V.N Cl E v r r a end v j d i g KORT NIEUWS Zwierige handtekening zet Oost-Nederland op de kaart HET WEER R T V OOST Tapijt, onderscheiding en cheque versterken band Overijssel en Letland Speciale programma's RTV Oost rond oud en nieuw BEKENDMAKINGEN deel! vernsseis Nieuws Provincie Overijssel, Postadres: Postbus 10078 8000 6B Zwolle Bezoekadres: Luttenbergstroat 2 Zwolle tel: 038 425 25 25 fox: 038 425 26 50 e-mail: Postbus@prv-overijssel.nl internet: www.overijssel.nl \^)veri|ssels Nieuws Op deze pagina vindt u ondermeer uitge breide informatie over uw provincie Overijssel Recht op informatie Zwolle - De Wet Openbaarheid van Bestuur (WOB) geeft u het recht op informatie van de provincie. De provincie wil u ook voorzien van informatie die voor u van belang kan zijn. Dit doen wij .;j onder andere door u te informeren via 3 deze pagina, het organiseren van infor- matieavonden, artikeltjes in de krant of beelden op de regionale tv en natuurlijk jij via onze internetsite www.overijssel.nl. Naast de informatie die wij u via deze media verstrekken, gaat het bij de WOB vooral om documenten van bestuurlijke aard. U kunt hierbij denken aan rappor ten en briefwisselingen tussen overheden. Sinds kort is er een folder beschikbaar waarin staat wat u moet doen als u een verzoek om informatie wilt indienen. De zogenaamde WOB-folder is op te vra gen bij de provincie Overijssel, telefoon 038 425 23 45. Steun voor stoppende boeren Overijssel - Provinciale Staten van Overijssel hebben besloten nog eens 14 miljoen extra in te zetten voor de zogehe ten Ruimte voor Ruimte regeling. In het afgelopen voorjaar was al besloten tot voorfinanciering van 18 miljoen om stallen te slopen van varkensbedrijven die willen stoppen. Deze bedrijven komen j alleen voor sloopsubsidie in aanmerking als zij ook hun fosfaatrechten afstaan. Door de extra bijdrage van de provincie wordt de hele eerste tranche van de sloopcomponent van de beëindigingsre geling gedekt. Hiermee kunnen de stallen van ruim 260 aanvragers gesloopt wor den. De provincie beoogt hier niet alleen mee bij te dragen aan het beëindigen van bedrijven die dat willen, maar hoopt op deze manier ook een kwaliteitsimpuls te realiseren in het landelijk gebied. Oude, niet meer gebruikte stallen kunnen wor den gesloopt en vrijkomende grond komt beschikbaar voor andere bedrijven en rea lisering van de ecologische hoofdstruc tuur. Provinciale Staten heben tevens besloten om binnen de huidige regelge ving niet mee te werken aan een tweede tranche. Provinciaal beleid voor zorg vastgesteld Zwolle - De zorgnota voor de jaren 2001 - 2004 is door Gedeputeerde Staten vast gesteld. In deze nota staat beschreven waarop de provincie de komende jaren de nadruk wil leggen als het om zorg gaat. Om de nota meer handen en voeten te geven is er een zogenaamd jaarpro gramma opgesteld. Hierin staan de belangrijkste onderwerpen voor 2001 zoals bijvoorbeeld het verder ontwikkelen van de zorgboerderijen. Daarnaast wil de provincie meer actie ondernemen op onder andere de personeelstekorten in de zorgsector. De zorgnota ligt tijdens kan tooruren ter inzage in de bibliotheek van het provinciehuis, Luttenbergstraat 2. U kunt uw mening over de zorgnota nog tot en met 15 februari 2001 aan Gedepu teerde Staten kenbaar maken. Provincie participeert in lan delijke actie voor Molukken Overijssel - Provinciale Staten van Overijssel hebben besloten de landelijke actie "Samen voor de Molukken" te ondersteunen met een bedrag ter hoogte van 100.000,-. Hiermee toont de pro vincie haar medeleven met de slachtoffers van de aanhoudende gewelddadigheden op de Molukken. Naast de bijdrage voor de landelijke actie hebben Gedeputeerde Staten het besluit genomen om eenmalig financieel deel te nemen in een hulpverle ningsproject voor (oudere) Molukkcrs in Overijssel met een bedrag van 25.000,-. Om het draagvlak voor dit project te ver groten heeft de provincie Overijssel ook contact gezocht met haar collega's in Gelderland. Ook de provincie Gelderland is positief