?,'tea info Gemeente Holtei INFORMATIE OVER DE JAARWISSELING 1999/2000 O/ Vuurwerk: denk aan de spelregels 1 DONDERDAG 30 DECEMBER 1999 HO 6 ZA Smidsbclt 6, 7-151 BV. HOLTEN' Telefoon 0548-37 3S 39 Fax 0548-36" 10 25 Postbus 13, 7450 AA HOLTEN gemholteni®daxis.nl (s v p. onderwerp en persoon voor wit het bericht bestemd is vermelden) Gemeentewerf: W aagwcg 4, telefoon 0548-36 19 72, fax 0548-36 62 21 Het gemeentehuis is var. maandag te en met vrijdag geopend van 8.30 tot 12-30 uur. 's Middags van 13.30 tot 18.00 uur is bezoek op afspraak mogelijk. Op de vrijdagmiddagen van de even weken is bet gemeentehuis gesloten Voor de komende periode houdt dit in, dat het gemeentehuis op de vrijdagmiddagen 31 december 1999 en 14 januari 2000 gesloten is. Re gemeentewerf is van maandag tot en met vnjdng geopend van 13.00 tot 15.30 uur cn op zaterdag van 13.00 tot 15.00 uur. GEMEENTEBESTUUR Burgemeester drs. N. Gerzee Portefeuille: Openbare Orde en Veiligheid; Algemene cn Bestuurlijke Zaken inclusief Regionale Samenwerking; Personeel en Organisatie; Automatisering; Recreatie cn Toerisme, Project Ontwikkeling Liezen en Project Herinrichting De Kol. Wethouder M. F. Spijker Portefeuille: Financiën: Economische Zaken; Welzijn en Spon; Kunst en Cultuur. Gezondheidszorg; Onderwijs wethouder J. A. Stegeman Portefeuille: Gemeentewerken; Wegen; Ruimtelijke Ordening; Bouwen cn Wonen inclusief Monumenten. Beheer Gemeente-eigendommen cn Grondzaken; Agrarische Zal.cn en Plattelandsvernieuwing inclusief Landschap- cn Natuurbeheer. Wethouder R. M. C. Dcl.ih.tije Portefeuille Verkeer cn Vervoer, Milieuzaken en Afvalbeheer; Riolering; Sociale Zaken en Werkgelegenheid; WVG. SPREEKUUR BURGEMEESTER EN WETHOUDERS De burgemeester en de wethouders honden uitsluitend spreekuur op afspraak Voor het maken van een afspraak kunt u contact opnemen met a het college van B In de millenniumkrant van de rijksoverheid bent u al uitgebreid geïnformeerd over alle werkzaamheden die de overheid en het bedrijfsleven verrichten om de overgang van het jaar 1999 naar 2000 zo probleemloos mogelijk te laten verlopen. Het lijkt er op dat dit gaat lukken. Voor alle zekerheid neemt de gemeente Holten een aantal v oorzorgsmaatregelen. In deze publicatie informeren wij u uitgebreid over alle werkzaamheden die de verschillende overheidsinstanties en hulpverleningsdiensten verachten om ervoor te zorgen dat u probleemloos het jaar 2000 tegemoet kunt zien. TIP: Knip deze informatiepagina uit en bewaar hem tot na de jaarwisseling! Wat moet u doen bij een gas- of elektriciteitsstoring? Bij stroomuitval in de winter is het van belang zoveel mogelijk warmte in huis te houden. Sluit daarom de gordijnen en houd de deuren en ramen zoveel mogelijk gesloten. Voor koelkast en vriezer hoeft u geen extra maatregelen te nemen. Als de stroom uitvalt, blijft voedsel in een moderne koelkast minimaal 6 uur op de vereiste temperatuur. Bij diepvriezers is dat zelfs 24 uur. Sluit bij een gasstoring de hoofdkraan in de meterkast. Als u op het moment van de stonng aan het koken bent, draai dan ook de pitten dicht. Denk ook aan het afsluiten van een geyser, boiler of cv-installade. In geval van grote stroomstoringen en andere calamiteiten is Radio Oost de radiozender waarlangs u wordt geïnformeerd