Info Gemeente Holten de Sail Heuvelrug Gemeente De Sprengenberg: genieten van verrassende vergezichten Nim.% ■SEïïSKï Fietsen op de Sallandse Heuvelrug nationaal park DONDERDAG 10 AUGUSTUS 2000 HO 4 ZA 3 Gemeentehuis: Smidsbelt 6 7451 3L HOLTEN Telefoon 0548-37 38 39 Fax 0548-3610 25 E-mall-adres: gemholten@daxis.nl (s v.p. onderwerp en persoon voi bericht bestemd is vermelden) Gemeentewei-»" Waagweg 4, teletoon 0548-36 19 72. tax 0548-36 62 21 Het gemeentehuls is van maandag tot en met -tuimteilike 9 M. C. Oelahaije Vervoer; Milieuzaken Sociale Zaken SPREEKUUR BURGEMEESTER EN WETHOUDERS De burgemeester en de wethouders houden uitsluitend spreekuur op afspraak. Voor het BIBLIOTHEEK Rönkstraat 3, tel 36 64 14 tax 36 64 17 Maandag en vrijdag van 14.00 tot 17 30 uur en van 18.30 tot 20 30 uur, woensdag van 10 00 tot 12 00 uur en van 14 00 tot 17.30 uur. zaterdag van 10.00 tot 12.00 uur. in juli en augustus op zaterdagochtend gesloten fij} OPENBARE KENNISGEVING INZAKE VERLEENDE tStgf ONTHEFFINGEN OF VERGUNNINGEN 1Bouwvergunning is verleend door: - vergroten woning Bergmanstraat 26; - uitbreiden kiosk Meester Bosweg 5; 2. Toestemming is verleend voor de navolgende meldingplichtige bouwwerken: - bouwen bijkeuken Noordenbergstraat 23; - bouwen rioolgemaal Markeloseweg 23a. Ingevolge de Algemene wet bestuursrecht kunnen belanghebbenden tegen één of meer van bovengenoemde besluiten en bezwaarschrift indienen bij burgemeester en wethouders, postbus 13, 7450 AA Holten. Over de uiterste indieningsdatum van een bezwaarschrift kunt u inlichtingen - n bij de afdeling algemene zaken. tel. 37 38 39. WET MILIEUBEHEER BEKENDMAKING ONTWERP-BESCHIKKING Burgemeester en wethouders van Holten maken ingevolge artikel 3:19, tweede lid, van de Algemene wet bestuursrecht bekend, dat zij voornemens zijn om positief te beschikken op de aanvraag van maatschap G.H. en H.A. Bosman voor een revisievergunning Wet milieubeheer voor de inrichting (een veehouderij) aan de Beumersteeg 10 te Holten. Aan de vergunning worden voorschriften/beperkingen ter bescherming van het milieu verbonden. De aanvraag, de ontwerp-beschikking en de hierop betrekking hebbende stukken liggen van 11 augustus 2000 tot 8 september 2000 (gedurende vier weken) op elke werkdag van 8.30 uur tot 12.30 uur ter inzage op de Registratie lokale politieke partijen bij gemeenteraadsverkiezing op 29 november 2000 Voor de herindelingsverkiezing van de leden van de raad van de gemeente Rijssen-Holten kan een politieke groepering, die een vereniging is met volledige rechtsbevoegdheid en waarvan de aanduiding niet reeds bij het centraal stembureau voor de verkiezing van de Tweede Kamer of provinciale staten is geregistreerd, aan het centraal stembureau van de gemeente verzoeken, de aanduiding waarmee zij op de kandidatenlijst wenst te worden vermeld (niet meer dan 35 letters of andere tekens), in een register in te schrijven. Indien men de aanduiding voor de komende verkiezing op woensdag 29 november 2000 wenst te laten registreren moet een verzoek daartoe uiterlijk op 15 september 2000 schriftelijk worden gedaan bij het centraal stembureau te Rijssen, Postbus 244, 7460 AÊ Rijssen. Voor deze registratie moet uiterlijk 14 sepember 2000 een waarborgsom van tweehonderdvijftig gulden worden overgemaakt op een aartoe bestemde rekening van de gemeente Rijssen. Degene die de betaling verricht, ontvangt daarvan een bewijs. Na inlevering van een geldige kandidatenlijst voor de komende verkiezing wordt de waarborgsom terugbetaald. Bij het verzoek moeten worden overgelegd: a. een afschrift van de notariële akte waarin de statuten van de vereniging zijn opgenomen; b. een bewijs van inschrijving in het register, gehouden door de Kamer van Koophandel en Fabrieken; c. een bewijs van betaling van bovenvermelde waarborgom; d. een verklaring van de politieke groepering houdende aanwijzing van haar gemachtigde en plaatsvervangend gemachtigde bij het centraal stembureau. Nadere inlichtingen omtrent de wettelijke voorschriften betreffende de registratie van een politieke groepering worden verstrekt door burgerzaken