over het project en heeft de bereidheid uitgesproken mee te doen. V.l.n.r.: Commissaris Kammingo, Hendrikx en minister De Vries bekrachtigen het regioconvenant met een handtekening. Met een zwierige handtekening ondertekende onlangs Jan Hendrikx, Commissaris van de Koningin in Overijssel, in Den Haag het zogenaamde Regioconvenant. Zijn Gelderse collega Kamminga en zes ministers volgden zijn voorbeeld. Door het zet ten van de handtekeningen bekrachtigen de provincies Overijssel en Gelderland en het Rijk de afspraken die zijn gemaakt om op verschillende gebieden meer met elkaar samen te werken. Door samen te werken op het gebied van milieu, onder wijs, de aanleg van duurzame bedrijfsterreinen, wegenaanleg en de bouw van 'kul- turhusen' wordt er niet alleen goedkoper en sneller gewerkt, maar 'grijpen' de programma's ook beter in elkaar. Ofwel: er ontstaat meer samenhang. Een goed voorbeeld van een samenwerkings project vormen de grote rivieren Maas, Rijn- Waal en de IJssel die door Overijssel en Gelderland stromen. Nu al is duidelijk dat water in de toekomst een steeds belangrijkere rol gaat spelen. Samen met Rijkswaterstaat streven Overijssel en Gelderland naar een betere opvang van hoogwater. Maar omdat het milieu rond het stroomgebied van de rivie ren ook belangrijker \vordt is het de bedoeling dat de provincies en nationale overheid meer contact zoeken met de regionale milieu-orga nisaties. De commissarissen Hendrikx en Kamminga vinden sowieso dat het begrip 'Ecologische mainport' het vertrekpunt is van het Regio convenant. Bedoeld wordt het handhaven van .de balans tussen stad en platteland, tussen dynamiek en de rust. De twee provincies in het oosten van het land hebben, zeker vergele ken met de Randstad, veel groen en dat willen de bestuurders graag zo houden. Zo kijken Overijssel en Gelderland momenteel naar het idee om de Noordelijke Veluwe en het Noord westelijke Overijsselse plassengebied beter met elkaar te verbinden. Dat is goed voor de natuur, maar ook voor de Kennis bundelen Oost-Nederland is niet alleen groen, maar bezit ook veel kennis op verschillende terrei nen. Overijssel en Gelderland hebben i drie beroemde universiteiten in Twente, Nijmegen en Wageningen. Door de drie beter met elkaar te laten samenwerken, kan er kennis gebundeld worden. Die kan dan op haar beurt weer gebruikt worden door het bedrijfsleven voor het maken van nieuwe pro ducten. Voedselveiligheid is gezien de com motie rond de BSE-gevallen momenteel erg actueel en juist op dat gebied bezit Oost- Nederland toevallig erg veel deskundigen. Door het onderzoeksbureau van de landbouw universiteit Wageningen te 'koppelen' met voedingsmiddelentechnologie van de univer siteit Twente én de medische wetenschappen van de Nijmeegse universiteit kan er één sterke partij ontstaan. Bereikbaarheid Oost-Nederland ligt tussen de drukke Rand stad en het Duitse Ruhrgebied. Dat zorgt voor veel verkeer over onze wegen. De verwachting is dat de goederenstroom de komende twintig jaar verdubbelt. Dat betekent meer drukte op de bestaande wegen in Overijssel en Gelder land. Hendrikx en Kamminga vinden dat er genoeg alternatieven zijn, waardoor de goede renstroom meer richting het spoor en de kana len kunnen gaan. Lightrail (een soort tramconstructie), een intensiever gebruik van de spoorlijnen (onder meer bij Almelo en Enschede) en de uitbouw van het Arnhemse station voor de hogesnelheidslijn moeten het vervoer meer lucht geven. Belangrijk daarbij is natuurlijk een goed contact met Duitsland, een belangrijke handelspartner. In de buurt van Kampen zou een grotere haven kunnen ontstaan. Informatie In 2002 liggen de studies naar verschillende samenwerkingsprojecten op tafel. Op dat moment zullen de beide provincies, het Rijk en de betrokken instanties nogmaals hun handtekening zetten, maar dan voor de uit voering en de financiering van projecten. Op die manier wordt Oost-Nederland goed eri serieus op de kaart gezet. Wilt u meer weten over de inhoud van het convenant, bezoek dan de