Yvonne Vlogtman is ervaring rijker in Assen: de grindbak JHet is een gezellige buurt met veel echte Holtenaren' a •I 5 Schoolsponsorplan Sport AGENDA Juli scoort gemiddeld als warmste maand Firma Broekhuis koopt bedrijfsauto bij Eshuis STRAAT Nationaal Park goed voor Holtense recreatie I DONDERDAG 24 AUGUSTUS 2000 ZH Holtens NIEUWSBLAD L Blauw Wit Senioren: zaterdag 26 augus tus: Blauw Wit 1 Marfsen 1, 14.30 uur; Blauw wit 2 - Harfscn 2, 14.30 uur; Excelsior '31 9 blauw wit 3, 12.45 uur (vertrek 11.45 uur); Blauw wit 4 - Excelsior '31 13,12.30 uur; Blauw wit 5 Blauw wit 6, 14.30 uur. Dinsdag 29 augustus: Blauw wit 2 - Vesos 2, 19.00 uur; Wythmen 3 - Blauw wit 3, 19.00 uur '(vertrek 18.00 uur). Junioren: zaterdag 27 augustus: Sp. Daarle al - blauw wit Al, 14.30 uur ("vertrek 13.15 uur); Blauw wit B I - schalkhaar B2, 12.30 uur; blauw wit Dl - sp. Daarle Dl, 10.00 uur; Blauw wit D2 - Excelsior '31 D5, 11.00 uur; Training El, E2 en E3, 10.00 uur; Training Fl, F2 en F3, 9.00 uur. Maandag 28 augustus: beker wedstrijden: Hcino Al - Blauw wit Al, 18.30 uur (vertrek 17.15 uur); Blauw wit Cl Witkampers Cl, 18.30 uur. Woensdag 30 au gustus: Marfsen BI - Blauw wit Bi (beker), 19.30 uur (vertrek 18.30 uur); Excelsior C6 - Blauw Wit Cl, 19.00 uur (vertrek 18.15 uur); Avanti MB1 - blauw wit MB1, 19.00 uur (vertrek 18.00 SV Holten Junioren: zaterdag 26 augus tus: Holten Al - Den Ham Al. 14.30 uur; Den Ham B I - Holten BI, 12.30 uur (vertrek 11.15 uur); Cl toernooi Schalkhaar, 18.30 uur; Holten C2 - Excelsior C5, 11.00 uur; Holten Dl - SVVN Dl, 11.00 uur; Yroomshoop B. Dl - holten D2, 11.00 uur (ver trek 9.45 uur); Holten El - SVV X El, 10.00 uur; SVVN E2 - Holten E2, 9.00 uur (vertrek 8.00 uur); SVVN E3 - I-lolten E3,10.00 uur- vertrek 9.00 uur); Holten Fl - SVVN Fl, 11.00 uur; Svvn F2 - Hollen F2,10.00 uur (vertrek 9.00 uur); Holten F3 vrij. Maandag 28 augustus: NI O Al - Holten Al. 18.30 uur (vertrek 1~.15 uur): Holten Cl - Wierden Cl, 18.30 uur. Dinsdag 29 augustus: DE- TO C2 - Holten C2, 19.00 uur (vertrek 17.45 uur). Woensdag 30 De zesde race om de Radio 538 Citroen Saxo CUP werd afgelo pen zondag verreden op het circuit van Assen. Omdat Assen van origine een motor circuit is waarop hogere snel heden behaald kunnen worden op de rechte stukken en verra derlijke bochten scherprechter zijn, was het voor het gehele veld een extra uitdaging om hier goed te presteren. Spannend was het ook voor Yvonne Vlogtman. Hoewel de snelle dame uit Holten weinig angst kent, moest ze toch weer even wennen aan het snelle TT-circuit met de pittige boch- Voor de vele nieuwelingen in de ze klasse was het pas de tweede keer dat ze hier reden, wat deze wedstrijd voor hen extra span nend maakte. Maar ook de oudge dienden zijn nog niet zo thuis op het Drentse circuit als op het ver- trouwde circuit van Zandvoort, waar ze in de loop van de jaren zo vaak gereden hebben dat ze de bochten inmiddels kunnen dro men. Assen bood dus voor ieder een volop spanning. Pas in de avond begon het te regenen, maar toen warm de kampementen van de rijders allang weer opgebroken. Yvonne Vlogtman sloot de tijd- trainmg als achttiende af, een uit slag die haar zelf nog het meest verbaasde. 'Dit is mijn beste resul taat ooit! Nu het seizoen over de helft is, merk ik dat; ik er stukje bij beetje meer in kom, ik durf meer, ga harder en zie ook meer kansen. Dat stemt me sowieso al erg te vreden. Dit weekeinde kan voor mij nu al niet meer stuk, al moet de race nog komen. 