over de ontwikkelingen. Voor de ontvangst van Radio Oost in geval van stroomstoring is het handig dat u een transistorradio hebt. Zorgt u ook voor de batterijen voor deze radio. Eventueel kunt u ook gebruik maken van de autoradio. Ook is het handig wanneer u een zaklantaarn (met batterijen) bij de hand hebt. Zorg ervoor dat u het storingsnummer van de Edon (0800-336 61 12/grads) of dat van de installateur bij de hand hebt. W, onder telefoonn 37 38 39 (algemeen) o (rechtstreeks). inkomen, welzijn, woi zorgsector) en zorg. Locatie cn postadres: zie gemeentehuis Geopend op werkdagen van 8.30 tot 12 30 uur. Telefoon: 0548-36 27 04. SPECTRUM WONEN Postbus 123. 7240 AC Lochcm, tel. 0573-22 21 44. BIBLIOTHEEK Roribstraat 3, tel. 36 64 14, fax 36 64 17. Maandag en vri jdag van 14.00 tot 1730 uur en van 18.30 tot 2030 uur, woensdag van 10.00 tot 1200 uur cn van 14.00 tot 17.30 uur, zaterdag san 10.00 tot 12 00 uur. Verloskundige Zwangere vrouwen die in het ziekenhuis gaan bevallen kunnen op de normale dienstverlening rekenen. Er zal voldoende personeel worden ingezet. Vrouwen die er in eerste instanue voor kiezen om thuis te bevallen, zullen door hun verloskundige worden geïnformeerd over hoe zij moeten handelen wanneer bijvoorbeeld de telefoon zou uitvallen. U zult er in dat geval rekening mee moeten houden, dat u alsnog naar het ziekenhuis toe moet kunnen gaan. De dienstdiende verloskundige in Holten is de heer C. J. C. Johanns, Haarstraat 171 te Rijssen, tel. 0548-52 23 99. Ook uw hulp is nodig! Wonen in uw omgeving gehandicapten of ouderen die zelfstandig wonen, dan is het belangrijk dat u een extra oogje in het zeil houdt. Wanneer de telefoon uit zou vallen, zijn zij afhankelijk van anderen om in noodgevallen bij de gemeentelijke meldpunten te kunnen komen. LANDELIJK ALARMNUMMER 1-1-2 De meldkamer 1-1-2, waar alle 1-1-2 telefoontjes binnenkomen, verwacht extra drukte rond de jaarwisseling, omdat waarschijnlijk veel mensen de straat op zullen gaan. Dit kan extra drukte voor de alarmcentrale veroorzaken. Om die reden wordt de capaciteit van de centrale tijdens die nacht uitgebreid. Bij overbezetting van het alarmnummer 1-1-2 kunt u vanaf 31 december 22.00 uur tot 1 januari 02.00 uur in noodgevallen ook de brandweer bellen (tel. 0548-36 14 63). 1-1-2 is ook rond de eeuwwisseling paraat. Het alarmnummer 1-1-2 voor Twente is na het testen millennium-proof gebleken. Het systeem zal dus ook rond de eeuwwisseling functioneren. Gebruikt u het nummer wel waarvoor het bedoeld is: daar waar iedere seconde telt! Alleen voor noodgevallen Vanwege de verwachte drukte doet de alarmcentrale een dringend beroep op iedereen om zo min mogelijk de lijnen van 1-1-2 te bezetten. U kunt dit nummer alleen voor noodgevallen gebruiken wanneer politie, brandweer of ambulance met spoed nodig zijn. Vooral in de nacht van 31 december op 1 januari zal naar verwachting veel worden gebeld. Er bestaat daarom een kans dat het telefoonnet overbezet raakt. Is dat het geval en hebt u toch met spoed hulpverleners nodig, neemt u dan contact op met één van de meldpunten die in deze publicatie genoemd HET LICHT STRAALT OOK IN 2000! Energiesector klaar voor de jaarwisseling Alle belangnjke bednjven die met energie te maken hebben, zoals de Nederlandse