De hele Dorpsstraat is gevaarlijk' Grote belangstelling voor oogstfeest Beukenlaantje AGENDA 1 «fijn iliêCps c~ - - Sport sporten voor PGH Medewerkers Rabobank s STRAAT I DONDERDAG 10 AUGUSTUS 2000 I Holtens NIEUWSBLAD Genii en Jannie Tuitert: 'Eigenlijk is de hele Dorpss/raai gevaarlijk. kon worden zodat het verkeer van alle kanten wordt afgeremd, maar ook dat heeft geen effect gehad. Een drempel zou gevaarlijker zijn dan de sluis. Het echtpaar Tuitert is het hier absoluut niet mee eens. Daar komt ook nog eens bij dat het steeds weer repareren van die paaltjes heel veel geld kost. 'En uiteindelijk betalen de inwoners dat', vindt Gerrit Tuitert. De verkeerssluis is extra verve lend omdat de Dropsstraat erg druk is. Te druk, vindt het echt paar Tuitert. Vooral op vrijdag hebben ze er veel last van. 'Kun je nagaan dat deze straat toen dit huis gebouwd werd nog een zand weggetje was', vertelt Jannie Tuitcrt-Broekmaat. Het huis is dan ook honderd jaar oud, maar toch. Voordat het huis gebouwd werd stond er een jutefabrick en dat Gerrit Tuitert nog steeds merken als hij in de tuin bezig is, daar ligt namelijk veel glas. Het echtpaar woont hier al vijfendertig jaar en heeft dus da aanleg van de A1 nog meegemaakt. Toen werd het een stukje rustiger, maar nu is er niets meer van te merken. Alles rijdt nu door de straat, ook grote vracht wagens en trekkers. 'Het grootste gedeelte van de auto's zijn men sen die vanuit Raaltc en Nieuw- Hcctten komen en naar Rijssen moeten. Die gaan hier allemaal binnendoor', vertelt Gerrit Tuitert. 'De straat op zichzelf is wel goed, maar wat nou de bedoeling is van het fietsje', zegt Gerrit Tuitert. Et- mag niet geparkeerd worden aan de straat, maar het gebeurt regel matig. De oorzaak zal onder an- derc liggen bij het feit dat de par keerplaatsen achter de Abraham - Berghof en achter de kerk niet worden aangegeven.Het contact met de buren is in deze buurt iets minder om de doodeenvoudige reden dat er nog maar weinig zijn. Eentje, om precies te zijn, de an dere zes zijn allemaal verhuist. Veel van hen hadden een winkel en zijn verder het centrum in ge gaan. 'Het is wel jammer, nu kijk je naar allemaal lege winkels en dat staat wel rommelig', vindt Jannie Tuitcrt-Broekmaat. Toch zou het echtpaar voor geen goud ergens anders willen wonen. Ze hebben een grote tuin en zit ten graag buiten. 'Wc zijn zo vrij als wat en het is hier altijd heel ge zellig', aldus Jannie Tuitcrt- Broekmaat. De Abraham Beig-Hof, de lift blijft te smal. Volgende week brengt het BMdeime MikweMadl op maandag 7 augustus tussen 13.00 en 14.00 uur een bezoek aan de in Holten. Ep Krikkink: 'Ik had nooit verwacht dat er zoveel publiek zou komen' Een team van dertien enthou siaste medewerkers van Rabobank Holten -Markelo, het Rabo Triathlontcam 2000, heeft zaterdag 15 juli deelgeno men aan de zestiende triatlon om geld in te zamelen voor de stichting paardrijden gehandi capten Holten en omstreken. De stichting is al ruim 25 jaar ac tief op het gebied van paardrijden voor gehandicapten op therapeu tische basis. De gedachte achter deze keuze is dat het voor min- dcrvalidc mensen niet zo vanzelf sprekend is deel te nemen aan een bepaalde sport. Valide mensen kunnen over het algemeen doen waar ze zin inhebben. De lokale betrokkenheid van de Rabobank wordt op deze wijze nog eens be nadrukt. Om een zo hoog mogelijke note ring in het algemeen klassement van de 1/8 triatlon te behalen, moest er door de triatleten 500 meter worden gezwommen, 22,5 kilometer gefietst en 5 kilometer gelopen. Het bedrag dat uiteinde lijk bijeen is gesport, 2.488 gul den, zal door de stichting aange wend worden om twee kindplaat sen voor een jaar te financieren. SV