Wim: JHet voornaamste is voor mij toch de hobby' Holtense atleten halen tien medailles binnen Bejaarden krijgen schrik van hun leven na inslag WEEK Beachvolleybaltoernooi op Kalfstermansweide ^ÖLT'^ ltd I DONDERDAG 8 IULI 1999 Holtens NIEUWSBLAD C Terrasparasol gestolen Er werd een grote terrasparasol I weggenomen, die op het terras van het McDonaldsrcstaurant I stond. Deze opvallende parasol, moet de daders de nodige zweetdruppels hebben opgeleverd, daar deze een behoorlijk gewicht heeft. Het be- treft een grote rode parasol met reclame voor Coca Cola en meer dere keren de letter M. Idelt coop tot Holtenaar bouwt molens, boerenwagens en rijtuigen precies op schaal Verloren voorwerpen: 2 gehoorapparaten; een zilverkleu- rige bril met kunstofglazen; een rte fietstas; een gouden ket- I tinkje; een intergraalhelm; een blauwe Nike schooltas, een rood bcbavpetje; een zilver en gouden oorknopje, voorzien van diamant je; een kinderfiets, merk Gazelle, een setje steek/ ringsleutels en een licht bruine portemonnee met I ruim 500 gulden. apart. Qe Gevonden voorwerpen: /e i Een fotocamera; een bos sleutels, een bril mee goudkleurig montuur n e en blauwe ovale glazen; een hc- renhorloge en een jong poesje, zwart met wit kleurig. e,s Fietstochten IVN-Markelo IVN-Markelo hüudt op don derdag 22 juli en de dinsdagen 13 en 27 juli dagfietstochten. Dc eerste is gekoppeld aan een agrarische excursie. Deze wordt begeleid door een IVN- gids. De kosten voor dc donderdag- tocht zijn 7,50 gulden en voor kin- deren 2,50 gulden. Vertrek is om 10.00 uur bij VW Markelo. Op dc dinsdagen is het vertrek om 14.00 uur. Kosten 2,50 gulden en kinderen gratis. De excursie gaat naar een familie- bedrijf in veeteelt. Hier wordt ge- i werkt aan een duurzaam milieu. I De lengte van de fietstocht is on- j geveer 25 kilometer en duurt zo'n I 6 uur. Halverwege is er gelegen- heid voor een consumptie. Het zelf meegebrachte lunchpakket wordt aangevuld met soep en drinken. De tochten op dii dezelfde lengte maa namelijk 3 uur. sdag hebben duren korter, Velen hebben voor het vullen van de vrije tijd wel een of an dere hobby- Bijvoorbeeld tui nieren of postzegels r len. Toch zijn er ook r die er een bijzondere vrijetijds besteding op na houden. Wim van Diepen (74) is zo iemand. Hij maakt miniatuur molens, boerenkarren en koetsen. Allemaal op schaal en met de hoogst mogelijke perfectie. Hij stopte rond 1985 met werken als onderhoudsschilder bij de ge meente, waar hij 28 jaar lang dienst deed. 1 Ik ben begonnen met het maken van speelgoed voor de kleinkinderen', vertelt Wim over de start van zijn hobby. Op dat moment had het nog niet de gestalte, zoals nu. 'Mijn schoonouders waren 60 jaar ge trouwd en wilden graag een mo len voor in de tuin.' Omdat Wim graag mag knutselen, begon hi) zelf met het maken hiervan. De eigengemaakte molen viel in goede aarde, zodat de bouwer aar digheid in het werk kreeg en meer van dit soort miniaturen ging ma ken. 'Ik kreeg tekeningen van de molen in Dijkerhoek en later van die tn Bathmen', zegt hij. Beide zijn gemaakt en intussen ook al lang weer verkocht. 'Burgemeester Van Rappard wild graag de molen van Dijkerhoek hebben', zegt Wim. Dit halfopen- gewerkte model is nu nog steeds te zien in de echte molen. 'Vooral voor gehandicapten en oudere mensen is dit een uitkomst. Zij kunnen zonder al die trappen op te klimmen, toch de werking van de molen bekijken.' Om het mo del te beschermen tegen het vele stof, zit het wel veilig verborgen in een glazen stulp. Wim wilde meer en ging van mo lens over naar het maken van boe renwagens. Hiermee exposeerde hij zelfs in het gemeentehuis in 1989 wat erg veel bezoekers ople verde. 