Nieuwe vergunning moet voldoende kavels voor particulieren waarborgen Eigen Huis waarschuwt voor vooruitbetaling hypotheekrente Grote chaos rond aftrekbeperking Erkenningsregeling biedt herkenning Ambities en 'goede voornemens' op 't gebied van wonen tot 2005 vastgesteld Vijfde Nota Ruimtelijke Ordening wil afwisseling in het landschap IdONDERDAG 1 MAART 2001 Hypotheekverstrekkers wijzen consumenten nog steeds op de mogelijkheid om de hypo theekrente zes maanden voor uit te betalen, ondanks het feit dat staatssecretaris Bos (Financiën) deze mogelijkheid heeft beperkt tot degenen die dit al op reguliere basis de den. Huidige, éénmalige vooruitbetalingen, kunnen kritisch worden bekeken door de belastinginspecteur. Deze kan de aftrek corrigeren zodat het bedrag pas in 2001 kan worden afgetrokken. Half no vember berichtten de media over het feit dat Nederlandse huizenbezitters een fiscaal voordeel zouden kunnen be halen door nog in december hun hypotheekrenteverplich tingen over de eerste helft van 2001 te voldoen. Een aantal banken heeft haar klanten daar op gewezen. In de schriftelijke antwoorden in het kader van de behande ling Veegwet Wet Inkomsten belasting 2001 is echter aan gegeven dat aftrek alleen mo gelijk is wanneer de vooruit betaling van rente tot nu toe op reguliere basis plaatsvond, bijvoorbeeld wanneer men dit al de afgelopen vijfjaar deed. De fiscus biedt huizenbezitters ieder jaar de kans om hun ren teverplichtingen over de eer ste zes maanden van het nieu we jaar nog in het kalender jaar ervóór te voldoen. Door de verlaging van de belasting tarieven van 60 naar 52 pro cent zou dit nu een hogere af trek opleveren. Aan het plan zitten veel haken en ogen. Ten eerste geldt het - zoals gezegd - alleen voor degenen die dit al op reguliere basis deden. Of het verder voordelig is voor eigenwo- ningbezitters is onder meer af hankelijk van de tariefschijf waarin men valt, het gemis aan rente-inkomsten, omdat men 'spaargeld' eerder uit geeft en de eventuele kosten die geldverstrekkers in reke ning brengen om de rente vooruit te betalen. Bovendien is de kans groot dat aftrek nog dit jaar wordt geweigerd. De rente blijft uiteraard wel af trekbaar in 2001. Toch kan de hele constructie dan omslaan in verlies. Ook de veronder stelling dat het op één na hoogste tarief ook acht pro cent voordeel kan opleveren, is riskant. Degene wiens be lastbaar inkomen door aftrek posten in het huidige belas tingstelsel bijvoorbeeld in een tarief van vijftig procent valt, kan door het verdwijnen van het arbeidskostenforfait, het belastingvrije bedrag of het afschaffen of beperken van andere nu nog toegestane af trekposten in 2001 in een ta rief van 52 procent terechtko men. Het eventuele voordeel hangt dus zeer af van de indi viduele situatie. Wie vindt dat het financiële plaatje er ongunstig uitziet, wordt geadviseerd bij de bank te informeren naar de moge lijkheid om de betaling terug te draaien. Bron: vereniging eigen huis Online hypotheek nog niet populair Banken en verzekeraars pas sen zich steeds beter aan on line financiële dienstverlening aan, maar de Nederlandse consument weet de weg naar aanbieders van verzekerin gen, leningen en hypotheken nog niet zo goed te vinden, zo blijkt uit een onderzoek van adviesorganisatie Mercer. Van de 1200 ondervraagden heeft slechts vijf procent wel eens een verzekering via het internet afgesloten, arie pro cent een hypotheek of lening. Het onderzoek wijst tevens uit dat de terughoudendheid niet iets te maken lijkt te houden met de aankoop op internet in het algemeen, want produc ten als computers, boeken en andere goederen worden wél via het net aangeschaft Kosten die bij aankoop ge maakt worden in verband met de financiering, blijven ook in het nieuwe belastingsstelsel, dat begin dit jaar in werking is getreden, fiscaal aftrekbaar. Denk hierbij aan de kosten van de hypotheekakte en de afsluitprovisie. Het is vrij ge bruikelijk dat deze kosten worden meegefinancierd in de hypotheek. Op grond van de nieuwe belastingregels is er echter voor dat deel van de hypotheek geen renteaftrek meer. Hetzelfde zou gelden Restauratiebedrijven in de bouw kennen vanaf nu een onafhankelijke