A tSslSSÜ Gemeente Holten Van boerenland tot Nationaal Park 'd de Sal Heuvelrug Gemeente Herken de sporen van vroeger Instelling Nationaal Park de Sallandse Heuvelrug nationaal park I DONDERDAG 17 AUGUSTUS 2000 Gemeentehuis: Smidsbelt 6.7451 BL HOLTEN Telefoon 0548-37 38 39 Fax 0548-36 10 25 E-mell-adres: gemholten@daxis nl (s v.p onderwerp en persoon voor wie hi bericht bestemd is vermelden) Gemeenlewerl: Waagweg 4. telefoon 0548-36 19 72. fax 0548-36 62 21 Het gemeentehuis is van maandag tot en met vrijdag geopend van B.30 tot 12.30 uur. 's Middags van 13.30 tot 18.00 uur is bezoek op afspraak mogelijk. Op de vrijdagmiddagen van de even weken is het gemeentehuis gesloten. Voor de komende periode houdt dit in, dat het gemeentehuis op de vrijdagmiddagen 11 en 25 augustus 2000 gesloten is. De gemeenlewerl Is van maandag tol en met vrijdag geopend van 13.00 tot 15 30 uur en op zaterdag van 13.00 tot 15.00 uur GEMEENTEBESTUUR Burgemeester drs N Gerzee Portefeuille: Openbare Orde en Veiligheid. Algemene en Bestuurlijke Zaken inclusief Regionale Samenwerking Personeel en Organisatie: Automatisering. Recreatie en Toerisme. Project Ontwikkeling Liezen en Protect Herinrichting De Kol. Wethouder M. F Spijker Portefeuille. Financiën. Economische Zaken, Welzijn en Sport: Kunsl en Cultuur, Gezondheidszorg; Onderwijs. Wethouder J. A. Stegeman Portefeuille: Gemeentewerken, Wegen: Ruimteli|ke Ordening: Bouwen en Wonen inclusief Monumenten. Beheer Gemeente-eigendommen en Grondzaken: Agrarische Zaken en Plattelandsvernieuwing inclusief Landschap- en Natuurbeheer. Wethouder R. M. C. Delahaije Portefeuille Verkeer en Vervoer: Milieuzaken en Afvalbeheer Riolering: Sociale Zaken en Werkgelegenheid: WVG SPREEKUUR BURGEMEESTER EN WETHOUOERS De burgemeester en de wethouders houden uitsluitend spreekuur op afspraak. Voor het maken van een afspraak kunt u contact opnemen met de secretaresse van het college van é&W, onder telefoonnummer 37 38 39 (algemeen) of 37 3812 (rechtstreeks). HOLTER INFORMATIE PUNT Voor al uw vragen over arbeid, inkomen, welzijn, wonen (huur- en zorgsector) en zorg. Locatie en postadres zie gemeentehuls. Geopend op werkdagen van 8.30 tot 12 30 uur Telefoon. 0548-36 27 04. Postbus 123,7240 AC Lochem, tel, 0573-22 21 44. BIBLIOTHEEK Rürikstraal 3, tel. 36 64 14. fax 35 64 17 Maandag en vriidag van 14.00 tot 17.30 uur en van 18 30 tot 20.30 uur. woensdag van 10.00 tot 12 00 uur en van 14.00 tot 17 30 uur. zaterdag van 10 00 tot 12.00 uur In juli en augustus op zaterdagochtend gesloten CQ OPENSTELLING BALIE BURGERZAKEN (PASPOORTEN, RIJBEWIJZEN, UITTREKSELS, BURGERLIJKE STAND ETC.) In verband met vakanties e.d. is in de periode van 24 augustus tot en met 19 september a.s. de balie van burgerzaken niet 's morgens maar 's middags van 13.30-16.00 uur. Voor het doen van aangiften van geboorte of overlijden verzoeken wij u eerst telefonisch contact op te nemen. Telefoonnummer 37 38 38. WET MILIEUBEHEER BEKENDMAKING ONTWERP-BESCHIKKING Burgemeester en wethouders maken bekend, dat zij voornemens zijn om de vergunning Wet milieubeheer, d.d. 29 november 1994 met kenmerk nr. 68/Vi verleend aan Maatschap H. J. Blumink in te trekken voor wat betreft het houden van 133 mestvarkens in de innchting aan de Beumersteeg 2 te Holten. Alvorens tot intrekking over te gaan stellen wij een ieder ingevolge artikel 3.32. eerste lid van de Algemene wet bestuursrecht in de gelegenheid om binnen twee weken na publicatie van deze bekendmaking schriftelijke bedenkingen in te brengen tegen het voornemen tot intrekking. Degene die schriftelijke bedenkingen inbrengt, kan verzoeken dat zij persoonlijke gegevens niet worden vermeld. Het ontwerp-besluit tot intrekking van de vergunning Wet milieubeheer en de overige op deze zaak betrekking hebbende stukken liggen gedurende twee weken na publicatie van deze bekendmaking van 8.30 uur ter inzage in het gemeentehuis (Smidsbelt 6) op de afdeling Algemene zaken. Holten. 