s. Holtens Nieuwsblad PLAATSELIJK/^ O, 'Samenwerken ja, maar samenvoeging nee!' 'Jullie zijn mijn echte fans!' 1 tyVi&wiM-1 U ontvangt een fraaie Parker-Jotter ballpoint Van Voorden en Verhoeven in clinch over herindeling «mm-m Expositie Prisma en Gordon Pheil in Waerdenborch Holtens NieuwsM»d DONDERDAG 18 FEBRUARI 1999 Abonnementsprijs f 79,40 Losse nummers f 1,65 JEUGDVERENIGINGEN piJKERHOEK. De C.J.M.V. „Immanuël", de Meisjesvereni- ging en de J.V. „Jonge Kracht" hielden Donder dagavond in het gebouw „Bethanië" te Dijker- hoek hun jaarfeest onder leiding van de Jjeer A. Westierik van de C.J.M.V. te Holten. De bijeenkomst werd geopend met het zingen van lied 89 uit de Bondsbundel en ©en welkomst woord van tde voorzitter, die een korte inlei ding hield naar aanleiding van Matth. 13. Na ©en zangnummer van de meisjes bracht de secretaris van „Immanuël", de beer B. J. Krikkinlc, de jaarverslagen uit, waaraan wij ont lenen, dat de Meisjesvereniging 17, „Immanuël" 20 en „Jonge Kracht" thans 22 leden telt. Uit het verslag van de penningmeester, de heer G. J. Brinkman, bleek, dat de inkomsten f596.16 en de uitgaven f549.81 bedroegen, zodat er een batig saldo was van f50.79. Er werd f300 bijgedragen in het bouwfonds voor de uit breiding van het gebouw „Bethanië". Door verschillende leden werden toneelstuk jes opgevoerd, waarvan wij nomen „Bij de schoenmaker" en „De ideale dienstbode" en voordrachten gegeven. J. Veneklaas gaf een' aardig opstel over de kampeerdagen in Ommen, waarna de Tegehaja's uit Holten met hun man doline-band een Indisch programma gaven. Dat alles viel zeer in de smaak. Na een traktatie in de pauze en een kleine verloting werden nog weer voordrachten opge voerd, o.a. een stukje „Aan het loket", en tra den de Tegehaja's opnieuw op. De heer G. J. Ulfman, voorzitter van „Imma nuël", die na het vertrek van de heer Westerik de leiding had overgenomen, sloot deze ge slaagde avond met dankgebed, na 't zingen van het Avondlied. Hij bracht nog dank voor de financiële steun in het afgelopen jaar onder vonden. Dit jaarfeest is Vrijdag- en Zaterdagavond op dezelfde wijze voortgezet en ook deze avonden zijn goed geslaagd. Het geheel heeft nog een batig saldo opgeleverd. MINDER UITGEGEVEN VOOR VERMAAK EN ONTSPANNING. Dat het geld meer waarde heeft gekregen in het afgelopen jaar, of dat het althans niet zo gemakkelijk meer wordt uitgegeven, moge blij ken uit onderstaande vergelijking omtrent de opbrengst der vermakelijkheidsbelasting in deze gemeente over 1947 en 1948. In 1948 bedroeg de opbrengst der vermakelijk heidsbelasting f1718 en over 1947 f2912. In dit laatste jaar is begrepen f960 van de motorwed strijden in de Holterberg, die in 1948 niet ge houden werden. Uitgegeven werd in 1948 voor filmvoorstel lingen f 1887 (f 1894), sportuitvoeringen f 497 (f7025), toneeluitvoeringen f575 (f1120), con certen f466 (f204), overige uitvoeringen f2852 (f5786). De tussen haakjes geplaatste bedragen zijn van 1947. Totaal uitgegeven aan toegangsbewijzen voor vermaak en ontspanning f6277, in 1947 f16029. KOMT ER EEN BEGRAFENISVERENIGING? In de ledenvergadering van het Algemeen Zie kenfonds en ook bij andere gelegenheden is reeds herhaaldelijk de vraag, gesteld of het niet moge lijk zpu zijn om te komen tot de oprichting van een begrafenisvereniging. Hoezeer men ook bereid is door middel van burenhulp de door een overlijden getroffen buur te helpen, er zijn aan deze hulpverlening dikwijls zodanige be zwaren verbonden, dat velen op een andere wijze de teraardebestelling zouden willen rege len. Het Ziekenfortdsbestuur heeft thans het initiatief genomen om de oprichting van ©en begrafenisvereniging met de overige ingezetenen te bespreken en gegevens verzameld, die tot een vruchtbare gedachtenwisseling kunnen bijdragen. Verwezen wordt naar de advertentie in dit no., waarin het zich als voorlopige commissie aan dient. geïnformeerdals u ons een nieuwe daarvan verzekerd abonnee opgeeft. Gebruik deze bon voor het opgeven van een nieuwe abonnee. Inzenden Holtens Nieuwsblad