1-lem werd gewezen op het maken van rijtuigen. 'Je moet rijtuigen gaan maken. Dat is weer een stap je verder en dus moeilijker', werd hem gezegd. Wim wilde deze uit- daging wel aangaan en begon er boeken over te lezen om de fijne kneepjes te leren. 'Een nicht van mijn vrouw woont in Leek, dicht bij het rijtuigenmu seum Nicnoord.' Hij was toch al van plan om daar vanwege de uit breiding van zijn hobby een kijkje te nemen. 'Je mag best de wagens van dichtbij bekijken, maar kom dan in de ochtend. Het is dan lek ker rustig, zodat je alle ruimte hebt', werd hem geadviseerd. De leiding van het rijtuigenmuse um in Leek vonden het een heel goed idee van Wim om de aanwe zige koetsen in miniatuur na te bouwen. Zi) boden hem zelfs aan om zijn gemaakte ontwerpen door hen te laten keuren op na tuurgetrouwheid. 'In het begin kreeg ik de modellen vaak met veel opmerkingen terug, maar nu gebeurt dat nog maar zelden', geeft de modelbouwer trots aan. De kwaliteit van zijn producten is dan ook hoog. Alles moet bij hem dan kloppen. Zelfs de interieurs van de koetsen horen daarbij. Inclusief bed, fornuis en vitrine kast. Veel haalt hij uit boeken, waar het maken van bijvoorbeeld de lantaarns in worden beschre ven. Daarnaast komt er ook veel creativiteit bij kijken. 'De leren kussens op de bok, hoe maak je die nou zo echt mogelijk?', geeft hij aan. 'Nou gewoon met een stukje hout, bekleding en de kno pen erop maak ik van zwarte kraaltjes.' Het lijkt daarna net echt. De lan taarns snijdt hij bijvoorbeeld uit plexiglas. De metalen ring om de houten wielen? Wim zaagt kope ren buizen doormidden en slaat deze daarna plat: tot het gewenste resultaat. Op deze manier maakt hij onder meer ook dc bladveren van de koets. 'Het veert niet, maar het lijkt wel echt.' Toch zit er ook w» n Diepen lussen sjjn creaties in de bobbykamer. (Foto: Peter Bulthuis) veel wel werkende onderdelen op de modellen. Zo gaan deuren open, luiken dicht en doen de remmen het. Op dit moment ligt zijn hobby een beetje stil. Het is zomer en dan trekt het binnenzitten in de schuur niet echt. Dat is meer iets voor de winterperiode. Wel heeft hij enkele wielen en assen ge maakt, voor zijn volgende creatie, maar aan een onder- of bovenstel begint hij nog niet. 'Als je daaraan begint moet je het meteen afma ken. Anders weet je straks niet meer hoe het in elkaar steekt.' Hij is nu veel met de caravan weg, maar als dc dagen straks weer kor ter worden begint het vanzelf weer te kriebelen. 'Ik kan niet goed stilzitten. Ik moet iets te doen hebben.' De jaren beginnen intussen wel te tellen, vindt Wim. Had hij vroeger per winter twee tot drie koetsen klaar, nu is hij blij met een exem plaar. Er zit per model ongeveer zo'n tweehonderd uur werk in, maar ach, de hoeveelheid telt voor hem niet zo. Het gaat hem meer om de kwaliteit. Dat de rij tuig zo perfect mogeli)k is nage maakt. Hiervoor kan hij tekeningen ge bruiken van een archief in Brabant, maar deze maakt hij ook wel zelf. 'Ik ga naar Nicnoord om foto's te maken en meet alles zo goed mogelijk op.' Met deze gege vens gaat Wim dan aan het werk. Dat dit wel eens verkeerd wil uit lopen, bleek bij een bepaalde koets. 'Ik dacht al: wat heeft 'ie een gek model. Er klopte niets van.' Hij ging terug naar Nienoord en inderdaad, hij bleek enkele formaten verkeerd te heb ben opgeschreven. Intussen staat een bovenkamer van zijn huis vol met miniaturen: 16 rijtuigen en 24 boerenwagens. Geen een dubbel: 'Ik heb er wei nig zin in om twee dezelfde te ma ken. Het is voor mij juist de uitda ging om steeds wat nieuws te bouwen.' Een koets die nog mist in de col lectie van Wim van Diepen, is de gouden koets. Dat zal volgens hem ook wel zo blijven. 