henseir ZOMERBROEKEN KORTE MICRO JACKS - ■I (Comfortabele Geweldige kollektie zomerjacks *50. PROFIJTKALENDER PROFIJTKALENDER opening- l<oopaV°n tot 17.00 u. tot 13-00 U. Het ecoduct over de Al bij Oldenzaal. Onder passe- rei da auto s, boven de rust op het Ecoductwaar de dieren het rijk alleen heb ben. I DONDERDAG 24 IUNI 1999 HlO/Zëi De zoogdieren vormen een unieke groep in de natuur, zo laat de tekst op het omslag van het boek ons weten. Bij het le zen van die opmerking komt de vraag boven, hoezo? Wel, het antwoord is dat ze tot de meest complexe vormen van leven op aarde behoren. Leuk, boeiend, prima om vast te stellen, maar waar het de inwo ners van Overijssel om gaat is welke zoogdieren kennen we hier, waar leven ze, waarom juist op die plek, en niet een kilometer verder op, waar leven ze van, w;anneer zijn ze te zien, welke momenten slapen ze, en als ze zich voort planten, hoe lang is de draagtijd. hoeveel nakomelingen hebben ze per keer en ga zo nog maar even door. Veel antwoorden op cvenzovele vragen zijn te vinden in het eerder genoemde boek. De gegevens zijn verzameld door de Zoogdierenwerkgroep Overijssel. Deze bracht duizen den gegevens bijeen, ordende ze, en haalde er conclusies uit, en be vestigde er in veel gevallen al be staande vermoedens mee. Het resultaat van deze inventari satie is in dit boek te vinden, aan gevuld met veel foto's in kleur en zwart wit. Dankzij dit werk, wat Da das is goed te herkennen aan de witte kop net twee zwarte strepen die Iepen vanaf de neus, via de ogen ei oren naar het achterhoofd. absoluut geen eenvoudige klus is gezien het feit dat de meeste zoogdieren zeer schuchter en voorzichtig zijn, waardoor veel geduld opgebracht moet worden, kan iedereen nu op eenvoudige wijze, thuis lekker achterover leu nend, de rijkdom aan zoogdieren uit Overijssel bekijken. De plaatjes bekijken van de vos, die ondanks al zijn voorzichtig heid toch door die geduldige foto graaf betrapt werd. Of de opnames aanschouwen van dieren zoals de egel, de bosspits- muis (wie echt dacht dat alle mui zen er hetzelfde uit zien, kijk dit boek eens in met de schitterende close-ups), de baardvleermuis, maar ook de grotere zoogdieren zoals de al genoemde vos, herme lijn, wasbeer, bunzing, wezel, grij- Hat edelhert is wear te nemen (spora disch) in de omge ving van Losser, en het vermoeden be staat, dat de dierei kamen uit het grensgebied met Euitsland. die veel verklaart over de zoogdie ren in Overijssel. En als men ver volgens de auto, fiets of benenwa gen neemt, om het woon- en leef gebied van deze zoogdieren te be treden, is het toch wel leuk te we ten, hé, hier bevinden we ons in een heideterrein, dus is de kafts groot dat zich hier veel aardmui- zen bevinden. En bijna aan het eind van het boek is het toch goed te kunnen vaststellen, dat we, ondanks de vele zoogdieren die ten prooi val len aan het dagelijkse verkeer, we hier toch de moeite nemen om za ken zoals ecoducten aan te leggen. in het water vinden) of de groei van bepaalde soorten voed sel, die de land dieren tot zich nemen. hebben. Wie dit boek leest, er de tijd voor neemt, komt bladzijde na bladzijde in formatie tegen. Fotografisch is het ecoduct over de Al bij Boerskottcn (Oldenzaal) perfect geplaatst, zo dat iedereen me teen het nut daar van kan zien. Het gemotoriseer de verkeer dat met hoge snelheid over de wegen raast, en daar boven de spe ciale 'snelweg' voor de dieren, die ongestoord van de ene kant van het gebied naar de an dere kant kunnen lopen, zonder in gevaar te komen. I Samengevat een I leerzaam, boeiend i mooi boek- ;rk, dat elke in woner van deze De vos niet graag gezien.provincie gelezen moet hebben. Om te leren waar- deren en te leren herkennen. De hermelijn. met/zonder stretch wasbaar vele kleuren ook in extra grote (buik)maten Wij hebben nu al in div. unikleuren voor fetes Enschede: De Heurne 4 B Hengelo: Brink 174 Almelo: Citypromenade 29-31 Zutphen: Beukerslraat 29 Deventer: Lange Bisschopstraat 11-15 Wie behalve foto's bekijken meer van dit onderdeel van het dieren rijk in Overijssel wil weten, die kan zich verdiepen in zaken zoals de opzet van de inventarisatie, hoe men te werk is gegaan, waar en in welke periodes, en hoe die gegevens verder gebruikt zijn. Kaarten geven telkens aan in \Vel- ke gebieden dieren te vinden zijn, zodat iedereen uitgaande van zijn of haar woonplaats kan bekijken, of bepaalde dieren nu wel of niet veel in dat gebied voorkomen. En als ze er zijn, waarom dat juist op die plek is. Dat kan te maken hebben met de aanwezigheid van bijvoorbeeld water (logisch uiteraard als het om zoogdieren gaat die hun voedsel ze zeehond en het w-ilde zwijn. PROFIJTKALENDER PROFIJTKALENDER |*j 3-30 binnf"

Holtens Nieuwsblad | 1999 | | pagina 10