Zes kinderkoren tijdens festival zingen in kerk Dominee Israël en zijn vrouw: "Holten, dat klikte meteen" mm Annet Spakman wint Oad-reis naar Mexico Vrouwen NBvP op fietspuzzeltocht Jan Israël maakt 50 jaar predikantschap vol Geslaagden tamboerexamen Winnaars Oad-prijsvraag Ongeval Rijssenseweg WEEK Hollens NIEUWSBLAD Voorspelen blokfluiten Ij Dc Holtense Muziekvereniging I HMV heeft in het nieuwe seizoen I nog enkele plaatsen vrij voor leerlingen die een blokfluit willen j bespelen. 29801 Belangstellenden en hun ouders kunnen kennismaken met deze vorm van vrijetijdsbesteding in het verenigingsgebouw Dorps straat 24. Er zal op zaterdag 3 juli namelijk een voorspeelochtend worden gehouden. De aanvang hiervan is om 10.00 'g zïjif 'g Holtens NIEUWSBLAD Holtcns Nieuwsblad is een uitgas t van Oostelijke Weekbladpers BV. be horende tot Wegener Arcade NV', in samenwerking met de stichting Holtens Nieuwsblad. Stich tingsbestuur: W.H. Bevers, secretaris, Kollingserf 4, 7451 XC Holten, tele foon: 0548-36 30 22. Directie: J.V. Munsterman Eindredactie: Peter Bulthuis en Peter Mobiel: 06-54 93 58 41 E-mail: bulthuis@cistron.nl Peter Koehorst Telefoon: 0548-36 71 57 Mobiel: 06-51 29 45 18 Adres redactie: Kcrkhofsweg 18, 7451 BG Holten, telefoon 0548-36 38 03, fax 0548-36 64 97 Redactioneel medewerker: |oke Oostervelt, telefoon 0548-36 78 4l". fax 0548-36 79 51 Meteorologisch medewerken Freddie Paalman, telefoon 0548-36 40 07 (voor alle weersinformatie) Advertenties: Getfertsingel 41, 7513 GA Enschede, telefoon 053-484 24 50 Orders worden afgesloten en uitge voerd overeenkomstig onze algemene voorwaarden, gedeponeerd bi) de Kamer van Koophandel cn Fabrieken Enschede Adve e-advi: kantoor, telefoon 0548-51 97 97, fax 0548-51 97 98 Henk Schotten, mobiel 06-51 19 83 21 Otto IJspeert, mobiel 06-51 19 83 42 Advenenties kunt u in Holten opgeven ■bij: GAV. Knapen, Larensewcg 3, tele foon 0548-36 12 24 tot dinsdag 12.00 uur, of het kantoor aan dc Kerkhofsweg 18. Abonnementen en klachten bezor ging: familie Bouwhuis, Anlpolsweg 6, 7451 HK Holten, telefoon 0548-36 18 49. Van 17.00 tot 19.00 uur. De Kandelaar was zater- Elk koor trad tweemaal op. dag het toneel een groot Sopraan Luthine Postuma-Groen kinderkorenfestival. Zes uit Kampen was als deskundig koren deden mee, waar- adviseur aangesteld, onder ook Mozaïek uit Naast solozangeres is zij onder Holten. ander freelance docente koor scholing en stemvorming. De middag begon met een educatief moment, door het inzingen van alle deelnemers. Na de e ging dit verder Alweer wat jaren woont domi nee Jan Israël (76) in Holten. Hier heeft hij zestien jaar dienst gedaan bij dc Hervormde Kerk. Daarna ging hij in 1969 zijn zinnen verzet ten in Coevorden en later nog Buursc bij Haaksbergen. Toch is de tijd in Holten hem het liefst, waardoor hij met zijn vrouw hier ook terugkwam. Intussen heeft hij de 50 jaar als predikant volgemaakt. Niet praktiserend, maar predikant ben je voor je leven. Wie het gezin kent waaruit Jan Israël is geboren, zal hei niet meer dan logisch vinden dat hij predi kant is geworden. Al zijn vier broers deden dit. Net als zijn va der, terwijl ook moeder uit een predikantengezin komt. Toch heeft hij lang zitten tobben. „Ik ben van het lyceum in Zwolle naar het gymnasium gegaan, om dat ik niet wist wat ik wilde wor den." Dat hij vanzelfsprekend hetzelfde vak zou gaan