.JU KANS OP 40% KORTING angrijkste is dat je jezelf maal weg kunt cijferen" U valt bij ons iedere dag in de prijzen! „Vrijwilligerswerk maakt me van binnen een stuk rijker" KEUKENS OP MAAT Coördinatoren van Stichting Thuis Sterven: Coördinator regelt hulpaanvragen in de regio NATUURSTEEN EN SCHOUWEN TEGELS EN SANITAIR BUITENBEENTJE IN WONINGINRICHTING RUSSEN WIERDEN N347 HENGELO Foto: v.l.n.r. Johanna van Oorspronk, Trudy Spijkerman. Rob Groot en Anke Krijnscn. Foto: Lidy Woatman en Marijc Hoekstra (zit tend en staand links op de foto) van Stichting Terminale Thuiszorg Raalte en Loura Sont, Joke Schalk en Agnes Heidemans (zittend rechts) van Stichting Thuis Sterven /Thuiszorg Zuidwest Overijssel. man dat dit gevoel tot uitdrukking brengt: Hoe troostvol je ook werkt veel dieper gaat de ommekeer: dat /ij het bent die onverwacht vrijwillig wordt gesterkt" Terminale Thuiszorg Raalte krijgt naast de aanmeldingen van Thuiszorg Zuidwest Overijssel ook aanvragen binnen via de familie zelf, via de huisarts of via het maat schappelijk werk. Agnes signaleert een toe name in het aantal mensen dat thuis wil ster- Contact Is een hulpaanvraag binnengekomen bij de Stichting Thuis Sterven, dan gaan Loura of Joke naar de patiënt thuis om te kijken hoe de situatie is en welke vrijwilliger het beste past. Is een vrijwilliger eenmaal „ingedeeld" bij een terminale patiënt, dan kan het con tact uiteenlopen van bijvoorbeeld een of meerdere dagen of nachten tot diverse weken. „Onze ervaring is dat mensen ons pas op het laatste moment inschakelen", zegt Agnes Heidemans. „Het komt dus ook voor dat een vrijwilliger maar heel even bij een cliënt komt". Loura en Joke: „De vrij willigers hoeven zich niet met verpleging bezig te houden. Dat is het werk van de pro fessionele krachten van Thuiszorg. Het maken van een praatje of het vasthouden van een hand is net zo belangrijk. Wij hou den elke dag telefonisch contact met de vrij willigers om te vragen hoe het allemaal is gegaan'. Voor informatie kan worden gebeld met Joke Schalk, telefoon 0570 -636180, met Loura Sont, telefoon 0548 - 366513, of met het secretariaat van de Stichting Thuis Sterven, telefoon 0570 - 622252. Terminale Thuiszorg Raalte is bereikbaar op pieper nummer 0572 - 355000 en maandagoch tend van 09.30 - 11.30 uur op telefoon- ;r 0572 - 351441. DEVENTER - Johanna van Oorspronk uit Lettele is vrijwilligster bij Thuiszorg Zuidwest Overijssel. Ze zegt: „Op een gegeven moment kon mijn schoon moeder bij wie wij in wonen, zich niet meer zo goed redden. De medewer kers van Thuiszorg wasten en verzorg den haar en daar was ze ontzettend blij mee. Op een gegeven moment heb ik een deel van de zorg op me dat er zo veel mogelijk steeds dezelfde vrij- genomen, wat haar veel waardering willigers bij gehandicapten, chronisch zieken gaf maar mij ook. en dementerenden over de vloer komen. is minder belangrijk. Wie zich opgeeft, krijgt graag omdat je de nood van mensen kunt eerst een gesprek Daarna volgt de introduc- lenigen. Niet alleen van de cliënten zelf maar tiecursus in het vrijwilligerswerk, bijvoor- ook van hun omgeving Ik heb me niet spe- beeld een cursus over dementie. Ook zijn er daal opgegeven voor dementerenden, ik wil speciale themaravonden. We bieden onze ook wel naar anderen toe. Tot nu toe bezoek ik mijn 'adressen' meerdere keren per week. Het geeft mij veel voldoening, dit werk te doen". Johanna van Oorspronk- „Dat geldt voor mij ook. Door vrijwilligerswerk word ik van binnen een stuk rijker". Grenzer honderd vrijwilligers - meestal maar ook mannen - een goede begeleiding. Voor vragen kunnen ze altijd bij ons terecht. Bij de inzet van vrijwilligers is het van belang Naderhand kwam ik op de gedachte mezelf op te geven als vrijwilligster bij het medewerkers van Thuiszorg Zuidwest Coördinatiepunt Vrijwillige Thuiszorg. Anke Overijssel komen meer met de cliënt zelf in Krijnsen van het Coördinatiepunt: „Het ver- aanraking, terwijl de vrijwilligers een deel haal van Johanna zie je vaker terug bij vrij- van de taak van de mantelzorgers ontlasten willigers. Johanna spreekt uit eigen ervaring Want vergeet niet dat