stadhuis Rijssen, tel. 0548-53 81 46/53 81 49 en door burgerzaken van de gemeente Holten, tel. 0548-37 38 38. afdeling algemene zaken ter gemeentesecretarie van Holten. Desgewenst kan een mondelinge toelichting op de stukken worden gegeven. Tot laatstgenoemde datum kunnen schriftelijke bedenkingen bij ons college worden ingebracht; zij moeten gezonden aan burgemeester en wethouders van Holten, postbus 13, 7450 AA te Holten. Ook kunnen in die periode mondelinge bedenkingen worden ingebracht; hiertoe zal een bijeenkomst worden vastgesteld na telefonische afspraak, telefoon 37 38 42. Wie bedenkingen inbrengt, kan verzoeken dat zijn persoonlijke gegevens niet worden vermeld. Alleen zij die tijdig bedenkingen hebben ingebracht tegen de ontwerp beschikking kunnen later beroep bij de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State instellen tegen de definitieve beschikking (vergunning). Holten, 10 augustus 2000 Burgemeester en wethouders voornoemd. de secretaris, J. P. Stegeman de burgemeester, drs. N. Gerzee Op woensdag 23 augustus a.s. wordt het Nationaal Park de Sallandse Heuvel rug in oprichting officieel ingesteld. Dé gemeenten Hellendoorn en Holten en ondernemers langs de Toeristenweg willen dit feest graag met u vieren. U bent van harte welkom tijdens ons Open Huis van 15.00 - 20.00 uur bij Natuurdi- orama Holterberg en bezoe kerscentrum Sallandse Heu velrug. De komende weken kunt u meer lezen over het Nationaal Park. Verschillende onderwer pen komen aan de orde zoals recreatie, educatie, beheer en praktische informatie over het park. Deze week is het thema recreatie en beheer. Sprengenberg Onderdeel van het Nationale Park de Sallandse Heuvelrug i.o. is het natuurgebied Spren genberg (918 ha), beheerd door Vereniging Natuurmonu menten Dit aantrekkelijke wandelge bied bestaat uit bos, uitge strekte glooiende heidevel den, voormalige landbouwgronden en een bui tenplaats villa Sprengenberg. Deze villa Sprengenberg, ook wel Palthetoren genoemd, is eigendom van de familie Palt- he. De villa (gelegen in een In en rond het Nationale Park de Sallandse Heuvel rug i.o. zijn veel fietsmoge- lijkheden. Het uitgebreide netwerk van fietspaden is aangegeven op de Sallandse Heuvelrugkaart die verkrijg baar is bij het bezoekerscen trum van Staatsbosbeheer op de Nijverdalseberg. Speciaal voor mountainbikers zijn in 1997 in dit gebied drie bewegwijzerde routes uitgezet. De totale lengte van deze route is ongeveer 60 km. De routes kunnen in combinaties worden gereden. Van elektrofietsen tot bantamfietsen Bij restaurant De Wielen op de Holterberg worden fietsen ver huurd (reserveren wordt aan bevolen) van Tweewielerhuis Stam uit Holten. De eigenaar Jan Stam weet veel van fiet sen, van elektro tot bantamfiet sen. Jan Stam is zelf erg enthousiast over de bantam- fiets. Jan Stam: "De bantam- fiets is naar mijn mening één van de leukste fietsen. De ban- tamfiets wordt veel gebruikt bij officiële gelegenheden, maar is door het ontbreken van een rem niet zo geschikt voor Jan Stam: "De Bantam fiets iséén van de leukste fietsen. gebruik op de Holter- en Nijverdalseberg. Ik weet dat sommige recreanten moeite hebben met het beklimmen van De Diepe Hel, een hel ling op de Toeristenweg van ca 10 over een paar honderd meter. Speciaal voor de recreant, die bij dergelijke hellingen behoef te heeft aan een duwtje in de rug is vanaf 2001 in het Nationaal Park de Elo-bike te huur. Bij deze fiets levert een elektrisch aandrijfsys teem, afhankelijk van uw eigen trapkracht, extra aan- drijfvermogen. Tijdens de fietsrit meet het elektrisch systeem uw trapkracht en de snelheid waarmee u fietst. Via een vermogensre geling wordt het geruisloze en milieuvriendelijke aan drijfsysteem in werking gezet, wal resulteert in een verdubbeling van uw eigen trapkracht! Vanaf 2001 kunt u op de Holterberg met dezelfde inspanning dubbel zo snel fietsen!" Goede kwaliteit De fietsen die te huur zijn in het Nationaal Park de Sal landse Heuvelrug i.o. zijn van goede kwaliteit. De oude voorraad fietsen wor den namelijk regelmatig in de uitverkoop gedaan. Open huis 23 augustus