internetsite van de provincie Overijssel: www.overijssel.nl. Subtropisch Juist op het moment dat dit artikel het levenslicht aan schouwt neemt de natuur afscheid van een langdurige peri ode waarin subtropische luchtmassa's de dienst uitmaakten. Eigenlijk was het 'van de gekken'. Vanaf 28 november is de temperatuur op bijna alle plekken in de provincie dagelijks opgelopen tot boven de tien graden. Spekkoper was dinsdag de twaalfde. De gemiddelde etmaaltemperatuur viel met 12,8 graden maar liefst negen graden warmer uit dan het langjarige gemiddelde. De zuidelijke tot zuidwestelijke luchtstroming, die praktisch het gehele najaar stand heeft weten te houden, heeft inmiddels, al dan niet tijdelijk, plaats gemaakt voor een meer noordwestelijke aanvoer van koudere lucht, afkomstig van het noordelijk deel van de Atlantische Oceaan. De temperatuur gaat dus eindelijk weer eens een beetje gewoon doen. Of het tot een winterse of zelfs witte feestdagen zal komen? Geen idee, maar hoop doet leven. Hoe dan ook: behalve een witte, vooral ook fijne feestdagen en een goede jaarwisseling toegewenst. Ton ten Hove Ton ten Hove verzorgt dagelijks de weers verwachting op Radio Oost en TV Oost Overijssel en de Baltische staat Letland, ze hebben samen wat. Afgelopen week stuurde de Genemuidense tapijtfabriek Timzo Tapijt een vrachtwagen vol met 23 rollen kamerbreed tapijt naar Letland. Eind deze maand moet het tapijt verdeeld zijn over de Letse zieken-, bejaarden- en kindertehuizen. Timzo Tapijt bood de vloerbedekking vorig jaar aan bij de ope ning van hun nieuw gebouw als een gebaar van goede wil. De provincie is blij met het initiatief uit Gene- muiden. Overijssel heeft sinds 1990 een werkingsovereenkomst met Letland. Weliswaar schuift het zwaartepunt in de samenwerking tussen Overijssel en Letland steeds meer in de richting van kennisover dracht door bijvoorbeeld cursussen, maar de sector volksgezondheid en jeugdhulp kunnen wel een extraatje gebruiken. Zo overhandigde gedeputeerde Herma Nap- Borger (volksgezondheid) onlangs, namens de stichting Project Ziekenhuis Orge, een cheque van 130.000,- aan de burgemeester van de Letse stad Ogre, een stad op zestig kilometer afstand van Riga. Het geld wordt besteed aan de verbetering van het regionale ziekenhuis. Dat was wel nodig ook, want het vier verdie pingen tellende hospitaal bezat bijvoorbeeld geen lift, waardoor operatiepatiënten met bed en al via de trap vervoerd werden. De Letten wilden op hun beurt iets terugdoen voor Overijssel. Dat iets werd een hoge Letse onderscheiding voor Jan Hendrikx, Commis saris van de Koningin. De ambassadeur van de Republiek Letland in Nederland, Karlis Eihenbaums, reikte midden december uit naam van de president van Letland de onder scheiding Commandeur in de Drie sterren orde uit. RTV Oost brengt rond de feestdagen tal van specifieke programma's. Zowel op radio als tv staan we stil bij wat er het afgelopen jaar de revue passeerde. Daarnaast brengt RTV Oost programma's die zijn afgestemd op de specifiek sfeer zo aan het eind van het jaar. TV Oost Dé gebeurtenis van het jaar was natuur lijk de ramp die zich op 13 mei voltrok in Enschede. De oproep uit piëteit geen vuurwerk af te steken op oud en nieuw, maakt deze jaarwisseling in Enschede een bijzonde re. Oudejaarsavond staat voor een deel in het teken daarvan. Natuurlijk is er in het nieuws op 18.00 uur volop aan dacht voor hoe Overijssel het oudejaar uitluidt. Voor wie het programma met betrokkenen van de vuurwerkramp op Eerste Kerstdag heeft gemist, brengen we vervolgens op oudejaarsavond een herhaling. Even voor middernacht schakelen we live naar Enschede om een impressie te geven van de manier waarop de stad de overgang van oud op nieuw beleeft. Radio Oost Radio Oost brengt op zaterdag 30 december om 09.00 uur de documentai re "De verdwenen straat". Daarin staat de Nachtegaalstraat in Enschede cen traal. Van de straat bleef op 13 mei niets overeind. Thijs Boelens schetst met bewoners de geschiedenis van de straat tot de 13de mei. Van de vele noorderlingen die er in de jaren vijftig kwamen wonen, omdat ze een baan vonden in de textielin dustrie tot de kunstenaars die er in latere jaren hun intrek namen. 