Thuiszorg test gehoor van negen maanden oude baby's Samenwerking moet complicaties van diabetes beperken 11 Vragen? Vroegtijdige en gezamen lijke aanpak diabetes voorkomt veel ellende Op deze pagina aandacht voor "minder bekende" produkten Woensdag 5 mei GESLOTEN Wat heeft Thuiszorg Zuidwest Overijssel te bieden? Advertorial HO 12 ZA 10 vaak aan om bijvoorbeeld dieetmargari- ne te gebruiken en we begeleiden ze bij het verminderen van overgewicht, want dat is ook niet bevorderlijk in ver band met de ziekte". zijn de kantoren van Thuiszorg Midden Overijssel en Thuiszorg Zuidwest Overijssel en het uitleenmagazijn aan de Gaardenstraat 29-31 te Holten Ih-1>tei r Voor dringende zaken is Thuiszorg Midden Overijssel te bereiken via .nr. (0548) 616465 en Thuiszorg Zuidwest Overijssel via de Centrale Thuiszorgtelefoon (0570) 686000. DEVENTER - Op deze pagina wordt aandacht besteed aan misschien wat minder bekende produkten van Thuiszorg Zuidwest Overijs-sel. Ouders van jonge kinderen zullen ongetwijfeld bekend zijn met de gehoortest voor kinderen vanaf 9 maanden. In een interview met een wijkverpleegkundige en een consulta tiebureau-arts wordt uitgelegd wat dit onderzoek inhoudt. Verder wordt op deze pagina aandacht besteed aan het nieuwe project diabeteszorg waarbij samengewerkt wordt met een aantal huisartsen in Deventer. De diabetes- verpleegkundige en diëtiste van Thuizorg en huisarts De Jonge vertel len er meer over. Ook wordt uitleg gegeven over het werk van de twee Turkse gezond- heidsvoorlichters. Bij hen kunt u terecht met vragen over de Nederlandse gezondheidszorg of indien u voorlichting wenst over bepaalde gezondheidsklachten. Motivatie Motivatie is voor diabetespatiënten erg belangrijk. Silvia Dutes taak is het, de diabetespatiënten goed voor te lichten over de ziekte en hen te wijzen op eventuele complicaties. „Dat kunnen nierziekten zijn maar ook kunnen er bij diabetespatiënten klachten aan de ogen of aan de voeten ontstaan. In het kader van de samenwerking tussen Thuiszorg en de huisartsen willen we die compli caties zo goed mogelijk proberen te beheersen of uit te stellen. Huisartsen verwijzen patiënten naar me door maar soms komen de mensen ook bij mij na een bezoek aan de diëtiste. Motivatie is voor diabetespatiënten heel belangrijk. Ze moeten goed weten waarom ze een bepaald dieet moeten volgen of waar om en wanneer ze insuline moeten spuiten en/of medicijnen moeten gebruiken. Het is mijn taak de mensen goed voor te lichten en hen te motive ren. Daarnaast kan ik bijvoorbeeld het medicijngebruik in de gaten houden en de voeten controleren. Als het nodig is, verwijs ik patiënten door naar een pedi cure. Diabeet ben je de rest van je leven. De diabetesverpleegkundige geeft informatie en begeleiding om dit te verwerken". Silvia Dute heeft diabe tesspreekuur bij een aantal huisartsen, Monique Stoop houdt spreekuur op afspraak op de dinsdagmiddag. De bedoeling is om in de toekomst het dia betesproject verder uit te breiden in het werkgebied van Thuiszorg Zuidwest Overijssel. HOLTEN - Kwetterende vogeltjes en blaffende honden. Met die kindvriendelijke geluiden wordt het gehoor van kinderen vanaf negen maanden oud getest bij de Thuiszorg Zuidwest Overijssel. Met deze test, die onderdeel is van het landelijke programma van de Nederlandse Stichting voor het Dove en Slechthorende kind, kan binnenoordoofheid bij kinderen vroegtijdig worden ontdekt. Al jaren wordt de gehoortest bij kinde ren uitgevoerd. De laatste jaren gebeurt dit met de CAPAS, een in Nederland ontwikkelde test waarbij gebruik gemaakt wordt van geavanceerde apparatuur. De wijkverpleegkundige, die speciaal opgeleid is voor het uitvoe ren van de tests, beschikt over een lap top. Via deze computer worden gelui den weergegeven. Als een kind niet of niet goed reageert op een geluidje, her haalt de computer het. Tevens regis- treet de computer hoeveel decibellen het kindje kan horen. Het kindje zit tij dens de test bij de moeder op schoot Aan weerszijden van de stoel staan twee kleine luidspreker. Als het kindje reageert op een geluidje door naar het goede luidsprekertje te kijken, wordt het beloond met knipperende lampjes Om te voorkomen dat het kindje voort durend naar