Aardolie Maatschappij, de Gasunie en de energiebedrijven, hebben zich verenigd in het Energie Millennium Platform om zich voor te bereiden op de komende jaarwisseling. Gezamenlijk hebben zij de mogelijke millenniumknelpunten aangepakt. Sinds eind juli is de energiesector klaar voor de jaarwisseling. Er worden geen problemen verwacht. Bewaking energievoorziening Om de energievoorziening in ons land te bewaken, is een Nationaal Energie Continuïteitsplan opgesteld. In dit plan is onder meer afgesproken dat er op 31 december vanaf 12.00 uur een landelijke coördinatiegroep klaarstaat. Allerlei belangrijke beslissingen over de energievoorziening rond de jaarwisseling worden hier genomen. Ook houdt de coördinatiegroep de media op de hoogte van de stand van zaken. De kans dat er tijdens de jaarwisseling een storing optreedt, is niet groter dan op ieder ander moment. Speciale problemen verwacht de Edon in deze regio dan ook niet. Gas- en elektriciteitsmeters blijven gewoon functioneren. Meer informatie Voor algemene informatie met betrekking tot de energievoorziening kunt u op werkdagen van.08.00 tot 17.30 uur telefonisch contact opnemen met de Edon, tel. 0900-336 60 00/6 ct. per minuut. Dit telefoonnummer is op Oudejaarsdag extra lang bemand: vanaf 's morgens 08.00 uur tot 's nachts 01.00 uur. Nadere informatie over het millenniumproject en de energiesector treft u ook aan op de internetsites van de Edon (www.edon.nl) cn het Energie Millennium Platform (www.energie2000.nl) Meer informatie Voor algemene informatie met betrekking tot de energievoorziening kunt u op werkdagen van 08.00 tot 17.30 uur telefonisch contact opnemen met de Edon, tel. 0900-336 60 00/6 ct. per minuut. Dit telefoonnummer is op Oudejaarsdag extra lang bemand: vanaf 's morgens 08.00 uur tot 's nachts 01.00 uur. Nadere informatie over het millenniumproject en de energiesector treft u ook aan op de internetsites van de Edon (www.edon.nl) en het Energie Millennium Platform (www.e ncrgie2000.nl). GEZONDHEIDSZORG TIJDENS DE JAARWISSELING Bereikbaarheid essentieel Juist de laatste nacht van ieder jaar wordt er meer dan eens een beroep gedaan op geneeskundige diensten en hulpverleningsinstanties. Zoals bijvoorbeeld huisartsen, verloskundigen, apotheken, maar ook thuiszorg, geestelijke gezondheidszorg, ziekenhuis en ambulancedienst. Bereikbaarheid is dan ook een vereiste om snel hulp te kunnen bieden. Die bereikbaarheid is in verband met het millennium vooraf uitgebreid getest. Elk risico wordt zoveel mogelijk vermeden. Wanneer het telefoonnetwerk uit zou vallen, kunnen alle hulpverleningsinstanties terugvallen op het Nationaal Noodnet, zodat zij met elkaar in verbinding kunnen blijven. Wanneer u in deze situatie spoedeisende hulp nodig heeft, kunt u naar een meldpunt gaan (zie kader me.ldpunfe.n). Bij dit meldpunt wordt u verder geholpen. Geneeskundige diensten nemen voorzorgsmaatregelen Om een beeld te krijgen van hoe de geneeskundige diensten zich op de komende jaarwisseling hebben voorbereid, heeft de GGD in Almelo een enquête uitgevoerd onder deze diensten. Uit dit onderzoek is naar voren gekomen, dat alle instanties de nodige maatregelen hebben getroffen. Huisartsen De dienstdoende huisarts is tijdens de jaarwisseling aanwezig in het medisch