Laatste Holtense molen nog enkele weken open Holtens Nieuwsblad '^4pp itis) Grote storing zet kabel-tv op zwart Ballontochtje met de allround autobedrijven OPENING ^Keunefeesten03 Holten Sploder Feesten, voor elk wat wils Overname van Krekel door Dura bijna zeker Holten geeft gift aan slachtoffers Turkije Keunefeesten begint met de Keunekrant IN DIT nummer U ontvangt een fraaie Parker-Jotter ballpoint amfoor) Holtens DONDERDAG 2 SEPTEMBER 1999 Door een stroomstoring in de kopschakelkast in Nijverdal, moesten Nijverdal, Hellen- doorn, Rijssen en Holten het dinsdag zonder de meeste tv- zenders doen. Door de uitval in de kast kon het signaal van deze zenders niet meer worden doorgezonden. BRT, BBC en TV Oost waren nog wel te ontvangen, omdat hun De allround autobedrijven (Stukker, Eshuis, Pots en Huzen) hebben afgelopen jaar met groot succes een actie ge had bij de aanschaf van een oc casion. Wie de auto kocht die in een van de advertentiebal lonnen stond vermeld, mocht mee met een heteluchtballon. Vorige week donderdag was het zover en koos de ballon met de prijswinnaars bij garage Eshuis in Holterbroek het luchtruim. Door r Holten Zie adv. elders in deze krant Noteer alvast in uw agen- 9, 10, 11 en 12 september Abonnementsprijs f 79,40 Losse nummers f 1,65 signaal rechtstreeks wordt ont vangen. Omdat de storingen van de kabel toch vrij vaak voorkomen, zijn Castel en Edon begonnen met een onderzoek dat moet zorgen voor een structurele oplossing. Op dit moment worden alle klei ne storingen aan plaatselijke scha kelkasten wel verholpen, maar een echte oplossing voor het on gemak is er nog niet. de enorme verkoop van occasions uit de actie, kon de ballon nu al de lucht in. Alhoewel een wolkbreuk bijna het plezier zou bederven, klaarde het snel op. Hierdoor konden de winnaars toch vertrek ken met een A3-ballon. Na een geslaagde vaart kregen de kersverse ballonvaarders een champngnedoop en een certifi caat uitgereikt. Daarna werd er door de allround autobedrijven nog een gezellige feestavond aan geboden. Voor Ik mat wils. Dat is het kenmerk van de Sploder Feesten. Van kinderspelletjes tot de Sploder Revue, van de optocht tot bierfielsen. ledeiren kon er iets van ij/n gading vinden. Zie ook pagina 5 en 9. (Foto: Johan Bo/iuki Er bestaat een grote kans dat wegenbouwbedrijf Krekel BV uit Rijssen wordt overgenomen door bouwconcern Dura Vermeer Groep NV uit Rotterdam. De gesprekken met de directie en aandeelhou ders zijn inmiddels in een ver gevorderd stadium. Verwacht wordt dat de overname binnen enkele weken definitief zal zijn. De overname van Krekel zal voor de medewerkers geen negatieve gevolgen hebben. Dura Vermeer Groep NV wil met de overname van Krekel BV de eigen positie in Oost-Nederland verbeteren. In de sector woning en utiliteitsbouw heeft Dura Vermeer in het oosten van Nederland inmiddels een sterke positie. De overname van het in infrastructuurprojecten gespecia liseerde Krekel BV biedt het Rotterdamse bedrijf een goede toegang tot de markt van integrale projecten voor bouw en infrast ructuur. Krekel BV behaalde in 1998 met tachtig werknemers een omzet van 25 miljoen gulden. Dura Vermeer is in Nederland heeft een dertigtal werkmaatschappi|en, regionaal verspreide vestigingen en deelnemingen. Deze zijn actief op het gebied van woning- en utiliteitsbouw, infrast ructuur en milieu, beton- en wa terbouw, kabels, leidingen en eng ineering. Het concern behaalde in 1998 een omzet van ruim 1,4 miljard en heeft zo'n 2600 medewerkers. Hiermee behoort Dura Vermeer tot de top tien van grote onderne mingen in de Nederlandse bouw- branche. Burgemeester en wethouders hebben besloten om een ge meentelijke bijdrage te geven voor de slachtoffers van de aardbevingsramp in Turkije. 'Gezien alle leed en verdriet in Turkije, hebben wij gemeend om vanuit Holten ook een bijdrage te moeten verlenen', zegt burge meester D.J. Verhoeven over het besluit. Er wordt een gulden per inwoner gegeven. 