kort nieuws Zorgboerderijen in Overijssel in opmars j Politieagent voor de klas: "doe effe normaal' verrassend veelzijdig HET WEER ik \n BEKENDMAKINGEN R T V OOST TV OOST DEZE WEEK ?Qveri|ssels Nieuws E Provincie Overijssel, Postadres: Postbus 10078 8000 GB Zwolle Bezoekadres: Luttenbergstraot Z Zwolle tel: 038 425 25 25 fox: 038 425 26 50 e-mail: Postbus@prv-overijssel.nl internet: www.prwoverijssel.nl •,^)veri|ssels Nieuws Deze week vindt u nieuws en items over de werkterreinen van de provincie Overijssel. Voorronde jongerendebat in provinciehuis Zwolle - Dit jaar wordt het Europese Jongeren Parlement voor de tiende keer georganiseerd. Van 6 tot en met 8 april zullen jongeren van vijftien scholen uit Overijssel in het provinciehuis samen komen. Zij gaan dan met elkaar in dis cussie over o.a.: hoe beschermen we natuurgebieden, hoe bestrijden wij cri minaliteit en hoe betrekken we de bur ger bij de Europese politiek? De winnaars van deze conferentie zullen Overijssel vertegenwoordigen op de lan delijke conferentiedag in Den Haag. Nieuwe natuur in Overijssel Salland - De provincie Overijssel wil 517 hectare nieuwe natuurgebieden ontwikke len. Dit staat te lezen in het natuurge- biedsplan/beheersgebiedsplan Salland. Hierbij gaat het om 272 ha nieuwe begrenzingen, met het accent op de gebie den Schoon-hcten/Pleegsterwetden, ran den Sallandse heuvelrug, Schcllcrwade, Boetelerveld en een drietal belangrijke zones die natuurgebieden met elkaar ver binden. Daarnaast wil de provincie 245 ha bestaand reservaats- en vikkefingsgebied naar te ont wikkelen nieuwe natuurgebieden. Hier bestaat de beperkte mogelijkheid voor ver koop, zelf invulling geven aan de nieuwe natuur en beheersovereenkomsten. Voorts betreft het plan de inzet van maximaal 1085 ha beheers-gebied met als doel bloemrijke graslanden en graanakkers te ontwikkelen. Werk voor iedereen Zwolle - De kranten staan vol met perso neelsadvertenties. Er komen steeds nieuwe banen bij. Toch zijn nog veel mensen werkloos. In Overijssel zijn 30.000 mensen -soms al heel lang- op zoek naar een baan. De provincie maakt een plan om in Overijssel meer mensen aan een baan te helpen. Dat is het nieuwe "arbeidsmarkt beleid". Provinciale Staten overleggen daarover met gemeenten, organisaties en werkzoekenden zelf. Voor werkzoekenden die de stap naar de arbeidsmarkt met gemakkelijk kunnen maken, is er speciale begeleiding. Zij volgen een persoonlijk programma dat werken en leren combi neert, totdat ze zover zijn dat ze kunnen gaan solliciteren. De provincie wil zo stimuleren dat ieder een die dat wil en daartoe in staat is, kan deelnemen aan het arbeidsproces. Bezoek het politieke hart van Overijssel Als u auto rijdt of fietst, als u hinder ondervindt van geluidsoverlast, als u naar een museum gaat of van de natuur genietdan hebt u met de provincie te maken. Al merkt u dat niet altijd direct. Overijssel is een provincie waar ruim een miljoen mensen wonen en werken. Het bestuur van de provincie zetelt in Zwolle. Daar staat het provinciehuis. Maar wat gebeurt er allemaal in het provinciehuis. Wat kan de provincie voor u betekenen? Kortom: waar houdt de provincie Overijssel zich mee bezig? Om op deze wagen een antwoord te krijgen, kunt u een rondleiding krijgen of een statenspel spelen in het provinciehuis. Bij de rondleiding wordt onder andere een videofilm over de provincie vertoond. Ook kunt u een kijkje nemen in de biblio theek en de statenzaal, de 'Tweede Kamer' van de provincie Overijssel. Door het spelen van het statenspel krijgt u meer inzicht in hoe besluitvorming bij de provincie tot stand komt. U mag discussi ëren over een voorstel met andere partijen om uiteindelijk het voorstel vast te stel len.... of niet. Dus wilt u meer weten over uw provincie en haar bestuur? Bel dan de provincie Overijssel, team Communicatie 038 425 23 45 Overijssel - Klein vee op het erf en koeien, varkens of schapen in de wei of in de stal. Zo op het eerste gezicht zijn het gewone-boerderijen die in een groot deel van onze provincie voorkomen. .Maar op een aantal van de boerderijen in Overijssel zijn hulpboeren actief. Betekent dit dai de boer het zelf niet meer aankan