het luidsprekertje blijft kij ken, leidt de wijkverpleegkundige het af met speeltjes. Slim De gehoortest is belangrijk voor jonge kinderen, vinden consultatiebureau arts Mien-Jet Kerssemaekers en wijkver pleegkundige Willemien Toenhake van Thuiszorg Zuidwest Overijssel. „Het is van belang dat doofheid in een vroeg stadium wordt ontdekt anders leren de kinderen niet goed praten", legt Kerssemaekers uit. „Wij testen kinderen van negen maanden omdat het nodig is dat ze al kunnen zitten. En als kinderen ouder worden, worden ze ook te slim voor deze manier van testen met de geluidjes. Er zijn nu ook onderzoeken naar testen die uitgevoerd kunnen wor den bij kinderen vanaf vier weken oud. Het voordeel hiervan is dat kinderen vroeg behandeld kunnen worden in het eerste half jaar na de geboorte". Behandeling „Ongeveer vijf tot zes procent van de kinderen die wij testen, blijkt niet goed genoeg te horen. Als we dat ontdekken Ouder- en kindzorg - Zwangerschapsbegeleiding - Zwangerschapsyoga - Kraamzorg - PKU/CHT-screening - Consultatiebureau - Huisbezoeken - Inentingen - Themabijeenkomsten Opvoedings ondersteuning - Gehooronderzoek Verzorging en verpleging - Huishoudelijke verzorging - Alpha hulpverlening - Persoonlijke verzorging en verpleging - medisch technische handelingen - Intensieve thuiszorg - aanvullende hulpverlening - Gespecialiseerde verzorging - Video-hometraining - Voedings-en dieetadvies - Personenalarmering - Gezondheidscursussen - Dagopvang voor ouderen De Keppelerhof - Thuiszorg-hulpmiddelencentrum Aanvraag voor: - Persoonsgebonden budget - Vrijwillige Thuiszorg Maatschappelijk werk - Persoonlijk advies en gesprek - Groepsbijeenkomsten - Sociaal Raadslieden - Bedrijfsmaatschappelijk werk Thuiszorg Zuidwest Overijssel Postbus 583, 7400 AN Deventer Mocht u na het lezen van deze artikelen nog vragen hebben, dan kunt u contact opnemen met onze Centrale Thuiszorgtelefoon, (0570) 686000. Bereikbaar van maandag tot en met vrijdag van 08.00 tot 18.00 uur, buiten deze tijden alleen, voor spoedeisende zaken. Foto: Silvia Dute (rechts en Monique Stoop van Thuiszorg Zuidwest Overijssel lingsziekte. „We verbieden niks, we raden mensen alleen maar aan een bepaald dieet te volgen dat beter is in verband met hun ziekte", zegt ze. „We wijzen de mensen erop dat er proble men kunnen bestaan als ze hun eigen eetpatroon niet veranderen. Voor dia betespatiënten staat een ding voorop en dat is het op peil houden van de bloedsuikerspiegel. Dat kan alleen bij een uitgekiend dieet. Een groot misver stand is ondermeer dat diabetespatiën ten geen suiker mogen gebruiken. Vaak is het belangrijker dat ze minder vet gebruiken. Diabetespatiënten raden we bij de eerste test, doen we de test nog een keer opnieuw. Tussen de eerste en de tweede test zit ongeveer een maand, want misschien hoort het kind je de eerste keer wel minder goed van wege een verkoudheid of zo. Die moet dan wel eerst over zijn. Als de tweede test ook onvoldoende is, proberen we na nog een maand de- test voor de derde keer. Bij de derde keer onvol doende sturen we het kindje door naar de huisarts, want die kan dan uitzoeken wat er met het gehoor aan de hand is en welke behandeling (eventueel bij de KNO arts) moet plaatsvinden. Doordat doofheid al vroeg geconstateerd moet worden, komt het dus wel eens voor dat kinderen met veertien maanden al een gehooraapparaatje krijgen" DEVENTER - Je hebt diabetes (suikerziekte) of je hebt het niet. Je bent ook niet een beetje zwan ger. En als je eenmaal diabetes hebt, kun je er het beste voor zor gen dat je de ziekte zo goed mogelijk leert hanteren. Thuiszorg Zuidwest Overijssel kan daarbij helpen, door voorlichting en advies. „Het gaat ons er om dat diabetespa tiënten zo goed mogelijk leren omgaan met hun ziekte en dat ze weten wat ze in verschillende situaties moeten doen", zeggen Silvia Dute en Monique Stoop van Thuiszorg. Silvia is diabetesver pleegkundige. Monique is diëtiste. Beiden werken op het gebied van dia beteszorg samen met een aantal Deventer huisartsen in een nieuw pro ject. De bedoeling is diabetespatiënten te begeleiden en de complicaties zoveel mogelijk te beperken. Symptomen van de ziekte zijn ondermeer vermoeidheid en veel drinken