Holten Holten 4 Witkampers 3 10:00 Witkampers 4 Holten 5 10:00 Markelo 2 Holten 2 Witkampers 5 Holten 6 10:00 Markelo 3 Holten 3 9:30 Witkampers 6 Holten 7 10:00 Lettele 3 Holten 4 10:30 Eloltcn 8 Witkampers 7 10:00 Markelo 4 Holten 5 9:30 Holten 9 Witkampers 8 10:00 Holten 6 Markelo 6 10:00 Holten 7 Markelo 7 9:30 Dinsdag 31 augustus Markelo 5 Holten 8 12:00 Holten 9 Markelo 8 12:00 DOS 37 2 Holten 2 18:30 Holten 3 SDOE2 19:00 Woensdag 24 augustus SDOL3 Holten 4 19:00 Holten 2 He-eten 2 10:00 7 September DES 2 Holten 2 18:30 Woensdag 23 augustus Blauw Wit Holten 3 Dalfsen 2 19:00 Holten 4 Dalfsen 4 19:00 Senioren: Donderdag 10 augus tus: A.Z.C. 1 -Blftüw Wit 1. ,19.30 Zondag 27 augustus uur (vertrek 18.15 uur). Dinsdag 15 augustus: (beker) Blauw Wit 1 Lcttclc 2 Holten 3 10:30 K.Ó.S.C. 1, 18.45 uur. Langs het Beukenlaantje werd afgelopen donderdag het eer ste Holtensc oogstfeest gehou den. Aan de weg staan van al lerlei standjes, met hapjes, drankjes en andere dingen. Zo is de oudheidskamer van Holten aanwezig met een zeer oude huifkar en wat oude ge reedschappen, waar ook een prijsvraag bij hoort. De bedoe ling is dat men, voor een gul den raadt of weet welke oude gereedschappen het zijn. Er zijn natuurlijk prijzen te win nen, waaronder een fles Holter Graanjenever als eerste prijs. Ook aan het weer is gedacht; het boerderij ijs is a'anwczig. Net als Ni|kamp, en Opa's erf. De Vereniging tot bevordering der bijenteelt in Nederland verkoopt hier niet alleen honing, maar er zijn ook observatiekastjes waarin belangstellenden kunnen zien wat de bijen doen. Wat later op de middag zullen de Boercndansers optreden, waarbij ze ook wat over de dansen en de kleding zullen vertellen. De meeste activiteiten bevinden zich echter iets verder achter het Beukenlaantje. Op het veld laat men in stappen het roggeoogsten zien. De eerste stap gaat het verst terug: de rogge wordt met de hand geoogst en ge bonden en daarna op de wagen geladen, die door een paard wordt getrokken. 1 let oogsten, binden en laden, ge beurt door mensen die nog van vroeger weten hoe het moet. En tijdens deze werkzaamheden ver telt l ip Krikkink, één vandc orga nisatoren, het écn en anier over hoe en wanneer dat vroeg-r alle maal gebeurde. 67/ vervlogen Inden: met de hand rogge snijden. (Foto: Gert Perdon) Stap twee gaat iets minder ver te rug: de rogge wordt nu geoogst met behulp van het paard. Bij stap drie komt de tractor er aan te pas de middag de combain het laatste stuk doen. De geoogste rogge wordt later op de middag, aan het Beukenlaantje, gedorst. tn tenslotte H',wi ta wwi tav. tt&fejawwwtesMWb» iw-- graanoogst te promoten. 'Vroeger was dat aan de orde van de dag, nu kent niemand het meer', ver telt Ep Krikkink Natuurlijk gaat gie, niet alleen voor de toeschou wers, maar ook voor de mensen die geheel in de klederdracht van vroeger de rogge oogsten. De op- 'Ik had nooit gedacht dat er zo veel pu bliek zou komen', aldus Ep Rikkik. Ook weet hij te vertellen dat de rogge te rijp is. 'De rogge - tijd is eigenlijk op Sint Jacob (25 juli), maai dat was organisatorisch niet rond te krijgen', zegt Ep Krikkink. Het oogstfeest is er op gericht de graantcelt op een eco nomische basis te stimuleren. Dat is niet alleen voor de boeren, maar het is ook leuk voor de toeristen die zien eens wat anders dan al leen een maïsveld. Ook winkels en horeca kunnen er profijt van hebben, door de pro motie van producten uit dc omge ving- Het opgstfeest is een initiatief van dc Stichting Streekeigen Producten Sallandsc Heuvelrug. De stichting is nog heel nieuw, zo nieuw dat het nog niet eens offi cieel een stichting is. Ze is opgericht voor het oogst feest, na aanleiding van