Antwoordnummer 97 7500 VB Enschede Woonplaats IHijrtj betaalt voor dit abonnement f '9.40 per jaar (betaalwijze: per acceptgiro) 176,75 per jaar (betaalwijze: automatisch) De Rijssense burgemeester E. van Voorden blijft zich met harde bewoordingen tegen een samengaan van Rijssen en Holten verzetten. Burgemeester D.J. Verhoe ven maakte juist duidelijk graag met deze buurgemeen te in zee te willen gaan. Met liefst nog een derde partner, maar als dit onmogelijk is, dan is dat ook niet erg. Deze tweestrijd ontstond tijdens de hoorzitting van de Vaste Tweede-Kamercommissie Binnenlandse Zaken en Ko ninkrijksrelaties die op zaterdag in de Reggehof te Goor werd gehouden. leg met deze gemeente. Enkele kleine grenscorrecties kan het tekort aan industriegebied voor ons oplossen." Pvda'er M.A.M. Barth wilde graag nadere uitleg over zijn gestuurde brief waarin Van Voorden uitlegt dat er ce'n grote gapende scheur tussen beide buurgemeenten ligt. Zij vroeg zich af of dit straks na een fusie ook nog zal bestaan. ^Rijssen heeft een eigen cultuur en een eigen karakter. Het verschil zal na de fusie ook blijven," lichtte Van Voorden toe. Om deze tweedeling duidelijk te maken, gaf hij een toepasselijk praktijk voorbeeld: „Na een fusie zal de burgemeester in Rijssen waar schijnlijk prins Carnaval ont vangen en dat doet hij nu niet!" De Rijssense burgemeester E. van Voorden was meteen duide lijk over de relatie met Holten: „samenwerking: ja, maar sa menvoeging: nee." Hij vindt dat een zelfstandig Rijssen zich nu ook heel goed kan rooien en heeft daarbij geen behoefte aan het. vastplakken van een boeren- gcmccnte aan de westkant. „Met 26 duizend inwoners hebben wij geen financiële problemen. We hebben zelfs een groei van 4,5 procent in de werkgelegenheid, terwijl dat landelijk slechts 1 procent is," vertelde Van Voór- den aan de Kamercommissie. „Wanneer Holten daar met achtduizend inwoners bijkomt, zal dat niet veel helpen." Hij gaf verder aan dat, maat- schappeiiik gezien, de beide ge meenten als dag en nacht van elkaar verschillen. Ook al ligt er maar 7 kilometer tussen. Daar naast heeft de gemeente Holten zich nooit met Rijssen bemoeid: „D® betrokkenheid van de ge meente Holten met Rijssen be staat pas sinds 2 a 3 jaar, vanwe ge deze herindeling." Voor Van Voorden is het duidelijk: een fusie met Holten past niet in zijn straatje. VVD-Tweede Kamerlid E.R.M. Balememans vroeg hem hoe hij het tekort aan Rijsscns indu striegebied dan zou willen op lossen. „We zitten zéker niet te denken in de richting van Hol ten maar juist richting Wierden. We hebben hierover goed over- Burgemeester Verhoeven doet zijn zegje voor de kamercommissie. Burgemeester D.J. Verhoeven vindt juist: „Als je iets doet, dan moet je het ook goed doen." Een gemeente met slechts 14 duizend inwoners hoeft het niet moeilijk hoeft te krijgen, zo meent de Holtense burgervader. Dit hangt volgens hem helemaal van de gemeente zelf af. Toch heeft een grote opschaling zo z'n voordelen. Vooral in het zelf beschikbaar hebben van ge meentelijke diensten. „Holten is functioneel sterk op het oosten gericht en is daar naast lid van de Regio Twente," gaf hij aan. „Wij zijn bezig met de bouw van een nieuw indus trieterrein. Mede door de sane ring van de varkenssector en de komst van het Nationaal Park hebben wc een heel mooi na tuurgebied binnen handbereik Verhoeven benadrukte dat Hol ten en Rijssen gezamenlijk ook een stuk natuurgebied hebben in de vorm van De Borkeld. „Onze gemeenteraad is voor een opschaling naar 30 duizend inwoners door Holten en Rijs sen. Het liefst dan nog met En ter, wanneer Wierden naar Al melo gaat." Met een strikvraag probeerde Kamerlid J.T. Hoekcma (D66) burgemeester Verhoeven voor het blok te zetten: „Vindt u dat Bathmcn naar Deventer moet?" Verhoeven kaatste onmiddellijk de bal weer terug door Hoekc ma in de hoek te zetten: „Ik ben niet in de positie om te zeggqn of Bathmcn wel of niet bij De venter moet. Dat had u onlangs kunnen doen en wat onze ge meenteraad betreft,- had u dat ook allang