17 augustus 2000 Burgemeester en wethouders van Holten, de secretaris de burgemeester J. P. Stegeman drs. N. Gerzee BEKENDMAKING MELDING ART. 8.19 WET MILIEUBEHEER Burgemeester en wethouders van Holten maken bekend dat door hen is ontvangen van Chris Hogeslag B.V. te Holten een melding ingevolge artikel 8.19 van de Wet milieubeheer. Ingevolge artikel 8.19 van de Wet milieubeheer dient een verandering van een bedrijf, die geen dan wel uitsluitend gunstige gevolgen heeft voor het milieu, te worden gemeld. De melding betreft een vervanging van de bloedtank in de inrichting aan de Slachthuisstraat 2 te Holten. De melding en de hierop betrekking hebbende stukken liggen vanaf 18 augustus 2000 gedurende vier weken ter inzage op de afdeling algemene zaken van het gemeentehuis Holten, dagelijks van 8.30 tot 12.30 uur. Holten, 17 augustus 2000 Burgemeester en wethouders van Holten, de secretaris de burgemeester J. P. Stegeman drs. N. Gerzee Burgemeester en wethouders maken bekend, dat bij de gemeente is ingekomen een melding Besluit melkrundveehouderijen milieubeheer voor de innchting aan de Maneschijnsweg 25 te Holten van maatschap Boode. Melding en hierop betrekking hebbende stukken liggen ter inzage van 18 augustus 2000 tot 15 september 2000 op de afdeling algemene zaken van de gemeente Holten. Holten, 17 augustus 2000 Burgemeester en wethouders van Holten, de secretaris, de burgemeester J. P. Stegeman drs. N. Gerzee BEKENDMAKING MELDING WET MILIEUBEHEER Burgemeester en wethouders maken bekend, dat bij de gemeente is ingekomen een melding Besluit horeca-, sport- en recreatie-inrichtingen milieubeheer voor de inrichting aan de Stationsstraat 9 te Holten van de familie Brands. Melding en hierop betrekking hebbende stukken liggen ter inzage van 18 augustus 2000 tot 15 september 2000 op de afdeling algemene zaken van de gemeente Holten. Holten, 17 augustus 2000 Burgemeester en wethouders van Holten, de secretaris, de burgemeester J. P. Stegeman drs. N. Gerzee BEKENDMAKING MELDING WET MILIEUBEHEER Burgemeester en wethouders maken bekend, dat bij de gemeente is ingekomen een melding Besluit mestbassins milieubeheer voor de inrichting aan de Bijvanksweg 1A te Holten aan maatschap H. B. en W. D. Lubbersen. Melding en hierop betrekking hebbende stukken liggen ter inzage van 18 augustus 2000 tot 15 september 2000 op de afdeling algemene zaken van de gemeente Holten. Holten, 17 augustus 2000 Burgemeester en wethouders van Holten, de secretaris. de burgemeester J. P. Stegeman drs. N Gerzee BEKENDMAKING MELDING WET MILIEUBEHEER Burgemeester en wethouders maken bekend, dat bij de gemeente is ingekomen een melding Besluit melkrundveehouderijen milieubeheer voor de inrichting aan de Schutteweg 1 te Holten van maatschap J. W. en H. J. Stevens. Melding en hierop betrekking hebbende stukken liggen ter inzage van 18 augustus 2000 tot 15 september 2000 op de afdeling algemene zaken van de gemeente Holten. Holten, 17 augustus 2000 Burgemeester en wethouders van Holten, de secretaris, de Durgemeester J. P. Stegeman drs. N. Gerzee Op woensdag 23 augustus a.s. wordt het Nationaal Park de Sallandse Heuvelrug in oprichting officieel ingesteld. De gemeenten Hellendoorn en Holten en ondernemers langs de Toeristenweg willen dit feest graag met u vieren. U bent van harte welkom tijdens ons Open Huis van 15.00 - 20.00 uur bij Natuurdiorama Holterberg en bezoekerscentrum Sallandse Heuvelrug. De komende weken kunt u meer lezen over het Nationaal Park. Ver schillende onderwerpen komen aan de orde zoals recre atie, educatie, beheer en praktische informatie over het park. Deze week: het leven van vroeger op en rond de Sallandse Heuvelrug. 