'Zondag ging de wedstrijd, zoals vaker het geval is, wat chaotisch van start. Iedereen wilde zo snel mogelijk naar voren rijden en pro beerde zich tussen zijn of haar voorgangers door te persen. In die chaos verloor Yvonne al di rect een plaats, gevolgd door twee plaatsen verlies in de tweede ron de. Na een gevecht met Walter Cleynhcns in de zesde ronde, won ze weer een positie. Walter pakte echter deze een ronde later met even veel vaart terug. Door een foutje van Menno Kuus in de tiende ronde kon ze een plek op schuiven, maar een ronde later belandde ze in de grindbak. Hierdoor werden alle gewonnen plaatsen tenietgedaan en belandde ze op de 24e plaats. Toch kijkt Yvonne niet met een ontevreden gevoel terug op de race. 'Ik was van tevoren wel een beetje nerveus. Natascha Davelaar stond maar cén start plaats van mij af, dus ik zou vierde kunnen worden in dc Playboy Ladies Cup. Maar in de chaos bij de start kreeg ik een duw van ach teren. Ik werd daarna onder ande re ingehaald door Debbie Loogman. Logisch, want. die is met al haar ervaring een stuk snel ler dan ik. Vervolgens raakte ik in gevecht met een van mijn achter liggers zodat het groepje waarin ik bij dc start zat, steeds verder bij me weg reed. Enige tijd later had ik een gevecht met Paulien Zwart. Dat verliep wel leuk, maar bij de Stekkenwal ging het mis. Ik ver- remde me, kwam in de grindbak terecht en reed daarna de pits in omdat ik dacht dat ik een lekke band had. Dat bleek niet zo te zijn, dus had ik een hoop verloren voor niets. Uiteindelijk ben ik hierdoor 24e geworden en als ze vende geëindigd bij dc Ladies. Ik kijk echter wel met een positief gevoel terug op dit weekeinde, Yvonne Vlogtman reed baar beste tijd training ooit in Ass omdat ik mijn beste tijdtraining ooit heb gereden en ik weer een ervaring rijker ben: de grindbak. Dat had ik in mijn korte racecar- rière nog nooit meegemaakt.' Ze vervolgt: "Voor de volgende keer hoop ik op het podium te komen bij de Ladies. Dat hoopte ik voor dit weekeinde ook, maar zoals je ziet kan er van alles gebeuren tij dens zo'n race. Ik heb in ieder ge val weer wat opgestoken van dit weekeitide, en verwacht dat ik dc fouten die ik nu gemaakt heb, de Juli is gemiddeld de warmste maand van het jaar, maar het verschil met augustus is gering. In het grootste deel van de twintigste eeuw is het langjarige gemiddelde van juli weinig ver anderd; over het tijdvak 1901- 1930 was dat 16.6 graden, over 1931-1960 was dat 17.0 graden en over 1961-1990 was het ge middelde 16.8 graden. Dc laat ste tien jaar was juli warmer, in De Bilt gemiddeld 18.0 graden. Het nieuwe langjarige gemiddel de over 1971-2000 komt daar door ruim boven de 17 graden Dc jaren '90 leverden veel warmtcrecords op: juli 1994 was met 21.4 graden in De Bilt, Holten 22.0 graden veruit de warmste maand in drie eeuwen. Op de tweede plaats van de twintigste eeuw staat augustus 1997 met in De Bilt (20.5), Holten (21.2) en daarna komen juli 1995 en 1993 (20 1), Holten in 1995 20.0 graden en in 1993 19.7 graden. Juli 1983 telde twintig zomerse dagen (min stens 25 graden), maar in juli 1994 waren dat er in Dc Bilt 22 dagen. In Holten waren dat 23 dagen. In Arcen werd toen het record van 15 tropische dagen (minstens 