'Dit zal fors worden af gerond naar boven op tiendui zend gulden.' De hoofdprijswinnaar van de danswedstrijd op 'de middenstandsbeurs, Peter Bielderman, was ook vertegenwoordigd. (Foto: Peter Bulthuis) Een delegatie van de Keunefecstorganisatie is vorige week vrij dag naar Tubantia in Enschede afgereisd. Hier werd op dat mo ment de laatste hand gelegd aan de Keunekrant. Met grote snel heid flitste de voorpagina al door de persen. Inmiddels is de Keunekrant gedrukt en als bijlage bij deze Holtens Nieuw sblad te vinden. Hierin staat de volledige pro grammering van dit Holtcnse feest. Verder veel achtergrond in formatie over de (ncven)activiteiten. (Foto: Rinus I De Hegeman draait zaterdag op wind- en motorkracht Molen De Hegeman in Dijkerhoek gooit zaterdag de deuren extra wijd open. Dan is het namelijk de Overijsselse Molendag en zal de molen naast hopelijk windkracht ook draaien op motorkracht. Een grote Deutz-dieselmotor uit 1930 zal dan de molenstenen laten draaien. 'Velen denken dat de wieken ook draaien, wanneer de motor in be weging is', vertelt molenaar Jan Ulfman. Met zijn compagnon Bert Paalman en vrijwilliger Jan Kleinjan houdt hij de molen in Dijkerhoek aan de gang. 'Toch is dat niet zo. Alleen de molenste nen draaien dan. De wieken staan gewoon stil.' De molen in Dijkerhoek staat er sinds 1890, doordat de rijke land bouwer hlegeman hiervoor des tijds vergunning voor vroeg en het apparaat uit Zuid-Holland haalde. 'Stukje bij stukje is de mo len afgebroken en hier weer opge bouwd', vertelt de molenaar. 'Alleen het stenen onderstuk is er bijgekomen.' Het bovenste gedeelte is dus veel ouder. Hoeveel is niet echt be kend. Op een groot houten tand rad staat het jaartal 1730 gebei teld. Andere onderdelen kunnen jonger of ouder zijn. 'Het hout komt van grote eikenbomen', legt Bob Poppen uit. Hij loopt als cur sist van het Gilde van Vrijwillige Molenaars een dagje met de twee Dijkerhoekse molenaars mee. 'Je moet er dus van uitgaan dat het hout al zeker 150 jaar ouder was toen het werd verwerkt in de mo len.' In het westen van het land werd de molen gebruikt om water te verplaatsen. In Dijkerhoek veran derde de functie in korenmolen. Nog steeds is het monumentale bouwwerk in gebruik. 'De firma Bieleman sponsort het als het wa re', legt Jan uit. 'Deze levert maïs die we hier malen en daarna halen ze het weer op.' De tijd heeft in de tussentijd niet stilgestaan. Qpi het graan te kun- Man gepakt op mesbezit Op de A 1 werd door de po litie een man gecontro leerd, die in het bezit bleek te zijn van een groot jacht mes. Dit mes, dat aan bei de zijden een snijvlak heeft, is in Nederland niet toegestaan. Het wapen werd in beslag genomen en daarnaast kreeg hij een proces-verbaal. Het komt de laatste tijd vaker voor dat mensen worden aangetroffen met een mes dat ze al of niet in het buitenland hebben gekocht. Er. wordt, gedacht dat het geen pro bleem is deze te dragen. Vaak is dit echter niet toegestaan en kan het zelfs de nodige problemen opleveren. Onder andere zijn sowieso alle mes sen verboden, welke aan twee zijden een snijvlak hebben. Een zaagvlak wordt in dit ge val ook als snijvlak aange merkt. Daarnaast zijn nog ve le andere messen aangemerkt als een verboden wapen. Gevonden: Herenhorlogc, bos met vijf sleutels, zwart/rood/witte poes, jachtmes, 1/2 jaar oude kater met witte snuit; groen met lilakleurige babytas met inhoud. De Bridgeclub Gezelligheid Troef bestaat 5 jaar. I lei feest blijft bescheiden, want het enige wat de leden willen is kaarten. Zie verder pagina 3 Wat wel uitbundig werd ge vierd, was het Sploder Feest. Activiteiten voor jong en oud. Zie verder pagina's 5 en 9. Alhoewel er in Holten weinig Turken wonen, vindt Verhoeven toch dat er ook iets vanuit deze gemeente moet worden gedaan. De verschrikkingen in Turkije zijn dan ook behoorlijk groot. Vele huizen zijn ingestort, waardoor zijn bedolven onder puin. Vooral de slechte bouw van de woningen daar is hier debet aan. Aan schokbestendigheid is niet gedacht, zodat vele woningen en flats als kaartenhuizen ineenzak- Koor Mozaïek start weer Het kinderkoor Mozaïek start vanaf 7 september weer met de wekelijkse repetities. Kinderen die van zingen houden, zijn van harte