STOMERIJ SPEEDY CLEAN U INGEZONDEN ppp NU GRATIS SANPEN CONTROLE B DE BAND „FLIPPEN" Zakelijk BEKEKEN Nieuwe collectie Unicef artikelen nu te koop Hester Plus Mode Schakers komen sterk terug Leden en bestuur Blauw Wit steunen convenant tegen verloedering voetbal EIGEN RISICO NUL! Geslaagde week rond Bijbel I DRENTHEN DONDERDAG 5 NOVEMBER 1998 HOLTENS NIEUWSBLAD 1366557 Onderstaand een verslag van de heer W. Dannenberg, die on derzoek heeft gedaan naar een boven Holtens grondgebied neergestort Amerikaans toestel op 11 januari 1944. (red.) Het was een slechte dag voor de Amerikaanse luchtmacht, want op 11 januari 1944 gingen er bijna zes tig toestellen naar beneden, ver spreid over heel het land. Veel van de bemanningsleden zijn omgeko men maar ook velen zijn via de hulp van onbaatzuchtige mensen op weg geholpen om weer thuis te komen. Gelukkig is dat ook velen gelukt. Eén van de toestellen trok mijn aan dacht door zijn vele vraagtekens. Om 54 jaar na dato deze gebeurte nis te reconstrueren bleek een hele klus. Verschillende mensen die er nauw bij betrokken waren, leven in- Keizersweg 79 - Holten zoekt voor spoedige indiensttreding een: PARTTIME MEDEWERKER in het bezit van rijbewijs B,C en E en met enige heftruckervaring. Voor o,a, de volgende werkzaamheden Laden en lossen van vrachtwagens Koppelen en bakken wisselen Auto's aan de koeling zetten (temperatuur instellen) Pendelen tussen Keizersweg 45 en Keizersweg 79 (Haar I en II). Van maandag- tot en met donderdagavond van 18.00 tot 20.30 uur en zaterdag van 08.00 tot 13.00 uur Heeft u belangstelling of wilt u verdere informatie dan verzoeken wij u contact op te nemen met Harm Wesselink of Hermien Bieleman. Tel. 0548-361745 Malse sucadelappen 500 gram 7.35 Satéschnitzels 4 stuks 7.40 Tiroler schweinebraten aan stuk Babi Pam kant en ngang klaar Dobbelsteentjes ger. mag. spek Schouderham Schwarzwalder schinken Boerenmetworst 500 gram 6.95 500 gram 7.15 250 gram 2.45 100 gram 1.55 100 gram 2.85 100 gram 1.19 Aanbiedingen geldig van 05-11 t/m 14-11 zolang de voorraad strekt. S L AG E RIJ Kerkstraat 1 Holten BRANDS Tel 36 13 79 middels niet meer. Degenen die nog wel leven, waren in die tijd zo jong dat ze het moeten hebben van ver halen die ze van hun ouders of bu ren kregen te horen. Daartussen zit een generatie die zich niet in de openbaarheid konden laten zien in die tijd. Anders werden ze opgepakt om te gaan werken voor de Duitsers. Toch waren er nog enkele personen te vinden, die bereid wa ren om hun verhaal en hun betrok kenheid te vertellen. Waarom juist dit toestel en niet één van de anderen. Uiteindelijk lijken de verhalen van hun dood of hun redding vaak veel op elkaar. Woensdagmorgen 21 oktober ston den we op de plaats waar de 42- 30782neerstortte,om 13.30uur. De heren Stegeman en Ulfman wilden niet door sterke verhalen, sensatie bij de lezers opwekken, maar vertel den wat de droeve waarheid inhoud van een neergestort vliegtuig. En dat gold hier alleen maar van een vlieg tuig, terwijl er vele van dergelijke - verhalen meer zijn. Ook Steef de Groot, toentertijd onderduiker bij Elbersen, kon het zich nog goed herinneren. Wieldraaijer gaf als be- woneraanderandvanNijverdaleen gelijkluidende verklaring. Het toe stel brandde niet toen het uit de wol ken kwam. De lucht was zwaar bewolkt met een laag wolkendek, en toen het uiteen vallende toestel uit de wolken kwam en zichtbaar werd, wisten zij dat het goed mis zat. Even later werden ook enkele