van 15.00 - 20.00 uur Op woensdag 23 augustus a.s. wordt het Nationaal Park de Sallandse Heuvelrug in oprichting officieel ingesteld. De gemeenten Hellendoorn en Holten en onderne mers langs de Toeristenweg willen dit feest graag met u vieren. U bent van harte welkom tijdens ons Open Huis van 15.00 - 20.00 uur. U kunt een kijkje nemen bij het Natuurdiorama op de Holterberg en bezoekerscentrum Staatsbosbeheer op de Nijverdalseberg. Er worden rondleidingen gegeven en videopresentaties over het Nationaal Park vertoond. Verder is'er een informatiemarkt en foto-impressies van onder ander het Kor hoen. U kunt een fiets lenen om de omgeving te bekijken. Er zijn ook wandelroutes beschik baar, Of wat dacht u van een ritje met de Heuvelbus? Verder zijn er (streek)puzzel tochten voor jong en oud. Uiteraard is er een grote rol weggelegd voor het korhoen op deze dag. Wie zijn ogen goed de kost geeft, kan met wat geluk het inmiddels in ons land zeer zeldzame kor hoen zien. Wij hopen u te zien tijdens de open dag! Voor meer informatie Voor meer informatie kunt u terecht bij de WV's Hellendoorn-Nijverdal, Holten, bij het bezoe kerscentrum Sallandse Heuvelrug of bij Natuurdiorama Holterberg en bij de gemeente Hellen doorn en Holten. park) is niet toegankelijk voor publiek. De destijds aangeleg de strakke lanenstructuur van het park is nog goed herken baar. Verder kunt u in de nabije omgeving van de villa een oud badhuisje en een voormalige rododendronkwe kerij vinden. Planten en dieren Onder de vele planten van de Sprengenberg zijn er achttien die op de Rode Lijst van bedreigde soorten staan. Voorbeelden zijn het klein warkruid, de jeneverbes, grote wolfsklauw, beenbreek en de akkerkruiden bolderik en akke- randoorn, die in kleine aantal len op het bouwland voorko men. Achtenzeventig soorten vogels broeden in het gebied. Tien daarvan staan op de Rode Lijst: onder andere de raaf, de patrijs, de nachtzwa luw en het korhoen. In het nationale Soortenbescher mingsplan Korhoen uit 1991 wordt de hoogste prioriteit gegeven aan behoud en her stel van de korhoenderpopula- tie op de Sallandse Heuvelrug. Staatsbosbeheer en Natuur monumenten richten hun beheer dan ook voor een groot deel op dit doel. Ook voor vlinders, libellen, reptielen en amfibieën is de Sprengenberg van belang. Voor de laatstgenoemden heeft Natuurmonumenten enkele jaren geleden de "Fazantenweide" op de Sprengenberg ingericht als leefgebied. Beheer Voor het gebied ten westen van de Van Heekweg streeft Natuurmonumenten naar een zo natuurlijk mogelijk land schap, met geleidelijke over gangen tussen bos en meer open gebied. Af en loe wor den in het bos hier en daar bomen gekapt om de verjon ging van inheemse loofboom soorten te stimuleren. Er graast een kudde Schotse hooglanders, die helpen bij het open houden van het gebied en het creëren van geleidelijke overgangen. Het oostelijk deel van de Sprengenberg wordt beheerd als cultuurlandschap, ontstaan door menselijk handelen. Geregeld worden smalle stro ken heide geplagd. y at r irJ' ;.*•»-* - TT Foto's: Liesbeth Verwoerd Zo blijft de heide in goede conditie en is de afwisseling van jonge en oudere heide gewaarborgd. In het bos direct rond de villa wordt het landgoedkarakter (waarin ook uitheemse boomsoorten voor komen) in stand gehouden. Rustige recreatie In vergelijking met het totale beeld van recreatie op de Sal landse Heuvelrug, is de Sprengenberg een vrij rustig natuurgebied. Hier kan de wandelaar nog ongestoord genieten van het afwisselende landschap, met zijn verrassen de hoogteverschillen en ver gezichten. Voorzieningen als excursies, een informatieschuur, gemar keerde en beschreven wandel routes, fietspaden en een kij ker maken een bezoek aan de Sprengenberg nóg boeiender. Herman Veerbeek Beheerder Natuurmonumenten Salland de SalliufrtTsey Heuvelru woensdag 23 augustus a.s. Open Huis van 15.00 - 20.00 uur Laat het bezoek maar komen bij Natuurdiorama Holterberg en Bezoekerscentrum Sallandse Heuvelrug lorn of Holten, of met de plootselijke WV. Volgende week meer over het Nationaal Park!

Holtens Nieuwsblad | 2000 | | pagina 4