uitoefenen als zijn vader, was geen verplichte kost. „Ik vond het wel mooi werk wat mijn vader deed, maar het is mij nooit opgedrongen," bena drukt Israël. Het was het begin van de oorlogs- tijd. ,Je moest voor de Duitsers in Arbeitsdienst, maar dat wilde ik niet," geeft hij aan. „Met een vriend ben ik daarom naar Kampen gegaan om te gaan stu deren aan de gereformeerde theo logische school." Lang heeft dat niet geduurd want drie maanden later moest de school op bevel van de bezetters sluiten. Israël ging daarna studeren aan de Rijksuniversiteit in Utrecht. „Ik kreeg taken op die ik thuis maak te," legt: de predikant uit. „Ik was dus clandestien bezig. Zijn vrouw vult dit aan: „Je hebt jezelf heel veel door zelfstudie bijgebracht." Door de zelfstudie had hij zich na de oorlog opgewerkt tot derde jaars student. In 1948 studeerde hij af en kon beginnen met het vak. ,Je werd in die tijd verplicht Dominee Israel met e(n trouw. Na bet pensioen toch weer terug naar bun geliefde Holten. (Foto: Peter Bulthuis) om het hulppredikantschap tc vervullen," weet hij. „Net na de bevrijding was er namelijk een groot tekort aan predikanten. Bijvoorbeeld doordat ze tijdelijk naar Indonesië waren gegaan om als legerpredikant dienst te doen bij liet KNIL." Hij werd beëdigd in de hervorm de kerk van zijn eigen woonplaats Oosterwijtwerd. >Iier moest ik driekwart jaar volmaken als hulp predikant," zegt Israël. „De dienstdoende predikant: wilde echter niet: meer terug, zodat ik daar op 5 juni 1949 werd beves tigd in hel ambt." Na vier jaar verliet hij de 275 zie len tellende hervormde gemeente .in Oosterwijtwerd en vestigde zich in Holten. „Van 10 mei 1953 tot en met 18 augustus 1969 ben ik in Holten predikant geweest," weet Israël nog precies. „Het was onze beste tijd. Vooral ook door de inzet van mi|n vrouw, die mij door dik cn dun heeft gesteund." Het is meteen de langst zittende periode van alle gemeenten waar hij dienst heeft gedaan. „Holten, dat klikte meteen," is het oprechte antwoord. „Het was natuurlijk- even wennen, maar de mentaliteit van de Holtenaren sprak ons aan. I let was misschien wel onze eigen mentaliteit." Z'n Vrouw: „We heb ben hier de drukste tijd gehad. Hij draaide soms 72 uur in een week!" Veel werk ging zitten in het pasto raat: en diaconaat. „Doordeweeks ging je bi] mensen op visite die niet naar de kerk konden of niet wilden." Ziekenbezoek dus, maar ook koffiedrinken bij bejaarden. „Bejaarden zijn daar heel gevoelig voor. Die zitten anders maar te zitten. Dan vinden ze het toch wel prachtig als je langskomt." Het was een andere tijd. Oo"k ge zien de werkzaamheden. „Een predikant van nu is meer een ma nager. Een grote organisator die delegeert," vindt zijn vrouw. Israël zelf, is het daarmee eens. „In mijn tijd deed je alles zelf.," zegt hij. „De predikant van nu is niet min der druk, maar juist: anders druk. Wij waren Vooral met mensen be zig. Nu is het vooral vergaderen en nog eens vergaderen." Ook an dere veranderingen zijn Israël op gevallen. „Vroeger werden men sen benaderd met vragen als: 'Hoe is jullie kerkelijke gang; hoe vaak bidden jullie en lezen jullie wel uit de bijbel?'," verklaart de predi kant. „Als de dominee nu binnen komt is het juist: „Hoe gaat het met jullie?" Alhoewel hij 16 jaar in Holten predikant is geweest, heeft hij in 1969 toch gekozen om weg te gaan. „Ze vroegen me: 'Je hebt het hier