móeten doen." Hoc- kema greep naar de microfoon om deze kaatsbal af te straffen, maar werd tegengehouden door voorzitter DAY. de Cloe. Waarom nou juist voor Enter is gekozen, beantwoordde Ver- hóeven met: „Bathmcn is alleen op het westen gericht en dat is niet goed voor Holten." Daar naast geeft Enter het evenwicht die nodig is om straks tegen een groot Rijssen op te kunnen bok sen. Toch is het zeker niet zon der Rijssen mogelijk. „Er is kwa liteit en deskundigheid voor no dig. Daarom is een goede be stuurlijke kern van belang." WD'er E.R.M. Balemans wilde een concreet antwoord van Ver hoeven of een fusie met alleen Rijssen dan een bedreiging zou zijn voor het op het oosten gerichte Holten. Verhoeven: „Nee, want dan zijp wc ook op het oosten gericht." De hele ochtend was uitbesteed om partijen de kans te geven waarom ze straks graag met Rijssen samengaan of juist liever met Bathmen. Op het podium zat een delegatie van Kamerle den vragen af te vuren op de sprekers, die elk tien minuten spreektijd kregen. 'Kort maar krachtig,' noemde J. Kevelam (VVD) na afloop de bevraging. 'Pittig,' was de reactie van F.. Van Schooien (Gemeentebe lang). De dag ervoor was de delegatie, met fractievoorzitter Schutte (GPV) voorop, al afgereisd naar Twente. Hier gingen ze met de bus langs de te bespreken knel punten. Voor Holten gaf burge meester D.J. Verhoeven tijdens de rit uitleg over 'zijn' gebied. Als afsluiting werd in Oldcnzaal een hoorzitting gehouden over onder meer Twentestad. Vorig jaar ging de titel net aan zijn neus voorbij, maar nu lukte het wel. Schaatser en Sportman van Holten Mark Tuitert is wereldkampioen bij de junioren. Hij behaalde deze titel atgelopen weckend in het Noorse Geithus. Burgemeester D.J. Verhoeven vloog speciaal over om dit met eigen "ogen te kunnen zien. Maandag kon de jeugdige kampioen bij zijn aankomst in Holten rekenen op een warm onthaal. Na een korte 'ereronde' in een koets, met bijna het hele HMV-orkest voorop, werd hij oP het bordes van het gemeentehuis onder grote belangstelling nogmaals feestelijk gehuldigd. Jullie zijn mijn beste fans,' roept Mark op hei bordes tegen de uitzinnige menigte op de Smidsbelt. Uit handen van de burgemeester ome ing hij een boek over sport en een horloge. En Prins Carnaval Frans van Lisfe over handigde hem eenTeun als aandenken. Naast een batterij sprekers als woordvoerders van de Deventer IJsclub en de KNSB, waren ook schaatsers Falko Zandstra en dolle Dries van Wijhe aanwezig. Galerie Waerdenborch expo seert tot en met 4 april werk van de Canadese kunste naarsgroep Prisma en de Amerikaan Gordon Pheil. Dit onder de titel 'Fictie en feiten van acht nationaliteiten'. Gordon Pheil is geboren en ge togen in Detroit, maar is nu woonachtig in Amsterdam. Zij favoriete materiaal is ijzer, dat volgens de kunstenaar eindeloze mogelijkheden biedt voor zijn Creatieve verbeelding. Door de jaren heen heeft het werk van Pheil vele veranderingen onder gaan. Momenteel maakt hij ge laste en gesmede ijzeren figuren. Deze 'Ironisadons' (irony in iron) beelden vol humor de in consistenties en contradicties uit, die men vaak op het 'hobbe lige pad' van menselijke relaties tegenkomt. De kunstenaarsgroep Prisma heeft haar thuisbasis in Canada. Zij bestaat uit zeven leden met van oorsprong verschillende na tionaliteiten. 1-luibert Sabelis is geboren in Nederland, woonde een tijdje in Indonesië en ver huisde daarna naar Toronto in Canada. Zijn schilderijen zijn gebaseerd op jeugdherinnerin gen en natuur. Hét werk van de Kroaat Kreso Cavlovie is zeer kleurrijk en geven een expressie van verhalen van mensen óm hem heen. Janal Gharbia is van Palestijnse afkomst. Hij heeft in veel steden in het Midden-Oos ten gewoond en combineert in zijn creaties de sfeer uit dit ge bied met die van Canada. Het Verre Oosten is vertegenwoor digd in de persoon van Wai- -Ming Cheung uit Hong Kong. Zijn culturele achtergrond is herkenbaar in zijn keramiek- schilderijen. In Toronto kreeg hij een 'Best Sculpture Award'. De Canadese Lynn Huntley- -Wyczolkowski