parachutes waargenomen toen ze door het wolkendek naar be neden kwamen zweven. Vlak voor het toestel de grond raakte, tracht ten nog twee bemanningsleden eruit te springen, maar naar later bleek was het reeds te laat. Zij sloe gen vlak bij het wrak, dat helemaal uit elkaar was gevallen, te pletter. Toen de heren Ten Dam en Hegeman als eersten, nog voor de Duitsers arriveerden, bij het wrak kwamen, vonden zij een gewonde overlevende en de twee die te laat waren gesprongen. Omdat de Duitsers al in aantocht waren, heb ben zij hun onderzoekingen naar overlevenden niet voortgezet, maar de gewonde samen onder de strui ken verborgen en de vlieger te ken nen gegeven dat hij moest blijven liggen en 's avonds opgehaald zou worden. Onderhand zijn de overlevende be manningsleden her en der terecht gekomen en door de buurtbewo ners ondergebracht bij Hegeman waar ze een schuilplaats vonden in een winter opslagplaats voor aard appelen. Toen 's avonds in Rijsscn bekend werd wat er was gebeurt, kwam de ploeg in actie en werden-de Her be manningsleden opgehaald en on dergebracht bij de bekende adres sen. Hierna ging het richting Hengelo via Deurne naar Echt(hoe- ve de Horst) na enige dagen werden ze dan doorgesluisd naar de Symonsgroep in Maastricht. Dan Ha de witte brigade door naar Luik. Ook mogen we niet onvermeld la ten, dat er op zulke droeve momen ten, als vliegers wier parachute niet openging of te laat opensprong het met de dood moesten bekopen, er mensen waren die niet wisten wat het mijn of dein was. Die beman ningsleden waarvan we weten dat ze .tot de knieën in het bouwland waren gevallen, werden letterlijk uit gekleed en indien nodig werden vin gers afgesneden om de gouden trouwring te bemachtigen. J. Gcmborski.Toen hij bij Elbersen (Sputter) werd binnengebracht, wa ren daar verschillende mensen aan wezig. Hij had niet in de aardappel kuil gezeten, maar was rechtstreeks naar deSputtcrgebracht Hulpeloos stond hij in zijn ondergoed op de deel en wees steeds maar op zijn pols. Van zijn bovenkleding was hij reeds ontdaan. Toen Elbersen hem begreep en hij hem vroeg om de dader aan te wij zen die zijn gouden horloge had ge stolen, wees hij één van de Rijssenaren aan, waarop Elbersen hem een muilpeer verkocht, zodat) hij tegen de vlakte ging. Maar het horloge kwam wel weer terug. Na in burgerkleren te zijn gestoken,! hebben de gebroeders Dannenberg! hem naar Aaftink gebracht waarvan; ze wisten dat daar een centraal punt; was op dit gebied. Na de oorlog zijn; de heren die zich vergrepen aan an dermans eigendom berecht en be straft. Zoals het opschrift luidt, was en is dit vliegtuig nog steeds een mysterie. De bemanning bestond uit ucn per sonen. Th. J, Brady is te laat ge sprongen en omgekomen en begra ven in Hellcndoorn. Albert C. Schaeffler is ook te laat gesprongen en omgekomen en begraven in Hellendoorn. Op 4 februari 1946 zijn deze twee overgebracht naar Margraten. Hierna heeft de familie van Bradv de stoffelijke resten over laten vliegen om in Amerika op nieuw te worden begraven. Dan krijgen we de namen van Warren W. Cole en Ivan. E. Glaze. Van deze twee weten we zeker dat ze veilig m Engeland zijn aange komen. De thans 93-jarige Nauta uit Ri jssen heeft nog steeds contact met W. Cole. JohnJ. Gemborski is Ha genoemde kanalen ontkomen tot in Belgie (Cymay). Hier was een schuilplaats ingericht waar twintig vliegtuigbe manningen zich schuil hielden en om later weer verder te worden ge bracht. Op 22-4 