en ondersteuning nodig heeft? Nee, deze boeren bieden juist ruimte en zinvol werk aan mensen die zorg en hulp nodig hebben, zoals verstandelijk gehandicapten of ex-psychiatrische patiënten In september is er een officiële start gemaakt met de opzet van zorgboerderijen in deze pro vincie. "In Overijssel hebben inmiddels 30 boeren interesse getoond in het starten van een zorgboerderij. Maar bij interesse alleen blijft het niet. Tien bedrijven hebben de stap gewaagd en runnen nu een goed lopend bedrijf waar in totaal 26 hulpboeren werkzaam zijn", vertelt Gerard van Santen van Stimu- land met enige trots. "De zorgboerderijen sluiten prima aan bij de maatschappelijke vraag naar zorg op maat. Het mooie aan dit project is dat het drie func ties herbergt: zorg, landbouw en werkgelegen heid", vertelt mevrouw Nap. Herma Nap is gedeputeerde voor volksgezondheid, milieu en zorg bij de provincie Overijssel. "De provincie is van oudsher betrokken bij de zorg voor ver schillende groepen. Zwolle - Is dat normaal, politie voor de klas? Volgens de Regiopolitie IJsselland Zwolle is het noodzakelijk. "Via het School Adoptie Plan: "Doe effe normaal" proberen wij positief gedrag onder de jeugd te bevorderen. Daar naast willen wij het vertrouwen van jongeren in de politie verstevigen", aldus Roel Schul- ting coördinator jeugd bij de politie IJsselland. Het plan behelst het adopteren van basisscho len door politiemensen. De agenten gaan veer tien lessen verzorgen in de groepen 7 en 8 over onder andere: vandalisme, diefstal, verkeer, drugs, alcohol, geweld en discrimina tie en een grotere aanwezigheid van de politie op school. De eerste proeven met agenten voor de klas zijn enige tijd geleden in IJsselmuiden en Har- denberg gestart. Dit initiatief loopt zo goed dat de Regiopolitie IJsselland inmiddels druk bezig is met het opleiden van nog eens 60 agenten voor het benaderen van scholen in heel IJsselland. De provincie Overijssel heeft een bedrag van 25.000,- beschikbaar gesteld om het project te stimuleren. Subsidieverordening Welzijn en Emancipatie Overijssel 1997 Instellingen en organisaties die zich bezig houden met projecten op het gebied van welzijn en emancipatie in Overijssel kunnen op grond van de Subsidieverordening Welzijn en Emancipatie Overijssel 1997 een subsidie aanvragen voor activiteiten die in de tweede helft van 2000 in Overijssel plaatsvinden. Het gaat om subsidiemogelijkheden voor projecten in Overijssel die gericht zijn op: a. Speerpunten welzijnsbeleid - sociale uitsluiting - vergrijzing - vernieuwing vrijwilligerswerk - integraal jeugd- en jongerenbeleid - leefbaarheid platteland De projecten moeten voldoen aan de vol gende criteria: - een vernieuwend en integraal karakter hebben - voorzien in duurzaamheid/structurele verankering - gereed voor uitvoering - een regionale uitstraling en het project moet worden medegefinancierd door bij dragen van derden of van de aanvrager 2elf. Inlichtingen en aanvraagformulier zijn verkrijgbaar bij mevrouw Y. Visser, tel. 038 425 12 47 of mevrouw drs. M.M.H. Heuvelink, tel. 038 4252402. b. Emancipatiewerk Deze subsidiemogelijkheden zijn voor orga nisaties in Overijssel die zonder winstoog merk emancipatiewerk willen verrichten. De activiteiten moeten gericht zijn op een of meer van de volgende doelstellingen: a. een geëmancipeerde samenleving met maatschappelijke zelfstandigheid en partici patie in: - de sfeer van arbeid en inkomen - de persoonlijke levenssfeer, waaronder zorg en vrije tijd - de politiek-sociale levenssfeer: b. de aanpak van achterstand in gelijke behandeling, keuzevrijheid en zelf beschikking; c. het door-breken van stereotype beeld vorming rond mannelijkheid en vrouwe lijkheid. Bovendien moeten de activiteiten betrek king hebben op een voor de aanvrager nieuw project. Inlichtingen en aanvraag formulier zijn verkrijgbaar bij mevrouw Y. Visser, tel. 038 4251247 of de heer drs. A.H. Buiks, tel. 038 425 12 31 Indieningstermijn: Aanvragen moeten vóór 1 mei 2000 bij het Maar dat doen wij niet alleen. Samen met Sti- muland en de Stichting Leer-werk zorgbedrij- ven werken wij aan de zorgboerderijpro jecten." De provincie heeft ruim een half