zo naar je zin. Waarom ga je dan weg? Ik zei dan: A. Het is goed voor mezelf om na zo'n lan ge tijd je tc verfrissen. Dat heb je nodig. En B. Het is ook voor de gemeente goed dat er weer eens iemand anders staat. En dat kon den ze wel billijken." Het gezin Israël kwam in Coevorden te recht. „We hebben het daar heel goed gehad, alleen was het kerke lijk heel moeilijk door de tweestrijd daar." Hij legt uit dat er twee stromingen waren, die het niet met elkaar konden vinden. Daar leidde de hele kerk onder. In september 1977 maakten ze de overstap naar Buurse, een plaatsje in de gemeente Haaksbergen. „De kerk en de pastorie waren daar he lemaal verwaarloosd. Niemand ging daar meer heen," begint Israël. „We hebben dat in twee jaar weer opgebouwd. Ik de kerk en mijn vrouw het ook daar aan wezige gebouw Irene. Dat geeft best voldoening." Alleen vindt hij het jammer dat daarvoor maar twee dagen in de week tijd voor was. Daarnaast deed hij namelijk veel werk in bejaardenhuizen en het verpleeghuis in Haaksbergen. Abrupt kwam er een einde aan zijn predikantencarrière. Zijn vrouw revalideerde van een ern stig auto-ongeluk, terwijl hij zwaar overspannen raakte. Na een jaar ziekteverlof, werd hij in 1981 af gekeurd en ging vervroegd met emeritaat. Omdat ze Holten steeds in het achterhoofd hebben gehouden, wilden ze maar wat graag terug naar deze gemeente. Hij preekte soms nog wel eens en nu doet hij zo nu en dan de Diessenplas nog aan, maar verder geniet hij van zijn pensioen. Toch is hij nog steeds predikant. Al is het dan met emeritus ervoor. Want predikant, dat ben je voor je leven. het zingen door alle kinderen van enkele ingestudeerde liedjes in canon. Aan het eind van de mid dag werd onder haar leiding alle koren tegelijk twee liederen ten gehore gebracht. Zes aankomende tamboers en een gevorderde van HMV, hebben afgelopen zaterdag meegedaan aan de KNFM- examens in Hengelo (Gld). De tamboers van HMV worden opgeleid door Erik Poorterman uit Enschede. De geslaagden zijn: Derk Jan Aaftink, tamboer A Fabian Dorlas, tamboer A Wouter van Gelder, tamboer A Edwin Hulsman, tamboer A Lesley van Putten, tamboer A Bert Steunenberg, tamboer A Erik Revlink, tamboer B Annemieke Sluiter en Pietcr Ehren zijn de gelukkige win naars van de prijsvraag die Globe Reisburo Holten tijdens de vorige maand gehouden middenstandsbeurs hield. Annemieke won de eerste prijs: een kofferset ter waarde van 600 gulden. Pieter legde beslag op de tweede prijs. Daar hij momenteel in Bosnië verblijft, namen zijn ou ders de prijs, een vakantiekado- bon ter waarde van 250 gulden, in ontvangst. Aan de prijsvraag namen circa driehonderd beursbezoekers deel. Om kans te maken moesten drie vragen worden ingevuld. Twee daarvan konden aan de hand van de stand worden opge lost, de derde - de gezamenlijke leeftijd van de zeven Globe-me dewerkers - was een gok. Op de kruising Markelosewcg met de Rijssenseweg vond op woensdag 16 juni een verkeers ongeval plaats. Een der bestuurders reed vanuit de Rijssenseweg de Markeloseweg op en verleende geen voorang aan een bestuurder die over de' Markeloseweg naderde. Vorige week was er 's morgens volop zon. In de middag was het een stuk minder zonnig door de vorming van prachtige opbollende stapelwolken. Toch werd het een vrij mooie lentedag, het bleef droog en de temperatuur lag op een aangenaam niveau van 24.2 graden. In