is de schuilplaats omsin geld door 150 Duitsers en zijn alle twintig gevangen genomen en doodgeschoten. Ook Gemborski was daarbij en ligt thans begraven op Margraten. Dan schrijft een boek dat ook Orian G. Owens en Charles A. Nichols hier zijn doodgeschoten en hun stoffelijke resten zijn begraven in Amenka (plot 3 graf 214 en 219). Willard D. Reed, Mvron J. Dmochowski en Joseph G. O'Conncll werden krijgsgevan genen gemaakt, maar hebben de oorlog overleefd en zijn terug gegaan naar Amerika. Nauta was altijd van mening dat Nichols veilig Engeland had bereikt en was behoorlijk aangedaan dat hij na zo'n lange tijd moest hore: dat Nichols in Cymay was doodgescho ten. Een verslaggever meldt dat Gemborski veilig in Engeland is aangekomen en opnieuw is ingezet voor een raid. Opnieuw neer gehaald, maar nu met fatale afloop en begraven op Margraten. Dit is ook niet mogelijk, ten eerste is bekend dat hij bij Cymay is dood geschoten en begraven ligt op Margraten. Ten tweede werd een bemanningslid nooit opnieuw inge zet wanneer hij terugkwam na een crash. Hij kon geïnfiltreerd zijn door de Duitsers. Ziet u hoe moeilijk het blijkt te zijn om van een toestel de wart toedracht te achterhalen en dan ook nog met feiten die zo wei- nig mogelijk van de echte waarheid afwijken. We willen een voorval als voorbeeld r-vgevcn. Namelijk het geval van John W. Dannenberg Alle merken banden voor personen-, terreinauto's en motorfietsen. Bel voor uw all-in prijs! Dé specialist in: Alle merken lichtmetalen sportvelgen. KONI schokdempers en verlagingsveren. Uitlijnen en balanceren Auto-onderhoud en erkend APK station. BANDENCENTRUM JAN STEVERINK Essenstraat 8 7418 BM Deventer 0570 - 620820 Fax: 0570 - 620120 Drie Bars i Herfstbar 1 Heeren v. Ajns e St. Patrick s Hf£!Lva,0,0Uür Country uur:-•:-«* j Próól oont do «foor van lino-dancing 1 Uyothuiiok;: fc'ullet Pro.ofllf.'e^SS^ tlko vri|dagdvond'MÓga^Top.3p^p-Jpy-; V,- Zaterdag 5 december meerdere bands worden verwacht!!! Er is weer een ruime keus aan Unicef wenskaarten (on der andere kerstkaarten, ge boortekaartjes, verjaardags kaarten), correspondentie- kaarten en briefpapier te koop. Daarnaast bestaat de nieuwe collectie uit ge schenkartikelen als agenda's, kalenders, boeken en t-shirts. En natuurlijk zijn er ook voor de kinderen veel leuke ca- deau's zoals puzzels, boeken, spelletjes, mokken en tshirts. Unicef, het kinderfonds van de Verenigde Naties, spant zich al meer dan 50 jaar in voor structurele hulp aan misdeel de kinderen in meer dan 160 landen. Deze hulp bestaat on der meer uit verbetering van het onderwijs, het tegengaan van kinderarbeid en het zor gen voor goede voeding, schoon drinkwater en medi sche voorzieningen. En na tuurlijk is Unicef ter plaatse in door oorlogen of natuurram pen veroozaakte noodsitua ties. Door de aankoop van Unicef-artikelen steunt u het werk van het Kinderfonds. Overigens zijn de artikelen ook verkrijgbaar op de vrij dagmarkt bij de caravan van de wereldwinkel. Carnavalsvereniging De Fienpreuvers heeft afgelopen zondag haar seizoen geopend. Zij deed dit ondermeer met een spelcircuit, waarbij ook het spijkerslaan en houtzagen op het programma stonden. Fotojohan BoUnk snelle service goede kwaliteit Dépot Dorpsstraat 3, tel. 0548-36 51 33, Holten. Het eerste team van de Hol- tense schaakvereniging heeft zich uitstekend hersteld van de nederlaag tegen Almelo 2. In de uitwedstrijd tegen Vroomshoop 1 werd met 5-3 gewonnen. Ben van de Griendt, Dick