mil joen subsidie verstrekt aan de ontwikkeling van zorgboerderijen. "Zo proberen wij eraan bij te dragen dat ideeën werkelijkheid wor den", zegt gedeputeerde Nap. Arbeidskracht "De hulpboeren zijn geen goedkope arbeids krachten. De boer moet veel tijd en energie in het begeleiden van zijn medewerkers steken, maar krijgt daar ook veel voor terug. Per zorg boerderij zijn er een tot zes hulpboeren actief. Ze doen van alles: spitten, zaaien, oogsten, verzorgen en voeren van dieren en het onder houden van gereedschappen", vertelt Gerard van Santen. De zorgboerderijen richten zich met name op mensen met een verstandelijk, geestelijk of lichamelijk handicap en psychi sche patiënten. Dit vraagt om een speciale begeleiding en ook om extra voorzieningen op de boerderij, zoals invalidentoiletten, het ver wijderen van drempels en soms een kantine. Herma Nap vindt het vooral belangrijk dat door het werk op de boerderij de medewer kers meer structuur, vastigheid en een doel in hun leven krijgen. "Het opdoen van ervaring staat daarbij voorop. Het werk dat ze op de boerderij verrichten, kan een eerste stap zijn naar de terugkeer in de maatschappij." Voorbeeld Om meer voorlichting en demonstraties te kunnen geven over de zorgboerderijprojecten wordt er op dit moment hard gewerkt aan een voorbeeldboerderij in her Vechr-Regge gebied Naar verwachting is de boerderij in het najaar gereed. Hier kan iedereen die geïnteresseerd is in het starten van een zorgboerderij, maar ook mensen die zorg nodig hebben en zorginstel lingen een kijkje komen nemen. Kortom: de opmars van de zorgboer is niet meer te stuiten! college van Gedeputeerde Staten, Postbus 10078, 8000 GB ZWOLLE worden inge diend. Tijdelijke verkeersmaatregel N 737 provinciale weg Enschede - Deurningen ter hoogte van de spoorlijn Hengelo - Oldenzaal. Wegens onderhoudswerkzaamheden aan de fietspaden van de provinciale weg Enschede - Deurningen op de overgang in de spoorlijn Hengelo - Oldenzaal moeten (brom-)fietsers en voetgangers van de hoofdrijbaan gebruik maken. De werkzaamheden vinden plaats op 25 en 26 april 2000 tussen 07.30 uur en 16.00 uur. De gewijzigde verkeerssituatie wordt ter plaatse met borden aangegeven. Op de hoofdrijbaan zal gedurende de werk zaamheden en maximum snelheid van 30 km per uur gelden. Tevens geldt er een inhaalverbod. Voor nadere informatie kunt u bellen met de eenheid Wegen en Kanalen, te Bome, tel. 074 265 40 50. Goedkeuring djjkverbetering Dijken Achter Ramspol traject Holtenbroek (gemeente Zwolle) Gedeputeerde Staten van Overijssel hebben het dijkverbcteringsplan 'Dijken Achter Ramspol' traject Holtenbroek goedgekeurd. Het betreft het plan dat door het algemeen bestuur van het Waterschap Groot Salland op 3 februari 2000 is vastgesteld. Inhoud vstn her plan Om de dijk langs de wijk Holtenbroek te verbeteren is een aantal verbeteringsmaatre gelen vastgesteld. Zo worden langs een aan tal bomen damwanden geplaatst om deze Maart 2000: Somber en nat. Hoewel de maand er nog niet op zit kunnen we nu al we vaststellen, dat maart 2000 niet in de boeken zal opdui ken als een 'klassieker', in welke zin dan ook. Zowel de winter als het voorjaar waren zo goed als kansloos. Wat resteerde was een hoop regen (op veel plaatsen viel er tijdens de eerste tien dagen net zoveel als normaal in de hele maand) en opvallend weinig zon. Wat je dan niet zou verwachten is dat de gemiddelde luchtdruk duidelijk hoger is uitgevallen dan gemiddeld het geval is. De moraal van het verhaal: Niet de hoogte van de luchtdruk is bepalend voor het weer, maar vooral de positie van de druk- systemen. En die positie (hogedruk bij Ierland) was ronduit ongunstig. Ton ten Hove Ton ten Hove verzorgt dagelijks de zoeers- vcnoachling op Radio Oost en TV Oost TV Oost heeft deze week weer een gevari eerd en bijzonder programma-aanbod. Er is vanaf 18.00 uur, ieder uur nieuws en daar naast een keur van programma's over wat er leeft in de eigen provincie. Om 'negen voor half' zijn dat deze week onder meer de vol gende programma's: Op dinsdag de eerste aflevering van een nieuwe serie 'Natuurlijk Overijssel' In tien afleveringen nemen we u tot de zomer mee door de fraaie