'Er zitten op de gouden koets twaalf pro vinciewapens ingesneden. Dat krijg je in miniatuur nooit voor el kaar. Zeker niet in het formaat zo als ik ze maak.' Er bestaat namc- lijk'wel een klein model van het rijtuig, maar dit is een meter groot. Dat formaat is zeker nodig, anders zijn de details niet goed na te maken. Wim begint er niet aan, omdat hij simpelweg er dc ruimte niet voor heeft. Met het maken van miniaturen gaat de bouwer zeker wel door. 'Het voornaamste is voor mij de hobby.' En als hij nu vijf of een model maakt in een winter, maakt hem niets uit. Felle onweersslagen waren maandagnacht te horen en te zien boven Holten. Velen schrokken wakker. Vooral de bewoners aan de Vrijheidslaan kregen de schrik van hun le ven. Meteen voor hun woning werd een eikenboom geraakt door een bliksemschicht. 'Dit heb ik nog nooit meege maakt! Je schrikt wel even', zegt mevrouw Vincent. Zij woont aan de Vrijheidslaan. Pal voor haar woning sloeg de bliksem in dc boom. 'Dc stukken bast vlogen gewoon tegen het raam.' Duidelijk zijn de strepen nog te zien die dc schors heeft achtergelaten op het glas. 'Bij sommigen vlogen de stoppen eruit. Mijn celevisie is ka pot en ook de telefoon doet het Haar buurman E. Vukkink zag het allemaal gebeuren. Hij werd wakker van het onweer en trok verstandig de stekkers uit het stopcontact. Zijn tv is daardom ook heel gebleven. 'Het was zo rond kwart voor drie', begint hij. 'Ik deed het gordijn open en het werd ineens hartstikke blauw in dc kamer.' Een grote onweersschicht zaagde de eikenboom voor het huis com pleet in tweeën. 'De boom is hele maal gespleten. Zelfs in de grond is het allemaal stukken.' Alleen een basdoze stam staat nog over eind. 'We hebben puur mazzel ge had. Was de boom anders geval len, dan had de buurvrouw de eik in haar woonkamer gehad.' Hetzelfde geldt voor dc stukken hout die meteen na de inslag in de rondte vlogen: tegen het raam en over dc woningen. Deze hadden net zo goed dc ramen in biggels kunnen slaan. De eikenboom, 3vals de%e erna bet natuurgeweld uit %ag. (Foto: Peter Buitbuis) Het ene na het andere persoonlijk record wordt verbroken in Reusel Interkerkelijk Recreatiewerk Het Interkerkelijk Recreatiewerk begint komen de zaterdag 10 juli met de tweede week werk. .'an het re- De kindermorgens hebben deze week het thema eet smakelijk. Ze duren van 10.00 tot 12.00 uur. Een andere activiteit is het leuter- kwartiertje, dit begint elke werk dag om 18.45 uur. Het program ma van de komende week ziet er als volgt uit: Zaterdag 20.00 uur Open avond met kampvuur; Zondag 10.00 uur kampdienst met ds Roozenboom; Maandag 14.30 uur kookmiddag voor de kinderen kosten f 2,50; dinsdag 20.00 uur programma voor speur neuzen kosten f 2,50; woensdag 06.00 uur ochtendwandeling kos ten f 1,50; 11.00 uur picknick voor de kinderen in plaats van de kindermorgen; 14.30 uur Lijnbal kosten f 1,50; 's avonds volleybal len voor volwassenen; Donderdagmiddag 14.30 uur Levend Ganzebord f 1,50; 22.00 uur de nacht om dc Borkeld;. .Mie programma-onderdelen vinden plaats op de hoek van de Borkeldsweg/Postweg bij Bungalowpark De Lindenberg. Muziekfestival tijdens triatlon Ook dit jaar zal tijdens de triat lon in Holten een doorlopend muziekfestival plaatsvinden in de hervormde dorpskerk van Holten. De toegang is gratis. Alle optredens duren een half uur. Alleen de Muziekschool Holten neemt halverwege de middag een heel uur voor haar rekening. Het spits wordt afgebeten door