erkenningsre geling. Daarmee hebben op drachtgevers van restauratie werkzaamheden de mogelijk heid een bouwbedrijf te selec teren op basis van aantoonba re en gewaarborgde kwaliteit. In een branche die ervoor zorgt dat het Nederlandse erf goed aan monumenten voor het nageslacht behouden blijft, zijn vakmanschap en kwaliteit uiteraard van wezen lijk belang. Initiatiefnemer van de regeling is de Stichting Vakgroep Res tauratie (SVR), een branche vereniging van gerenommeer de restauratiebouwbedrijven die zich ten doel stelt het res tauratievakmanschap te be vorderen door middel van Er komt een exploitatiever gunning om te regelen dat projectontwikkelaars bijdra gen aan de kosten van voor zieningen en dat er voldoende kavels voor particulier op drachtgeverschap komen. De Wet Voorkeursrecht Gemeen ten (Wvg) kan in de toekomst ook bij stedelijke herstructu rering worden toegepast, maar uitsluitend voor publie ke doelen. Dit zijn belangrijke punten die het kabinet op 15 december in de Nota Grond beleid heeft vastgesteld. In januari werd de Nota door de ministers Pronk en Zalm en de staatssecretarissen Bos en Remkes naar de Tweede Ka mer gestuurd. Er zijn twee redenen om het grondbeleid aan te passen. De eerste hangt samen met het gewijzigd beleid voor ruimte lijke ordening, wonen en na tuur: in het verleden stuurde de overheid vooral kwantita tieve doeleinden, nu ligt de nadruk vooral op kwaliteit. In de tweede plaats zijn de ver houdingen op de grondmarkt veranderd: vroeger was de overheid de dominante partij, nu slechts één van de vele par tijen. Dat vraagt om nieuwe instrumenten om de publieke doelen te realiseren en een re delijke verdeling van kosten en baten in het oog te hou den. De gekozen maatregelen sluiten aan bij de trend naar meer marktwerking en pu- voor bestaande hypotheken die zijn afgesloten na 31 de cember 1995. Omdat over de ze aftrekbeperking onduide lijkheid bestaat, heeft de 'ver eniging eigen huis' om ophel dering gevraagd bij staatsse cretaris Bos van Financiën. Een vergelijkbare brief is ook aan de Tweede Kamer gestuurd. De beperking zou de koop van een woning vooral voor star ters en lagere inkomens extra bemoeilijken en een adminis tratieve chaos veroorzaken met betrekking tot bestaande hypotheken. bliek-private samenwerking op de grondmarkt. Vanwege de grote samenhang met het ruimtelijk beleid is de Nota Grondbeleid tegelijk de Vijfde Nota Ruimtelijke Ordening af gerond. Als de overheid niet zelf de grond bezit is het nu moeilijk om kosten van publie ke voorzieningen te verhalen. Ook is het van belang de re giefunctie van gemeenten bij ae ruimtelijke inrichting te ver sterken. Daarom wordt een exploitatievergunningwet op de grondexploitatie inge voerd. Kern daarvan is dat ex ploitanten een vergunning no dig hebben. In die vergunning kan de gemeente regelen dat projectontwikkelaars bijdra gen aan de kosten van een aantal wettelijk vast te leggen publieke voorzieningen. Ver der kan de gemeente daarin eisen stellen aan de inrichting en uitvoering van het plan en de beschikbaarheid van vol doende kavels voor particulier opdrachtgeverschap waarbor gen, zoals in de pas versche nen Nota Wonen is vastge legd. Als een vergunning niet tijdig wordt verkregen kan de gemeente besluiten tot ontei gening; zonodig zal de Ontei geningswet hiervoor worden aangepast. De Wvg is gericht op het versterken van de re gierol wanneer gemeenten zelf actief marktpartij zijn. De wet wordt verbreed: nu kan het voorkeursrecht alleen worden toegepast door ge meenten met een uitbrei dingstaakstelling, in de toe komst wordt dat ook mogelijk voor andere gemeenten met bijvoorbeeld een grote opga ve op het gebied van stedelij ke herstructurering (binnen stedelijke projecten en klein schaliger uitbreiding). De Raad van State wordt hierbij om een spoedbehandeling gevraagd, zodat de nieuwe wet zo snel mogelijk kan wor den ingevoerd en gemeenten daarover beschikken voordat ze rode contouren gaan vast stellen. Het kabinet vindt wel dat gemeenten de voorkeurs recht alleen voor echt publie ke doelen mag gebruiken. Krijgen gemeenten via deze weg grond in handen, dan moeten zij de plannen daarop voortaan in