'n Kaaln Barg Wie door de bossen op de Sallandse Heuvelrug loopt, kan zich nauwelijks indenken dat die er vroeger niet waren. Stuivende zandheuvels aan de noord-westkant van de Heu velrug bepaalden destijds Kaartencollectie Johan Alferink. voor een deel het beeld. Ver der was de hele berg kaal, alleen begroeid met heide. Op de onvruchtbare zandgrond wilde behalve heide en jene verbessen nauwelijks iets groeien. Toch waren er hier en daar kleine boerderijen te zien, onder andere op de Twil- haar. Verspreid over de heide, lagen wat natte gebiedjes waar het water niet in de grond kon zakken vanwege een ondoordringbare oerlaag (bijvoorbeeld Sasbrinkven). En er waren plekken waar het water spontaan naar boven kwam (sprengen). Of er eiken stonden, is niet met zekerheid te zeggen. Maar het is wel waarschijnlijk, de bast van de' eiken werd namelijk in de leer looierijen gebruikt. Van boerenland tot Nationaal Park De zandverstuivingen heeft men op allerlei mogelijke manieren proberen te bedwin gen. Uiteindelijk lukte dat pas toen men de Grove den ging aanplanten. Akkers die aan de rand of in dat gebied lagen werden beschermd door wal len. Ook vroeger maakte men Ondanks dat men weinig terug kan vinden van de situatie van 170 jaar gele den, kan men in het huidi ge landschap toch nog wel sporen aantreffen, die iets vertellen over hoe het vroeger was. Hieron der staan enkele voor beelden. - Een aantal vennen zijn opgedroogd, maar het Sas brinkven bestaat nog steeds en ook op de Sprengenberg komt het water nog spon taan uit de grond. - De Jeneverbes is nu geluk kig wettelijk beschermd en men kan ze hier en daar nog in grote aantallen vinden. - Op de Heuvelrug staan eiken, die aan de voet met drie of vier stammen tegelijk zijn uitgelopen. Dat wijst erop dat die bomen vroe ger (regelmatig) gesnoeid zijn. - Wie over de Haarler- of Noetselerberg loopt, kan zien hoeveel stenen daar in de grond zitten. Dit in tegenstelling tot de Klin- kenbelt. De stenen zitten daar onder het zand. - Zandverstuivingen hebben we niet meer, maar de zand duinen op de Hellendoornse Berg en de Klinkenbelt zijn nog goed te herkennen. Langs het Holterfietspad nabij het Kattenbos is een soort speelgelegenheid met veel zand. Men kan daar nog een idee krijgen van hoe het vroeger was. - Wie over de Paltheweg gaat, kan hier en daar nog voor malige akkers zien, waar de wallen nog omheen zitten. Die wallen zijn vroeger aan gelegd ter bescherming van de akkers tegen het stuiven de zand. - De Bergleidingweg herin nert nog aan de Berglei- ding evenals de wallen bij camping De Noetselerberg. Daar is iets unieks ont staan, een houtwal van Grove dennen. Nabij de Rietslenke zit nog een dui ker in de grond. - Op de plekken waar het bos overgaat in de Es in Noetse- le, maar ook in Hellendoorn kan men nog de wallen zien die het smelt- en regenwa ter moesten tegenhouden. bogen als er iets te vieren was. Alleen was er niet zoveel groen, want sparren en coni feren waren er nauwelijks. Het enige groen dat rijkelijk voor handen was en gratis was, was het groen van de Jene verbessen op de Heuvelrug. Vandaar ook dat de Jenever bes in het dialect ook wel 'Boong'nholt' werd genoemd. Tussen ongeveer 1600 en 1850 kende ons land een periode van strenge winters en koele zomers. Strenge win ters betekende meer sneeuw. De sneeuw smolt in het voor jaar en het smeltwater zocht zich een weg naar de laagste delen. De boeren die hun esgronden op de hellingen van de Heuvelrug hadden, wil den liever niet dat het smelt water en ook het regenwater zo maar over hun akkers stroomde. Zij probeerden het water in bepaalde banen te leiden. Op zo'n manier is de Bergleiding ontstaan. Wat voor planten er groeiden en wat voor dieren en vogels er leefden, daar is nauwelijks iets over bekend. Men kan er alleen maar naar gissen door een vergelijking te maken met vergelijkbare biotopen waar wel gegevens over bekend zijn. Hoe gemeenten ontstonden... De grond was in die tijd geza menlijk eigendom van de boe ren in de marken. Een marke is een leefgemeenschap van boeren, die bepaalde rechten hadden. De