberg aan de Borkeldsweg 57, telefoon 0548- 361364. Het begint om 20.30 WD-leden en overige belangstel lenden worden van harte uitgeno digd aan deze bijeenkomst deel te nemen. Tijdens het liberale café worden doorgaans in een onge dwongen sfeer, de lopende poli tieke zaken aan de orde gesteld. De doelstelling van het liberale catc is de burger zo dicht nu igclijk bij de plaatselijke politiek te bren gen. Voor deze avond is als speciale gastspreker burgemeester JA.Tl. Lonink uitgenodigd. Hondenbelasting Holten - Floltense burgers hoe ven in het jaar 2001 nog geen hondenbelasting te betalen. Zowel de toeristenbelasting als de hondenbelasting blijven dit jaar nog geregeld zoals het eerder was. Wethouder W. ter Schure gaf dat- te kennen tijdens de vergadering van de commissie financin. Inbraken in twee panden Holten - Er werd in de nacht van 5 op 6 maart ingebroken in twee woningen, respectievelijk aan de Noordenbergstraat en de Kolweg. In de ene woning kwam men bin nen volgens dc zogenaamde Bulgaarse methode, door het af breken van het cilinderslot. Men heeft de kamer doorzocht waarna men hoofdzakelijk geld heeft weggenomen. De tweede woning kon men be treden door een openstaand bo venlicht te klimmen. Nadat men de benedenverdieping had door zocht werden bockcnhonnen ont vreemd. Aangezien het tijdstip van de inbraak vermoedelijk in de vroege ochtend was en er dus al weer mensen op weg zijn naar het werk zou het kunnen zijn dat mensen wat is opgevallen. Mocht dat zo zijn dan vraagt de politie contact met haar op te nemen. Gemeentestukken weer in Holten? Holten - WD-fractievoorzitter J. Kevelam wil dat de gemeen telijke stukken ook in het ge meentehuis in Holten ter inza ge gelegd worden. En zeker ook het Yerkeers Structuur Plan, dat geheel betrek king heeft op Holten, sloot PvdA- fractievoorzitter R.M.C. Delahaijc zich daarbij aan. Burgemeester J.A.H. Lonink zegde toe de 'be schikbaarheid in Flolten van dc stukken opnieuw af te willen we gen, gezien de dringende vraag daarom'. (Foto: Gert Perdon) Holten - Slagenj Brands heeft net een grote verbouwing achter de rug. De pui is meer naar buiten verplaatst, terwijl binnen dc vitri- nemeubel is verlengd van 6 naar 9,5 meter. Hierdoor kan dc slage rij meer en gevarieerdere produc ten aanbieden. 'We zitten nu 33 jaar in Holten met de slagerij en daarvan 21 jaar in dit gebouw aan dc Oranjestraat', vertelt Geert Brands. De winkel was tot nu toe nooit veranderd. 'Het koopgedrag van consumenten is intussen be hoorlijk veranderd', geeft hij als een van dc reden voor dc verbou wing aan. 'Zo is er meer vraag naar gemaksvocding.' Hiervoor zal dan ook een speciale hoek voor worden ingericht. 'Je kunt straks bi] ons kant en klaarpro- ducten krijgen en gemaksvocding voor bij de borrel of als snelle warme maaltijd. Verder verkopen we straks ook voedselcomponcnten, die je kunt verwerken in dc bereiding van een eigen maaltijd.' Ook zullen er we kelijks andere vleesspecialiteiten in de vitrines liggen. Volgens Geert erg lekker en snel klaar. Voor de kinderen zal een spccl- hoekje worden ingericht, zodat zij kunnen spelen terwijl vader of moeder een sappig stukje vlees uitzoekt. Dc vitrinemeubel loopt nu met een boog door, zodat cr meer ruimte is voor het uitstallen van vleesproducten. Door de pui meer naar buiten te verplaatsen, blijft de ruimte voor de klant om te staan ongeveer gelijk. De entree van de winkel zal worden ver plaatst naar de kant van dc Oranjestraat. 'Hier komen auto matische schuifdeuren, wat veel klantvncndelijker is dan de huidi ge normale deur', vindt Geert. '|e kunt zo met een kinderwagen doorlopen.' Slageri] Brands heeft zich nu aangesloten bij de Keurslager. Daarom draagt de zaak ook de gele huisstijl van deze landelijke organisatie en krijgt het personeel nieuwe kleding. Andere veranderingen zijn meer achter de schermen. 'Ik ben stad en land af gereisd om bij collega's te kijken', vertelt Geert. 'Daar deed ik veel interessante details op, die ik nu heb verwerkt in m'n eigen zaak. Het verhoogt vooral het werkge- mak van het personeel. Alles ligt daardoor meer binnen handbe reik.' Slagerij Brands heeft afgelo pen woensdagavond Open Huis gehad. Vanaf donderdag is de zaak weer gewoon open. Deventer - Het Deventer Ziekenhuis en de Stichting Thuiszorg houden een kraammarkt. Tijdens de markt, op za terdag 24 maart, kunnen zwangeren en andere belangstellen den diverse kraampjes bezoeken, vragen stellen en informa tiemateriaal meenemen. Om 10.30, i 1.30 en 12.30 uur is er een rondleiding naar de poliklinieken, de echokamer en de verloskamers. Een docente van zwangerschapsgym geeft uitleg over yoga, hapto nomie en gymnastiek. Bezoekers kunnen verder vragen stellen aan een gynaecoloog, een verloskundige en een kraamverzorgster. Een fysiotherapeut kan antwoorden geven op vragen over bekken klachten; een diëtist vertelt over gezonde voeding. Dc kraammarkt wordt gehouden in de personeclsflat van het Deventer Ziekenhuis, Ceintuurbaan 6 in Deventer en duurt van 10.00 tot 13.30 uur. In verband met de kraammarkt komt de regu liere informatieavond voor zwangeren van het ziekhuis te ven-al len. Holten - Wielervereniging Holten rijdt zondag 18 maart haar eerste clubrit. Tijdens de ledenvergadering bleek dat er een grote behoefte bestaat om, naast het fietsen van toertoch ten bij zusterverenigingen, ook tochten te rijden welke vanuit Holten starten cn zelf worden uitgestippeld. Dc argumenten hiervoor zijn dui delijk, cr gaat geen reistijd verlo ren en de omgeving rond Holten is prachtig. Het bestuur heeft hier gehoor aan gegeven door een groot aantal van dergelijke toch ten op de jaarkalender te plaatsen. Er wordt zondag 18 maart om 8.30 uur bij de sporthal vertrok ken. De dcelnemersgroep wordt daarbij in principe in drie delen gesplitst, namelijk groep A (snel), groep AB (minder snel) en groep B (minst snel). De lengte van de tocht is afhankelijk van de groep waarin men fietst, maar gemid deld zal deze zo'n 75 kilometer bedragen. De clubrittcn zijn in al leen bestemd voor de leden van de Wielervereniging Holten, maar wanneer er mensen zijn die over- w egen ook lid te worden van de Holtense toervereniging, zijn ook zij van harte welkom Wie meer informatie wil, kan contact opne men met Gerhard Vincent, tele foon 366800.

Holtens Nieuwsblad | 2001 | | pagina 7