was in 1983 lid van een fotografische werk groep die voorbereidingen trof voor de eerste succesvolle be klimming van de Mount Eve rest. Vanuit deze werkgroep heeft zij haar eigen fotowerk ontwikkeld, dat bestaat uit sur realistische collages. Leszek Vyczolowski genoot zijn eerste oplfiding aan de Academie van de Schone Kunsten in War schau en vervolgde deze aan het College of Art in Ontario. De Canadese Pool maakt etsen cn gemengde techniek. Groepslid studeerde architectuur in Bue nos Aires. Haar schilderijen zijn bekend in heel Zuid-Amcrika. Galerie Waerdenborch is van vrijdag tot en met zondag van 14.00 - 17.00 uur geopend. Voor informauc: 0548 - 365041 Vijftig Vijftig jaar geleden, op 1 januari 1949, rolde de eerste editie van het Holtens Nieuwsblad van de petsen. Deze stonden in Nijverdal bij het bedrijf van de gebroeders Krommendijk die handelden onder de firmanaam 'Nijverdalse Drukkerij en Uitgeverij C. Molenaar en Co'. Het nieuwsblad ver scheen toen op zaterdag en de abonnementsprijs be droeg 75 cent per kwartaal. Ook de omvang was in die dagen beperkt: slechts een tweezijdig bedrukte kranten pagina. In de loop der jaren is er veel veranderd. Redac teuren kwamen en gingen, de krant werd ondergebracht bij de Oostelijke Week bladpers en de abonne mentsprijs ging aanzienlijk omhoog. De doelstelling is altijd wel hetzelfde gebleven, namelijk het vastleggen van lokaal nieuws en wetens waardigheden. In de loop van dit jaar zal uitgebreider op het jubileum van het plaatselijk persorgaan wor den ingegaan. Als voorproef je zijn in de komende uit gaven van het Holtens Nieuwsblad al wel berichten uit de eerste jaargang opge nomen. Deze zijn te herken nen aan het grijze kader waarin ze zijn afgedrukt. Deze week berichten uit de editie van 19 februari 1949. Staatsbosbeheer Staatsbosbeheer viert dit jaar het honderdjarig jubileumfeest. Niet alleen elders in het land, maar ook op de Sallandse Heu velrug worden daarom tal van activiteiten gehouden. In de boswachterij de Sallandse Heu velrug wordt hiermee begonnen op 22 februari. Belangstellenden kunnen deze dag gratis mee met een huifkar- of paardentram- tocht door het natuurgebied. Er wordt doorlopend gestart vanaf de schaapskooi Twilhaar tussen 13.00 en 17,00 uur. De grote huifkar is verwarmd. Schaaps kooi Twilhaar is te voet bereik baar via de rode route vanaf de parkeerplaats bij het bezoekers centrum Sallandse Heuvelrug en vanaf het beginpunt van de Pall- theweg in Nijverdal. Voor infor matie: bezoekerscentrum Sal landse Heuvelrug, telefoon 0548 - 612711 (dinsdag tot cn met zondag van 10.00 - 16.30 Straatvoetbal Alle leiders van buurtschappen cn straten zijn op maandag 1 maart van harte welkom in de karftine van Blauw Wit om te vergaderen over het jaarlijkse straatvoctbaltoernooi. Deze zal op zaterdag 5 juni op sportpark 't Vletgoor worden gehouden. Het plan is om tot een totaal nieuwe indeling van straten te komen, omdat de organisatie- van mening is dat er de laatste jaren een grote wildgroei is ont staan. Het inleggeld blijft wel hetzelfde, namelijk 75 gulden per team. De vergadering begint om 20.00 uur. Voor inlichtingen over het toernooi: Arie Ongena, Kozakkenstraat 6, telefoon 0548 - 36 37 90. Eindredactie Vanaf vandaag is de eind redactie van het Holtens Nieuwsblad in handen van Peter Bulthuis. Hij neemt deze taak over van Ton Hofman, die zijn werkzaamheden voor de Oostelijke Weekbladpers (de uitgever van het Hol tens Nieuwsblad) heeft beëindigd. Voor meer in formatie zie het colofon op pagina 3. De redactie f weekend^ wëers In het weekend zachter. Vrijdag cn zaterdag beduidend zachter weer. Er is veel bewolking en periodiek valt er regen Middag temperatuur ligt tussen de 8.0 graden en 11 graden. s Nachts tussen de 6 graden a 7 graden. Zondag wordt het weer wat kouder cn kunnen er weer win terse buien gaan vallen. Ook gaat dan de temperatuur weer naar beneden zo'n 2 graden a 3 graden overdag en s' Nachts rond het vriespunt. Goed weekend. Freddie Paalman.

Holtens Nieuwsblad | 1999 | | pagina 1