'Een dag later, op oudejaarsdag, rijdt de actuabus 's middags door Enschede. Om sfeer te proeven en voor een terugblik. Opnieuw prijs voor RTV Oost RTV Oost is onderscheiden met een prijs. Nadat de regionale omroep eerder dit jaar de prestigieuze Marconi Award kreeg uitgereikt voor het beste informa tieve programma van de Nederlandse radio, ontving ze vorige week de Gouwe Douwe. De Gouwe Douwe is een prijs die jaar lijks wordt uitgereikt aan iemand die zich bijzonder verdienstelijk heeft gemaakt voor de gehele regionale omroep. RTV Oost dankt de prijs aan de manier waarop ze als rampenzender fungeerde tijdens de vuurwerkramp in Enschede. Aan alle inwoners van Overijssel Zaterdag 13 mei 2000. Een dag die altijd in onze herinnering zal blijven. De vuurwerkramp die Enschede trof, kostte een groot aantal inwoners van Enschede het leven en maakte vele gewonden. De vuurwerkramp ver woestte een bloeiende stadswijk. Het is december, zeven maanden na dato. De jaarwisseling is aanstaande. Ons land is overgegaan tot de orde van de dag. De slachtoffers van de vuur werkramp worden echter ieder uur van de dag pijnlijk geconfronteerd met de verschrikkelijke gevolgen van de ramp. De aanstaande jaarwisseling roept bij veel mensen in Enschede en wijde omgeving ongetwijfeld extra emoties op. Met respect voor die gevoelens roep ik u -namens Provinciale Staten- op om dit jaar terughoudend te zijn met het afste ken van vuurwerk. Wij danken u voor de medewerking. mr J.A.M. Hendrikx, Commissaris van de Koningin Vaststelling Beleidsregel Natuurbescherming, ammoniak en veehouderijbedrijven. Gedeputeerde Staten van Overijssel maken bekend dat zij op 28 november 2000 de beleidsregel Natuurbescherming, ammoniak en veehouderijbedrijven hebben vastgesteld (Provinciaal Blad van 19 december 2000, nr. 2000/86). Met deze beleidsregel is invulling gegeven aan de in artikel 12 van de Natuurbeschermings wet vastgelegde vergunningplicht voor het ver richten van handelingen die schade kunnen aanbrengen aan natuurmonumenten. Een t dit kader is een door de Landbouw, Natuurbeheer en Vis serij op grond van artikel 7 en 21 Natuurbe schermingswet als zodanig aangewezen terrein of water, welke van algemeen belang is uit oog punt van natuurschoon of om de natuurweten schappelijke betekenis. De beleidsregel spitst zich toe op de door vee houderijbedrijven veroorzaakte ammoniak depositie op natuurmonumenten in Overijssel. De Beleidsregel treedt officieel op 1 januari 2001 inwerking. De beleidsregel Naruurhescherming, ammo niak en veehouderijbedrijven is in Overijssel van toepassing op de volgende bij de Natuur beschermingswet aangewezen natuurmonu- Junner- en Arriër Koeland, De Stekkcn- kamp en Karshoek in Ommen; Engbertsdijkvenen in Vriezenveen; Snoeyinksbeek in Losser; 't Oostermaet in Deventer; Heideterreinen op Twickel (te weten Braamhaarsveld, Schijvenveld, Bornseveld, Vörgersveld en Boddenbroek) in Ambt Delden; Weldam in Markelo. Voor nadere informatie kunt u contact opne men niet de provincie Overijssel, eenheid Landbouw, Natuur en Landschap, 038 425 24 07. Aanvragen wegen en vaarwegen Bij de hiernaast vermelde sectie van de een heid Wegen en Kanalen van de provincie Overijssel zijn de volgende aanvragen voor ei ontheffing/goedkeuring ingediend. N.W.-Overijssel sectie West, Tukseweg 158, 8334 RW TUK (telefoonnummer 0521 53 42 34): - P.H. Bos, Koningin Julianaweg 55 te Olde- markt; N 761 provinciale weg Oldcmarkt - Stcenwijk, - verplaatsen uitweg nabij km 4,955. - I. Kreté, Zandsteeg 13 te Nieuwendijk; Vw. 5 (Wetering) - verbreden insteek- haven nabij km 4,920. De aanvragen liggen na publicatie van dit blad gedurende 14 dagen ter inzage op het de betreffende sectie. Schriftelijke reacties kunnen gedurende die termijn worden ingediend WE KuNKJêN LftNPtN TfttEK miKOM

Holtens Nieuwsblad | 2000 | | pagina 13