het erg zwaar is voor en vanuit haar eigen ervaring is ze destijds man, vrouw, kennissen of familie, als je een als vrijwilligster aan de slag gegaan" chronisch ziek, gehandicapt of dementerend Johanna weer: „Ik heb me opgegeven voor familielid moet verzorgen. Het ontlast hen al de doelgroep dementerenden en ik ben heel als je een paar uur bij een ziek familielid kunt voorzichtig begonnen met één gezin. De zijn. Anke Krijnsen: „We spreken vantevoren meneer bij wie ik op bezoek kwam. en die met de vrijwilligers af, hoeveel tijd ze aan dementeerde, is inmiddels overleden. Zijn hun werk willen besteden De vrijwilliger die vrouw was naderhand zo enthousiast over via ons hulp gaat verlenen, tekent eerst een de hulp die het Coördinatiepunt bood, dat contract. Voordat hij of zij in een bepaald ze zelf actief is geworden als vrijwilligster, gezin komt te werken, is er eerst een kennis- Op dit moment heb ik geen vast adres onder makingsgesprek en een proefperiode van mijn hoede maar binnenkort krijg ik weer zes weken. Want het moet onderling wel een nieuw gezin toegewezen". klikken". Dat is voor de cliënt van belang maar ook Anke Krijnsen vertelt dat de grenzen tussen voor de mantelzorgers. De professionele vrijwillige hulp en professionele hulp duide lijk in de gaten moet worden gehouden. „Vrijwilligers mogen geen huishoudelijke hulp of verpleging uitvoeren, want dan komen ze op het terrein van de professione le medewerkers. Tijdens de introductiecursus besteden we hier ook uitgebreid aandacht Centraal Naast de hulpaanvragen voor vrijwilligers die rechtstreeks bij het Coördinatiepunt Vrijwil lige Thuiszorg zijn ondergebracht, zijn er ook aanvragen die gezien de hulpvraag beter bij een andere vrijwilligersorganisatie passen. Trudy Spijkerman: „Het Coördinatiepunt is het centrale meldpunt in de regio als het gaat om hulpaanvragen met betrekking tot inzet van vrijwilligers. We verwijzen regel matig aanvragen door naar vrijwillige hulp diensten of bijvoorbeeld het Rode Kruis of igelmatig de Zonnebloem. Met deze en andere instan ties hebben we goede werkrelaties. Hulpaanvragen hoeven niet altijd door ons afgehandeld te worden, andere organisaties Thuiszorg Zuidwest Overijssel Postbus 583, 7400 AN Deventer Gemotiveerd Geen contact Trudy Spijkerman van het Coördinatiepunt Vrijwilliger Rob Groot bezoekt r Vrijwillige Thuiszorg, die in de gemeenten een dementerende man. „Heel lastig om Deventer, Diepenveen, Bathmen, Raalte, contact met hem te krijgen", zegt Groot, die Holten en Olst de gehandicaptenzorg onder zelf - toevallig - een achtergrond als ver haar hoede heeft, legt uit wat de procedure pleegkundige en in de psychiatrie heeft. „De kunnen dat ook. Het is wel belangrijk dat er is die vrijwilligers moeten doorlopen, woordkeus van deze man wordt steeds zoveel mogelijk onderlinge afstemming „Vrijwilligers moeten minstens achttien jaar slechter, alles gaat achteruit en dat terwijl hij komt. We zijn op dit moment bezig met het zijn en natuurlijk goed gemotiveerd. Ervaring nog niet eens zo oud is. Een hele belasting opstellen van een regionaal plan om vraag voor zijn omgeving Toch doe ik dit werk en aanbod op elkaar af te stemmen. Welke instelling is actief voor welke doelgroep en met welke vrijwilligers? In Raalte is er al zo'n plan. Bathmen en Deventer volgen. Zo'n integraal plan komt er in eerste instantie alleen voor dementerenden maar chronisch I zieken en gehandicapten volgen". Rest nog I te vermelden dat het voor aanvragen van I hulp niet nodig is lid te zijn van Thuiszorg I Zuidwest Overijssel. Vragen? Mocht u na het lezen van deze artikelen nog vragen hebben, dan kunt u contact opne men met onze Centrale Thuiszorgtelefoon, (0570) 686000. Bereikbaar van maandag tot en met vrijdag van 08.00 tot 18.00 uur, buiten deze tijden alleen voor spoedeisende zaken. Bouwfinish Entersfroaf 198 Rijssen fel. 0548-517013 maandag f/m vrijdag 9.00 - 17.30 uur, zaterdag 9.30 - 16.30 uur, donderdag koopavond tot 21.00 uur BouwFinish heeft een erkenning van de Centrale Branchevereniging Wonen I DONDERDAG 17 DECEMBER 1998HO 14 ZA 7 gerust langs voor een vrijblijvend en gratis advies. Maak gebruik van onze veelzijdigheid als het om het bouwen, het verbouwen en het inrichten van uw woning gaat. Openingstijden tijdens de feestdagen zijn: donderdag 24 december tot 12.30 uur, donderdag 31 december 1997 tot 12.30 uur. Vanaf 4 januari staan we weer op onze normale openinstijden voor u klaar. geldt niet in combinatie met andere aanbiedingen BouwFinist^ ndere aanbiedineen r Van 18 t/m 31 december bepaalt u bij ons zelf de hoogte van de aardige 5% en kan oplopen tot zelfs 40%.