beginsel open baar aanbesteden. Om te voorkomen dat gemeenten in de verleiding komen zelf als projectontwikkelaar op te tre den, moeten projecten op de langs deze weg verworven grond openbaar worden aan besteed OVEREENSTEMMING OVER NATIONAAL AKKOORD WONEN TUSSEN RIJK, GEMEENTEN EN CORPORATIES Staatssecretaris Remkes (VROM), de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) en Aedes vereniging van woningcorporaties heb ben overeenstemming bereikt over de ambities en voorne mens op het gebied van wo nen voor de periode 2001- 2005. Deze overeenstem ming is vastgelegd in een Na tionaal Akkoord Wonen (NAW). Het Akkoord sluit aan bij de ambities van Remkes' nota 'Mensen, wen sen, wonen'. Bouwstenen zijn verder de InvesteringsVi- sie Wonen van Aedes en de ontwikkelingsprogramma's van gemeenten in het kader van net Investeringsbudget Stedelijke Vernieuwing. De staatssecretaris heeft de tekst van het conceptakkoord naar de Tweede Kamer ge stuurd Aedes en VNG zijn voor de staatssecretaris de eerst aangewezen partijen om tot afspraken te komen, om dat van gemeenten en corpo raties een grote bijdrage wordt verwacnt aan de reali satie van de ambities op het gebied van het wonen. Aedes en de VNG zullen hun leden vragen om op lokaal niveau de inspanningen te leveren om de collectieve ambities waar te maken. Omdat de re alisatie ook inzet vergt van andere partijen dan gemeen ten en corporaties, zal de ko mende periode met een aan tal partijen overleg plaatsvin den om het draagvlak van het NAW te verbreden Naar ver wachting zal het definitieve akkoord ondertekend worden nadat de Tweede Kamer de nota 'Mensen, wensen, wo nen' heeft behandeld. Het woonbeleid staat de ko mende jaren in het teken van het vergroten van de keuze mogelijkheden voor de bur ger, het realiseren van meer zeggenschap over de eigen woonsituatie, het tot stand brengen van een hogere kwa liteit van woning en woonom geving, het verlenen van meer diensten op maat en de revitalisering van steden en dorpen. Aedes, de VNG en de rijks overheid hebben overeen komstige ambities om dit woonbeleid te verwezenlij ken. Daarbij gaat het onder meer om investeringen in de kwaliteit van woning en woonomgeving, onttrekkin gen van woningen aan de voorraad, vervangende nieuwbouw en verkoop van huurwoningen. Waar de nota 'Mensen, wen sen, wonen' een weergave is van de rijksbeleid voor de ko mende jaren, ligt de meer waarde van dit Nationaal Ak koord Wonen in de bereikte overeenstemming over de ambities met de organisaties van gemeenten en corpora ties. Met dit NAW formuleren Aedes, de VNG en de rijks overheid als partners in het wonen hun ambities en voor nemens voor de middellange termijn in de vorm van be leidsdoelstellingen, procesaf spraken ter verwezenlijking daarvan en de bijdrage van de afzonderlijke partners daarin. Met het NAW wordt erkend dat de woonopgaven op lo kaal/regionaal niveau worden vastgesteld en gerealiseerd. Daarbij spelen vooral ook kwaliteitsaspecten een rol, zo als de regionale vertaling van het Handvest Kwaliteit van Vinex-locaties (onder andere het aandeel particulier en col lectief opdrachtgeverschap). Vooruitlopend op aanpassing van het Bouwbesluit, wordt woningcorporaties gevraagd woningen te bouwen met een grotere toekomstwaarde zoals een ruimer woonoppervlak, hogere plafonds, en een bete re toegankelijkheid. Ook zal de corporaties worden ge vraagd meer te investeren in duurzaam bouwen en ener giebesparing. Partijen delen de ambities op het gebied van stedelijke ver nieuwing. Ze willen het tem po bij de aanpak verhogen en voorzien in de kwaliteitsbe hoefte van de bewoner. Zo wel gemeenten als woning corporaties willen hun inves teringen opvoeren. Er komt een nader onderzoek naar de financiële consequen ties van de nota 'Mensen, wensen, wonen', vooral als het gaat om de woonomge ving en de aanpak van wijken. De partijen hebben uitgespro ken dat gemeenten op stede lijk niveau de regierol hebben bij de realisering van de stede lijke vernieuwing. Andere par tijen zoals de corporaties kun nen die rol op wijk- of buurt- niveau vervullen. Er komt een onderzoek naar de knelpun ten die daarbij spelen. kwaliteitsborging en innova tie. De