welkom in de kelder van De Kandelaar. Er wordt el ke dinsdagmiddag geoefend van halfvijf tot halfzes. Het interkerkelijk kinderkoor Mozaïek werkt regelmatig mee aan kerkdiensten en een keer per jaar aan een kinderkorenmiddag. Soms verleent het koor zelfs me dewerking aan een uitzending van radio Diessenplas. Kinderen tussen 7 en 13 jaar kun nen lid worden van Mozaïek. Er wordt natuurlijk vooral gezongen, maar ook muziekinstrumenten komen er aan te pas. Voor verdere vragen is Jannie Ribbink bereikbaar via nummer: 0548-36 41 98. Fietser valt op Toeristenweg Een 11-jarig meisje reed afge lopen zondagmiddag op de fiets over de Toeristenweg. Ter hoogte van de picknickplaats in de buurt van de Plaggenweg, raakte zij door haar snelheid en de bepakking op haar fiets, de macht over het stuur kwijt. Hierdoor kwam zij lelijk ten val. Hierbij werd onder ander haar kaak op twee plaatsen gebroken cn \Verden diverse randen bescha digd/ gebroken. Daarnaast liep zij diverse kneuzingen en snijwon- den op. Het meisje, afkomstig uit Zuidhom (Gr) zal enige dagen in het ziekenhuis in Almelo moeten blijven, voordat zij naar het zie kenhuis te Groningen vervoerd kan worden. Let op!! De chemocar komt in Holten Meer informatie op de gemeentepagina. Plet molenaarsduo Jan Ulfman en Bert Paalman versptgen de rondleidingen door de molen. (Foto: Peter Bulthuis) nen malen, moest het van de be gane grond naar boven worden gebracht. Daar liggen namelijk de molenstenen, die het werk doen. Verschillende methodes om cht takelwerk op te knappen zijn ge bruikt. Dit is nog heel goed in de molen te zien. 'In het begin wer den de volle zakken naar boven gebracht met het luiwerk', legt Bert Paalman de oudste methode uit. Dit gaat volledig met wind kracht. Door een houten wiel op een draaiend tandrad te drukken, draait deze rond. Aan de uitste-. kende as ervan is touw gewikkeld die door de opdraaiende bewe ging de aan de uiteinde hangende zak zo naar boven takelt. De naam luiwerk blijkt niet te slaan op het luie werkje voor de mole naar. De beweging die erbij wordt gemaakt, is hetzelfde als bij het klokkenluiden. Omdat er niet altijd wind is en de molenaar toch graag door wilde werken, kwam er in 1930 een die selmotor. 'Met de elevator, een riem met schoepenbakjes, werd toen het graan naar boven in de houten silo's gebracht.' De motor zorgde ervoor dat de stenen toch draaiden cn er dus gemalen kon worden. Tegenwoordig is er voor het transport naar boven een plastic buizenstelsel aangelegd. De tank wagen van Bieleman blaast de maïs er zo doorheen naar boven in de silo's. Ulfman is sinds 1991 molenaar van De Hegeman die eigendom is van de gemeente. 'Ik heb altijd in de bouw gezeten, maar ben door een hernia daarvoor afgekeurd.' Om niet achter de geraniums te hoeven blijven zitten kon hij via SoWeCo beginnen als molenaar. Bert Paalman kwam hem vanaf 1993 daarbij helpen. Dat is zeker nodig, want vooral in de zomermaanden, is er veel aan loop. 'Het zijn vooral ouderen en gezinnen met kleine kinderen die langskomen', weet Jan. 'We zou den ook graag de jongeren tussen 16 en 25 jaar naar de molen krij- gen, maar die gaan liever naar het water of de disco.' Vooral de aandacht trekken bij die groep is erg belangrijk. Het molenaarsvak is een uitstervend beroep. Interesse kweken'bij tieners zou een nieuwe bron van personeel op kunnen leveren. 'Vroeger ging dit werk over van vader op zoon', zegt Jan. 'Nu is dat niet meer zo. Er is geen brood meer in te ver dienen, zodat de zonen ander werk gingen zoeken.' Toch is het belangrijk om molens draaiende te houden. Het is een groot cultuurgoed voor Ne derland. Een stuk historie dat is overgebleven. Zie verder pagina 3 geïnformeerd. als u ons een nieuwe daarvan verzekerd. abonnee opgeeft. Geef dat ook ian een ander door1 Gebruik deze bon voor het opgeven van nieuwe abonnee. Inzenden aan: Holtens Nieuwsblad Antwoordnummer 97 7500 VB Enschede Woonplaats iHij&j betaalt voor dit abonnement f79.-to per jaar (betaalwijze: per acceptgiro) f 76,75 per jaar (betaalwijze: automatisch)

Holtens Nieuwsblad | 1999 | | pagina 1