de tweede helft van dc- middag namen de stapelwolken de overhand. Ook vielen er wat regendruppels naar be- neden. maar dar mocht geen naam hebben. Dc aangevoerde lucht was vooral in de middag vrij onstabiel van opbouw zodat zich gemak kelijk buien konden vormden. Overdag was het vrij zonnig. Wel dreven er wolkenvelden can hei noorden uit over. Maar die hinderden de zon niet al te veel. Later in dc middag ging de zon geregeld schuil achter dc stapelwolken. Het bleef wel droog. En zo werd het een prachtige dag. De tempe ratuur kwam net niet aan een zomersedag, het werd 24.8 graden. Een hogedrukgebied 1030 Hpa dat zich uitstrekte van het zuidelijk Noordzeegebied naar de Duitse Bocht lag vrijwel stil. Met een noordelijke stroming werd vrij warme cn aanvankelijk onstabiele iucht aangevoerd. 's Morgens was het onbewolkt en zonnig. In de middag hadden we een afwisselling van zon en stapelwolken. Ook was het warm met 25.1 graden, een zomersedag. De wind was zwak tot matig en kwam uit het oosten tot noordoosten. Perfekt fiets en terras weer. Dit fantastische weer hadden we te danken aan een omvangrijk ho gedrukgebied 1030 Hpa met een kern boven de Duitsebocht, deze- zorgde voor rustig en vrij warm zomerweer. De aangevoerde lucht was helder en onstabiel van opbouw. 's Avonds konden we nog heerlijk buiten zitten. Begon onbewolkt en zonnig. Tegen de middag kwamen er wolken velden van het noordwesten uit overdrijven. Daarna was het met het zonnig karakter gedaan. Het werd opnieuw warm met 25.8 gra den. Ook in de middag hadden we een afwisselling van stapelwol ken en wolkenvelden cn wat zon. De bewolking had te maken met het dichterbij komen van een koufront. Tijdens de passage van het front viel er wat lichte regen maar het was niet meetbaar. Nadat de stroming naar het noordwesten was gedraaid werd cr minder war me lucht aangevoerd. 's Morgens waren er veel wolkenvelden en hadden we slechts nu en dan zon, ook voelde het fris aan. De middag verliep daarin tegen een stuk vriendelijker. Van het noorden uit werd geleidelijk droge re lucht aangevoerd waarin brede opklaringen voor kwamen, de- zon scheen geregeld. De maximumtemperatuur bedroeg 20.1 gra den. En zo werd het geen onaangename dag. Een rug van hoge druk strekte zich uit van het zuidoosten van Engeland naar het zui den van Noorwegen en bepaalde het weer. Begon fris met 6.0 graden in Holten. In Twcnthe werd het nog wat kouder met 2,0 graden in de weerhut. Verder de liep de dag zeer zonnig, alleen waren er af cn toe wat wolkensluiers te zien, on danks dat werd het een fantastische zomerdag. De wind stelde niet veel voor. De temperatuur steeg tot 22.8 graden. Ook was het ide aal weer voor de jaarlijkse boeldag van HMV. Een uidoper van het Azorenhoog lag van zuidwest naar noordoost over het land en. zorgde voor het zonnige weer. Hadden we een beduidend ander weertype. In de morgen was het zwaarbewolkt en droog. In de middag kregen we perioden met motregen en regen. De neerslag was meer buiig van karakter. Holten ving 9.8 mm neerslag op Espelo ~.2 mm. De regen kwam goed van pas. De regen werd veroorzaakt door een koufront dat van noordwest naar zuidoost over ons land trok. Na de passage- van het front klaarde het op en kregen we de zon nog even te zien. De temperatuur viel zwaar tegen met 16.2 graden. Meteo Holten, Freddie Paalman De Oad-actie 'Met de streek bus naar