het ko mende nationale park, dat de Sallandsc Heuvelrug moet wor den. De stichting omvat veel ver schillende disciplines, zoals land bouw, horeca en recreatie. Dc bedoeling is dc naamsbekend heid van dc Sallandsc Heuvelrug te gebruiken om producten uit de streek met een eigen etiket op de markt te brengen. Er moet dan gedacht worden aan bijvoorbeeld brood en koek, ge maakt van graan uit dc omgeving, vlees van varkens die gevoerd zijn met graan uit dc omgeving, ho ning van bijen die zich voeden met dc heide. De opzet van het geheel is klein, maar het aantal bezoekers is heel groot. Als er zoveel belangstelling is, wil men volgend jaar gaan groeien, dit betekent meer kraam- pies. De Dorpsstraat begint op het kruispunt bij slagerij Brands en loopt helemaal door tot aan dc rotonde. Een lange straat dus, maar toch wonen er niet veel mensen. De Dorpsstraat is vooral een straat met veel win kels, een enkele flat en af en toe eens een café. Een van die winkels aan de Dorpsstraat is Heusinkveld en boven deze winkel woont de fa milie Schuppert. In hun apparte ment hebben ze uitzicht op Dc Smidsbelt en op Kalfstermanswcidc en daarmee ook op bijna alles wat er in Holten is te doen. Ze kunnen dus wel meekijken, maar niet meeluiste ren, want gelukkig zijn de huizen goed geïsoleerd. 'Natuurlijk is het wel eens rumoerig van die jonge lui die 's nachts thuiskomen van het uitgaan, maar als je dat erg vindt moet je hier niet gaan wo nen', zegt Iep Schuppert. Haar man is aan de Oranjestraat gebo ren en ri het dus wel gewend. 'Ik moet het vaak van een ander ho ren dat er ruzie is geweest in de straat', zo vertelt hij. Het enige dat het echtpaar wel hoort zijn de Keunefeesten. 'Maar dat zijn maar drie dagen in het jaar', aldus Ab Schuppert. Wel zijn ze even bang geweest dat Het Keuntjc voor ge luidsoverlast zou gaan zorgen, maar dat blijkt gelukkig honderd procent mee te vallen. 'Vergeleken met omliggende dor pen is Holten vrij rustig', vindt Ab Schuppert. W at niet meevalt in de Dorpsstraat is het verkeer. 'Er is hier veel te veel verkeer, dat mag van mij wel weg', vindt Iep Schuppert. Gelukkig wonen ze aan een plein tje en niet direct aan de weg, maar erg fijn is het niet. 'Het is een druk ke straat, maar verder best gezel- 1 b en Iep Schnppe lig, zegt Iep Schuppert. Dat ze boven een winkel wonen vindt het echtpaar helemaal niet erg. 'Het is alleen maar heel mak kelijk', vertelt lep Schuppert. Alleen dc glascontainer van de Albert Heijn horen ze wel eens, maar dat gebeurt zo weinig, daar hebben ze geen last van. Ook over het appartement zelf zijn ze zeer tev reden. Het is ruim genoeg, goed geïsoleerd en heeft een mooi uitzicht. Omdat de fa milie Schuppert op dc hoek woont is hun appartement zelfs nog iets groter dan de anderen. Bovendien hebben ze een balkon met mooi uitzicht. Ook al hebben de zes appartementen in totaal maar acht bewoners, of misschien Doorbel vele vrachtverkeer ontstaan vaak gevaarlijke situaties op de Doipsstraal. '1: 'Natuurlijk is bet wel juist daarom, het contact met de buren is goed. Ab Schuppert is lid van de buurtvereniging hlohencity en die organiseert zo'n twee keer in het jaar wat. Bijvoorbeeld een dagje kloot schieten. 'Als er een paar cent in kas is, wordt cr wat gehouden', vertelt Ab Schuppert. De mensen in dc flat zijn allemaal eigenaar van de flat, want het zijn geen huurflats, dus men komt sowieso eens per jaar bij elkaar om het pa pierwerk in orde te maken. Het echtpaar woont hier 1 sep tember zes jaar en het bevalt ze goed. 