centrum, Keizersweg 32, tel. 0548-36 35 53. De andere huisartsen houden zich in deze nacht beschikbaar. Bij overbelasting van het telefoonnet wordt de bereikbaarheid door middel van de gemeentelijke meldpunten geregeld (zie elders op deze pagina). Ziekenhuizen Alle apparatuur en systemen die in de ziekenhuizen worden gebruikt, zijn onder toeziend oog van de Inspectie voor de Gezondheidszorg uitgebreid getest. Er zal tijdens de jaarwisseling extra personeel worden ingezet. Bij stroomstoringen kunnen ziekenhuizen altijd terugvallen op noodstroomvoorzieningen. Apotheek U kunt er op vertrouwen dat er voldoende geneesmiddelen beschikbaar zijn. Apotheken hebben daar onderling cn in overleg met huisartsen afspraken over gemaakt. Zo zorgen zij ervoor dat u in ieder geval van de medicijnen, die u regelmatig moet gebruiken, voldoende voorraad in huis heeft. Het is dus niet nodig dat u zelf gaat „hamsteren". Op Oudejaarsdag is de Apotheek Holten, Vrijheidslaan 7, tel. 0548-36 11 11, geopend van 8.30 tot 17.00 uur. Vanaf 17.00 uur begint de nachtdienst. De apotheek is dan bereikbaar via telefoonnummer 36 11 11. Bij overbelasting van het telefoonnet kunt u in noodgevallen terecht bij de gemeentelijke meldpunten. Op Nieuwjaarsdag is de apotheek geopend van 11.00 tot 11.30 en van 16.00 tot 16.30 (tijdens de spreekuren van de huisartsen). Ambulancedienst Als vanzelfsprekend gaat ook in de komende Oudejaarsnacht alle spoedeisende hulp voor. U zult er dus rekening mee moeten houden dat er duidelijke prioriteiten worden gesteld om te bepalen welke hulpverlening voor gaat. De ambulancediensten gaan er in die nacht van uit dat zij niet op ambulancediensten van andere regio's kunnen terugvallen. Die zullen namelijk zelf ook meer dan voldoende verzoeken binnen hun eigen gebied moeten afhandelen. De ambulance is in spoedeisende gevallen bereikbaar via hét alarmnummer 1-1-2. Bij overbelasting van het telefoonnet kunt u terecht bij de gemeentelijke meldpunten (zie hiervoor elders op deze pagina). Medische apparatuur thuis Medische apparatuur die door thuiszorginstellingen zijn verstrekt- voor gebruik bij patiënten thuis zijn uitgebreid getest. U kunt hierbij denken aan infuus- en voedingspompen, dialyseapparatuur, elektrische liften en beademingsapparatuur. De meeste van deze apparaten zijn voorzien van accu's, zodat zc bij stroomuitval kunnen blijven functioneren. Wanneer cr zich een probleem zou» kunnen voordoen, dan weet de GGD of thuiszorg de betrokken mensen in ieder geval te bereiken om maatregelen te kunnen treffen. EEN WARME DOUCHE EN WATER UIT DE KRAAN WMO goed voorbereid de nieuwe eeuw in De Waterleiding Maatschappij Overijssel (WMO) is klaar voor 2000. Het afgelopen jaar is veel geïnvesteerd om op kritische punten de systemen aan te passen en te vernieuwen. Speciale millenniumteams hebben knelpunten in kaart gebracht en opgelost. Het streven om mogelijke problemen voor 1 juli te verhelpen is ruimschoots gehaald. Waterschappen Ook de waterschappen verwachten niet, na maanden van voorbereiding en controle, dat er door de millenniumovergang problemen zullen ontstaan met bijvoorbeeld stuwen en gemalen, rioolwaterzuiveringen of afsluiters in dijken. Uiteraard ziin de waterschappen in deze periode wel extra alert. Wat doen