30 graden) genoteerd. De hittegolf (minstens 5 opeen volgende zomerse dagen, waar van 3 tropisch) duurde van 19 tot en met 31 juli 1994. Juli nam deze eeuw 15 van dc in totaal 31 hittegolven voor zijn rekening. Op 28 juli 1911 steeg het kwik De Bilt tot 35.6, maar lande lijk is 28 juli 1921 de warmste julidag met 36.9 in Maastricht. Dc koudste juli-maanden kwa men in dc eerste twintig jaar voor; zowel in 1919 als in 1907 was het gemiddeld 13.9. Op 3 juli 1907 werd het in De Bilt 3.2 graden. Dcmensvaart noteerde op 19 juli 1971 landelijk de koudste ju- li-nacht met 0.7 graden. Ook ju li 1909 en 1913 waren zeer koud. Juli 1919 (106 uur zon) en juli 1909 (127 uur) waren het somberst. Een enorm verschil met juli 1904 (307 uur zon), juli 1959 (289 uur) en 1994 (288 uur). Ook juli 194" hoort met 281 uur tot de zonnigste van de eeuw. De meeste regen viel in 1930 (192 mm) en 1966 (191 mm). Alleen al op 19 juli 1966 kreeg De Bilt 61.2 mm in de- meter. Landelijk viel in juli 1989 het meest; op de 9c juli kreeg De Haukes 127.5 mm. Indrukwekkend was het onweer op 18 juli 1964. Het onweer werd voorafgegaan door een angstaanjagende rolwolk. Enige tijd werden meerdere bliksems waargenomen. Zware regen, ha gel en windstoten van 110 kilo meter per uur veroorzaakten grote schade. Uniek bij dit onweer was dc luchtdruksprong tot 6 Hpa in twintig r Weerman, Freddie Paalman volgende keer niet meer maak, dus het kan alleen maar beter gaan." De volgende race om de Radio 538 Citroen Saxo CLP wordt 3 september verreden op het circuit van Zandvoort. Door Dana Bolink Direct na één van de kortste straten in Holten, komt mis schien wel dc langste straat in Holten: de Larenseweg. De Larcnsewcg loopt helemaal door tot aan de snelweg. Er zijn stukken waar vooral win kels staan, er zijn stukken met hele oude huizen, maar er zijn ook delen met nieuwbouwhui- In één van die nieuwbouwhuizen woont dc familie Beltman. Dc huizen zijn net gebouwd en het echtpaar woont er pas sinds okto ber. Toch bevalt het ze prima: achter het huis is het rustig zitten en voor het huis zijn dc winkels, dc kerk en dergelijke op loopaf stand. Ze hebben een mooi plekje om te wonen en ook van de weg zelf hebben ze geen last. 'Ik kan er niets verkeerds van zeggen', aldus Trui Beltman- Hulsman. I let echtpaar heeft altijd erg afge legen gewoond op een boerderij in Markelo. 'Er komen nu mensen langs die geen goedendag zeggen, dat is even wennen', zegt Herman Beltman. Markelo is nog meer platteland. 'Daar kent iedereen cl- kaar beter volgens mij', zegt Trui Beltman. Het echtpaar Beltman heeft er zo'n vijf jaar over getwij feld of ze nou wel of niet zouden stoppen met dc boerderij. 'Je zit dan in zo'n grijze zone', verduide lijkt hij. Het grootste probleem was dat ze met in een flatje wil den. Die overgang zou te groot zijn. 'En toen kwam dit vrij.'. Na vijfenveertig jaar boeren heeft hij alles verkocht. 