SVR werkte al sinds 1996 met een eigen erken ningsregeling, waarbij leden moesten voldoen aan strenge eisen op het gebied van vak manschap en bedrijfsvoering. Teneinde binnen de restaura tiewereld een breder draag vlak voor deze erkenningsre geling te creëren, is de toet sing ervan nu ondergebracht in een onafhankelijke stich ting. Deze Stichting Erken ningsregeling Restauratie Bouwbedrijf (Stichting ERB) is op 23 november 2000 opge richt. Het bestuur wordt ge vormd door personen uit de kring van de Rijksgebouwen dienst, de Rijksdienst voor de Monumentenzorg en de Bond van Nederlandse Architecten alsmede de SVR. Het kabinet heeft op 15 de cember de Vijfde Nota Ruimtelijke Ordening vast gesteld. In januari wordt de Nota naar de Tweede Kamer gestuurd. De belangrijkste punten in de Nota zijn het in stand houden van de ruimte lijke contrasten in Neder land, die voor afwisseling zorgen in het landschap. voor verschillen tussen stad en land en voor de beleving van de 'ruimte'. Rode con touren begrenzen het te be bouwen gebied en geven ze kerheid hierover. Groene contouren begrenzen de be langrijke groene gebieden en geven garanties voor het behoud en de kwaliteit er van. Nationale en provincia le landschappen zijn nieuwe instrumenten om gebieden te ontwikkelen en te be schermen waar verstedelij king dreigt. De belangrijkste instrumen ten van de Nota hebben be trekking op contouren, land schappen, stedelijke netwer ken en water. De kern van het beleid ligt in het toepas sen van efficiënte manieren om met ruimte om te gaan. Dit wordt gerealiseerd door het intensiveren van ruimte gebruik (bijvoorbeeld boven en onder wegen), combine ren van ruimtefuncties (bij voorbeeld van waterberging, natuur en recreatie) en trans formeren van ruimte (bij voorbeeld herbestemming van oude bedrijfsgebou wen). In 2005 moet om alle steden en dorpen op de kaart een grens zijn getrok ken: een rode contour om het gebied dat in de toe komst bebouwd zou kunnen worden. Binnen die contour ligt de ruimte voor woonwij ken met heel verschillende woonmilieus, bedrijventer reinen, recreatie- en sport terreinen, (zorgvoorzienin gen en dergelijke waaraan in ae komende periode in de afzonderlijke landsdelen be hoefte is. In de streekplan procedures zien de provin cies erop toe dat de contou ren niet te ruim zijn getrok ken. Het rijk toetst of de streekplannen voldoen aan het rijksbeleid. De contouren worden getrokken door ge meenten en vastgesteld door de provincies. Uiterlijk in 2005 begrenzen de provincies natuurgebie den en gebieden met een hoge cultuurhistorische waarde op de kaart met een groene contour. In deze ge bieden mag de bebouwing niet toenemen en mogen geen nieuwe wegen of spoorlijnen worden aange legd. Intensieve vormen van landbouw en recreatie zijn daar uitgesloten. De gebie den waar geen rode ot groe ne contour om heen ligt (meer dan de helft van Ne derland) worden balansge- bieden genoemd. Hier wordt steeds gezocht naar een evenwicht tussen behoud van landschappelijke kwali teit en ruimte voor nieuwe ontwikkelingen. Het Groene Hart, de Hoeksche Waard en Noordhollands Midden zijn als nationaal landschap aan gewezen. Het zijn gebieden waar de cultuurhistorische en landschappelijke waarden een extra impuls krijgen. Daarnaast komen ook in aanmerking het Limburgs Heuvelland, een deel van het Rivierengebied en een deel van de Zeeuws-Hollandse Delta. De Vijfde Nota spreekt zich niet uit over concrete bouw locaties. Dat is de competen tie van andere overheden. Wel worden richtingen gege ven voor de verdere ontwik keling. In de Bollenstreek is volgens de Nota waarschijn lijk nieuwbouw nodig om de groei van de bevolking in het Westen op te vangen. Het marinevliegkamp Valkenburg in Zuid-Holland zal worden verplaatst naar Den Helder. Aan de randen van het Groe ne Hart komt hier en daar ruimte beschikbaar voor wo nen met directe aansluiting op het verbeterde openbaar vervoer. Gedacht wordt aan het zuidoostelijke gedeelte van de Haarlemmermeer en de zone Rotterdam-Zoeter- meer-Gouda. In de regio Utrecht zal een afweging worden gemaakt tussen op vang rond Utrecht en Zuide lijk Flevoland.

Holtens Nieuwsblad | 2001 | | pagina 3