de WMO en de waterschappen tijdens de eeuwwisseling? De WMO en de waterschappen verwachten dat de kans op een storing net zo klein is als op ieder ander moment. In elk Nederlands huishouden is dat gemiddeld een half uur per jaar. Mocht zich onverwacht toch een probleem voordoen in de elektriciteitsvoorziening tijdens de komende jaarwisseling, dan kan teruggevallen worden op noodstroom-aggregaten. Enkele uren voor de jaarwisseling worden deze aggregaten ingeschakeld. Een w'arme douche, een glas koud water uit de kraan of de afwasmachine aanzetten na het nieuwjaarsfeest moet dus geen problemen opleveren. Mocht zich toch ccn storing voordoen, dan kunt u het telefoonnummer 0800-1421 bellen. MELDPUNTEN Wat moet u doen als de telefoon niet werkt? Wanneer er in uw omgeving dringend hulp nodig is (politie, brandweer of ambulancedienst) cn het telefoonnet is overbelast, dan kunt u naar speciale meldpunten in dc gemeente toegaan. Wat is een meldpunt? Op goed bereikbare, centrale plekken in elke gemeente worden indien nodig meldpunten ingericht. In Holten gebeurt dit op drie punten. Hier treft u medewerkers aan van de gemeente of de brandweer, die er voor zorgen dat de benodigde hulpverlening op gang komt. Zij schakelen dus politie, brandweer, ambulance of huisarts in. Wat is het dichsbijzijnde meldpunt? In Holten kunt u terecht bij de volgende meldpunten: Brandweerkazerne Waagweg 6 Dit meldpunt is njdens de jaarwisseling in ieder geval geopend van 22.00 tot 02.00 uur. Woon- en zorgcentrum Diessenplas Vrijheidslaan 1 Dijkerhoek Mobiele post bij Café-Restaurant Het Bonte Paard Deventefweg 87 Wanneer is het meldpunt te bereiken? De meldpunten worden in gebruik genomen bij een grootschalige stroomstoring en in geval van overbelasting van het telefoonnet. Een half uur nadat de stroom of telefoon is uitgevallen, kunt u bij de meldpunten terecht. De telefoniebedrijven hebben gegarandeerd dat dc telefoon in ieder geval nog een uur blijft werken wanneer de stroom zou uitvallen. Na die tijd kunt u voor hulpverlening terugvallen op de meldpunten. Mocht het meldpunt nog niet bemand zijn: het meldpunt op de brandweerkazerne is op 31 december 1999 vanaf 22.00 uur bemand. Zou de stroom uitvallen, dan raden wij u aan de telefoon alleen in noodgevallen te gebruiken. Hiermee voorkomt u overbelasting. Via Radio Oost (die u met een draagbare radio op batterijen of uw autoradio kunt ontvangen) wordt u verder geïnformeerd. De frequentie voor de ether is 89.4 FM. Voor de kabel is dat 88.4. Is een meldpunt ook in geval van calamiteiten te bereiken? De meldpunten worden alleen geopend in geval van een grootschalige stroom- of telefoonstoring. Bij andersoortige calamiteiten als grote branden, ontploffingen en dergelijke kan zoals gewoonlijk gebruik worden gemaakt van het landelijke alarmnummer 112. BELLEN EN GEBELD WORDEN Kan ik gewoon bellen rondom de eeuwwisseling? U kunt zoals gewoonlijk bellen, faxen, internetten, mobiel bellen en gebeld worden. Wel bestaat de kans dat de netwerken door het vele telefoonverkeer in de eerste uren van het jaar 2000 tijdelijk overbelast raken. Dit kan iedere jaarwisseling voorkomen doordat mensen elkaar massaal via de telefoon een gelukkig nieuwjaar toewensen. Mocht u geen verbinding krijgen, probeert u