'Een boer raakt het: meeste gehecht aan zijn grond en die moest ik ook verkopen, maar aan de andere kant is het ook wel fijn als je tic hele rotzooi achter je kunt laten', zegt Herman. Hij heeft nu in elk geval geen proble men meer met alle verplichtingen en regeltjes. Ondanks dat ze hier nog niet zo lang wonen, is het contact met dc buren goed. Al is er geen buurt vereniging. Dit is échter niet zo'n probleem, want ze werken allebei erg graag in de tuin. Ook de andere bewoners lijken zeer veel waarde aan hun tuinen te hechten. Waarschijnlijk heeft het er ook mee te maken dat je in de grote achtertuinen het verkeer, niet zo erg hoort. Tiet is wel veel werk, maar je kunt ook zo ver achteruit lopen', vertelt: één van de bewoonsters. Zij zou, net als de meeste andere bewoners, haar huis voor geen goed wallen inrui len voor een flatje. Er gaat niets boven een vrijstaand huis", zegt Ook zijn de meeste bewoners het erover eens dat het verkeer veel te hard rijdt op dc Larenseweg. Toch zijn ze blij dat er asfalt ligt, anders zouden ze ook nog het ge rammel van de vrachtwagens ho ren. 'Ik houdt wel van drukt hoor', zegt een bewoonster, maar deze drukte is zelfs voor haar een beetje te gek. In dii gedeelte van dc straat is er w el een buurtvereniging en het contact onderling is dan ook heel goed. Dc buurtvereniging houdt één keer in het jaar iets, anders wordt het te veel om iedereen te vreden te stellen. De tendens om meer op jezelf te zijn zet echter ook hier door. 'Vroeger stonden dc mensen meer aan de straat. Nu zijn de mensen meer achter het huis op zichzelf, weet een be woonster van dc Larenseweg. Sommige buren komen echter nog wel regelmatig bij elkaar over de vloer. Vooral de dames komen met verjaardagen nog wel regel matig bij elkaar langs. 'Het is een gezellige buurt met veel echte Holtenaren, al is er de laatste jaren een beetje import', vertelt Gcrrit Dikkers, die al vanaf 1966 hier woont. Volgens hem zijn het vooral de wat oudere mensen die daar wonen. Maar dat vindt hij niet vervelend. Hij weet ook te vertellen dat er in de straat twee buurtverenigingen zijn. 'Eentje voor het begin van de straat en een vanaf garage Pots tot aan de rotonde, maar bij de grote evenementen doen ze samen', geeft hij aan. Gerrit Dikkers is het ermee eens dat er veel te hard gereden wordt in dc straat, maar drempels lijkt hem niet zo'n goede oplossing, omdat hij er zelf een hekel aan heeft. 'Het is een doorgaande straat, dus daar moet je geen drempels in maken', vindt hij. Toch snapt hij best dat ze de snel heid eruit willen halen. Hem lijkt een lichte verhoging op beide kruisingen w el een goede oplos sing. Ook hij vindt dat dc tuinen aan de Larenseweg groot genoeg zijn, bovendien zijn ze erg goed onder houden en dat geeft de weg een mooie aanblik. Sommige tuinen zijn zelfs zo groot dat ze in tweeën zijn gedeeld. Het huis van Erna ter Steege en het huis van haar buurvrouw hoorden vroeger namelijk bij elkaar. Het huis heet De Diesscnplas en is ongeveer van 1923 of 1923. 'Ik denk darde tuin voor veel mensen aan dc Larenseweg maakt dat ze er graag wonen', zegt Erna. De familie ter Stecgc woont hier nog maar een jaar en het bevalt ze hier erg goed. 'Na twee weken kwamen ze al vragen of we lid w il den worden van de buurtvereni ging en dat doe je dan vanzelf sprekend', zegt ze. Ze is niet in Holten geboren, maar ze kan wel plat praten en dat helpt wel een stuk. 'Je overloopt elkaar niet, maar je weet elkaar te vinden.' Wat ze wel jammer vindt is dat dc straat ervoor zorgt dat je de inti miteit mist. Et spelen geen kinde ren en als je bij je huis geen eigen parkeerplek hebt, kun je de auto niefkwijt. Daarnaast kun je niet rustig over straat lopen. 'Wij wo nen hier net. Wij wisten het, maar de mensen die hier al een tijd wo nen ervaren het als dat het steeds drukker wordt.' Ook zij zou er wel voor zijn om wat aan dc snelheid van het ver keer te doen. 