het Holtense combo van Rob Tuitert. Daarna volgen Joop van Engbrink orgel; een muziekgroep van HMV, Muziekschool Holten; Aart van Dietmen orgel;jacob Berghuis orgel en Jaap Bax orgel. Orgelconcert in Kandelaar In de Kandelaar wordt vrijdag 9 juli door Jan Willem Docter uit Goor een orgelconcert ge geven. Het heeft een romantisch karakter en omvat onder andere werken van Zwart, Bach, Bonnet, Guilmant en Jan Willem Docter zelf. De toegang is grans het con cert begint om 20.00 uur. De Kloeke Leute houden in samenwerking met loonbedrijf P.A.P. het jaarlijkse beachvolleybaltoernooi. Deze staat gepland op zaterdag 31 juli. Dit evenement vindt plaats op de Kalfstermansweide en zal beginnen om ongeveer 14.00 uur. Dit zal nog gebeuren op een niet-gerenoveerde weide, wat wel eens de laatste mogelijkheid zou kunnen zijn. Daarna wordt deze onder handen genomen en omgedoopt tot Kalfstermansplein. Lekker sporticl met z'n allen bezig zijn. Ondertussen genieten van een drankje, terwijl her centrum dichtbij is om tussentijds een wan deling door te maken. Een team bestaat uit vier spelers met eventueel twee wisselspelers. Kosten voor deelname bedraagt 25 gulden per team. Ook kan er worden ingeschreven voor dit evenement. Opgave kan via e-mail (deKloekcLeute@euronet.nl) of telefonisch bij de vol gende personen: AL Aanstoot of M. Krikkink: 362858/361068 Maandag orige week zondag avond viel er tijdens een regen en onweersbui in een kwartier tijd 14.6 mm neerslag. Espelo kreeg maar 3.1 mm, de bui had een zeer plaatselijk karakter. Overdag veel opbollende stapelwol ken afgewisseld door perioden met zon. In de tweede helft van de mid dag viel er een kortstondige regenbui waarbij ook onweer voorkwam. Veel neerslag leverde het niet op. In Espelo bleef het nagenoeg droog. Met een zuidwestelijke stroming werd heldere onstabiele lucht aangc voerd. Dinsdag Was er eerst nog wat zon, daarna raakte de lucht geheel bewolkt. Even later begon het te regenen. Ook hadden we momenten dat het droog was. In de eerste helft van dc middag overheerste de bewolking en viel er van tijd tot tijd wat regen/ motregen. De neerslag was meer buiig van karakter. Later op de middag kregen we enkele opklaringen met af en toe zon. Het kwik steeg snel door de zon naar 20.5 graden. Een zuidelijke stroming voerde vochtige en onstabiele lucht aan. Woensdag 's Morgens was hc-t zwaarbewolkt, er viel af en toe wat lichte regen, veel stelde het niet voor, In de ochtend trok een koufront over ons land naar het oosten en zorgde voor wat regen, 's Middags was er ook veel bewolking waarbij er een enkele regenbui viel. Later geleidelijk meer opklaringen en nu en dan zon. Achter het front werd met een westelij ke stroming drogere lucht aangevoerd. Het voelde buiten benauwd en broeierig aan. Donderdag 's Morgens waren er wolkenvelden en af en toe zon. Daarna werd de bewolking dikker. In het begin van de middag begon het te regenen. De neerslag was buiig van karakter. Ook was het even droog. Er viel weinig neerslag. Holten noteerde 1.6 mm en Espelo 1.3 mm.'De zon kregen we niet meer te zien. En zo werd het een beetje een tegenvallende dag. Dc temperatuur kwam niet verder dan 18.3 graden. De bewolking en de regen hadden te maken met een warmtefront dat noordoost waarts over het land trok. Vrijdag 's Morgens was het zwaarbewolkt en viel er nog wat nattigheid. De zon was de grote afwezige zodat het grijs en somber was. Ook in de middag was de bewolking hardnekkig. Er kwamen maar enkele opklaringen voor waardoor de zon af en toe scheen. Bijna aan het eind van de dag lukte het met de zon steeds beter