van der Knaap en Gerrit Luggen- horst wisten de volle winst te grijpen terwijl Henk Jongman als enige een nul diende bij te schrijven. Ton van Oyen, Henk van Beek, Joep Middclink en Bertus van Beek remiseerden.In de interne competitie kon een verrassende overwinning van Henk van Beek op Ben van de Griendt worden genoteerd. Het bleek de enige winstpartij te zijn. Ton van Oyen raakte zijn hon derd procent score kwijt tegen Dick van der Knaap. Ook wer den er enkele voorrondepartijen uit de bekercompetitie gespeeld. Hierbij speelde Bertus van Beek op knappe wijze remise tegen Joep Middelink. Dinant van Beek werd uitgeschakeld door Henk J ongman. Uitslagen: Beker: Bertus van Beek - Joep Middclink, remise; Henk Jongman - Dinant van Beek, 1-0. Interne competi tie: Dick van der Knaap - Ton van Oijen, remise; Henk van Beek - Ben van de Griendt. 1-0, Cccs Olij - Gerrit Luggen- horst, 0 5-0.5; Gerrit Stevens - Erik Bosman, 0.5-0.5; Jan van Calcar - Bas van Beek, 0.5-0.5; Alrik Baltus - Ronald Klein Teesclink, 0.5-0.5 Barokconcert Goor - In de pittoreske gele gen kapel van Landgoed Weldam vindt op 15 novem ber van 15.00 tot 17.00 uur een barokconcert plaats door het Baroque Ensemble Transyl vania uit Roemenië. Er zal een gevarieerd program ma ten gehore worden gebracht met onder andere werken van Telemann, Samartine en Bach, evenals Hongaarse dansen van onbekend gebleven componis ten. De vier musici zi|n van 14 november tot 5 december in Nederland voor een serie con certen. Voorgaande jaren heb ben zij met hun optredens in Nederland lovende reacties ge kregen, vooral nadat ze tot twee maal toe in de Spiegelzaal van het Concertgebouw in Amster dam optraden met een live uit zending op Radio 4 voor de AVRO. Rotary Club Bathmen de Schip beek organiseert bovenge noemd concert voor het vakan- tieproject 1999 van het Natio naal Fonds Kinderhulp. Met de opbrengst van het concert zal het mogelijk gemaakt worden om kinderen uit de jeugdhulp verlening een beetje geluk te geven in de vakantieperiode. Het organisatiecomité is de Graaf van Solms zeer erkentelijk voor het beschikbaar stellen van deze kapel, gelegen aan de weg tussen Diepenheim en Goor. Aangezien er slechts 180 plaat sen beschikbaar zijn, is het aan te bevelen zo spoedig mogelijk kaarten te reserveren via tele foonnummer 0547-362377 of 09547-361201. De toegang be draagt 25 gulden, inclusief een consumptie. Schietsport Uitslagen onderlinge schict- competitie schietvereniging Dc Eendracht: Geweer klasse A: 1. G. Schup- pert, 153,2. G.Jansen, 145; 3. G.J. v. Acfet, 151. Klasse Bi I M. Aanstoot, 155; 2.J. Nijcndijk, 153.KlasseC: 1. F. Hoes, 159; 2. P. Kempkcs, 138,3.11.J. Beltman, 134; 4,J. Sluiter, 112 Opgelegd 554-: I A. Paalman. 185; 2.1Struik, 155; 3. T. dc Ruiter, 154; 4 D.Jansen, 140, Pistool: III. Nekkers, 180; 2. H. Paalman, 174; 3. G. Haverslag, 151. Vuurbuks- l. E. Grootcntraast, 79; 2. H. Nekkers. 77; 3. W. Lceftink, 73. Trainer Gerjan de Velde Harsenhorst, voorzitter Wim Klein Nagelvoort en aanvoerder Uilko Spijker tekenden namens Blauw Wit. Foio: johan Boiink Z.V.V. Blauw Wit '66 heeft afgelopen week haar jaarlijk se ledenvergadering gehou den. Opvallendste punt op deze vergadering was de on dertekening van het 'Conve nant tegen verloedering van de voetbal sport'. In het laatst verschenen clubor gaan 'De Blauw-Witter' konden de leden al lezen wat dc inhoud van dit convenant zoal behels de. Op 18 april van dit jaar werd door de zaterdag