'Ik weet niet zo goed wat helpt.' Een oplossing zoals aan dc Oranjestraat of een rond weg lijkt haar geen slecht idee. Volgende week brengt het op maandag 28 augustus tussen 13.00 en 14.00 uur een bezoek aan de IHi®lldk®ira0^7Kg in Holten. Aan dc Oude Stationsweg 3 runt Jan Eshuis al dertien jaar zijn eigen autobedrijf. Naast verkoop, onderhoud en repara ties van personenauto's levert Eshuis ook een ruime keuze aan nieuwe en gebruikte be drijfsauto's en aanhangwa gens. Onlangs verkocht hij in korte tijd aan firma Broekhuis in Dijkerhoek de zoveelste be drijfsauto. 'Ik ben intussen de tel kwijt geraakt', zegt Jan Eshuis. Firma Broekhuis kocht onlangs de zesde bedrijfsauto in korte tijd bij autobedrijf Eshuis. 'Dc servi ce, het advies en de bereikbaar heid die Eshuis biedt is uitste kend. We hebben ook bij andere garages gekeken in de buurt, maar wat het dichtste bij is, bevalt toch het beste', aldus een tevreden Theo Broekhuis. Volgens Eshuis weten de mensen weinig over het grote aanbod van bedrijfsauto's. 'Een ondernemer weet vaak niet welke bedrijfsauto voor hem geschikt is. Hij heeft bepaalde wensen en eisen waar aan een auto moet voldoen." Jan Eshuis vindt het zeker de moeite waard om rondom dc tafel te zitten voordat een keuze wordt gemaakt. 'Er zijn gigantisch veel mogelijkheden op de markt waar bedrijfsmensen geen weer van hebben. Vooral de laatste tijd is het aanbod hard gegroeid.' Volgens Eshuis rijden er veel on dernemers in te grote bedrijfs auto's en is een goed advies zeker nodig. 'Een bedrijf dat kleine vrachtjes heeft, wil je niet in een te grote auto laten rijden en anders om ook niet. Is er een keer een grotere vracht dan kun je gebruik maken van een aanhangwagen.' Ook deze zijn er met verschillen de mogelijkheden zoals een kieper of met een afzetbak. Autobedrijf Eshuis levert in principe alle lichte types bedrijfswagens tot 3500 kilo en aanhangwagens voor zowel bedrijven als particulieren. 'We kunnen alles op maat leveren en zijn ten alle rijde beschikbaar.' V"i "elp meer kinderen in Ethiopië, India of Peru. Sponsor een school naar school! A voor christelijk onderwijs 11 71 I 6 postbus 1492 *3800 BL Amersfoort www.uco.nl Bel voor meer informatie: 033 460 60 10 Vervolg voorpagina Recreatie is voor de Holtense economie erg belangrijk. Een Nationaal Park kan hierin een grote bijdrage leveren, doordat het een sterke aantrekkings kracht heeft op toeristen. 'Natuurwaarden proberen we te versterken. Ook in dc omgeving door de ecologische verbindings zones met andere natuurgebie den, waarbij ook gepland is het nieuwe landgoed Het Look. Eén van dc twee op het platteland van deze provincie', geeft dc burge meester aan. A\ ij zullen de zogenaamde 'knob beltoeristen'- dat wil zeggen de bezoekers per auto, met trekhaak cn fietsenrek - in de gelegenheid stellen ook bij het dorp te parke ren, zodat men vanaf daar al kan gaan fietsen. Anderen zullen bij het steunpunt kunnen parkeren. Een goede bewegwijzering is daarbij noodzakelijk.' Het rapport Vervlochten Functies van dc Sallandse Heuvelrug, het zogenaamde BIBrapport, is vol gens Gerzee met verstand opge steld. De gemeenten Holten en Hcllcndoorn zullen er dan ook naar streven dit met wijsheid uit te

Holtens Nieuwsblad | 2000 | | pagina 9