en vaak plassen. Verwijzing „De cliënten komen bij ons na verwij zing door de huisarts", zeggen Moni que en Silvia. „De huisarts die bij een cliënt diabetes heeft vastgesteld, scha kelt ons in". De taak van Monique is, diabetespa tiënten een dieet te adviseren. Per slot van rekening is diabetes een stofwisse- DEVENTER - Een vroegtijdige be handeling van diabetes door een team van specialisten kan later veel ellende en complicaties voor komen. Dat is de boodschap die de Deventer huisarts M. de Jonge overbrengt als je hem vraagt wat nu eigenlijk het belang is van het diabetesproject waarin hij, Thuis zorg Zuidwest Overijssel, andere huisartsen en Salland Verzeke ringen zijn betrokken. „In 1996 werd mij door het Deventer overlegorgaan Zorg op één lijn de vraag gesteld om mee te doen aan een pro ject dat zou moeten leiden tot verbete ring van de zorg voor mensen met dia betes", zegt de sinds 1995 in Deventer gevestigde huisarts. „Er zou een huis arts moeten komen die het project zou coördineren. Aangezien mij de vraag werd gesteld en ik preventief werken heel belangrijk vind, heb ik de coördi natie op me genomen en kon het pro ject van start gaan. Zelf had ik het idee dat er aan de zorg voor diabetes wel wat kon worden verbeterd. Ik kreeg natuurlijk wel diabetespatiënten op mijn spreekuur maar ik had het idee dat ik onvoldoende zorg aan hen verleen de. Bovendien was mijn kennis niet vol doende om hen goed te kunnen behan delen en begeleiden. De diabetesver pleegkundige en de diëtiste van Thuiszorg Zuidwest Overijssel hebben kennis in huis op deelgebieden van dia betes, die een huisarts niet heeft Vooral de rol van een diëtiste als het gaat om het veranderen van eetge woontes is belangrijk. Zo weten diabe tespatiënten bijvoorbeeld vaak wel dat ze geen suiker mogen hebben maar niet bekend is dat vet ook schadelijk kan zijn. Een goed dieetadvies kan hen helpen een evenwichtig dieet samen te stellen". Daarnaast heeft de diabetes- verpleegkundige een belangrijke rol in de begeleiding van en voorlichting aan de patiënt". Project Het projectmatige van de gezamenlijke aanpak van diabetes bestaat eruit dat alle patiënten die diabetes hebben, door meerdere disciplines in de gezond heidszorg worden bekeken. De Jonge hierover: „ledereen die diabetes heeft en waarvan dat ook bekend is, wordt gescreend. Het begint bij de huisarts. Als ik constateer dat iemand diabetes heeft, moet er in het begin heel veel werk worden gedaan Ik zie de patiënt in de beginperiode heel regelmatig. De patiënt gaat dan ook al heel snel naar de diëtiste. Later moet de patiënt naar de diabetesverpleegkundige en nog weer later naar de oogarts. Door deze gezamenlijke aanpak kun je later veel leed voorkomen, De meeste amputaties van benen of voeten in ons land zijn het gevolg van diabetes. Als diabetes goed wordt behandeld, kun je er heel oud mee worden. Mijn oudste patiënt met diabetes is 92 jaar en die heeft geero ct' complicaties. Mijn eigen ervaring is datl de zorg voor diabetespatiënten duide- ujn lijk beter is geworden door de project- jcn matige aanpak". st0i Afhankelijk Alles wat dokter de Jonge tot nu toe heeft verteld, slaat op de diabetespa- tiënten die niet afhankelijk zijn van insuline. Vaak gaat het om mensen die: door verkeerde eetgewoonten en over gewicht diabetespatiënt zijn geworden. Bij sommigen speelt ook een erfelijke! aanleg mee. Het grootste deel van deze mensen hebben wat in de volksmond! wordt genoemd ouderdomssuiker", aldus de dokter. „Bij insuline -afhanke lijke patiënten ligt dat anders, die heb ben vaak al op jongere leeftijd diabetes gekregen". Inmiddels hebben meer huisartsen zich gevoegd bij de project matige aanpak van diabetes. Het pro ject is niet uniek in ons land. Meerdere plaatsen kennen een dergelijk initiatief.; Salland Verzekeringen financiert eenj deel van het project. Er is immers extra tijd en inzet van mensen nodig om dia betespatiënten te begeleiden De betrokken partners in het project schrij ven momenteel een rapport over het project. Andere huisartsen en instellin gen in de gezondheidszorg kunnen uit de ervaringen in het rapport putten. Foto: Huisarts M. de Jonge: „Er vroeg bij zijn.

Holtens Nieuwsblad | 1999 | | pagina 12