doordat er meer opklaringen voor kwamen. Bi| een hoge luchtvochtigheid van 65 procent en een tempe ratuur van 22.0 graden voelde net broeierig aan. De bewolking 'hing sa men met aanvoer van warmere lucht. Zaterdag Begon met veel zon wat wolken en sluierbewolking. De temperatuur steeg al snel naar 29.3 graden. Een zuidoostelijke wind voerde zeer war me en droge lucht aan. In de middag nam de bewolking geleidelijk toe en ging de zon vaker schuil achter de wolken. Het zag er soms dreigend uit of er een bui zou vallen maar het bleef droog. Aan het eind van de dag klaarde het weer op en kwam de zon weer terug. En zo bleven de verwachte regen en onweersbuien uit. Daarna kwam de wind uit het zuidwesten en werd het wat koeler. Hierdoor werd het wat aangena mer. Zondag 's Morgens wolkenvelden afgewisseld door perioden met zon. Bijna aan her eind van de morgen raakte het geheel bewolkt en verdween de zon. 's Middags was het bewolkt er vielen wat regendruppels. De zon kwam af en toe nog te voorschijn. En zo viel zondag middag wat tegen. Nadat dc dag voorbij was ver dween de bewolking en Scheen de zon weer. De maximumtemperatuur werd 's morgens al bereikt, het werd 23.8 graden. Een zuidwestelijke stroming voerde vochtige onstabiele lucht aan. Meteo Holten, Freddie Paalman. ffifl Vijftien Holtense atleten togen op zaterdag 26 juni gewapend I met vlag, naar het tentenkamp in het Brabantse Reusel. Hier gingen ze een spannende tweedaagse wedstrijd tegc- moet. Aan de vele persoonlijke records en de tien medailles j die ze meebrachten, blijkt dat onze kleine vereniging lande lijk dapper meedoet. Onze allerjongste deelneemster, Marije Dangremond, behaalde een derde plek op de driekamp en heeft zich naar een zilveren plaats gevochten op de duizend meter. Concurrenten Sanne Baldizonne en Floortje van Eijk waren eikaars concurrenten op de meerkamp. Sanne won zil ver, mede door dc allersnelste sprint in haar categorie. Floortje behaalde goud door haar enorme hoge sprong van 1,35 meter. Op dc duizend meter verwierf ze een welverdiende bronzen plak. Topvorm Rob Marissink, als vanouds in topvorm, behaalde op de duizend •meter ruimschoots goud. halve finale bij de sprint en wierp een persoonlijk record met de speer. Bij de dames deed Bernadette Ongena het voortref felijk. Bij het kogelstoten werd ze derde en met de discus wierp zij een nieuw clubrecord en behaalde daarmee overtuigend goud. Discuswerpen Truus Ongena en Marjet Marissink gingtffi samen de strijd aan op drie onderdelen. Bij de sprint behaalde Marjet de finale en Truus won het brons bij het discuswerpen. Marjet werd vierde bij her kogelstoten. Als afsluiting van dit evenement liep Leo Manssink, bij de mannen veteranen, naar een keurige zesde plek. Hierna ging iedereen ver moeid maar zeer tevreden naar huis. Carlos Baltus leverde op zijn af- scheidswedstrijd een keurige per soonlijk record op de 1500 meter, Ook Gijs Marissink behaalde, on- daks zijn val op de 1500 meter, een persoonlijk record. Matthia Schipper verbeterde haar record met 3,50 meter op het speerwerpen en behaalde tevens een nieuw persoonlijk record op de sprint. Anita Arfman overtrof zichzelf met ee.u speerworp van wel 17,72 meter*?wat ha# een dik nieuw De Holtense atleten bij cl kaar. persoonlijk record opleverde. Zilveren plek Trienke Ymker was in prima vorm. Ze kwam lot in de finale bij de sprint en veroverde een zilve ren plek bij het verspringen. I lelecn Nijmeyer presenteerde zich vooral op de loopnummers goed en eindigde daarmee mooi in het middenklassement. Daphne Schipper kwam tot in de

Holtens Nieuwsblad | 1999 | | pagina 5