hoofdklassers Excelsior Maassluis en Quick Boys het convenant ten doop gehouden. Ondanks dat het aantal molestaties in de eerste maanden van dit seizoen gering gedaald is, blijft het een goede zaak om als vereniging, zo vindt Blauw Wit, aan tc geven dat molestaties van scheidsrechters ten strengste worden afgekeurd. Leden en bestuur geven met dc ondertekening aan, achter de in houd van het convenant te staan. Getracht zal worden dit convenant dan ook na te leven. Voorzitter Wim Klein Nagel voort, trainer Gerjan de Velde Harsenhorst en aanvoerder Uil ko Spijker tekenden namens Blauw Wit. In eerste instantie waren dc le den positief kritisch op de in houd van het convenant. Vooral de naleving hiervan en de op stelling van de scheidsrechter leverde nogal wat vragen op. Het dagelijks bestuur wist de vragen echter, steeds op prima wijze te beantwoorden. De jaar verslagen en de jaarrekening le verden nauwelijks enige discus sie op. Bij de begroting kwam het voorstel tot contributie ver hoging aan de orde. Dc pen ningmeester wist het voorstel keurig toe te lichten waardoor ook dit punt de instemming van de leden verkreeg. De bestuursverkiezing kende meer stof tot praten. Willy Aan- stoot-Dommerholt was herkies baar voor een vierde termijn als bestuurslid. Voorzitter Klein Nagclvoort onderstreepte de herverkiezing met een prachtig boeket bloemen. Lid van ver dienste Dick Beldman was na twee periodes van drie jaar niet herkiesbaar als afgevaardigde namens het jeugdbestuur. De voorzitter bedankte Dick voor zijn inzet in de afgelopen zes jaar en onderstreepte dit met een cadeaubon. Dc plaats in het be stuur wordt ingenomen door dc nieuwe jcugdvoorzittcr Henk Aanstoot. Ook niet herkiesbaar was twee de penningmeester Gerrit van Zcijts. Na negen jaren in het bestuur actief tc zijn geweest heeft Gerrit tc kennen gegeven dat hij wel de werkzaamheden wil voortzetten, maar dat hij niet als bestuurslid actief wil blijven. Voorzitter Klein Nagelvoort nam ook van Gerrit van Zeijts afscheid met een cadeaubon. Omdat dc werkzaamheden wor den voortgezet zal voorlopig geen invulling aan deze positie in het bestuur worden gegeven. De huldiging van dc jubilarissen kende één bijzonderheid. Op alle velden van 't Vletgoor zijn inmiddels dug-outs geplaatst. De laatste dug-out kreeg de naam van één van de vrijwilli gers, op wie bijna nooit tever geefs een beroep gedaan kan worden. Uit handen van de voorzitter kreeg Gerrit Brons voort 'zijn' naambord waarmee de dug-out gesierd zal worden. Nadat de andere jubilarissen hun speldje ontvangen hadden en de rondvraag geweest was sloot voorzitter Klein Nagel- voort de eerste door hem vlot geleidde jaarvergadering. «•PI Voor totale Autoschade Het enige adres in Goor voor uw voorruitreparatie! in Irene hielden kinderkoor Mo- zaick en Dolf Moed, die zo'n 150 kinderen in de ban. Donderdagavond las in de dorpskerk ds. Troost voor uit eigen werk. Jan van Dijk impro viseerde op het orgel en bege leidde de zang van dc aanwezi gen. De teksten van de liederen waren van ds. Troost. Vanaf WA-extra wordt uw reparatie volledig vergoed zonder aantasting van no-claim! De interkerkelijke missionai re werkgroep kan terugkijken op de geslaagde activiteiten- weekin het kader van een Sveek rond de Bijbel'. De tentoonstelling van houts- culpturcn in de bibliotheken en de taxatie van oude bijbels kre gen behoorlijke belangstelling. Op de geslaagde kindermiddag FOCWA

Holtens Nieuwsblad | 1998 | | pagina 7