natuur die onze provincie te bieden heeft. Wekelijks maakt u kennis met een speciaal thema. Deze week is dat de plattelandsvernieuwing. U ziet hoe het buurt schap Agelo 'schoon en groen' blijft. Hans Schiphorst leidt u rond over het pas aange legde Laarzenpad in de Weerribben, er is aandacht voor de Emmertochtsloot bij Dalfsen. en u krijgt een portret van de Zwolse kunstenaar Henk Heideveld die graag in de natuur werkt. Op v/oensdag presenteert Henk Jan Karsten in kasteel Het Nijenhuis het gelijknamige discussieprogramma. Almelo's burgemeester Knip, horeca ondernemer Hatenboer en een politievertegenwoordiger praten over het uit- gaansgeweld in de grote steden. Verder een gesprek met Johan Nijenhuis uit Markelo. Hij is de man achter de soaps uit de Endemolstal en dramaproducties gis Westenwind- De Zwolse groep Isis zorgt voor de muzikale noot. Op donderdag is er het eigenzinnige muziek programma Regiotap 9 Deze week ontvan gen Willy, Jans en Van Hoevelaak de Enschedese hillbilly-band Haystack, de Amerikaanse zanger/pianist Rich Wyman en Dean Martin vertolker Eddy Vance. Centraal staat de eigen hitlijst en er is de theekrans van Jans Op vrijdag presenteert Dorothy Oosting Studio Oost. Gezellig en informatief Met veel uitgaangstips voor het weekend, het streekrecept van Tea Kroese en tal van gasten Op zaterdag is er voor liefhebbers van oude beelden het Historisch Filmarchief met daar in deze week beelden uit het Enschede van 1939 en de buurtschap Okkenbroek bij Holten in de jaren zestig. Daarna besteedt Gerard Oosterlaar in Dialectpad aandacht aan het Hollens dialect. Leerlingen van de Haarschool brengen het Sallands volkslied. Een tip voor de sportliefhebbers tot slot: elke zondag 21 00 uur is er Sport op Zondag met daarin veel wedstrijdbeelden van het zaterdag- en zondagvoetbal. bomen te kunnen behouden, twee dijkdo- rgangen (coupures) worden verbreed en er worden maatregelen genomen om de gras mat op de dijk te verbeteren. Een deel van de maatregelen past in de plannen van de gemeente Zwolle om een fietsroute naar Stadshagen aan te leggen of is daarop af gestemd. Het Waterschap Groot Salland heeft voor de uitvoering van de werkzaam heden een bouwvergunning voor het plaat sen van damwanden van de gemeente Zwolle ontvangen. Het dijkversterkingsplan, het vaststellings besluit van het waterschap, het goedkeu ringsbesluit van Gedeputeerde Staten, de verleende bouwvergunning, alsmede de door het waterschap vastgestelde reactie nota op de ingediende zienswijzen en het toetsingsadvies van de Commissie voor de milieueffectrapportage, liggen vanaf dinsdag 4 april tot en met maandag 15mei 2000 gedurende de gebruikelijke openingstijden ter inzage in: het waterschapskantoor van Groot Sal land, Dr. Van Thienenweg 1 te Zwolle; het gemeentehuis van Zwolle, Grote Kerkplein 15 te Zwolle; de gemeentewinkel van Zwolle, Diezerstraat 82 te Zwolle; de bibliotheek van het provinciehuis Overijssel, Luttenbergstraat 2 te Zwolle. Binnen zes weken, ingaande op dinsdag 4 april 2000, kunnen belanghebbenden een beroepschrift indienen bij de Afdeling Bestuursrechtspraak van de Raad van State, postbus 20019, 2500 EA 's Gravenhage. Het beroep kan worden ingesteld tegen één of meer hierboven genoemde beslui ten. Het beroepschrift dient te worden ondertekend en bevat tenminste: a. de naam en adres van de indiener; b. de dagtekening; c. een omschrijving van het besluit waartegen het beroep is gericht; d. de gronden van het beroep. Verder dient zo mogelijk een afschrift van het besluit waarop het geschil betrekking heeft te worden overlegd. Voor de behan deling van een beroepschrift is griffierecht verschuldigd. Indien onverwijlde spoed dat vereist, is het mogelijk een voorlopige voorziening te vragen bij de Voorzitter van de Afdeling Bestuursrechtspraak. In dat geval is extra griffierecht verschul digd. Voorwaarde is dat een beroepschrift is ingediend. Voor meer informatie over de inhoud van het plan of over de beroepsprocedure kunt u zich wenden tot het Waterschap Groot Salland tel. 038 455 72 14, de provincie Overijssel tel. 038 425 15 52 of de Raad van State tel. 070 426 44 26.

Holtens Nieuwsblad | 2000 | | pagina 7