het dan een half uur later nog eens. ALS DE SIRENE GAAT... Wanneer de sirene gaat is er sprake van ALARM. Er is dan beslist gevaar. In dat geval gelden 3 basisregels: GA DIRECT NAAR BINNEN SLUIT DEUREN EN RAMEN ZET DE RADIO AAN (RADIO OOST) Op die manier hoort u het snelst wat er aan dc hand is en wat u moet doen. Als het gevaar een klein gebied betreft, is het ook mogelijk dat u wordt geïnformeerd door rondrijdende geluidswagens. Wilt u meer informatie? Wilt u meer informatie over de activiteiten van de gemeente rond het millennium, dan kunt u uitsluitend op werkdagen van 09.00 uur tot 12.00 uur bellen met telefoonnummer 0548-37 38 43. December feestmaand en - voor veel jongeren - tevens vuurwerkmaand. Iets dat menigeen waarschijnlijk zelfs al vorige maand zal hebben ervaren. Want ieder jaar opnieuw blijkt - ook in Holten - dat nogal wat jongeren steeds vroeger illegaal vuurwerk aanschaffen en afsteken. Rotjes, strijkers, ander knalvuurwerk en allerlei andere soorten siervuurwerk. Voor velen vormt het overlast. Het is onplezierig en in sommige gevallen zelfs pijnlijk aan de oren. Vuurwerk afsteken is uitsluitend toegestaan op 31 december vanaf 10.00 uur tot l januari 02.00 uur. Het in bezit hebben en afsteken van vuurwerk buiten deze tijden wordt als misdrijf aangemerkt. De kans dat de politie je aanhoudt is daarom zeker niet ondenkbaar. Ook in geval je vuurwerk op hinderlijke of gevaarlijke wijze afsteekt. Word je betrapt - iets dat in Holten inmiddels voorgekomen is - dan wordt het (illegale) vuurwerk in beslag genomen, wordt proces-verbaal opgemaakt en heb je een mogelijk begin van een strafblad. Eventuele schade moet worden vergoed cn ben je tussen de 12 en 18 jaar oud, dan wordt je geconfronteerd met de keus 'flinke boete of alternatieve straf. In dat laatste geval verwijst de politie je door naar het HALT-buro in Zwolle en omstreken. Het HALT-buro is een samenwerkingsproject van gemeenten, politie en justitie. Je krijgt er allereerst voorlichting over de gevaren van vuurwerk en de alternatieve straf bestaat doorgaans uit werkzaamheden in de eigen gemeente. Verstandig omgaan met vuurwerk is van essentieel belang. Vanaf zestien jaar mag je het zelf aanschaffen bij legale verkoopadressen. Dat zijn degenen die over een gemeentelijke vergunning beschikken en uitvoerig aan dc weg timmeren met foldermateriaal cn advertenties. Legaal vuurwerk is van goede kwaliteit en is bovendien getest. Het heeft altijd een Nederlandse gebruiksaanwijzing. Vuurwerk afsteken is niet ongevaarlijk, leder jaar opnieuw lezen en horen we van allerlei nae ongevallen. Gelukkig waren cr vorig jaar geen dodelijke slachtoffers te betreuren. De voornaamste oorzaken van vuurwerkongevallen komen door het afsteken van zelf gemaakt vuurwerk (zoals carbid), doordat mensen getroffen worden door vuurwerk van een ander en omdat ze weigeraars opnieuw gaan afsteken. Enkele tips tot slot: omdat je een vaste hand nodig hebt bij het afsteken van vuurwerk, is het raadzaam om geen alcohol vooraf te drinken. Bewaar nooit vuurwerk in je broekzak en steek het altijd aan met ccn aansteeklont, waarbij je let op de veiligheid van mens cn dier in je omgeving. En steek vooral nooit weigeraars voor de tweede keer aan!

Holtens Nieuwsblad | 1999 | | pagina 6