'We zijn wel vier keer ver huist, maar nooit verder weg dan driehonderd meter', lacht Ab Schuppert. Wat verderop in de straat staat een groot ge bouw met flats: deAbraham Bcrg-Hof. Het gebouw is groot, de ruimte om het gebouw niet. Ook de lift is nog steeds te smal voor bran cards en sommi ge rolstoelen. Direct achter het middelste ge bouw loopt een smal pad, waar alle bewoners, ook die van de andere twee ge bouwen langs moeten. Van de ene kant moeten ze erdoor om naar de winkels te kunnen en van de andere kant om het vuilnis weg te gooien. Om het allemaal nog leuker te maken is pal naast de smalle doorgang een voordeur ge plaatst. Daar komt nog eens bij dat de bewoners overdag niet voor het huis kunnen zitten, om dat er dan veel te veel verkeer langsrijdt en ook niet achter het huis kunnen zitten omdat het veel te smal is. Niet echt praktisch dus. De bewoners van de flats zijn naar de gemeente geweest om hierover te klagen, maar volgens de gemeente moesten ze bij Spectrum Wonen zijn. Dc ge meente deed alleen het onder houd, Spectrum was dc eigenaar van dc grond. Spectrum was het best met de bewoners eens dat er wat aan het pad gedaan moet wor den en op voorstel van de bewo ners wil men een pad dat bij de andere flat ligt, doortrekken Helaas wil het nog niet zo vlotten, want Spectrum zegt dat de grond van de gemeente is en dat die cr ook best wat aan kan bijdragen. De bewoners zi|n er echter van overtuigd dat het wel goed komt, want de tekeningen liggen al klaar. 'Spectrum werkt aan alle kanten mee, maar de gemeente doet ccn"" beetje flauw', aldus één van de be woonsters. De huizen zelf zijn overigens verder goed. 'Ze zijn overal op aangepast en goed geï soleerd', vertelt een bewoonster. Ook het huis van de familie Tuitert is goed geïsoleerd, maar omdat de familie veel buiten zit, hebben ze er niet zo veel aan. Aan de achterkant van het huis loopt namelijk het spoor en aan de voorkant rijdt het verkeer door dc Dorpsstraat. 'Maar op den duur wen je eraan', zegt Jannie Tuitert- Broekmaat. Toen er een treinsta king was en iemand haar vroeg of de treinen weer reden, had ze na melijk geen idee. Het enige wat het echtpaar wel goed hoort is dc geluidsinstallatie op het station. 'Die kun je ccn heel eind dc Deventcrwcg op nog horen', ver- telt Gerrit Tuitert. Vooral 's nachcs en 's ochtends heel vroeg is het vervelend. Ook hier is men er al achteraan geweest en het is. zelfs twee weken goed gegaan. 'Maar toen kwam cr ccn ander achter de knopjes en ging het weer net zo', vertelt Gerrit Tuitert. Wat het echtpaar wel vervelend vindt, is dat er een verkeerssluis voor hun huis is gebouwd. 'De mensen die erdoor moeten kun nen zien of cr een auto aankomt, dus dan trappen ze even flink op het gaspedaal, zodat ze cr als eer ste door kunnen', vertelt Gerrit Tuitert. F.n natuurlijk gaat dat lang niet al tijd goed. De palen die op de sluis staan, worden regelmatig omver gereden en het is zelfs al een keer zo gek gegaan, dat een vrouw met haar auto op dc palen terecht kwam. Een aantal bewoners heeft geprobeerd dc sluis weg te krij gen, maar het heeft niet geholpen. 'Eigenlijk is dc hele Dorpsstraat gevaarlijk. Niet alleen op de straat, maar ook op de stoep. Door alle reclameborden hebben mensen in rolstoelen en mensen met rijden de boodschappentassen heel wat problemen om veilig over dc stoep te komen. 'En dan woon je in een nieuwe straat', zegt Gerrit Tuitert, die het zich echt aantrekt. Naast de verkeerssluis heeft het echtpaar ook nog eens last van de kruising bij Het Klavier. Hoewel ze er best een eind van afwonen, hebben ze vooral op vrijdag veel last val het verkeer dat moet wachten voor de kruising. Omdat de Larcnseweg een voorrangsweg is wordt de rij soms erg lang. vertelt Jannie Tuitert- Broekmaat. Gerrit Tuitert heeft gevraagd of de hele kruising niet verhoogd

Holtens Nieuwsblad | 2000 | | pagina 6