rechten van een boer werden uitgedrukt in 'waren'. Naast het houden van schapen en wie weet ook bijen haalden de boeren een bijverdienste van de Heuvel rug. Zij zochten er stenen en verkochten die aan het rijk. De stenen werden gebruikt bij de aanleg van wegen. In het begin van de 19e eeuw wer den de marken door de rege- Kaartencoiiectie Johan Aiferink. ring ontbonden en de gemeenten ontstonden. De reden daarvoor was dat men behoefte had aan efficiëntere landbouwmethoden en meer opbrengsten. De marken als min of meer gesloten systeem, voldeden daar niet aan. De marken in onze omgeving hielden op te bestaan tussen 1840 en 1850. In diezelfde tijd begon de tex tielindustrie te bloeien in Twente en er kwamen textiel baronnen. Deze rijke mensen wilden wel wat meer dan alleen een mooi huis. Ze begonnen landgoederen aan te leggen en kochten 'woeste' grond voor weinig geld van de boeren. Die kale gronden werden beplant voor de jacht. Zo zijn langzamerhand onze bossen ontstaan. Het mes sneed aan twee kanten, want het waren ook nog productie- bossen, bomenplantages, welke onder andere mijnhout leverden. Ook hadden de tex tielfabrieken arbeiders nodig en veel boeren konden in de textielfabrieken meer verdie nen dan met hun boerderijtje. Soms werkten ze in de fabriek en in hun vrije tijd boerden ze er wat bij. Bijna iedereen, ook uit de verre omtrek van Nijver- dal, kwam lopend naar de KSW. Mensen die van de zuid west kant van de Heuvelrug naar de KSW liepen via een pad dat Weverspad werd genoemd. Dit pad liep over de huidige Bergweg Haarle, door de Rietslenke en door de Noetseler Es naar de KSW. Vanaf ongeveer 1940 ontstond er een nieuwe situatie. De staat kocht grond aan en ver wierf hier honderden hectare natuur. In latere jaren gevolgd door Natuurmonumenten die de Sprengenberg kocht. In het Nationaal Park i.o. worden een aantal bomen weer gekapt om de van oudsher voorkomende flora en fauna en de recreatie mogelijkheden van het gebied te behouden. Johan Alferink Volgende week meer over het Nationaal Park! Open huis 23 augustus van 15.00 - 20.00 uur U bent van harte welkom op woensdag 23 augustus a.s. tijdens ons Open Huis van 15.00 - 20.00 uur. U kunt een kijkje nemen bij het Natuurdiorama op de Holterberg en bezoekerscentrum Staatsbosbeheer op de Nijverdalseberg. Er worden rondleidingen gegeven en videopresentaties over het Nationaal Park vertoond. Verder is er een informatiemarkt en foto-impressies van onder ander het Korhoen. U kunt een fiets lenen om de omgeving te bekijken. Er zijn ook wandelroutes beschikbaar. Of wat dacht u van een ritje met de Heuvelbus? Verder zijn er (streek)puzzel tochten voor jong en oud. Wij hopen u te zien tijdens de open dag! Korhoen vlaggenschip Open Huis Uiteraard is er een grote r.ol weggelegd voor het korhoen op deze dag. Natuurdiorama speelt hier onder andere op in door speciaal voor kinderen een korhaan te plaatsen op het terrein. Om op deze manier kinderen vertrouwd te maken met het korhaan. De uit hout gesneden beschilderde korhaan heeft een uitsparing in de kop. Kinderen kunnen daar hun hoofd door steken en onze fotograaf legt dit vast. Verklede korhanen zijn uiteraard ook welkom deze dag! Onze fotograaf zet ze graag op de foto. Wie is de mooiste korhaan? De foto's kunnen de volgende dag gratis worden afgehaald bij foto Ten Velde in Holten. Foto ten Velde stelt ter gelegenheid van de instelling van het Nationaal Park i.o. de foto's ter beschikking. Voor meer informatie Voor meer informatie kunt u terecht bij de VVV's Hellendoorn-Nijverdal, Holten, bij het bezoekerscentrum Sallandse Heuvelrug of bij Natuurdiorama Holterberg en bij de gemeen te Hellendoorn en Holten. Kaartencollectie Johan Alferink. woensdag 23 augustus a.s. Open Huis van 15.00 - 20.00 uur Ik zit er helemaal klaar voor bij Natuurdiorama Holterberg en Bezoekerscentrum Sallandse Heuvelrug

Holtens Nieuwsblad | 2000 | | pagina 4