Mexico' is succesvol afgeruild. Zowel voor Oad zelf, dat circa driehonderd bu sabonnementen verkocht als voor de Holtense Annet Spakman. Met haar slagzin 'Je ziet Oad overal, want waar je ook reist: Oad was er al!' won ze de actie en kreeg vorige maand uit handen van alge meen Oad-directeur J.G.J. ter Haar een reischeque voor maximaal twee personen ter waarde van 3000 gulden aange boden. Het bedrag mag naar keuze worden besteed aan een reis uit de Mexicogids. Uiterlijk 1 april 2000. De actie had tot doel om bestaan de abonnementhouders te stimu leren gebruik te blijven maken van de streekbus en om nieuwe passagiers te werven. Het abonne ment dat gekocht moest, niet al leen vóór 1 juni worden aange schaft, maar tevens een ingangs datum hebben in 1999. Annet, die ooit op de reser veringsafdeling in Holten werkte, ziet Oad overal, op ongi- Oad-direc/eur Ter Haar reikt Annet Spakman de prijs uit. Ze worden geflankeerd door Joban Spakman en de juryleden B. Kuipers en Janssen. kocht het abonnement omdat ze dagelijks met de bus naar haar werk in Goor reist. Met echtge noot Johan vliegt ze over enige tijd naar Mexico. Behalve het in vullen van het deel nemersformulier, kregen de deel nemers de opdracht de slagzin 'Je nele wijze af te maken. De jurv bestond uit Oad-directeur Ter Haar, B. Kuiper, portefeuillehou der verkeer/ vervoer van de Regio Twente en hoofd ingeni eur-directeur Janssen van Rijkswaterstaat Oost-Nederland. Ter afsluiting van het seizoen werd op 15 juni de jaarlijkse fiets puzzeltocht van de NBvP afde ling Dijkerhoek gehouden. De 48 dames fietsten opgewekt de onge veer 20 kilometer lange roer mee. Het weer en de route, uitgezet door de heren Aanstoot, Sluiter en Broekhuis, waren prachtig. Via de Plompmarsweg, Apenhuizcn, Oostermaat en Okkenbroek kwam de groep weer bij het Bonte Paard. Een kop kof fie met krentenwegge ging er bij de dames met smaak in. Onderweg moesten verschillende opdrachten worden uitgevoerd. Van de letters die aan bomen wa ren bevestigd, moest een naam worden gevormd. Na veel gepuz- zel kwam eruit: Jan Viktor Dorlas. Winnares van de tocht was Jantine Meierman. Tweede werd Dinie Eshuis en Ans Tuitert ein digde als derde. Dc laatste afdelingsavond 1998/ 1999 werd op 18 mei gehouden. Dit keer was het een Hongaarse avond verzorgd door enkeie da mes uit de Beemte. Met een bijna echt paspoort kon rond het Balaton meer in Hongarije worden gereisd in de vorm van een ganzenbordspel. Ook een echt Hongaars hapje cn drankje kon worden geproefd. Het was een interessante en leuke avond. Spooktocht De Schure Jongerencentrum De Schure houdt op donderdag 1 juli een spooktocht. Deze is uitgestip peld over de Beuseberg. Onderweg zullen de deelne mers enkele leuke en vooral ook enge attracties tegenko men. Inschrijving begint om 22.00 uur. De entree is gratis. Het late tijdstip is gekozen omdat het natuurlijk bij zo'n tocht wel donker moet zijn. Dan komt de sfeer het beste tot zijn recht. Wie wil deelnemen, moet trouwens wel ouder dan 16 jaar zijn. Degene die geen zin hebben om met de spooktocht mee te doen, kunnen wel gewoon naar De Schure komen. Deze is die avond geopend. Voor meer informatie: Ruud tc Winkel, telefoon 0548- 363102 of donderdag avond De Schure: 0548-364121. de kinderkoren laat hun kunnen sfen tijdens de kinderkorenmiddag. (Foto: Joban Bolink)

Holtens Nieuwsblad | 1999 | | pagina 5