* korting bij aanschaf van alles wat met het bouwen of verbouwen van woningen te maken heeft. Deze korting begint al bij een Wat heeft Thuiszorg Zuidwest Overijssel te bieden? Ouder- en kindzorg Zwangerschapsgymnastiek Kraamzorg PKU/CHT-screening Consultatiebureau Huisbezoeken Inentingen Gehooronderzoek Themabijeenkomsten Opvoedingsvoorlichting Verzorging en verpleging Huishoudelijke verzorging Persoonlijke verzorging Verpleging van zieken en gehandicapten Slaap-/waakdiensten Aanvullende hulpverlening Gespecialiseerde verzorging Alpha hulpverlening Voedings-en dieetadvies Personenalarfrrering - Gezondheidscursussen - Dagopvang voor ouderen De Keppelerhof - Thuiszorg-hulpmiddelencentrum Aanvraag voor: - Persoonsgebonden budget - Vrijwillige thuiszorg Maatschappelijk werk - Persoonlijk advies en gesprek - Groepsbijeenkomsten - Sociaal Raadslieden - Bedrijfsmaatschappelijk werk DEVENTER - Wie ziek is en gaat ster ven, heeft veel verzorging nodig. De verzorging is zwaar voor de mensen uit de directe omgeving van de zieke, de 'mantelzorg'. Thuis blijven om daar te sterven is niet altijd mogelijk zon der ondersteuning. Stichting Thuis Sterven en Stichting Terminale Thuiszorg Raalte kunnen uitkomst bieden. Joke Schalk en Loura Sont van de Stichting Thuis Sterven vertellen dat ze op jaarbasis ongeveer 35 termi nale patiënten begeleiden. Dat wil zeggen. Loura en Joke .coördinato ren van de stichting en beiden vijf jaar actief, schakelen daarvoor vrijwilligers in. „We heb ben er nu 23 maar er kunnen er nog best wat bij", zegt Joke Schalk „Het zijn ouderen en jongeren, de meeste vrouwen en enkele mannen. Wil je vrijwilliger bij ons worden, dan krijg je eerst een intakegesprek Een spe ciale achtergrond hoef je niet te hebben, ook geen verpleegkundige achtergrond. Het belangrijkste is dat je jezelf weg kunt cijferen en dat je er voor de zieke gewoon bent". Loura vult aan: „En dat je er bent voor de familie, vrienden en kennissen. Want vergeet met dat het heel zwaar is om een stervende thuis te verzorgen Vaak is het al een hele opluchting voor een familielid, als hij of zij eens even een uurtje weg kan om te wande len of om boodschappen te doen. Je houdt het niet vol om dag en nacht te waken. In overleg kan er overdag en/of 's avonds gewaakt worden door de vrijwilligers". Stichting De Stichting Thuis Sterven bestaat tien jaar. In januari is er met het oog op dit jubileum een reünie voor vrijwilligers en oud-vrijwilli gers. De Stichting is werkzaam in Zuidwest Overijssel Er bestaan contacten met de Stichting Terminale Thuiszorg Raalte. Thuiszorg Zuidwest Overijssel heeft contacten met beide stichtingen in haar werkgebied. De werkwijzes van de beide stichtingen komen in grote trekken overeen, al bestaan er wat verschillen. Beide stichtingen werken bij hun trainingen van de vrijwilligers met een lande lijk draaiboek maar geven een eigen invul ling daaraan. De hulpaanvragen die zij krij gen, komen van Thuiszorg Zuidwest Overijssel. Ze worden van de hulpaanvragen op de hoogte gehouden door Agnes Heidemans van Thuiszorg, die coördinatrice is van de intensieve thuiszorg. Zij zegt „Thuiszorg zou niet zonder die vrijwilligers van Stichting Thuis Sterven en Stichting Terminale Thuiszorg Raalte kunnen. Vrijwilligers hebben een eigen inbreng in de terminale zorg voor de cliënt. Terminale Thuiszorg Raalte geeft aan veel vertrouwen en warmte te ontvangen van mensen. De zorg geeft ook veel voldoening voor de vrij willigers. Op de uitnodiging voor het 12,5 jarig jubileum van Terminale Thuiszorg Raalte stond een gedicht van Paul Brugge-

Holtens Nieuwsblad | 1998 | | pagina 14